Itcrfaclijbe ftaknder Binnenland De Koning der Roodhuiden Buitenland (PEK flBBQKDlSSERIBDl Belangen van Bet mrondisseieni 48e Jaar Nummer 2481 Zaterdag 13 September 1913 Wekelijksche Oplage 8000 nummers CALLEWAERT-DE MEULENAERE AAN DE VADERS iEN DE MOEDERS Het Ypersche Volk Nieuw Mengelwerk Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRflflT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELÊ JAAR Prijs per Nummer£3 centiemen. Christene Ouders, Leest en Verspreidt Dood van GRAAF DE SMET DE NAEYER De Koning der Roodhuiden. De Vredesonderhandelingen In Marokko Spaansche nederlaag Wervelstorm in Amerika In Duitschland BRIEVENBUS Een klein antwoord ZONDAGRUST m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr, de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- sn Oostvlaanderen worden ontvangen bi] AGENCR HAVAS, te Brussel. INSCHRIJVING bulten België vracht er bij. Zondag 14 September. 18» zondag na Sinxen. (3- Zondag van September) H. Kruisverheffing Evangelie van den Zondag. In dien tijd steeg Jezus in het scheepje, voer over en kwam in zijn eigen stad. En zie, men bracht hem een lamme, liggend op zijn bed. En Jezus, hun geloof ziende, sprak tot den lamme Wees welgemoed, zoon, uwe zonden worden u vergeven. En zie, eenige schriftgeleerden zeiden bij zich zelf Deze lastert God. Maar Jezus, hun gedachten bemer kend, zeide Waarom denkt gij kwaad in uwe harten Wat is het gemakkelijkste te zeggen De zonden worden u vergeven of: Sta op en wandel Opdat gij echter weten moogt, dat de Menschenzoon macht heeft op aarde zonden Ic vergeven (hier sprak hij tot den lamme) Sta op, neem uw bed, en ga naar huis. De scharen die dit zagen, wer den door vrees bevangen en verheerlijkten God," die zulk een macht gaf aan de menschen. Maandag 15 September. Octaafdag van O Tb. Vrouw Geboorte II. Nicomedis, marte laar. Dinsdag 16.BH. jCornelius enCiprianus martelaars. Gedurige"Aanbiddij»g te Westnieuwkerke. Woensdag 17. W onderteekenen van den H. Franciscus. Donderdag 18. H Joseph a Cupertino, belijder. Vrljdag',19. IIll. 'Januarius en gezellen, mar telaars. Zaterdag 20. HH FustacJuus en "gezellen, martelaars. Gedurige Aanbidding te Yper."(St-Niklaas). Woensdag 17, ,Vri].1ag 19 enJZaterdaef 20 Quatertemperdagen. Vasten- en vleeschderf- dagen. De verlofdagen loepen op een einde. De thans nog levenlooze lokalen zullen weldra wakker schieten uit den vervelenden slaap van den verloftijd, bij de blijde terugkomst der levenslustige jeugd. Bij dit gedacht komt eon© vraag le bin nen... cene vraag van de grootste aangelegen heid... ecne vraag tot de ouders VADERS EN MOEDERS, NAAR WELKE SCHOOL ZULT GIJ UWE EINDERS ZEN DEN. Naar ecne GOEDE school zal het ant woord zijn. Ja doch verslaat wel, dierbare ouders, dat cene GOEDE SCHOOI, deze niet is waar alleen 'een goed onderwijs gegeven wordt; maar wel deze .-waar, bij feu boven een goed onderwijs, gezorgd wordt voor eene DEUG DELIJKE OPVOEDING, gesteund op den godsdienst. st /f f Weet het wel, vaders en moeders, dat zulke - of - zulke - school volgen de grond slag is van het toekomend gedrag uwer kin der,s; van hun op-treden in de samenleving, van hun al of niet gewapend-zijn voor den levensstrijd; van de beheersching hunner drif ten... of, integendeel, van het toegeven aan hun kwade'neigingen; met één woord: dat van liet sehool-volgen hot levensgeluk hcelc- maal afhangt. Ouders, hebt ge daarop nagedacht Einders opbrengen, in 't goed houden, Is geen gemakkelijke taak. Hoewel men waakt en zorgt, toch kan men nog tegenslagen heb ben, kunnen kinders hen in 't slecht smijten... 'k late varen als ze nog opgroeien zonder ooit van hooger leven en plicht te hooren. Einders opbrengen buiten God en zijn ge bod, is hen in 't verderf storten. Wat kan er van de kinders geworden aan wie nooit gesproken wordt van hunne christelijke plich ten jegens God, hunne ouders, hen zeiven en don evonmensch Wat goed doet eeri onderwijs waarin Christus do eerste plaats niet bekleed, een onderwijs dat zoogezegd on zijdig zijn moet, docli metterdaad tegen Chris tus is Welnu, scholen waarin of waarnevens op gedoopte ouders en kinders gewrocht wordt om ontslagen te worden van de godsdienst lessen; scholen waar, in 'tvoorbijgaan, een priester maar gedoogd wordt, omdat een gou vernement of eene gemeente-administratie li; tholiek zijn scholen waaruit Christi-kruis en «ebed en kruisteeken geweerd zijn, zulke scholen, hoe GOED nog hot wetenschappe lijk onderwijs er °°k we-ze, missen aan het eenig deugddoende opvoedingsstelsel, te we ten het godsdienstige, dat de waarborg heeft der toekomst. Ouders indien gij bezorgd zijt voor ziel en lichaam uwer kinders, naar zulke scholen zu't ge uwe geliefde ïSeinen niet zenden. Ziet eens rondom u, christene ouders, en zegt wal de ondervinding van alle dagen u leert. Hoeveel kinders loopen niet verdoold en verloren, omdat zij het geluk niet hadden, opgebracht te wórden onder den IMI.OLD VAN DEN GODSDIENST. Verstaat wel, wij zeggen DEN INVL OED VAN DEN GODSDIENST,... - omdat een uur of een halfuurk-e godsdiens lies te week Uien invloed niet maakt. Het is liecl de atmos feer der school die moet doordrongen zijn van godsdienstigheid, opdat ziel en lichaam deugdelijk zouden bezorgd zijn... en 't is maar als het kind naar de ziel zal deugen" dat het ook naar het lichaam zal gelukkig zijn. Ilel feit alleen dat "een aanzienlijk getal kinders van alle godsdienst-onderwijs ontsla gen wordt, dat die ontslaging als heel regel matig, ja, bij sommigen als wensch-elijk aan zien wordt,... dit feit is e-cn brandmerk voor do school. Het is eene gestadige ui'tdobving van het sparkelkc goed dat nog zou kunnen komen van eenige godsdienstlessen (al te dikwijls nag als eene overtollige inbraak op het school programma beschouwd). Zegt niet, christene ouders, dat anderen HUN kinderen doen ontslaan, wij toch hou den eraan dat ONZE kinders in 'den gods dienst onderwezen worden.,. .Neen, zegt dat niet; want-pcist hierop: uwe kinders zijn on der zekeren invloed, t.w. den invloed hunner van godsdienst -less cn-ontslagene medema kk ers, 'en riiet aan de deur der school zal de- in vloed der ontslagene leerlingen ophouden. In het dagelijksche leven door, blijven uwe ge liefde kinderen gebonden door vriendenhan den die op school gesmeed werden en zij hechten zich aan medematen, beroofd zelfs van het volstrekt noodig minimum -- van godsdienstige 'en grondige 'christelijke ze delijke begrippen. Christene ouders, is dat een midden voor uwe kinders Er zijn veel ouders, die zelf niet of wei nig «meedoen» aan godsdienstigheid, die nochtans hunne kinders naar... KATHOLIE KE scholen zendén, Hunne ouderlijke lief de maakt hun óp dit punt klaarziende. Zo a komt het dat menschen, die alles "behalve klerikaalzijn, hun kinders aan KATHO LIEKE scholen toevertrouwen, ja zelfs aan collegiën en kloosterscholen. Een bewijs dat niettegenstaande som- ige vooroordeelen die katholieke scholen voor geen 'andere uit den weg moeten gaan, en dat zij daarbij, benevens goed onderwijs, goede opvoeding geven omdat zij de kinders trachten te doordringen van hunne plichten jegens God en ouders, jegens samenleving en eigen zeiven... plichten waarvan de gods dienst het eenig doeltreffend wetboek is. Welaan dan, vaders en moeders, bij het naderen en het hernemen der klassen, zuil gij niet onbezonnen, niet zonder nadenken handelen stelt u de vraagZEND IK MIJNE KINDEREN NAAR EENE SCHOOL DIE 'HUN PAST MOET IK ZE NIET VERANDEREN '1 Laat uw geweten spreken... en dan, han delt volgens uwen christelijken plicht... liet geluk van uwe kinders hangt er van af... uw eigen geluk medeetn I Te naaste week beginnen wij een nieuw België verliest een groot burger, de ka tholieke partij een barer verdienstelijkste man nen. Dinsdag nacht is staatsminisler graaf dc Smet de Naeyer te Brussel overleden. Geboren tc Gent in 1813; vestigde M. -de Smet de Naeyer zich als nijvcraar in zijne moederstad na zijne studiën voltrokken te hebben. Hij werd alras een man van aanzien, en boeiend Mengelwerk een prachtig en boeiend verhaal uit den reuzenstrijd der Roodhuiden tegen de B'an- ken in Noord-Amenka. De Roodhuiden, moede van bedrogen en bestolen, vervolgd en getergd te wordeD door de invallende Blanken, hebben gezworen hunne rechten, bun land te verdedigen. Aan het hoofd hunter legerbenden staat als Koning, de vermaarde SITTING-BULL. Het belang, dat dit verhaal van den beginne af verwekt, stijgt gedurig zoodat de lezers ook gedurig verlangen het vervolg te verne men van die eigenaardige en levendige geschiedenis. Geen twijfel dan dat de lezers van Het Ypersche Volk met voldoening en immer klimmende belangstelling kennis zullen ne men van dit nieuwe en puike Mengelwerk wirm cn gekozen als katholieke volksvertegenwoor diger in '188G. In de Kamer hield zich M. dc Smet de Naeyer vooral bezig met de geld kwestie», dat was zijn vak. Hij maakte deel van den bestuurraad der Spaar- en Pen sioenkas. Na M. Becrnaert's ontslag Tn 1894, werd M. de Smet "de Naeyer minister van geld wezen en in 189G, bij het" aftreden van M. dc Burlet, eersten minister. In 1899 gaf hij' zelf zijn ontslag op de kwestie der kies wetten. Hijwerd staatsminister benoemd. M. Van den Peereboom volgde op, doch na 5 maanden moest hij zich terug trekken en nog 't zelfde jaar stond M. ie Smet de Naeyer weer aan 't hoofd van de regeering. waaraan hij ook bleef gedurende tien jaren, 't Is het tijdstip der groote openbare wer ken; Antwerpen, Brugge, Gent, Oostende, Brussel, zijn aan M. de Smet de Naeyer de uit breiding hunner haveninstellingen verschuldigd. In 1907, door de Kamer in minderheid gebracht door eene stemming over eene wij ziging van*M. Boernaert betrekkelijk den ar beidsduur in tie limburgscbe koolmijnen,gaf M. de Naeyer zijn ontslag. De Koning, tot belooning van de groote diensten aan 'tv Inad bewezen, schonk aan M. de Smet de Naeyer, met het Groot-lint der Leopoldsorde, Men titel van graaf. De politieke loopbaan van den grooten staatsminister eindigde in de Senaat, waar hij vrijwillig eene zeer geringe rol speelde. Als medewerker van de „Société Générale", bevorderde hij' vooral de uitbreiding van het tramnet. Minister de Smet de Naeyer was een wer ker zooals men er weinig ontmoet. Hij' wilde alles door zich 'zeiven onderzoeken, bestudee- ren. Hij wrocht soms geheele nachten en 't gebeurde 1iiet zelden dat men hém 's mor gens om; 4 u. nog in zijn bureel vond, waar hij zich' voor een paar uren enkel op een ruslzetel uitstrekte om 'dan zijne afmatten de taak te hernemen, 't Was wel een slaven werk voor een groot man, slaaf van plicht en ambt. Dit overmatig werk is niet vreemd aan de verzwakking zijner gezondheid. Minister de Smet de Nayer's gedachte slem- de wonderwel overeen met deze van Leo pold II handel en nijverheid uitbreiden in 't voordeel niet alleen van Se nijiveraars en handelaars, maar ook van de werklieden, aan wie een winstgevende arbeid 'geschon ken werd. Over vele jaren, bij het ontstaan der eerste congressen der Belgische Volks bond te Brussel, zag men M. de Smet de Nayer, dan volksvertegenwoordiger, een werk zaam aandeel 'hemen, benevens eenvoudige werklieden, óp de zittingen, 't Was 't begin der sociale wetgeving, waaraan M. de Smet de Neaycr ook medewrocht. Hij stond eene zeer breede -politiek voor, en wilde 'de ranged onzer partij1, die- geen tonfessioneele partij is, steeds breed open zetten voor alle mannen van goeden wil, voor alle verdraagzame», tot welke over tuiging 'zij behoorden. Doch als Sociaal man rekende hij' niet onder de nieuwere katholieke schoof' en zijn gedach ten werden bckampt door de toenmaals genoemde „jonge rechterzij", wier mannen hu DE rechterzij- en -de regecring zijn geworden Alhoewel kabinetshoöfd stemde hij' tegen de wet op de zondagrust wanneer deze wet door den minister van Nijverheid en Arbeid werd voorgedragen. Hij was vijand van ,.in- tervenlionisme", van hetgeen hij heette „over- drcvene" tusschenkomst der wet in de re geling der werksvoorwaarden. Hij hield soms sociale wetten tegen zoolang het in zijne macht was. 't Was wel zoo wij' reeds zegden door zijn verzet tegen eene der bepalingen van eene sociale wet de wet op den arbeidsduur in de mijnen, dat hij geval len is in Juni 1907 Graaf de Smet dc Nayer heeft werkelijk eene groote rol gespeeld in onze politiek tn zijn naam blijft 'verbonden aan de ineeste ge beurtenissen. die de belgisch'e politiek in de laatste twintig jaren gekenmerkt hebben. De katholieke partij is bij uitstek eene na tjonalc partij', toegankelijk voor al dc man nen van goeden wil die liet geluk van het vadcriand betrachten. 7\j' vereenigt in cén bond armen en rijken, arbeiders en burgers, allen bezield door gevoelens van vrijheid, vooruitgang en maatschappelijke rechtvcer- digheid. Het katholiek nationaal programma kan vervat worden in deze woorden bescher ming der vrijheid, bevordering van openbaren welstand, verdraagzaamheid tegenover ieder een Cn rechtschapenheid in alles. Voor die idealen heeft graaf de Smet de Naeyer steeds gestreden en daarom zal zijne nagedachtenis voortleven als die van een groot minister. M. de Smet de Nayer, gestorven in de treffendste gevoelens van een vurig christen tot den dood bereid, wordt eenvoudig be graven zoo luidt zijn laatste wil zater dag T3 September. Het dijk wordt te 'Oost- aeker in den grafkelder ter aarde besteld. Kt ta overvallen. 14 soldaten schoten er het leven bij in. Dit is de 1 ie Duitsche bestuurbare ballon die sedert 1906 vernield is. Vrijdag kwam een ander nieuws dat het luchtschip Zeppelin 5 ook een ongeluk had dat aan twee luchtvaarders het leven kostte. als wedergunst beloof ik hem dc eerlijke er kentenis van de bevolking van liet arrondis sement Yper. Zoo het onze lezers vernamen, heeft de lieer Minister laten welen dat liet terren der banen heel in 't kort zal hernomen worden. Eindelijk heeft Turkije besloten in bepaal de onderhandelingen te treden met Bulgarië om de mogelijkheid der vredesvoorwaarden te bespreken. Hare goedgunstigheid willende toonen, heeft zij tevens maatregels voorgeschreven tegen het blad Taspin dat beleedigende artikels tegen twee Bulgaarsche ministers had afgekondigd. Intusschen wil Griekenland zijne troepen nog niet ontbinden, zoolang Turkije zijne voorwaarden niet onderschreven heeft. De Turken beschikken nu reeds over 3oo.ooo man troepen in Thracië en Griekenland be trouwt dat spel niet te veel. In een interview heeft generaal Savof, de roemrijke bevelhebber der Bulgaarsche troepen, verklaard dat Bulgarië Andrinopel zal afstaan, indien het in vergoeding andere streken ontvangt. Uit de gesprekken der turksche en bul gaarsche overheden mag men opmaken dat het de vurige wensch is spoedig tot eene oplossing te komen, niet alleenlijk vooreen duurzamen vrede maar zelfs tot het sluiten eens verbonds. Naar de laatste berichten zou Bulgarië afzien van alle aanspraak op An drinopel en Kirk Kilisse, en zich tevreden houden met Cavala en Monastir. De Spaansche troepen vielen dees week rond Tetouan verscheidene stellingen aan, maar waren gedwongen, ten gevolge van het hevig geweervuur, af te trekken. Een contingent van 5ooo man, ter verster king, is uit Algesiras voor Crata vertrokken. De Oostkant van Carolina werd door een wervelstorm geteisterd. Verscheidene steden werden erg beschadigd, enkele zelfs deels vernield. De oogst is totaal verloren. In Beaufort-Country alleen is er voor twee millioen dollars schade aangericht. Het kleine eiland Ocracoko is gansch vernield. Een telegram meldt dat 5oo be woners omgekomen zijn. Dees week is het luchtschip Zeppelin L-i tijdens de vlootoefeningen in volle zee gevallen. De luchtbal werd door een tempees t Verleden week gaven wijr de pleitrede van Senator FRAEIJS DE VEUBEKE, om ver beteringen tc bekomen op onze spoorwegen. Do lieer minister Van de Vyvere heeft dén achtbaren Senator bedankt en laten weten dat 'do yersehillige punten welwillend onder zocht worden; dat, zooniet al de wenschen, toch het grootste deel, in 't kort, zullen ver- wezenllijkt worden'; wat nieuwe treinen be treft, dat met 1 october aanstaande een zeker getal "staalsrijtuigen zullen gebezigd worden. Senator Fraeijs do Veubeke sprak ook over de wegenis en verleden week lieten wij1 reeds liet antwoord per brieve van Minister ITel- leputte kénnen. Het is (och de moeite weerd tc weten wat onze Senator di-esaangaande vroeg. Na gevraagd tc hebben dat, spijts de nood lottige- instortingen en Rivalling van de brug, er loeli 'spoedig weer hand zou geslagen wor den ann de eindel'ike voltooiing van de vaar! van Yper naar Komen, sprak de achtbare Senator, over dc wegenis, in dézer voege V Tk wil de tolk zi'h van de werkzame buitenbevolking van mijn arrondissement nis van do nutomobiclriidcrs uil België en Frank rilk. om te vragen dal dringende rnnntre geien zouden genomen worden voor liet oti derhóud van onze koninkliik-e hanen. De holnngrii'ksle weg-en hr-htvm gemaakt gewast onder het mhiisterie ffranf 'te. Smet de Na ever ld 'te haan van de ft-nnséh'0 grens on M"eh°n Yn°r. naar d" zekus' fe teian van WaasteU on- Yner om ft p mteknsfhean te vervoegen Die wegen z'»n sedert maanden in den deerlt'Vsteri toestand. Ik ben overtuigd dat de verslagen der be dienden van bruggen tn wegén overeenstem men met hetgeen ik zeg. M. Conpieters komt over eenige dagen zoo breedvoerig erover' te spreken, dat ik slechts .een enkel woord nog wil bijvoegen. Het is om te vragen dat de lieer Minister van openbare werken en landbouw onder zoeken zou als het niet voordeeliger is in onze streken geen macadam-wegen meer te leggen: onze grondstreek is daar in 't heel niet voor geschikt. Ik zou mijne voorkeur geven en "des kundige» deelen in mijn gedacht aan groote wegen, wel gekasseid, goed onderhouden, uit- sluitelijk bestemd voor het zwaar vervoer, met langs bei-de kanten 'een macadam-wég van 2 meters voor automobiel- en wielrijders. Vermits men, volgens de verorderingeii, rechts moet rijden, zouden er geen rampen meer ie vreezen zijn. Daarbij, zulk stelsel heeft dat voor, dat het min kostelijk is zoo voor aanleggen als onderhouden. Verder, op gevaar uit" onze landsche be volking op te ruien, is het niet mogelijk dat men het terren der macadamwe-gen slake. Daar hebben de landbouwers vrede mee; zoo geraken de banen niet 'doorregend en door weekt eerste oorzaak van hunne onbruik baarheid. Het terren kost jaarlijks 3 centiemen de vierkante meter, dat maakt iets meer dan 30.000 fr. voor heel de provincie. Indien ik breede macadam-zijwegen voor stel, die nog den steenweg komen steunen en sterken, 't Is dat de ondervinding bewe zen heeft, nl. op eene lengte van een kilo meter buiten Yper naar Waasten en van ver- .schiUige kilometers tussfcSeri Wynendaele eii Thourout en op 'de groote baan van Kort- rijk haar Doornik, dat dit het beste stelsel is.' Valt het in het inzicht niet van den heer Minister eehe verordering in voege te bren gen 'zooals in naburige landen voor de maximum lading op de met steenslag gelegde wegen De zware vrachten zijn schadelijk voor zulke hanen en ladingen van 12.000 Kg. en meer vindt men niet zeidén op de effene wegen onzer sireek. Eindelijk vertolk ik den wensch van een heel gewest Van liet arrondissement met groo te herstellings- en hérlëggingswcrken tc vra gen voor de internationale baan vbn Yper naar Belle, die hét sedert onheugelijke 'tijden vandoen hééft. Wij betrouwen ons op den Heer minister. Aan den Uilgever van 't Ypersche Volk, Het verslag der zitting van den Gemeente raad van Yper,betrekkelijk het leggen eener buurtspoorweglijn Yper-Belle-Poperinghe- Kemmel en overgedrukt in uw nummer van 6 September 1913, bevat verklaringen, die door de openbare meening ten nadeele van bet Gemeentebestuur van Kemmel zouden kunnen uitgelegd worden. M. de Burgemeester van Yper geeft een kort toch nauwkeurig verslag van de verga dering der afgeveerdigden van de belang hebbende gemeenten gehouden te Yper den 30 Oogst laatst. Deze vergadering is inde beste verstandhouding afgeloopen en met eenparige goedkeuring en voldoening heeft men er beslist van te verzaken aan de ver takking Poperingbe-Kemmel. M. de Schepen Fraeijs de Veubeke schijnt aan de beslis ting van Poperinghe en Kemmel eene min of meer hatelijke houding toe ta schrijven en betreurt in die vergadering niet tegenwoordig te zijn geweest om die ge meenten over hunne ware belangen te kun nen inlichten. Wij meenen dat de stad Poperinghe in volle kennis der zaak heeft gehandeld en geenszins lichtzinnig hare beslissing heeft genomen. Wat ons betreft, 't is het verslag zelf van de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, dat onze houding gere geld heeft en indien er licht noodig was in deze zaak, 't was ongetwijfeld de Gemeente raad van Kemmel niet die moest verlicht worden. Het besluit zelf van het verslag der Nationale Maatschappij is er een doorslaan de bewijs van aangezien het (niettegenstaan de eene overschatting der te voorziene ont vangsten) een te kort voorziet van 35000 fr. 'b jaars voor het aanleggen der lijn. Het belang der gemeente Kemmel in deze onderneming is voorzeker te gering om zulke onkosten te wettigen, zonder te reke nen dat de uitbating der ontworpene lijn nieuwe en groote lasten zou te weeg bren gen. Wij zouden over dit verslag niet gespro ken hebben, hadde er uw artikel ons niet toe gedwongen. Wij verzoeken u deze terechtwijzing in uw eerstkomend nummer te willen over drukken en bieden u onze groeten aan. De Burgemeester en Schepenen van Kemmel, De Secretaris, J. Mallisse. Bruneel de Montpellier. 1°/ Over het aangehaalde feit hebben wij geen ARTIKEL geschreven, enkel een kortbondig misschien wel lek rlbondig... en te onklaar verslag. Wij verstaan niet hoe een verslag van eene vergadering (van eene gemeenteraads vergadering) soortgelijke terechtwijzing af dwingen moest! We meenen dat het een recht is voor de pers objectieve verslagen mede te deelen en daarover ook gerust gelaten te zijn. Indien wij dus de terechtwijzing overnemen is dit enkel uit toegevendheid en vriendelijkheid. 2° Onze briefwisselaars weten z^ker wel da' een gazetverslag, bijzonderlijk het noodzakel' ingekort verslag van een weekblad,geen officii stuk is waarop men staat maakt. Indien dt uil de enkele regels van onzen verslaggevp- onze briefwisselaars iets gemist tenlhunn» opzichte mochten vermoeden, dan hadden best om naderen en klaardereu uitleg geweest lot bij de eenige goede bron. 3°/ Alleszins is dit de waarheid de korte woorden welke wij drukten over de zaak geven niet het minst den schijn dat de eerste schepen van Yper aan de beslissing van Poperinghe en Kemmel eene min of meer hatelijke houding zou toegeschreven hebben. Om uit onze verslag-woorden zulks te be sluiten moet dit met opgezetheid geschieden anders kunnen wij het moeilijk uitleggen. i°l Wat die tramkwestie betreft, we zullen bij gelegenheid trachten de zaak te kennen om baar, indien 't voordeelig is, uiteen le doen aan onze lezers. Intusschen betwijfelen wij niet het minst dat de gemeenteraad van Kemmel eene beslissing heeft genomen in 't voordeel der plaatselijke gemeentebelangen. 5°/ Eindelijk wij willen niet vermoeden dat dit schrijven personaliteiten wil voorden dag brengen... moest het zoo zijn, dan hebben wij de eer te laten weten aan gelijk wie dat Het Ypersche Volk daarin niet mèedoet. Dienstdoende apotheek. Zondag 14 September. L. AERTSENS, Botermarkt, 9.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1