Binnenland Buitenland Hel mirakel van Pieter Deruöfler. YPER BRRBfiDlSSEMEli Itcrbclijbc Italcuder 48® Jaar Nummer 2490 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 15 November 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE YPER Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B0TERSTRSHT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELË JAAR Prijs per Nummer£3 centiemen. M. Schollaert (Katholiek, Leuven) Nieuwj'aarverlof in 't leger Garnizoensveranderingen BERICHT Alwie een 'abonnement neemt voorl914 op «Het Ypersche Velk|> ontvangt van nu tot Nieuwj'aa het blad kosteloos. De Wetgevende Kamers Hoe is men aan 't werk gevallen De Senaat De Kamer H. Geestmis Voor de spoorw.egwerklieden Berek tot Bescherming der Westvlaamsche uitwijkelingen Werkrechtersraad van beroep Aanslag op M. Diaz De warboel in Mexico Oostenrijk en Bulgarië 't Kartel in Holland Kath. VI. Hoogeschooluitbreiding De tweede voordracht zal gehouden wor den op Maandag 17n dezer, te 8 u. stipt, in de Iweicszaal. Als spreker zal optreden de Z. E. H. Kanunnik DEMEESTER professor aan het Groot Seminarie te Brugge, met het onderwerp Gemeenteraad ff^evray^aterda9 8 De staking te Dublijn Muziek-kroniek. Is Yper als een muzeum één gedurige zang van poëzie en kunst... de algemeenheid der menschep le ven hier te midden van al de schoonheid als vreemdelingen, najagend enkel stoffelijke vermaken en lichamelijke ontspanning. Zucht naar grootsche idealen en ziels-be- vrediging is hier eilaasnog zoo weinig bekend. Tot de weinige uitingen van hooger leven behoort zeker het Verhaegen Concert van dezen Zondag. Ik ben er een gegaan met een hart vol blijde verwachting... en Goddank 1 ik moet het bekennen, ik ben ten volle vol daan weergekeerd. Ik schrijf dezen zelfden avond nog mijn indrukken Nog hangt in de lucht en omzweeft mij de hemelsche muziek van Jo\ef RyclandCs Quintette. Ik hoor nog dat a) Andante Reli- gioso Stil, kalm en stemmingsvol slaat de piano de aanvangs-accoorden, die ruiscben als gewijde muziek onder de hooge gewelven van een kathedraal... tot daarboven komt zweven de blanke figuur van het leitmotiv, getrokken door de alto. Het thema stijgt reeds, herhaald door de le viool, tot het ons eindelijk totaal overmeestert in den melo- dieusen-tragen zang der violoncelle... Dat is geen zang meer, dat is zuivere bezieling, dat is gebed... En zoo ook in b) het Allegro Moderato. Er haDgt zeediepte over Rye- lands muziek... Hebt ge't lied der zee niet gehoord in dat laatste deel het eeuwige wentelen der baren, die stil uitruischen op 't strand... de heilige kalmte der zee... die zucht naar 't oneindige. De uitvoerders toch hebben het begrepen, hun spel was meesterlijk... ze voelden. Ook het Quatuor in si mol van Hay den was op perbest weergegeven. Vooral het spel de lc viool in hèt Adagio was diep gevoeld. Mag ik hier nu eens mijn meening neer schrijven Het is geen vriendenlof, want vóór het Concert kende ik den heer Ver- haegen niet persoonlijk, ik had ten andere zijn spel nog nooit gehoord. Welnu, al diegenen die hem dezen avond gehoord hebben, in het voornoemd Adagio van Hsydn, in het Aria van Bach, en vooral in de Fantazia appasionata van Yieuxtemps zullen overtuigd zijn dat hij vol gevoelen de diepte der muziek goed kent. Uit dit laaste, vooral daar waar de liefdezangmelodie van zacht smeeken tot vurigheid overslaat, straalde begeestering, die de toehoorders overmeesterde... Ja," Mr Verhaeghen voelt en ik dank hem voor het vele genot dat ik van zyn spel beleefde. En wat zal ik zeggen van den violoncel- liste, Mr De Vlaemynck van Brugge, Bij 't luisteren naar Elgars Chanson de Nuiien Lalo's Chants russes dacht ik een menschenstem te hooren, vol donkere levenssmart die ons droeg naar de sublieme verrukking, naar stille gemoeds-vroomheid en innerlijke rust. Goed begeleid door Mr P. Matthys zong Mme Stranart met al de gevoeligheid harer dtepe kunstenaarsziel nPêcheurs de Perlesn van Bi\et, Serenade van StraussQuo vadis van Nouguès. De behaag1 ij ke tenor-stem van Mr F. Van Welden kwam mijns inziens best tot zijn recht in Hérodiade van Massenet en Jozef van Méehul. HetAllouette ook met zijn herhaald Berces, allouette was frisch en lief. Slotsomeen goed gevuld programma, degelijke uitvoerders, opperbeste vertolking. Wanneer komt er nog zoo'n avond Burgerwacht.— Schieting van 19 November. Kartonschieting. (49 Karton». Pinteion M. 25 25 2o 15 25 115 ■Froidure R. 25 25 25 25 15 115 Vercruysse A. 25 15 20 25 25 110 Dethoor F, 25 25 15 10 25 110 Butaye A. 25 25 20 15 25 110 Hamendt A. 25 20 20 25 20 110 Vermeulen R. 15 25 15 25 25 105 Aanbesteding. - Maandag lo No vember, bad er eene aanbesteding plaats voor het voltooien der kelders in het gevang. M. Roose, ondernemer in stad, werd aanbe- steder verklaard tegen 1420 fr. Ongeval. Binst de manege-oefenin gen, deze week, is een leerling-onderofficier van zijn peerd gevallen en heeft zijn been gebroken Hij werd naar het krijgsgastbuis overgebracht. Zijn toestand verwekt niet de minste onrust. KrijgSWCrken van onderhoud en ver betering aan de gebouwen onzer plaats zul len uitgevoerd worden voor eene som van omtrent de 10.000 fr. ZONDAGRUST j ik bet teeken m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder hoek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr, de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaancf eren worden ontvangen bij AGENCC HAVAS, tc Brussel- INSCHRIJVING -bulten België vracht er bij. Zondag 16 November. 27° Zondag na Sinxen. (3C Zondag van November). Octaafdag van het Feest der Aleemeene Kerkwijding Gedachtenis van H. Martinus, Paus en martelaar. Evanarelie van den Zondaer. (Van den 6®" over' lijvenden Zondag van Driekoningen in dien trd 7.eide Jezus tot de scharen deze gelijkenis Tiet ri'k der hemelen isgelük aan een mosterdzaadje dat iemand nam en op zün akker zaaide Het is wel de kleinste van alle zaden, doch als het opgewassen is. is het grooter dan de moeskruiden, en het wordt een struik, zoodat de vogelen des hemels in ziine takken komen nestelen. Hene andere gelijkenis zeide Hii hun Het ri'k der hemelen is geüilt aan zuurdeeg, dat een vroiiw nam en mengde onder drie maten meel, totdat het meel was gezuurd. Hit alles zeide Jezus tot de scharen in geliikenissen en zonder geliikenis sprak Hij niet tot hen opdat vervuld zou worden, wat door den propheet was voorzegd i Ik zal mijn mond openen in geliikenissen. en openharen, wat verborgen was, van de grondvesting der wereld. Maandag 1 "7 H. Gregorius de Wonder doener, bisschop. Gedurige Aanbidding te H ()11 beke THn«dag 18 Wijding der Basilieken BB. Petrus en Paulus Woensdag 19 - B. Elisabeth, weduwe. Donderdag 20. H.'Felix van Valois, belij der. Vrijdag 21. Tpdracht van O. L.Vroüw. Gedurige Aanbidding te Poperinghe (St-Jan) Zaterdag 22. H. Cecilia maagd en marto- laares. Ziehier op welke wijze de rekruten in ver lof zullen gezonden worden ter gelegenheid van Nieuwjaar. De helft van het effectief zal oen verlof bekomen van 20 tot 26 december en zal, op aanvraag, reeds van den 17c mogen vertrekken de andere helft zal mogen naar huis gaan van 27 december tot 2 januari, en zal reeds van 24 december kunnen ver trekken. Do dagbladen hebben gemeld dat, te reke- taen van 15 December, het land door, ver- schillige garnizoonsveranderingen zullen plaat| hebben en daarin lezen wij! dat het derdt regiment voetvolk te Oostende gaat legerens Dus dat ons bataillon de stad zal verlaten. Op dezelfde tafel vinden wij enkel de regi mentschool (3e linie) voor Yper aangeduid. Zal het daarmee al zijn zal ons schoon en groot voetvolk-kazern dan maar voor den helft ijdel blijven staan 't Ware ons aangenaam daar eenig nieuws over te vernemen. Verleden week vrijdag was het de laat ste dag der buitengewone kamerzitting, ge houden om de Schoolwet te bespreken, Hoe staan de zaken nu Wel, de algemeene be spreking is zelfs niet ten einde. De nog in geschrevene katholieken zullen aan hunne spreekbimri verzaken om tijd te winnen, (naar onzen zin hadden het al veel moeten doen), doch de nog ingeschreven antiklerikalen zul len aan hun spreekbeurt houden om tijd te doen verliezen, en de stemming der wet voor het einde van 't jaar te beletten. Moes ten zij erin gelukken, dan ware er een heel jaar verloren, voor 't minste, als 't nog niet erger is. Katholieke gekozenen, zult ge dat laten ge beuren Neen wij, katholieke kiezers, wij, katho lieke huisvaders, wij) katholieke onderwijzers en onderwijzeressen, wij willen het niet... Wij willen de Schoolwet 1 Gij moet ze ons geven I Volgens de bepalingen van de grondwet, hebben de twee Kamers verleden Dinsdag de hieuwen zittijd voor '1913-14 geopend. De pun ten op het dagorde zijn aanstelling der bu- reelen, der sectiën, bespreking der begroo tingen (ook daarmeê moet voor Nieuwjaar gedaan zijn), en stemming der schoolwet. is Dinsdag om 2.15 uur vergaderd onder voorzitterschap van M. Piret, ouderdomsde ken, bijgestaan door de twee jongste leden MM. d'Ursel ejn Struye. Na geldigheidsonderzoek, legt M. Ligv, Op volger van M. de Smet de Naeyer; den grond- wettelijken eed af in 't vlaamsch, als pro vinciaal senateur van Oost-Vlaanderen, Dan wordt het bureel gekozen. M. de Favereau, voorzitter, met 86 stem men op 87 stemmers. Ondervoorzitters MM. 't Kint de Roode- beke en Goblet d'Alviella. Sekretarisscn MM. d'IIuart, Lafontaine, Raepsaet, Ovban de Xivry en Magnetic. M. de FAVEREAU spreekt de gebruikeliji ke dankrede uit. Hij huldigt tevens de nagedachtenis van M. de Smet de Nay er. Vanwege dc regce- rin<» en de verschillende groepen der ver nadering wordt dat huldebetoog bijgetreden, Na korlstondigen aandrang: om tijdig de te bc'sm-ekehe ontwerpen te krijgen, gaat dé Se haal tot nadere bijeenroeping uiteen. Om 145 uur is de Kamer, dinsdag laatst, vergaderd onder voorzitterschap van den ou derdomsdeken, M. Mullendorf (liberaal, Ver- viers) Bij naamafroeping worden het bepaald bureel en de versc)üllige kommissiën geko zen. is lot voorzitter herkozen met 92 stemmen. MM. Nerinckx (kath., Brussel) en Harmi- gnies (katholiek Bergen), ondervoorzitters, elk met 90 stemmen. Nog 'nooit was het zoo gegaan in tegen strijdigheid met het gebruik, stemden libe ralen en socialisten met witte briefjes. Het spel begon. Als :t zoo is, zeiden de katholieken, g,e krijgt van 't zelfde laken een broek. Er moest gestemd worden voor drie sekretarissen. M. Iiuyshauwer (kath.) bekwam 90 stemmen en M. de Kerckhove (kath.) 87. Ze waren ge kozen. Doch de derde (uittredende sekretaris), socialist Mansart, kreeg maar 64 libérale en socialistische stemmen, en was niet gekozen. De linkerzijden staan verbluft en onderhan delen met malkaar, ze zijn zoo kwaad dat ze allen wegloopen. M. Mullendorf, voorzit ter, na naamafroeping, zegt We zijn maar 93 tegénwoordig, er zijn er 94 noodig om te kunnen beraadslagen, de zitting is geheven, t Was nog maar kwart voor 4 ure. Is dat geen goed begin M De karteel- heeren steken van den eersten dag stokken in 't wiel 1 Katholieke gekozenen, zult ge dat verdragen 1 Neeö 1 Het Belgisch volk wil dat niet Woensdag verklaarde het voorloopig' bureel, voorgezeten door M. Mullendorf, bij gestaan door de twee jongste leden, t. w. Pé- cher en Devèze (alle drie liberalen), dat ze daags te voren gemist waren in de optelling der tegenwoordige leden, dat er een genoeg zaam getal aanwezigen waren, dat de Kamer dus had mogen beslissen. Mén gaat dan over tot de verkiezing van dein derden sekretaris. Citoyen Mansart is ge kozen met 58 stemmen op 101. Het bureel neemt zijne bediening waar en M. Schollaert spreekt eenige woorden over de af te leg gen werkzaamheden. De Kamer gaat over tot het vaststellen van zijn dagorde, als volgt 1. Herneming van het debat over het school- wetsontwerp van af Vrijdag. 2. Bespreking van het wetsvoorstel betref fende de goedkoope werkmanswoningen. 3. Bespreking van het wetsontwerp aangaan de het pensioen der oude mijnwerkers. 4. Wetsvoorstel de werkuren regelende der machinisten in de koolmijnen. Daarna gaal men over tot de samenstelling der afdeelingen. In de le, 3e, 5e en 6e afdeelingen heeft de rechterzijde de meerderheid'. In de 2a en 4e afdeelingen hebben de op- positiën de meerderheid. De Kamer beslist ook te beginnen met Woensdag zitting te heuden tot 6 u. 's avonds. De uitloting der sectiën die eerst zullen de begrootingen onderzoeken geelt volgenden uit slag le sectie: 17 katholieken, 14 oppositieleden; 2e sectie: 11 katholieken, 20 oppositieleden. 3e sectie: 18 katholieken, 13 oppositieleden; 4e sectie: 14 katholieken, 17 oppositieleden; (5e sectie: 21 katholieken, 10 oppositieleden; 6e sectie: 17 katholieken, 14 oppositieleden. Dinsdag, ten 111/2 ure, werd in de St-Gu- dulakerk, eene plechtige mis opgedragen, ter gelegenheid der opening van den wetgéven- den zittijd 1193-19i4. Gansch het hoogkoor, voorbehouden aan de vertegenwoordigers der regeering1 en der wetgeving, was volzet. De plechtige mis, welke met dein zang „Veni Creator" begon, en die talrijker dan de vorige jaren bijgewoond werd, liep rorid 't middaguur ten einde. De volledige invoering van hét nieuw stel sel van verhooging voor de spoorwegwerk- liedén zal den 1 januari 1914 plaats hebben. De verbeteringen van het lot dezer werk lieden moesten in drie tijdperken geschieden. Den 1 december 1911 ontvingen de we^j j lieden de 45 t.h. van het verschil tusschen het huidig én het hun toegezegd loon. Dén 1 de cember 1912 werd de helft der 55 t.h. van het verschil uitbetaald; M. de minister van spoorwegen heeft nu beslist dat den 1 ja- huari aanstaande Jiet overige der aanvullen zal uitbetaald worden. De toepassing van dezen maatregel zou lot eene uitgave van ruim 2.000.000 fr. noodzaken. Maandag vergaderde het berek, te Brugge, onder voorzitterschap van volksvertegenwoor diger Gillès de Pélichy. Onder de aanwezi gen bemerkten wijl Z. E. H. Kanunnik Van den Berghe, vikaris-generaal, vertegenwoordi ger van Mgr. den Bisschop, Heer advokaat Biebuyck, raadgever van het berek. E. H. Denys, de gevierde pastoor der Vla mingen gaf, als gewoonte, zijh aantrekkelijk en leerrijk jaarverslag, "t Zal in druk ver schijnen en we zullen dan wel de gelegen heid hebben het eene en het ander eruit te knippen. Er was niet alleenlijk spraak van de „Franschmans'' maar van alle uitwijkelin gen, inzonderheid deze naar Amerika. Nadat de pénningmeester, advokaat Joseph Coppie- ters dén staat der kas had kenbaar gemaakt, somde de schrijver van het berek, ridder Mau- rits d'Ydewalle, eéne gansche reeks gevallen op waarin het berek, of liever 'de raadgevers, waaronder vooral M. advokaat Biebuyck, was tusschéngekomen om moeilijkheden te veref- fe'nen ten bate der Franschmans. Het gazetje, de ,,Slem uit het Vaderland" werd in het laatste seizoen tot op 87.000 af druksels getrokke'n. De wet van 13 Mei '1910 richt bij de werk- rechtersraden ook beroepsraden in, samengc- gesteld bij middel van kiezing uit twee ka mers, t. w. een voor bedienden en een voor werklieden. In iedere kamer zetelen er drie werkelijke en drie plaatsvervangende leden, met evenveel leden-patroons. Het kiezerskorps is samengesteld uit al de werkende en plaats vervangende leden der raden van eersten aan leg die het gebied van een Beroepsraad uit maken. De zuivere evenredige vertegenwoor diging wordt togepast. De kiezing geschiedt in de zetelplaats van den beroepsraad, te weten voor West-Vlaanderen, te Brugge. Voor wat de bazen betreft, werd maar eene lijst kandidaten voorgedragen. Zij zijn dus gekozen verklaard zonder strijd. Onder deze vinden wij, van Yper M. H. Costeur, eerste plaatsvervangend lid in de Kamer voor werk lieden en M. J. Breyne, eerste plaatsvervan gend lid in de Kamer voor Bedienden. Voor de werklieden zijn twee lijsten aan geboden, t.w. n. 1 door de christene werk lieden (daarin vinden wij le plaatsvervanger in de kamer voor werklieden, M. Aloïs Ma- risis, vlasbewerker te Wervick) en n. 2 door een verbond van liberalen en socialisten. Er is dus kiezing t.w. op- Zondag aanstaan de 16 November. Al de werkrechters kiezers van heel de provincie zullen dan naar Brug ge moeten om hun stembriefje in de bus le steken. Zaterdag laatst werd er te Havana een moordaanslag.gepleegd op M. Felix Diaz, kan didaat voor het Voorzitterschap' der Mexi- kaa'nsebe Republiek, terwijl hij wandelde in een der parken der stad. Twee messteken werdén hem toegebracht. M. Diazwerd door het mes getroffen aan den hals en achter het oor. Hiji heeft daarenboven verscheidene hevige stokslagen ontvangen. Men denkt noch tans niet dat de ontvangen kwetsuren doo- delijk zijn. Die feiten Jiebben te Havana eene hevige ont roering verwekt. Verscheidene aanhoudingen werden gedaan, onder andere deze van M. Louis Maida, een vriend van den heer Diaz, die met liem wandelde op' het oogenblik van den aanslag. De Mexikaansche Regeering, eigenlijk nog maar een voorloopig bewind, heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden eene nota gestuurd, zeggende datgeneraal Huerta het bepaald niet kan aanvaarden, maar dat liij' als voorloopig voorzitter biet kan aftreden op den eisch der Vereenigde-Staten. Toch deökt men te Washington dat hij1 zich zal terugtrekken. De Vereenigde-Staten hebben reeds zestien oorlogschepen in de Mexikaan sche wateren en zijn voornemens vrijen in voer van wapens binnen Mexico toe te laten, ten einde de tegenpartij: van generaal Hueria te begunstigen. De tsar Ferdinand van Bulgarië heeft te Weeuen een uur lang onderhoud gehad mei den 'Oostenrijkschén keizer Franz-Jozef. Ver volgens heeft hij', op het kasteel van Coburg, den oostenrijkschen staatsman, graaf Berch- told ontvangen en ook dit bezoek heeft om trent een uur geduurd. In diplomatische kringen meent men te we ten dat de bulgaarsche vorst zou gevraagd hebben den steun van Oostenrijk voor Bul garië te behouden. Graaf Berchtold zou in stemmend geantwoord hébben', den tsar aan bevelend alles te vermijden wat den vrede in de Balkans zou kunnen bedreigen. Dank aan 't kartel heeft de socialistische partij van Holland in de verkiezingen van Juni laatst eene zegepraal behaald die tot dó samenstelling van een liberaal ministerie geleid heeft -en' dit ministerie blijkt machte loos om iets uit te richten vari al wat de kar tellisten aan de kiezers beloofd hadden. Ook zijn de socialisten geweldig aan 't zakken. Ee!n slaande voorbeeld ervan werd verleden week geleverd bij de herkiezing die te Am sterdam plaats greep. Citoyen Troelstra had in Juni laatst 7309 stemmen bekomen, in de derde omschrijving der hoofdstad. Wijl hij elders ook gekozen was, liet hij' dcze plaats over aan zijd partijgenoot Polak, die nauwelijks stemmen genoeg kreeg om juist gekozen te zijn. Daar Polak naar de: Heeren kamer overging, njoest er eene nieuwe ver kiezing plaats hebben. De socialist Oudegcest behaalde 4.604 stemmen en kwam in bal- lotteering met den libéraal Otto, die 3.514 stemmen bekwam. Een nieuwe kiezing werd bevolein: de liberaal overwon. Op vijf maanden daalde dus hét stemmen- getal der socialisten in dat distrikt van 7.309 tot 4.604. Men ziet dat de zegepraal van Juni meer schijnbaar dan wezenlijk is geweest, (Davidsfonds - Excelsior - Thuynegilde) DE EERWEERDE REDENAAR ZAL DE BEEN DEREN VAN PIETER DERUDDER MEEBREN GEN EN TOONEN. De zitting wordt om 17.10 ure geopend. Al de raadsleden zijn aanwezig, uitgenomen de heeren Fiers en Sobry, die zich laten verontschuldigen. Het proces-verbaal der laatste zitting, wordt, na lezing, goedgekeurd. MededeelingenDe heer Voorzitter geeft militaire treinen, toegankelijk zijn aan alle reizi Die rampvolle staking duurt steeds voort en wint meer en meer veld. Dees week nog1 heeft een groot getal vereenigde en onver- eenigde werklieden zich biji de staking aan gesloten. Een ander bewijs dat de strijd nog Piet zal eindigen, is dat de dublijnsché bazen zich tot de engelsche werkgevers hebben gewend ten einde geldelijke ondersleuning te beko meto. Ze vragen 1 milliocn 250 duizend frank, zeggen dat ze niet strijden tegen de veree- niging, maar tegen de vernietigende werking der syndikalen. 't Is ongeveer de houding der socialisten die bijl hoog én laag houden staan dat ze tegen den godsdienst niet zijn, maar onop houdend de bedienaars van den godsdienst vervolgen en belasteren. De beer Voorzitter teekent protest aan tegen een artikel, verleden week in een ouzer week bladen verschenen, gewag makende eener zoo gezegde lijkschennis op het gemeentekerkhof. Na een grondig onderzoek, blijft er van heel de zaak niets over en alles bepaalt zich bij laster. Staatsmiddelbare schoolRekening van 1912 Ontvangsten: 44 486 35 fr., uigaven: 4i229 fr., overschot256 59 frGoedgekeurd. Staatsmiddelbare schoolBudget voor 1914 Ontvangsten en uitgaven 40283.50 fr. Goedge keurd. Stadsbetalende lagere school(Budget voor 1914)Ontvangsten en uitgaven 5825 fr. Goed gekeurd. Stadskoslelooze scholen: Budget voor 1914 Ontvangsten 38325 fr., uitgaven gemeente school voor knechten 14875 fr. gemeente school voor meisjes 10450 fr. aangenomene scholen 13700 fr. Totaal38315 fr.Goedgekeurd. Stadsbetalende bewaarschoolBudget 1914 Ontvangsten en uitgaven 5725 fr. Goedgekeurd) Aangenomene beivaarscholen Budget 1914 Toelaag der stad 8000 fr. Goedgekeurd. Vrije Huishoudschool Budget 1913-1914 Ontvangsten en uitgaven 2060 fr.vaste toelaag der stad 750 fr. Goedgekeurd. Kosteloos lager onderwijs Lijst der recht hebbenden binst het schooljaar 1913-1914. Knechten Stadsschool188 aangenomene school275. Meisjes Stadsschool 143, 't zij te samen 606 schol eren. voor wie het Bureel van Weldadig heid eene toelaag van 8 fr. per leerling schenkt. EeredienstBudget voor 1914 der kerkfabriek van St Pieters. De heer Voorzitter stelt voor dit punt der dagorde te verschuiven, gezien de Kerkfabriek eene vermeerdering van toelaag vraagt voor het opbouwen der nieuwe sakristie. De Raad beslist dit punt te behandelen op het einde der zitting en dan aanstonds een besluit te nemen. Stads eigendommen Vermindering van het jachtiecht. De werken aan Dickebuschvjjver uitgevoerd, hebben voor gevolg dat het wild er schaarsch is. De vraag om afslag der jagers is billijk, ook vermindert de Raad den pacht op een 1/4 't zij 250 fr. Museum Rekening van 1912. In ontvangsten 2962 46 fr., in uitgaven 659.10 fr., latende een batig slot van 2303 36 fr.De stadstoelaag bedraagt 800 fr. Goedgekeurd. De heer Bouquet vraagt dat men in 't budget voor 1914 een krediet zou inschrijven voor het herleggen der Neerstraat. De heer schepen van openbare werken zal dat verzoek welwillend onderzoeken. Het achtbaar raadslid vraagt ook dat men gaz- toestellen zou plaatsen in de zaal der prjjsuitdee- lingen op de dalle. Dit zou toelaten er winter- concerten te geven. Dat voorstel wordt aanveerd M. Lemahieu vraagt dat men een krediet van 10.000 fr. zou inschrijven voor het herleggen der Korti jjkstraat. Het is wel verstaandat Zillebeke, Zonnebeke en Voormezeele hun aandeel erin moeten betalen. M. Baus vraagt dat men de Lombaard- en de De Haernestraatzou herkasseiden. De heer sehepene antwoordt dat men eerst rioolen in de Lombanrdstraat zal aanleggen, en zegt terloops dat niet eene stad in België zoo goed, in oi zicht van besteening, onderhouden is als Yper. Hij meent dit krediet te mogen inschrij ven voor het budget van 1915, daar de rioolen voor dit tijdverloop reeds zullen aangelegd zyn. Daar het dagorde uitgeput is, wordt de zitting geheven en een kwartier later hernomen om het budget der St Pieterskerk goed te keuren. De vraag om vermeerdering van krediet voor het bouwen der nieuwe sakristie wordt aanveerd Het budget wordt dus in den volgenden zin ge wijzigd gewone uitgaven 7739.3! fr., buiten gewone 21142 58 fr., te zamen 28881.89 fr. De inkomsten beeragen dezelfde som Goedgekeurd De zitting wordt om 6 1/4 ure geheven. BIJ PLAATSGEBREK mseten wij een artikel ovei' GELOOFSVERDEDIGING tot de naaste week uitstellen. Dienstdoende spotheek. Zondag i6| November F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, i3. YVUv-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1