lEttrhelijh? fltakncUr Binnenland Buitenland TFEH KRRQKDISSEinEIl Kiezii van den voorzitter der Cftioeesctie RepuMiek Zaterdag 11 October 1913 Nummer 2485 Wekelijksche Oplage 8000 nummers CALLEWAERT-DE MEULENAERE DE SCHOOLWET YPER POPER1NGHE wv Telefoon N' 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRSnT, 36, YPER DE SCHOOLWET MOET GESTEMD WOR DEN 1 Ze zijn tegen den Godsdienst niet In den Balkan Tussehenkomst van Rumenië De Albaneezen in Griekenland Frankryk's Voorzitter te Madrid Gouden Bruiloft. De echtgenooten Florimond Roscamp-Marie Ceriez, wonende Oude Houtmarkt, hebben Maandag hunne gouden bruiloft gevierd. Florimond Ros- camp, gepensionneerde werkman van den ijzerenweg. is geboren te Yper den 21 Fe bruari 1843 en zijne vrouw eveneens te Yper den 17 October 1843. Zij traden in het huwelijk den 3o September i863. In Congoland. De algemeene on dergouverneur van Katanga, heeft den heer advokaat Joseph Van den Boogaerde, zoon van den schepene van den burgerstand, aan gewezen om het ambt uit te oefenen van dienstdoende commissaris van het district Tanganika-Moëro, met verblijf in de hoofd stad Kongolo. Rozenkrans-Bedevaart. Zondag Sint-Vincents College. Hebben hun examen afgelegd ter Hoogeschool van Leuven Christen Vlaamsch Verbond. Ontslag. - Katholieke Wacht. Zondag 12 October 1913, ten 8 u. 's avonds, vergade ring der K. Wacht in het Volkshuis te Yp^r. Dagorde Tombola. Verslag der vorige ver gadering. Voorstelling van nieuwe leden. Zang en spel. Aanspraak van den Eerw. Proo3t Dassonville. Burgerwacht Scbieting van 9 October. Gewone scbieting (20 schutters). l.GruwezA. 25 25 25 25 25 120 2-BurghoA. 25 20 20 25 25 115 H. Wijding. E.'H. G. Werbrouck, oud-leerling en laureaat van het S. Vincents College heeft Zaterdag de H. Wijding van Diaken ontvangen. Hertelijk proficiat. BERICHT ZONDAGRUST VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. Prijs per Nummer ^3 centiemen. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder hoek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. -- In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst, Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel- Zondaar 12 October 22" Zondag na Sinxen. (3" Zondag van October) Mis van dezen zondag. Evangelie van den Zondag. In dien tijd gingen de Karizeën heen en beraadslaagden, hoe zij Jezus in zijne woorden zouden vangen. Fn zij zonden hunne leerlingen met de aanhangers van Heredes tot Hem en zij zeiden Meester, wij weten dat Gij oprecht zi t en den weg Gods naar waarheid leeit, en aan niemand stoort, want gij kent geen aanzien des persoons. Zeg ons dus wat dnnkt u, is het geoorlooft den keizer schatting te betalen of niet Poch Jezus, die hunne hoosheid kende, sprakWat stelt gij Mij op de proef, huichelaars 1 Toont Mij den cijnspenning. Fn zij hielden Hem een tienling voor. En Jezus zeide hun Wiens beeld en opschrift is dit Zij zeiden Van den keizer. Toen sprak Hij tot hen Geeft dan aan den keizer wat den keizer toekomt, en aan God wat God toekomt. Maandag 13 H EduarduS, belijder. Dinndag 14. H Donatianusbisschop, patroon des bisdoms, feest metjoctaaf. f liWoensdag 15. H Theresiamaagd. Donderdag 16. - H Call'xtus, Paus emmarte- laar. r? Vrijdag 17.— G. Maria-Margareta Alacogne, maagd. Zaterdag 18 H. Lucas,'Evangelist. Dinsdag 14 october beginnen de Kamerzit tingen. Op het dagorde staat bet SCI IO O L - WETSONTWERP POULLET. Dit wetsvoorstel moet en zal gestemd wor den, zoo luidt de wil van de overgroote meerderheid der Belgische bevolking, libe ralen en socialisten zullen handen samen- slaan örn de schoolwet af te weren, dut ze Binnen of buiten de Kamer zullen ze op hun poot spelen, dat ze!... daar loopen wij niet achter, 't zijn altijd dezelfde comedianten, en volksbedriegers. Ze slaan alleen, hunne volgelingen zijn de minderheid in 't land, mis leide lieden die niets verstaan aan heel de kwestie en opgeruid worden als het er op aan komt te roepen WEG MET DE KLOOS TERS, A BAS LA CALOTTE! De antiklerikale kopstukken weten niet hoe het aan boord gelegd ze begonnen den strijd voor de ONZIJDIGE SCHOOL. Die bena ming hebben ze nu laten varen. Onzijdigheid bestaat niet, men is VOOR of TEGEN iels, VOOR of TEGEN geloof en godsdienst, tus- schen de twee is er geen plaats. Onzijdigheid Maar zou onzijdigheid ware ze mogelijk zich kunnen beperken op godsdienstig gebied alleen Onmogelijk De socialisten, de eigenlijke hceren en meesters der liberalen zijn met godsdien stige onzijdigheid alleen niet tevreden... Ze willen verder, en ze hopen er wel te komen. De socialisten zijn republikeinen en ook bestrijders van het kapitaal zij komen er tegen op dat men in de school zou spre ken van het Vorstendom, de getrouwheid aan de Grondwet, den Koning, enz.; ook zou men niet meer mogen spreken van de inrichting der samenleving, zooals ze nu is, omdat zij, socialisten, vinden dat de huidige samenleving slecht 'is ingericht en dat zij die inrichting willen veranderen. Kortom, de socialisten eischen dat de school ook onzijdig zij op politiek eneconomisch gebied. 't Is de heer Van der Velde die het ge zegd heeft, namelijk op 8 Mei 1912 „Wij willen den Staat en de Kerk buiten de school. „Het program van het lager onderwijs moet zich daarbij bepalen die leeringen te onderwijzen op welke elkeen t'akkoord is.' (Alsof dat mogelijk ware Zijn alle geleer den wel t'akkoord op alle wetenschappelijke kwestiën N. d. R.) In zijn nummer van 12 Mei daarna ver nieuwde en steunde „Le Peuple" de verkla ring 'fan den hoofdleider der Belgische so cialisten. ,.De socialisten vragen, zegde Le Peuple Hai de kinderen van republikeinen en so cialisten de lessen van de lagere school kun nen volgen, zonder dat de politieke en so ciale "denkwijze van hunne ouders door dal onderwijs bestreden worde." r*i De liberalen, die verlegen zitten om die al te vooruitstrevende gedachten hunner roode meesters, komen op met:nieuwe b^rognamen: ze spreken nu van OPENBARE SCHOOL, NATIONALE SCHOOL'. OPENBARE SCHOOL School open voor eenieder, school waar eenieders denkwijze ge ëerbiedigd wordt... Zulke school is toch deze niet welke onze antiklerikalen bedoelen, waar er verbod moet zijn van God te spreken, naar de leering van den franschen opperminis ter Barthou. Scholen zonder God, zijn scholen die aan eenieder niet kunnen passen. Van zulke scho len willen alle de geloovige christene ouders niet, omdat het scholen zijn van goddeloos heid en godsdiensthaat. NATIONALE SCHOOL Zou men niet zeg gen dat de antiklerikalen liet monopolium heb ben van Vaderlandsliefde Toch zeker de socialisten niet die kennen geen vaderland... Zijn het de Gentsche socialisten niet die ver klaarden dat ze nog vrede hadden met de of- ficieéle Gentsche scholen omdat het broei kassen zijn van socialisten en republikeinen Eu de liberalen Hoeveel zijn cr reeds niet zoover gezet dat ze den grondslag onzer nationale instellingen, HET KONINGDOM, zouden willen zien vervangen door dc re publiek En de anderen Ze werken nog tegen de vaderlandsehe belangen, daar de eerste vereischte van een nationaal bestaan berust in den eerbied voor het gezag en dat het ware fondament van dien eerbied niet elders te vinden is dan in den gods dienst dien ze willen uit het program schrab ben. Nationale school Maar we meenen wel, en de meerderheid der Belgische bevolking is daar om te getuigen ,dat onze vrije katho lieke scholen al zoo nationaal zijn d. i. vaderlandsgezind als de officieele scholen; dat in onze vrije katholieke scholen, dank aan de doordringende christelijke en gods dienstige opvoeding, er wat meer stevige en duurzame vaderlandsliefde ingeplant wordt als in de scholen waar God buitengecijferd wordt. Het is Gods wil, liet is de oefening eener deugd zijn Vaderland te beminnen; het is Gods wil, het is de oefening eener deugd alle tijdelijk en wereldlijk gezag te erkennen, te eerbiedigen en er aan te gehoorzamen want alle gezag komt van God. Sedert bijna 30 jaar dat de katholieken bet landsbestuur in handen hebben, verkre gen wij voor onze katholieke scholen nog de gelijkheid niet' waarop wij recht hebben als Belgen, als lastenbetalers, als vaderlanders. Eindelijk komt nu een schoolwetsvoorstel dat zooniet volle recht laat geworden toch voldoening geeft... Nu is het gewichtig oogenblik gekomen Het moet zoo geschikt zijn dat elkeen in de mogelijkheid gesteld worde eene school voor zijne kinderen te vragen naar zijne be geerte dat elkeen scholen stichte welke aan de algemeene voorwaarden voldoende door het gouvernement bij micfdel van hulp gelden begunstigd worden. Wat kan er rechtveerdiger zijn De katholieken zullen scholen inrichten, in welke zij God, den Koning, het Vaderland zullen leeren kennen en beminnen; de libe ralen zullen van God niet spreken, maar toch nog zoolang de partij nog bestaat van den Vorst en het Vaderland; de socialisten zullen voorzeker ook den Koning en mis schien wel het vaderland, en dus zijne roem rijke nationale geschiedenis doodzwijgen, maar in alle scholen zal men leeren lezen, sehrij- veb, teekenen, rekenen, enz. Elkeen „zal een onderwijs hebben naar zijn verlangen. Als de socialisten en de liberalen daar niet mede kontent zijn, dan zijn ze ook niet kontent te stellen. Kontent Neen, nooit 1 kontent zullen ze maar zijn als ze aan God de zielen der kin deren zullen ontroofd hebben alswanneer ze de Kerk van God zullen vernietigd heb ben. Verwaanden 1 1 1 De zielen der kinderen maar het machtige katholieke leger zal hun ne booze plannen verijdelen „Ze zullen haar NOOIT hebben, de schoone ziel van 't kind I" Voor de zielen der kleinen geven de katholieken goed en bloed ten beste I De Kerk verdelgen Sedert 19 eeuwen staat de Kerk op de onwankelbare rots. Machtigen der aarde waartegen onze geuzen, socialisten en vrijmetselaars, kleine ventjes zijn machtigen dezer aarde hebben, in hunnen hoogmoed, de Kerk bestreden... allen zijn verdwenen, allen werden versle gen: de Kerk is en blijft een en dezelfde, on- verdelgbaar; tegen haar zullen de machten der helle niets vermogen. Ja, dat gebeurt alle dagen dat de vijanden van de Kerk alzoo schrijven en spreken, om het volk te verblinden. Intussehentijd gebrui ken ze alle middels om de Kerk aan te val len ,gn belachelijk te maken; om hare die naars, tot den Paus toe, den plaatsvervanger van Christus, te beknibbelen, te bespotten en alzoo, druppel bij druppel, het venijn Hunner ongodsdienstigheid te storten in geest en hert van hunne onwetende toehoorders en lezers. Daarom is het zoo noodig den dag van he den, dat alle christene menschen, in de mate van het mogelijke en van het noodzakelijke, eene grondige kennis bezitten van geloof, van godsdienst, van Kerkelijke geschiedenis. Daar toe streeft het onderwijs in de christene scho len, daartoe helpen voordrachten en lessen, bijzonderlijk in sludiebonden, daartoe helpen boeken en schriften van geloofsleer en ge- loofsverdediging. Mocht zulk werk overal be zorgd worden, want hoe meer wetenschap en kennis er zijn zal, hoe meer godsdienstig heid ook cr zal heerschan. Wat bezielt er dan toch de vijanden dei- Kerk Met een woord gezegd hun antikle rikalisme. En wat "is dat wel antiklerikalisme Dal is 't is de geleerde fransche schrij ver Maurice Barrès (geen kalote, geloof het wel) die het schrijft Antiklerikalisme, dat is VERLAGING VAN GEEST, EN BOOS HEID VAN HERT... dat is die kwaadwil lende geest, en begeerte en noodwendighid van andersdenkenden te tergen en te titsen, te bedroeven en te mishagen, dat is die on gezonde, onuitlegbare ijver van te schaden en te schenden en aan te vallen wat anderen vereeren; dat is_, met een woord, eene ge- dokeUe samenzweering (die maar bij antikle rikalen te vinden is) van ten gronde toe te vernielen heel het godsdienstig wezen. Alle dagen rijzen nieuwe geschillen en moei lijkheden op in den Balkan. Nu zijn het de Albaneezen, die den oorlog voeren tegen Servië. Tot hu toe zijn de Serben zegepralend uit alle veldslagen getreden. Op 6 October gelukten zij erin de Arnauten over de Drin te werpen, en overheden aan te stellen in verscheidene plaatsen die zij op de Alba neezen hadden veroverd. Zij hebben laatst I.ioumkouiba en Douchanof-Most bezet, na den vijand te hebben op de vlucht gedreven. Men is algemeen van gevoelen dat Serbië erin zal slagen zijn grondgebied ongeschonden tegen de Albaneezen te vrijwaren; zijne zege praal te Prizrend behaald "Staat daar borg voor. Uit Bucarest wordt gemeld dat, ten gevolge der loopende geruchten betrekkelijk de ge heime bewapeningen van Bulgarië, Rumenië te Sofia laten weten heeft -dat het niet zou dulden dat er opnieuw moeilijkheden tus- schen de Balkanstaten zouden oprijzen. Bijzondere inlichtingen uit Janina laten toe te bevestigen dat de Albaneezen een aanval i*n 't zicjht hebben tegen het grensgarnizoen der Grieken. De albaneezen zouden aldus handelen in de hoop dat die bewegjng de albanëesche minderheid van Epirus zou noodzaken zich tegen de bezetting van Griekenland te uiten. Dees week heeft de heer Poincaré een be zoek gebracht aan koning Alphonso XIII te Madrid. Het onthaal dat hij daar genoten heeft was geestdriftig. Uit de verschillende redevoeringen die daar in verscheidene omstandigheden werden uit gesproken, blijkt er dat er eene nauwe toe nadering bestaat tusschen Frankrijk en Spanje. De groote dagbladen van beide landen zien in dat bezoek het ontegensprekelijk bewijs dat Spanje in 't vervolg zal deel uitmaken van de drievoudige verstandhouding, geslo ten tusschen Engeland, Frankrijk, en Rus land. Moest dit bewaarheid worden, dit zou buiten twijfel een ommekeer teweeg bren gen in Europa's evenwicht, en een gevaar voor Italië's en Oostenrijk's heerschappij in de Middellandsche Zee uitmaken. Ten 9 ure woonden de jubilarissen eene dankmis bij in de Sint-Martinuskerk,waarna zij op 't stadhuis ontvangen werden. De schepene M. Van den Boogaerde, wenschte hun hertelijk geluk en bood hun den eerewijn aan. De" familie vergaderde vervolgens aan den feestdisch en 's avonds bracht eene fan fare de jubilarissen eene serenade. 't Is eene eervolle benoeming voor onzen landgenoot die, pas vier maanden in Congo land verblijvende, gelast wordt met het bestuur van eene der belangrijkste land streken van het Zwarte land. 2 October, octaafdag van Rozenkrans. Zondag gaat de jaarlijksche Bedevaart uit St-Jacobskerk te 4 ure namiddag. De leden van alle katholieke maatschappijen zoo mannen als jongelingen worden uitge- noodigd zoowel als de leden der godvruch tige genootschappen, om aan den bedevaart deel te nemen en het Allerheiligste te ver gezellen met licht. Zoo zullen zij preusch en fier eene openbare belijdenis geven van hun geloof en samen bidden voor den Paus, de Kerk en het Vaderland. M. Prosper Beheyt, met onderscheiding laatste examen van doktor in de medecijnen. M. Joseph Hallaert, van Yper eerste examen van kandifaalin consulaire en han delswetenschappen. Gemeenteraad. Openbare zitting van Zaterdag 11 october 1913, ten 5 ure 's avonds. Dagorde 1. Stadseigendommenproces-vei*- baal verkoop poten. 2. Opbouwen van bij- boorigheden aan het zuiderportaal van St- Maartens. Stadstoelage. 3. Rekening 1911 kerkfabriek St-Jacobs; 4. Begrooting 1913 id; 5. Weldadigheidsbureel aanveerding van vergunningsrechten van begraafplaatsen 6. Weldadigheidsbureel. Vaststellen van deel in zake kosteloos onderwijs. 7. Stads- gelden stadsrekening van 1912. 8. Stads- reglementen: Reinigingsdienst. 9. Stads eigendommen Verwisseling van gronden. 10. Proces-verbaal van aanbesteding der wer ken tot oprichten eener naald op den toren van St-Maartenskerk. 11. Buurtspoorwe gen. Uitbreiding Waasten Pont-rouge verwisseling der hoofdsommen. 12. Bur gerlijke Godshuizen overbrengen van credie- ten op de begrooting van 1912. Zaterdag 11. hield het Christen Vlaamsch Verbond (afdeeling Yper) hare regelmatige algemeene vergadering ter gelegenheid van het patroonfeest: St Michiel. De vergadering was goed bijgewoond, alhoewel niet te over- talrijk, doch wij vinden dat de kwaliteit veel beter is dan de kwantiteit... en 't waren a" mannen en jongelingen uit de kleine burgerij en den werkmansklas. 't Is zeer dikwijls in die standen dat men de edelmoedigste werkers vindt altijd gereed zich op te offeren voor het goed, voor een hooger ideaal... dat is troostend, dat is hoop gevend voor de toekomst, dat is stichtend voor anderen... en 't ware te wenschen dat veel lieden uit hoogere standen door zulk goede voorbeeld getroffen op de stappen mochten wandelen van deze brave menschen die hun voorgaan in het behertigen en beijveren van het goede. Is het een jammer op soortgelijke vergade ringen hooger mannen en jongelingen af wezig te zien is het altijd aangenaam deze bejaarde of jonge heeren aanwezig te vinden. toch kunnen wij van langs om meer be statigen dat de ijveraars en werkers uit de mindere standen machtig zijn om op eigen vlerken te vliegen... en dat hunne werking stichtend is, vastberaden, overtuigd en duur zaam. Daarin ligt, zeggen wij, eene troosten de en versterkende hoop in de toekomst. En de dagorde der vergadering. Deze werd geopend met het gebed, de heer voorzitter M.Dchem, verleende dan het woord aan den spreker dezer vergadering, den Heer Joseph Sobry die als onderwerp genomen had het bestaan van God. Of hij wel gesproken heeftdie den jongen redenaar kennen weten wel dat hij een waar sprekerstalent bezit, dat hij zoo voor den inhoud als voor den vorm zijner voordrachten door weinigen zou ver beterd worden. Ook was het met ingetogen aandacht dat de aanwezigen de voordracht volgden, was het met geestdrift dat zij sprekers slotrede een indrukwekkend Credo toejuichten. Zooab man zich misschien [herinnert, even de Chineeschen, sedert een jaar en een stuk, in republieke, in plaats van in keizer rijk. Maar tot heden was het nog een voor- loopigen president of voorzitter die aan 't loofd was. Op 5 Octo ber is 't nu kiezing geweest voor een be paalden voorzitter. Yuan-Chi-Kaï is na drie stemmingen met 507 stemmen tot pre sident der republiek China gekozen. Op Li-Yuan-Hung waren 179stemmen gebracht. En van zoo de voor zitter aangewezen werd hebben de mo gendheden de chi- neesche republiek erkend, hetgeen zij tot heden niet gedaan hadden. Intusschen loert Ja pan op China. Ea Chi na, dat gewis van zijne nood een deugd maakt, geeft zooveel mogelijk Japan voldoening.Zelfs zou China er nu in toegestemd hebben den chineeschen generaal ChaDg-Suo af te stellen, die te Nankin h t bevel voerde en waar moeilijkheden plaats hadden rondjj het Japansch Consulaat. Zooals we 't vroeger zegden China voelt henTnu nog te zwak om zich te meten met Japan, 't Zal wel een keer komen met tijd en ontwikkeling, 't En ware dat China èn Japan dan te g&re deden, om de Witten achteruit te drijven. Want het geel gevaar, van over lang door den keizer van Duitsch- land aangewezen, zou wel vroeg of laat kun nen opdagen voor Eu ropa en Amerika, uit geput door eene over beschaving. Dié verder ziet dan zijn neus lang is, uioej overtuigd zijn dat et oen dag kan komen dat de gele volkeren, China en Japan, ons op onze eigene mark ten de mededinging zullen komen aan doen, gelijk wij nu dikwijls nog bij hen doen. We zullen 't niet beleven. Maar wat is het leven van een mensch in het leven van eenjvolk En wat is een volk in den loop der eeuwen Yuan-Chi-Kaï Voorzitter der Chineesche Republiek Wat is het schoon en zielroerend zulke jongelingen te zien opkomen die met blaken- den zielenijver zich zelf trachten te volmaken om overal het goede zaad rond te strooien. Daarna leidde de heer Voorzitter de be spreking in, over een nieuw voorstel tot bestrijding van de ontucht en de losbandig heid, bijzonderlijk op de straat. De gedach- tenwisseling bewees hoe al de aanwezige leden het goed ophebben en ijverig meehelpen aan de werking van het Christen Vlaamsch Verbond. Na eenige laatste woorden van den heer Proost, E. H. Roose, werd de vergadering geheven met het gebed. a. b. C. de Roubaix. Wij lezen in Le Journal Men verzekert ons dat M. Joseph Wit- tebroodt zijn ontslag zou ingediend hebben als bestuurder der Stadsharmonie, bedie- Ding welke hij uitoefende sedert 21 Octó- ber 1876. Door zijn ontegensprekelijk talent evenals door de goedheid van zijn inborst, had M, Wittebroodt zich, in alle middens, iedereens vriend gemaakt. Zijn aftreden, om gezondheidsredens, zegt men, zal alleszins wel betreurd worden. Wij deelen met de zienswijze van de fran sche gazet over den ervaren bestuurder der Stadsharmonie, M. Wittebroodt. Het is, reeds sedert eenigen tyd dat het nieuws van zijn ontslag in den mond loopt. Waarheid is het dat de muzikanten van de Harmonie het ontslag van hunnen bestuurder diep zullen betreuren, en hem niet zullen ver geten. We wenschen dat degenen diein 't geval het op zich zullen moeten nemen een plaatsvervanger te geven aan M. Witte broodt, de aangelegenheid van de benoeming zullen inzien, en tot zulke eene beslissing zullen komen die én de stad van Yper én vooral de leden muzikanten zal voldoening geven. Immers om de deugdzaamheid van het muziek te bewaren moeten er de vrien delijkste betrekkingen bestaan tusschen betuurder en leden, betrekkingen steunend eenerzijds op het muziekaaltalent en het gezag van den bestuurder, anderzijds op het vertrouwen en de verkleefdheid der muzie kanten jegens hun leider. Daarom is het eene kwestie van belang waarover de muziekanten en stadsingezete- nen mogen voldoening verkrijgen. m 3. Poelemans D. 20 20 20 25 25 110 4. Butaye E. 20 20 25 25 20 110 5. Fol j. 2u 20 25 25 20 110 6. Dethoor F. 25 25 20 20 20 110 VERGELDING IN ZAKE VAN MILITIE. De personen,die denken zich in de voorwaar den te bevinden, bepaald door de wetsbeschik- kingen, om de vergelding te genieten uit hoofde van dienst van een'milicien. een militievrijwil- liger,een weerspannige of achterblijver ingelijfd met de lichting van 1913, zijn verzocht hun aanvraag schriftelijk bij het gemeentebe stuur van de plaats der inschrijving voor de militie,- vóór 20 october eerstkomende in te die nen. Dienstdoende apotheek. Zondag 12 October. F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, i3. Moord. Sedert Zondag nacht, was Karei Cammu, werkman bij de kinders Dekervel,langs A-i Abeelekalsfjde, spoorloos verdwenen. Toen de landbouwer, Om«r Vercruysse, woensdag naar zjja land bij het Roode Kruis ging,bemerkte hij bij een schelf het gansch bebloede lijk van den gemelden Cammu. Het eerste onderzoek der policie wees uit dat de werkman moest doodge slagen en gestampt geweest zijn langs de Abeele- kalsijde en dat de moordenaars zijn lijk zullen gesleept hebben op het veld van Alf. Schaballie. Men had hem rond den middernacht zondag gezien met eenige boerenwerklieden in de her berg Den Suikerij-ast langs den gemelden steenweg Zware vermoedens wegen op twee boerenknechten die. woensdag naar Frankrijk gevlucht waren. Woensdag namiddag is het parket van Yper ter plaats geweest en heeft bevolen de twee voortvluchtige werklieden op te zoeken en aan te houden. Dadelijk werd het lijk naar het gasthuis overgebracht. Vrijdag nuchtend is het parket nogmaals ter plaats gekomen om de lijkschouwing te doen. Karei Cammu was een eenvoudige boeren- xyerkman, die zich soms des zondags door maten liep medesleepen tot den drank hjj was ge boortig van Westouter en 57 jaar oud. Naar Gent. Van zondag 12 October tot Dinsdag 21 October, heeft te Gent de nationale prijskamp van hop plaats, waaraan 406 hopplan- INSGHRIJ VING bulten België vracht er bil. - DRUKKER

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1