Ikerbelijlte Utakitder 06 Seminaristen van wezel Binnenland Buitenland HUGO VERKIEST Zaterdag 16 Oogst 1913 48e Jaar Nummer 2477 Wekelijksche Oplage 8000 nummers CALLEWAERT-DE MEULENAERE Kamer en Senaat INSCHRIJVING VOOR 'T HEELE JAAR Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. -* Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. UITGEVER BOTBRSTRHST, 36, TPER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. bultea België vracht er bij. Prijs per Nummer O centiemen. Zondacr 17 Augustus. 14e Zondag na Sin- xen. B. Joachim, vader van O. L. Vrouw Oc taafdag van het feest van H. Laurentius. Evangelie van den Zondag. In dien tijd zeide Jezus tot zijne leerlingen Niemand kan twee heeren dienen, want hij zal of den eersten haten en den tweeden beminnen, of den eersten aanhangen en den tweeden verachten. Gij kunt God niet dienen en den Mamon(daf is het geld). Daarom zeg ik u Weest niet bezorgd voor uw leven, wat gij zult eten noch voor uw lichaam, waarmede gij u kleeden zult. Is het leven niet meer dan het voedsel, en het lichaam niet meer dan de klecding {God gaf ons het meerdere. Bij zal ons ook het mindere niet ontzeggen). Ziet de vogelen des he mels zij zaaien noch maaien en verzamelen niet in schu ren, en uw hemelsche Vader voedt ze Zij t gij niet veel meer dan zij En wie uwer kan door zijn zorgen een el aan zijn levensweg toevoegen En wat zijt gij bekommerd over kleeding Peschouwt de leliën des velds, hoe zij groeien zij arbeiden en spinnen niet. Fn toch zeg lk u, dat zelfs Salomon in al zijne heerlijkheid niet gekleed was als een van deze. Als God nu het kruid des velds, dat heden is en morgen in den oven wordt geworpen, zóó kleedt, hoeveel te meer dan u, kleingeloovigen 1 Weest niet bezorgd, zeggend Wat zullen wij eten, of wat zullen drinken, of waarmede zulten wij ons kleeden Naar dat alles vragen de heidenen Uw vader immers weet, dat gij dat alles noodig hebt. Zoek dan eerst het rijk Gods en zijne gerechtigheid en dat alles zal u toegegeven worden Maandag 18 II. Arno!dus, bisschop. Dinsdag 19. B Hyacinthus, belijder. Gedurige Aanbidding te Poelcapelle. Woensdag 20. E. Bernardus. kerklee raar. Donderdag 21. E. Joanna-Francisca, wed. Gedurige aanbidding te Yper. (SI Maar- tens). Vrijdag 22Octaafdag van O. L. V. He melvaart. Zaterdag 23 lijder. H. Philippus-Benitius, be- Op 30 Juli laatstleden werd te Gent plech tig herdacht het heldhaftig gedrag der leer lingen van het Seminarie in 1813. Toen regeerde Napoleon over België in alia andere landen onderworpen waren, wil de hij hier ook de kerk beheerschen. Mgr. de Broglie toenmalige bist chop van Gent wederstond hem en werd door den keizer wederrechtelijk vervangen door zekeren De la Brue, die zich tot de inzichten van Napo leon leende. De semiraristen wilden aan dien indtinger niet gehoorzamen en weigerden vlakat de schriftelijke verklaring van erkenning te onderteekeDen. Zij wisten wat er hun te wachten stond ofwel onderteekenen ofwel het seminarie verlaten en in het leger iDge- lijfd worden.Zij volherden inhun voornemen geen deel te nemen in de kerkscheuring en riepen als uit eene borst uit liever sol daat dan schismatiek. Het seminarie werd gesloten en de semi naristen, op bevel van Napoleon, als weer- spannigen in een strafbataljon ingelijfd en naar de versterkte plaats van Wezel, in Duitschland gezonden. De jonge bannelingen hadden schromelijk te lyden in de sterkte van Wezel. Zy sliepen in vochtige kazematten op een strooizak, en kregen ma ar de helft van het gewoon ratioen. Het ODgcdiert was er zoo overvloedig datzy de gevangenen dag en nacht kwelden. Na korten tijd kreegen meestal de semi naristen gevaarlijke koortsen en buikpuin. De roode loop begon ook onder het garni zoen te heerschen. Zij werden naar het hos pitaal overgebracht, waar men in de kamers eiken morgen drie, vier, ja soms zeven doo den vond. De kleine troep geloofshelden werd door de ziekten erg gedund. De overblijvenden werden bij de kanonniers ingelijfd. De stad Wezel werd belegerd. De semina risten moesten nevens de oude kanonniers over ander dag 24 uren laDg op wacht staan, en als het gevaar driDgend was, 48 uren. Intusschentijd hadden de legers der veree- nigde bondgenooten Parijs bemachtigd en Napoleon verplicht afstand te doen van den troon. Dit verhaastte de overgaaf dersteden. Wezel viel in de handen der vijanden op ln Mei 1814. De seminaristen mochten naar hun vaderland terugkeeren'ra een balling schap dat 8 maanden geduurd had. Zij waren enkel nog ten getalle van acht en dertig vijf en veertig waren gestorven, de overige waren erin gelukt vroeger te ontvluchten. Wij hebben gedacht onze lezers aange naam te zijn met de namen op te geven dier heldhaftige seminaristen, die tot ons arron dissement behooren. (Te dien tijde bestond het bisdom Brugge nog niet, Gent was de zetelplaats van den bisschop der beide Vlaan ders). Seminaristen uit ons arrondissement die te Wezel of in naburige plaatsen gestorven zijn Peccu Filip, van Passchendaele. Ryckewaert Kirel, van Reninghelst Silos Karei, van Poperinghe. Smaelen J.-B., van Yper. Plaits vm bediening Sterfjaar Belgische financiën De gazetten der tegenpartij schrijven geerne dat België in de krot zit. Ziehier wat een fransch ekonomisch blad, L' Informalion zegt over de Belgische financiën België heeft eene schuld waarvan de jaar- lijksche interesten 135 miljoen beloopen maar met h3t geld der leeningen heeft het een voort brengend kapitaal geschapen waarvan de jaar- lijksche opbrengt ruim 100 miljoen beloopt. Men moet eruit bi sluiten dat de jaarlijk- schi last van zijne schuld, die rechtstreeks op den lastenbetaler weegt, maar 35 miljoen is of minder. Hel valt gemakkelijk te berekenen dat deze last maar omtrent het tiende opslorpt der gi ldmiddelen, die van de eigentlijke gezegde belastingen voortkomen. Het is eene zeer gematigde verhouding, veel veel lager dan deze welke men kan ben ke nen voor Frankrijk, Engeland, Duitschland en het meerendeel der andere Europeesche Sta ten. Men moet eruit besluiten dat, ondanks den tegenslijdigen schijn, de openbare Belgische schuld niet overdreven is. Ziedaar hoe de menschen spreken, welk er geen politiek belang bij hebben het gouverne ment zwart te maken. In kortere woorden beleekent het sehrijven van L'Information Heeft België schulden, het heeft er ook goed voor De klas van 1913 De milicianen der verschillende kategories der klas van 1913 zullen de 15 en 16 September aan staande onder de wapens geroepen worden. De datum waarop de milicianen der klas van 1911, die tot de bijzondere regimenten bebooren, terug naar huis zullen gezonden worden, is nog niet vastgesteld. Onze taal in den vreemde Aan de vermaarde Amerikaansche Colombia- universiteit te New—York, is de de heer Leonard Gh. van Noppen tot professor in Nederlansche let'erkunde benoemd geworden. De heer van Nop pen is van Nederlandsche afkomst. Hij werd te Goes geboren, maar zijne famillie trok naar Ame rika toen hij zes jaar oud was. Hij studeerde in de Engelscbe letteren en in het Recht, trok naar Nederland waar hij de taal, die hij niet meer kende opnieuw aanleerde. Hij vertaalde Lucifer van Vondel, in het Engelsch. Het werk, met schoone teekeningen vei sierd, is zoo goed als uit verkocht. Hi j liet het daarbij niet, maar werkt nu aan de vertaling van Vondel's Adam in Balling schap en Samson en van den Reinaert in het Engelsch. De Vlamingen hebben geene Vlaamsche hooge- school in hun land, en er bestaan leergangen van Vlaamsch bij de Amerikaansche Hoogescholen. Congressen Zondag had te Gent het 7® congres plaats van den Landsbond der christene vereenigingen van Onderlingen Bijstand van Belgie en Dinsdag te Brussel liet 2® congres der Vlaamsche Studie kringen. In korte woorden Al het geschrijf en gekijf der blauvv-roode pers tegen bet schoolwetsvoorstel Poullet kunnen wij in korte woorden zoo samen vatten HET ONTWERP VAN MINISTER POULLET heeft alle hoedanigheden, alle ver diensten, is uitermate behendig samengevat, doch... IIET DEUGT NIET. Veel meer, het is eene pest f het zal de vrijie "scholen, de scholen van priesters en kloosterlingen on dersteunen... Weg er meê I Wiji willen er er niet van, al geen kanten. Dat is, met andere woorden gezegd wij, antiklerikalen, wij willen de verplichte school maar op conditie dat een wetsont werp daartoe gericht weze tegen de katho lieken, op voorwaarde dat de katholieken zouden verplicht zijn hunne kinders te zen den naar scholen tegen hun zin of naar scholen die zij met eigen centen zullen moe ten oprichten en onderhouden. De kinders zullen een onderwijs ontvangen waarvan! de katholieke ouders niet willen weten, of an ders zullen die ouders buiten de wet ge steld worden met andere woorden ter wijl 'de burgers, die hunne kinders plaatsen in «onzijdige Scholen geen cent zullen te belalen hebben, zij katholieken, zullen de geldelijke schoollasten moeten ontdragen. Voor zulken keus willen de antiklerikalen ons plaatsen. Edoch GEEN VERPLICHTEND ONDER WIJS ZONDER DE VRIJE KEUS DER SCHOOL dat is een onaanroerbaar dogma buiten hetwelk er geen gewetensvrijheid meer is voor de ouders. VERPLICHTEND ONDERWIJS en VRIJE KEUS DER SCHOOL, zoo en anders niet, anderszins zou het wetsontwerp^ ingetrokken worden en wordt er naar andere recht- streeksehe of phreehtstrecksche middels uit gezien om het volksonderwijs uit te brei den... Zoo' ja, en niet anders, al moest het wetsontwerp gestemd worden cloor de rech terzijde alleen. Wat er ook gebcurc, het is en blijft cle waarheid dat hij ieder vcrkiezingsvervaldag de kiëskwestie zal gebracht worden opi het schoolterrein geen burgeroorlog meer, geen verdrukking meer gelijkheid voor eenieder. De Kamer is bezig met de begrootingen te stemmen re°ds is het budjet van landbouw gestemd en naar den Senaat gezonden. De hooge vergadering hield zittiDg van af Dinsdag om de begrooting van landbouw te onderzoeken. Senator Fraeijs de Veubeke vroeg ver sterking van het toezicht tegen het verval- schen van meststoffen. Intusschen was de Kamer bezig met het budjet van IJzerwegen dat gestemd werd door 73 stemmen tegen 39 en 6 onthoudin gen en het budjet van Zeewezen dat gestemd werd door 79 Btemmen tegen 57 en 2 onthou dingen. Vervolgens weid de bespreking geopend over de begrooting van Geldwezen en de nieuwe lasten. Die laatste bespreking vcór het parle mentair verlof zou nog wel langer kunnen duren dan men het voorzien heeft. Donder dag.waren er nog bij de 20 sprekers inge schreven. Het onderzoek der talrijke artikels zal wellicht aanleiding geven tot eene zeer lange bespreking. De groote katholieke lei der, M. Woeste sprak deze week. Sedert 28 jaar heeft de katholieke regee- ring geen lasten meer gelegd, integendeel, verschillige afgeschaft. De antiklerikalen zeggen dat wij hadden moeten spaarzamer zijn Hoedaten waar in Hadden wij misschien de loonen en jaarwedden niet moeten opslaan de wet op de ouderdomspensioenen enz. enz..., niet moeten inbrengen Zullen wij, binnen kort geen 20 millioen moeten stemmen voor de sociale verzekeringen De tegenpartijen roepen gedurig dat wij, katholieken te veel uitgegeven hebben. Nu, er gaat geene zitting voorbij zonder dat de zelfde tegenpartijen nieuwe uitgaven vragen om allerlei werken en opslag, en zij verwijten dan dat er te veel geld verteerd wordt 1 Kluchtspelers I Wat de krijgslasten betreft, ze worden nu vermeerderd en daarom moeten er nieuwe lasten gelegd wordeD, De antiklerikalen roepen Waarom ei vóór de laatste kiezing niet van gesproken Heel eenvoudig, omdat alsdan er niemand op dacht en dat de vermeerdering van het leger dringend noodzakelijk werd tengevol ge van buitenlandsche verwikkelingen. De me?8t gezaghebbende liberalen hebben overigens de legervermeerdering gestemd. Maar nu begaan zij die lafüeid te weigeren de gelden te stemmen om deze door hun gestemde vermeerdering uit te voeren Dat is waarlijk niet eerlijk. De liberalen zeggen wel Katje-mij, Katje-weer» in 1883 hebt gij, katholieken, geweigerd de nieuwe lasten te stemmen door het laatste liberaal ministerie g vraagd. Dat is waar: maar... dat liberaal minis terie vroeg geld, veel geld... voor sc ooioorlog Nu vraagt het katholiek ministprie geld, niet aan den minderen man gelijk in 1883, maar aan de rijken om de onafhankelijk heid van het land te verdedigen. De liberalen vroegen geld om het grootste deel der be volking te vervolgen en te schaden, de katholieken vragen geld uit vaderlandsliefde om 's lands onafhankelijk bestaan te be houden. De Vrede in de Balkans Het vredetraktaat telt negen artikelen het eerste bestatigt dat de vrede hersteld is, het tweede regelt de grensscheiding tusschen Rumenie en Bulgarie het derde de grens scheiding tusschen Servie en Bulgarie het vierde, de grensscheiding tusschen Grieken land en Bulgarie. Het vijfde bepaalt dat Bulgarie, binnen de 15 dagen zijne troepen zal ontwapenen en uiteen doen gaan het zesde legt aan de bondgenooten de verplich ting op het bulgaarsch grondgebied te ont ruimen binnen de vijftien dagen na de ont wapening van bet bulgaarsch leger. Het zevende artikel bevat bepalingen nopens het vrije gebruik door de bondgenooten, van de ijzerenwegen van Bulgarie. Het achtste regelt de uitwisseling der krijgsgevangenen en het negende en. laatste artikel bepaalt dat de regeerirg der Balkanstaten binnen de vijftien dagen het vredesverdrag zullen boedkeuren. Gelukwenschen De keizer van Duitschland heeft den ko ning van Rumenie geluk gewenscht voor den goeden afloop der konlerencie en voor den heilzamen invloed dien hij en zijne regeering op hare werkzaamheden hebben uitgeoefend. De Duitsche keizer heeft insgelijks den koniDg van Griekenland gelu'"gewenscht en hem veld-maarschalk van het duitsche le ger benoemd. Sir Edward Grey heeft een telegram ge stuurd aan M. Majoresco, dien hij geluk- wenscht o n het sluiten van den vrede. Koning Constantijn, van Griekenland, heeft zijnen vurigsten dank betuigd dan M. Venizelos en hem met het groot-kruis zijner orde vereerd. Onlusten in China Da oorlog die tot op heden beperkt bleef lij veldslagen tusschen de régeeriDgstroepen en de muiters, heeft deze laatste dagen aanleiding gegeven tot verschrikkelijke moordtoc neelen. De zuidelijken zijn begon nen met de bijzonderste leiders der regee- ringspartijen gevangen te nemen en ter dood te brengen. Deze moorderij zal hoogst waarschijnlijk de weerwraak der noorde lijken uitlokken, die ook alreeds gijzelaars genomen hebben tusschen de aanzienlijkste partijgangers van den opstand. In de provinciën van het binnenland zijn onlusten uitgebroken en de chineezen vieren daar hunne woede het liefst op de vreemde linggen bot. Verschillige missionarissen van Chan-Si zijn vermoord en hunne mede broeders zijn maar aan de dood ontsnapt met naar de naburige provintiëa te vluch ten. De bisschop van Siang Pou heeft de hulp der regeering vruchteloos ingeroepen. Yuan-Chi-Kai heeft tot hiertoe geen enkelen maatregel genomen voor de bescherming der vreemdelingen. Men vreest te Changhai dat deze onlusten zich over geheel het bin nenland zouden kunnen uitbreiden en in een soort nieuwe Boxersoorlog overslaan. Te Canton zullen eDgelsche troepen ont scheept worden om de bescherming van het vreemdelingenkwartier op zich te nemen. Van een ander kant zendt men ons het nieuws over den vooruitgang der katholieken in China Het is waarlijk troostend voor alle recht geaarde christenen te vernemen hoe de ka tholieke kerk veld wint in 'China, bijzonder op het oogenblik dat Europa meer en meer zich van de Kerk afscheurt. Sinds het keizerrijk in China gevallen en dc Republiek uitgeroepen is, zijn de katho lieken in hun land niet meer aanzien als vreemdelingen. Zij hebben de volledige ge wetensvrijheid. Zij zijn zelf in het huidig ministerie vertegenwoordigd, door Lu-Tseng- Tsiang, minister var, buitenlandsche zaken, die terecht voor een christen staalsman aan zien wordt. Het gouvernement onderhoudt vriendschap pelijke betrekkingen met de kerkoversten. Rij het openen van het Parlement, vroeg de staat dat zij zouden openbare gebeden inrichten om Gods zegen over de werkzaamheden te verkrijgen. Een plechtig Te Deuni werd te Peking gezongen. De President der Repu bliek had zich laten vertegenwoordigen en minister Lu-Tseng-Tsiang was er aanwezig met gansch de fransc-he legatie- De ehineesche katholieken hebben het edikt dat hun de gewetensvrijheid schenkt verwor ven in 't jaar dat men de Sestienhonderdste verjaring vierde van het edikt van Milanen, dat de vrijheid aan de kerk van het Westen schonk, Voorzeker treft men weinig schrijvers en redenaars aan, die zoo gunstig en zoo goed gekend zijn in Beleie en Holland als Pas tor Verriest. Men kent hem niet alleenlijk, maar wat meer is en bijzonderlijk wat zeld zamer is, men heeft hem lief, men be mint hem. De liefde die het Vlaamsche volk hem toedraagt is een gevoelen dat bij zonder is samengewe- ven uit rechtzinnige dankbaarheid en die pe erkentelijkheid. Het volk mint hem omdat hij, meer dan alle an dere letterkundigen zij a volk met zijne taal, zeden en gebrui ken, met zijn streek en grond lief heeft en die liefde in daden heeft overgezet. Die achting, die genegen heid voor zijn Vlaan deren heeft Verriest niet enkel voor zich gehoudenhij heeft ze niet getroeteld en ge koesterd uit eigen lou ter kunstgenot, maar hij heeft steeds geij verd om de gloeiende liefde aan anderen mede te dee'en. Hij heeft steeds gezwoegd om zijn volk en zijne taal gunstig te doen aan veerden bij vreem den, onverschilligen en vijanden. Hij, meer dan iemand, heeft door zijne onvergelykba- re zoetheid, door zijn diep ingrijpende over tuiging getoond en geleerd, ho9 schoon en hoe edel ons Vlaamsche volk is, hos muzi kaal en welluidend onzé Vlaamsche taal, zoo het Ge\elle dichtte De vlaamsche tale is wonderzoet voor die haar geen geweld aandoet. Verriest is, zooals Maurits Sabbe het zoo juist zegt, de Levenwekker van het het schoone Vlaamsche Volk. Dat was steeds zijne zending, en die volbrengt hij nog. Men heeft zich enkel te herinneren hoe hij, over luttele dagen nog, in de Gentsche Tentoonstelling een meesterslag voor het Vlaamsch heeft gewonnen en eene tot prop- pens toe volle zaal geëlectriseerd met zijn eigen zoet en welluidend woord, doortin- teld van innige poëzie en verstaald door eene altijd blakende overtuiging. Er wordt naar hem geluisterd, alhoewel hij vaak hetzelfde deuntje zingt. In onzen toestand echter, moet in Vlaanderen dikwijls hetzelfde gezongen worden. Hij heeft Vlaanderen en Holland afgereisd om te spreken over zijn meester Gezelle, zijn leer ling, zijn beminden Berten Rodenbach, en nog andere zangers uit het West-Vlaamsch dichterwoud, als Karei de Gheldere nu overleden en René De Clercq, thans Vlaan- deren's volksgeliefdsten zanger. Daardoor heeft Verriest zijn reuzenaan- deel bijgebracht aan Vlaanderen's ontwa king en duizenden gunstig gestemd voor onze Vlaamsche beweging. Wat gezegd over Verriest als spreker Allen die hem hooren hangen hem aan de lippen. Zijn mond plooit zich tot woorden, die hij proeft en smaak: en die de toehoorders met hem meêproeven en smakelijk vinden. En dan die gelaatsuit drukking, die kop, dat fijn gesneden gelaat, die scherp- diep- doorborenden blik, die zangerige, fluweelachtige stem, die sierlijke gebaren, dat aangezicht omstraald van de overtuiging en het geloof dat in zijn herte brandt Hugo Verriest zingt en geeft in zijn voor drachten al het harmonische weer, dat in onze taal besloten ligt. Zijn gehoor is over gevoelig. Zijn oor vangt zorgvuldig den zang op die speelt en klinkt in den mond van het volk hij kent de heimelijkste har monie en weet de klanken dooreen te stren gelen om den geest te verrassen en te verblijden. Hij heeft beter dan iemand de geheimzinnige macht van het woord ver staan, dat niet enkel de gedachte afteekent, maar dat, de kleur, den geur, den smaak wmmm PASTOR HUGO VERRIEST nabootsend, de menigvuldige vormen van het afwezig voorwerp ia onze zintuigen kan verwekken. Hij is, in den echten zin des woords, een meester in de voordracht en Vlaanderen's grootste en minnelijkste spreker. Doch, spreker is hij niet alleen, dichter is hij ook. Hij ziet, voelt en geniet alle schoenheid en hij kan ze herscheppen en doen bestaan en leven. Men mag hem de woorden toepassen die hij zelf neerschreef, over Gnido Gezelle Hij draagt de schoonheid in hem van ge heel Vlaanderen. Hij bemint die schoonheid, hij ziet ze, bespeurt ze, houdt ze in zijn oogen. Hij draagt ze in zijn armen, op zijn hert. Hij streelt en koost ze, en 't is hem een onzeggelijk genieten. Verriest heeft veel gewandeld, en op zijn tochten heeft hij de menschen en de dingen bekeken en daardoor is bij hem ontstaan die groote liefde voor de menschen en de dingen die hij zag bij zijn Vlaamsche volk. 't Is die liefde, dat alles omvattend gevoe len, die de ziel en de adem is van zijn kunst, "t is die liefde die Verriest verpersoonlijkt, 't is die liefde die ons Verriest heeft geschon ken. Hij behoort evenals Gezelle tot geene school. Zijn vernuft spruit uit zijn stam, uit zijn bloed, uit ziju taal, uit de lucht die hij inademt, uit alles wat rondom hem roert en poert, vooral uit zijn volk. Verriest leeft met het volk. Hij kent geen slechte menschen, zegt hij, maar menschen die op een dwaalspoor zijn en die zoekt hij op denrechten weg tebrengen,daarvoor ishij zielenherderDe herder verwijderde den dich ter niet. Van hemzou men niet vernomen htb- ben dat de kunst niets met zedelijkheid heeft uit te staan, wijl hij onzedelijkheid als dwa ling beschouwt en zijn Schoon volk van zijne dwaling zoekt te genezen om het nog schooner temaken. Dat zulks ook kunst kan zijn, heeft hij bewezen. Lees Op Wan del» en daarzultgij brokken prozaaantreffen, echte beelden uit de natuur, opgevangen in e en uiterst gevoelig gemoed en weergegeven in alle oprechtheid met de kleur en den vorm der dingen, met den gang en de ziel der men schen. En Zondag nu, zal er feest en jolijt zijn op dat eenvoudig boerendorp. Daar zal het dankbare Vlaamsche volk hem gaan opzoe ken, die ondanks zijne hooge jaren, zijoe wankelende gezondheid, nu nog het woord neemt, om zijn Volk ten nutte te wezen. Men zal hem gaan opzoeken die ons overal heeft m ^aiHiölïê^ Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCB HAVAS, te Rrusset- i858 i863 1871 1871 i860 1880 1826 i85i i85o Ameloot Karei 10-2-1791 Yper Asaert Angelus 11-3-1794 Bixschote Bervoet Karei 3-7-1791 Dranoutre Billiau Alexis 4 4-1793 Waasten Boone, J. B. 1-11-1794 Poperinghe De Raeke Karei 11-12-1782 Crombeke Gyselen Karei 29 11-1793 Boesingbe GoudeseunePieteri5-n-1791 Yper Hof Felix 19-41-1791 Wulverghem Laumosnier Henri 20 9-1767 Gheluwe Pellaert Thomas 16-9-1767 Westvleteren Rousseel Pieter 28-5-1794 Langemarck Van Eecke Karei 18 8-1792 Komen Van Houver Phil. 3-10-1792 Westoutre Van Oost Frans 28-21790 Watou Wulleman Frans 26-7 1794 Poperinghe Bavichove 18*9 Voormezeele Rousselaerc Ten Brielen Jezuiet Ansegem Alveringhem Ploegsteert Aertrijke Becelaere Nieuvvkappelle 1872 Wulverghem 188.1 Moeskroen 1878 Brugge 1887 Beveren 1861 Dadizeele 1868 r*i Z5-—V

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1