lhncemhrok SoBtsiraffeiijKe WitfflK van ïpei Yan alles Waf MMi&e Benoemingen Kerkdijk ffiieuws Burgerstanden Officieele Berichten lWESTVLETEREN l M. B1EBUYCK Schrikkelijke Onweders Naar de Ware Kerk terug. brandwonden aan hoofd en handen, men geleid de ze in de ziekenzaal der fabriek, waar dokter Bertrand ze verzorgde en gelukkiglyk bestatig- de dat geen enkel werkman erg gekwest was. Namen der gekwetsten 1. Henri Depraeter, 63 jaar, kleurbereider, Douanenstraa*, Busbeke. 2. Charles-Louis Dejaegher, 58 jaar, conduc teur,. Roncqstraat, Busbeke. 3. Camiel Devriendt, 49 jaar, te Moorseel. 4. Evarist Maschelin, 42 jaar, Wahisstraat, Meenen. 5. Joseph Marescaux, 69 jaar, Tramstraat, Wervick. Gelijk wij gezegd hebben is de toestand van geen enkel der gekwetsten gevaarlijk; binnen een twintigtal dagen zullen zij hersteld zijn. Men kent de oorzaak niet van het ongeluk de schade is belangrijk. M. A. BRIELEN Twee pensjagers aangehouden. Maandag namiddag zagen de gendarmen der brigade van Yper, op dienst tusschen de gemeenten Elver dinghe en Brielen, op een stuk land twee per sonen gaan, die schenen te jagen. De gendar men gingen dadelijk naar hen toe en beslatig- den dat zij met twee wildste opers te do<m hadden. Met veel moeite werden beiden in bedwang gehouden en aangehouden. Het zijn twee kerels die sedert lang door het gerecht opgezocht werden. Zij wonen op het gehucht Arke Molen, te Gheluwe. De eene, Victor llouplines, gehuwd en vader van zes minder jarige kinderen, had eene gevangzitling uit tc boeten van 4 maanden, wegens het stelen van fruit ten nadeele van Cb. Degroote, te Gheluwe. Men vond in zijn bezit 6 kardoezen en een mes. De tweede kerel, Camiel Dekat, heeft nog ver scheidene maanden uit te boeten, wegens ver oordeelingen voor jvildslooperij. Hij had ook 6 kardoezen op zak. Beiden werden naar het gevang van Yper overgebracht. ELVERDINGHE Boerengilde Heden zondag is er vergade ring om 5 t/2 u. stipt in 't gewcon lokaal. Wij vragen dringend dat de leden goed op het aan geduid uur zouden tegenwoordig zjjn en dat de betalingen regelmatig geschieden. VrouwenziekentroostReeds een vijftigtal vrouwen en dochters zijn aanvaard. Vandaag 5 October is het de laatste dag dat men zonder inaomgeld te betalen of boven de 45 jaren ouder dom zal aanvaard worden. Dus vrouwen en dochters heden nog uwe aanvraag gedaan niet waar Geitenprijskamp Eene waarlijk schoone en aanmotdigende tentoonstelling, die bet steeds vooruitgaan van den kweek en het verbeteren der kostbare diertjes doet bestatigen. Honderd en twintig beestjes waren ten toongesteld in vijf prijskampen I. Prijskamp Lammeren (47). 1 Alois Mari- cau. 2 We Henri Vlameminck. 3 Oude mannen huis. 4 Isidoor Louwyck. 5 Gust. Notebaert. 6. Henri Barroo. Cam. Debreuck. 8 Cyr. Tytaat. 9 Leop. Polley. 13 Henri Dekindt. 11 Henn De- bruyne. 12 We Ch.-L. Vermeulen. 13,14 en 15 Jules Maricau. 16 Am. Vandenbulcke. 17 Pieter Cbarlet. 18 Hil. Vermeulen. 19 Franc. Oestlandt. 20 Placide lndevuyst. II. Prijskamp Geiten met hoorns (7). 1 Hil. Vermeulen. 2 Jules Marican. 3 Leop. Dufloucq. 4 Hon. Vandaele. 5 W' Henri Lacante. III. PrijskampGeiten zonder hoorns met 2 tanden (3^). l.W° Henri Vlaeminck. 2 Tneopb. Tytgat. 3 We Dés. Vangheluwe. 4 Theoph. Blom- me. 5 Alois Maricau. 6 Leop. Dufloucq 7 Jules Noterdaeme. 8 Aug. Lava. 9 Cam. Vermeulen lo W8 Aug. Bouckennove. 11 Ch.-L.Maricau. lïJules Notredame. 13 Ach. Coene. 14 Ëmiel Robyn 15 Ch.-L. Dufloucq. IV. Prijskamp Geiten onder hoorns met 4 of 6 tanden (14). 1 Leop. Dufleucq. 2 Klooster 1 Aug Lava. 4 Oude mannenhuis 5 Heet Lacan te. 6 Ch.-L. uufloucq 7 A cis Coene. V. Prijskamp Ueiteu zonder hoorns met 8 tanden (22). 1 Jules JSoterdame. 2 tsici. Lou wyck. 3 Cam. Lozie. 4 Franc. Oestlandt. 5 tienri Debruyne. 6 Oude mannenhuis. 7 Ch. Vandevy- vere. 8 Octave Oestaudt. 9 Emiel Vermeulen, lu Pieter Ctiariet. 11 Henri Maes. Hopprijskamp en tentoonstelling Ziehier den uitslag. I. Groote cultuurt Pieter Mouton 85 1 2 pun - ten. 2 Cam. ueoat 82 1/2 p. 3 Heuri öoenen 81 p. 4 Emeric Lelieur 73 i/2 p. II. Middelbare cultuur: i Gonst. Veibeke 88 p. en lsid. Van Acker 88 p.3 Kinders Delva 86 p. 4 We Al. Cappelle 84 p. 5 Aug. Ver- meersch 83 1/2 p. 6 Cyr. Dochy 82 1/2 p.en Fior. Ollevier 82 112 p. 8Ch. Cardoen Vermeulen 82 p. 9. J.-B. Taillieu 81 1/2 p. 10 René Rosseel 831/2 p. 11 Jerome Cappelle 79 p. -- 12 Edw. Noppe78 1/2 p.—13 W= Danneels 78 p.— 14 Cam. Six 77 p. en W* Van Exem 77 p. III. Kleine cultuur: 1 Kinders Metser 93 p. 2 Henri Benaudt 87 p. 3 Al. Vandromme 86 1/2 p. 4 Isid. Benaudt 87 p. en Hect. Ameel 84 p. 6Tneod. Van Eecke 83 p. 7 Gh. Cardoeu Lebbe 82 p. IV. Witte rank1 Cam. Decat 84 p. 2 Const Verbeke 83 1/2 p. 3 We Al. Cappelle 79 p. 4 We Van Exem 77 p. Oud Soldatengilde Uitslag der prijsbolling van 21 September laatst; l oebreuck Nelis. 2 Maricau Jules. 3 Petyt Henri. 4 Defoor Ivo. 5 Bostyn Fideel. 6 Lanssens Cam. 7 Becquart om. 8 Lacante Hon. 9 Polley Leop. 10 Boullet Aug. 11 Bollengier Cam. Bijzondere prijzen gejond door den herbergier; 1 pr. Bollengier Cam.; 2 pr. Pollex Leopold; 3 pr. Debreuck Nelis. Op den verloren hoek Volksspelen I. Loopen met open regenscherm 1 Julien fetit 2 Ach. Defoor. 3 Firmin David. 4 Coene Jerom. 5 Lowagie Hect. 6 Lowagie Maurice. 7 Cyr Tytgat, 8 Gerard Lacante. 9 Jerome Defoor. lu Aug. Tytgat. tl Isidoor Tytgat. ,12 Prosp. La cante. 13 Aioïs Sopnen. 14 Jules Lameire. 15 Acti. Petit. 16 Mich.Depuydt. 17 Gerard Vandevyvere. 18 Raymond Vandevyvere. II. Appe/je knap l lsid. Tydgat. 2 Maur. Lo wagie 3 Rich. Coene. 4 Jerome Defoor. 5 Mich. Depuydt. «Gaston Smagghe. 7 Alois Soenen. 8 Cam. David. 9 Cam. Oestlandt. 10 Prosper Lacan te. Bern :De uitslag van den velokoers is mij nog niet ter hand gesteld. Mogelijks geven wij hem Zondag toekomende, OOSTVLETEREN Veel gebabel a propos der tramstatie. Al met een, zoo maar van de eene herberg in de andere springen, zonder hond of beeste te zeggen, is om te doen verschieten ook.'t Is leelijk, maar 'tis een dingen zeker dat de groote bazen beleefder zouden handelen, en zulks maar 't werk en kan zijn van kleine katjes zonder lange steerten. Gaat die verandering de menschen aanstaan? Neen zeker niet. Geen een stil mensch zal daar pakjes brengen of afhalen als er gedonsen en besprongen wordt dat de planeher davert. Dit hebben die kleine baasjes zeker niet gepeisd en de groote weten't niet. Voor 'twerk 'tis juist 't zelfde. De eene bazinne en kan niet meer dan de andere. Wanneer schaft men eindelijk al die staties at in herbergen Waarom moet dat altijd met pinten of druppels gaan dat verzen den en met trakteeren als 't moet seffens en zeere gaan. De vrouwen en jonge dochters houden een praatje over ziekengilden die nu voor hun aan 't opkomen zijn. Om de kurieuze neuzen te vol doen zegt'tgazetje vandage dat de ziekengilde steun verleenen zal aan de zieke leden, aan de moeders bjj de geboorte van een kind en aan de familie bij 't afsterven van eene medezuster. Te naaste week nog meer daarover. Van dezemaand zal nog eene groote vergadericg gehouden wor den om alles in gang te helpen Intusschen moe ten al wie gading hebbe om mêe te doen naar geen wijsneuzen luisteren maar naar 't verstan dige Ypersche Volk en allen van goeden wil zijn. Donderdag was de tram van 8.52 bijna een uur in retard. Wie moet reizen bekjjke eerst de reisgids ofte treinboek sedert leo October is er weer verandering. De kermis is te grooten deele voorbij, lus tig en deftig zooals het betaamtde politie en heeft geen processen moeten maken en er zyn geen ongelukken gebeurd, tenzij eenige onbe duidende wonden en kwetsuren die ze zeil ge zocht hebben in de Amerikaansche roltonnen de oude spreuk «die het gevaarbemint zaler in ergaan blijft waar zelf als het kermis is Vast en zeker is het echter dat er geen een feest meer bijval genoten beeft dan den vierdub- belen gouden bruiloft der echtgenooten t. Bourgois-Staessen; 2. DeceuninchVerbrugge 3. Degrendel-Insberghe3 Odent-Daene wier portretten wij vandage mededeelen. Het gemeentebestuur had nuttige geschenken ge schonken aan deze brave menschen en Z. M. de Kongin had met zijne beste gelukwenschen, eene om de grootsprekers van Langemarck en elders geene stof te geven tot beknibbeling. -Maandag laatst heeft het kweeksyndicaat van Langemirek zijn l8 prijskamp gehouden. Besunstild door een allervoordeeligst weder, zoo waren er talrijke prachtige dieren op den nriiskimp aanwezig Eene groote menigte volk waaronder bijna al de landbouwers van Lange marck en omliggendevolgde met groote belangstelling de verrichtingen van den keur- raad, die zich tot eenieders genoegen meesterlijk van zijne taak heeft gekweten. Ziehier den uitslag van den prijskamp I. Stieren zonder tanden en stierekalvers. 1 pr.. Mariscau Arthur; 2 pr., Noliet Victor 3 Pr., Vaneecke Al.; 4 pr., Dejonckheere Ed. Bourgois-Staessen Deoeuninck-Verbrugglie milde gift gezonSen voor de weerdige jubilaris sen. Eene plechtige mis van dankzegging waar in het puik der Langemarcksche bevolkmg tegenwoordig was, wierd opgedragen in de Hoofdkerk der gemeente Daarna wierden de gelukkige feestvierders met hunne kinderen ontvangen ten gemqentehuize en eindelyk wierd een lekker feestmaal opgediend aan de frissche oud getrouwden. Deze vier koppels wierden rondgevoerd in de automobiels van Mijnheeren Cotteau de Patin, Cortvriendt en Dewulf en in het prachtrjjtuig van jufvrouwen Deschrevel de straten waar de jubilarissen voorbijtrokken waren prachtig beviagd en al de inwoners na men deel in het geluk dier brave ouderlirigen. Groot en onverwacht nieuws. Op Koeke- Zondag, 5 October 1913, heeft er een groot feest plaats de luchtvaarder M. Dumortier van Brus sel, stijgt op, zooals wij verleden week gemeld hebben met zijnen grooten luchtbol Peter Benoit maar op het (onverwachtsche zijn er twee luchtvaarsters voor den dag gekomen, die met kracht en geweld, den luchtvaarder willen vergezellen, namelijk Mevrouwen ucie Van- hnyse-Rigal en Helena Naert Couchez, wier beeltenissen wij ook mededeelen. Voor het ver trek van den luchtbol zullen de luchtvaarsters rond de dorpplaats gevoerd worden in Auto mobiel, met muziek aao 't hoofd de Heer Bur gemeester volgt den luchtbol in Automobiel en brengt de luchtvaarsters aanstonds terug naar Langemarck, waar het muziek ze zal afwachten en huiswaarls begeleiden. Het feest wordt bekroond door een monstervuurwerk, afgescho ten door M Leopold Hebben van Langemaick.— Voormelde feesten worden gegeven op de kos ten van den Heer Burgemeester, dit weze gezeid -^-4 Mevr. lucie Vanhuyse-Rigal Degrendel-Insberghe Odent Daene 5 pr., Wullepit Hector 6e Vaneecke Alois 7« Lemahieu J. II. Veerzekalvers van min dan i jaar le pr., Lemahieu Jules; 2 pr., Lemahieu J. 3 pr., Haghedooren W6 Charles-Louis4 pr., Nuytten Pieter; 5 pr., Decramer Emiel; 6 pr., Nuytten Pieter. III. Veerzen zonder tanden 1 pr. Carrette Jules; 2 pr., Vanderstichelen Cyr.3 pr., Vaneecke Alois, 4 pr., Nuytten Pie ter 5 pr., Mariscau Arth. 6 pr., Vaneecke Alois; 7 pr. Lemahieu Jules 8 pr., Haghedoo ren We Charles-Louis. IV. Veerzen met twee tanden. 1 pr., Pattyn Fr. 3 pr., Nuytten Pieter 5 pr Haghedooren W8 Ch.-L. V. Veerzen met vier en zes tanden. 1 pr., Haghedooren We Ch.-L. 2 pr., Carrette Jules 5 pr. Noliet Victor 4 pr., Wullepit Hec tor 5 pr., Haghedooren W' Ch.-L.6 pr., Le mahieu Jules 7 pr., Lemahieu Jules. VI. Koeien 1 pr Noliet Victor 2 pr Noliet Victor 3 pr Haghedooren We Ch.-L. 4 pr., Vanderstichelen Cyr;5 pr., VulstekeCam. (i pr., Dejonckheere Edward7 pr Lemahieu Jules: 8 pr. Pattyn Jeröme; 9 pr., Nuytten Pieter; 10 pr., Wullepit Hector; 41 pr., Dejonckheere Edward; 12 pr., Hillewaert Henri13 pr., Haghedooren We Ch - L.14 pr., Mariscau Arthur; 15 prWullepit Hector; 16 pr. Nuytten Pieter17 pr.. Vulsteke Camiel Hertelijk proficiat aan al de prijswinners en moge de zege van dit jaar, voor hem eenen spoorslag wezen om in het toekomende met nog meer iever het hunne bij te dragen tot het ver beteren onzer veerassen. Mevr. Helena Naert-Couchez EASSCHENDAELB Onderlinge Bratdverzekering. Op Zondag 28 September laatst, was er eene openbare voor dracht over de inrichting eener onderlinge brandverzekering. Ziehier wat de Heer Benoni Vermeulen van St Jan, in korte, klare en duidelijke bewoordiug aan de aanhoorigen voor oogen legde. Alle verstandige mensch laat zich tegen brand verzekeren, doch hij weze voorzichtig in den keus eener verzekeringsmaatschappij. Deze in richtingen zijn tweederlei, namelijk de naamloo- ze-als de Compagnie de Bruxelles de «Helvetia», de Propiétaires Réunis en de onderlinge brandverzekeringen, als die van St Jan, Langemarck, PoePapelle, deze van Lich- tervelde, Iseghem, enz. Dat de onderlinge brandverzekering verre den voorkeur verdient, lijdt geenen twijfel, immers ieder verzekerde schenkt zijn vertrouwen aan de maatschappij die volstrekte zekerheid van vergoeding aanbiedt en die tevens aan de minste premie de hoogste weerde verzekert. In de onderlinge brandverzekering zijn de verzekerden beter en zekerder verzekerd dan in de naamlooze. In de onderlinge zijn de onkosten zeer gering daarin zijn geen vetbetaalde posten van agenten, toezichters, schatters, enz. In de onderlinge brandverzekering gaat den overschot der premiën op het einde van het maatschappe ijk jaar naar de verzekerden terug in evenredigheid natuurlijk der betaalde pre miën, in de naamlooze integendeel komen de winsten en die zijn kolossaal groot, bij mil- lioenen, aan de actionnarissen of aandeelhou ders terecht. In de naamlooze maatschappijen moet men altijd evenveel premiën betalen, nooit bekomt men afslag. In de onderlinge maatschappij handelt men altijd met kennissen,dus geschiedt er alles in der minne, met volle vertrouwen en rechtveerdig- heid bij de naamlooze handelt men met vreem delingen. In 't algemeen zijn er bij de onderlinge brand verzekeringen min gevallen van brand dan bij de naamlooze om reden dat alle brand, een verlies berokkend aan de maatschappij en dat ieder verzekerde er belang bij heeft dat er op 't einde van 't jaar zooveel mogelijk overschiete, aangezien elke verzekerde er deelzaam in is.Om dezelfde reden staat men elkander in geval van brand met broederlijkheid bij. Woorden wekken,maar voorbeelden trekken, zegt men, daarom laat ons dan bij voorbeelden spreken. Wij ontleenen hier de cijfers aan de onderlinge brandverzekering van St Jan, Langemarck, Poelcapelie, onze geburen. Die maatschappij bestaat sedert 1908, dus 5 jaar is zij in werking 290 person n z'iin er aan verzekerd, elk.jaar komen er rond de 60 nieuwe leden bijbewijs dat de maatschappij bloeit. In die 5 jaar heeft men 22.C00 fr. premiën ont vangen, alle onkosten voor brand, druk, com missieloon, enz. afgerekend blijven er nog 18 000fr. over. Die 18.000 fr. zouden nu inde zakken der aandeelhouders van de groote maat schappijen gezeten hebben, nu komen die aan de verzekerden toe, zoodanig dat op één fr. betaal de premie, ieder verzekerde 0.80 fr. tegoed staat. Zoo genomen een boer, die jaarlijks voor 50 Ir. premie verzekerd is, heeft dus in die 5 jaar 5 X 50 fr. 250 fr. betaald en zou dus 257 X 0.80 fr. 200 fr. op zijn tegoed vindenen terug trekken. Het maatschappelijk jaar van LaDgemarek loopt nu 9 maand ver en daar is nog geen enkel centiem scha voor brand. Indien het zoo voort gaat tot 't einde van 't jaar, dan hebben ze om zeggens alles over. Ik kan u eene onderlinge brandverzekerings- maatschappy aanduiden die verleden jaar 2 fr. voor 2 fr. brandscha betaalde en die boven de 4000 fr. premiën ontvangen haldat zijn dus 4000 fr. die op die gemeente blijven. Vriend lezer, zijt ge tot nu toe niet overtuigd over de degelijkheid der onderlinge brandver zekering, ziehier nog een treffend voorbeeld. Een agent van een naamlooze verzekerings maatschappij verzekert zijn eigen goed bij eene onderlinge brandverzekering, terwijl hij inte gendeel anderen in name van eene naamlooze verzekert. Wat zegt u dat 'k Heb een rechtzinnige en verstandige agent eener naamlooze verzekering allen lof hooren spreken van de onderlinge brandverzekering in de volgende bewoording De onderlinge verze kering tegen brand is een der schoonste maat schappelijke instellingen welke bestaan, 'k ware de eerste om ze by te treden,doch 'k en kan noch 'k mag, gezien myne gedwongene verplichting Wat bewijzen u al zulke getuigenissen. Overweegt zulks, er steekt voor u veel nut in, RaadMenschen van Passchendaele, houdt het geld welse gij met uw zweet gewonnen gewonnen hebt voor u, zoekt uw profijt, laat u niet misleiden, sticht de onderlinge brandverze kering en de bijtreding zal van zelfs komen. Ik eindig dit artikel met mijnen hertelijksten dank uitte drukken aan den Heer en ons aller vriend Benoni Vermeulen, die hier zonder bate of iets, zijne opgedane ondervinding in zake van onderlinge brandverzekering tot eenieders voor deel is komen ten pande geven. Mochten zijne overtuigende gedachten hier wortel vatten, schieten en groien, mochten wij die maatschappij wellicht onder zyn geleide zien oprichten, en bloeien te zijner eere. Alwie van de onderlinge brandverzekering wil deel uitmaken, wone de vergaderiug bjj, op Zondag 12 October, bij August Rosselle, na de 8 uremis. Uitslag der peerdenloopstrijden van twee de Kermis-Maandag 29 September 4913. A. Draf handicap voor peerden nooit meer dan 29 fr. gewonnen hebbende. Kalsijde naar de Statie 1 pr. Ampe, Staden2 pr. Vanacker, Emelghem 3 pr. Boston, Winkel-St-Eloi. B. Draf handicap voor peerden nooit meer dan 50 fr. gewonnen hebbende. Kalsijde naar Zon- nebeke pr. Ampe, Staden 2 pr. Vanacker, Emelghem 3 pr. Seys, Ledeghem 4 pr. Vande- kerekhove, Rumbeke. C. Draf handicap voor alle peerden. Kalsij de. Westroosebeke, Gravier, Mosselmarkt en herberg 't Brouwershof t pr. Pauwels, Oostnieuwkerke Ampe, Staden Vandekerck- hove, Rumbeke Seys, Ledeghem RENENGHE Hector Hesschentier Bokkenhouder hier Brengt 't publiek de blijde mare Dat twee bokken, fel, Streusch en frisch en snel, Hunnen dienst aanbie'n does jare Doch 't is wel verstaan! 'k Houdt er stellig aan Dat men mij betaal' eomptant. Er weze _'t Is mijnrecht, gewis Boter bij de visch Nog een ander recht, is deze 't K.--( vnnr eiken sprong,- 't Zij bij oud of jong. Zeven dikke en half. Wie leven Buiten onzen bond, Elkeen zeg' het rond Zullen 't dobbel moeten geven. En die 't zoo niet will n verstaan Mogen dan ook elders gaan. WATOU HoppetentoonstelliDg. De hoppetelen van van Watou hebben de verwachting der inrich ters overtroffen. Er wierden 59 baaltjes aange boden door 51 liefhebbers. De uitslag was prachtig en voorspelt goeden uitval in de expositie van Gent. Het getal baaltjes, hier ge zonden, bereikt de 7 tientallen. Eere dus aan den hoppebond van Watou die de 2e plaats be kleedt in getal leden, onder al de bonden van het land. Hier volgt de volgt de volkomene uilslag Soliier H. 90 p. eereprijs Vandroemme II. 90 p. eereprijs. Hebben een eerste prijs be haald Brutsaert Ed 89 p.Outlier H. 88 1/2 p Vandroemme 88 p. Faes Ach. 88 p.Dpjonghe G. 88 p. Vandenameele Is. 88 p. Demol H. 87 1/2 p. LoonesC. 87 1/2 p. Hautekeur H. 87 1/2 p Wed. Degryse 87 p. Outlier Hon. id. Wed. Benauwt id.Leplal D. id. Quaghe- beur G. id. Brutsaert Ed. id. Huys Rich. id. Vandenbruwaene H. 86 1/2 Vaneecke G. id- Va«denamee!e Is. id. Vandevelde G. 86 p. VcJcayzeele H. id. Igodt G. id. Bellinck T. id. Vaneecke G. 85 1/2 Laseure A. id. De- heegher A. id. Wed. Cordenier 85 p. Leu- wers J. id. Decraemer C. id. Huys II. id. Dcquidt A. id. Rouseré H. 84 1|2 p. Thoré E. id. Knudde H. id. Duveriie E 84 p. Vandroemme J. id.Paresys H. id. Vanden berghe T. id. Wed. Rousseeuw 83 1,2 p. Wed Degryse id. Persoon L. 83; Parret C. id. Wed. Demaeght id.Gryson Ed. 82 1/2 Van- veuren C. id. Derycke C. id. Demolder J. 82 p. Demolder A. 81 1/2 p. Deheegher G. 81 p. Vancayzeele R. 80 1/2 p. Cordenier 11. 80 p. Hebben een tweeden prijs behaald Lubey H. 79 p Demol Gh. id. Derycke Ch. id. Kinget B. 78 1|2 p. Declerck H. 77 p. Kermis op den Eecke. Ze is goed afgeloo- pen met heerlijk weder, veel volk en veel spel. De prijzen der ringsteking wierden dapper be- kampt.... en als gewoonte broederlijk verdeeld. En zoo wierd de kermis zonder een traan of andere baldadigheden begraven. Missie. Buitengewoon gelukt. De paters hebben het volk naar de kerk doen stroomen alle dagen van langs om meer. De biddag met de algemeene communie der mannen was stichtend Alles wierd gesloten op Vrijdag laatst. Zijl gij bezorgd voor uwe gezondheid en wilt gij natuurlijke 'en verkloekende wijn drin ken, wehdt U in volle vertrouwen tot den VIJFHOEK. M. Valcke waarborgt al zijne wijnen zuiver en van afkomst gelijk zij op de prijslijst vermeld staan. Voor met groote hoeveelheid, N. 1, Korte ;Meerschstraat. Telefoon 150. Vraagt de volledige prijslijst. Zitting van 2 October icj 3. Op de laatste cirnavaldagen heeft Louis Bos- saeitvan Meesen, een vuislslag gekregen van gemaskerde mannen.Dez« hebben ook nog eene afsluiting beschadigd van Louis Bossaerl, die Omer SHschotter als aanvaller eik-nd hei ft Deze laalsie is veroordeeld lot 50 fr. boete met opschorsing. Henri Lietaert, die in ongcschil met zijne vrouw leefde, gafhiar slagen. Nu zijn ze in vrede en Lielaert is vrijgesproken. Erntst Vanmaele van Waasten, krijgt 16 fr. voor slagen aan Marie Alleman. Achille Callewaei't en Camille Moeyaert van Zounebtke, hibben twist gehad en vervolgd voor wederzijdsche slagen en dronkenschap. Ze krijgen elk de eltt der kosten voor de eerste zaak met opschorsing voor Moeyaert. Ze zijn alle twee vrijgesproken voor de tweede. Maurice Verleure en Georges Boudry van Yper, zijn vervolgd voor wederzijdsche slagen. De eerste is vrijdesproken en de tweede krijgt 16 fr. Eene boetstraffelijke zaak van Wervick was op 't dagorne de getuige Theophile Breyne van Wervick, die zonder reden afwezig was en zoo de schuld van '.t verzet der zaak, krijft 50 fr. boete. Romain Gackeere van Armenliers, heeft op heeterdaad van jachtmisdrijf betrapt geweest door de jachtwaker Dekeersgieter. Hij krijgt 2 maal 100 fr. met opschorsing. Albert Vermesse van Rijsel, heeft in de vaart van Boesinghe met eene pers gevischt.Hij krijgt 52 fr. boete met opschorsing en is vrijgespro ken om de weide van den landbouwer Merleve- de door te gaau. Visschers van Rijsel, die in de vaart van Boesinghe gevischt hebben zonder oorlof, zijn elk met 26 tr. boete gestraft met opschorsing. De overtreders zijn L uis Chivoret, Abel Quinchon, Ferdinand Dobbels, Robert Monatte en Henri Duvivier. Alidoor Dagmey van Rijsel, voor conterven- tie aan de statie te Yper, 50 fr. en 21 20 fr. SiDxendag zijnde kermisdag te Becelare wierd er getwist en met messen gevochten in en buiten de herberg van Emiel Dubois, vandaar twee processen. In het tweede procesnkrygen Achiel en Eva rist Mille, 26 fr. en 50 fr. boete en in het tweede Richard-Alois Durnez en Henri Bruggeman wor den veroosdeeid elk tot 8 dagen en 26 fr. terwijl twee andere beschuldigden Richard Arthur en Remi Durnez, vry gesproken worden. Marcel Masson van Oostvleteren, beschuldigd een schot gelost te hebben in de richting van den jachtwaker Bostyn, is vrijgesproken. Een autovoerder van Komen, X, wierd den i Juni laatst door den politiekommissaris ten 11 ure's avodds verzocht eene herberg te verla ten te Komen (B Zulks stond hem niet aan en hij beleedigde den politieagent. Hij wordt tot 26 fr. boete veroordeeld. Florent Huyghebaert van Komen wierd op heeterdaad van jachtmisdrijf betrapt te Waas ten dat kost hem li 0 fr. boete en 10) fr. met opschorsing om zijn wapen niet algegeven te hebben. Theophile Rotsaert van Ploegsteert die faisant eiers geroofd bad in een bosch mag daarvoor 50 fr. betalen. Bij kon. be8l. van 30 Augusti is de meda- lie voor 25 jaren dierst van le klas verleenc aan M. 11. Soete, schepen, te Becelaere. Bij kon. besl. is de hndbouw-decoratie van 2« klas verleend aan MM. P. Mouton te Elverdinghe R. Moyaert, id. L. Nuyt ten, te Zantvoorde bij Yper. Zwarte Toilen voor 't spellewerken. Altijd verkrijgbaar ter Drukkerij CALLE- WA EBT, Boterstraat, YPEIi, Joseph in Dothan. - Op Mandag mOcIo- ber om 5 uren, in de groote feestzaal van S -Am.ndscollege te Kortrijk, uitweg™ Toost Van den Vondels' dramatisch meesterwerk JOSEPH IN DOTHAN, door het VondeUTooneeluit Amsterdamtoo- neelgezelschap uit goede faam. Prijken der plaatsen Voorbehouden 4 fr. Eerste rang (genummerd), 2 i-r- 1 Tweede rang i fr. Familiekaarten voor voorbehouden plaatsen alleen: i5 fr. voor 5 personen. Plaatsbespreking VLAAMSCH Huis, Groeningestraat, Kortrijk. Veriaardae. - Verleden donderdag, was bet dertien jaar geleden, dat prins Albert te Mun- chen in't huwelijk trad met prinses El'Sabe'h, Mochten ze nog lang samen gelukkig leven koning en koningin der Belgen. EEN GANSCH GEZIN UITGEMOORD. - DF. DADER AANGEHOUDEN. - ïïcn afschuwelijk drama, dat ons herinnert aan de vreeselijke moorderijen van den school meester Wagner te Mulhausen, heeft gisteren de gemeente Landreau, nabij Nantes, in opschudding gebracht. In die gemeente word eene hoeve uitgébaat door de familie Ma this, bestaande uit den landbouwer Mathis, zijne cchtgenoote, hunne Nier kinderen en de grootmoeder, weduwe Mathis, oud 79 jaar. "Mathis had een jongen hoeveknecht in dienst, Marcel Girault 15 j. oud, koppig en weerspannig, die meermaals zeer strenge berispingen opliep van wegc Ma this en ijaarom besloot hij zich op schrik kelijke wijze te wreken. Rond 10 ure was de familie Mathis te bed gegaan. In de eene kamer sliepen de land bouwer, zijne vrouw en eene meid in de tweede kamer vernachtten de oude groot moeder en de vier kinderen 8, 7, 5' en 2 jaar oud. Tc midden van den nacht slond Marcel Girault, die in den stal sliep, op- en ging in huis, waar hij zijnen meester wekte. Ilij zegde dat er eene vrouw in clcn stal aange sukkeld gekomen was en dat deze op ster ven lag. De landbouwer stond op en begaf zich naar den stal, met het goed gedacht de zieke vrouw behulpzaam te zijn. Marcel Girault volgde hem. Onder zijnen frak hield hij eene scherpe bijlverborgen. Toen zij in den stal gekomen waren, trok Girault de bijl tc voor schijn. sprong op zijnen meester en kapte hem schier het hoofd van de schouders. De man viel dood ten gronde. De jonge moordenaar liep dan in huis. Hij drong in de slaapkamer van de echt- gencote Mathis en de meid en verraste beide vrouwen in hunnen slaap. Hij kapte hen de keel over en verminkte ijselijk de twee lijken. Daarna sprong de bloeddorstige kerel in de tweede slaapkamer. Met razernij ver moordde hij er met zijne bijl de oude groot moeder en drie der vier kinderen, 8, 7 en 2 jaar oud. Het kind van 5- jaar oud was aan de slachting ontsnapt, daar Girault hel niet gevonden had. Na zijne afschuwelijke slachting ten uil- voer gebracht te hebben, verliet Giraull de hoeve en ging het overige van den nacht doorbrengen in een onbewoond huisje in de nabijheid. Gisteren morgend hielden de gendarmen hem aan en vroegen hem wie de moorderij gepleegd had. Met eene walgende schaamte loosheid bekende de jonge schurk dat hij familie Mathis had uitgemoord om zich te wreken over de berispingen, die zijn meester hem voorgehouden had. Toen de kerel ver nam dat het 5-jarig kindje aan de slachting ontsnapt was', drukte hij daarover zijn groot spijt uit. De gansche familie Mathis moest door zijne hand uitgemoord worden, zegde hij. Zooals men begrijpen kan, heeft dit bloe dig drama in' de heele streek eene diepe verslagenheid teweeg gebracht. Terwijl wij hier voort een prachtigen na zoiner genieten, heerschen er in Frankrijk, Spanje en Turkije schrikkelijke onweders, zooals blijkt uit de volgende tijdingen In Frankrijk is maandag nacjit een verschrikkelijk onweder losgebroken te Cerbère, aan de spaansche grens. De regen viel zoo over vloedig dat hij op korten tijd overstroomingen verwekte. De bliksem is op de Groote Markt gevallen, heeft drie menschen gedood en ver scheidene huizen in brand gestoken. Zeven personen zijn verdwenen en er zijn talrijke gekwetsten. De spoorbaan is gedeel telijk weggespoeld; een koopwarentrcin ont- riggelde. Eén kompanie soldaten is dinsdag riggelde. Een kompagnie soldaten is dinsdag morgend te Collioure gekomen om de verdvvc Al de gebouwen zijn door hot water ingc nomen, De schade is Zeer groot. Over geheel Spanje ook heerscht een re genvloed. Verscheidene streken van Almerië zijn overstroomd. Dc spoorwegeh zijn gedeel telijk weggespoeld zoodat hier en daar dc trcins blijven steken. Verscheidene dorpen vragen in allerhaast hulp. Tc Barcelona hoeft dc stroom een kinderrijtuig me'Sgespoeld; twee kinderen zijn verdronken. Van Valencia' lot Barcelona Is geheel de oogst vernield. Zelts in Turkije zijn, na een geweldig on weder overvloedige regens gevallen waarbij de voorsteden van Constantinopel ganseh over stroomd werden. Talrijke fabrieken en wo ningen zijn vernield. Er zijn een 100-lal slacht offers. Mgr. de Bisschop heeft benoemd Pastoor te Komen: E. II. Delporte, pastor „Aux Ballons" (Herseeuw), in vervanging van H. De Cocq, die zijne rust neemt; Pastoor te DeerlykE, H. Desmedt, pastoor te Doom kerke (Ruysselede); Pastoor' „Aux Ballons' E. H. De Slypere, onderpastoor van St-Mi ehiels te RousselaerePastoor te Doomkcrk E. H. Eduwaert, onderpastoor tc Marcke. Zooals de lezer weet, bestaat in de Ooster sche landen nog de ketterij der Eutychianen Monophysieten of Jacobieten, die zich in dé 58 eeuw van de Kerk hebben losgescheurd. Nu komt er verblijdend nieuws oit de Oostersche streken. Twee Jacobitische Aartsbisschoppen,Mgr Elias en Mgr. Abraham David, hebben zie tot de Roomsch Katholieke Kerk bekeerd Den 2i December 1912, hebben zij de Ka tholieke geloofs belijdenis afgelegd en hunne onderwerping aan den Paus overhandigd, die hun door bemiddeling van Kardinaal Gotti, Voorzitter der Propaganda, zijn va derlijken zegen heeft gezonden. Zeven Jacobitische priesters hebben reeds de voetstappen hunner Bisschoppen gevolgd. Daarbij is 't niet gebleven. De Jacobitische Patriark van Jerusalem. VIgr. Abdulmessih, heeft eveneens den i3 mei 1913 de oude dwaling afgezworen, de Katholieke geloofsbelijdenis afgelegd en in Juni een eigenhandig schrijven van onder werping den algemeenen Vader der Chris tenheid, den Paus van Rome, aangeboden. Na een scheiding van 14 eeuwen komen de Oosterlingen naar de Katholieke Eenheid terug. Gansche parochiën volgen hu ine bis schoppen en Priesters. Indien de bekeerin gen zoo blijven aanhouden, zullen 100.000 Christenen tot den waren schaapstal van Christus, de Roomsch Katholieke Kerk te- rugkeeren. Terwijl in Europa, in de lauwe Wester- ianden zooals da Costa zingt, onverschillige en ongeloovige liberalen en vrijdenkers de Kerk den rug toekeeren, is het een verblij dende tijding, een heuglijk feit voor het ge- loovig christenhert dat onze Oostersche medechristenen hun aloude dwaling inzien en hun heil zoeken, waar het alleen te vin den is, in de Katholieke Eenheid in de ée'ne ware Kerk van Christus. Yper. Verklaringen van den 26 Sept tot den 3 Oct. 1913. Geboorten; Achen Con stant, Zonnebekesteenweg. Decadl Lucienne, Beluikstraat. Sehoonhe'ere Emile, Neerstraat. Coquel Angöle, Poperinghesteenweg. Victoor Roger, Oude Veurnestraat. Vandewynckel Cecile, Ilondstraat. Berghman Lucie, Blau we Leliestraat. Coffyn Celine, Klaverstraat. Victoor PDrre, Boesinghestraat. Huwelijk Wouts Gustaaf, kleermaker en Van Elverdinghe Julie, kleermaakster, beiden van Yper. SterfgevallenNotebaert Aimé, 56 jaar, schoenmaker, weduwaar Thieuw Marie, echt- genoote Coemelck Marie, Meenenstraat. God- deries Marie, 11 maanden, Bruggesteenweg. Vanacker Henri, 48 jaar, metser, echtgenoot Timperman Fiavie, Zonnebekesteenweg. Marichai Lucie, 89 jaar. z. b. weduwe Cuvelier Francois, Rijsselstraat. Leleu Sijlvie, 71 j., z. b. weduweVasseur Auguste, Meenenstraat.— Becquart Maurice, 3 maanden, Lange Thou- routstraat. Huwelijksaankondiging Jean Vanwinsen, hofbouwkundige en Estella Corlier, z. b. bei den van Yper. Edgard Van Acker, toezich- ter, geh. te Oostende, en Eveline Claeys, naai ster, geh. te Oostende, vroeger te Yper. - Jacques Thoreau, ingenieur, docent van de hooge school van Leuven, geh. te St-Pieters Woluwe, en I.ouise Lebbe, z. b. geh. te Yper. Hector Theirssen, weikman geh. te Zuyd- schoteen Hermanie Easseel. dienstmeid geh. te Yper. Alphonse Engels, stoker, bij de Staats spoorwegen geh. te Vper, en Maria Depuydt, strijkster, geh. te Oostende. Auguste Dolfen, landwetkman, geh. te Woesten, en Emma Car- min, werkvrouw, geh. te Yper. Poperinghe, Fleurbaey Maria, Wijk K. Desmyter Germaine, Wijk L. - Goemaere Ro ger, Doornstraat, Teite Odil, Wijk G. Lambelin, Jeanne, Casselstraal Debaene Alice, Wijk L. Faes Julien, Wijk A Steifgevallen Matton Pieter-Carolus, 72 j., landwerkcr, weduwaar van Pharaïlde Beek, Wijk B. Barbez Alice, 6 maanden, Poltestr. Huwelijksaankondigingen Vasseur Joseph, landbouwer en Irma Lobeau, landbouwster. Couvreur Aloïse. landwerk'r en Gabrielle ()e- coker, iandwirkster. Vancxem Maurice, landbouwer en Maria Vandewynckel, zonder beroep. Noppe Emeric, landwerker en Irma Dcquidt, huishoudster. Bourgois Jules, on derwijzer en Maria Smagghe, zonder beroep.— O lyn Arthur, paardenkoopman en Julienne Kestemao, zonder beroep. Debacker Julien, landwerker en Lucie Logie, kantwerkster. Dcconinck Florent, landwerker en Alberline Bulckaert, weikster. Alphonse Delbeke, aarde- wei ker en Leonie Garein, herbergierster. Vannieuwenhove Gustave,. spoorwegbediende en Rachel Gouwet, kantwei kster. Boesinghe. Huwelijken Leon Storme, jm. van Poelcapelie met Felecie Ooghe, Boesinghe. Camiel Dekein jm. van BoesiDghe met Magda- lena Vermeulen jd. van Dickebusch. OveriydensPetrus Lecleir, oud 75jaar. Elverdinghe. Germaine Van de Walle, z. v. Albert en Emma Hahn. Huwelijken J erome Dufloucq jm. en Julienne Lacante, jd., beiden van Elverdinghe. Camiel Vermeulen jm. en Lucie Louwyck jd. beiden van Elverdinghe. Gheluvelt. Geboorten Paul Huyghe, z. v. Edward en Emelie Nuytten. Maurice Verbeke z.v.Jules en Juliana Carissemoux Johanna Pauwels, d. v. Gaston en Theresia Verbeke. Maria Delahaye d. v. Camiel en Juliette Schout- teten. Huwelijk Henri Deboutte met Emma Vanha- lewyn, van Gheluvelt. Overljidens Marcel Bille, z. v. Petrus en Ro- manie Six. Johanna Depuydt, d. v. Camiel en Lucie Coulleit. Langemarck. GeboortenAlidor Dumou- lin. z v, Leon en Marie Phlypo. Michel Van- dewalle, z. v. Camiel en Helène Landsheere. Zoë Delie, d. v. Jules en Emelie Matten. Huwelijken Jozef Vandekerkchove, jm. v. Boesinghe en Augusta Depuydt, jd. v. Lange marck. Jozef Huyghe, jm. v, Poelcapelie en Martha Six, jd. v. Langemarck. Jerome De- wilde, jm. en Celine Staelen, jd. beiden v. Lan gemarck. OverlijdenMaria Goderis, d. v. Camiel en Zop Baelden, 10 maanden. Oostvleteren. Geboorte Devos Camille z. v. Nouwez Mei, Passchendaele. Geboorten Cornette Ma ria d, v. Henri en Pharailde Bekaert. Mille- ville André, z. v. Camiel en Maria Verfaillie. Huwelijksbelofte Henri Vanhee van hier en Leonie Noliet van St Juliaan. Proven. Geboorten Verbrugghe Ivona.d.v Richard en Blondé Maria. Van den Broueke, d. v. Jules en Butaye Helena. Goudenhooft Germain, z. v. Cyriel en L'Epée Elisa L'Epée Agnès, d v. Rudolf en Durant Helöne. Huwelijk Coene Achiel, landbouker te stave- le en Carlier Fiavie, landbouwer te Proven. OverlijdensLooten Maria, d. v. Achiel en Dehoeck Camilla, 14 dagen. Georgette De clerck, dv. Hector en Melis Blanckar, 14 dagen. Vcormezeele. Geboorten Vandelannotte Martha, d. v. Louis en Marie Batten. Vande- lanolte Madeleine, d. v. dezelfde. Slem- brouck Cyriel, z v. Raymond en Emilie Minne. Pannecouque Simonna, d. v. Karei en Gle- mence Six. Huwelijken Maurice Bailleul met Maria Boudry. August Lemahieu met Marguerite Bailleul. Sterfgeval: Henri Vanuxem, oud 71 jaar. Watou Geboorte Vanacker Albert, z. v. Maurice en Leontine Vandromme. Woesten. Geboorten Firmin Figoureux, 1. v. Henri en Eudoxie Delboo. Andre Sclio- reel, z. v. Cyriel en Lucie Danneel. André Lemahieu, z. v. Camiel en Maria Sedeyn. Huwelijken Cyriel Louagie, jm. van Gits met Eudoxie Pelyt, jd. van Woesten. Henri Merveille en Maria Vandenbussche, beide van Woesten. Emeric Vandecasteele, jm, van Woesten met Maria Devinck, jd. varf Benin - ghelst. tHÊmm

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2