Buitenland fWiïissii Binnenland (iel mirakel van Pieler Datum®. PEGOUD, de Luchtkoning s Ifoct Vjurscbc IDolk YPER 48e Jaar Nummer 2489 Wekeiijksche Oplage 8000 nummers CALLEWAERT-DE MEULENAERE Zaterdag 8 November 1913 fterbdijfte fsalcwdcr DE SCHOOLWET ZONDAGRUST Ministerraad Italiaansehe Verkiezingen Troonbeklimming van den koning van Beieren Plechtige intrede van den hertog van Brunswick Oostenrijk en Griekenland Vereenigde Staten en Mexico Oordeelt ge dat deugd doet in het Ypersche j —ondersteunt dit Katholiek Volksgezind NIEUWSBLAD van Yper en Arrondisse ment Propagandisten maakt pro paganda... -- Binnen kort krijgen alle onze vrienden medewerkers verkoopers de noodige inlichtingen voor goede propaganda gelijk I voorgaande jaar.. j GEWICHTIGE WAARSCHUWING INSCHRIJVINGLIJST ten voor- deele der Zending van Eerw. Pater Georges Seys, Mission- naris in Noord-China Het Ypersche Volk .fr. 10 00 Mr en Mw C., Yper 50 00 Naamloos, Yper 30.00 25 00 Ter nagedachtenis van mija vader en moeder 100 00 Naamloos. Yper 100.00 M. C., Ypsr 5.00 D. P., 5.00 Mr en Mw B. 20.00 Naamloos 10.00 Mr en Mw D. 20.00 Naamloos,•-Yper 20.00 E. H. Soete 10.00 E. H. Dugardyn 5 00 Naamloos 1.00 0.50 Ter eere van Ste Anna en St Hubert 2.00 Naamloos 5 00 Totaal fr. 428.50 Katholieke Wacht. - iDe werkende en beschermende ledeD zijn vriendelijk uit- genoodigd tot de plechtige Patroonmis die zal gezongen worden in St Jacobs' kerk te Yper, Zondag g November igi3 te 9 u., alsook tot het fee.-teüjk avondmaal dat zal opgediend worden in liet Katholiek Volks huis te Yper denzelfden Zondag te 7 1/2 u. 's avonds. Xelefoon N" 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTSaaT, 3 6, YPER Prijs per Nummer 5 centiemen. Frans Van Cauwelaert Kath. VI. Hoogeschooluitbreiding z. E. H. Kanunnik DEMEESTER Maandag 3 November vloog Pe'goud te Gent. Zaterdag 8, Zondag 9, en Maandag 10, vliegt Pégoud te Brusse c' Wij hadden er om gewed. Besluit deze dagorde naar de Kamer van volksvertegenwoordigers en den Senaat te zen den, en bij middel van plakbrieven aan de bevolking van het arrondissement Antwerpen -bekend te maken, en tevens krachtdadig de propaganda voor de nieuwe schoolwet te on dersteunen. Een ministerraad werd gehouden, Woensdag mrogcnd, onder voorzitterschap van hoofd-; minister da Broqucville. De schoolkwestie: werd er besproken. Men was er van oor deel dat, na nog eeltig© sprekers van de; verschiltige partijen gehoord te hebben, de; algemeen© bespreking mag gesloten worden. Dinsdag aanstaande begint, volgens de grond-- wet, de gewone kamerzitting. Na de aan stelling van het Bureel en de gewone for maliteiten, zal het schoohvetsontwerp' herno men worden, t.w. voor de bespreking en de stemming der artikelen en de algehcele stemming der wet. Daarna konten de be grootingen. De volledige uitslagen zijn gekend. De nieu we Kanter zal als volgt samengesteld zijn 297 gematigde liberalen, waarvan ruim dc helft verbindtenissen jegens do külholiefcêh heb ben aangegaan 51 revolutionnairen, 20 her vorm ingsgezinden en 3 onafhankelijke socia listen; 4 svndikalisten, 50 radikalen, 26 ka tholieken, 22 léden der grondwettelijke te genpartij, en 20 .grondwettelijke demokraen. De jameuze joodsche burgemeester Nathan en do gemeenteraadsleden van Bonte, als ook de gemeenteraad van Milanen hebben beisolen 'ontslag te nemen, ten gevolge dei- nederlaag van de antiklerikale politiek. Wij, katholieken, mogen ons verheugen over dien uitslag, vooreerst omdat het getal leden der katholieke partiji merkelijk gestegen is; omdat, ten tweede,, het ministerie Giolitli alle anti-godsdicnisige oplitiek zal moeten laten varen, gezien het zijne meerderheid zal moe ten vinden bij; de gematigde liberalen, waar van een groot deel gekozen zijn, dank zij de stemmeen der katholieken. Woensdag greep te Munchen de troonbe klimming plaats van Koning Ludwig III, van Beieren, die opvolgt aan den onttroonden ko ning Otto, die voor zinsverbijstering te Fun- teurice opgesloten is. De nieuwe koning is geen krijgsman, doch besteed al zijn tijd aan den landbouw, die de bijzonderste bron van welvaart voor zijn land uitmaakt. Grootsclie betoogingen werden te zijnet eer ingericht, waaraan gans oh' dc bevoliking van Munchen deelnam. Woensdag, te middag, had de plechtige intrede plaats van den hertog en de herto gin van Brunswich in de hoofdstad van hun hertogdom. Ondanks het regenachtig weder krioelde het van volk in de straten die, bij middel van dennentakken, vlaggen en triomf bogen prachtig versierd waren. Op gansch den doortocht van den prinselijken stoet was het eene ovatie zonder einde. In den na middag heeft de hertog, in de tegenwoordigheid der leden der Brunswij'chsche Kamer de troon rede uitgesproken. Italië en Oostenrijk hebben te Athene eene gezamentlijke nota besteld, waarin zij kla gen dat het werk der internationale kom missie tot grensregeling ten zuiden van Epi- rus moeilijkheden ontmoet ten gevolge der houding van de bevolking der betwiste lan den, ogpestookt door Griekenland. Die handeling heeft opschudding verwekt in de verschillende kanselarijen, waar men het verwonderlijk heet dat Italië én Oostenrijk zoo op eigen hand gaan in naam van al de mogendheden, zonder dezer voorkennis, en niet in persoonlijken naam. De toestand wordt dreigender van dag lot dag en hout zou geene opspraak verwekken moesten de Amerikaansehe pantserschepen die kruisen voor Vera-Crux, de stem hunner ka nonnen laten hooren. De Vereeriigde-Staten willen niet van den nieuwen Mexikaansehen President, M. Iluerta. Ook hebben zij hem een ultimatum gezonden, opcischénd dat hij zonder verwijl zijn ont slag neme. Generaal Iluerta heeft daarop het diplo matisch korps samengeroepen. De raadsleden van Iluerta oordeelen dat hij ofwel offi cieel moet verdwijnen, ofwel uitdrukkelijk het uilimatum moet afwijzen en aan den ame- rikaanschen vertegenwoordiger zijn paspoort gevetri. De meesten beweren dat Amerika aldus handelt om clc opstandelingen te begunsti gen ten bate van generaal Carranza, den te genstrever van Iluerta. Sedert eer igen tijd is in het Ypersche een kerel op ronde nu heet hij Jules Vivier, dan Léon Dusoulier, hij zegt dat hij van Floreffe is bij Namen, waar hij totaal onbe kend is. Hij tracht bijzonderlijk geld te krijgen, om naar Floreffe terug te keeren.... Brave menschen opgelet Wij wenschen dat de politie mocht eene oog in 't zeil houden en opsporingen doen om onze streek van dien kerel te verlossen. geopend door Het Ypersche Volk Eerste Lijst r Dienstdoende apotheek. Zondag 9 November E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. UITGEVER Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER INSCHRIJVING VOOR T HEELE JAAR bulten België vracht er bij. - Bekendmakingen buiten West- «n Oostvlaanderen woroen ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel Zondag 9 November. - 26= Zondag na Sinxen (2= Zondag van November) Feestdag der Alee- meene Kerkwijding (feest met octaaf). (5® over blijvende zondag na Driekoningen). Evaneelie van den Zondaer. Jezus zegde tot zijne discipelen dit parabel Het Rijk der Hemelen is gelijk geworden aan een mensch, die goed zaad gezaaid had op zijn akker. Doch terwijl de menschen sliepen, kwam zijn vijand, en zaaide onkruid midden onder de tarwe, en ging heen. Toen nu het kruid was opgeschoten en vruchten droeg, toen vertoonde zich ook het onkruid. Rn de dienstknechten van den huisvader kwamen en zei den tot hem Heer hebt gij geen goed zaad gezaaid op uwen akker Van waar heeft hii dan onkruid En hij.zegt lot hen Ren vijandig mensch heeft dit gedaan. En de dienstknechten zeiden tot hem Als ge wilt, gaan wij heen en verzamelen het. En hij zeide Neen opdat gij het onkruid verzamelende, niet soms te geluk daar-nede ook de tarwe ontwortelt. Laat beide opgroeien tot aan den oogst, en in den oogsttijd zal ik tot de maaiers zeggen verzamelt eerst het onkruid, en bindt het in botten om liet te verbranden, maar brengt de tarwe bijeen in mijne graanschuur. Gedurige Aanbidding te St-Jan bij Yper. Maandag 10 Wijding van de Basiliek der Allerli Zaligmaker. H. Andreas Avellinus, belijder Gedurige Aanbidding te Boesinghe Dinsdag 11. E. Martinus, bisschop. Woensdag 12. H. Livinus, bisschop en martelaar. Donderdag 13. H. Didacus, belijder. Gedurige Aanbidding te Poperirghe. Vrijdag 14. Josaphat. marte'aar. Zaterdag 8 II. Gerlrudis, maagd. Gedurige Aanbidding te Proven. Sedert ons laatslc nummer, verleden week vrijdag verschenen, is de bepsreking van het Schoolwëtsontwerp' voortgezet in dc Kamer. We kunnen hier al de sprekers niet op sommen en hunne woorden weergeven, want ze zijn waarachtig te talrijk en ze vallen meest allen in dezelfde besprekingen en be schouwingen. 't Is tijd dat men met die afgezaagde kwestie gedaan maakt en dat de verlangde schoolwet gestemd worden. Onder de laatste sprekers noemen wij, van de tegenpartijen, Citoyen VANDERVELDE, aanvoerder der socialisten cn M. HYMANS, opperbaas der liberalen, beiden vrijmetselaars. Waarachtig, nog nooit hebben die twee re denaars, mannen met kennis, talent enspreek- vondigheid, zoo dunne gedaan, zoo flauwe aanspraken afgedoopt. Is dat nu geen nieuw bewijs dat zij eene sleclita zaak verdedigen, dat zijl overtuigd zijn van de nutteloosheid hunner pogingen. Beiden hebben getracht, maar vruchteloos, de cijfers welke minister Poullet verleden week meedeelde te weerleggen. Vandervelde sprak bedekt weg van een ander en beters wets voorstel., en als Frans Van Cauwelaert hem uitdaagde, zeggende Welnu, M. Vandervelde lcomt op met een tegenontwerp dan sloop de rappe citoyen voorzichtig weg. 't Slacht van een vroeger ontwerp-Anseele, waarmeé noch socialisten, noch liberalen durven voor den dag komen. Citoyen Vandervelde heeft eene gewichtige bekentenis moeten doen, t.w. dat overal, heel de wereld door, zelf in 't Protestantsch En geland en Duitschland, ja, zelfs in het god- delooze Frankrijk, er eene opbeuring, eene vernieuwing van katholieke geloovig leven, en zulks onder de opkomende jeugd, zulks onder de geleerden. De geleerden en studeerenden hebben er genoeg van van al de valsche en zieldoodende leerstelsels van het rationalisme, positivisme, matérialisme.., zij hunkeren naar de waar heid die voldoet en bevredigt, t.w. het ka tholiek geloof. Tegen dit geloof komen nog al onze po litieke vijanden op om dit geloof te doo- den biji de kleinen, bij de kinders der armen, (en alzoo beter en gemakkelijker over on- geloovige verdwaalden te hcerschen). willen dc liberalen en socialisten de dood der vrije katholieke scholen. Doch geen ideaal is cr bij; de katholieken dat meest alle krachten samenvoert als de verdediging der kinderzielen. Daarom is 't dat de katholieken de vrije scholen verdedigen en nu het wetsontwerp Poullet, spijts alles en tegen alles, willen en zullen doorvoeren. r*i Machtig en wijs sprak verleden week vrij dag den vlaamsehen volksvertegenwoordiger van Antwerpen, Uit zijne rede knippen wij het volgende De grondslag van geheel onze schoolpoli tiek is het toekennen, aan de ouders, van het recht om te beslissen over de richting van het onderwijs hunner kinderen. Onze schoolpolitiek berust op 't beginsel dat de ouders van natuurswege aangewezen zijn om hunne kinderen op te leiden. In beginsel, zoolang de ouders geen mis bruik maken van hun gezag, dient dit ge zag te worden gehandhaafd in 't belang der samenleving, de natuurwetten verbieden ons, de ouders te ontzetten van hun gezag zoo lang zij daarvan geen blijkbaar misbruik maken. Wat wijl vragen voor de. ouders, is 't recht en de mogelijkheid om de hoogte hunner plichteh tegenover hunne kinderen, in vriji- beid te kunnen uitoefenen. De ouders hebben het recht, te zorgenvoor de opleiding hunner kinderen, doch daar mee kunnen zij. zich zelf niet belasten zij bezitten daartoe noch den tijd, noch de op voedkundige kennis, juist daarom hebben ziji het recht, dc opleiding hunner kinderen op te dragen aan iemand anders, met name aan den onderwijzer. Daaruit volgt, dat eene volledige overeen komst moet bestaan tusschen ouders en on derwijzer, hun lastdrager. Doch het staat vast dat men geen recht zinnige voorstander zijn kan van de vrijheid der ouders, indien men niet bereid is om de vereischte middelen te verleenen opdat dié vrijheid j ractisch toegepast worde. Wij; willen de schoolvrijheid met al hare gevolgen erkennen en waarborgen. Wijl éiseben niets anders voor de ouders dan het recht. wie dit recht krenkt, kwetst het volksgemoed, vooral bij ons katholieke volk. Wanneer wiji bet familierecht verdedigen, verdedigen wiji tevens het behoud, den voor gang van onze moderne maatschappij. In een organ isehen staat brengt, sedert de verzwakking van liet gezinsleven, iedere ver antwoordelijkheidsgevoel ook een verzwakking mede van dc grondkrachten die het leven, de vruchtbaarheid van de samenleving uit maken. Het Staatsmonopolie voor de scho len invoeren dat is nw program, M. An- seele, maar gij durft het niet bekennen. Dan bewees dc machtige redenaar dat de katholieken niet zijn tegen het officieel on derwijs, en, met voorbeelden aan de hand, hoe de antiklerikalen alle soorten van mid dels gebruiken om de ouders te verplichten hunne kinders te zenden naar de officieele scholen, die zij „hunne" scholen noemen. Verder steunde de spreker hierop dat de katholieke ouders voor de zedelijke vorming van hunne kinders scholen willen waar in het onderwijs en de opvoeding steunen op het gedacht van God, dus van geen zoo gezegd onzijdig onderwijs willen, van geen onzijdige onderwijzers wier voorbeeld alleen aantrekkelijk werkt op; de kinders. Er is har monie noodig tusschen ouders, kinders en school. Eindigend bracht spreker hulde aan Mi nister Schollaert, die klaar heeft gezien in de toekomst en ons partij'leven heeft ver nieuwd met de gevoeligste snaar van ons katholieke volk aan 't trillen te brengen. run Deze week moest nog eens het woord ne men, do grijze, eerbiedweerdige voorman, M. WOESTE, verslaggever over het schoohvets ontwerp die het ook vnl. had over de nood zakelijkheid van een onderwijs gesteund op christen geloof en te bewijzen dat 's lands penningen ook moeten bijdragen om de vrije scholen te onderhouden, zoowel als de of ficieele. De Middenstandsbond De Kleine Bur ger: Gezien de voorgestelde schoolwet eene groote uitbreiding aan het lager onderwijs geeft Gezien de vrijheid van den huisvader ge heel gewaarborgd is Gezien het billijk is alle onderwijs, hetzij officieel, hetzij vrij, gelijk te stellen Gezien dc nieuwe schoolwet eene eerlijké verdeeling der toelagen in voege brengt; Geziein hot beroepsonderwijs praktisch in gericht Wordt Gezien het ontwerf» een algemeen genees kundig toezicht der scholieren invoert Wenscbt liet ministerie geluk met dc neer legging van dit ontwerp Drukt den wensch uit het zoo spoedig mo gelijk tot wet te zien stemmen met toegeving van 1. Toelagen te verleenen aan alle scholen voor het aankoopen van ambachlswerktuigen, ten einde doelmatig het vakonderwijs te kun nen inrichten 2. Aan alle onderwijzers, zooals aan de staatsbedienden, het recht van handel te drij ven te ontzeggen, de bestaande toeslanden eerbiedigend AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst (Davidsfonds - Excelsior - Thynegilde) De tweede voordracht zal gehouden wor den op Maandag 17" dezer, te 8 u. stipt, in de Iwein8zaal. Als spreker zal optreden de professor aan het Groot Seminarie teBrugge, met het onderwerp I)it mirakel, een der grootste dezer laatste tijden heeft sedert eenige jaren de belang stelling gaande gemaakt van heel de geleer de wereld. Ongelooflijk is het wat al boeken en broohuren erover geschreven zijn geweest zoo door voorstaanders als bekatrpers. Nog onlangs werd in de dagbladen een felle pennetwist daarover gevoerd. Zoo dat het bespreken van dit gewichtige feit hoogst actueel bljyft, en het voor de^jinwoners der stad een buitenkansje mag heeten een voor dracht temogen bijwonen waarin door een hoogst beslagen man heel de;bespreking van dit modern mirakel zal gedaan worden. Kanunnik Demeester is immers voorzitter Ten 3 1/4 ure klom Pégoud in zijn mo noplan. De motor begon te ronken en lang zaam rolde hij over den grond een dertig- lal meters ver, om dan zachtjes in de hoogte te klimmen. Het sierlijk toestel zweefde in groote kringen steeds hoogcr. Op ongeveer 12000 meters zag men het eensklaps onbe weeglijk in de lucht hangen. Het ging noch voorwaarts, noch achterwaarts, maar opeens zweefde het rechts af, steunende op den rech tervleugel. Dan vloog Pégoud eene poos recht voor zich uit. De monopla'n duikelde voorover, klom terug met de vleugels in de hoogte, zoodat het op den steert recht stond, kantelde dan op den „rug", en daar zag men Pégoud met het hoofd omlaag zweven. Vier maal achtereenvolgens voerde hij dien doodensprong uit. Daarna duikelde hij voor over en daalde pijlsnel, omtrent 300 meters, naar beneden. Het was om er duizelig van te worden, en vele toeschouwers lieten een angstkreet ontsnappen, vreezende dat het vliegmachien op den grond ging verbrijzeld worden. Doch, toen Pégoud nog een paar honderd meters van den grond was, zag'men zijn monoplan eensklaps een kleinen schok onedrgaan en in waterpaslijri wegzweven, om dan weer steeds hooger en hooger te klim men. Daar herbegon hiji zijne kunstenmake rijen. Hij daalde achterwaarts een paarh on- derd meiers, klom terug bliksemsnel op, en legde dan verscheidene zwenkingen af, op den rechtervleugel getild. Men kan niet be grijpen hoe Pégoud zich daar in het even wicht kan houden. Meer dan eens meende men dat de monoplan ging ten gronde plof fen. Een bang gevoel miek zich van ieder- gehoorzamen, riet als een ruiter zijn af; richt peerd zou behandelen. Ten 1/4 voor 4 ure, klom Pégoud m stens op 2000 meters hoogte. De lucht v op dit oogenblik grauwzwart bewolkt. De boven zag men het vliegmachien, aan etj duif gelijk, een oogenblik in de wolken v dwijneït, om spoedig weer te voorschijn komen eri te dalen op 800 meters. Op die hoogte maakte hij weer drie meiaars, den eene achter den andere, zwen' verscheidene malen, geheel en gansch op rechterzijde gekeerd cn daalde dan in s. raai neder, om spoedig weer op te slijgr De menigte brak verscheidene malen los geestdriftig gejuich en wuifde den vliegert/ hoeden, zakdoeken en regenschermen tot- Pégoud had weldra weer 1000 meters hoo bereikt. Men zag den monoplan langza;, recht klimmejj, zoodat hiji op zeker oog/ blik pijlrecht op den steert in de lucht hii dan viel het vliegmachien achterover, z» dat Pégoud weer met het hoofd omlaag zf Alzoo voerde hiji vier maal vervolgens di) doodensprong uit. Dan legde hij, nog op zijde gekeerd, eene reeks zwenkingen daalde een tweehonderdtal meters in splr.' en hield ten slotte zijn motor stil. De ówif splan daalde in gestrekte vlucht Iangzaal heel langzaam neder, en raakte zacht Plet is onmogelijk de ovatie te beschrijv: welke den onverschrokken vlieger te hef viel. Deze legde een eeretoer af pér at; en groette minzaam de menigte, die hem bundig toejuichte. Pégoud heeft den indruk nagelaten dat de lucht volkomen meester is. van het comiteit dat door Mgr. Waffelae- werd ingesteld om alles wat die wonderbaj genezing betreft te onderzoeken. Wij twijfelen er dan ook niet aan of al leden onzer bloeiende hoogesahooluitbri ding zullen eraan houden op die belangwe kende voordracht aanwezig te zijn. De inrichters. hebben wij c gewonnen 1° 't Moest er toch>an komen de wee galmsche opstellers hebben een pater ond. hun neus... en, wijjvoorzegden 't, ze zoude- wel een pater gevonden hebben in de b ruchte str....kwestie... Hoe dat Ja, 't is Loyola die de opsteller1 van Het Ypersche Volk lesse geeft om t antwoorden op de str....aat ..artikels va De Weergalm. 2° Wij hebben de zaakVheel kalmtje uiteen gedaan, en, meer in'fbetrek zijud met onze buitenlieden als de Weergalmers beter ook over den toestand kunnen scbrij ven. Intus chen hebben wij hertelijk ge lachen met de politieke fearpelsprongen ei de kattekolerie der dolle Weergalmers. Pégoud aan 't werk te Gent. Maandag heeft Pégoud zijne aangekondigde en verbazende luch boeren uitgevoerd te Gent, liet St-Denijsplein, eerst 's morgens, en de tweede maal 's namiddags, 's Namiddags, waren zij belangrijkst en heeft hij langer gevlogen. Men scliat, op 200.000 menschen, de toegestroomde menigte het gedrang was onbeschrijfelijk. Soldaten, gendarmen eri po litie verzekerden den ordedienst en de vlieg dag is zonder ongevallen afgeloopen. een meester, wanneer men het vliegmaehf» op 1000 meters hoogte zag omkantelen, ,i eens langs voren, dan achterwaarts en vü der op de zijde. Men vreesde het elk ooge, blik te zien ten gronde ploffen, 't. Wa verschrikkelijk geweest. Velen sprongen ha a lig op zij, wanneer Pégoud op 500 mclt boven hun hoofd zijne akrobatentoereu ut richtte. Men voelde zich riiet veilig. AF is gelukkig op z'n béste afgeloopen. Met.ee! bewonderensweerdige behendigheid wist I goud zijn toestel aan al zijne-grillen te do;

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1