üterfeeUjbe Itakudcr advent Binnenland Buitenland Kerk Ie ELI1BETHSI1 Katanga rfEi&iiiiiiissEPEH CALLEWAERT-DE MEULENAERE 48e Jaar Nummer 2492 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 29 November 1913 Wilde Nacht Werkers en Kijkers YPER Vrede op Aarde BOTERSTRHaT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. Prijs per Nummer ^3 centiemen. Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden Wanneer wordt de Schoolwet gestemd Het Schoolwezen in Nederland Legerkosten in Oostenrijk-Hongarië Einde der staking bij de Fransche mijnwerkers Bulgarië De Kunstvertooning van Katholieke Jonge Wacht. —De Aangaande de Schoolwet De Koninklijke Fanfare. Zon- INSCHRIJVINGLIJST ten voor deele der Zending van Eerw. Pater Georges Seys, Mission- naris in Noord-China Totaal ZONDAGRUST Het Ceeiliaeoncert der Konink lijke Fanfare. Zondag laatst genoot ik het buitenkansje het Ceeiliaeoncert te mogen bijwonen, gegeven door Iweins Ko ninklijke Fanfare in eene der groote Halle zalen. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften wordeifcniet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke i fr. de regel, Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen woraen ontvangen bi] AGENCS HAVAS, te Brussel INSCHRIJVING - bulten België vracht er bij. DRUKKER UITGEVER Zondaar 30 November. r Zondag van den Advent. Mis van dezen Zondag Evangelie van den Zondag. Indien tijd zeide leerlingen Er zullen teekens zijn in zon en maan en sterren, en op aarde benauwdheid en ontsteltenis onder de volkeren, om het gebruis van zee en golven, wijl de menschen versteend zullen staan van vrees en niet we tende wat er aan de gansche wereld gaat overkomen want de krachten der hemelen zullen geschokt worden. En dan zal men de Zoon des Menschen in eene wolk zien komen met groote macht er heerlijkheid. Als nu die ge beurtenissen zullen aanvangen, ziet dan omhoog en heft uwe hoofden opwaarts want uwe verlGssing komt nabij En hij zeide hun eene gelijkenis Aanschouwt den vij- geboom en al de hoornen zoodra ze beginnen uit te bot ten, dan weet ge vanzelf dat de zomer dichtbij is. Zóó ook als gij deze dingen zult zien gebeuren weet dan dat Gods rijk nabij is Voorwaar, ik zeg u dat dit geslacht niet zal voorbijgaan, vóórdat alles geschiedt. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voor bijgaan. Maandag 1 December. HAndreas, apostel; H. Eligius, bisschop. Gedurige Aanbidding teWestoutre. Dinsdag 2. II. Bibiana, maagd en marte lares. Gedurige Aanbidding te Lang' mark. Woensdag 3. H. Franciscus-Xaverius, belijder. Donderdag 4. B. Barbaramaagd en mar telares. Vriidag 5. II Petrus Chrysologus bisschop ea kerkleeraar. Gedusige Aanbidding te Reningbe. Zaterdag 29. B. Nicolaas, bisschop. De Advent begint den .ln Zondag vóór Kerstdag en ope? t het kerkelijk jaardat ons naeenvolgend dc gebeurtenissen van Christus'sterfelijk en glorieus leven zal voor oogen leggen. Wat de vigiliën zijn vóór de groote feestdagen, de vasten vóór Paschen, de eeuwen vóór dé komst van den Messias, dit is de Advent vóór Kerstdag een tijd van bereiding om het Kerstfeest waardig te vieren. Advent beteekent aankomst. De H. Kerk spreekt ons van Jesus' drievoudige komstin den stal van Beth lehem, in onze harten en in'l laatste oordeel. Door de boetvaardigheid en het gebedmoeten wij or.s tot zijn komst bereiden. Daar de zonde de oorzaak is van Cbristus'komst moet er boete gedaan worden. In de kerk spreekt alles van boetvaardigheid: de purpere gewaden, het weglaten, in de missen van Advent, van het Gloriaenz. enz. Ook klinkt in deze dagen voortdurend de stem van den Voorlooper van Christus, roepende in de woestijn bereidt den weg des Beeren. maakt zijne pa den recht. Doet boetvaardigheid, want het rijk der hemelen is genaderd. (Matt. ill. 3, 2). In deze dagen, nog meer dan op ander tijden, past het den christen mensch op te staan uit de lauwheid, gelijk de apostel Paulus ons vermaant, en zijn hart door de boetvaardigheid meer en meer te zuiveren, wanneer Jesus tot hem komt in de H. Communie, als de goddelijke bruidegom, die zich met zijne ziel vcrecnigt. Hartroeren der zal de stem van den priester en den dienaar tot hem weerklinken in de zondebelijdenis of het Confiteor, en in het Domine, non sum dignus. Beer, ik ben niet waardig. In alle rouwhartigheid zal hj deze boet gebeden medebidden. De Advent is ook een tijd van gebed Bene- dieamus Domino. Gebenedijden wij den Beer. zoo weerklinkt het op het einde der Mis 't is een uitnoodiging om voort te bidden In de gebeden der mis en getijden, doet de H Kerk uit ons hart opwellen de verzuchtingen der patriarken en profeten, die smachtend verlangden naar de komst v'au den Messias Beer, God van sterkte, kom ons verlossen, toon ons uwen. Barmhartige en geef' ons uwen Verlosser. Ik staar in de verte om V te zien. Bemeten, dauwt en, wolken, laat den Rechtvaardige nederdalen, karde scheur open en breng den Verlosser voor. En de jubelkreet van het Allelulia galmt in blijde verwachting tussehen de verzuchtingen. Met altijd klimmende liefde, gaat de Kerk haren hemel- schen bruidegom te gemoet. Eiken dag vindt zij nieuwe verzuchtingen, nieuwe smeekgebeden, nieuwe titels, nieuwe namen uit, om haren Beminde te bezweren dat hij toch komen zou O wijsheid O Almachtige God O Wortel van Jesse! O Sleutel van DavidO opgaande Zon O Koning O Emmanuelkom ons verlossen, zoo klink opvol gén tl ijk de dringende bede. Zijn dit niet zooveel liefdezuchten der rustlooze ziel, die smacht naar de komst van haren Beminde en maar vrede geniet, wanneer zij Hem inde H. Communie gevonden heeftEn fluisterend zegt de goddelijke bruidegom in 't midden der verzuchtingen Morgen zal ik bij u zijn Zalige stond voorwaar, wanneer de priester, gelijk een ander H. Joannes, uitroept tot de verlangde zielEcce Agnus DeiZie het Lam Gods, dat de zon den der wereld wegneemt- en wanneer hij, de H. Hostie op de tong neerleggende, den heilwensch uitdrukt t Dal hel lichaam van O. H. J. C. uwe ziel be ware tot het eeuwig levenAmen Welk heilige bereiding lot de H. Communie en tot het Kerstfeest V\A Albulderend joelt de wilde jacht des onweêrs en de heksennacht vaart heuren gang al gieren, de winden Sabbat vieren. En rondom, mij ligt muis en man en slaapt het al wat slapen kan. De last van 's levens zorgen legt af en beidt op morgen. En keer op keer de wilde nacht 't gepletter vaneen hageljacht drijft rammlend op mijn ruiten, wanhagel is 't daar huiten Doch is mij vriend die wilde nacht én vriend de onstuimige önwèêrsmacht. Wat wil ik meer mij wonsclien? 'k Heb vreè met God en menschen, en binnen blijft het kalm en goed zacht lichten mij de lampe doet, stil warmen mij het vuur, en mij lustig lijden deuren. God spare u die te bane zijt vermetend aan den rcuzennijd dier woeste hollenachten uw zwakke menschenkracliten plicht verzuimen, maar ziet zo stout en on beschaamd in de oog.cn 1 Geen onverschillig heid I Geen mcnschelijk opzicht Weest stand vastig, want 't oude spreekwoord zegt „De aanhouder wint", èn waarheid spreekt onze leuze Eendracht maakt macht I So'cius Overal vindt men in de samenleving alle slach van menschen daar zijn werkers en kijkers, medehelpers en onverschilligaards, en ook... .beknibbelaars: zulke menschen vindt men in elke stad en dorp, waar nochtans elk burger, groot cn klein, het zijne zou moeten bijdragen om het welzijn en 't geluk van allen en eenieder te bevorderen. Ja, werkers zijn er! mannen die met den grootsten ijver bezield en vol. offervaardig heid,' na voor zich zeiven «en voor hun huis gezin gewérkt te hebben, nog den tijd vin den om zich met de goede zaak bezig te houden! die onbaatzuchtig zich toewijden aan het oprichten, het doen groeien en bloeien van allerhande maatschappelijke werken en gilden, die er toch zoo noodig zijn om ons volk, onze werklieden vooral, opi te leiden, te veredelen en te verheffen, om hun toe stand te verbeteren, hun leven te verzoeten, hun geluk te verzekeren gilden en ver- eenigingen, zoo noodzakelijk om onze jon gelingen van alle standen op den goeden rechten weg te houden en in de deugd te versterken Zulke werkers en medehelpers vindt men, Goddank 1 nog; maar helaas I niet altijd in die standen waar men ze het meest zou moeten ontmoeten Er zijn ongelukkig lijk te vele kijkers 1 te vele die liever kij ken werken dan zelf te werken er zijn er te vele die onverschillig zijn, én die toch maar hunne sociale plicht vervullen, alleen dan wanneer zijl WERKZAAM onze gilden cn'maatschappijen bijtreden en ondersteunen die 't buttige en 't aangename samen betrach ten lot meerder welzijn van huisgezin cn samenleving r*- En dit is nog 't ergste niet: er zijn er te veel... beknibbelaars! te veel mannen die lachen en schimpen dikwijls nog daar waar hét minst past met hem die er zich op toelegt met woord en daad aan zijne gelijken of aan mindere broeders den goeden weg te wijzén. Zij beknibbelen en zij mis prijzen... omdat zij aan 't hoofd dier wer ken of gilden niet staan 1 omdat het werk van hen niet uitgaat 1 omdat zij niet werden geraadpleegd I Doch veel meer nog omdat ziji zich zeiven te verheven en te hoog achten om aan minderen de hand te drukken, om met minderen hand in hand te werken tot het verwezenlijken van het wondersehoone, het kristen ideaal Zijl beknibbelen en ver achten meest van jjl nog... omdat ziji bij hen zeiven de kracht en de edelmoedigheid niet gevoelen om zonder baat of voordeel of zelfverheffing 't welzijn van anderen te betrachten en te bevorderen! Laat het ons immers rechtuit bekennen: 't zijn al te dik wijls zulke mannen die immer met groots gebaren en holklinkende woorden spreken van 't geen zij: zullen doen, maar nooit kunnen wijzen op 't geen zij gedaan hebben, alhoe wel ziji sedert lang reeds hadden moeten wer ken. Hoe spijtig waarde zaken zoo staan! Nu vooral dat de vijanden van kerk en volk en land allen samenspannen en elkander in de hand werken om het goede en de goeden te bekampen en te bederven, en het slechte zaad te verspreiden! Dit bewerken ALLEN TE GELIJK die zich valsehelijk uitgeven voor volksvrienden, en liet volk gedurig be driegen en dieper ongelukkig maken. Daarom ook dan den moed niet opgegeven, gij. allen die het goede,, het welzijn van allen en eeniederbehertigt en betracht! Gij allen, gelijk tot welken stand gij behoort, gij. allen in wie nog' eenigc edelmoedigheid, nog eenige christen overtuiging steekt, gij allen, schaart u rond de vanen onzer gilden en maatschap pijen om er WERKZAME LEDEN van te zijn Allen hand in hand, de grooteren met dc minderen samengewerkt onverpoosd, zon der vaar of vrees, zonder schaamte Dan zult ge de rol vervullen die u van den Op persten Stichter der samenleving is opgelegd want, zooals de dichter zong De wereld is een schouwtooneel Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel Luistert niet naar de beknibbelaars die hun De algemeene bespreking duurt nog altijd voort. De bevolking is cr niet alleen onver schillig aalt, maar erg moede. van. Er moet er mee gedaan gemaakt worden, de school wet moet er komen. De bespreking der artikelen moet nog plaats grijpen. Wij wcnschcn dat alle katholieke ka- merheeren zich daarover zouden verstaan met het gouvernement, bijzonderlijk voor wat de amendementen betreft, opdat cr zou kort spel gemaakt worden met die tweede bespreking en dat men tot de stemming kome! Het Belgisch volk eischt de SCHOOL WET Tiet liberaal ministerie van Nederland wit eene Grondwetsherziening doorvoeren, doch enkel met het oog op 't kiesrecht. De katholieken vragen daarentegen dat men de gelegenheid te baat neme om het begin sel der toelagen aan de vrije scholen in de Grondwet te schrijven. Het ministerie heeft daaropi verklaard, dat het eerst de schoolkwestie aan eene kom missie wilde onderwerpen. De katholieke fractie der Kamer heeft nu beslist dat geen harer leden zal plaats nemen in die kom missie, indien de regeering zich niet ver bindt de schoolgelijkheid in de Grondwet te schrijven. De afgeveerdigden van Oostenrijk en van Hongarië zijn te Weenen samengekomen. Zij hebben de begrootingsschattingen voor dezes eerste maanden van 1914 onderzocht en vast gesteld dat de uitgaven voor leger en zee wezen do inkomsten overtreffen met 685. 500.000 kronen. De militaire voorbereidsels tijdens de kri- sis der Balkans hebben 357.000.000 kronen gekost, waarvan 316.000.009 voor het leger alleen. Zaterdag laatst had eene bijeenkomst plaals der afgeveerdigden van patroons en werklie den. Daar werd besloten op eigen hand de overuren af te schaffen. Nog denzelfden avond besloten de mijn werkers van Pas-de-Calais en van het Noor den, maandag den arbeid te hernemen. Eenige zoogezegde anarchisten in de fransche vakbeweging verzetten hemel en aarde om de werkstaking weer aan gang te krijgen, of ze minstens in de haven en de mijn streek van de Loire te doen uitbreken. De kwestie van het overwerk nu geregeld zijnde, zouden de mijnwerkers eischen stel len van minimumloon en andere opj con gressen uitgebrachte verlangens'. Iedereen is van meening dat ze niet luk ken zullen. Sedert verscheidene dagen hadden de dag- bladeh het gerucht verspreid dat czaar Fer dinand zou genoodzaakt zijn afstand van den troon te doen, ten voordeele van zijn 19-ja rigen zoon, prins Boris. Uit de laatste be richten blijkt het zonneklaar dat dit nieuws een kwakkel is. Czaar Ferdinand denkt er nu min dan ooit op zich terug te trekken, gezipp de moeilijke vraagstukken die zijrt gou vernement heeft op te lossen, en het ge- raar waaraan Bulgarië steeds is blootgesteld. Zoo wij hel over twee weken schreven, werden, het land door, Comiteiten gesticht om geld te verzamelen voor het opbouwen van eene Sinle-Elisabcthkerk te Elisabeth- Katanga. Hel Middéhcomitcit is 'samengesteld als volgt, onder patronaat van H. M. Koningin Elisabeth. Voorzitster: Mev. Jules de Trooz, Koning straat, 191, Brussel. Qnder-voorzitsterMev. Leon: Nève, Brug- gestraat, 90, Gent. Algem. secretarisMevr. Rij'ckmans, Rosier, 23, Antwerpen. In iedere provincie is een provinciaal Ko- miteit. Voor West-Vlaanderen staat het onder Eerevoorzitterschap van Mevr. Janssens de Bistbovën, vrouw van den Weled. Heer Gou verneur, cn voorzitterschap! van Mev. baron nes Ruzelte, St-Martinusplaats, Brugge. De Provinciekomiteiten hebben het werk verdeeld en ermee arrondissementscomiteiten gelast. Het arrohdissementseomiteit werd tot sfand gebracht onder eervoorzitterschap van Mev. Fraeijs de Veubeke, en voorzitterschap van Mev. Struye de Bieberstein. Nu zal het arrondissementscomite.it zorgen dat in alle steden (per parochie) en op alle gemeenten van het arrondissement ijverige me dewerksters zich zouden aansluiten onder het hpstuur van het plaatselijk comiteit om al- moèzen in te zamelen ten einde zoo gauw mogelijk hand aan 't werk te kunnen slaan in Katanga's hoofdstad. Al de katholieke bladen worden dringend verzocht een oproep te doen bij: de katho lieke bevolking, opdat eenieder zou meehel- pén in dit christen werk. De kleinste giften der armen zullen al zoowel en even dank baar ontvangen worden als deze der rijken. HET YPEBSCHE VOLK beveelt ten warmste dit werk aan al zijne lezers en lezeressen. Arrondissementsbond van K. J, Wachten, Maandag, 8 december, te 41/2 ure 's namiddags, algemeene vergadering der afgeveerdigden in de bovenzaal van den Ka tholieken Kring, Meenenstraat, Yper. De be langhebbenden zullen nog een uitnoodigings- brief ontvangen. (Medegedeeld.) door de „Toon- en Tooneelkundige Veree- niging", onder leiding van K. Bostijn en A. Van Eegroo, zal plaals hebben op Zondag 21 December, om 6 u. stipt in de feestzaal van 't Katholiek Volkshuis (ingang Hond straat). De 120 uitvoerders van dit roe rend kerstspel van Al. Walgraeve en M. Hen- derick zullen trachten dit kunstwerk in de beste voorwaarden te vertolken. De tooneel schikking van kunstschilder C. Brillon zal, te oordeelen naar het ontwerp, verrukkend zijn. De vereeniging lieeft de medewerking verkregen van heer Eug. Verstraete, van Brugge, (oud bestierder der Kath. Fanfare), eersten prijs van 't Conservatorium van Brus sel en leeraar aan de Brugsché muziekschool die in de symphonisch'e tusschenspelen de soli voor hobo en engelsche hoorn zal uit voeren. Kaarten zullen ten huize aan geboden worden. De vereeniging rekent op een zeer gunstig, onthaal bij: de talrijke kunst liefhebbers, die haar, ter gelegenheid der op voering van „De Blindgeborene" hun verec- rend vertrouwen hebben geschonken. toekomende algemeene stadsvergadering is vastgesteld op Zaterdag i3 December aan staande. Ditmaal zal het een leerrijke en aan gename kunstavond zijn. E. H. Gezelle, onderpastor op St-Maartens, zal aan de Katholieke Jongelingen spreken over het leven en de werken van den grooten vlaam- schen dichter GUIDO GÈZELLE. Tussehen in zullen liederen gezongen worden door den Heer Karei Bostyn en door verscheidene vlaamsche componisten gemaakt op woorden van Guido Gezèlle. Dit nieuws zal bij alle K. J. Wachters ongetwijfeld welkom zijn. (Medegedeeld). Binnen eenige dagen zal de nieuwe wet op het lager onderwijs aangenomen worden Dit verhopen wijl; dit eischen wij Zij zal ons brengen: leerplicht tot veertienjarigen ou derdom, betere bezoldiging der onderwijzers, kosteloos onderwijs, en bovenal vrije keus der school door ondersteuning van het vrije onderwijs. Elke huisvader, arm of rijk, zal zijne kinderen kunnen doen opvoeden naar eigen overtuiging. Aan de katholieke regee ring die ons dat heilig recht waarborgt, voor nu en later, betuigen wij' onzen oprechten dank. Het verwondert niemand dat er amende menten aan de schoolwet neergelegd worden, waarover de Kamer moet beslissen bijl de bespreking - der artikelen. Zoo legde de ka tholieke vlaamsche lcamergroep amendemen ten neer om de moedertaal als voerlaal van t lager onderwijs in de wet te doen schrijven. De hoofdbestuurders van de kath. vlaam sche Bonden „Katholiek Vlaanisch Secre tariaat, Antwerpen", „Kath. Vlaamsche Lands bond", „K. VI. Oudersboud", „Davidsfonds", OudTIeogsludenteiiibonden van al de Vlaam sche gouwen verecnigdcn zich om het vlaam sche gouwen vereenigden zich om, het vlaam sche land door, het voorstel van den K. VI. De. Vlamingen, schrijven deze katholieke vlaamsche voormannen, willen hun recht be komen: Moedertaal voertaal van 't onderwijs. Een andere dan de moedertaal als VOER TAAL van 't volksonderwijs doen dienen, dat strijdt tegen rede en tegen opvoedkunde. Dat is tijdverlies en geestesverstomping. Noch tans wordt zulke onredelijke leerwijze in een aantal zoowel vrije als officieele lagere jon gens- en meisjesscholen van het vlaamsche land toegepast. Die misbruiken zouden wellicht nog ver menigvuldiging bij1 de inrichting van den 4n graad. Daarom is 't 't geldt de verstande lijke ontwikkeling van het vlaamsche volk! 't geldt het behoud van onze taal, het krach tigste* bestanddeel van het Belgisch Vader land daarom is 't dat de voormannen bijl alle katholieke Vlamingen een oproep doen om van de gekozenen in Kamer en Senaat de moedertaal als voertaal van het lager onderwijs te bekomen in de vlaam sche gemeenten vlaamsche scholen, in de waalsche gemeenten fransche scholen, inde tweetalige gemeenten vlaamsche scholen of klassen nevens fransche. 't Was onder die leiding, in dien geest, en tot dat doeleinde dat de V. K. Arrondisse mentsbond van Yper Zondag 23 nov. 1913 te 3 tl. tnamiddag, in het K. Volkshuis, te Yper, eénie katholieke meeting heiegde, waar aan rond de 300 personen deelnamen. De eerste spreker, M. Declerck, van Antwerpen, deed de wensclielijkheid uitkomen van Mi nister Poullet's voorstellen, namelijk den leerplicht en de bijvoeging bij het tegenwoor- idg sch ooiprogram van het vakonderwijs, waarvan veel verwacht wordt voor de ont wikkeling van hét Belgisch volk; het ver bod voor de officieele liefdadigheid van par tijdig te zijn in het uitdeelen van schoólsoep of kleedingstukken, de gelijke behoorlijke be taling van alle wereldlijke onderwijzers zoo wel vrije als officieele en de ondersteuning van alle lagere scholen die zich onderwerpen aan het schoolprogram en het toezicht van den Staat. M. A. Degroeve, advokaat te Brugge, be wees de noodzakelijkheid der ontwikkeling en der opbeuring van den vlaamschen arbeiders stand, gedoemd tot het onverstandigste werk én het kleinste loon', bijl gebrek aan geleerdheid. Het vlaamsche kind moet in 't vlaamsch' ontwikkeld worden, gelijk het waalsche het is in 't fransch, het Engelsch in 't engelsch en het Duitsche in 't duitsch. De moedertaal is overal de voertaal van het onderwijs en moet ze ook zijn in Vlaanderen Het strijldt tegen het*gezond verstand en te gen de opvoedkunde, het is tijdverlies en geestesbe,lieveling van vlaamsche ikinders het lager onderwijs in 't fransch te geven. Wi meenen dat zulks niet in strijd is noch met het ontwerp Poullet noch" met de vrijheid der katholieke scholen. Eensgezind bedankte de vergadering dege leerde sprekers en 't was met eenparigheid dat zijl tot hunne besluiten toetrad Stem ming der schoolwet Poullet; bekrachtiging van Het vlaamsche volksrecht; de moedertaal voertaal in 't onderwijs. dag laatst heeft de Koninklijke Fanfare hare patrones herdacht. Om ii 1/2 ure, begaf zij zich naar Sint- Maartenskerk, waar eene mis ter harer intentie werd opgedragen. Gedurende den goddelijken dienst, speelde meester Louis Vanhoutte eenige voortreffelijke stukken op het orgel. 's Avonds om 6 ure greep het groot Con cert op de Halle plaats, waarover wij een bijzonder woord meêdeelen van een kind van elders. Om 7 1/2 ure waren allen in de Iweinszaal voor het banket vereenigd. De eeretafel was voorgezeten door M. Iweins d'Eeckhoutte, provinciaal raadslid en voorzitter der Fan fare, omringd door den heer Baron de Vinck, eerevoorzitter, den heer Colaert, burge meester, den heer Fraeijs de Veubeke, sena tor, de provinciale raadsleden D'Huvettere en Biebuyck, de gemeenteraadsleden Sobry, Bouquet, Baus en Seys.de leden der bestuur lijke Commissie der Fanfare en der Stads- harmonie en de heeren Bestuurders. Het banket, bereid door M. Vermeulen, kon de moeilijksten ook voldoen. Onder het nagerecht werden verscheidene heildronken ingesteld, die op luidruchtige applaus werden onthaald. Het feest liep in de vriendelijkste stemming ten einde en heeft den broederband die tussehen allen bestaat, nog inniger en nauwer toegehaald. geopend door Het Tperscbe Volk Vierde Lijst Vorige lijsten fr, 856 50 Mr en Mme B. L., Yper 30.00 Jw. L. B.,10.00 Naamloos 5.00 ld2.00 ld1.50 ld5 00 fr. 910.00 Dienstdoende spotheek. Zondag 3o November, van 12 ure tot 10 ure is avonds L. AERTSENS, Bote,-markt, 9. De Halle van Yper Nooit kan ik ze binnentreden of eene huivering van eerbied en ontzag bevangt mij voor. Daar rijzen mij voor de oogen de trotsche machtige vaderen die dit reusachtig gebouw, grootsch in zijne eenvoudigheid ontwierpen en met eigen middelen voltrokken. Mij dunkt hun schim men dwalen nog, daar hoog, tussehen de donkere houten gewelven, mi) dunkt ik hoor hun stemmen... Maar neen, 't zijn de hedendaagsche Yper- lingen, die omtrent eene der vleugels vol zetten, 't is deKoninklijke Fanfare die Weyts feestmarch inzet. 'k Was nieuwsgierig om ze eens te hooren 'k Had hooren gewagen van den vooruitgang die ze gemaakt had dank aan de kunstige leiding van haren bekwamen bestuurder, Heer L. Arschodt en van de lauweren die ze ge plukt had op den wedstrijd der Gentsche Tentoonstelling. Van een anderen kant zag ik met voldoening en met ietwat vaderland- schen trots dat het programma samengesteld was uitsluitelijk uit werken van inlandsche toondichters. Dat is, hoe redelijk ook, een stout durven, dat tot voorbeeld en les mag dienen. De Fanfare! waarlijk een puik gezelschap. Zoowat 80 man, kranig van houdinge en de blik scherp, zoo 't zijn moet, naar den be stuurder gericht. Wel de stukken met zwier uitgevoerd, de noten zuiver gepereld, de klanken wel ineensmeltend, samenhang in 't spelen, juistheid in den toon, gelijk aan blazen en vooral alle de wenken des leiders wel begrepen en stipt uitgevoerd ik zeg het nog eens een puik gezelschap Ook de uit te voeren stukken waren wel gekozen, afwisselend, en deden ten volle de hoedanigheden der spelers uitkomen nu eens het maken van veel noten, dan diep gevoelen of speelschen lust, dan breed en grootsch, altijd toch wat gedempt, samen spelen. Misschien soms overdieven gedoofd, want, mijn dunkens, mag men nu en dan, in fanfarën, 't koper doen zinderen, zoodat men geneigd zij eens de ooren te stoppen... Neen Wat me, rechtuit gesproken, meest beviel, was Gilsons Polka-fantasie. Hoe lief, hoe eigenaardig, hoe mooi gevonden, hoe één, hoe fanfaarachtig klonk dat. Daar was een mu{iekant aan 't woord, een ware Alhoewel ik, in 't algemeen, een hekel heb aan arrangementen, en verkies oorspronke lijke stukken te hooren, gemaakt voor de speeltuigen die ze moeten uitvoeren, toch moet ik bekennen dat de groote slotfantasia, uit werken van Peter Benoit getrokken, knap bewrocht en op zeer voldoende wijze vertolkt wierd. Voor allen die deze werken van den groo ten vlaamschen toondichter kennen, en zich de woorden herinneren, had deze fantasia een dubbele bekoring en eene bijzondere beteekenis. 't Was al spraken en zangen uit de koper- monden, de stemmen van vroeger de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1