Bijvoegsel aan HET YPERSOHE VOLKvan Zaterdag 2310ogst 1913 TRIMARD'S InaatsctapDeie Belangen IFER&fiBB0KDISSEinEK1 Van alles Wat Volk en zedeleer l De drukpers YPER POPERINGHE Officieele Berichten De gevaarlijke versterking van't Duitsche legeren de plotselinge schrik, die Frankrijk heeft bevangen,hebben eene groote waarheid aan den dag gebracht, die ernstig dient over wogen te worden een volk, dat zedeloos wordt, gaat naar den afgrond, 't pleegt zelf moord. Duitschland heeft besloten de jaarlijksche lichting te vermeerderen en een leger te vor men, dat in 1916 reeds 3q duizend man meer zal tellen dan het Fransche, In Frankrijk is men verschrikt. Hoe wilt ge nog op aanval of verdediging denken, als 't waar is dat bij den eersten aanval een verschrikkelijke overmacht alles dreigt te overrompelen. Frankrijk zal zijn leger niet vergrooten, 't en kan niet meer ademloos staat het zijn machtigen vijand af te wachten en zucht WE HEBBEN VOLK TE KORT, Duitschland heeft gedurig zijn legermacht versterkt, omdat zijne bevolkinge jaarlijks is aangegroeid Frankrijk heeft willen volgen, al was 't geboortecijfer aan het dalen, en heeft gedurig 't getal ontslagingen verminderd. In 1870 was de bevolking der beide landen bijna dezelfde tegenwoordig staat ze in ver houding van 4 tot 6. Om toch aan zijngetal te komen, zal Frank rijk den diensttijd verlengen en de jongens 3 jaar in plaats van 2 onder de wapens houden. 't Is zonneklaar nochtans dat die nieuwe wet onvoldoende zal wezen, want wie kan beletten dat Duitschland ook zijnen dienst tijd langer maakt en opnieuw de overhand hale?Nu springt het in het oog wat vroeger zoo dikwijls werd herhaald zonder oorlog wint Duitschland jaarlijks een veldslag door het aangroeien zijner bevolking. De toestand, die waarlijk 't bestaan van 't fransche volk bedreigd, is niets anders dan 't gevolg der zedeloosheid Sedert lange jaren staat een feit vastde geboorten verminderen en die vermindering is 't gevolg van eene berekende kwaadwillig heid. Het getal huwelijken groeit aan, maar men wil geen kinderen meer.Kortzichtigenen baatzuchtigen hebben gezegd dat de ontvol king eene waarborg was van grooteren rijk dom ikzuchtige genieters hebben gevonden dat vrijheid en kommerloosheid beter waren dan familielast. In naam der christene zeden leer, in naam van God, hebben de priesters meer eerbied gevraagd voor de heiligste na tuurwetten in naam van Frankrijks hoogste belangen hebben geleerden en wetgevers meer edelmoedigheid en zelfloochening gevraagd maar 't kan niet baten. En terwijl de dich ters voort den kinderlach bezongen, bleven de huisgezinnen zonder kroost de bron van 't natieleven werd gestelpt Nu dat kwaad Voltrokken is, staat Frank rijk te beven moest de oorlog losbersten, 't wordt bedreigd in zijn handel en nijverheid, en misschien in zijn bestaan als natie zelf. Het draagt de straf van zijne zedeloosheid; In België ook hebben dezelfde oorzaken soortgelijke uitwerkselen teweeg gebracht. In de waalsche streken is met de godsdienstig heid ook de zedelijkheid geweken en reeds hooren we in de Kamers klagen over de over macht van het Vlaamsche ras. In onze Vlaamsche streken, vooral in de grensgemeenten, die met de fransche in be trekking leven, is ook reeds achteruitgang te bemerken. Zullen we wijzer handelen dan onze zui derburen en 't kwaad verhelpen vooraleer het te laat is Wij Belgen, wij Vlamingen moeten een machtig volk blijven, daarom moet de na tuurwet geëerbiedigd worden, daarom moet het volk rijk zijn aan kinders. Weg van ons de verpestende leering derze deloosheid en wenschen wij dat het niet lang meer dure vooraleer het wetsvoorstel van mi nister Carton de Wiart gestemd worde om de zedelooze propaganda te straffen. Hoeveel katholieken treft men niet aan, die men, vooral op de treinen, met liberale of joodsche dagbladen in handen zietr Weten zij dan niet dat zij hierdoor de druk ers ondersteunen van de gezworen vijan- en van onzen Roomsch katholieken Gods dienst Begrijpen zij dan toch niet dat zij die vijandige drukpers door hun geld, door hun voorbeeld ondersteunen Cremieux, de voorzitter van den Joden bond zegde op eene vergaderingWij heb ben slechts een wapen noodig, de drukpers Als we de drukpers hebben dan veroveren we de gansche wereld. Het geld en de ach ting komen maar op de tweede plaats... Maakt u meester van de drukpers en het overige zal volgen. De Joden hebben maar al te wel aan dien wijzen raad gehoor verleend. Bijna in alle landen zijn ze de [meesters van de groote dagbladen. Ziedaarjwat hun de macht geeft om naar willekeur keizersjen koningen te MENGELWERK N° 38 VIII. THUIS. ei Vervolg ja Zelf» de grootste herbergwauwelaars, die op de kleine gemeenten God en de heele wereld verleggen, en voor wie niemand kan we/ doen noch burgemeester, noch pastor, noch'dagluider, noch dis "heer, - noch mensch noch beest, niemand, tenzij zij, voor hun eigen zeiven Ego moorelt de pauw zelfs deze waren uitgepraat over het Puidenest, en ze ruiden en ze raziaanden nu over de stemming - de koorzang- en muziekmaatschappij de eerste en veelvul dige communie, den koning en den paus, nu, ze zaagden andere menschen en andere dui gen in stukken, - wijl het daar toch hun gewoon ambacht is. Alles was dus weerom op zijn plooi in 't Puidenest vader was danig verpreuveld en alle avonden, nadat Renn Meetje m bedde had geduffeld, moest hij nevens Pier s bedde gaan zitten en klappen en vertellen, soms tot een gat in den nacht, wijl moeder en Lena nog te spellewerken zaten. doen beven, de christenen te doen vervolgen, de Beurs te doen zwenken, crisisen te ver wekken en groote Mogendheden naar hun piepen te doen dansen. De Vrouwelijke Ziekenbeurs Daar bestaan van langsom meer ziekenkas sen voor vrouwen ook te Y-per bestaat zulk maatschappelijk werk, gesticht door den Christen Vrouwenbond. In ons nr van verleden week lazen wij dat insgelijks te Elverdinghe daar waar reeds zooveel sociale inrich tingen bloeiend zijn eene vrouwelijke zie kenkas zal gesticht worden. Te dier gelegenheid en om nog meer andere werkers aan tezetten, vrouwelijke ziekenbeurzen te stichten, willen wij het volgende mededeelen. De vurige propagandiste voor de christene vakvereeniging, mejufvrouw Baers van Antwerpen gaat rond om het goede woord te verkonden. Meermaals reeds is zij te Yper geweest om te spreken over ziekenbeurzen in den studiekring van den Christen Vrou wenbond onlangs heeft ze ook te Brugge in de verschillige parochiën voordrachten ge houden over de noodzakelijkheid der vrouwe lijke ziekenkassen. Hare redevoeringen wor den aldus samengevat Het is even noodzakelijk, voor de vrouw, van verzekerd te zijn tegen ziekte als voor den man,want als de vader ziek is zal de moe der met vroegen laat te werken nog iets trach ten te verdienen, de kindertjes hun oppas ge» ven, het huis kuischen en vader bezorgen; met meer zelfopoffering en meer spaarzaamheid van de vrouw zal het huisgezin toch in ellen de niet vergaandewijl als moeder ziek is, zal vader, die geheel den dag op het werk is, dezelfde zorgen in het huisgezin niet kunnen bijbrengen als moeder, en van daar zullen de kinderen vuil op de straat loopen, zal het huis niet gereinigd zijn, zullen vader en kinderen de maaltijd niet gereed vinden en moeder, alhoewel dikwijls nog ziek, zal moe ten aan 't werken gaan wil zij haar huisgezin wederom ophelpen. Ware moeder lid van eene ziekenkas, zij zou met het geld dat zij gestort heeft en nu weer krijgt, iemand kunnen betalen om in hare plaats het werk te doen, zij zou zich beter en langer kunnen verzorgen en kloeke voedsels koopen. Alle huisvrouwen zullen erkennen dat dit waar is... Wat staat er hun dan te doen Zich verze keren tegen ziekte, lid worden van eene zie kenkas. Voor de jonge dochters is dit ook zeer nut tig als zij ziek zijn komt hun loon niet in, zij kosten meer aan zorgen en voedsels. Als zij de voordeelen van den ziekenbond genie ten, zal moeder hun gemakkelijker al die zorgen kunnen besteden. En dit zullen zij ook wel begrijpen niet waar Als de vrouw bij ziektegeval zich beter kan verzorgen en zich sterken tegen nieuwe gevaren van ziekte, zullen er vele ziekten en vroege sterften verdwijnen het geslacht der vrouwen zal verbeteren, er zal ook min kin dersterfte zijn en gansch de maatschappij zal er door winnen. Aan de leden van 't Christen Vlaamsch Verbond te Yper. Allen op naar Poperinghe morgea Zondag om deken De Bo te verheerlijken, den on verbasterden VlamiDg,den heiligen priester, den voorlooper der beweging die nu wordt bevorderd door 't Christen Vlaamsch Ver bond Allen op naar Popsriüghe om uwen wil te stalen tot den strijd naar de verhef fing en de verzedelijking van ons duurbaar volk. Allen op naar den gouwdag om 2 ure 's namiddags in de groote zaal van 't nieuw stadhuis 1 Daarna in den stoet, geschaard rond de vlaggen van 't Christen Vlaamsch Verbond Vooruit Voor God en Volk en Deken DeBo tereere. -y-y-y-y Katholieke Jonge Wacht Katholieke Jonge Wachters, ge zijt verwacht te Poperinghe om deel te nemen aan de hulde betoont aan zaliger Deken De Bo die in West-Vlaanderen, waar ook de beweging ontstond, den eersten spoorslag heelt gegeven aan de herleving der liefde voor Vlaamsche Taal en Vlaamschen aard. Katholieke Jonge Wachters, als overtuigde Christene Vlamingen, zult ge er aan houden naar Poperinghe mede te reizen en fier en preusch rond ons vaandel in den stoet te stappen. De reizigers per spoor vertrekken met den speciaal-trein rond i3.3o u. uit Yper. Alle Eén zaak alleen bekommerde nu moeder e 1 dochter, 't was dat Remi nog geen gebe nedijd woord over Marie Crepeele gesproken had, en, als ze zelve, van ver-aan, een enke woordje repten, drimmelde hij vies weg, of draaide de koutenancie af en op andere din gen... Wen ze binst den dag te samen wroch ten, spraken ze er dikwijls van 't lag hun opperst en ze wisten niet wat peizen. Hij was al den derden Zondag thuis en nog nooit had hij een stap over Crepeele's zul gezet. Marietje zelve was sedert Remi's thuiskomst in 'tPuidenest niet geweest, en toen ze deze bemerking maakten in Remi's tegenwoordigheid, liet hij het vallen, also: het hem onverschillig geweest ware alleen lijk bemerkten ze, als er van Marie spraak was, dat hij er gejaagd en ongemakkelijk uitzag, en dat zijn wezen den vroolijken plooi verloor en er lijdend uitzag. Zou hij haar werkelijk niet meer bemin nen Ze kenden hem te wel, om stuur aan te dringen; hij was nu van vele dingen genezen, doch van zijn koppigheid niet, en als hij wilde zwijgen, hij kon en hij durfde het goed doortrekken. 'k Zal Zondag trachten bij Marietje te zijn en haar vragen of ze zelve komt zei Lena aan moeder; de jongens zijn zeker beschaamd van malkaar. En zoo deed ze. Ze vong Marie op, na de in K. J. Wachters, die reeds van 's morgens Poperinghe zijn, die per velo gaan of per trein, allen vergaderen voor den stoet ta 2 u. in La Cour de Flandre bij Daniël Des- marey- te Poperinghe, rechtover de statie. Katholieke Jonge Wachterallen op post 1 Katholieke Scholen. Reze week had ik het genoegen de prijsuitdeelingen bij te wonen van onze twee katholieke scholen de St Aloysius' en de St Michielsscbool. 't Was Dinsdag voor de St Aloysius' school. Reeds lang voor het gestelde uur cwamen de ouders het feesthunner kinderen door hunne tegenwoordigheid nog aangena mer maken. Onder de talrijke toehoorders werden opgemerkt :de Z. E. H. Deken De Brouwer, de E H. Pastoors van de St Ja cobs en de St Niklaaiskerk, de heer Biebuyck voorzitter van den rechtbank, de heeren Sobry en Bouquet, gemeenteraadsleden, en tal andere geestelijke en burgerlijke overhe den. Met eene ware belangstelling volgde het eubliek het welvervuld feestprogramma. La ten wij maar rechtuit zeggen, dat onder alle opzichten koorzang an tooneelstukjes onberis pelijk werden uitgevoerd, 't Was een stout wagen van den meester, die zoo schoone driestemmige koorzang Vredegezang van meester Jan Blockx, te doen uitvoeren. Als mnzieklielhebber durf ik zeggen dat de jongens onder de knappe leiding van mees ter Renaerts dit werk goed vertolkt hebben. En wat gezegd van die welgekozene tooneel stukjes?^ Was waarlijk verrassend te bemer ken, hoe die kinderen in het opvoeren ervan daarin thuis waren. De beleefde Baron en de slimme knecht De gefopte huis knecht twee luimige tafereeltjes, waar van de ontknooping eene schoone zedeles bevatte, werden op eene uitmuntende wyze uitgevoerd. Maar wat vooral veel bijval oog- ste en eikeens lachlust opwekte dat was de fiere recruten Proficiat jongens 1 Woensdag was het de beurt van de St Michielsschool. 'k Ging daar blijgemoed naar toe, want 'k wete bij ondervinding te spreken dat ik hier iets schoons, iets kun stig ging te hooren en te zien krijgen. Wat schoonen zang 1 Met eene juistheid en eenen samenhang, die ik om zoo te zeggen nergens hoorde werd het driestemmig koor 't Is in de Mei getoondicht door Ernest Brenghr, gezongen, 't Was prachtig. Mees ter Bostyn gij haalt eere van uw werk. Nu van het transch tooneelstuk gesproken. Les Lutins de Carnac eene van die fijne fransche kindertafereeltjes, werd op mees terlijke wijze gespeeld. Het was vermakelijk om te hooren hoe al de spelers met zulk een groot gemak en zwier het fransch uitspra ken. Schoon bewijs dat de kinderen een de gelijk onderwijs ontvangen In de tweede taal. In een woord,zang en spel waren betoo- verend schoon. Prachtig feest dus Eere en lofVooreerst aan den Eerw. Heer Bestuurder, die met zooveel iever en zooveel kundigheid die zoo twee bloeiende katholieke scholen bestuurt. Eere en lof aan de heeren meesters, die met hert en ziel de kinderen eene zoo christelijke en heilza me opvoeding geven. Ouders, weest de woorden indachtig die den Z. E. H. Deken u toestuurde. Werkt met de onderwijzers mee 't is de beste ma nier om van uwe kinders mannen te vormen, die later uw geluk, uwe fierheid, uwen steun zullen zijn. Een toehoorder. Zij ioonen immers nu op het tooneel, wat zij in school hebben aangeleerd ter deugde lijke opleiding hunner leerlingen. Hertelijke gelukwenschen, Eerw. Zusters, voor blijspel en zang. Alles strekt tot eer van uitvoersters en aanleersters. Ook, na leerlingen en Ouders [geluk ge- wenscht te hebben, wilde Z. E. H. Deken de plechtigheid niet sluiten,zonder een hertelijk dankwoord te zeggen aan Z. E. Moeder en Eerw. Zusters voor al het goede dat zij, jaren lang reeds, aan de kinderen hier ge daan hebben en, met Gods hulp, nog zullen doen, cnder de bescherming van O. L. V. van Thuyne, patrones der Stad Yper. School0. L. V. van Thuyne Maandag laatst waa er in die zusters- school plechtige prijsuitdeeling Z. E. H. Deken zat de plechtigheid vsor, Bamen met E. H. pastor van St Nicolaais en de Heer Schoolopziener M. Hallaert, die, benevens andere Heeren E. H.Willaert, oud-stich ter en bestuurder dier school, aan 't hoofd eraan gehouden hadden bij het feest te zijn. 't Was prijsuitdeeling en... of deschool- kinders er blij uitzagen Wat geluk in die Jonge herten 't straalde hun uit de 00- gen, 't klonk uit hun woorden,'t roerde en 't danste hun in de voeten 1 Ja eene prijsdeeling kan schoon en aan- treklijk zijn voor zang en voor spelen, maar zij is het eerst en meest om de blijheid van lieve jonge kinderen, voor en binst en na het prijsfeest, dagen en weken lang. En in O. L. V. van Thuyneschool de kin ders varen wel in de prijsuitdeeling zij weten het ten anderen zeer wel, zei men mij die dag is hun eene belooning voor «'twel doen» binst het schooljaar en daarom ook, hoor ik wel, doen zij, het jaar door, hun uiterst best, als er te leeren valt. Tusschen de prijzen-uitdeeling in, wierden er zang-en tooneelstukjes uitge voerd of voorgedragen 't mag en moet misschien zoo zijn, want, is het een dag van belooning voor de kinderen, het is ook, in 't gedacht der meesteressen, een dag van bekroning hunner lessen vespers, en klapte met haar over kraaien en gaaien en parochiezaken, om er in te geraken, en op ééns zegde ze botsbollig Marie, ge zijt wel gerust in Remi, me dunkt En hij in mij, antwoordde ze, spijtig. Ba, ba zottebolde Lena, dat zit zeker al zoo diep niet, toe kom mee, we zullen hem op zijn nest vangen. Maar Marie stribbelde schuchter tegen en knulde 't Is aan hem mij te komen bezoeken, en ik was hem van de eerste dagen zijner thuiskomst verwachtend, maar hij kan mij best missen, dat zie ik wel. Haar wezen betrok, 'lijk een zomerhemel met drijfwolken bespannen, en 't was hoog water, als Lena van haar scheidde aan 't Puidenest. Wen Lena thuis de vertelling deed sprak Remi spijtig en kort Och, laat dat meisje gerust Maar wat scheelt er tusschen u I snakte Lena. Hij antwoordde zelfs niet... maar stapte buiten en te stukkewaart-op. Wat aardige joDgen toch, ruttelde moeder, 't is als een gesloten boek. Ba, laat hem zijn kei knagen, hij moet zijn zeiven genezen, greinsde Lena. Studiereis. Telken jare komen er vreem delingen, in aantal, eene studiereis naar de Poperingsche hoppestreek doen. Na M. Patyl, inspecteur van den landbouw in Engelsch Indië na de leerlingen der Leuvensche hoogere land bouwschool, waren het de 27 leden van den Aalsterschen studiekring die afkwamen naar ons hopkwartier maandag laatst, onder het ge leide van M. Miserez, inspecteur van landbouw. Die hopplanters, die slechts de kleine cultuur van 800 tot 1500 blokken hoppe kennen, zien met verbazing naar de ruime ijzerdraadvelden onzer groote cultuur, naar de proettuinen van vreemde hopsoorten van MM. Hector Lebbe en Henri Boeket, naar de verbeterde hopasten, naar de krachtige sproeituigen en sulfermachienen, naar de halle en de magazijnen der hoppeschaal, enz Gulhertig werden de Aalstersche hopboeren hier onthaald want hun voorzitter M. Louis Van Droogenbroeck telt veel vrienden niet alleen te Poperinghe, maar ook te Vlamertinghe, Watou en elders. Aanbesteding. Het beheer der telegrafen verzoekt de hopplanters aanbieding van prijs te laten geworden voor het overnemen van 24 oude telegraafpalen f20 van 0 1/2 m., en 4 van 71/2 m. lang) die te Lamorteau voor handen zyn. De aanbiedingsbrief tegen 26D dezer zenden naar La 3'™ section Technique des tólégraphes, a Jumelle. PASSCHENDAELE Zondag over acht dagen schreven wij wat wij te Oost-Nieuwkerke van wegens M. Van Bece- laere gehoord hadden over de legerwet. Ziehier nu wat hij zegde over de financiewet en de schoolwet. De nieuwe soldaterij, zei hij, zal zoo iets van 100 millioen kosten met dan alle jare 30 millioen meer dan nu. Om meer te kunnen uitgeven, moet er meer in de beurze komen en onze katholieke ministers hebben gepeisd dat de rijken best kunnen betalen. Daarom nieuwe be lastingen op de automobiels en andere luxema- chienen op de cinemas, op de actiën en obliga tion van groote handelssocieteiten, op de zyde- lingsche erfenissen op den alcool en fijne likeuren. De menschen, zegde hij, mogen ten naaste jaar hunnen lastenbrief bezien, daar zal geen centiem meer op staan, dan van dit jaar. En de schoolwet zegde hij zal in den loop van October gestemd worden. Al de kinders zullen voor niet mogen naar school gaan, deze van 12 tot 14 jaren zullen landbouw-lessen krijgen en alle soort van handwerk leeren De meisjes zullen goed leeren naaien, kleederen maken, koken enz. De vrije katholieke scholen zullen ook onderstand krijgen, om luchtige klassen te maken, 's winters goed vuur te stoken, kosteloos pennen, papier en boeken te verschaffen aan de kinders. En achter die wetten komt de wet waarbij al de werkmenschen van 65 jaar een pensioen krijgen van fr. daags. De liberalen en socialisten zuilen een beetje lawijd maken maar de ministers zullen doen lijk moeder met dejoDgens die krijschen, ze laten krijschen tot dat ze moe worden en van zelfs uitscheiden. WESTVLETEEIN Brand. Vrijdag namiddag over 8 dagen, brak een schielijk onweder los. Twee drie don derslagen wierden geslegen, waarvan een toch op de hofstede viel van L. Ghequiero aan den Eeke. In een stond waren de stallingen in brand in twee stonden was alles in laaiin drie was aan geen blusschen meer te denken. Geluk kig dat al de dieren uit en de bou wagie verzekerd was. De gedaagde lieden der gemeente weten nog te vertellen hoe over 30 jaar dezelfde hofste de met al wat er in was verbrandde. Geltenbond. Het bestier verwittigt de me deleden dat al wie dienstkaartcn begeeren, zich te wenden hebben naar hunne wijkmeesters alsook dat de leden verzocht en verplicht zijn dezen dienst van den bond met die kaarten te gebruiken. Ouderlingen bijstand Naar wij verne men is er spraak een ouderlingen bijstand in te richten voor vrouwlieden, 't Zou zijn om met Januari in voege te komen. De standregels zijn door deskundigen aan 't bespreken en wel dra zal men eene vergaring beleggen. De Bo feesten. Talrijk zijn de leden van den oudsoldatenbond, die zondag naar Pope ringhe trekken; Eikendeen is verzocht zijne eereteekens aan te doen, en te vergaren waar 't aangeduid wierd. Andere gemeenteleden, die naar de feesten trekken, zijn verzocht met den stoet mede te gaan hoe meer volk, hoe deftiger vorenkomen. Hoe men apen vangt. De inwoners van Sennaar, zoo verhaalde indertijd een Franrch blad, volgen eene eigenaardige wijze om apen levend te vangen. Zij plaatsen onder een boom, waarin deze dieren verblijfhouden, een emmer met bedwelmenden drank, vermengd met ho ning. De apen komen naar beneden en drinken van het vocht met volle teugen doch in korten tijd zijn ze zoo dronken dat ze op de plaats blij ven liggen. Dan komt de apenvanger, die de dronken dieren op een wagen laadt en met de vrijheid der apen is '1 voorgoed gedaan. Toen vader dat voorgelezen had, vroeg Jantje Vader, vangen ze met drank alleen apen Maar hij genas zijn zei ven niet en dat spel duurde en bleef duren langzamerhanc begon hij de gebuurs te bezoeken, hij loech en klapte met iedereenmen zou gezegd hebben, dat hij nooit de streek ver laten, noch geen stap miszet had de men schen zelve 'n peisden op 't verleden niet meer, het was hun ontvlogenhij was overa* Remitje Braem, juist als voortijds, maar toch zette hij geen voet over Crepeele's zulle. Stilaan sprong de doening in de oogen en de menschen begonnen te rullen. De jonk heden, die rond Marie gedrimmeld hadden, tijdens Remi's afwezigheid, loechen haar nu vierkant uit, en de babbelaars hadden schoon spel. Hij is te veel gewoon, spotten ze, om met een kwezel te harrebarren. De vrouwen uit de buurt wisten algauw, dat Marietje kruisen maakte, dat ze dikwijls zat te krijschen bij het spellewerken, en dat moeder Crepeele haar beknoterde, dat het een stuk-lands verre klonk. Moeder Braem miek er zoodanig werk in, dat ze er met Pier over sprak en op een Zaterdagavond, wijl Remi bij vaders bedde te klappen zat, greep hij des jongens hand en zei, kort af Manneke, ge'n hebt nog geen inken gedaan bij Crepeele's ge moet dat morgen doen, verstaat ge Remi werd wit 'lijk de kalken muureen Jubelfeesten van 0. L. Vr. van Hanswyek te Mechelen De wagen verbeeldende de Aanbidding der Wijzen. Goedkoope barometer. Wanneer men in eene heete tas koffie suiker doet en deze oplost zon der roeren, komen van boven aan de koffie luchtblaasjes. Vormen deze blaasjes eene schui mende massa in het midden der koffie, zoo kan men op langdurig schoon weder rekenen. Zet zich echter het schuim ringvormig aan den rand van de tas, zoo mag men regen verwach ten. Blijft het schuim tusschen den rand en het midden, dan verandert het weder. Gaat het schuim zonder zich te verdeelen, naar een punt van den rand, zoo komt er slechts een enkele bui. Dit kan men dagelijks toepas sen. Een gaanwedstrijd die al 10 jaren duurt. Over 10 jaar werd te Milaan door de sportmaat schappij La Resurgo Libertas waarvan de koning van Italië eerevoorzitter is,een monster gaanwedstrijd op touw gezet. De deelnemers, 23 in getal, zouden zoo wat 80 000 kilometers moeten afleggen voor 15 April 1914. Van de 23 gaanders blijven er nog twee over, de anderen gaven het op of stierven op de reis. Dokter Ettore de Jampieni deze spreekt 8 talen en zijn gezel Felix Schener, beide van Venetië, de twee overblijvers, hebben reeds 72,000 kilometers achter den rug en bezochten reeds Algerië, Tunisie, Italië, Duitschland, Rusland, Turkije, Tripoli, enz. enz., en bevin den zich thans in Frankrijk, te Nimes. Van daar moeten zij nog Spanje en Portugal bezoeken. Zoo zij voor 15 April 1914 te Milaan terug zijn, worden zij door koning Victor Emmanuel gedekoreerd en ontvangen eene toelage van 300.000 fr. Op hunne rondreis ontvingen zij reeds 32 medalies en decoraties van de landen die zij doortrokken, en hebben 57 registers bij met authentieke documenten, die bij hunnen terug keer in Italië zullen openbaar gemaakt worden. Door een sterkundige gered. Voor het as sisenhof van Omaha werd het proces afgehan deld ten laste van een jongeling beticht eene bom te hebben neergelegd op de koer van een huis. De beschuldigde verdedigde zich door een alibi op te geven. Ongelukkiglijk voor hem verklaarden twee getuigen (meisjes) hem in het huis te hebben zientredentusscbeu2 en 3 ure 's namiddags. Zij gaven nauwkeurige aanwijzin gen, door er bij te voegen dat zij terugkeerden uit de kerk, gelegen op twee kilometers van de plaats waar de bom werd geworpen. Eene harer had eene foto van de kerk geno men bij het verlaten van den tempel. Deze foto redde het leven van den beschuldigde. Ter rechtbank neergelegd trok zij de aandacht van een d er j uryleden, die de gedachte opvatte ze te onderwerpen aan een sterrekundige, om het uur te berekenen waarop zij genomen werd en wel volgens de schaduwen afgeworpen door de kerk, weergegeven op de fotographie. De sterrekundige berekende dat deze genomen werd ten 3 ure 21 minuten, namiddag. Zijne rekeningen werden nagezien door een anderen sterrekundige en deze vond een verschil van 29 seconden. Het bleek dus dat de meisjes die op dit uur de kerk hadden verlaten den dader van den aanslag niet konden gezien hebben vermits deze plaats had tusschen 2 en 3 uur, te meer daar de kerk op 2 kilometers van de plaats der misdaad ligt. De betichte werd vrijgesproken. Monsfer-vliegtuig of monster-kwakkel. De vol gende ongelooflijke tijding komt uit Zuid-Afri ka als het geen reuzen-kwakkel is dan is zij bestemd om een gansche ommekeer in de vlie gerij te weeg te brengen. Een Engelschman, de heer Hunter, die reeds tal van proefnemingen deed, heeft, zoo bericht men, eene vliegmachien uitgevonden bestemd om al de thans bestaande vliegtuigen en lucht schepen te vervangen, en die Astraelus ge noemd werd. Dit vliegmachien kan een gewicht van vijftig duizend kilos oplichten zestig passagiers en de noodige maatschappen voor den stuurdienst meenemen. De omvang van dit zonderlinge tuig zal zes millioen kubiek voet bedragen zij zal zestig oogenblik flikkerde een kwade vlam in zijn oogen, zijn lippen spanden, maar zijn blik viel op vader, die hem nu bespeurde zijn wezen ontspande, en hij zei, dof-stil Zooals het u belieft, vader, 'k zal gaan Goed zoo, mijn kind, zei Pier, slaap wel Maar de jongen ging wel te bedde, doch sliep geen oog van heel den gebenedijden nacht, en hij leed, gelijk een ziele in het vagevier. Hij had zijn eigenzelven opgewonden, ja, hij was opgeveunsd tegen zijn zeiven zoo diep was hij ingenomen van zijn verval in Frankrijk, dat hij hem onweerdig achtte, nog ooit zijn oogen op Marietje Crepeele te durven slaan. Van de eerste dagen zijner thuiskomst af, begon hij met zijn hert te dwersdrijven hoe meer bij zijn eigen zeiven bezag, hoe leelij- ker hij werd en hoe hooger Marie rees, verre boven hem, en, in zijn koppigheid, dreef hij haar weg van hem neen, hij wilde niet als een uitgehongerde en belompte schooier tot haar gaan, tot haar, die pronkte van lichaams- en zieleschoonheid. Zoo streed hij dagen en weken lang, tegen de liefde, die zijn hert verteerde, en hij voel de 'lijk een wild genot, heel zijn inwendigen mensch tegen te werken en te bevechten en zijn hankering te dweersboomen. voet lang, 48 hoog en 228 breed zijn. Zij zal door drie motors van negen honderd paarden bewogen worden aan boord zal zich nog een bij voegelijke motor van drie honderd paarden bevinden. De uitvinder verklaart dat zijn toestel het evenwicht niet kan verliezen en het onafgebro ken gedurende tien dagen kan vliegen met eene snelheid van 50 tot 120 mijlen in het uur. Wij zijn benieuwd te weten welke de uitslag zal zijn van de eerste reis van dit kwakkelma- chien.... pardon vliegmachien. De schat in den toren. In den toren van Spandau (üuitscbiand) liggen 150 millioen mark opgesloten. (Dat is iets of wat minder ais het 33 ste gedeelte van de 5 miilard welke de Duit- schers van Frankrijk getrokken hebben na den oorlog van(1870-71). Ziehier wat een bezoeker verteld over den schat welke in den toren van Spandau bewaard ligt. De schat word bewaard in 1200kisten met stevige ijzeren banden,Het bene den verdiep bevat 450 kisten en het verdiep 750, in elke kist zijn 8 pakjes, die elk 10.000 maik in stukken van 20 mark inhouden en 2 zakjes van 10 mark 10,000 maik inhouden. Die 1200 kisten wegen 5200 kgr. hun gewicht in goud is 47,790 kgr. Bij al dit geld kan men eene meditatie maken over de waarde van het goud, maar ook ovtr de kosten en de ruziën van een oorlog, waar ganscn die schat op anderhalf jaar meer dan 33 maal in de lucht geblazen werd, boven de verliezen in menschenlevens en t'.e stoffelijke kosten en schade welke dien oorlogaan Frankrijk gekost heeft. Het is dus niet te verwonderen datmen bang van den oorlog wordt en er driemaal op nadenkt vooraleer de lont aan het poeder te brengen. Drie minuten zonneschijn in het jaar Er is eene plek ter wereld, waar de zon slechts drie minuten in het jaar schijnt. Dat is den 600 metersdiepe mijnput bij Sombrerete, in Me xico. Die stad licht op den Kreeftskeerkring en den 21 juni vallen de zonnestralen loodrecht in den mijnput, welke daardoor tot op de grootste diepte helder wordt verlicht. Het duurt echter niet langer dan 3 minuten daarna verdwijnt de zonuenschijn weder voor een geh°el jaar. Eene vergelijking Eene vlieg valt in het glas van een bierdrinker. Wat zal hij doen Dat hangt af van welke streek hij is. De Spanjaardbelaalt het hier, Iaat het staan en gaat weg zonder iets te zeggen. De Franschman doet hetzelfde, maar gaat weg al brommende. De Engelschman eischt een ander glas of giet het eerste glas weg en bestelt een tweede. De Belg neemt er onmiddellijk en zeer voor zichtig de vlieg uit en drinkt het bier. De Hollander neemt ook de vlieg, werpt ze op den grond, verplettert ze met walg en drinkt het bier met tegensmaak. De Rus zwelgt alles in de vlieg met het bier. De Chinees neemt er gretig de vlieg uit, eet ze op met smaak en spoelt zich den mond met het hier. Bij koninklijk besluit van 7 Oogst worden de volgende hulpgelden verleend 6,572.41 fr. aan de kerk te Gheluwe, voor het herstellen en het vergrooten der kerk. Het bijzonder eeretseken van voorzienigheid van 1° klas wordt toegekend aan M. G. D'Huvet- tere, te Yper, voorzitter der maatschappij van werkmanswoningen Eigen Heerd te Yper Het bijzonder eereteeken van voorzienigheid van 2' klas wordt toegekend aan M. H. Bossu- we te Waasten, beheerder der maatschappij van werkmanswoningen La Prévoyance ou- vrière de Warneton - Het scheelde zooveel, dat hij knarsetandde van spijt, omdat hij bij oogenblikken voelde, diep in den ondergrond zijner ziel, dat al zijn tegenstribbelen maar oppervlakkige bla- gaai en makementspel was. Hij was soms razend, omdat zijn eigen hert hem uitloech, wijl hij spartelend tegen het geluk, lijk een kwajongen, toch in de verte en 'lijk door een smoor, hankerend loerde op een groote blijdheid, op een blijd- heid, die zijn koppigheid zou vergruizen, en zijn diep liggende, anker-vaste, doch grillig- bevochtende wenschen verwezenlijken. Hij was lijk een tweevechter, die scher mend en treffend, met razenden drift, zijn tegenstrever bestormt, doch zijn eigen min derheid voelt en het oogenblik ziet naderen, dat hij ontwapend op den grond zal uitge strekt liggen. O hij ontzag dien Zondag, dien bitteren Zondag, daar hij, als een ellendige schooier, Crepeele's zul zou overschrijden, en hij keer de en woelde in zijn bed, heel den nacht door. En zoo stond de dag op en ging zijn stillen gang, met dichten smoor behangen, donker Tijk een zomernacht en eenlijk droevig. Tegen avond hield Remi zijn belofte goed en slenterde naar Crepeele's 't was een ware marteling voor hem en de schaamte verfde zijn wezen met bloed, als hij de deur open- stak en met onvaste stem vroeg"; „«aafl - Is er geen belet -t -

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3