Binnenland Buitenland (PES&IHBOjlDISSEHEUl ftcrbclijbe "Kalender Nummer 48e Jaar 2487 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 25 October 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE YPER -ƒƒƒ/ DRUKKER Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder hoek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. UITGEVER B0TERSTRHHT, 3 6, YPER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. INSCHRIJVING VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. bulten België vracht er bil. - Prijs per Nummer5 centiemen. Zondag 26 October. 2ie Zondag na Sinxen. (5e Zondag van October). Mis van den 58 overgebleven zondagna Driekoningen. Gedachtenis van H Evaristus, paus en martelaar. Evangelie van den Zondag. Toen Jezus van den berg was afgekomen, volgden Hem vele scharen volks En zie, een melaatsche, kwam en aanbad Hem zeg gende, Heeie indien Gij wilt. Gij kunt mij reinigen En Jezus zijne hand uitstrekkende, raakte hem aan, zeg gende Ik wilword gereinigd En terstond was zijne melaatschheid gereinigd. En Jezus zeide tot hem Zie toe, dat gij het aan niemand zegtmaar ga heen, vertoon u aan den priester, en offerde gift, die Mozes geboden heeft, tot eene getuigenis voor hen. Toen Hij nu Capharnaiim was ingegaan, kwam tot Hem een Hoofdman, dien Hem bad en zeide Hcere m'jn dienstknecht ligt te huis aan eene verlamheid en lijdt zware p:jnen. En Jezus zegt tot hem lk zal komen en hem genezen. En de Hoofdman antwoordt en zegt Heere! ik ben niet waardig, dat Gij onder mijn dak inkomtdoch zeg het maar, met een enkel woord, en mijn dienstknecht zal genezen worden. Want ook ik ben een mensch onder de macht ven anderen gestellijn wederom krijgsknechten hebbende onder mij en ik zeg tot dezen ga en hij gaaten tot een ander Kom en hij komten tot mijn dienstknecht doe dit en hij doet het Jezus nu, dit hoorende, verwonderde zich, en zeide tot die hem volgden Voorwaar zeg ik u zoo groot een geloof heb ik in Israël niet gevonden. Doch ik zeg u,, dat velen van Oosten en Westen'zullen komen aanzittenjmet Abraham en Isaak en Jacob injhet Rijk derJHemelen maar de kinderen des Rijks zullen uitgeworpen worden in de duisternis daar buiten, taldaarj'zal geween'zijn en gekners der tanden. Kn Jezus zeide tot de Hoofdman Ga heen, en gelijk gij ge loofd hebt, zoojgeschied u IjjEn de dienstknecht genas dit zelfde uur. Maandag 27 Vigilie van HH. Simon en Ju das, apostelen 27. Dodon, belijder. Dinsdag 28.HH Simon en Judas, apostelen. Woensdag 29. 27. Eusebia, maagd en marte lares. Donderdag 30. H. Alphonsus Rodrigez, belijder. Vrijdag 31. Vigilie van Allerheiligen Vasten dag en Vleeschderfdag. Gedurige Aanbidding te Yper Theresianen Zaterdag 1 November. Allerheiligen. Gedurende het liturgisch jaar heeft de Kerk de geheimen van het verlossingsiberk gevierd en het leven harer Heiligen overwogen thans wil zij onzen moed opbeuren door het verruk kelijk schouwspel van het eeuwig geluk der Zaligen in den hemel. Be oorsprong hunner zaligheid is Christus, het Goddelijk Lam, het voorwerp van hunne liefdevolle aanschouwing en hunne jubelende lofzangen. In zijne goedheid heeft God ook ons tot het zelfde geluk geroepen Hij schonk ons hiertoe zijne talrijke genaden- iddelen, en het voorbeeld en de voorspraak der Heiligen. Waardeeren wij deze weldaden en maken wij ze ons ten nutte, opdat ook wij eenmaal het doel van ons christelijk leven mogen bereiken. Evangelie van Allerheiligen. In dien tijd besteeg Jezus bij het zien der scharen den berg, en als Hij gezeten was. naderden zijne leerlingen. En Hij opende den mond om hen te onderrichten en sprak Zalig de armen van geest, want hun behoort het rijk der hemelen. Zalig de zachtmoedigen want zij zullen het Land bezitten Zalig die weenen, want zij zullen getroost worden. Zalig die hongerigen cn dorsten naar de rechtvaardigheid, w ant zij zullen^verzadigd worden. Zalig de barmhartigen, want zij zullen barmhartigheid ondervinden. Zalig de zuiveren van hart, want zij zullen God zien Zalig de vreedzamen, want zij zullen kinderen Gods genoemd worden. Zalig die ver vólging lijden om de rechtvaardigheid want hun behoort het rijk der hemelen. Zalig zijt gij, als men u om mijnent wil beschimpt en vervolgt en valschelijk beschuldigt van allerlei kwaad. Verheugt en verblijdt u, omdat, uw loon in den hemel overvloedig is. Voor en tegen de SCHOOLWET Zijn cr voor alle de katholieken de overgroote meerderheid van 't land en in de Kamer heel de rechterzijde, eensgezind geschaard rond het gouvernement. Zulks is eens te meer gebleken, tot verstomming-der terncerg:stagen linkerzijden, Vrijdag over acht M. WOESTE dageh, na de meesterlijke redevoering van den wonderbaren katholieken voorman, M. WOESTE, oud in jaren en altijd jong van hert e!n geest. Vóór hem hadden gesproken de twee vrijï- metselaars DEYEZE dn ROYEIt. Een libe raal blad schreef zelf (dat zijl niets gezegd hadden, zij hadden dus beter gezwegen. M. WOESTE deed uiteen wat immer het stre ven geweest was der katholieke paiiij',en hoe het noodigwas meer gelijkheid te stellen tusschen vrije en offieieele scholen. Wij, katholieken, eer biedigen liet gedacht van andersdenkenden die offieieele scholen willen voor hunne hin ders maar wij willen ook voor onze hinders vrije scholen op gelijken voet gesteld met de offieieele. De scholen, welke onze tegenstre vers willen zijn geen nationale scholen, daar zij, als ongodsdienstig, aan alle Belgen niet kunnen bevallen. Zij bevallen niet aan deze ouders, die, met volle recht, van de onder wijzers eelie christelijke, godsdienstige opvoe ding eischen. De vrije keus der school is eeu onaanroerbaar recht der ouders dat door de grondwet geëerbiedigd wordt en dat geen wet schenden mag. De gevolgen van een ver plicht officieel ongodsdienstig onderwijs kan men nagaan in Frankrijk. Zijn nog voor de schoolwet het grootste getal offieieele onderwijzers, zelfs degenen dié persoonlijk ongeloovig zijn, omdat zij in het westontwerpf eene merkelijke' verbè'.èring vin den in hun geldelijiken toestand. Hoe dunne gezaaid slaan clus de tegenstre vers 1 Welk deerlijk figuur maken dan libe rale en socialistische volksvertegenwoordigers Ze zijn er zelf beschaamd voor. Een hevig liberaal blad L'AVENIR, van Doornijk, drukt het De slag is op voorhand verloren sedert wij in Juni 1912 geklopt wer den. Willen de stemming der nieuwe school wet beletten, 't is ons poer 'naar de musschen verschieten. Verleden week Donderdag hielden, te Brus sel, liberalen en socialisten te gare meeting tegen de schoolwet, en op die vergadering bekende M. Masson dat het land onverschil lig is en. in geen beweging komt (t. t. z. in geen antiklerikale beweging tegen het gou vernement. 't Heeft wel gebleken zondag laatst te Brussel. Het antiklerikaal Fiasco De antiklerikalen gingen GRRRR...OOTE MANIFESTATIE houden door de straten en op de groote Markt der hoofdstad, en er van profiteeren om eene betooging te hou- dejn voor het proper beeld van den properen Ferrer, eten spaanschen heiligen anarchist, voorbeeld van veel deugden... (Zie verder ar tikel uit Wervick.) Hewel I hoe is 't gegaan De liberale MATIN van Antwerpen en de liberale ETOILE van Brussel hebben, met allersterkste vergrootglazen op den neus, 20.000 manifesteerders gezien in den vrijden kersstoet. De liberale PETIT BLEU maar 10.000, de even liberale JOURNAL DE MONS komt tot 6000. (Hunne brilglazen waren zoo sterk niet.) Houden dan de eerst genoemde bladen met hun lezers den gek De waarheid is dat er goed gerekend, en nog veel toegegevèn, rond de 4000 betoogers waren (vrouwen en hinders inbegrepen). Het is de FLANDRE LIBERALE, van Gent, die klaagt en schrijft „DEZE BE TOOGING WAS NIET WAARDIG van de groote zaak die wij op dit oogenblik ver dedigen. BUITEN EENIGE GROEPEN UIT HENEGOUW WAREN ER GEEN 1500 MANIFESTANTEN Zij defileerden te midden eener HALVE ONVERSCHILLIGHEID... DEZE BETOO GING HEEFT BLIJKBAAR DE INSTEM MING DER BEVOLKING NIET ONTMOET." We geloovón 't wel... de muzieken speel den de „Interantionale" en de betoogers rie pen „Leve de Revolutie En de liberalen volgden gedwee de roode revolutiemannen, De groote blauwe kopstukken hadden voor zichtiger geoordeeld thuis te blijven. In den stoet droeg men „tafereelen die van geringe gees [vermogens getuigen", -t Is de liberale CHRONIQUE die het met spijt moest be kennen. O.a. een tafereel waarop een paler en een vrije onderwijzer een ezel (verbeel dende de leerlingen der vrije scholen) voort trokken. Geniaal, nietwaar! beleefd en deflig!.. Voor St-Niklaaiskerk trekkende, zongen de andermans-opinie-eerbiedigende vrijdenkers het Ave Maria en voor het standbeeld van den anarchist Ferrer ciloyen Hins, voorzit- cer van LA LIBRE PENSEE predikte opentlijk propaganda aan in het le ger. 't Is de socialistische PEUPLE die dit met een bijzonder plezier aanstipt. En daarmee hebben zij: Zondag laatst hunne zegepraal verzekerd. Moeten ze maar. Het verstandig, gezapig Belgisch' volk voelt van langs om meer walg en afkeer voor den an tiklerikalen boel. In de KAMER, deze week LIBERAAL LAMRORELLE sprak eerst Dinsdag tegen de schoolwet en tegen aller hande schoolboeken gebruikt in het vrij1 onder wijs. 't Was zoo flauw dat de katholieken zelf de moeite niet deden te onderbreken. De liberalen en socialisten vonden het noo- dig van tijd tot tijd een woordje tusschen te werpen om den spreker wat moed te geven. M. S IF F ER, van Gent, hU dan ook geen moeite den vorigen spreka- te weerleggen en hem onder den neus te wrijV ven eenige schriften en boekwerken van zoo gezegd onzijdig onderwijs, waarin geleerd wordt dat de godsdienst tegen de wetenschap is, dat het christendom verantwoordelijk is voor alle ellenden, en veel andere aarts domme dwaasheden en leugens. Hij bewees daarbij1 hoe de vrijdenkers de onderwijzers bedreigen met straf van afzet ting, indien zijl geen: deel willen nemen in den strijd tegen de godsdienstleering. Eindelijk pleitte hij ten voordeele der schoolwet opdat alle Belgische kinders van dezelfde voorrechten zouden kunnen genie ten en dat de kinders der arme christcne ouders geen verstootelingen meer zouden we zen van wege antiklerikale gemeentebesturen. Daarna kwam zekere liberale representant VAN DE WALLE aan de spreekbeurt. Deze kraamde niet alleen flauwe praat uit maar verdedigde nog verstommende revolutionnaire stelsels... Het zij'h de ouders niet de te kie zen hebben, beweerde die man, 't zijn de kinders I Welke dwaasheid i Verbeeldt ge u die kleine bengels van 7, 8 jaar, die tegeh hun ouders opstaan, en zeggen'k zal ik mijta school kiezen, g'hebt gij daar niets in te zien. Moesten er veel zulke praats uit eendoen gelijk die M. Van de Walle, 't ware algauw een opstand van al de ouders in België Wijl kennen M. Van de Walle niet; wij weten indien bijt gehuwd is en kinderen heeft. In de veronderstelling van ja, vragen wijl hem wie de school zijner kinderen gekozen heeft; hiji of zijne kinderen zelf., en welk ant woord hij: zou gegeven hebben, had een zij ner kinderen durven opstaan tegen papa's wil M. VERITAEGEN, vertegenwoordiger van GENT-EECLOO, had de meeste bijval. Wij, katholieken, zegde hij, zijn van ge voelen dat de GEWETENSVRIJHEID voor den huisvader de vrije keus der school be helst, zij weze dan eene confessionneele of niet confessioneele school. Wijl, we willen deze vrijheid eerbiedigen omdat wij de vrijwaring van onze vrijheid zien in het eerbiedigen van de vrijheid der anderen... Wij stellen er meer dan ooit prijs op dat de ouders hunne kinders mogen opleiden naar de stem van hun geweten, dat willen wijl voor de vrij denkers zoowel als voor de christenen... Moest eensdaags de oppositie opnieuw de sch ooioorlog doen losbarsten, dan zal zij staan tegenover het in slagorde gerangschikte leger edr huisvaders die zij: zal gekrenkt heb ben in hunne geweensvrijlheidt en hunne weer- digheid en die nogmaals het land van Oost tot West zullen doen weergalmen met den dreunenden kreet Neen, gij1 zult ze niet heb ben de ziel onzer kinderen I SOCIALIST DONNAY moest ook zijn woordje zeggen om het afgezaagde liedje te zingen dat de klerikalen hét onderwijs wil len gebruiken als middel tot verslaving. Mi nister Poullet moest van tijd tot tijd tus schen komen, een bewijs dat de roode roode. waalsche spreker Iniet heel thuis is in de kwestie. 'tWas misschien om dit gebrek aan kennis te verduiken dat de socialisti sche collegas van tijd tot tijd riepen: Trés bien, Donnay I Na de rede van M. Donnay werd liet woord verleend aan M. DE PONTHIERE, die op meesterlijke wijze de verdraagzaamheid der katholieken, bijizonderlijk op gebied van open baar onderwijs kenschetste; alle dagen geven de oppositiepartijen bewijzen van hunne vijand schap tegen al dat godsdienstig is; wij, ka tholieken, eerbiedigen iedereens opinie. Wij, katholieken, willen schoolvrede, gij, antikle rikalen, schooloorlog. M. Ozeray verklaart, namens de Luxem- burgsehe antiklerikalen dat hij tegen de schoolwet stemmen zal. Wij, verwachten nog de redevoeringen yan de antiklerikale hoofdmannen HYMANS en VANDERVELDE. Daartegen de katholieke aanspraken van M. COLAERT en minister POULLET, Mocht het' dan gauw af zijn met de algemeene bespreking, het land wacht met ongeduld de stemming der wet. Ontploffing van een bestuurbaar luchtschip in Duitschland Dinsdag laatst was de bestuurbare ballon Zeppelin L R te 10 uur 15 opgestegen te Johanistbal en bereikte weinigen tijd daarna eene hoogte van 300 meters, 't Is toen de ballon op die h ogte was gestegen, dat het gevaarte ontplofte, den dood veroorzakende aan de 25 mannen die er de bemanning van uitmieken. Dat is de tweede bestuurbare ballon, voor het zeewezen bestemd, welke in zes weken tijds vernield wordt. Volgens mannen van 't vak moet men die ijselijke ramp toeschrijven aan een terugslaan van vlammen uit den motor van het vuur- schuiije. De branddoovers van dit schuitje vond men reeds ledig, wat bewijst dat men een begin van brand heeft pogen teblusschen. Gelijk men begrijpt, heeft dat smertelijk on geval een pijnlijken indruk op het Duitsche volk teweeggebracht, dat terecht fier is op zijne door geene andere landen geëvenaarde lucht vloot. Oostenrijkseh-Serviseh geschil Nauwelijks is de gezichteinder van den po- litiiken hemel wat opgeklaard, of nieuwe, duistere wolkeu voorspellen een nieuw op komend onweder. Zoo was het dees week weer het geval in de Balkanstalen. Op 19 Oclober oveihindigde Oostenrijk's zaakgelastigde aan den Servischcn Minisb r van Buitenlandsehi Zaken eene nota in dewelke geëischt werd dal de Servische troepen, binnen de lien dagen, bet distrikt van Albanië, zouden ontruimen. Indien Servië geen gevolg schonk aan Oosten rijk's vraag, zou dit laatste land handelend op treden en zelf den noodigen kuisch verrichten. Die handelwijze van't Weenensche kabinet verwekte in de Europeesche hovens een diepe verwondering en eene rechlmatige vrees, daar allen het gevaarlijke van den toestand inzagen. Gelukkiglijk luisterde Servië naar de stem der rede en schonk voldoening aan Oostenrijk. In een brief gericht tot de Mogendheden, licht het deze laatste in dat het bevel heeft gegeven aan zijne troepen onmiddelijk het betwiste distrikt van Albanië te ontruimen. Het gevaar voor een nieuwen oorlog is nog maals geweken. Voor hoelang weet niemand, daar de Balkanslaten nog steeds in gisting zijn en dat tal van moeilijke vraagstukken nog dienen te worden opgelost. Kath. VI. Hoogeschooluitbreiding (Davidsfonds - Excelsior - Thuynegilde) De eerste voordracht zal gehouden worden op Maandag 27n October, in de Iweinszaal, te 8 u. stipt. Als spreker zal optreden E. H. NOBELS die zal handelen over den grootsten onzer Vlaamsche schilderschool 11 U B E N S Deze conferentie zal opgeluisterd worden door lichtbeelden. Gala-Concert. Naar wij vernemen is er een Gala-Concert bereid tegen Zondag 9 November aanst. te 4 1/2 u. 's avonds in de stedelijke feestzaal door M. Lucien Ver- haeghe, violoniste, bestuurder van den Mu- ziekkring; met de welwillende medewerking van Mw Stanart, cautatrice, eerste prijs met grootste onderscheiding van hetKonink- lijk Conservatorium te Brussel, prijs der Koningin, professor te Brussel M. Ad. Vlaemynck, celÜBte, leeraar aan het Con servatorium te BruggeM. Francois Van Welden, ténor M. Jos. Plas, vioiste, pro fessor te Brugge M. Alb. Werrebrouck, alto Af. Prosper Mathys, pianist-begeiei- der, eerste prijs met de grootste onderschei ding van het Koninklijk Conservatorium te Gent. Prijken der Plaatsen genummerde stoe len 2,50 fr.le plaats 2 fr, 2e plaats 1 fr. Kaarten te bekomen bij MM Igodt, StatiestraatGhys, Hallestraat Werre brouck, Hondstraat. St LllCasfeest. De wettige erkende vereeniging der schildersbazen van Yper heeft Maandag laatst met veel plechtigheid haar patroonfeest gevierd. Volgens oud gebruik heeft er eene mis gelezen geweest in St Pieterskerk. Talrijke toehoorders alsook eene merkwaardige af- veerdigiog van leerlingen-schilders van de Weldadigbeidsschool woonden die plechtig heid bij. Eene welgepaste gelegenheidsaanspraak wierd gedaan door den Eerw. heer Leys, onderpastor, die een buitengewoon bijval genoot. Na de plechtigheid begaf zich de gansche vergadering naar het lokaal der patroon- scbildeiB gevestigd in de Getemde leeu wen waar hun voorzitter M Beirnaert eene redevoering uitgesproken heeft waarin hij deed uitschijnen wat er al reeds voor de werklieden-schilders gedaan wierd en wat er nog zou moeten gedaan worden hij drong bovenal aan op het bekomen van bekwaam- heids-diplomas die alsdan het werkloon zul len regelen en zoo als het inderdaad besloten geweest is op het Congres van de algemeene Federatie der Aannemers van Schilderwer ken van België onlangs te Gent gehouden. De vereeniging der schildersbazen heeft ook den wensch uitgedrukt van wekelyksche lessen voor huisschildering te zien geven in onze Ypersche Nijverheidschool. De zitting wierd gesloten door algemeene bedankingen en toejuichingen aan den heer Beirnaert, voorzitter en stichter der wettig erkende vereeniging der schildersbazen van Yper. 's Avonds een lekker maaltijd [heeft de oude en nieuwe leden vereenigd in hun lo kaal waar de beste en hartelijkste vriend schap bestond en gansch den avond in vreugde doorgebracht wierd. Burgerwacht.Schieting van 23 Cctober 1913. Gewone schieting. (19 schut ters). 1. BurghoA. 25 25 25 25 25 125 2. Poelemans D. 25 15 25 25 25 110 Aanranding. Zondag avond,rond 9 ure, verliet Blootacker Albert, de herberg «Au grand Monarque» op de Kiekenmarkt, toen bij, inde Mondstraat dooreen kerel aangevallen werd, die hem eene diepe mes steek in de linkerwang toebracht. De ge kwetste werd door dokter Van Robaeys ver zorgd. De dader is gekend. Politieke zagerij. 't is nu sedert weken dat onze liberale gazetten hij te kort aan ernstige drukstoffen zagen over door hen zoogenoemde str...reglement. Och Heere I Ze visschen in troebel water, ze vis- schen in Een nieuwe gelegenheid, den ken ze, om te kritikeeren, te beknibbelen, te bespotten en te belachen. Nu, als die gasten daarmee hun pap kunnen koelen, ze wezen gelukkig. Ongetwijfeld -— ze zijn er er van overtuigdgaan zij, dank aan hunne str...critiek duizende en duizende stem men bij winnen. Want ze zija zij daar maar op uitwel doen, goed admlnistreeren dat is allem; al van geen tel voor die kneekers, politiek, politiek, altijd politiek, niet anders dan politiek... Nu dat zij een str...reglement in banden hebben, zijn ze er boven op de kaloten gaan 'tbekoopen en eans bun bolle gewasschen worden. Maar zeg eens, dap pere strijders, g'hebt alleszins iets vergeten ge moest er eens pastors, paters en nonnen ook mee moeien, dan zoudt ge alle succes hebben. A's men geen programma heeft op poli tiek en administratief gebied, dan moeten die arme sukkels toch met iets voor den dag komen... als ware'tmet een str... programma. 't Is tcch aardig, niet waar, die geest van tegenstand in alles, door alles en spijts alles. Voor verblinde politiekers is het onmogelijk wel te doen. Veronderstel nu eens, dat het gemeentebestuur den nieuwen ruimdienst niet had ingebracht, dan had den die felle jannen, in plaats van, gelijk nu, te trachten de boeren op te jagen, al hunne krachten ingespannen om de steêün- gen op te ruisschen 't had dan geweest van die vermufte kaloten alhier en aldaar die Yper laten vergaan in den stank 1 Terwijl andere steden, groote en kleine,sedert laDge reeds een modernen ruimingsdienst hebben, verkiest ons klerikaal stadsbestuur den geur en kleur van een str...dienst uit Adam's tijd. Foei, die verstokte kaloten, zij zijn nooit voor den vooruitgang, altijd tegen de weten schap zelf op str. ..gebied. Weg er mee I Een woordje aan de buitenlieden De Weergalm vroeg en vraagt wederom dat de buitenlieden met de eerstkomende ge- mcentekiezing tegen de katholieke kandida ten zouden stemmen, onder voorwendsel dat zij voortaan, volgens stadsreglement van 26 Juli II., verplicht zullen zijn beer of boud aan 35 centiemen per hectoliter te betalen en daarboven nog de kosten van vervoer. Wij moeten daarop antwoorden dat het nieuw reglement niemand verplicht beer of boud te koopen. Het verbiedt echter den ver gunninghouder van den ruimdienst meer dan 35 centiemen per hectoliter te vragen, voor beer of boud aan 's vergunningshouders boudputten genomen, of door den vergun ninghouder thuis besteld binnen een omtrek van twee kilometers. De buitenlieden die boud genoeg hebben en geen moeten koopen zullen natuurlijk achter de Weergalm niet horken. Wat de andere aangaat, wij kunnen niet gelooven dat een katholieke buitenmensch zich door de Weergalm zal laten opwinden en verdraaien. Zoo genomen dat de vergun ninghouder altijd en aan ieder 35 centiemen per hectoliter vraagt, is 't niet waar dat goed thuis gebracht boud daaromtrent zooveel weerd is, dat de buitenlieden die hun noodig boud thuis gebracht zijn van een groot last ontslegen zijn, dat de duurte van levensmid delen, kleeding of verwarming, dat de buiten lieden naar de winkels moeten halen, bij hen geene opspraak verwekt, nu bijzonderlijk dat hetgeen zij te verkoopen hebben meer geld weerd is dan vroeger en dat, zoo zij geerne leven, zij ook kunnen verdragen dat een ander besta. Daarbij, de buitenlieden zullen verstaan, dat, als er kan geruimd wor den zonder ongezonde geuren en vuilnissen te verspreiden, de stad die voldoening moet geven aan de steelleden, en openbare rein heid en gezondheid niet mag tegenwerken. Waar zijn de steden waar hier achter niet gekeken wordt Verordering op de openbare netheid. Bij beraadslaging van 3o Oogst 1913, heeft de Gemeenteraad aan M. Evariste Swynge- douw, dezer stad, den alleenhandel (mono- pole) toegekend van den dienst der openbare netheid, ingevolge de verordering vastge steld den 3o Oogst 1913. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCC HAVAS, te Brussel •ran ran

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1