Binnenland GEEFT m DE SCHOOLWET Een groote BelgPater Ferdinand VERBIEST Buitenland fPEH ABBONDISSEHIEHl Hurhelijhe ftakwkr 48e Jaar -f Nummer 2476 Wekelijksche Oplage 8öbö nummers Zaterdag 9 Oogst 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE INSCHRIJVING VOOR 'T HEELE JAAR AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel Xelefoon N" 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER BOTERSTRnaT, 36, YPER Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. bulten België vracht er bij. Prijs per Nummer5 centiemen. Zondasr 10 Augustus. - 13» Zondag na Sin- xen E. Laurenlius. martelaar. (Te Yper ge dachtenis van O. L. V. van Tuine). Evangelie van den Zondag. In dien tijd trok Jezus op zijne reis naar Jeruzalem langs de grens tusschen Samaria en Galilea. En toen Hij in zeker dorp kwam, traden hem tien melaatsche mannen te gemoet, die op een afstand bleven staan. En zij verhieven hunne stem en zeiden Jezus, leeraar, erbarm u onzer. En hen ziende zeide Hij hun Gaat heen, vertoont u aan de priesters. En onderweg werden ze rein. Maar één hunner keerde, zoodra hij zich genezen terug zag, terwijl hij met luider stem God verheerlijkte. En hij viel op zijn aange zicht voor zijne voeten neder, en dankte Hem. En deze was een Samaritaan. Maar Jezus antwoordde en zeide Zijn niet alle tien gereinigd Doch waar zijn de negen Er is niemand gevonden, die terugkeerde om Gode eer te geven dan deze vreemdeling En Hij zeide hem Sta op en ga heen uw geloof heeft u gered. Maandag 11. H. Philomena, maagd en martelai es. Dinsdag 12. H. Clara, maagd Woensdag 13. Octaafdag van de Gedaan teverandering van O. E. J. C. Gedurige Aanbidding te Yper (O L. V. Gasthuis). Donderdag 14. E. Joannes-Berchmans, belijder Vigilie van O. L. Vrouw Hemelvaart. Vandaag vastendag en vleeschderfdag. Vrijdag 15. O. L. Vrouw Hemelvaart feest met octaaf. By pauzeljjk decreet van 2 Juli 1911 is het toegelaten vandaag vleeseh te eten. Zaterdag 18. H. Rochus, belyder. trok het ten strijde voor het gekrenkte recht voor de miskende vrijheid. De geweldena rijen der geuzen kostten aan hen zeiven den nederlaag. De klop van 1884 was zoo hard dat ze tot heden toe er van nog niet zijn opgestaan. DE SCHOOLSTRIJD 1) Na de verlossing van den Hollander in r83o schonk ons de grondwet de vrijheid van onderwijs, volle vrijheid. Zoo wilden het al de Belgen 2) Het duurde tot 1842 Toen kwam er verandering. De Staat begon alsdan, voor een eerste maal, zich met de zaak te bemoei en. De Staat die tot dan toe alleenlijk tus. schen kwam waar vrij onderwijs ontbrak stel de zich nu ernevens... allicht erboven als onderwijzer, 't Was, te dien tijde,, eene toe geving der katholieken,zoogezegdom meerder welzijn, overeenkomst te bewerken. Ze waren mis De katholieken hebben schier altijd de belgische historie leert het veel te toege vend geweest, en zoodoende meer dan eens en veel te veel de uil van 't spel geweest. 3) Met den bekomen uitslag gingen de liberalen zich niet tevreden houden. Reeds begonnen zij den zin der wet te verdraaien de wet immers hield van een bepaald godsdienstig onderwijs, de liberalen loochenden, miskenden het godsdienstig onderwijszegden ze, is niet verplichtend. 't Was een stap verder om langzaam maar zeker een deel van hun godsdiensthatend programma uit te voeren. Dit programma was reeds verveerdigd en opgesteld door de vrijmetselarij. In 1864, zegde Piet vanHumbeeck, hoofd man der brusselsche vrijmetselaars. Daarom wierd hij Tiet den Grafmaker genaamd. 4) Altijd voort gingen de vijanden op ordewoord der loge werken, met onverdro ten helschen ijver om de vrijheid te krenken tot 'dat in 1879 de schooloorlog losbrak. De liberalen zegevierden 1 Geen vrijheid meer Alleen officieele scholen worden erkend. Het godsdienstig onderwijs wordt onmo gelijk gemaakt. Zegezat, bedrijven de libera len de grootsche euveldaden. Onderwijs gestichten worden gesloten, kloosterlingen en religieuzen worden ver jaagd en hunne eigendommen gestolen, 't Was volop vervolging Och, katholieke ouders, vertelt ge ge noeg aan uwe kinders over die droeve tijden Maar al dat geuzengeueld dat zooveel inrichtingen te niete bracht, dat m-lhoenen en millioenen brak met hamers, dat zoovee onheil en rampen stichtte, kon toch niet baten. De vrijmetselaars moesten het onderspit delven tegen den heldaftigen weerstand van gansch het katholieke Belgie. Als een man stond het katholieke leger op, Zij gullen haar met hebben de schoone \iel van 'f kind. 6) Hebben wij nu gelijkheid Zoolang reeds zijn de katholieken aan 't bestuur en nog hebben zij op schoolge bied alles niet hersteld wat de liberalen al- gebroken hebben. Wij schreven het Zaterdag laatst. De wet van 1895 (en alle opvolgende bijkomende beslissingen erbij) geeft geen voldoening, die is maar een eerste stap tot rechtveerdig- heid en tot gelijkheid. Ja, zoodanig, zijn wij, katholieken, nog verongelijkt, dat wij naar vreemde landen zelfs protestantsche met begeerig oog toe zien. En, was het Z. Em. Kardinaal Mer- cier niet, die, op het Katholiek Congres te Mechelen, in 1905, uitriep Wij inwoners van bet katholieke België benijden de schooltoestanden der inwoners van het protestantsche Holland. 7)1910.. Kiesstrijd Als eerste punt van het kiesprogramma stond geschreveneene nieu we schoolwet.... De katholieken vochten en wonnen en Minister Schollaert mocht zijn schoolwetsontwerp neerleggen.... 1911.... De katholieken bukten voor het straatgeweld, het Ministerie Schollaert viel. Minister de Broqueville nam het bestuur in handen. Misschien was het ontwerp Schollaert niet volmaakt, toch het kon door de kamer rede lijk gewijzigd worden.,.. alleszins toch was het een misslag voor de katholieken te buk ken voor straatlawijd en geuzengeweld. Toch bleef er hoop. Viel het ontwerp Schollaert, de schoolkwestie bleef heel en al recht, het ministerie de Broqueville nam het schoolvraagstuk over op zijn program. Op de katholieke betooging te Leuven, (27 Augustus 1911) ter eere van M. Schollaert heeft het katholieke land duidelijk gesproken: Wij eischen schoolvrede en schoolvrijheid i) 1912. Het Ministerie de Btoqueville is dan weer opgekomen met de schoo'kwes- tie... Het is eerst en vooral op die kwestie dat'de kamers ontbonden werden, zoodat er eene algemeene wetgevende verkiezing plaats had. Dat wisten de kiezers... Immers de ver klaring van Minister de Broqueville was verstaanbaar Te Turnhoutzegde hij heb ik ons schoolprogramma laten kennen. Over enkele dagen (Mei 1912) heeft M. Schollaert dit programma goedgekeurd Heel de rechterzijde ponder uitzondering, met geestdrift en moed, steunt het Ministe rie. Wij hebben het grootste vertrouwen dat het kiezerskorpsop 2 Juni aanstaande, ons ook zjne goedkeuring geven fa/... dal wij de zegepraal zullen behalen. 2 JUNI 1912: Na zulk een afdoende antwoord, dat ook een vastberaden wil uitdrukt, hebben de kie zers het recht te zeggen Heeren gekozenen, geeft ons de Schoolwet. 9) 1913. De Heer Minister Poullet legt zijn schoolwetsontwerp neer. Alle katholie ken hebben er vrede mêe. Alle onderwijzers zijn er over verheugd. De schoolkwestie moest uitstel lijden uit reden eener onverwachts noodzakelijke leger- w<:t. De katholieke Belgen, die geen milita risten zijn, zegden zonder geestdrift maar uit Vaderlandschen plicht het zij zoo.., doch na de legerwet... de schoolwet!... 10) De schoolwet staat op het dagorde De schoolwet ging nu besproken en gestemd worden, spijts alles, al moest het ook het parlementair verlof kosten. De schoolwet moet gestemd worden vóór 11 November... Zal zij Hymans beloofde eene loyale bespreking, zonder obstruciie.. Vandervelde beloofde eigenlijk niemendalle en Anseele beloofde integendeel bedreigingen en moeilijkheden. Ehwel wij vreezen niet te missen als we schrijven Heeren katholieke gekozenen er zal obstructie zijn, gij zult moeten allen eens gezind te werke gaan, en gij zult moeten haar op uwe tanden hebben om de schoolwet gestemd te krijgen. Doch wat het ook moet kosten, de school wet moet gestemd dat is een belofte die moet vervuld worden, dat is een eisch die moet voldoening krijgen. Door de Pers Best had het geweest het ontwerp te deelen om dadelijk de schooltoelage te stemmen en later de andere wetsbepalingen n Neen zoo iets wil het katholieke Volk niet! 't Is nu kiezing op kiezing dat wij ten strijde trekken met beloften aan de kiezers... het moet daarmee gedaan zijn... Met 1914 moet men tot de kiezers gaan met gedane werken, met eene in voege gestelde schoolwet dan zal de eenheid onder de katholieken versterkt zijn, dan zal de strijd lust aangevuurd zijn, dan zullen de dankbare Belgen de katholieke meerderheid versterken en het katholiek gouvernement aan 't hoofd van 's landsbestuur in eene lange en blijde toekomst behouden (i Het is overeengekomen schrijft de parlementairen betichtgever van het Han delsblad van Antwerpen dat de bespre king over de schoolwet oprechtreglement- vormig, uitvoerig en diep zou wezen. Het is moeilijk dat in die voorwaarden de oppositie de stemming der wet verhindere vóór de heropening in November. Wij zijn juist van dit gedacht of beter nog wij zijn overtuigd dat de bespreking noch oprecht, noch reglementvormig, noch uit voerig en diep wij zijn van gedacht dat M. Hymans op last der Loge heeft trachten tijd te winnen om alle oorlogsbatterijen té bereiden en met October alle middels te ge bruiken om de katholieken die zy nu galucht hebben met de schoolwet te zen den wandelen. Daaiom alhoewel volgens het Handelsblad het misschien mogelijk is dat de zaak slecht was aangelegd daar de dagorde te veel overladen was daarom, zeggen we, kunnen wij met de zienswijze van Handelsblad niet instemmen als het schrijft dat de bespreking der schoolwet zich ondanks alles met waarborgen voordoet die men over veertien dagen niet bezat. Wij verstaan evenmin den gedaagden Bien Public wiens brusselschen bericht gever schrijft als ware hij niet verwonderd over de wending die de zaken genomen hebben als hadde hij en al moesten wij hebben alle betrouwen in de «declarations rassurantes de la part d'adversaires Die assurance "neen. Z.o Bien Public wel moeten laten varen als hij het sirijdge- roep en de oorlogsverklaring vernam van we- ge de liberale Pers. Een liberaal dagblad van Brussel bestuurd door een liberaal volksvertegenwoordiger schrijft Er zijn van de politieke geweidaden tegen dewelke alle middelen moeten in het werk gesteld worden Het schoolwets voor stei is er zoo een. De obstructie is het laatste wapen van de minderheden aan dewelke men geweld aan doet... Zij zou voor plicht hebben dat wapen op te nemen om 't openbaar onderwijs te redden. Dat is de voorzegging van de aanstaande loyale bespreking lllü! Le Petit Bleu schrijft van zijnen kant. 't Is met october te doen. Geen datum is vastgesteld voor het einde der schoolwet bespreking. Vrijheid om te redetwisten zoo lang men wil. De meerderheid heeft wel verdoken projekten, doch de minderheid zal die plannen in duigen slaan. Wij hebben het kamerreglement voor ons en de laatste be sprekingen hebben aangetoond welk machtig wapen is de welgeleide en verstandig uitge voerde obstructie. Dat is klaar spreken niet waar L'Indépendance verklaart insgelijks Het schooldebat is uitgesteld tot de buiten gewone octoberzitting zonder eenige verbin tenis voor ons, minderheid, voorwat de eindbepaling der bespreking betreft...» Wij zouden nog meer aanhatingen uit de liberale Pers kunnen geven 't is genoeg. Ehwel, Heeren katholieke Volksvertegen woordigers, wat zult ge doen De Schoolwet, heel de schoolwet niet ten deele zal zij gestemd zijn vóór 11 November Wij zeggen u Geeft ons vóór 11 Novem ber de schoolwetwij eischen ze Verleden week moesten wij aankondigen dat de schoolwetbespreking uitgesteld is op vraag van liberaal Hymans tot een buitengewonen zittijd op 14 october. Wij zeggen bet en wij herhalen het 't was weer eene toegeving aan de vijanden die ons met vreeze vervult. Nederland De Bisschop van Roermond overleden. Dinsdag Dacht is Mgr Drehmanns aan eene hart aderbreuk schielijk gestorven. Voorzeker verliest de Hollandsche katho lieke kerk in den persoon van den bisschop van Roermond een harer uitstekenste hoofd mannen. Zijn grootste roem zal büjven de heerlijke wijze waarop hij aan de practijk der oplos sing van het sociaal-godsdienstige vraag stuk heeft gewerkt. Vooral in zijn bisdom, waar de koolnyver heid eene machtige uitbreiding heeft geno men, bestond groot gevaar voor geloof en zedeD. Hij sloeg dapper de hand aan 't werk om zijn Limburgsch volk van goddeloosheid en zedeloosheid te vrijwaren. Daartoe riep hij Franciskanen, om kerkeD, scholen en volksinrichtiDgen te besturen de gekende doktor Poels wierd door hem tot algemeen aalmoezenier van den arb id in de mij a streek aangesteld, hij deed de arbeiders samenkomen in katholieke vereeniginpen Dank zijn krachtig optreden, dank zijn onverdrotend werken,werd het groote gevaar der ontchristeoing van Hollandsch Limburg gestuit in zijn gang. 't Zal de blijvende verdtenste blijven van dien volksgeliefden bisschop. De Burgeroorlog in China De generaal Long-Chi-Kwang der regee- ringstroapen heeft een schitterende zege praal behaald op de muiters en is, aan 't hoora van zijn leger, Canton binnen ge trokken, waar Hij veel geestdrift, door de bevolking onthaald w^rd. Op hooger bevel hebben de oorlogschepen ervan afgezien het fort Wou-song te bom. bardeeren, om het niet te vernielen de marinetroepen zullen het belegeren en de kleine bezetting ervan tot overgave zoeken te dwingen. Balkanoorlog Naar de laatste berichten is de vrede eindelijk geteekend tusschen de Bal kanvolkeren te Bucharest, waar de vredes- conferencië plaats had. De Bulgaren hebben Stroumitza bekomen en de Grieken Cavala. Bulgarië heeft in die omstandigheden af gezien van de al te groote eischeD die het gesteld had. Misschien hebben de Bulgaren zich maar overgegeven onder den drang der bedreigingen, want Roemanië w8steenemaal beslist in geval van hardnekkigheid van wege de Bulgaren, in hun land te vallen en in Sofia binnen te treden. Uit Bucharest wordt geseind dat de ge- gezanten van Oostenrijk-Hongarië en van Engeland hebben verklaard dat Europa zich het recht voorbehoudt het vredesverdrag na te zien, welke er ook de uitslag van weze. Droevig is het volgende verklaringen te moeten vinden bij een ernstig blad als Le Tien Public Wat bet schoolwetsontwerp betreft, het ware illusie te denken dat het zal gestemd geraken voor den coostitutioneelen datum der kamerheropening. Weest niet verwonderd als het aansleept tot in 1914. Prijswinnaars RoadselprijskampApril Mei-Juni 1913 L. Delava, Wulverghem. Daar teas eens.. door Monta. L. Dequeeker. Bixschote Broeder en zuster, door J. F. Klep. P. Lapiere, "Wulverghem Huiselijke gods dienst onzer voorvaderen, door FraDs de Potter. E. Roose, Yper. Eerlijk Volk, door Alfons Sevens. J. Too^telboom, Noordschote. In fransch Vlaanderen, doorTheod. Sevens. Zoekbeeldjesprijskamp 1913. Eerste Reeks D D Yper Handelingen Congres Davids- fonds, te Lier. I. Duflou, Vlamertinghe. Humoristische schel sen van de regeering van Willem I, door Dé- siré Claes. J. Toortelboom, Xoordfchote. Uit het leven van eenen wildzang, naar het duitsch van von Eichendorf. Zondag, 10 Oogst, worden te Pitthem, bij Thielt,' grootsche feest- betoogingen ingericht ter eere van Pater Ver biest, een kind dier ge meente. Als katholieken en als Belgen mogen wij niet nalaten eenige kor te regels te schrijven over dien roemrijken man, die door zijn ver stand en vernuft, in de rei der groote Belgen dient geschaard te worden, en die door zijn zendelingswerk zooveel heeft bijgebracht om^ een weg te ba nen aan het christen geloof in China. Voorzeker heeft men niet genoeg gesproken over de wetenschap, over de ruime kennis sen die Pater Verbiest op 't gebied der ster- rekunde in hoogc mate bezat. Jaren lang, ja, eeuwen lang, heeft men die nationale glo rie vergeten, 't Is het herwordend Vlaande ren, het Vlaanderen der 20e eeuw, dat we derom zijne stambe- wustheid als volk te rugkrijgt, dat het plan heeft opgevat dien hoogbegaafden Vlaming plechtig te huldigen en zijn aandenken in eere te houden. Mochten wij door die korte schets het onze bijdragen om dien grooten West-Vla ming aan ons volk beter te doen kennen. Die kennis zal den stamtrots van ons volk hooger doen stijgen, het fier doen gaan op zijn verleden en het sterken voor de toe komst. Ferdinand Verbiest werd te Pitthem, bij' Thielt, op 29 october 1623 geboren. Na zijne studiën te. hebben voltrokken, trad 'hij in de orde der E. P. Jezuïeten, en vertrok korte jaren nadien als missionnaris naar China, waar hij het grootsche werk der bekeering van dit heidensch land, moedvol ondernomen door de Paters Ricci en Schall, onverdro ten voortzette. V^r. den beginne af had men ondervonden dat de Chnicozan enkel den zendeling gin gen eerbiedigen, voor zooveel -bii zich als geleerde tevens kon doen gelden.'Pater Schal) had dan ook al zijne krachten ingespannen om in die dringende vereischte te Voorzien en geleerde geloofspredikers te vormen. Wat meer is, Pater Schall zag duidelijk in, dat, zoo men China wilde bekeeren, men moest beginnen met het hoofd van het rijk, d. w. den keizer voor het geloof te vJinnen of ten minste hem gunstig ervoor te stemmen. Op dat oogenblik was de kans goed, daar het schielijk afsterven van den keizer Xun- Chi, de kroon deed overgaan aan zijn kind den keizer Kang-Hi. Het duurde niet lang of eene omwenteling brak uit. Pater Schall, die bijna hoofdminister werd benoemd door den keizer Xun-Chi, en die bestuurder was van het Observatorium, werd afgedankt. Die ongenade ging tal van onheilen en vervolgingen voor de jonge ka tholieke kerk na zich slepen, toen Pater Verbiest den toestand redde. Ziehier op wel ke wijze De jonge keizer Kang-Hi was al vroeg het voogdijschap beu dat men Rem deed onder gaan en zag maar haar eene goede gelegen heid om zich eraan te ontrekken en zijne oude raadsleden af te danken. Daartoe was maar één middel hij moest zijne bekwaamheid doen blijken door de eene of de andere roemvolle daad. Hij dacht er in te slagen, kon hij 'het bewijs afleveren der wanorde die heerschte in den keizer lijken kalender. Men moet weten dat gansch het innerlijk en burgerlijk leven der cliineesehe natie van dien kalender afhing. 't Was Pater Verbiest die, in 1668, klaar en duidelijk betoonde dat de Chineesche ster- rekundigen op de hoogte der wetenschap niet waren, en zoo het lang-gewenschte mid del aan den keizer schonk om zijne voogdij schap at te schudden. Pater Verbiest miek zijne ontdekkingen over aan den jongen kei zer, 'die een staatsaanslag pleegde en het bestuur van 't land in handen nam. Pater PATER VERBIEST Verbiest, aan zijnen kant, werd tot bestuur der van het Observatorium benoemd. Van den beginne af, deed Pater Verbiest, in zijn moeilijk "ambt, zijne hooge geestesgaven blijken. Zijne kalmte, zijne krachtdadigheid, zijn diep doorzicht, zijne grondige weten schappelijke kennissen, werden aan het keizer lijk hof terecht gewaardeerd, en deden hem de gunst van den jeugdigen keizer winnen. Eenigen tijd daarna, werd Pater Verbiest door Kang-Hi belast met het bestuur van het korps der ingenieurs van het keizerrijk. 't Was alsdan dat men in China tal van kanalen graafde en wegen aanlegde, dat men verscheidene andere werken uitvoerde die heden ten dage nog getuigenis afleggen van de veelzijdige kennissen van Pater Verbiest. Zijn vernuft, zijne vindingrijkheid liet hem toe alle slach van moeilijkheden, die met soortgelijke werken gepaard gaan, uit den weg te ruimen. Doch hier wachtte hem" ock de bejiro Een oproer brak los. Allerwege en in alle provinciën hitsten heethoofden de bevolking op tegen de regeering. De keizer Kang-Hi had artillerie noodig om den opstand te dem pen. Hij vroeg dat Pater Verbiest er hem zou verschaften. De geleerde Pater, na lang dralen, voldeed aan zijn verzoek en werd, 0111 zijne groote verdiensten, door den kei zer zelf in de residentie der E. P. Jezuieten bedankt en gehuldigd. De keizer, die een diepen eerbied koester de voor de uitgebreide wetenschap van den zendeling, stelde meer en meer vertrouwen in hem. Dit vertrouwen veranderde weldra in eene innige vriendschap. Pater Verbiest miek van de uitmuntende gesteltenissen van den keizer jgebruik om eenige plannen, die hem steeds nauw aan 't hart hadden gelegen, uit te voeren. Om in China aan te landen waren de zen delingen eh de geleerden steeds verplicht den langen zeeweg van Lissabon naar Macao af te leggen. Pater Verbiest stelde alles te werk om dien langen tocht te vermijden, en had het plan opgevat die zeereis te vervangen met door Rusland en Siberië heen te trek- ken om dan, na een veel korteren weg, in I China te geraken. Daartoe stelde Pater Ver- biest onderhandelingen in met het Russisch' gouvernement Een eerste maal mislukten zijne pogingen, 'doch in 1686 werden zij met welgelukken bekroond. Den 19 oogst 1689 werd het traktaat van Nertchinsk geteekend, dat het eerste was dat China sloot met eene mogendheid uit Europa. De keizer Kang-Hi was zoo tevreden om den voornamen uitslag 'dier onderhandelingen, dat hij de volledige vrijheid aan den katho lieken godsdienst over gansch' zijn rijk schonk, 't Was op 22 maart 1692 dat dit roemvolle m Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCi HAVAS, te Brussel. Wij moeten ons van de volksscholen meester maken om het katholiek geloof in den grafkuil te kunnen delven. 5) 1884 1 M. Poullet Minister van Wetenschappen en Kunsten verklaarde evenals het kabinets- hoofd, Minister de Broqueville verklaard had 1) De Schoolkwestie blijft gesteld 2) Zij moet en zal opgelost worden <1 3) De katholieke meerderheid zal aan het land (i voldoening geven in vrede en vrijheid, in eerbied voor iedereens opinie. Het anlwoord der kiezers Kamer 16 stemmen katholieke meerdereid. Senaat 20 stemmen katholieke meerderheid. Heeren Ministers, Heeren Volksvertegen woordigers GEEFT ONS V00R;il NOVEMBER DE SCHOOLWET Doch onze vrienden zijn er niet van overtuigd met de Loge weet men nooit wat men voor heeft 6* MUA J0UOY A

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1