Binnenland Buitenland ypEAMmnssEinEiiT fltcrkdijbe IkaUiukr Provinciale Raad YPER POPERINGHE 48e Jaar Nummer 2471 WekelijkscheXOpIage 8000 nummers Zaterdag 5 Juli 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE VOOR 'T HÉBLE JAAR Prijs per Nummer ^3 centiemeu. De vierde graad H. Majesteit Koningin Elisabeth De Groothertogin van Luxemburg De Duitsehe Legerwet In de Balkanstaten Bulgarië en de tussehenkomst De houding van Roumanië van West-Vlaanderen Trein- en Tramtafel. Wij ge ven in het bijblad een tramtafel. Immers zoo veel veranderingenvoor 't algemeen goede zijn in de tramuren gekomen dat de tafel van Het Ypersche Volk uitgegeven met Mei, niet meer dienen kan. Naar Holland. - Wij hebben twee vrienden-medewerkers op reis in Holland. Zoo ver van hier hebben zij Het Ypersche Volk niet vergeten.Van den eenen Willem kregen wij twee aangename brieven uit Amsterdam om over te drukken in ons nieuwsblad. De andere Karei beloofde zes prenten om die brieven te illustreeren.De brieven zijn reeds gezetmaar moeten wachten op de illustra tie die onder wege is. 't Zal voor te naaste week zijn. De Redactie. Christen Vlaamsch Verbond.— Christen Vrouwenbond Koninklijke Fanfare. Het was -- r Muziekschool. - Prijskamp van 1913- Bestuurder M. H. Vanden Abeele. Maan dag 7 Juli te 7 u. 's avonds voor clarinetten, leeraar M. Traens Woensdag 9 Juli te 7 u. 's avonds voor bugles en te 20 u. voor cor. leeraar M. Wenes; Donderdag 10 Juli te 2 1/2 u. viool (lagere afdeeling),"leeraar M. Van Egroo; te 3 1/2 u. viool (hoogere afdeeling), leeraar M. Goetinck te 4 1/2 u. violoncello (lager afdeeling), leeraar M. Van Egroo. -ƒƒƒ✓ Diekebuseh-Vjjver. - Benevens de aan te vangen waterwerken zal de stad nog eene nieuwe woonste met bijgebouwen doen maken. De openbare aanbesteding ervan heeft plaats op Maandag 14 Juli te 10 u. op 't Stadhuis bestek 17.143,93 fr. - - - ---------- Stadsharmonie. concert, op Z0NDAGRUST Telefoon N° 52 BOTERSTRBaT, 36. YPER INSCHRIJVING bultta België vracht er bil. Zondag 6 Juli. 8e Zondag na Sinxen. - Feest van het H. Bloed o. H Jezus Christus,— Octaafdag van het feest der HH. Apostelen Petrus en Paulut. Evangelie van den Zondag In dien tijd zeide' Jezustot zijne leerlingen deze gelijkenis: Er was zeker rijk man, die een rentmeesterliad. En dezè werd bij hem beschuldigd, dat hij zijne goederen verkwistte. En hij ontbood hem en zeide hem Waarom hoor ik dat van u Geef rekenschap van uw rentmeesterschap, want ge kunt geen rentmeester blijven. Maar de rentmeester bij zich zelf Wat zal ik doen Want mijn heer ontneemt mij het rentmeesterschap. Spitten kan ik niet, te bedelen schaam ik mij lk weet wat ik doen zal, opdat ze mij, als ik uit het rentmeesterschap ontzet ben. in hunne huizen opnemen. En' hij ontbood één voor één de schuldenaars van zijnen heer, en hij zeide tot den eersten Hoeveel zijt ge mijnen heer schuldig Deze zeide Honderd vaten olie. En hij zeide hem Neem uwen schuldbrief, en ga vlug zitten, en schrijfVijftig, Weer tot anderen zeide hij Maar gij, Hoeveel zijt ge schuldig j Deze zeide Honderd mud tar we. Hij zeide hem: Neem uwe papieren en schrijf: Tachtig En de hoer preesden bedriegelijkeo rentmeester, omdat hij vooiziehtiggehandeldhad. Want de kinderen dezer wereld zijn voorzichtiger dan dekinderen des lichts, wat huneigen kring aangaat, Ook ik zeg u Maakt u zeiven vrienden door middel van den be'drlegelijken mamon, opdat ze, bij uw verscheiden, u opnemen in de eeuwige tenten. Maandag 7. H. Godel'eve. maagd en mar telares. Dinsdag 8, H. Elisabeth, Koningin van Portugal. Woensdag 9 ER. Leonardus en Gezel len, martelaars van Gorcum. Donderdag 10. De zeven broedersmarte laars HH. Rufina en Secunda, martelaressen Vrijdag 11. HH. Cyrillus en Methodius bisschoppen Zaterdag 12 H. Joannes Gualbertus, abt. Men zendt het volgende ter opname. Het sehoolwcstsontwerp van Minister Po ui let is overal welgekomen. Wat eigenaardig is, 't is dat de officeele onderwijzers, tot de hevigste antigouvernementeele toe, er vrede en voldoening mee hebben, en dit gaat erg de liberale en socialistische politiekers legen zoo immers verliezen zij hunne beste hulp- genoolcn om tegen het gouvernement ten strijde te trekken. De kwestie van den vierden graad verdient eene korte Tjespreking. Door het invoeren van dien hoogcren graad van lager onderwijs worden de schooljaren van de 12 jaar tot de 14 getrokken. Vlakaf gezegd, dat is eene allergroolsle ver betering beantwoordend aan eene ware nood wendigheid. Het is volstrekt noodig het hoog- tepeil van het volksonderwijs te verheffen, dit tot voordeel van 't volk en nut van 't land. Misschien zijn er sterken waar die verandering zoo het reeds geschiedde met het ontwerp Sehollaert niet welgekomen is. Ehwel, in in zulke streken hebben degene die verstandig zijn voor plicht de onverstandige beknibbc- laars te overtuigen van de noodzakelijkheid meer onderricht, meer kennissen te verschaf fen «a'.an de opgroeiende kinders. Daarbij is die taak nog te gemakkelijker, daar men kan uiteendoen hoe de schikkin gen van het wetsontwerp Poullet de zaken zoo regelen dat de vierde graad trapsgewijze zal ingevoerd worden, dat er verschillende be palingen de verplichting van den vierden graad vergemakkelijken. Zoo 1. Het verplichtend onderwijs zal maar trapsgewijze tot aan 14 jaar ingebracht wor den binnen een termijn van 5 jaar. 2. De leerlingen die bewijs kunnen geven van be kwaamheid zullen aan 13 jaar van de ver plichting ontslagen zijn. 3. Waar 't noodig is wordt de halfschool-bijwoning voor den 4den graad ingevoerd. 4. Waar 't noodig is, zullen voor zekere werken een zeker getal verlofdagen toegestaan worden. Als men met zulke schikkingen niet te vreden is, dan begrijpen Wij er niets meer van en beklagen de verblindheid van deze ouders die tegen het onderwijs in vierden graad van hunne kinders zouden zijn. Er zijn er die,' om mogelijk onwelkom in sommige streken te vermijden, aanraden van 1. de verplichting tot aan 12 jaar alge meen te maken 2. het invoeren van den vierden graad, tot aan 14 jaar, toe te ver trouwen aan de gemeenten die dit scliool- leisel zouden inbrengen, daar waar het volk het begeert. Met zulk voorstel hebben wij: geen vrede. Er is vooruit en vooral in het oog te houden dat het hier volksopleiding en volksontwikkeling geldtMag er dan clan spraak zijn van de BEGEER IE van het volk? Op hoeveel streken is het volk niet verachterd? en is het juist het verachlerde volk niet dat zijn neus zou opsteken tegen die langdurigen schooltijd.? Is het zulk volk niet dat te spreken is, te overtuigen en te over halen Louter grillen involgen is handelen in 't nadeel van onverstandig volk maar met reden en manieren daartegen ingaan is het volk goed doen en zoo zal dat opgeleide volk eensdaags dankbaar zijn voor dc ontvangene weldaad van den langdurigen schooltijd. Wijl zeggen loutere GRILLEN. Er kun nen redens zijn om de kinders vroeger dan aan 14 jaar thuis te hebben doch die nood wendigheid is somwijlen fel overdreven, die noodwendigheid is veelal maar tijdelijk. Wiji zeggen met REDEN en MANIEREN... tegen de grillen ingaan. Ehwel, zulks doet liet wetsontwerp dat, rekening houdend van die noodwendigheid dat de kinders in 't werk een helpende hand moeten bijsteken, verlof dagen toelaat, halfschool-bijwoning inbrengt en een bekwaamheidsdiploma aan 13 jaar inbrengt. Eindelijk, den vierden graad in handen stellen der gemeentebesturen Welke war relboel in 't land: hier tot aan 14 jaar, daar tot aan 13, ginds tot aan 12... en zulks soms tot in aanpalende gemeenten, in- gemeenten waarvan somtijds de ingezeten nader bij eene andere wonen. Aan de gemeenten! 1! 't ware dan te wenschen dat in de gemeentebesturen de verstandigste leden altijd de andere zou den overhalen, het volk ten bale... 't ware dan te wenschen dat het nooit zou voor vallen dat den vierden graad niet uilgesteld worde om politieke redens daar alle so ciale redens spreken voor het inbrengen van den vierden graad. Biji al die beschouwingen en nog meer andere die wij nu verzwijgen, besluiten wij: het ontwerp Poullet schijnt ons nog beter en best I VOLKSMAN. Sedert hare laatste ziekte heeft H. Maje steit altijd groote zorg jnoeten dragen voor hare gezondheid. Het afsterven van verscliil- lige liarcr naaste bloedverwanten, tot vader, broeder en zuster toe, hebben zekerlijk de zich- herstellenda gezondheid van Koningin Eli sabeth hevig geschokt. Toch, sedert tijd van hier is Hare Majesteit in volle gezondheid, 't Is bijzonderlijk in 't warm seizoen dat zij zorg moet nemen, niet meer om te genezen, want ziek is zij1 piet, maar om in goede gezondheid te blijven. Men zegt dat de lucht van Laeken haar niet goed past en dat eene koninklijke woonplaats zal gebouwd worden in de gezonde boschstreek van Woluwe of Tervueren, H. M. Koningin Elisabeth Op 19 mei is Koningin Elisabeth eene cure gaan doen. En 't heeft haar uitnemende deugd gedaan. Koning Albert heeft zijne gemalin naar Zwitserland geleid haar intusschen al daar gaan bezoeken en nu Maandag laatst is hiji Koningin Elisabeth gaan halen naar L'auzanne. De posttrein van Bazel, waaraan het ko ninklijk fijtuig gehecht was, kwam Dinsdag ten 8.15 u. te Brussel aan. HH. MM. zijn bij hunne aankomst dadelijk in 'automobiel naar 't paleis van Brussel gereden, alwaar de prinsen Leopold en Karei en prinses Marie-José met verlangen en ongeduld op hunne moeder wachtten. Koningin Elisabeth is Willen thuis komen om hare nicht Maria-Adelaïde te ontvangen. Deze jonge vorstin is Vrijdag namiddag te 4 ure in de statie van het Leopoldskwar- tier te Brussel aangekomen en daar ontvangen geweest door den koning. De belgische ko ninklijke trein was de Groothertogin gaan afhalen aan de grens te Sterpenich. ln het Paleis te Brussel werd Groothertogin Maria-Adelaïde ontvangen door koningin Eli sabeth; daarna, in de groote voorzaal, wer den de weerdigheidsbekleeders van hel ko ninklijk hof aan hare Koninklijke Hoogheid voorgesteld. Koningin Elisabeth leidde vervolgens de groothertogin naar hare kamers die over vloedig met bloemen versierd waren. Te 7 u. had een groot galadiner plaats. Volgt nu het programma van Zaterdag en Zondag. Zaterdag, ten 10 ure, ontvangst, in het pa leis van Brussel, van de vreemde gezanten bij het hof van België, die terzelfdertijde hunne regeeringen bij het hof van Luxemburg vertegenwoordigen en te Brussel verblijven ten 11 ure bezoek van het stadhuis en van de bijzonderste merkweerdigheden der stad. Ten 12.30 u. zal de groothertogin het ont bijt nemen in het hotel van het Luxemburgsch gezantschap, Troonstraat. Na het ontbijt zal H. K. II. naar het paleis van Brussel terug- keeren, van waar zij, vergezeld van de ko ning en de koningin, eene wandeling, per automobiel in 't Zoniënbosch zal doen. De groothertogin zal vervolgens het koloniaal paleis van Tervueren bezoeken, 's Avonds, familiediner in het paleis van Brussel. Den zondag 6 juli, ten 10 ure, ontvangst der leden van de luxemburgsche kolonie in 't paleis ten 10,5 u. vertrek naar het kasteel van Laeken, waar de groot-hertogin en onze vorsten de mis, in de ijzeren kerk, zullen Jiooren vervolgens bezoek aan de serren en het Park, en, ten 12.30 u., ontbijt in het paleis. Ten 3 u. 's namiddags zal de groot-her togin Adelaide, in de statie van het konink lijk Park, afscheid nemen van onze vorsten en naar Luxemburg terugkeeren. Maandag laatst heeft de Duitsehe Rijksdag met eene overgroote meerderheid van stem men de nieuwe legerwet gestemd, die het Duitsehe leger in vredestijd op 850.000 man zal bréngen. De financiewet die moet dienen om de meerdere uitgaven, door de legerwet gevergd, te dekken, werd ook goedgekeurd. Vervolgens werden er voor twee en half mil- jards nieuwe lasten gestemd, Dr Kaempf, voorzitter van den Rijksdag, bedankte de volksvertegenwoordigers voor de vaderlandsminnende daad die zij hadden daar- gesteld. De rijkskanselier sloot de vergadering met eene prachtige redevoering, waarin hij: het nut der nieuwe legerwet deed uitstralen; die, zoo zegde hij1, den vrede zal doen bewaren, Duitschland zal doen eerbiedigen en, moest het aangevallen worden, de verzekering geeft van den eindzegepraal. Hetgeen men sedert lang voorspelde, is dces week eindelijk bewaarheid geworden. De Bal kanvolkeren, na zich zoo roemrijk te hebben gedragen in den strijd tegen den Turk, na de eindzegepraal te hebben behaald dank zij1 hunne onderlinge eendracht, zijn dees week op verscheidene plaatsen aan 't vechten ge raakt. 'De moeilijkheden begonnen op: de grens. Servische ruiters openden het vuur op de Bulgaarsche voorposten, die met een moord dadig geschot antwoordden. De Grieken, aan hunnen kant, vielen de Bulgaren aan te Che- maltos en te Louz-Latichflik. Doch, welhaast ontaarden die 'schermutselingen in een ge- regelden veldslag. Het bulgaarsch leger be gon een algemeenen aanval tegen de 'griek- sche en Servische nlachten, overschreed de lijn door het grieksch-bulgaarsch protocol vastgesteld en bezette verscheidene stellingen. Dinsdag werd slag geleverd te Guevgheli. De Bulgaren,, beschikkende over een leger van 36.000 man, veroverden de sTad, na alle ge meenschap tusschen Grieken en Serviërs te hebben afgesloten. Naar de laatste berichten, zou de Grieksche bevelhebber van Saloniki den Bulgaarschën generaal verwittigd hebben dat hij zijne troepen, die te Saloniki gekam peerd waren, in de 24 uren moesten terug trekken, na de wapens te hebben afgeleverd. De Bulgaren weigerden. Hun kamp werd om singeld, het geweervuur geopend totdat zij zich overgaven. 1200 Bulgaren zouden na dit moorddadig gevecht gevangen zijn geno men. Zoo staan de zaken in het Oosten. Volgens zekere bron zou Bulgarië nu bereid zijn alle geschillen te onderwerpen aan de bemiddeling van den Russischen czaar, den Keizer van Duitschland en nog een ander souverein die aan te duiden blijft. Griekenland, van zijnen kant, zou voetstap pen aanwenden bij het fransch gouvernement. Wij1 deelen dit nieuws slechts onder alle voorbehoud mede, daar het waarlijk onmo gelijk *s wijs te worden uit al de tegenstrijdige berichten die de groote bladen rondstrooien. Het Roumeensch gouvernement heeft Bul- .garië verwittigd dal het onmiddellijk zou op treden in een mogelijk bulgaarsch-servisch geschil. Deze tussehenkomst zou zich niet enkel bepalen tot het bezetten van het be twiste grondgebied, maar zou het karakter hebben van eene werkdadige samenwerking met Servië. In de diplomatieke kringen is men alge meen van gevoelen dat deze beslissing van Roumanië zwaar in de balans zal wegen om Bulgarië van verder bloedvergieten terug te houden. Montenegro zou, van zijnen kant, twaalf duizend soldaten gezonden hebben om de Serviërs ter zijde te staan. Wat zal er in hét Oosten gebeuren Op die vraag kan niemand antwoorden. Zeker is het dat de gemoederen erg zijn ontsteld en dat men vreezen mag eenen algemeenen oorlog in 'de Balkans te zien losbersten. Moesten de Mogendheden erin gelukken den vrede op te dringen, die zou voorzeker maar van korten duur zijn. De Balkanvolkeren zouden den vrede benuttigen om zich te versterken en hunne legers meer kracht bij te zetten. Eens tot den strijd bereid, zal een nietig voorwendsel voldoende zijn om alles opnieuw te vuur en te zwaard te zétten. -N^N/NXS/- Dinsdag, 1 Juli, kwam de Gouwraad in gewone zittijd bijeen. M. Basiel Baert, burgemeester van Dix- mude, als oudste lid, zat de vergadering voor. M. den Gouverneur Jansseus de Bistho- ven, in officieele kleedij, opende de zitting met eene merkweerdige redevoering over de vlaamBche tijdelijke uitwijkelingen, gekend onder den naam van Da Franschmans. We komen op den inhoud van die aanspraak terug. Nieuwe leden komen binnen en leggen den eed af t. w. M. Rotsart de Hertaing, burge meester van Sint-Andries,voor het 2' kanton Brugge, in vervanging van M. Gustaaf D'Hondt, burgemeester van Blankenberghe, volksvertegenwoordiger geworden M. Boone, voor het kanton Meulebeke, in ver vanging van M. Emiel Goethals, burgemees ter van Meulebeke,lid geworden der Kamer; M. De Meester, schepene van Rousselare, in vervanging van M. Garlier overleden M. Joost de Ter Beerst, burgemeester van Pit- them, voor het kanton Thielt, in vervanging van M. Loontjens, overleden. De goedkeuring van de kiezing voor het kanton Ardoye, van M. Mauritz Vanden BuBSche,griffier van het vredegerecht,wordt uitgeste'd, tot nader onderzoek, omdat eene klacht tegen deze stemming ingediend is. De Btembriefjes moeten herzien en herteld worden. De raad heeft zijn bureel volgenderwij ze samengesteld Voorzitter, M. Van Hee onder-voorzitter, M. René Fraeijs sekreta- rissen,MM.Firminde Thibault de Boesinghe en Emmanuel d'Ydewalle bijgevoegde se- kretarissen, MM. Ronse en Iweins d'Eeck- houtte zorgers, MM. De Cooman en Pec- steen. M. Van Hee, die sedert zoolange jaren en op zulke uitstekende manier den provincia len raad voorzit, is op dit oogenblik zeer gevaarlijk ziek. Niettemin heeft de raad hem, met e nparige stemmen, in zijne be diening behouden, en beslist,op voorstel van M. den ondervoorzitter Fraeijs, hem per telegram te laten weten hoezeer de raad den Heer bidt hem te behouden. Op roerende manier heeft M. Albert Lie- baert, lid der bestendige afveerdiging, die nog daags te voren bij den geëerden zieke geweest was, de bedankiDgen vau M. Van Hee aan den heer gouverneur, de leden der bestendige afveerdiging, den heer provincia len greffier, en aan al de leden van den raad overgebracht. Donderdag gaat de raad over tot de kiezing van een lid der bestendige afveerdiging, in vervanging van M. Loontjens, overleden. M. Delaey, gouwraadsheer van het kanton Hooglede werd gekozen op 71 stemmeis met 40 stemmen. Voor wat de treins betreft, geen verande ringen die onze tafel ongeldig maken. Enkel moeten deze treinen erbij gevoegd op de lijn YPER C0RTEMARCK. Yper-Cortemarck (tot 7 September) t Yper 20.14; Boesinghe, ao.22 Langemarck, 20.3i Poelcapelle, 20.37 Westroozebeke, 20.43 Staden 20.5i Cortemarck, 20,01. Cortemarck-Yper (tot 7 September) Corte marck, 21.25; Staden, 21,38; Poelcapelle, 2i.5i Langemarck, 21 57 Boesinghe, 22.06 Yper, 22 16. Voor wat de trams betreftgeene verande" ringe op de lijnen YPER GHELUWE-MEENEN, WERVICK-KORTRIJK. Op de lijn LANGEMARCK- R0ESELAERE deze eenige wijziging de eerste tram vertrekt 's morgens uit Roeselaere te 6.45 Oostnieuwkerke, 7 10 Westroose- beke, 7.24; Poelcapelle, 7.45 Langemarck, 7.27. N. B. Deze tram rijdt niet dinsdag, alsdan rijdt een tram te 8.35 uit Roeselaere. •NAs/SAV Op Donderdag 10 Juli om 8 1/2 's avonds, in de St- MichielszaalElverdinghestraat II JULI-FEEST. Muziek, vaderlandsche liede ren, aanspraak. Alle vlaamschgezinde man nen en jongelingen worden dringend ver zocht die feestvergadering bij te wonen. Op Maandag 7 Juli aanstaande om 9 ure zal er in de kapel van 't klooster der H. Familie eene H. Mis opgedregen worden tot welzijn der eere- en werkende leden van den Christen Vrouwenbond De mis zal gezongen worden door de leden van de zangafdeeling van den Bond. Na de mis zal de tweede algemeene vergade ring'gehouden worden. Dagorde 1. Verslag over de rekeningen en werkzaamheden. 2. Aanspraak. 3. Tom bola voor al de aanwezige leden van de zieken gilde. Wij verhopen dat al de vrouwen leden van den Bond eraan zullen houden in die H.Mis en vergadering tegenwoordig te zijn. 't Zal zeer belangrijk en van allergrootste nut zijn. -Vxyy eene zeer aangename verrassing Dinsdag avond de herhaling der Koninklijke Fanfare te mogen bijwonen in de schoone zaal Pau wels immers iedereen weet dat deze maat schappij zich bereidt om deel te nemen in den wetstrijd te Gent, daarom waren er menige vrienden en muziekliefhebbers uitgenoodigd om eens kennis te maken met de twee groote stukken waarmede zij in het strijdperk treedt. Laat het ons maar rechtuit bekennen dat die verrassing gauw gepaard ging met bewonde ring want iedereen daar tegenwoordig moest rechtuit getuigen dat de fanfare ons nog nooit zulke bezorgde en degelijke uitvoering gege ven heeft. Iedereen vroeg zich af hoe dat mo gelijk was. Ewel, iemand die van naderbij de K. F. kent zal daar gauw de oorzaken van vinden. Aangespoord door de heeren van het bestuur en van hunnen stokhouder, hebben de uit voerende leden het hardnekkig besluit alge meen aangenomen van eens te durven naar een concours gaan. Dat deed velen glimla chen. Doch die vastbeslotenheid heeft de spe lers niet doen terugdeinzen voor de moeite. Men sloeg de hand aan 't werk en met eene nooit genoeg geprezen regelmatigheid volg den al de leden, zoo oude als jonge de me nigvuldige oefeningen en herhalingen en aldus heeft iedereen moeten bekennen dat men in het spelen grooten vooruitgang heeft moeten bestatigen. Ia, dat is dank aan sa menwerking, aan vasten wil en aan het gedwee volgen der raadgevingen van hunnen bekwamen bestuurder. Hebben wij die zelf de oorzaken en uitslagen niet kunnen besta tigen in de prachtige uitvoeringen van den Cercle Symphonique, sedert eenigen tijd Zullen er nog andere kringen of zanggenoot schappen aan deze eropbeuringszucht gehoor geven Het goede voorbeeld is gegeven en daar om roepen wij den bestuurder en spelers der Koninklijke Fanfare toe Goeden moed, vrienden, op den zegepraal van Zondag I Moge hij de belooning zijn uwer moeite. En moesten anderen U de lau weren ontnemen, zij zullen het voor niet niet hebben, om zoo eene uitvoering als deze van Dinsdag te overtreffen. Hoe grooter strijd, hoe grooter zegepraal 1 De Koninklijke Fanfare na deelgenomen te hebben aan den Internationalen Wedstrijd van Gent, zal des avonds om 8 1/2 ure op den Kouter, op uitnoodiging van het Stads bestuur, een groot kunstfeest geven, gewijd aan de werken der Vlaamsche School, zulks is een buitengewone eer, en onze prachtige Koninklijke Fanfare, zal aan de kunstmin nende bevolking van Gent laten hooren, dat ze weerdig is, van het vertrouwen dat in haar gesteld is. Onder het bestuur van den Hee Aerschodt zullen de volgende stukken uitger voerd worden 1. Vlaander ens kunstroem P. Benoit. 2. Keiler Tiberius, openingsstuk Jef Van der Meulen 3. Solo voor bazuin L. Moeremans. 4. Fantasia naar het opera Holdwig en Clothildis O. Roels. 5. Fantasia, ballet L. Moeremans. 6. Een feest te Versailles H, Weyts. 7. Menuet H. Waelput. 8. Vlaanderen, feestopeningsstuk P. Lebrun. Den Maandag morgend wordt eveneens op dea eerekiosk der Wereldtentoonstelling een prachtig concert gegeven. Zondag 6 Juli 1913. Programma 1Life Guards, allegro martiale, G. Allier. 2. Le barbier de Séville, ouverture Rossini, 3Fantaisie de l'opéra Lakmé Delibês. 4. Marche t\igane Reyer. 5. Irenevalse J. E. Strauwen. 11 Juli. - We vernemen dat ter gele genheid van het 11 Julifeestde Koninklijke Fanfare een prachtig concert geeft op de Groote Markt, Zondag 13 Juli 's avonds en dat aldaar de twee stukken bereid voor de Gentschen Prijskamp zullen opgevoerd worden. -v-rw- Muziekkring. 11 Julifeest op Maandag 14, 's avonds in den Katholieken Kring. Wij hooren zeggen dat er een gele genheidsaanspraak zal gehouden worden door M. Verheyen, leeraar aan de Middel bare school ter stad. Aangehouden. Zekere Maurice Deweerdt, geboortig van Poperinghe, die het 2« regiment jagers te peerd verlaten had en als deserteur aanzien was, is te Yper aangehoudee geweest en ter beschikking gesteld van het krygsgerecht. Zwerfster. Woensdag, rond 7 1/2 ure 's avonds, was een ellendig gekleed meisje van rond de 19 jaren aan de Ryselpoort achtervolgd door eene bende van omtrent twee honderd jon gens en meisjes. De politie kwam er tusschen. De achtergevolgde was eene zwerfster die, ter beschikking van het gouvernement gesteld werd voor twee jaar. Dienstdoende apotheek. Zondag 6 Juli. J. DECHIÈVRE, Statiestraat, 15. Groot Concert. 0p den maandag stadskermis geeft het muziek der Sapeurs- Pompiers, samen met de koorzangmaatschap pij een groot concert in den lusttuin van den Katholieken Kring. Dit toonkundig feest be gint de 6 ure namiddag. PROGRAMMA'. Eerste deel j 1, Raris-Ilondon Stap- Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCI HAVAS, te Brussel. Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. AANKONDIGINGEN

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1