"Ifetrhdijhe Utakndtr Binnenland Verjaardag van België's herstelde onafhankelijkheid en van de troonbeklimming van onzen eersten Koning LEOPOLD I leve Koning miertLeve Koningin Eiisaietl Buitenland YPER i H8RBKBISSEIBEIT 48e Jaar «f Nummer 2473 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 19 Juli 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE De Schoolwet Onze Vaderlandsche Hulde aan den Opvolger van den Stichter onzer Onafhankelijkheid aan zijne lieve gemalin onze gevierde Vorstin Onze eerbiedige groeten en hoopvolle wenschen aan onze Prinsen en Prinses LEVE het KONINKLIJK VORSTENHUIS LEVE het VADERLAND I - Balkanoorlog; YPER Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B0TERSTRRRT, 3 6, YPER Prijs per Nummer 5 centiemen. LEVE KONING ALBERT 1 LEVE KONINGIN ELISABETH LEVE ONS VORSTENHUIS 1 LEVE HET VADERLAND 1 De Bulgaarsche vloot m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- «n Oostvlaanderen worden ontvangen bij.AGENCE HAVAS, te Brussel. INSCHRIJVING VOOR 'T HEELË JAAR bulten België vracht er bij. Zondasr 20 Juli. 10® Zondag na Sinxen. Mis van dezen zondag: gedachtenis van E. Bie- ronymus Emilianus, belijder, en van H. Marga- reta, maagd. Evangelie van den Zondag. In dien tijd zeide Jezus tot sommigen, die op zich zeiven vertrouwen, dat ze rechtvaardig zijn, en de anderen geringschatten Twee menschen gingen op naar den tempel om te bidden de één een Farizeër. de ander een tollenaar. De Farizeër ging staan en bad bij zichzelven aldus O God, ik dank U, dat ik niet ben gelijk de andere menschen roovers, onrechtvaardigen, echtbrekers, of ook gelijk deze tolle naar. Ik vast tweemaal in de week en geef tienden van al wat ik gewin. En de tollenaar bleef op een afstand staan, en wilde zelfs zijne oogen niet ten hemel heffen, maar sloeg zich op de borst en zeide O God, wees mij, den zondaar, genadig. Ik zeg u: deze veeleer dan gene ging ge rechtvaardigd naar huis. Want alwie zichzelven verheft zal vernederd, doch wie zichzelven vernederd zal verheven worden. Gedurige Aanbidding te Wervick {Zusters van Liefde). Maandag 21. B. Praxedismaagd. Gedurige Aanbidding te Yper (Lamolte school). Verjaring van de troonbeklimming van Z. M. Koning Leopold I. 'Ie Dcum, in Rt-Maarterskerk te Yper, Op do gemeenten Te Deum, volgenden zondag. Dinsdag 22. E. Maria-Magdalena. Woensdag 23. H. Apollinaris, bisschop en martelaar. Vorming der kinders van stad Yper door Z. D H Mgr. Waffelaert. Donderdag 24. E. Christinamaagd en martelares. Vigilie van H Jacobus. Vorming der kinders van stad Poperinghe door Z D. H Mgr. Waffelaert. Vrijdag 25. H. Jacobus, apostelH. Chris- tophorus, martelaar. Gedurige Aanbidding te Yper (St-Jacobs). Vandaag is het de verjaardag van bisschop pelijke toij ding van Z. D. H. Mgr. Waffelaert XXIIs bisschop van Brugge dien God beware nog lange jaren in zegen. De priesters zeggen vandaag een bijzonder gebed ter intentie van den Bisschop Alle geloovigen zullen zich bij hunne priesters voegen en bidden voor den Opperherder des Bisdoms. Zaterdag 26. H. Anna, moeder van O L. Vrouw. - Zal zij er eindelijk komen Ja want, ten eerste, zij is reeds tot in de Middenafdeeling der Kamer besproken ge weest. M. Woeste is aangesteld als verslag gever. Nu, daarmee is alles niet gezegd. Het vër- slag der middenafdeeling kan neergelegd wor den; doch de Kamer kan ook beslissen de bespreking en stemming van de schoolwet uit te slellen tot na het aanstaande verlof. Dat ook zal niet gebeuren. Woensdag morgcnd, ten 10 u., hield de rechterzijde eene allerbelangrijkste vergade ring. Ongeveer 75 leden woonden de beraad slaging bij, die vooral tot doel had de werk zaamheden der Kamer te regelen. Er werd uitvoerig gesproken over de kwes tie van te weten wanneer de schoolwet zou in behandeling genomen worden Nog in den loop van dezen zittijd ofwel in eenen buitengewonen zittijd die in Octofier zou ge- houden worden. M. Theodor, independent van Brussel, ver dedigde deze laatste oplossing; maar hij was alleen van zijn gedacht. BIJ EENPARIGHEID VAN STEMMEN BESLOOT DE RECHTERZIJDE NIET UIT EEN TE GAAN ALVORENS 'DE SCHOOL WET ZAL GESTEMD ZIJN. Proficiat I Heeren volksvertegehwoordigers, dat is eens WILLEN proficiat I Gij zult misschien geene verlofdagen hebben, tot daar dc wet moet er komen. Gij zult misschien oververmoeid zijn, tot daar I... daar zijn er die sedert lang doodmoê zijn moê van wachtén, moê van vragen en eischen... dat zijn de katholieke Belgen, dat zijn cle christene onderwijzers, die sedert bijna 30 jaar eene rechtveerdige schoolwet vragen, met vrijheid en gelijkheid voor eenieder... Gij zult ze ons nu geven, kamerh'eeren, 't is wel... maar 't is uw plicht. M. Woeste, aan wien wij'vooruit en voor al de beslissing te danken hebben, heeft aan gedrongen opdat de rechterzijde blijken van volherdingsvermogen zou aan dén dag leg- gen. Heeren katholieke Kamerleden, weet dat wel; het is niet genoeg die beslissing genomen te hebben maar vooruit en vooral is het vereischt dat gij die beslissing zoudet na leven met steeds in de Kamer te zijn als- wanneer er gestemd wordt. Geen afwezigheden... in zulken heeten ka- tb olieken strijd 1 Ook geen aarzelen, a. u. b., noch geen paireeren - met de leden der linkerzijde., dat willen wij, katholieke Belgen, niet GEEFT ONS EINDELIJK VRIJHEID, GE LIJKHEID I GEEFT ONS I)E SCHOOLWET 1 Nationaal Peest 21 Juli De vaderlandsliefde, evenals tal van an dere edele gevoelens, die als 't ware van ideale strekkingen doorweefd eri van zielver heffende gedachten gevormd zijn, is onder den alles verzengenden adem der stofvergoding, onder 'het ónmeedoögejnid stuwen der laag hartige zelfzucht, uit 'vele herten geweken, in andere sluimerend onder den zwaren dek ken der onverschilligheid, bij weinigen nog levendig en daadvaardig. Het hart van velen is door een ondoor dringbaar pantser van koude en afslootende gevoelloosheid ingesloten het hart, bij menig een, is niet meer, gelijk de dichters het be zongen, de lieftallige harp, wier lichte snaren bij de minste aanraking trilden en heerlijke geluiden voortbrachten. Neen, de snaren han gen los en het eeuwenoude speeltuig is teencmaal ontredderd. Het hart, de bakermat van alle onbaatzuchtige en verhevene ge waarwordingen, ligt braak als een verlaten strook gronds, onbekwaam vruchten voort te brengen. Moet het dan opspraak ver wekken dat de vaderlandsliefde niet meer kiemen kan op eefi. terrein, verschraald en verschroeid en opgedroogd onder de doodende hitte van zooveel vernielende ondeugden En toch is die hartenlaagheid, die karak- terontzenuwing nog niet algemeen genoeg, op dat wjj er geene kans meer zouden in zien, de vaderlandsliefde, voor zooveel het in ons vermogen ligt, wakker te schudden, en waar ze leeft, tot krachtige daden te doen over gaan. Het nationaal feest van 21 Juli, het her denken van België's glorietijdperk biedt ons de gelegenheid om eens aan de harten te kloppen, om eens aan het verstand te spre ken en er de herinnering aan de grootsche daden, door onze voorouders daargesteld, op le wekken. Het kan 'niet anders of al die feeslelijkheden, ter dier gelegenheid ingericht, en die tot oog en oor spreken, moeten ver der binnendringen, zij moeten het hart raken en den asch der onverschilligheid doen weg stuiven.- Het kan biet anders of dat melo- dieeus klingelen der beiaards, dat machtig dreunen der muzieken en gezangen, die wap perende vaandels, die wapenschouwingen, die plechtige Te Deums, moeten eene taai spre ken tot eiken rechtgeaarden Belg en voor zijn oog onweei'staanbaar een breintje van de geschiedenis van ?ijh stam 'doen opdoe men. Overtuigd van den heilzamen en diep-in- werkenden invloed dat zulkdanige feesten op het gemoed der menigte kunnen uitoefenen, moeten wij allen het onze bijdragen om die feesten meer en meer luister bij te zetten. Het is een middel om de gehechtheid aan den vaderlandscheh bodem, 'de genegenheid! Voor eigen volksbestaan, voor eigen heerd en have, de verkleefdheid aan onze vorsten en aan onze staalkundige instellingen meer en meer in te boezemen. Hoogst noodzakelijk is het dat meh in het Belgische volk meer liefde voor het vader land inprentte. Ons volk mag niet langer meer achterwege blijven in het aarikweeken dier edele gevoelens bij de jeugd. En daar in moeten wij ter school gaan bij vreemde naties, waar de vaderlandsliefde in de har ten troont, de overtuiging legt in het gemoed en den wil verscherpt om tot daden over te gaan. Om tot dit verheven doel te gerakcri, móet de feestviering van 21 Juli voor ons allen meer zijn dan de feestroes eener kennis, de geweldige opbruising eener licht ontvlambare geestdrift. 'Zij! moet 2jjn eelle hertempering van ons nationaliteitsgevoel eene hertempe ring, die ons noopen moet om elk, in zijn beperkten kring, mede te werken aan de grootheid en dc welvaart van België, die ons moet aansporen en aanvuren om ons steeds Prins Karel-Theodoor van België, Graaf vanVlaanderen Prins Leopold van België Bertog van Brabant Prinses Marie-José van België Werken adn den voorspoed der anderen; dit is het geschikste middel om zelf niet onnut tig te zijn, anderen niet tot last te verstrek ken en zoo het ëlgemeen welzijn niet te belemmeren. Doch daartoe is het hoogst dringend dat gansch orize handelwijze beheerd worde door eene streng nageleefde zedelijke wet, ge steund op een ernstig en diep-ingrijpend geloof. Ieder Belg heeft, ten laatste, zoo hij ge huwd is, den duurzamen plicht talrijke en gezonde kinders voort te teelen, want geene beschaving, al ware zijl nog zoo fijn en kiesch, geen stoffelijke vooruitgang, geen opeensta pelen van rijkdommen, geene uitbreiding van kunst en letteren, zijn bekwaam die burgers- deugden te vervangen, en bijizonderlijk de grootste van allen, de voortplanting der natie, de voortzetting van het ras. De grootste kwaal voor een land, zegt de wereldberoemde President Roosevelt, is de vrijwillige onvrucht baarheid der huwelijken, die de landen ont- ontvolkt, den moed en het karakter ontneemt aan de burgers en ze ontaaren doet tot laffe en gevoellooze genieters. Zoo wij onzen vaderlandsch'en plicht uit dat oogpunt beschouwen, zoo wij die hoo- te gedragen, altijd en overal, als deftige en voorname burgers, als liefderijke en getrou we zonen fan 't vaderland. Het valt niet te betwisten dat België zal bloeien of verkwijnen naar gëlang de bur gers lhinhen 'plicht weten te kwijten, niet alleen in de moelijke en ingewikkelde tijds omstandigheid waarin ons land kan ver- verkeel'en, maar bijzonderlijk in het alledaag- sche en gcwolie leven. Ieder Belg heeft tot plicht te werken, 't zij! om te doorzien in zijn eigen behoeften, 't zij om vrouw en kinderen het levensonderhoud to verschaffen. Ieder Belg hoeft tot plicht deel te nemen 'aan den strijd, om van 't vaderland alle innerlijke en buitenlandsche vijanden te keeren, met een woord, hij moet mcdehelpen om het algemeen welzijn te be vorderen. Doch hier zal hij enkel slagen voor zooveel hfji zijn eersten plicht weet te ver vullen: Wil men ijveren voor het algemeen welzijn, men moet beginnen met zijn eigene persoonlijke belangen niet te veronachtza men. Dat is het zekerste en onfeilbaarste middel om aan anderen nuttig te zijn, wijl men, door het trouw ^ehertigen zijner eigen zaken, des te beter bekwaam is om mede te ger opgesomde plichten stipt volbrengen, zoo zullen wij niet alleen werkelijk medehelpen om de stoffelijke welvaart in België te ver meerderen, maar ook, in eene niet geringe mate, mode arbeiden om den 'zedelijken en geestelijken voorspoed aan ons land te ver zekeren. En die welvaart moeten! wij', katholieken en christenen, in onze werking het meest voor oogen hebben. De geschiedenis is troüWêns daar om met klank tc bewijzen dat een land niet enkel groot gaatdoor zijne stoffelijke uitbreiding alleen, maar hét meest riog indien het zede lijk en geestelijk peil der bevolking hoog staat. Het verleden leert ohs dat een volk den heerlijksten voorspoed op 'alle gebied te ge- moet gaat, zoo dat volk het oud én toch nooit volprezen wetboek, het Evangelie, in al zijne handelingen nauwgezet naleeft, en den geest van Bit boek in zijn persoonlijk' en openbaar leven overal laat doorstralen. Om die reden is het onze plicht mede te werken om aan ons vaderland de uitgelezend- ste aller welvaartbronnen, te weten zijn die pen godsdienstzin, ongeschonden te bewaren, om die reden moeten wij; indien wij ons land eene rechtzinnige liefde toedragen, een werkzaam deel nemen, aan alle die geloofs- werken die ifot doel hebben die onvervang bare veerkracht 'van alle rechtgeaarde volks verheffing onverminderd te behouden in de harten der burgers. En dat zullen wij: enkel vermogen, indien onze vaderlandsliefde vastligt in eerie klare overtuiging, indien ze beschut' wordt door een weerbaar karakter, indien ze leeft uit de kracht van eene altijïd waardige daad, met een woord, indien onze vaderlandsliefde wordt omgewerkt tot een vast en wel-door- dachf ideaal, dat onze zielen door zijn aan trekkingskracht geheel en onweerstaanbaar overmeestert. Onze vaderlandsliefde moet dan niet enkel een soort van geestdriftig gevoelen zijn, dat binst eenige uren onze aderen zwellen doet, ons hart heviger doet kloppen en onze oogen week doet worden, neen, zijl moet eene over tuiging zijn, die wij steeds hij ons dragen, die wij openhartig durven belijden, en die ons karakter moet hêrtemperen om geen last te zwaar te vinden1, geene onderneming te moeilijk, indien het geldt de stoffelijke en geestelijke welvaart van ons geliefd België. Mocht het feest van 21 Juli bijdragen om die heerlijke burgerdeugd in het hart der menigte vast te ankeren. Mocht het eene wak kere aansporing zijn opdat allen beter hunne plichten zouden kwijten, België het eerst zou de heerlijke gelukszon, die het beschijnt sedert 1830, glanzender en reiner zien stralen aan 's hemels horizont. r*1 Mogen wiji het Nationaal Feest,laten voorbij gaan zonder onze vaderlandsche hulde te brengeri aan het Koningdom, het fundament, de slotsteen van onze nationale onafhankelijkheid; aan Koning Albert, die met zooveel wijs heid de voetstappen volgt van de twee eerste koningen der Belgen, die hem heerlijk zijn voorgegaan aan Koningin Elisabeth,die aller harten heeft gewonnen door hare verkleefdheid aan echtge noot en kinders, hare genegenheid voor het volk. Ons dankgebed stijgt ten hemel en smeekt ook Gods zegen af over Land en Vorst, óver de Koninklijke Ouders en hunne geliefde Kinders, waarop liet .yaderland zijne blijde hope stelt. Uit alle vaderlandsche lïarteh klinken de kreten Gewichtige gebeurtenissen Hebben zicK dees week in het Balkanschiereiland voorgedaan. Do Bulgaren, hunnen moed en hunne sterkte overschattende, dachten dat Serben en Grie ken voor hen op hunne knieën gingen krui pen, zoohaast zij hunne tanden toonden, slecht is het den Bulgaren vervallen. Grie ken en Serben, eendrachtig vereenigd, heb ben eensgezind den strijd aangevangen en het Bulgaarsche leger deerlijke neerlagen doen ondergaan. Roumanië, aan zijnen kant, is ook handelend opgetreden, heeft den Do nau door zijn! leger doen overschrijden en den voet óp Bulgaarschên bodem geze't. Tur kije zelf roert en poert. Naar de laatste be richten zou het leger dat te Tchataldja 'was gekampeerd, Lule-Bourgas, waar over eenige maanden de Bulgaren op de Turken zulk eene glanzende victorie behaalden, weer hebben in genomen. Het is dan niet te verwonderen dat Bul garia, ten allen kante door "de vijanden be stookt 'en aangevallen op eigen grondgebied, zijne te verregaande eischen ootmoedig heeft verzacht en den vrede dringend vraagt. Zul len de mogendheden hu dan eindelijk tocli hunnen invloed ten dienste van den vrede stellen, of zullen zij' voortgaan met dien schan- digen broederstrijd onverschillig aan te sta ren, hopende eenig jprofijt of .winst er uit ta futselen Dit is de Vraag die men stellen mag, na die zoo rampvolle dagen voor de Balkanvolkeren. Het voornaamste deel der Bulgaarsche vloot, samengesteld uit een 'kruiser en verscheidene torpedobooten, is dees week zich' gaan ver schuilen te Sebastopol, "eene Ttussische havért der Zwarte Zee. De bevelhebber der Kaven liet aan de Bul garen toe ofwel aanstonds weder in zee te steken, ofwel hunne schepen te ontwapenen. De Bulgaren kozen de laatste partij. Naar men meldt zouden de Blugaren liet overige gedeelte hunner 'vloot in den grorid hebben geboord in'de haven van Rodosto. Een zangkoor van werkmeisjes te Yper. Op 14 Juli is het feest in Frank rijk, en vele franschen nemen de gelegen heid te baat 'óm eens een uitstapje te doen. 't Is alzoo dat Maandag laatst eën goed hon derdtal fabriek werksters van Toerkonje onzö stad kwamen bezoeken. Deze meisjes maken deel van het genootschap der Gedurige Aan bidding. Dagelijks gaan zij, 's avonds bij het verlaten der fabriek, gezamentlijk eene halve uur aanbidding doen voor het Allerh. 'Sa- krament, Tn de O. L. Vrouwkerk. Onder hen bestaat er een zangkoor van een 50tal leden, dat wiji het genoegen gehad hebben verscheidene malen te hooren binst den loop Van den 'dag. Om 9 ure hebben zij 'in St-Pieterskerk op .onberispelijke wijze de Sint-Antonius Mis van E. P. Sinzig, in1 2 stemmen, uitgevoerd, alsook de Introïtus en den Alleluia der Mis, in gregoriaans schen zang. Na de mis hebben zij een hert roerenden lofzang gezongen aan het H. Kruis: 0 Crucifix. M. Camus, orgelist der 0 - L.-Vrouwkerk te Toerkonje, heeft kunstiglijk Offerande en Naspel vertolkt. De personen die de mis bijwoonden zullen er het beste aan-- denken van bewaren. 's Namiddags ten 5 ure vohd men hen terug in de kapel der H. "Godelieve. Daar zongen zij Salve liegina, en Christus vin- cit jn gregoriaanschen zang en een zeer schoonen lofzang in 3 stemmen getoonzet ter eere van Ste Godelieve, door M. "J. R. Wibaut, hun talentvollen bestuurder. Einde lijk om 5 1/2' ure eindigden Zij hunnen dag met het lof in de kapel der Zwarte Zustrirs' waar zij eerie 'allerschoonste litanie zongeit ter eere van O. L'. Vrouw en een O' Sal ü- 1 a r i s, beide in gregoriaanschen zang via, vila, Veritas, in 3 stemmen eri Tantum Ergo van Bach, al gezangen op merkweerdjge wijze uitgevoerd als deze; reeds bewonderd 's morgens binst de mis. Wij hebben vernomen dat geen enkele dier werkmeisjes iets kennen van muziek. Rédeii te meer om hen te bewonderen voor hun goeden wil, en om bijzonderlijk M. Wibaut, zangmeester der O.-L.-Vrouwkerk te Toer konje, geluk te wensehen, voor zijn meester- talent in het aanleeren en besturen van zijri zangkoor. Hebben de Yperlingen gelukkig geweest 'dit zangkoor te hooren, de fabriekmeisjes en de personen die hen geleiddeft hebben niet min

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1