Bemesten. De Kostelooze OMéi. III YPF)- Zaterdag, 30 Augustus 1913 aan Het Ypersche Volk len oogst tegenwoordig boekweit, rdeboonen en duiveboonen, erwten, :en, hop, aardappelen, beetzaad en mep. )©k wordt de voedermaïs nu meest esneden, omdat de stammen anders hard zouden worden om tot groen der te dienen. Kan men de maïs niet middellijk tot voeder verbruiken, dan [e inkuiling sterk aan te bevelen. n het vorig Bijvoegsel behan- den wij het jaarlijksch beploe- i van den akker. Vooraleer tot it werkzaamheid over te gaan iet echter de. landbouwer over igen hebben, wat hem te doen at met de bemesting, want op bemeste akkers alleen kan n op rijke oogsten rekenen. [rachtbebouwing wordt vereischt winsten te maken en kracht- ;bouwing met stalmest alleen ït niet. De verhouding tusschen Verschillende voedingsbestand delen van den stalmest stemt niet ïreen met de voedingsvereisch- - der planthoe groot wij dan jr de hoeveelheid stalmest ne- 'jn, toch blijft er steeds eene gepaste verhouding tusschen voedende bestanddeelen. jt Is om die reden dat de kracht- |ouwing altoos en overal het jpruik der scheikundige mest ffen, die daarom hulpmesfstof- •i of aanvullende meststoffen ëioemd worden, noodzakelijk aiakt. atlcheikundige meststoffen kun- ki echter ook als hoofdmeststof vv, dit is zonder stalmest aange land worden, en nog wel met 3'rdeel, doch dit is de gewone didelwijze niet van den boer, c altoos in zekere mate ook over uurlijken mest beschikt. zijn allerlei soorten van mest een, die de landbouwer kan wenden, doch er zijn maar .jsoorten van stoffen, welke hij, evens de kalk, noodig heeft, ie drie stoffen zijn phosphor- r, potasch en stikstof en al de ïikundige meststoffen die er nen bestaan, of nog uitgevon worden moeten ééne, twee of drie die stoffen inhouden rom spreekt men van phos ten, potasch mesten, stikstof fen en samengestelde mest Ufen. eze meststoffen moeten vóór ploegen uitgestrooid worden, zullen ze des te beter door de laag verspreid worden en zullen wij later niet verplicht duurder meststoffen aan te >endie dan toch nog niet even dig zullen werken, omdat ze met dezelfde regelmatigheid de bouwvoor konden ver- ld worden. beveel meststoffen moet men uiken Dit hangt natuurlijk af van de hoeveelheid stalmest, van de vruchtbaarheid van den akker en van het geteelde gewas. Heeft men geen stalmest be schikbaar, dan zal men, voor de wintergranen van 800 tot 1000 k. Thomasslakken, van 500 tot 800 k. kaïniet, van 300 tot 400 k. Chili- nitraat inploegen. Te zamen met stalmest aange wend,vermindert men die hoeveel heden, in verhouding tot de hoe veelheid stalmest zonder echter lager te dalen dan 400 k. metaal slakken, 200 k. kaïniet en 100 k. Chilinitraat per hectare. Laat men die meststoffen ach terwege, dan zal men ook eenen oogst winnen, doch dan kan er geen spraak meer zijn van kracht bebouwing, evenmin als van het verwezentlijken van voldoende winsten. Voor den aankoop van die mest stoffen moet de landbouwer zich v/enden tot vertrouwbare hande laars, want ondanks de wetten betrekkelijk den handel in mest stoffen, wordt er nog veel bedrog gepleegd, waarvan de landbou wers steeds de slachtoffers zijn Dit heeft vooral voor oorzaak dat de meeste verbruikers niet weten, hoe ze moeten te werk gaan om de waarborgen te genieten, welke hun door de wettelijke voorschrif ten worden verzekerd. Wij zullen daarom nog eens in het hierna volgend artikel op duidelijke wij ze uiteenzetten, waarin het toe zicht op den handel in scheikun dige meststoffen bestaat, en hoe men moet te werk gaan om van die voorschriften te genieten. Ara Om recht te hebben op de kostelooze ontleding der aangekochte meststoffen en veevoedermiddelen, moet de land bouwer die waren aankoopen bij een handelshuis, dat onder toezicht is geplaatst der ontledings-laboratoria van den Staat. Zulke handelshuizen zijn onderworpen aan een reglement, waar van sommige artikels belang hebben voor den landbouwer en "die we daarom hier zullen mededeelen. De handelshuizen, die onder toezicht staan, moeten te zamen met de wettelijk voorgeschreven factuur afleveren eene formuul voor procesverbaal van stsal- n ming en een ontledingsbon, toch dan moet de bestelling bedragen minstens 5000 kg. metaalslakken, superphosphaat, volafval, ruwe potaschzouten van min der dan 25 ®/0 potasch, ofwel 2500 kg. Chilinitraat, ammoniaksulfaat, kalkni- traat, cyanamied, zuivere potaschzou ten, samengestelde meststoffen, ofwel nog 5000 kg. veevoedermiddelen. Op die wijze kunnen zij de aangekochte waren kosteloos doen ontleden door een Ontledings-laboratoripm van den Staat of door een aangenomen laboratorium, naar keus, op voorwaarde dat zij som mige voorschriften betrekkelijk de staal- neming in acht nemen. Wanneer de bestelling der koopwaren minstens 5000 kg. bedraagt, doch uit verschillende meststoffen en voedermid delen of uit beide soorten te zamen bestaat, dan heeft men enkellijk recht op kostelooze ontleding van ééne der waren. U it het voorgaande kunnen wij reeds opmaken, dat de landbouwers die eene zoo aanzienlijke bestelling gewoonlijk niet doen, alle voordeel "vinden in de gezamenlijke bestelling van meststoffen of voedermiddelen, ten einde recht te hebben op de kostelooze ontleding. Volgens art. 5 moet men bij de staal- neming acht geven op de volgende voorschriften: Bij meststoffen of voeder middelen, in gemalen toestand, moeten de stalen uit minstens 5 zakken en altoos uit minstens 10 t. h. van het aantal gele verde zakken genomen worden. Het staalboor moet lang genoeg zijn om al de deelen der zakken te kunnen berei ken. De uitgeboorde stalen moeten innig vermengd worden, vooraleer de drie voorgeschreven stalen op te nemen. Indien men geen staalboor gebruikt, wordt de inhoud van het bepaald getal zakken op een drogen, zuiveren vloer uitgeschud, en met eene schup dooreen gewerkt. De stalen van metaal slakken moeten minstens 250 gram elk wegen, de stalen van andere meststoffen minstens 80 gr. Art. 6. In elk geval moeten er drie stalen genomen worden. Elk staal wordt in eene zuivere en goed droge fltsch gedaan, welke vervolgens met zegellak of lood wordt dicht gesloten lak of lood dragen twee verschillende stempelzegels. Aan het stopsel van elke staalflesch is e n briefje vastgemaakt waarop ten minste ééne aanduiding voorkomt, welke in het procesverbaal vermeld staat. Geen enkel erkenningsteeken mag op de fles- schen, de stopsels, de briefjes, de zegelsde procesverbalen of andere stukken zichtbaar zijn, waardoor men op het laboratorium de firma van den verkooper zou kunnen erkennen. Hierdoor ziet men dat de ontleder slechts de verzender van de stalen mag kennen. Naar hem ook zullen de ontle- dingsberichten moeten gezonden worden en hij zal de ontleding moeten betalen indien hij het ontledingsbon niet kan aanbieden. Wij zullen hier doen opmerken, dat de zegelmerken soms op dwaze wijze worden aangebracht zoo hebben wij zegelmerken zien staan tegen de wanden of tegen den bodem der flesch zonder eenige betrekking met het stopsel,ander maal stond het zegelmerk op het stop sel, doch op zulke wijze, dat het stopsel kan worden afgenomen zonder hetzegel- merk te schenden. Natuurlijk hebben zulke stalen geene waarde. De stalen kunnen door den aankooper genomen worden of door zijn afgevaar digde. In beide gevallen moet het geschieden in tegenwoordigheid van twee eerlijke getuigen, kunnende lezen en schrijven, die mede het procesver baal der staalneming zullen teekenen. Door het ministerie vari Landbouw is de tekst van dit procesverbaal vastge steld. Op hetzelve komt een afdruk voor van de zegelmerken waarmede de flesch is toegezegeld. Het procesverbaal ver meld ook het bestanddeel of de bestand deelen,welke in overeenstemming met de wet, moeten gedoseerd worden. Al de doseeringen, welke door den kooper gevraagd worden en niet op het ontle- dingsbcn zijn aangeduid, blijven ten laste van den kooper. De drie stalen en het procesverbaal worden franco gezonden, binnen de vier en twintig uren, naar een laborato rium De Bestuurder van het laborato rium zendt zoohaast mogelijk den uit slag van de ontleding naar den kooper en deze stuurt daarna het ontledingsbon, waardoor het handelshuis aan het labo ratorium wordt bekend gemaakt.Vervol gens ontvangt dan de verkooper een afschrift van het ontkdingsbericht en tezelfder tijd wordt hem uitbetaling gevraagd van het ontledingsbon. Volgens het toegezonden ontledings- bericht wordt de rekening bepaaldelijk opgemaakt, indien wij het eens zijn met den verkooper zooniet wordt op ver zoek van kooper of verkooper een tweede staal ontleed op kosten van den aanvrager. De handel in meststoffen geschiedt volgens vast gehalte of volgens ontle ding. Hierover zullen wij in een ander artikel handelen. P. Fernand d'Amay. (Verboden nadruk) Koopt nooit meststoffen bij eenen handelaar, wiens prijzen onder de markt staan. Zijne waren zijn ver- valscht en wie vervalschte waar koopt is tweemaal bedrogen eerstens om dat vervalschte meststoffen nog altijd te duur betaald worden, ten tweede om de mindere opbrengst die onver mijdelijk het gevolg is van het aan wenden van die minderwaardige sloffen. Verlies van nitrisehe stikstof in den Herfst De stikstofbsstanddeelen van den bodem en die er met de organische stoffen worden ingevoerd kunnen zoo maar niet ongewijzigd door de gewassen worden opgenomen: Zij moeten vooraf omgezet worden in nitrisehe stikstof, door de medewerking van giststoflen of fermen ten en in zekere voorwaarden van ver luchting, warmte, vocht enz. De warmtegraad heeft vooral een groo- ten invloed op de werkzaamheden der nitrifieerende organismen, zoo gebeurt het dat in de Lente de nitrificatie of sal peterwording meestal ontoereikend is, dat ze des zomers toeneemt, in den Herfst haar toppunt bereikt en in den Winter om zoo te zeggen onderbroken is. De genitrifieerde stikstof wordt door de groeiende planten in bezit genomen zoodat er bijna geen verlies met het regenwater kan plaats hebben. Nochtans moeten wij doen opmerken, dat de nitri ficatie juist het sterkst is op een tijdstip dat vele akkers geen groeiende gewassen meer dragen. Daaruit volgt dat de land bouwer alsdan verplicht is bijzondere maatregelen te nemen om het verlies van stikstof te keer te gaan, want vooral bij nat weder, kan dit verlies zeer aanzien lijk zijn in het najaar. Onmiddellijk na het weghalen van den oogst moet daarom de akker met snel groeiende planten bezaaid worden mos terd, koolzaad, wikken, inkarnaatklaver, of andere gewassen, welke als voeder of als groenmest kunnen benuttigd worden. Welke plant men ook kieze, men zal haren groei moeten bevorderen door de aanwending van scheikundige meststof fen; zoo zal men voor mosterd of koolzaad 300 tot 400 kg. superphosphaat, 150 tot 200 Chilinitraat gebruiken, terwijl voor de vlinderbloemige gewassen eene nog kleiner dosis nitraat kan volstaan. Kalk. De plant heeft vier hoofdbe- standdeelen noodigstikstof, phosphor- zuur, potasch en kalk. De drie eerste stoffen worden dikwijls onder vorm van handelsmesten toege diend; de kalk wordt niet zelden verwaar loosd. Het kan nochtans gebeuren dat de grond te weinig kalk inhoudt en dat het daaraan moet toegeschreven worden dat de scheikundige meststoffen niet behoor lijk werken. Kalk is even onmisbaar als de andere bestanddeelen. Bevat de grond er te weinig, of onder onopneembaren vorm, dan moet kalk gestrooid worden, want 1° eene groote hoeveelheid kalk blijft opgesloten en wordt achtergehouden door het geraamte der huisdieren2° met de planten wordt een gedeelte kalk uit den akker verwijderd3° stalmest brengt er te weinig terug in den grond. In den akker dient de kalk 1* tot los making, wanneer zij zich uitzet en daar door warmte en kracht, verschaft2° tot bevordering der'nitrificatie van de stik- stofbestanddeelen 3° tot bestrijding der zuren in den bodem 4° tot het bevorde ren der oplossing van sommige potasch- houdende samenstellingen 5° tot het vergemakkelijken der opneming van de nitraten6° tot vorming der gewassen. Het gebeurt wel eens dat de toepassing van kalk geen gunstige uitslagen oplevert, maar dan moet dit toegeschreven worden aan eene gebrekkelijke manier van toe passen. Zoo kan er geen gunstige uit werking volgen wanneer men kalk zou aanwenden in een grond, die te weinig phosphorzuur bevat, In humusrijke gronden moet men kalk gebruiken te zamen met phosphorzuur en daar oude graslanden niet zelden rijk zijn aan organische stoffen, verkrijgt men daar uitnemende uitslagen met Th >mas- slakken, die terzelfdertijd kalk en phos phorzuur in den grond brengen. Aankoop van zaden. In een on langs verschenen Bericht aan de Landbou wers», uitgegeven door het Landbouwbe- heer, geeft de heer Inspecteur Vander vaeren de volgende voorschriften aan de landbouwers, die er belang in stellen van goed zaad te ontvangen voor hun goed geld. Onder geen enkel voorwendsel, zegt hij, moeten de landbouwers de volgende grondregels uit het oog verliezen - 1. Bij eiken aankoop van zaden moet de verkooper schriftelijken waarborg geven van het volgende a) Afkomst van het zaad, dit is het land van waar het komtb) graad van reinheid dit is het ten honderd zuivere zaden van de gévraagde variëteit c) de kiemkracht dit is het ten honderd kiembare konels; d) de afwezigheid van warkruid voor het klaverzaad en luzernezaade) voor het beetzaad moet gewaarborgd worden een maximum van 15 t. h. water en 3 t. h. onreinheden; 75 t. h, kiemkracht en 140 kiemen op 100 zaadbolletjes na 14 dagen. 2. Evenmin als bij den aankoop van meststoffen of veevoedermiddelen, moet de landbouwer zich tevreden stellen met deze waarborgen schriftelijk te eischen hij moet de geleverde zaden doen onder zoeken, nadat hij volgens de wettelijke voorschriften, en met dezelfde nauwkeu righeid als dit gebeurt voor die koopwaren de stalen heeft doen opnemen. Het gewicht der stalen zal ongeveer 1 kg. bedragen voor ,de dikke zaden (granen, beet, gras) en 500 gram voorde andere. Fernand d'Amay (Nadruk verboden) inn BIJV0E6S c

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 5