Buitenland van een YPER ARROKDISSEIIlEm Binnenland 1k«rfedijk« Ikaknder Zaterdag 18 October 1913 Wekelijksche Oplage 8000 nummers CALLEWAERT-DE MEULENAERE YPER 48e Jaar -f Nummer 2486 DE SCHOOLWET 0 0 0 Alles voor de Kloosters B0TERSTRHHT, 3 6, YPER VOOR T HEELÊ JAAR Prijs per Nummer ^3 centiemen. Voor de ware vrijheid van het onderwijs Het arbeidsgeschil te Dublijn De Vredesverdragen IJselijke Zeeramp Woelingen in Mexico Groote mijnramp in Engeland Nieuwe trein op Brussel Gemeenteraad zaterdag ter bespreking in de Kamer Het ontwerp van Schoolwet Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden en de onderwijzeressen zullen recht hebben op eene verhooging van 100 frank om de drie jaar, gaande tot eene verhooging van 1000 frank Öp het wettelijk minimum. «Daarenboven zullen de onderwijzers, die huisvader zijn, bijzondere voordeelen genie ten De jaarwedden van 't einde der loop baan zullen dus op aanzienlijke wijze ver hoogd worden. Ik voeg er bij, verklaarde de heer Jftinister, dat deze verhoogingen eene terugwerkende kracht zullen hebben, en wij zullen '<j£ vreugde genieten ze, in éénmaal, te schenken aan de oude onderwijzers. Het is dan niet te verwonderen dat zelfs liberale schoolmeesters het ontwerp van M. Poullet goedkeuren. Een algemeen geneeskundig toezicht zal over al de scholen die hulpgelden ontvangen, inge richt worden. En daar waar het werk van sch ooisoep en schoolkleeding officieel inge richt wordt, zal het moeten uitgebreid worden zoowel tot de kinderen der vrije als der of- ficieele scholen. M. Poullet eindigde aldus De regeering wil gelijkheid voor iedereen zij krenkt niemands recht. Indien het u past, heeren liberalen en socialisten, bij voortduring de kinderen en de onderwijzers der aanneembare scholen' als verslootelingen te behandelen, dan zullen wij alleen de verantwoordelijkheid aannemen van onze Schoolwet van gelijkheid, en bij zes maanden zullen wij ze, tegenover het kiezers korps, als eene eer doen gelden. De redevoering van den heer minister werd landgdurig toegejuicht. Die eerst aan 't woord kwam na den mi nister, was Menneke Dcvèze, liberaal, framas- son, en daarbij oud-leerJing van „Saiiit-Loüis" van Brussel, 't Was zoodanig flauw hetgeen het jong ventje uitkraamde, dat de linker zijden zelf met ruzie luisterden en als hel gedaan had, 't menneke, het zette zich neer preusch en voldaan en kontent van zichzelven. Na Devèze was het de beurt van den ka tholiek M. Mélot, die aanschouwelijk sprak van de belgische schoolpolitiek, sinds de troon rede van 1910 en het nieuw ontwerp verde digde. M. Royer, liberaal, was de derde spreker, die het oud versleten en valseh thema af zaagde dat België het land is der onwetend heid. Binst zijne rede viel een hevig incident voor Buyl die op zijn poot speelde. M. ROYER (lib.) zegde: Er is ook te kort aan onderwijzers. M. V. DELPORTE (kath.) bemerkte daar op door de schuld van dezen die zich te vroegtijdig laten pensionneeren. M. BUYL (liberaal, gepensionneerde onder wijzer, waalsche liberale schepene van Ixelles, vlaamsche liberale representant van Oostende) nam het op hem en schoot uitEllendeling Smerige kerel I Lafaard (en hij gebaarde in zijne hoorndulle razernij te willen op M. Delporte vliegen... maar hij liet zich gemak kelijk weerhouden... 't slacht van dezen die riep „Houd me vast of 'k doe een ongeluk"... 'tls niet, zegde zijn tegenstander tot de aan wezigen, laat Hem maar los, hij zal koelen zonder blazen, passende honden bijten niet... M. Buyl is ook van dat slach van geweldige lawijdmyakers...) Minister POULLET deed opmerken dat hij niets gehoord had dat beleedigend was voor den achtbaren heer Buyl. M. V. DELPORTE. Te veel onderwij zers treden vroegtijdig af. Acht M. Buyl zich daardoor beleedigd, zijne scheldwoorden ra ken mij toch niet. M. de VOORZITTER. Ik begrijp niets van heel het incident. M. Royer deed 's anderendaags nog voort cn niemand verstond zich aan de al te diep grondige rede van den liberalen spreker... er was immers noch kop noch steert aan. De kamerbespreking gaat voort. Wij blijven verhopen dat de katholieken, eensge zind, gpijts allen en alles, de wet zullen door drijven dit eischen wij, dit willen wij1. Het land is kalm, onverschillig aan de kamerdebatten, vast overtuigd dat de school wet zal gestemd worden en dat er eindelijk aan alle Belgen recht zal geschieden. De liberale kamerheeren weten geen raad; ze vergaarden op hun eigen en besloten een manifest uit te geven en verboden ook de Ferrer-manifestatie van dezen zondag, omdat zij van het fiasco ervan overtuigd zijn 1 De liberalen en socialisten beweeren dat de „Kloosterscholen 20 miljoen toelage gaan tiekken 1 Welnu, het is geen 20 miljoen, geen 5 miljoen, geen 3 miljoen, zelfs gjeeh 2 miljoen; maai wel 64o000 frank voor de aangenomen Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder hoek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER INSCHRIJVING UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- cn Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS. te Brussel bulten België vracht er bij. scholen, en 485290 frank voor de aanneem- bare scholen I Dat zullen onze tegenstrevers op hunne meetingen niet zeggen. De waarheid moet' onder den domphoorn 1 1 Het volgende vertoogschrift, gericht aan de. Heeren Voorzitter en Loden der Kamers van Volksvertegenwoordigers, is overal in omloop' gebracht „De mandatarissen der Natie zijn geroep pen om het schoolwetsvoorstel, door den Heer Minister Poullet neergelegd, te onderzoeken. „De ondergeteekenden, Belgen van hart en van ziel, diep verknocht aan onze nationale instellingen, vol eerbied voor de vrijheid van anderen maar ook evenzeer aan hunne eigene vrijheid houdende, verzoeken U beleefd doch vastberaden pm de stemming van hoogergc- noemd wetsvoorstel, hetwelk, binnen de palen onzer Grondwet, de oprechte vrijheid van on derwijs huldigen zal in België, en zij bidden II tevens om de afwijzing van alle maatre gels welke er zouden toe bijdragen eenen toestand te bestendigen, op schoolgebied, waar tegen alle huisvaders, om hunne gewetensvrij heid en' den eerbied voor hunne rechten be kommerd, krachtdadig zouden hoeven op te komen". Iedereen moet dit vertoogschrift ondertee kenen. Sedert verscheidene weken heerscht er te Dublijn, in Ierland, een hevig arbeidsgeschil. Tot heden toe zijn alle pogingen tot over eenkomst mislukt. De werkstakers willen zich niet opderwerpien en verkiezen in de nij- pe'ndste ellende te leven dan afstand hunner rechteh te doen. Mgr Walsch, aartsbisschop' van Dublijn, heeft, in die droevige omstandigheden, zijne bemiddeling' aangeboden, zich het voorbeeld herinnerende, in vroegere jaren door kardi naal Manning gegeven, die erin slaagde de verzoening te bewerken aan de londensche dokken, toen reeds alle anrfere pogingen wa-, ren mislukt. 't Is te hopen dat de partijen zijne tus- schehkomst zullen aanveerden, want de toe stand wordt meer dan somber. Eiken dag worden de verliezen op 300.000 frank geschat. De Jcoopwaren liggen in de schepen en op de kaaien te verrotten, terwijl zooveel men schep gebrek lijden, niettegenstaande de over vloedige giften welke van alle kanten yor- den toegezonden. De hardvochtigheid der werkgevers wordt de wereld door afgekeurd, daar hun eenig doelwit is het syndikale recht der werklieden te verbrijzelen. Of zij zullen lukken, is eene andere kwestie. Zondag namiddag hebben de b'ulgaarsche af- geveerdigiden zich naar de Pörte begeven, al waar de plechtige verwisselingen der onder- teekehde vredesverdragen plaats had. In de welingelichte kringen zegt men dat onrechtstreeksche pogingen bij het Bulgaarsch gouvernement worden aangewend, ten einde de diplomtaieke betrekkingen tusschen Bul garia en Servië te herstellen. Eene ramp, die al de gruwelen voor den geest roept voorgevallen tijdens de ontploffing van het fransch pantserschip „Liberté" en van de engelsche passagiersboot „Titanic", is in "den Atlantischen Oceaan gebeurd op 10 October. De stoomboot „Volturno", uit Rotterdam vertrokken naar New-York is in volle zee de prooi der vlammen geworden. Het vuur ontstond door het ontploffen van een stoom ketel. Een geweldig tempeest belemmerde ten hoogste de redding der opvarenden. Naar de laatste berichten, zouden er een tweehonderd tal personen in die ramp omgekomen zijn. Men is in volle kiesperiode in Mexico. De toestand sedert den staatsaanslag van presi •dent Huerta, wordt van dag tot dag beden kelijker. Tluitschland 'komt een oorlogschip haar Mexico te sturen om er zijne laud- genooten te beschermen. De Vereenigde-Staten treden handelend op ten voordeele der aan gehouden kamerleden, die weigerden aan den staatsaanslag deel te nemen. In de mijn van Senghenydd, dicht Cardiff, Hi Zuid-Wallis, had dinsdag morgen eene vreeselijke ontploffing plaats, terwijl 600 mijn werkers aan den arbeid waren. De maehie- hen werden vernield en het ophaaltoestel van de kooien werkte niet meer. In de mijn moeten zich aanzienlijke afstortingen voor gedaan hebben. Om 10 ure gelukte hét aatn de reddings ploegen in de mijn neder te dalen. Te middag waren reeds 327 mijnwerkers door. de reddingsploegen bovengehaald. Ver- schillgie dier mijnwerkers haddeen kwetsuren bekomen. Volgens officieele berichten zou het getal geredde mijnwerkers £>1T bereiken. Men heeft tot hu toe 31 lijken bovengehaald. Er blijven -dus hog 389 mijnwerkers begraven in de pulten. De vlammen beletten de redders ver der |h de galerijen te dringen. 's Zaterdags en daags voor de feestdagen. YperV. 15 09 KomenA. 15 25 IdV. 15.25 MeenenA. 15.36 IdV. 15 37 KortrijkA. 15.51 IdV. 25.52 SotteghemA. 16 32 IdV. 16 35 Brussel-Noord A. 17.24 Zon- en Feestdagen. Brussel-Noord .V. 20.54 Denderleeuw A. 21.16 ldV. 21.17 KortrijkA. 22.08 IdV. 22.10 MeenenA. 22.24 IdV. 22.25 YperA. 22.48 Die trein staat in het treinboek niet gezien het reeds afgedrukt was voor de beslissing ge nomen werd dezen trein in gang te zetten. Wat hebben onze liberale Progressisten en Weergalmtrs dunne gedaan en geschre ven over dezen trein. Een trein vcor militairen alleen... 't is eene schande alhier en aldaar 1 en och heere die trein is heel eenvoudig- een uit de reeks militaire treinen die nu ingericht wor den bv. ook in 't kamp om de soldaten toe te laten naar huis tekeeren. De Ypersche trein is voor de officieren, leerlingen onzer Rijschool. En heel gemeene weg wisten onze blauwe politiekers-schrijvelaars te spreken van hoo- gere bescherming, prinselijken invloed.... Ziet, heeren, gij die er altijd op bolt en Btoft dat gij zoowel opgevoed en gemanierd zijt... uw schrijven was veel min dan niet comme- il-faut. En dat zijn dan de mannen die de belangen van de Rijschool in Yper zullen verdedigen. Als er ongegrond uitgestrooid werd de Rij school gaat Yper verlaten... 't was van wege dieliberale strijders een schandgeroep tegen het Gouvernement... en intusscben, bij elke gelegenheid, nu ter occasie van dien mili tairen trein, is het bijten en bassen over al 't geene in het belang van de Rijschool in Yper gedaan wordt. Proficiat Heeren I Daar was iets dat de Yperlingen zoo niet tegenging toch ten minste jammer scheen, en dus ook reden gaf tot klagen, 't was dat die speciaal-express-trein niet mocht geno men worden door de reizigers, hij was spe ciaal voor militairen. Ea daarop de FVo^-essisten en Weer galmets aan 't spotten met onze katholieke afgeveerdigdeD, nl. met M. Senator Fraeijs de Vtuleke die kortelings nog zoo klaar uiteen gedaan had aan den Minister van IJzerwegen welke verbeteringen er noodig waren en mogelyk op de Y'persche spoor lijnen... Dat was om huneigenzelven te troosten en te wreken misschien, over al de blauwe schoenen welke hun oppermachtige blauwe representant geloopen heeftIm mers ze doen zij gemakkelijk in den mond loopenM. No!f, wel die man bekemt alles... 't Ware wel eens 't opsommen weerd, acht bare confraters, al wat de macl tige invloed van M Nolf bekomen heeft zelf vanwege blauwgezinde ministerieel© bureelmannen Intusschen terwijl M. Nolf's vrienden in hunne gazetten spotten en kloegen, wrochten onze katholieke afgeveerdigden en M.Senator Fraeijs de Veubeke en M. Representant Colaert vroegen aan den Hr Van de Vyvere, Minister van Spoorwegen, dat die nieuwe speciaal-express trein zou toegankelijk zijn Zondag had de inhuldiging plaats van het gedenkteeken, opgericht aan de nagedachte nis van baron Dhanis, den heldhaftigen over winnaar, in Congoland, der Araben-slaven handelaars. Aan de statie had eene ontvangst plaats der overblijvende „Afrikaanders" die samen met Dhanis de Araben overwonnen, na een-en schrikkelijken oorlog. Gedurende die ontvangst werd, in naam des Konings, aan de „Congoleesche Mutuelle", een vaandel ge schonken. Daarna trokken zij naar het gedenk teeken van den beroemden krijgsman, waar menige redevoering uitgesproken werd, het groolsche werk herinnerend tegen de slaver nij door de Belgen in Congoland ingericht. Onder anderen spraken daarM. Renkin, minister van koloniën; M. Devos, burgemees ter van Antwerpen; kolonel Gilain, die een van Dhanis' strijdmassers was, enz. Luite nant de Bonhomme bedankte in naam der familieleden. Na de redevoeringen defileerden de afveér- digingen yan al do regimenten van hét gar- zoen, de scholen cn oud soldaten, voorhij het gedenkteeken, dat de beteugeling van den slavenhandel verbeeldt. Een lunch werd alsdan aan meer dan 20(1 personen opgediend, gedurende dewelke eên telegram aah den Koning gezonden werd, en menige oud „Afrikaander" die zijn wapen- gezel terugvond, de gedachtenis herinnerde aan de bloedige veldslagen, ginds ver, in dc bran dende Congovelden geleverd. I voor alle reizigers... en DAT HEBBEN ZIJ BEKOMEN. Een bewijs, Progressisten en Weer- galmeisdat de heer Minister van Spoorwe gen welgesteld is ten opzichte van Yper en dat we mogen verwachten dat hij de door M. Fraeijs de Veubeke gevraagde verbete ringen zoo spoedig mogelijk zal toestaan... dan zullen wij ook eens mogen vragen Voor koevele is M. Nolf in die \ake en het antwoord zal zijn voor Tot later, wij hebben nog andere puntjes te bespreken aangaande onze spoorwegen. October 1913. De Heer Fiers is afwezig. De heer Sekretaris geeft leziDg van het verslag der vorige zitting, dat goedgekeurd wordt. Me.juffer Maria Dewachter werd. in geheim komiteit, tot portierster benoemd in Stadmeis- jesschool, in de Rijsselstraat. De heer D'Huvettere maakt zich tot tolk der rechtmatige klachten der bevolking tegen het inrichten 's Zaterdags en Zondags voor een trein, uitsluitend voor soldaten bestemd. De heer Voorzitter antwoordt dat hij, zoohaast hij dit nieuws vernam, een brief naar den be voegden Minister geschreven heeft om hem de klachten der bevolking voor te lesgen. Kort daarna werden heer volksvertegenwoordigers en senators officieel verwittigd dat die trein toe gangbaar was voor a'le reizigers. Mededeeling De heer Colaert deelt'mede dat het Stadsbestuur aan den heer Minister van Spoorwegen de toelating gevraagdheeft om kosteloos de reklaam-affiche onzer stad in de bijzonderste spoorhallen van het land en in den vreemde te mogen uitplakken. De heer Minister vergenoegt zich bij het kos teloos plaatsen van 150 affichen in de statiën van het Belgisch Spoorwegnet. Wat de herstelling van onzen Halletoren be treft, het schepenkollegie heeft aangedrongen opdat de openbare machten hun aandeel in de werken zouden betalen De plans weiden terug gestuurd na goedkeuring door de Commissie der Praalgebouwen. Gelijk blijkt uit een schrijven van den heer Gouverneur de Provincie, zullen de aandeelen van den Staat en van Provincie in het jaar 1914 aaDgeduid worden. Binnen kort zal men tot de aanbesteding der werken mogen overgaan. Sladseigendommen proces-verbaal van den verkoop der noten. Die verkoop heeft 850 fr. opgebracht. Goedgekeurd. Bijgebouw van 't Zuidportaal der St-Maar- tensherkDe heer Voorzitter iaat weten dat de heer Minister van Kunsten en Wetenschappen weigert tusschen te komen in den opbouw der bijgebouwen aan het zuidportaal. De heer Burgemeester stelt voor de beslissing, door den Kerkraad genomen, goed te keuren. De nieuwe uitgaaf zal tot 3.687 fr. beloopen. Het Schepencollegie stelt voor een krediet van 1843 fr. 92 te stemmen, als aandeel der stad. Het Stadsbestuur is verplicht door het verdrag met de Kerkfabriek aargegaan. nieuwe lokalen te bezorgen in plaats der lokalen der St Maar- tensabdii. vroeger door de Kerkfabriek gebruikt. Hetisduseeue zede'iike verpljefjting voor de stad haar aandeel in die werken te betalen. Wii hopen dat de Staat ons toekomende jaar de «om die wii betalen, zal terugschenken. De Raad keurt goed. De heer D'Huvettere doet opmerken dat hij de noodzake'ijkheid der oprichting van dit bij gebouw niet inziet, en beknihbelt dien bouw, in achitectursal opzicht. De heer Voorzitter verklaart, inziin antwoord, dat het hoogst noodig is het Zindportaal met de kapel van den Deken te verbinden door het op richten van een sierlijk bijgebouw. Haardoor zal die hoek, die heden gansch dit deel der kerk ontsiert verdwijnen. Wat meer'is. wij ziin ver plicht een lokaal te bezorgen aen de Kerkfabriek om eenige harer meubelen te bergen die nu in verscbe dene hoeken der kerk ooeengestap»ld staan. Eens dat het Museum en het Archief in de St-Maartergabdü zullen ingericht ziin. zal er geen Dlaats meer beschikbaar zjjn voor den eere- dienst. De toelaag wordt eenparig gestemd, min vier onthoudingen. Eeredienst: rekening 1911 der Kerkfabriek van St-Jacobs De Raad keurt die rekening goed, die in ontvangsten en uitgaven tot 14.333 fr keloopt. EeredienstBudget voor 1913 der Kerkfa briekvan St-JdcobsDe Raad schenkt er zijne goedkeuringen aan. Men voorziet in ontvang sten 8056.46 fr. en in uitgaven 3497,25 fr Overschot4619 21 fr. Bureel van Weldadigheidje Raad schenkt eene reeks grondvergunnir-gen op het kerkhof. Bureel van WeldadiaheidDe Baad stemt' het. aandeel van het Weldadigheidsbureel in de onkosten gevergd door het kosteloos lager on derwijs. Stadsgelden rekening van 1912 De gewone ontvangsten bePopon tot- 407801 58 fr de gewone uilgaven 356.924.60 fr., batig slot in het gewone 50.876 96 fr. Do buitengewone ontvangsten bedragen 276.977 fr. 94. de buitengewone uitgaven 192.791 fr. 67 batig slot in het buitengewone 84 183 27 fr. Algemeen overschot135.060 fr. 25. M Sobry stelt voor eene strook gronds. aan de stad toebehoorende en gelegen achter de sta tie te verhuren De heer Voorzitter belooft die zaak te onder zoeken. Stadsverordeningen wijzingen aan het re glement op den vuilnisdienst. De Raad keurt de wfiziginsr goed door de Be stendige Afvaard'cir? toegebracht aan de ver ordening op den vuilnisdienst. SladseigendommenDe stad heeft grond, te Dickebusch, verw^seld aan Mevrouw de Meu- leuaere, om de werken aan Oickebnschvijver uitgevoerd, te vergemakkelijken. De Raad keurt dit goed. Proces-verbaal van aanbesteding voor de op- 7 tenting eener naald op St Maartenstoren De Dinsdag zijn dan de volksvertegenwoordigers aan 't werk gegaan in gewonen tijd moe ten ze maar bijeenkomen den tweeden Dins dag van November om de schoolwet te bespreken... en... laten wij het maar recht uit zeggen om de schoolwet te stemmen nog vóór 8 November. Zoo moet het zijn 't is de wil van het Belgische Volk. Natuurlijk was het MINISTER POULLET die eerst aan het woord was om de hoofd gedachten van het wetsontwerp te doen uit schijnen. Het ontwerp heeft een vierdubbel doel 1° Het brengt het verplichtend schoolgaan in en tevens de algemeene kosteloosheid van het lager onderwijs 2° het richt het onder wijs van den 4" graad, hetgeen wil peggen dat men aan de leerlingen de eerste begrip pen van jekere vakken, vooral de je die ter plaats uitgeoefend wordenjal trachten te geven en voor de meisjes het aanleeren en uitbreiden van huis- en kookwerk jal be trachten 3° het verbetert op aanzienlijke wij je den toestand der onderwijjers en on derwijzeressen 4° het voorjiet maatregelen om de gejondheid der kinderen te vrijwaren De heer minister zegde dat do verplichting van schoolgaan eigenlijk in België zooveel niet noodig 'is om de kinders naar school te krijgen, maar om ze wat regelmatiger te houden. Op1 765.787 kinderen, die op 31 December 1910 den ouderdom haddén om naar school te gaan, waren er enkel 7.292 niet ingeschre ven. Maar de kinderen blijven dikwijls niet lang genoeg op school. Daarom voorziet de wet het schoolgaan tot 14 jaar, mits dat zij van 13 jaar zullen mogen thuis blijven, als zij een klein bekwaamheidsexamen onderstaan. Aan den landbouw zal alle gemak gegeven worden, opdat, tijdens het volle seizoen, de kinders een handje in den veldarbeid zouden kunnen toesteken. Doch hier nu de groote knoop. Als wij alle kinders tot schoolgaan verplichten, voegde de minister erbij, moeten wij ook allé oud°ers in state stellen hunne kinders te zenden naar de school hunner keuze. En daarom wordt, onder oogpunt van wei delijke ondersteuning, naar meer gelijkheid "ge streefd Tusschen officieele en vrije scholen. Niemand die reehtveerdig is, kan daar iets tegen inbrengen. De tegenpartijen roepen wel 't Is voor do kloosters Uitvindsels I Van de voordeel-en die de wet voorziet voor de onderwijzers en onderwijze ressen, zijn de kloosterlingen uitgesloten. Volgens het voorstel wordt de toestand der wereldlijke onderwijzers merkelijk verbeterd. Men oordeele Het ontwerp verhoogt de aanvangswedde. Zoo vroeger de onderwijzers aanvingen met 1000 frank, zullen ze nu aanvangen met 1200 frank en de onderwijzeressen met 1100 frank; de onderwijzers zullen recht hebben op eene verhooging van 100 frank om de twee jaren, gaande tot eene vermeerdering van 1500 frank op het wettelijk minimum, Zondag 19 October. 25" Zondag na Sinxen (4- Zondag van October) Mis van dezen zondag. Gcdacli- tenis van H Petrus Alcantara. Evangelie van den Zondag. In dien tijd terwijl Jezus tot de menigte sprak, zie daar naderde een overste en wierp zicli voor hem neder en zeide Heer, zooeven is mijne dochter gestoi ven, maar kom, leg haar uwe hand op en zij zal leven. En Jezus stond op en volgde hem met zijne leerlingen. En zie, eene vrouw, die twaalf jaar lijdende was aan eene bloedvloeiing, trad van aehteren toe en raakte den zoon aan van zijn kleed, want zij zeide bij zich zelve Indien ik slechts zijn kleed aanraak,' zal ik genezen zijn. Doch Jezus keerde zich om, en haar ziende zeide HiiWees welgemoed, dochter, uw geloof heeft u gered. En van dal oogenblik af was de vrouw genezen. En toen Jezus in het huis van den overste kwam en de fluitspelers en het misbaarmakende volk zag, zeide Hij Gaat heen want het meisje is niet gestorven, doch slaapt En men lachte met Hem En nadat de menigte verwijderd was, trad Hij binnen en vatte haar bij de hand. En het meisje stond op. En de mare hiervan verspreidde zich door geheel die landstreek Maandag 20 E Joannes Cantius, belijder. Gedurige Aanbidding te St-Jan ter-Biezen Dinsdag 21. Octaafdag van H. Donatianus' feestE. Eilarion, abt. Woensdag 22. E. Ursula en Gezellinnen, maagden en martelaressen. Gedurige Aanbidding te Yper (Paters Lis- calsen). Donderdag 23. H. HedwigisWeduwe. Vrijdag 24. H Raphael, aartsengel. Gedurige Aanbidding te Gheluwe Zaterdag 25. HE. Crispijnen Crispianus

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1