Bijvoegsel aan HET YPERSCHE VOLKvan Zaterdag SI Juni 1913 Pee'rAenwettstriifl Deze die vergifnis scfienKen.... TRIMARD'S fPEB ABBODDISSEjlIEKl DE KERK VAN WERVICK YPER Het Ypersche Volk! CERCLE EQUESTRE TE YPER Grooten Wederlandschen MENGELWERK N° 30 VIL DE VLUCHT Benoeming. Men meldt de benoe- miDg van M. Hoorelbeke, hoofdbediende in het gevang te Kortrijk, tot bestuurder van het gevang van Yper. Weldadigheidsschool. Uitslag Stadsharmonie. concert, op Militie. De jongelingen geboren in 1894 worden verzocht zich van in tot 3on Juni 1 g 13 ten Stadhuize aan te geven voor de lichting van 1914. Zij worden verzocht het huwelijksboekje hunner ouders mede te brengen. LANGEMARCK 1 Leest en Verspreidt *j "5Eord| voortgezet,, om 2 i 2 ure stipt op de ES PLANA DE bij de Statie opgeluisterd tijdens deze twee dagen met verschillige oefeningen uitgevoerd door de Sprong over een hinderpaal van i m. So Een winteravond in het volkskwartier eener nijverheidstad. De werklieden komen bruischend uit de stikkende fabriek 't Is een menschcnstroom zonder einde. In benden van twintig, vijftig en meer slaan ze verschil lende richtingen in. 't Is een oordoovende woordenwisseling, een schreeuwen en roe pen én tieren ook, een uitmaken en schert sen,... daar nog een bedreigen en vloeken en schelden. De ouderen,gebukt en gebogen, trekken huiswaarts de jongeren zijn zoo haastig niet, zij blijven haperen hier en daar, trekken den kroeg binnen om in tabakrook en alcooldamp hunne jeugdige krachten te verdoo/en en te verdrinken. Een straattooneel brengt ze weer op 't voorland van den kroeg stemmengeschet- ter klinkt in den vallenden nacht 't is het ziene weerd... het tooneel staat hun aan Een priester is 't, de vijand hunner dritten, wiens deugd hen met haat vervult, gevolgd door een zwijkzwakkenden dronkaard. Deze braakt een vloed scheldwoorden uit nu tegen den persoon des priesters, dan tegen zijn priesterkleed. De brutale haat van den ver beeste gaat over van uitscheldingen lot bedreigingen, hij nadert, hij zwenkt en zwaait met de armen. De priester die zoo laat in den avond huiswaarts keert van eene arme stervende vrouw die hij is gaan bedie nen, gaan troosten en sterken,... de priester gaat langzaam voort,zonder uitdagen, zonder spreken, bedroefd, onzeggelijk bedroefd. Van op den drempel van den kroeg hoort men de toejuichingen, de ophitsingen, het goedkeurend gelach tot den bedronkene, die buigt en neigt als wilde hij een steen opra pen.... maar die subbelt, die valt, met een pijnlijken gil, het voorhoofd open, op de blauwe schorren van het voorland. De nieuwsgierigen naderen... en, om den dron kaard daar zoo aardig, zoo dwaas, zoo deer lijk in 't straatlijk gewenteld, moeten ze lachen. Ah 1 bij moet het duur bekoopen die zatlap.... 't is jammer, de zwarte kraai ware er deerlijk van af gekomen. Laat hem maar liggen, hij zal zyn roes uitslapen... - Maar hij bloedt... Loop daar niet achter, de koude zal het stelpen... Kom we gaan binnen nog een borrel er op zetten weg met de papen De priester heeft het akelig gerucht van den val gehoord, hij is op zijne stappen terug gekomen hij buigt en onderzoekt den on gelukkige in bezwijming... dan, als ware 't een lichte last, in zijne kloeke armen neemt hij het slachtoffer op en spoed er mêe heen in de kille mist van den winternacht. f* 1 't Wordt dag, de man opent de oogen, hij kijkt verwonderd,ondervragend rondom zich heen. Droomt hij nogf... Daar ligt hij, met een warm dekkleed om" wonden, in een zachten rustzetel, de voeten uitgestrekt, bij een blijde open vuur. Hij kijkt, hij voelt... zijn hoofd is omwonden... ahl... ah!... ja... gisteren avond, nu weet hij, die priester... die val Maar nu, waar is hij nut... Hij ziet rond; de morgendklaarte overstraalt alle voorwerpen in de stille ka mer de tiktak van een ouderwetsch uur werk breekt alleen de indrukwekkende stilte... Nevens hem, op een tafeltje bij de hand, een groot glas water en wijn... hij neemt het, hij drinkt...Oh,hoe deugddoende. Hij heft zich half open werpt weerom de blikken rond. Hoe aardig zooveel zaken die gisteren nog zijn blinden haat hadden opge wekt spreken hem zacht toe een kruisbeeld, heiligenbeelden,een rozenkrans... Daar recht voor hem een portret dat hem zoo vriendelijk schijnt toe te lachen, een priestersportret... en de werkman beschouwt dat minzame toelachende wezen... en hij ook, bewogen -i Vervolg De boer had hem zien weenen, bijl het lijk vian Mamatje en hij' zou dat nooit ver geten; hij: hield van dien jongen. Hiji wist, dat hij jong en onervaren, door D'Haene verleid, gedoold en gemist had, doch hiji had ook zijn zielestnjd en de over winning' bespeurd, en hij was er onzeglijk van aangedaan en gesticht geveest. Hij zag Remi heel geerne en weuschte hem alle goed en wilde zijn geluk. Hij was spijtig en voelde dat hij gemist lac, me aan Remits verzoek toe te geven; die DHoenc zag er een halve duivel uit, en God \\cct wat er al zon voorvallen. Utsschen die twee opgejaagde jonkheden. Wijl hij in. den voornoen op zijn hof ïond- slenterde, zag hij Remi te loope ie pooi instormen. Monsieur Dubois verschoot; hij verkende bijna zijn dienstknecht niet, zoo aardig zag hij er uitbleek gelijk een afgelegde en onder den zoeten indruk van al het omrin gende, hij voelt een tegenlach op zijn lippen spelen... ...Maar toch... dat wezen...hij herkent?.,. r*' Eene deur gaat open, de werkman ver schrikt, een priester komt binnen, een priester in levende lijve, niet in portret maar deze van 't portret, dezelfde... en die priester, de hand uitreikend, de lachende groet op het wezen nadert. Wel, mijn vriend, hebt ge goed geslapen Voelt ge u wat beter Ach, ach, ach 1 de man ziet, verstaat, be grijpt alles hij droomt niet, 't is de pastoor die hij gisteren uitschold en dooden wilde, 't is hij, ja, die nu zegt... mijn vriend. Des werkmans herte breekt, zijn gemoed komt vol, zijn oogen staan vol tranen en op de knieënd zijgend voor zijn slachtoffer, snikt hij Vergilnis vergifnis Maar de priester heeft den man reeds opgeholpen, en spraakloos op zijn borst ge drukt... zoowel om zijn eigen aandoening te verbergen als om van dicht bij de kwetsuren te onderzoeken welke zijn nieuwe vriend zich gisterenavond aan het voorhoofd maakte als hij wilde een zware, zeer zware steen opne men rechtover den kroeg G. D. der kolenaanbesteding: We A. Latour,Yper. 14.583,50 fr. E. Van Hove, Laeken, 14.755,07 fr. A. Cabuv en H. Steyaert, Brussel, 15.758,45 fr. We Van Driesch^, Lokeren, 15.723,75 fr. Zondag 22 Juni 1913, om 8 1/2 u. 's avonds. 1. Marche 2. Ouverture de Démophon Vogel. 3. Fantaisie sur Rabelais L.Ganne. 4. Vereingetorie, fantaisie J. Clérice. a) Cortege de Gui b) Marche Romaine. 5. Air de ballet de la statue E. Reyer. -®n/\/n/\/~- GHELU.WB Zondag namiddag was gansch de gemeente in feest ter gelegenheid van het bezoek der katholieke turnmaalschappij van Moeskroen. Op weinige uitzonderingen waren al de huizen bevlagd. Om 3 ure was de plaats zwart van volk, uit het omliggende gekomen om de turnoefe ningen bij te wonen. De bijval en toejuichingen waren groot voor de samenwerkende oefenin gen. De uitvoerders moesten verscheidene malen herbeginnen. Zondag avond, rond 10 ure, werd de ge naamde Jules Vanneste, zwingelaar, in gezel schap zijner vrouw naar huis gaande, in de Kruisstraat door drie kerels aangerand en erg mishandeld. De vrouw, willende tusschen- komen, werd vastgenomen door de brutale kerels en ten gronde geworpen, geslagen en gestampt. Op het hulpgeroep der slachtoffers kwamen eenige personen toegeloopen, waarop de laffe kerels de vlucht namen. Zij zijn geluk- kiglijk herkend. Klacht is bij de policie inge diend en de kerels zullen met het gerecht afre kenen. gekrompen... zoodat hij er maar halve- grcolte meer scheen. Hij stormde recht naar de deur en den boer bemerkend, schrikte hij; alsof de hemel inviel zijn oogen stonden zot in zijn kop en heele pezen zweet leekten uit zijn hajar langs zijne kaken af. Jongen! wat hapert er-? vroeg de boer. Hiji is dood! Hij is dood!... gilde Remi. Wie? Wie is er dood?... D'Haene... 'k Heb hem doodgeslegen Dubois werd zoo bleek als de jongen; hij deed maar één sprong, greep hem bij' den 'séhouder en trok hem mee in huis. Daar vertelde Remi heel het' drama in al zijn bijzonderheden, en de boer luisterde en: onderbrak hem met de gedurige uitroe ping Pauvre garijonPauvre petit!.. Als Remi gedaan had met vertellen, kreesch Dubois lijk een kind, en met een verraadschè nijdigheid zijn tranen opdroogend, sprak hij koortsig Krijschen en janken kan niet meer ha ten, jongen! Vluchten! hoort ge Vluchten... Remi stond sprakeloos, met ontzielde blik- kjen en zot in Dubois' oogen te gapen maar deze greep hem vast, schudde hem gelijk een slunse en tierde Toe Vooruit... Maak pak en zak en vlucht 1 De gendarmen stuiven aan 1 KOMEN; Drie fabritkwerkers bezochten zaterdag Dacht een groot getal herbergen en waren weldra dronken Zondag morgend, rond 5 ure, bevon den zij zich op de Groote Markt, rechtover de kerk en dronken er genever uit bierglazen. De gendarmerie v.erd verwittigd en kwam geluk- kiglijk spoedig een einde stellen aan die too- nee'en! KOMEN-TEN-BRIELEN Maandag rond 10 ure dts avonds, had bakker Dieryck van Hollebeke, zijn rijwiel laten staan buiten de herberg 't Voorgebcncht St. Cornells, terwijl hij nog een laatste glaasje ging nemen. Buiten komende bestaligde hij de verdwijning van zijn rijwiel ter weerde van 100 fr. De dief had geen adres achtergelaten en Dieryck moest nu te voet naar huis. Woensdag werd de velo teruggevonden aan den zoom van het Kattebosch te Zantvoorde. De vinder, een genaamde Decroix, heeft het terug gebracht naar 't polioiebureel. Stoutmoedige dieven hebben dinsdag nacht een bezoek gebracht in het pachthof der echtge- nooten Notredame-Descamps. achter de statie gelegen. Zij hebben er een dertigtal kiekens ge stolen, van italiaansch ras. De policie heelt een onderzoek geoperd. Kermis. Voor den eersten keer dat de kermis verzet is geweest, is zij opperbest gelukt. Nu al den regen en koude die wij in die laatste tijden gekregen hebben en waarvoor wij nu nog vreesden zijn wij begunstig geweest met een oprecht zomerweder, zoodanig dat er zi ker niemand meer de kermis van October beklaagde. En volk dat er was, de straten waren er zwart van. Er was muziekfeest, de zeven muzieken die wij over veertien dagen aangekondigd hebben zijn komen verbroederen. Rond vier uren en half vergaderden zij in de Wervickstraat en kwamen van daar stoetsgewijze het dorp bin nen. Op de plaats was er eene kiosk opgetim merd, waarde verschillige maatschappijen zich opvolgden om ons met een prach'ig concert te vergasten. Of het in ieders smaak viel mag men niet twijfelen als men die uitstekende maat schappijen kent van Komen, Nederwaasten, Ploegsteert en Zillebeke, die hunne schoone en moeilijke stukk-n wel genoeg uitvoerden om de zindelijkste kenners te voldoen. Wij meenen in aller name hier eenen welver dienden dank te mogen zeggen aan de feest commissie en commissarissen die met zooveel zorg die schoone feeste beleidden. Uitslag van den Prijskamp van het Vee syndikaat. Juryleden M. A. Debrabander van Wareghem en M. Peel van Stavele. i«te Prijskamp Stieren zonder tanden. 1° prijs met zilveren eermetaal, E. D'Hal- luin 2" prijs met bronzen eermetaal, B. Pat- lyr,3® prijs L. Bonte. gde prijskamp: Slieren met twee tanden en meer. 1® prijs met zilveren eermetaal, B. Pattyn 2® prijs met bronzen eermetaal, Er. Haghe- dooren 3® E. Roussel. 3de Prijskamp Veereen zonder tanden. le prijs met zilveren eermetaal, H. Cuvelier; 2e prijs met bronzen eermetaal. H. Bouve 3® N. Guilbert 1® D. Sarrasin 5e P. Develter 6* L. Dujardin 7e H. Masquelin. 4de PrijskampVeerzen met twee tanden 1" prijs met zilveren eermetaal, A. Collie 2® prijs met bronzen eermetaal, C Ramon; 3'L. Dujardin 4® A. Debeuf5' A. Roussel- Berten 6* L. Dujardin. 5de prijskampVeerzen met vier tanden. lc prijs met zilveren eermetaal, H. Lagachc 2® prijs met bronzen eermetaal, L. Durnez 3® B. Pallyn 4e E. Catteau. 6'ie Prijskamp Veerzen met zes tanden. 1' prijs met zilveren eermetaal, J. Ghes- quière 2* prijs met bronzen eermetaal, R Deldicque 3e H. Cuvelier 4' N. Guilbert. 7de Prijskamp Koeien. 1' prijs met zilveren eermetaal, B. Pattyn 2" prijs met bronzen eermetaal, L. Dujardin 3" H. Lagache 4' H. Masschelein 5® J Gbes- quière; 6® N. Guilbert 7® B. Pattyn; 8° R. Deldique 9' L. Dujardin 10® E. D'Halluin 11® A. Collie 12' D. Collie 13' D. Lesciuse 14® H. Masquelin 15e L. Dujardin 16' L. Du jardin 16® L Dujardin 17e C Deman 18' H. Villez 19' D. Leroy 20® E Bocquet. Twee prijzen zijn toegekend geweest aan deze die het grootste getal schoone beesten ten toon- stelden. 1' B. Patlyn 2' L. Dujardin. Uitslag van den Prijskamp der Geiten. Juryleden Vanraes Jules, van Wervick Alois Beils, van Gheluvelt. Geilen zonder hoornen Geilen met twee tanden of zonder. 1' Vuylsteke Ch., 2' Mahieu Et.. 3® Kerckhove Wwe, 4e Villez H., 5e Fournier P. Geiten met vier of zes tanden. 1® Ramon E., 2® Fournier P., 3' Amez H., 4' Denys D., 5' Lorrain Fid. Volschoten Geiten. 1® Vanbiervliet J., 2' Gryson J., 3e Lorrain F., 4' Albrecht M., 5e Zoutard H 6® Blanckaert Ch., 7'" Dubois Er., 8® Laire J 9® Barbary Ch., 10® Deneulin Ei., 11* Bauden A., 12® Kerckhove Wwe, 13® Vandaele Th., 14® Braem J., 15® Four nier P. Geiten met hoornenGeiten met twee tanden of zonder. 1® Vanbiervliet E., 2® Masquelin H 3' Deleu Th. Geiten met vier of zes tanden. 1® Bauden A 2® Houppe A. Volschoten Geiten. 1' Becquart C., 2e Zouiard H., 3® Masquelin H.. 4® Medard J., 5® Ciaeys Ch., 6' Bauden A. Bokken 1® prijs met gulden eermetaal, Ramon E., 2* Verkaemer E. Kleine bokken 1' Ramon E., Verkaemer E. Lammeren in 1913 geboren. 1® Ramon A 2® Dourny Z 3® Haeghedooren 0., 4e Ramon E., Ramon E., 5® Lorrain Fid., 6® Bauden A. Dan ontwaakte de jongen en gilde De gendarmen! 't Kot!... Och God Och Gottc toch Niet meer te lullen, gebood de boer niet meer te kriepen... Toe! naar de barak; ravel uw kleeren bijeen en kom aanstonds weer in buis, ik zal u helpen en we zullen die duivels wel ontschoppen. Toe dan! Moed, jongen Nu vloog Remi de deur uit, alsof de duivel hem werkelijk aanjoeg, en, in een omme- ziens, was hiji weer met zijn bezatse. Monsieur Dubois moedigde hem aan, al wat hiji kon hij stak een versch broodje, een stuk gezouten vleesch en tweei flesschen wijn in Remi's pok dan schreef hij twee brieven en ,toen ze afgesponnen waren, gaf hij ze den jongen en sprak Kijk, ventje, hier hebt ge een brief voor Monsieur Louis Dubois van Aulnay- lez-Bondy, 't is mijn eigen kozijn. Houd u eerst een paai' dagen verscholen in de groote vruchten, tracht dan bijl avonde op Dubois hof te sluipen, en geef hem dezen brief hij zal u helpen... Hier hebt ge ook een briefje voor Monsieur Debrie van Tremblay, dat is mijn schoonbroer, en ge zult er wel geko men zijn, en er u kunnen schuil houden-; ik verzoek hem Schriftelijk u op de route de Flandre te geleiden, als de gendarmen de pijp uit zijn. Verstaat ge me goed, jongen Och 1 baas, kreesch Remi, ge zijt zoo goed voor mij. Feestmaal. De inschrijvingen voor het feestmaal dat zal aangeboden worden aan den nieuwen burgemeester M. Cotteau de Patin, ter gelegenheid zijner plechtige inhaling, op zon dag 6 Juli aanstaande, komen dapper toe uit genomene inlichtingen blijkt het dat er reeds een honder dtal deelnemers ii geschreven hebhen. De Langemarclinaars.zoowel als de vreemdelin gen, zijn wel vertegenwoordigd. Ten eiüde de noodige schikkingen te kunnen nemen zal de inschrjjvingslijst welhaast moeten gesloten wor den nogtans, om aan de liefhebbers alle kans te geven, heeft de feescommissie besiist van de inschryvingslyst s echts te sluiten op Zondag 29 Juni aanstaande in plaats van op 21 dezer. De personen die wenschen aan het feestmaal deel te nemen, worden daarom verzocht van hunne bijtreding zonder uitstel te laten geworden of bunnen naam op te geven aan den h6er gemeen- tesekretaris voor gezegpen datum. Stoet. Ziehier nu het programma van den stoet die den nieuwen burgemeester zal verge zellen bij zijneblijde intrede op6 Juli aanstaarde: 1. Gendarmen te peerd. 2. Groep mannen te peerd. 3. Harmonie Iweins van Zonnebeke. 4. Beenhouwerswagen. 5. Molenaarswagen. G. Werktuigkunde en Kuiperij (wagen van M. Th. Verstraete-Thoma). 7. Brouwerswagen. 8. Knechtenschool van St Jelyns (groep zin gende kinderen). 9. Meisjesschool van St Jeiyr s (groep voor st tiende de 9 Provinciën van;Belgie). 10 Boerenbond van St Jelyns. It. Vinkengilde van StJeiyns. 12. Pijpengilde van StJeiyns. 13 Praalwagen der Mariaschool. 14. Spelde" erkers van den Boschkant (wagen). tb. Oud soldatenbond van Langemarck. 16. Gilde der gedecoreerden van Langemarck. 17. Muziek van Staden De ware vrienden 18. Knechtenschool van Langemarck - plaats (groep zingende kinderen). 19. De nieuwe gasfabriek (wagen). 20. Brjjkenbakkerswagen (M.jJ Lemahieu). 21. De vereenigde Ambachten (wagen). 22. De vereenigde Pachters van den heer Bur gemeester (wagen). 23. Landbouwwerktuigen (M. R. Pauwels 24. De vereenigde hoerengilden (wagen). 25. St Jorisgilde van Handboogschutters (wa gen) 26. Planten- en Bosckkweek (wagen). 27. Duivenwagen (De ware vrienden). 28. Praalwagen der Meisjesschool van Lange- marckplaats. 29. Het bestuur der Symphonie Ste Cecilia 30 De gemeen efanfaren van LaDgemarck. 31. De St Janstooneelgilde (Groepvoorstellende de blijde terugkomst van Pol van Langemarck na den slag der Gulden Sporen 32. Opene Rijtuigen met den Heer Burgemees ter en de Burgerlijke en Geestelijke Overheden. 33. Gendarmen te peerd. OOSTVLETEREN! Zondag zijn onze muzif kanten gaan spe len op hel festival te Rousbrugge 't Was zeer iaat toen zij aan hunne beurt kwamen, zoodat het ook zeer laat werd toen zij bier terug wa ren. Zij behaalden loch veel succes. Maandag morgen werd hier begraven Charles Decorte, een der best gekende men- schen van de gemeente. Hij was lid der oud-sol daten en zijne wapenbroeders waren allen met de vlag hunner gilde in zijne begraafnis tegen woordig. De Familie van den afgestorven ver zoekt ons al de leden der oud-soldaten te wil len bedanken in 't Ypersche Volk voor hunne deelneming id den rouwen hunne tegenwoor digheid in den dienst en bij de ter aarde bestel ling. —De maand Juli nadert zeere om 't niet te ver gelen of niet te laat te komen beginnm wij er bij lijd van te spreken. We vieren in dien maand groote nationale feestdagen. Vooreerst den 11" Juli, verjaardag der guldeneporenzegen aan alle buizen moet er dien dag eene vlag of wimpel wapperen. De 21 Juli is de verjaardag der inhuldiging van onzen eersten vorstLeopold I. Ter dier gelegenheid wordt er een plechtige Te Deum gezongen op den volgenden zondag. Verleden jaar werd de gemeenteraad door 't muziek ter kerk geleid en na de Hoogmis zongen de school jongens vaderlandschr liederen op het theater. 't Ypersche Vo k stond vol lof over die feeste. Mogen we van dees jaar 't zelfde verwachten 't Ware beter nog dan verleden jaarwilden de muziekanten die liedj.-s begeleiden en eenigen hunne kloeke stem voegen bij den koor der kinderen, 't En zou nievers zoo schoon zijn. Bericht Maria Van Acker strijkt bij hare ouders alle goed welke men haar wilt brengen. Daar zfj goed het ambacht kent, durft zy verzekeren dat al wie haar kalant wordt, heel tevreden zal zijn. ROüSBRUG GE-HARIN GHE 't Festival van Rousbrugge was begunstigd met een edel weêre en vereerd met de tegen woordigheid der achtbare Ileeren Senator Fraeijs en Volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris. Er waren 19 muziekmaatschappijen tegen woordig en meest allen behaalden eere van hunne werkzaamheden. Er was buitengewoon vele volk. 's Anderendaags wierd de loting gedaan en 't geluk viel op Leysele, die 100 fr. lotte, Pol- linckhove 80 fr., Boeschepe 60 fr., Poperinghe 50 fr., Stavele 40 fr., Oostvleteren 30 fr., De Panne 25 fr.. Hondschoote, 25 fr. Berges en Woimhout elk 20 fr. De Panne 25 fr voor verstkomende van Bel gie Berges voor verstkomende van Frankrijk ook 25 fr. Bekwamen niets in de loting, de muzieken van Alveringhem, Isenbergbe (St Cecilia en Eendracht), Herzeele, Rexpoede, Veurne, Wa- tou en Yper. 't Vuurwerk op 't water, lukte geheele goed. 't Rookte van 't volk. Zwijg 1 kropte de boer. G'hebt geweend bij Mamatjes lijk en ze zag u toch zoo geerne. In haren naam en uit geheel mijn hert schenk ik u dit beugeltje, 't was het hare; en nu is het uw eigendom met al wat er in zat; ge zult het misschien noodig hebben op de vlucht, want zonder kluiten blijven de (leuren toe. Remi nam hét gesloten beugeltje, al snik kende dat hij' slingerde; bedanken kon hij niet, de woorden haperden in zijn keel, maar zijn oogen, strak op den boer gelijmd, losten den overvloed van zijn hert. Monsieur Dubois wilde hem nog doen eten, doch er viel geen denken aan: Remi kon niet, hij1 was te veel overdaan en le benauwd. Zijn oogen tuurden onophoudelijk door de keukenvensters, tot d n keizelweg, die van het hof naar de groote haan leidde. De meesteres was ook bijgekomen met een flessche brandewijn en zou een druppel schenken Dat zal 't verschot inspoelen en fut geven, zei ze. Maar Remi weerde liet bord af en sprak: Dank u, madame, de drank is de schuld van mijn ongeluk, en ik ben vast besloten nooit een zier korten-drank meer over mijn lippen te laten komen. Vooraleer te scheid n, beloofde de boer Rerni's goed wel te verzorgen: zijn pik en boct-alaara en wal kleeren, want hij; wilde (F.E7? VOLG) Verleden week gaven wij de beschrijving van hi t uitwendige der vermaarde kerk van Wervick. De beschrijving van het inwendige der kerk willen wij doen voorafgaan door eene korte historische schets over Wervick. r*i Wervick bestond reeds onder de romein- sche heerschappij, en was destijds bekend onder den naam vaD Viroviacum Na vele rampen en tegenkantingen steeg de stad tot een zekeren weistand, bijzonderlijk binst de XII en XIII eeuw, dank zij de lakennij verheid.Gwijde van Dampierre bemachtigde Wervick een jaarmarkt te houden, die veel bijdroeg tot den groei en den bloei d<r stad, bij zooverre, dat deze, om zoo te zeggen haar toppunt van welstand bereikt had, in de XIV eeuw. (1) Deze welstand was echter maar voorloopig Bloedige twisten ontston den tusschen de gemeenten en hunne vor sten, die, meestal franschgezinden zijnde, dikwijls de hulp der fransche koningen in riepen. Ten jare 1382 kwam een fransch leger, 80.000 man sterk naar Vlaanderen afgezakt, geraakte met veel moeite te Komen over de Leie, en nam Yper in, na Wervick en meer andere gemeenten verwoest te heb ben. Van dan at, begon Wervick, blootge steld aan allerhande staatkundige wisselval ligheden, stilaan te kwijneD. Eerst werd de lakennijverheid door Philip den Stoute, om reden van oprcer, in het Ypersche verboden, en niettegenstaande herhaalde pogingen van keizer Karei, kon ze niet terug ingebracht worden. Later in 1578 stichtten de geuzen brand in de stad, en plunderden de kerk. In 1678 werd Wervick bij Frankrijk ingelijfd door het verdrag van Nijmegen, en 35 jaren later, in tweëen gesplitst door het verdrag van Utrecht. (2) Het zuiderlijk gedeelte bleef aan Frankrijk, terwijl het noorderlijk ge deelte aan Oostenrijk overging, wiens hoofd alsdan Karei VI was. Deze vorst bracht alhier de tapijtennijverheid in, en op deze manier schonk hij eene nieuwe levensbron aan de stad, doch ongelukkiglijk brak in 1794, de fransche omwenteling los Na een verwoed gevecht, rukten de republikeinen de stad binnen, verrichten groote schade aan de kerk en vernielden de stadsarchie ven. Na 20 jaren de fransche dwingelandij verduurd te hebben, werd ons land bij Holland gevoegd, wieüs juk het in 1830 afschudde om vrij en onafhankelijk te wor den. Het inwendige der kerk brengt een stati- gen en grootschen indruk te weeg, doch zeker is het, dat deze indruk veel gunstiger zou zijn, indien de roode baksteenen der gewelven bepleisterd (varen en versierd met lichte vlakschilderingen. Het donkerkleurig gewelf immers, doet den bouw veel lager schijnen dan hij werkelijk is, en breekt het evenwicht, met het bovenste zwaarder te maken dan het onderste. (1) De bevolking bedroeg ten dien tyde, onge veer 50 0:0 zielen, en .Wervick bezat alsdan 3 parochiekerken. (2) Wervick-Zuid (Frankrijk), en Wervick- Noord (België). Pinnen zicht in de kerk van Wervick Grafmonument in de kerk van Wervick De kolommen, ongeveer 1 meter dik, zijn versierd met allerlei geslyliseerde bladeren, en zijn verbonden door sterke spitsbogen. In den hoogen beuk en in het koor zien wij bo ven iederen spitsboog, groote nissen welke dieren opgemerkt te worden, niet om hunno schoonheid m>ar wel om hnnne zeldzaam- zaamheid, daar men in meest al de andere kerken van hetzelfde tijdstip, in plaats van niss n, triforiums of binnenwandelingen aantreft. Het gewelf van de Sint Jaa's kapel, rust op 4 kraagsteenen, waarin mansgestalten gekapt zijn. Een dezer houdt een duiven'ros, een ander eenen wimpel en de twee overige een boek. Dergelijke sier-kraagsteenen zijn nog te vinden in de kleine kapel achter het hoog altaar doch hier verbeelden zij de 4 evan gelisten op den slotsteen is het Heilig Aan schijn afgebeeld, en aan den ingang van de kapel, ziet men onder den boog eenen man en eene vrouw, hebbende elk eenen rozen krans in de hand. Een mei kweerdigheid.die dient aangestipt te worden, is het bestaan van een onder- aardschen gang, die eertijds de kerk verbond met het kasteel van Komen. Deze gang die onder de Leie loopt neemt aanvang in eenen kelder uitgevende op de Vrijdagmarkt, de ingang ervan wierd slechts vóór korte jaren toegemetseld. Zelfs, volgens het schijnt, be staat er nog een tweede onderaardsche gang die de kerk zou verbinden met de herberg iet Kapittel in de Ooievaarstraat, thanB lobaal van het katholiek Muziek, doch eertijds door kanonikken bewoond. De overige binnendeelen van de kerk leveren niets merkwaardigs op, en wachten nog altijd op een passtndeen doelmatige bemeube- lirg. 't hs te hepen dat dit op tijd en stond komen zal ten andere, dank zij de medewerking der Wervikanen, ziet men, dat er, zoohaast de geldmiddelen het toelaten, nieuwe voltooiingswer ken aangevangen worden. Zóó kreeg de kerk eerst een kunstig, welgelukt hoogzasl, een prachtig stuklater een nieuw altaar, dat wel is waar niet veel beteekeDt in opzicht van kunst en kerkelijke voorschriften, maar toch een der beBte is van zijnen tijd, t. w. het begin der hergeboorte van den gothischen styl. Daarop volgden nieuwe zittens en koorafsluitic- gen verder een grootsch triomf kruis, een heerlijke doopvont, een biechtstoel, en onlangs een bronzen tabernakel. Thans is men volop bezig aan het plaatsen van een nieuw orgel, dat op meester lijke wijze het prachtig hoogzaal zal volledigen. Een kunstliefhebber. .WESTVLETEREN Bouwen. Nog drie nieuwe huizen worden aangeleid, en de schuur, bachten de school, over twee jaar afgebrand, is bijna opgetrokken. Daarbij 'tkoml wat liefhebberij bij voor versie ring alzoo ziet men al, gelijk in stad, sommi ge bebloemde dakvensters. Te beter. Allerhande 't Gemeentebestier vangt nog nieuwe kezels aan weldra zal het al ermede vol zijn volgens de wet zijn de ouders ver antwoordelijk voordeschade door hunne kinders aangedaan, 't zij aan vruchten, 't zij aan hui zen, 'tzij aan andere zaken 't was Zondag als een processie van al dat jong was naar den hil men zag er waarlijk niet anders dan kozen bij roozen 'tWaren Zondag nog al wat burgers op de vlucht niet overladen zijn de boer zou hom heel dal: boeltje achterna zenden, met de eerste aanvraag. Op aanraden van den baas, sloop Remi de schuur in, die met een dakvenster op het veld uitgaf; daar zou hij tot legen den avond "kunnen uitrusten, om dan, bij' het naderen van den nacht, of bij' bet eerste gevaar, de stukken in te vluchten. Hiji zat er, urens-gédurens, eerst af en sentieloos, te snikken en te weenen, tot hij uitgekreeschen bleef, met nijpende k'éél én pinsende oogen, wanhopig en ontzenuwd. Helaas 1 waartoe was hij gekomen moor denaar 1 hiji was een moordenaarén, bij dit gedacht, zakle hij in liet strooi en greep zijn kop met beide handen, krampachtig van wanhoep. En 't Puidenestje rees voor zijn geest en vader, moeder, Dieet je en Marie Crepéele. O wat zouden ze van hem denken LI ij was een moordenaar Een moordenaar Het laatste van de wereld ,1 Daar zat de jongen met de dood over goten, schrikkend en opsnakkend, bij 't min ste gerucht, met dien eenlijken last van den gepleegden gruwel, zoo eenig en zoo verré van huis en thuis. O 't Puidenestje Ware hij in 't Puidenestje Zijn arm herte smolt met er aan te den ken en zijn wanhoop stilde; de zottigheid ver in de vergadering der Franciscanen, en dat was een goed voorbeeld dat zou moeten voortduren; 'tis goed tegen de rupsen, en volgens de wet, zijne hagen te kalken 'tzijn er die het nog schijnen niet te weten en nog eens verne men wij uit Brussel hoe de beuter oozer mel- kerij eene der twee meeste gezochte is uit den lande Dat zegt iets en veel. Ongeluk. Woensdag laatst wilde R. D. van uit In den molen op eenen wagen springen. De jongeling, die hard te been is, viel en wierd deerlijk overreden. Nogtans levert zijn toestand geen gevaar op. vloog uit zijn ronkenden kop en hij bad. Hij bad; zijn angst en knaging susten en bij' zag klaarder. Neen, neen, hij was geen moordenaar; hij had slechts zijn leven verdedigd tegen een gealcooliseerde heeste en niet geslegén om te dooden. Neen, neen, hij' was geen moordenaar hij wilde geen moordenaar zijn. Hij bad en werd verlicht; hiji voelde hem min, misschien niet plichlig, en een groot betrouwen daalde in hem neder en hij kreeg vrede. Hiji bad en werd versterkt nieuwe hoop vlervulde ban en verscben moed', en hiji sloot de vuisten en wilde Hij zou hem schooien en ze zouden hem niet vangen; neen, neen; hiji voelde hem man, om te strijden tegen een rauwen duivel. Nevens hem, op den tas, lag zijn bezatse, gereed en binnen grepe, en, in zijn zak, douw den boers geldbeugel. Hij opende hem en met wijd opengespalkte oogen telde hiji Hemelsche deugd Acht brieven van vijftig frank en meer dan honderd frank kleuter in ge Een fortuin O Die boer O dit edel herte Nu zou hij met geen ijle handen in 't Puidenest toekomen. Hij was zoo blijde, dat bij werkelijk voor een oogenblik zijn nood vergat, maar opeens vloog de schuurdeur open en de boer riep hem toe.;

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3