Binnenland Buitenland (PEK&flBfiOPISSEjUEHl Rond de Wereld - Rome-Italië 48e Jaar Nummer 2480 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 6 September 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Itcrfedijhe "fkaUtukr YPER -ƒƒƒ/ POPERINGHE S Bedevaart der K. J. Wachten van België Telefoon N° 52 AJ wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden Bandschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. drukker BOTERSTRflflT, 3 6, YPER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst, INSCHRIJVING VOOR 'T HEELÊ JAAR Prijs per Nummer O centiemen. Zondag 7 September 17e zondag na Sinxen. (2" Zondag van September) Octaafdag van het feest der HII Engelen Bewaarders. Evangelie van den Zondag. In dien tijd kwamen de Farizeën tot Jezus en een hunner, een wetge leerde, vroeg om Hem op de proef te stellen Meester, wat is het grootste gebod in de Wet Jezus zeide hem - Gij zult den Heer uwen God beminnen uit geheel uw hart, met geheel uwe ziel en geheet uw verstand. Dit is het grootste en eerste gebod En het tweede daaraan gelijk Gij zult uw naaste beminnen gelijk u zeiven Aan deze twee geboden hangt geheel de Wet en de Profeten. 'Ier- wijl de Farizeën bij elkander waren, vroeg Jezus bun: Wat dunkt u van den Christus Wiens zooii is hij Zij zeiden Van David. Hij zeide hunHoe noemt dan David in den Geest Hem Heer, waar hij zegt De Heer heeft gesproken tot mijn Heer Zit aan mijn rechterhand, tot dat Ik uw vijanden U tot voetbank stelIndien David Hem dus Heer noemt, hoe is Hij dan zijn zoon En nie mand durfde Hem van dien dag af meer ondervragen. Maandag 8 September. O. Ij. Vrouw Ge boorte H. Adrianus martelaar. Dinsdag9.—// Audomarus,bisschop; E.jGor- gonius, martelaar. Woensdag 10. H. Niklaas van Tolentijn belijder. Donderdag 11. - HE Protus en Hyacinthus, martelaars. Vrijdag 12. H Naam van Maria Zaterdag 13 H.'Amatus, bisschop. Waar is het bedrog? Liberalen en Socialisten willen het zoeken bij de Katholieken.Oordeelt: DeKatholieken vroegen voor den 2 Juni 1912 geen nieuwe legerlasten omdat zij niet noodig waren na den 2 juni steljen zij er njeijwe voor, omdat pjeuwe feiten en nieuwe toestanden deze noodzakelijk mieken. Welk bedrog is daarin te vinden Die noodzakelijkheid erkennende liberalen door het feit dat zij nog meerdere legerlasten vroegen. Zij vroegen het alleman soldaat op hun programma, werden met dit programma gestetnd en ermede door de kiezers nair de Kamer gezonden om het te verwézentlijken. Wat gebeurt er Een deel der liberale kamer leden stemt tegen den legerwet, en allen weigeren aan de regeering de middelsom hem jpe te passen. Waar is het bedrog 1 De her vorming van hef leger hadden de liberalen op hun programma en zij openden samen met bondgenooten die in het leger ontucht en wanorde zaaien en die de verzekering van 's lands welvaart door een goed leger zóo genegen (I) zijn dat zij dien welvaart voor een politieke gril in gevaar brengen Waar is het bedrog l In Frankrijk en in Duitschland js de soldatendienst veel langer en zijn de belastingen yee| rpéerder. De socialisten willen den dienst verkorten. Zij stemmen tegen de nieuwe legerwet die den dienst verkort, zij stemmen tegen maat regels die onze onafhankelijkheid moeten verzekeren en beletten dat wij in Frankrijk of in Duitschland met den ransel op den rug moeten loopen I Waar is het bedrog De socialisten klagen dat de werklieden het beloofde pensioen nog niet hebben; door hunne nuttelooze politieke werkstaking en hunne ellenlange voordrachten met kiespraat jes vervuld doen zij in de Kamer niets dan tijd verliezen. En dan weigeren zij nog de geldmiddelen te stemmen die legerwet en Sociale wetten moeten verzekeren. Waar is let fredrfig Nog nooit werden belastingen /oorgesteld die minder de werklieden en meer de weiheb benden treffen. De zoogezeide Werklieden partij stemt er tegen. Waar is het bedrog Zij beloven het Algemeen Stemrecht, als de werklieden willen staken en honger lijden. Velen gelooven het en verliezen er hun geld en hun werk bij. Nergens, in geen een land in geen eene partij werden de werlieden nog aldus bedrogen Zij beweren de weiklieden je vèrdcd'Ren zij verraden ze te Ingelmun- ster en te IJoeselare 1 Zij hquden staan dat zij tegen den godsdienst niet zijn hun bladen staan vol spottingen tegen den godsdienst Waar is het bedrog Liberalen en socialisten let op de balk.... De aanstaande kiezingen. Tegenwoordig bestaat de Kamer van Volks vertegenwoordigers uit 186 leden, waarvan 101 katholieken en 85 leden der oppositie. In de maand mei 1914 ^len kiezingeu plaats hebben in de provincies Henegouw, Luik, Oost-Vlaanderen en Limburg. De province Henegouw heeft 3i vertegenwoordigers naar de Kamers gezonden, waarvan .0 katholie ken en 21 antikatholieken; de provincie Lpik ?2, waarvan katholieken en 14 ande ren; Qost-Vlaanderen 28, waarvan 18 katho lieken, 9 antikatholieken en een groenen demokraat, en Limburg, 7 vertegenwoordi gers, ajlen katholieken. De kiezing van mei betreft bijgevolg 88 zetels, waarvan 4? aan de katholieke partij en 45 aan oppositieparlijen behooren. Voor den Senaat zul'en er in 1914 geene kiezingen plaats hebben, daar het mandaat voor de senators der provincies Antwerpen, Braband, Namen, West-Vlaanderen en Lu xemburg, slecht in 1916 len einde loopt, en het maandaat van de Senators van de vier andere provincies slechts in 1920. In Mexico Dit ongelukkig land blijft steeds de prooi aaa 't bloedspel van gewetenlooze gelukzoe kers. Da vijandelijkheden tusschen burgers van het zelfde land blijven aansleepen en de veeten ankeren zich meer en meer in de harten rast. Die bestendige oorlog is een dreigend gevaar geworden voor den Ameri kaan, die er voor handels of familiebelangen verblijft. Op raad van den Amerikaanschen Presi dent Wilson verlaten de Amerikanen bij honderden de hoofdstad en de provincie Mexico. Anderen, brengen hunne huisge zinnen in veiligheid Daar Vera-Crux, waar zij desnoods dadelijk zouden kunnen insche pen voor de Vereenigde-Staten. De Btad Torreon is 'onmenschelijk uitge buit door het leger van het voorloopig be wind en tevens belegerd door de strijdmacht der tegenovergestelde parfij. Katholiekendag te Metz De Observatore Romano het groot pauselijk dagblad bevat een heerlijk artikel over den Duitschen Katholiekendag te Metz waarin deze genoemd wordt, een der ge wichtigste punten in de geschiedenis van de godsdi mstige verht ffing der Duitsche katho lieken. En door de verklaringen van den voorzitter,prins von Löwenstein, is de vrees voor tweedracht geheel ijdel gebleken. Onlusten in Ierland Eene werkstaking is uitgebroken onder de trammannen te Dubliju. De policie heeft de stakers verscheidene malen moeten uiteen drijveD, daar deze laatste met steenen en flesschen wierpen. Volgens de cijfers door de policie opge geven,zouden de stakers zeventig gewonden hebben, die naar het gasthuis'overgebracht werden. De staking duuyt voort, en van^bevpedi- ging is er nog geen spraak Sterke' policie- wacbten zijn samengetrokken inihet Zuider kwartier der stad, alwaar'men voor erge baldadigheden vreeBt, daar de gemoederen erg zijn ontsteld, Bulgaarsehe Vredesvoorwaarden Bulgarië heeft aan de Mogendheden laten weten dat het Andrinopel aan Turkije wil afstaan, op voorwaarde dat deszelfs verster kingen afgebroken worden. De stad Kirk-Kilisse zou aanMe Bulgaren blijven. Men merkt op dat'Bul gar jë "zeer 'g^matig is in zijne voorwaarden en dat 'furkye on gelijk zou hebben er njet mede jn te stem men. Het Panamakanaal Maandag laatst is het wereldberoemde Panamakanaal in gemeenschap gebracht met den Stillen Oceaan. Eene lading van meer dan 20.000 kilogram dynamiet heeft den muur van rots en aarde doen springen, welke de gemeen'chap rog versperde. Denzelfden dag heeft het stijgende zeewa ter het kanaal gevuld tuesctjen den dijk van Gamboa en de sluizen van Miraflores. Het onderhouden der Staatsbanen In het Senaatverslag van Het Ypersche Volk (nr van 23 Augustus 11hebben wij onze lezers uiteen gedaan hoe Senator Fraeijs de Veubeke de aandacht van den Minister van Openbare Werken vestigde op den toestanc der wegenis in oDze streken bijz. der ge macadamiseerde staatsbanen die volstrekt moeten geterd worden. Onze Senator zegde o.a «Het terrenonzer wegen met steenslag gelegd mag niet afge schaft worden, onze buitenbevolking zou in opstand komen het schenkt hiin voldoening en de wegen worden nietdoorweekt» .(Dit vol gens het beknopt verslag. Het zal goed zijn meenen wij dat de lezers den juisten tektst hebben van den klacht van den Heer Senator volgens de Annalen zelf Wij zullen, daar de zaak van zoo groot belang is. de vertaling geven der Annalen zaterdag aanstaande.) Doch intuaschen zijn wij gelukkig te mogen aankondigen dat Senator Fraeijs de Veubeke niet op dovenmansdeur heeft geklopt en dat hij de bepaalde belofte komt te ontvangen van hetgeen hij vroeg. Daar over zijn w|j hem dankbaar. De Heer Minister van Openbare Werken komt hem immers het volgende te schrijven: Geachte Heer Senator, In antwoord op de ondervraging welke gij mij hebt willen doen, heb ik de eer U te laten weten dat het geenszins in de inzichten is van mijn departement te vtrzaken aan het terren der met steenslag gelegde wegen. Wat Westvlaanderen betreft heb ik be sloten aan het systeme van regie voor de uitvoering van zulke werken vaarwel te zeggen en deze te doen ondernemen bij mid del van aanbesteding. Het lastkohier noodig tot dat doel is opge maakt en de aanbesteding zal in 't kort aan gekondigd worden. Het is uit reden van die beslissi' g dat al het materiaal noodig tot het terren in régie, is overgeleverd geweest aan de administratie der Domeinen om verkocht te worden ten profijt9der Schatkist. Wat meer is dat materiaal beantwoordde niet meer aan da eischen der nu in voege zijnde werkwijzen. Aanveerdt Geachte Heer Senator, de ver- zektring mijner verkleefde gevoelens. (get. Helleputte). Katholieke Vlaamsche Hooge- school-Uitbreiding. (Davidsfonds - Excelsior - Thuynegilde). Het werk der Vlaamsche Conferenties zal dit jaar voort gezet worden onder den naam van K. V. Hoogeschool Uitbreiding met de medehulp van het Davidsfonds, Excelsior en de Thuynegilde. Toekomende week geven wij de volledige lijst der voordrachten en durven stellig ver hopen dat de moeilijksten zullen voldaan worden en dat een groot getal heeren met al hunne familieleden vrouweD, zonen en dochters deze voordrachten zullen bij wonen 't zal de moeitp overwaard zijn. Diegenen die verleden jaar een abonne mentskaart namen, zullen zich het nuttige dezer studieavonden herinneren en onge twijfeld opnieuw hunnen penning jeunen zij die niet inschreven zullen zoo goed zijn eens te probserenwij staan er borg voor dat zij het hoegenaamd niet zullen beklagen, integendeel Dat ieder oud-inschryver, vrienden en kennissen die niet inschreven ertoe aan zette om dit jaar zonder aarzelen eene familiekaart van 3 franken voor 6 voor drachten te nemen 1 F. A. Gemeenteraad zjttin9 van zaterdag 30 De zitting wordt om 5 20 ure geopend. Al de raadsleden zijn aanwezig, uitgenomen de heeren Fiers, Vamderghote, Sobry, Bege- rem en Struye. Het proces-verbaal der vorige zitting ting wordt goedgekeurd. Stadsreglementen aanleggen van straten M. de Voorzitter klaagt over een erg misbruik, dat hierin bestaat, 't is dat ver scheidene eigenaars huizen bouwen op hun eigendom, die niet langs den openbaren weg gelegen is. Na eenigen tyd vragen die eigenaars de waterleiding, de verlichting, rioolen, de bes'eening van den weg en gaan- paden. De stad kan onmogelijk zulk een weg opgaan, M. de Voorzitter geeft lezin - eener ver ordening. De grondeigenaars zullen ze stipt moeten naleven, vooraleer lot bouwen be machtigd te worden. De Raad keurt eenparig dit reglement goed. Gezondheidsdienstverordening en mono polium. De verordening op den vuilnjsdienst wordt eenparig goedgekeurd. Daarna wordt de bespreking geopend over het nieuw verdrag. Binnen stad, zullen de vuilnissen alle dage weggehaald worden van 7 ure 's mor gens tot 's middags. Buiten stad, tweeraaa te week. Den zaterdag namiddag, zal er overgegaan worden tot een algemeenen kuisch. De openingen der rioolen zullen een maal per week gereinigd worden. Het verdrag wordt voor een termijn van 12 jaar gesloten. De stad zal jaarlijks 7500 frank moeten betalen de aannemer mag het verdrag opzeggen na 3, 6 of 9 jaar, na eene voorafgaande verwittiging van 6 maanden. Nu kost de vuilnisdienst jaarlijks 6000 fr. aan de stadskas. De vergunningsakt wordt door al de leden gestemd. M. Evarist Swyngedouw wordt aannemer verklaard van den ruimings- en vuilnis dienst. De drie werklieden, die aan den vuilnisdienst heden nog gehecht zijn, zullen bij M. Swyngedauw dienst nemen. Tram Yper-Belle. M. de Voorzitter doet opmerken dat men vergeten heeft dit punt op de dagorde te brengen. Dezen morgen, zegt de heer Bur gemeester, hebben wij eene vergadering be legd met de afgeveerdigden der belangheb bende gemeenten. Poperinghe en Kemmel weigeren hun aandeel in het kapitaal te vermeerderen. Wij zullen ons aandeel betalen, doch gezien hoogergenoemde gemeenten weige ren, zullen wij ons tevreden stellen met de lijn Yper Selle. M. Fraeijs drukt zijn spijt uit dat hij in de onmogelijkheid was die vergadering bij te wonen hij zou pogingen aangewend hebben om Poperinghe en Kemmel te over reden, met bijzonderlijk te steunen op het belangrijk koopwarenvervoer tusschen Po peringhe en Kemmel. Die beslissing is betreurenswaardig, daar zy voor twee jaar het aanleggen der lyn zal uitstellen. De heer Burgemeester zal al het mogelijke doen om de werken te bespoedigen. Da Raad keurt de vermeerdering van het aandeel in het kapitaal goed. De zitting wordt om 6 1/2 geschorst. Veesyndikaat van Yper. Uitslag der Prijskampen voor voorleelend rundvee gehouden op het gehucht Poly\e te Yperop Dinsdag 2 September 11. 1* PrijskampStierenkalvers van min dan 1 jaar 1, 2 en 3 prijs, Nuytten Henri 4 pr. We Geldhof 5 pr. Cappoen Alois 6 pr. Hoet Jan. 2e Prijskamp Veerzen met 2 tanden 1 prijs Maes Kinders 2 en 3 pr. Nuytten Henri4 pr. Samyn Jules 5 pr. Nuytten Henri 6 pr. Taillieu Oamille. 3« Prijskamp: Veerzen met 4 of 6 tanden: 1 en 2 pr. Nuytten Henri 3 pr. Louwagie Alois 4 pr. Lemahieu Cyrille 5 pr. Hoet Jan 6 pr. Cappoen Alois 7 pr. Dieryck Gustave 8 pr. Lemahieu Cyrille. 4' PrijskampKoeien 1 pr. Cappoen Alois 2 pr. Lemahieu Cyrille 3 pr. Slem- brouck Alois 4 en 5 pr. W* Callens 6 pr. Maes Kinders 7 pr. Dieryck Gustave; 8 pr. Lemahieu Cyrille 9 en 10 pr. Samyn Jules Deze prijskamp was zeer belangrijk door het getal en de schoone hoedanigheden der dieren. Ook is eenieder overtuigd dat een grooten stap is gedaan geweest in den vee- bond van Yper en dat er moet ernstig voort gewerkt worden. De leden der Jury, samengesteld uit de heeren Steelandt H. van Vlamertinghe, Vergote H. van St Jan en Ver Eecke H. van Boesinghe, hebben hunne taak met vele bekwaamheid volbracht.Aan hun onzen her telijken dank. Woensdag verscheen voor M. advokaat Gas tel, plaatsvervangend vrederechter zetelend in plaats van M. Tyberghein afwezig, een zwerver zoogenaamd Aug. Vandeborre. Daar de hv Castel vermoedde dat de aangehoudene een valsche naam opgaf deed hij hem voorwaardelijk aangehouden blijyen. Donderdag is de zaak klaar gekomen. Hij is de genaamde Henri Desmet, te Ingelmunster geborep op 8 November 1888 en die sedert 27 Au gustus laatst zijn regiment ontvlucht is. Overeen veertien dagen heeft diezelfde gast, in soldaten kleeren,toen hij het regiment reeds ontvlucht was, een bezoek gebracht aan de Staatsweldadigheid- school te Yper waar hij nog leerling geweest was. Dus verscheen hij wederom voor M. den rechter Gastel d:e ditmaal het oordeel bekrachtigde onder den waren naam. Desmet zal daarbij nog vervolgd worden voor het dragen van valschen naam en ter beschikking gesteld worden van de militaire overheid der pro vincie Antwerpen als deserteur. ZONDAGRÜST Dienstdoende apotheek. Zondag 7 September. A. WECKESSER, Dixmudestraat, 6 8 Naklank der DE BO-Feesten 't Is veertien dagen geleden dat gacsch Vlaanderen aan de taalgrens, geestdriftig en jubelend den grooten De Bo vierde. Zeg niet 't is nu te laat om daar op weêr Deze week is de Bedevaart der K. J. Wachten van België ter gelf genheid van het Constan- tijnsch Jubilé naar Rom 1 ver trokken. De be devaarders doen onderweg een uitstapke door verscbilllge merkweerdige Italiaansche ste den. Wij verho pen tegen hier en aeht dagen een weinig nieuwste hebben ontvangen en ook een en ander zicht te kunnen ROME, De Engel-Burg geven uit Italië. Vandaag twee zichten uit Rome. Het eerste verbeeldt de Engel-Burg oude versterking staande rechtover de oude brug die leidt van het center naar het kwartier over den Tiberstroom. 't Is in dat kwartier dat het Vati- caan slaat en de St PieterskerkJ Men gaat de brug over, laDgs het kasteel, door ease der twee stra ten Borgo Vecchio (Oudenburg) of Borgo Nuovo (Nieuwenburg) en men komt op de groote plaats voor de SiDt Pieterskerk. 't Is die weg welken de bede vaarders zullen volgen. Onze tweede prent stelt het Belgisch College van Rome voor. Dit is geen College voor jonge studenten gelijk alhier maar een Seminarie waar de Belgische Seminaristen gehuisvest zijn. Ge moet weten dat de Belgische Bischoppen gelijk ten anderen de bisschoppen van andere lan den ook naar Rome eeDige uitgelezen Seminaristen zenden om hunne studiën in de Gods- geleerdbeid voort te zetten aan de Gregoriaansche Universiteit (de Pauselijke Universiteit). De Belgen wonen te zamen in het Seminarie (waarvan wij een deel van den voorgevel geven), onder het bestuur van Monseigneur de T'Serclaes. Aan de Universiteit zyn er leerlingen geestelijke en priesters uit alle landen der wereld. Belgisch College te Rome te komen. Neen 1 't is niet te laat. want zulk feest blijft eene onvergankelijke gedachtenis, want de Vlaamsche Beweging is iets dat duurt en leeften niet meer tegen te houden is. Het is waarlyk zoo het Volksvertegen woordiger Frans Van Cauwelaert verklaar de in zijn feestrede te Poperinghe Neen Vlaanderen slaapt niet meer en zoodra men den naam zijner grootere zonen uitspreekt, komt gansch zijn bodem als een machtige zee in beweging van den uitersten west- kunt tot het verste hoekje van Limburg gaat er een stroom van fierheid en zelfbewustzijn, en het dankbaar volk is daar om zijne voor mannen te huldigen. We willen vandaag een korte schets meê- deelen van het Vlaamsche Woord dat Dr Frans Van Cauwelaert sprak op de algemeene feestvergadering. Het was een geestdriftig gejubel zonder eiode als wanneer de schoone gestalte van den Antwerpschen Volksvertegenwoordiger oprees voor de trillende vergadering. Een prachtmensch als hij daar staat met zijn edel open wezen, zijn strelend oog, als aanvoerder sprekend tot zyn lieve Ylaam- sche Volk. Hij sprak over Wij, Vlamingen, zijaonbewust gebleven van ons bestaan en eerst na lange striemin gen gaat het volk aan 't bewegen. Met U, Pastor Verriest, zeg ik datAls de zee klimt, wie zal haar stuiten Als het volk ontwaakt, wie zal het neergedrukt hou den Niemand Het is ons nu te doen, iets te worden en in de toekomst te overleven. In de grootheid onzer outwakiug willen wij vergeven al het kwaad dat men ons aangedaan heeft, en slchts eene gedachte onthouden dat de herleving niet kan geschieden als door den opgroei der opkomende geslachten in eigen taal. De taal is het belichaamde wezen van de ziel. De tijd van groot willeu is ook de tijd van groote verantwoordelijkheid. Wy moeten één zyn, daaruit alleen zat grootschheid geboren worden. Allen moeten wij het ideaal der Vlaamsche Bewegicg be trachten en ons volk herstellen in zijn eere en doen groot worden. Het mag er niet om te doen zijn, uit liefde voor het gesproken of geschreven woord, uit dilettantisme. Het is om te zijn, te worden, om te scheppen, om te overleven in de toekomst. Wij moeten de bouwers zijn van den toren die ons volk tot bake blijven zal. De oplossing onzer beweging zal ge schieden door het eerlijk samenwerken van allen die eerbied gevoelen voor de herleviDg van ons volk. Dan steunde de groote redenaar hier op dat onze Beweging niet ontijdig moet zijn om Vlaamsch te wezen. Te dier gelegenheid aarzelde hij niet de opwerping te keer te gaan die in zijne hou ding tegenover andersdenkenden wordt gevonden, en hij eindigde met een oproep tot de jeugd. In het jonge vo k ligt verwezentlijking van al dat schoone gedroom I Weest man nen, studenten, en arbeidtweest mannen van onverdroten wil, van open gevoel. Denkt aan de groote mannen die u voor afgegaan zijn in den kamp De Bo, Gezelle, Rodenbach, denkt aan de groote mannen die rondom u zijn, Hugo Verriest en zooveel anderen. Zweert heden dat gij niet rusten zult vooraleer het onderwijs in Vlaandeien Vlaamsch zal zijn, Al de feestelijkheden van m Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS, te Brussel. bulten België vracht er bil. NOG EEN VLAAMSCH WOORD De Betrachtingen en de Noodwendigheden der Vlaamsche Beweging

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1