JCerstdag TPEE&flflRQUDISSEEBHT Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 27 December 1913 ZOETE JEZUS IS GEBOREN!. NieuwjaarsgifiBD voor don Paus Binnenland Buitenland YPER 48e Jaar Nummer 2496 CALLEWAERT-DE MEULENAERE De Kamer De Senaat Groote brand in Engeland De werkstaking te Dublin In Zwitserland In 't Groothertogdom Luxemburg Bloedig gevecht in Marokko Nationaal Verbond der K. J. Vrede op Aarde. Ons eerste Gemeenteraad. openbare zitting van Zaterdag 27 December,ten 4u.'savonds. DAGORDE: 1Stadseigendommen Proces verbaal der aanbesteding der herstellings werken van den Halletoren. 2. ld. pro ces-verbaal der verpachting der kramen van het vleeschuis. 3. Nijverheidschool be grooting 19144. Burgerlijke Godshuizen begrooting 1914 (neerlegging).5. Overeen komst voor het maken van eenen openbaren weg. 6. Stadsgelden begrooting 1914. Benoeming. Op de vergadering van Belgische Archivarissen en Bibliothe carissen, zondag te Brussel gehouden, is M. Emile De Sagher, archivaris der stad Yper, tot onder-voorzitter gekozen geweest der archivarissen-sectie in vervanging van M. Hansay. Onze beste gelukwenschen. Onze Inschrijvingen ZONDAGRUST Telefoon N" 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden VOOR 'T HEEL JAAR Prijs per Nummer ^3 centiemen. B0TERSTRÏÏHT, 3 6, YPER De niensehhcïd lag in het duister. Op dwaal sporen was zij geraakt. Een wereld zonder God, een woestijn had zij doorkropen op haar eeuwen- en eeuwenlange tocht. Haar inner lijk leven was in zijn bron cn zijn wortel vergiftigd, en al haar kinderen erfden met liet leven ook te gelijk den vloek der zonde. De volkeren zaten in de duisternis cn de schaduwen dos doods Over één volk selieen de sterre der hoop. In het klein Uitverkoren Godsvolk Israël ontwikkelde zich het gebouw der openbarin gen van het goddelijk erbarmen. Gansch zijn levensloop was een ononderbroken voorberei ding tol de komst van het rijk Gods, door de strenge wet, door schrik en vrees voor straf maar ook door het blijde hopen en 'uitzien naar Gods oneindig mededongen. Langs alle kanten omgeven door het scha- duwen-rijk der heidenwereld, werd het oude verbond met een zacht licht bestraald door gansch een slerrenkoor van openbaringen en profetenwoorden die de treurige boetzangen onderbreken» (Keppler). Vreugde trilt erdoor lieen cn in voorafbeeldingen en vöorteekens nadert de verlossing Dra komt uw heil, Emmanuel, juich nu cn jubel, Israël Hoe klonken die mclodijien van Sion zoo bedrukt cn weemoedig, tot "de tijid. kwam, wanneer alles vervuld werd1, wanneer de hemelen open gingen, cn de wolken den rechtvaardigen Israels noderregendenop de arme aarde. Hem hadden de profeten verkondigd, de vol keren verwacht, de vromen neergebeden. Hij kwam, anders, wel is waar, als men- sebcnverstand het verwacht had. Maar Hij kwam, cn in zijn God-menschelijke handen droeg Hij de wereld het heil te gemoet. Waar Hij ging, daar bracht Hij zegen, en waar ook zijn woord weerklonk, daar verkondigde het vrede en waar er lijdende, verbrijzelde, ver broken menschenharten waren, daar hielp en heelde Hij. Zoo werd Hij in ieder wereld een Verlosser, de verlangde Messias, en de wereld was bevrijd. Heden komt Hij weer als redder. Ook dc wereld van heden zucht smartelijk op, cn verlangt hakend naar hulp. Nog is het hei dendom immers niet overwonnen. Groote aard- doelen staan nog onder de macht van oen diepe duisternis. Nog 4even duizenden er op aan zonder God en zonder Christus. Nog zuchten de arme gebogen mensohenkinderen onder de loodzware drukking; van den zonden- last cn den lijdensnood en het paradijs-op zoeken. Zij1 haken naar hulp, maar de hulp komt niet voor hen. Zij zoeken, en zij vin den niet. Zij komen niet tot hun Vcrlos- ser, en hij komt niet tot hen. Wanneer giji mij uit ganscher harte zoekt, dan zal ik me laten vinden. Daar ligt de t geheimenis verborgen. Die hem opnamen die gaf hij' vermogen, kinderen Gods te worden omdat zijl hem in geloovig heils verlangen en in den gloed van hun vurig betrachten op zich nedertrekken Hiji is de Verlosser der menschheid, de eenige. Hij al ■I leen redt hen ook heden, Christus onze God met zijne genade en zijn zegen, zijne liefde en zijne ontferming, zijne mildheid en zijne sterkte. Hoe de volkeren tot de hernieuwing in Christus gebracht Leo XIII heeft het ons geleerd dooreene uitgebreide werkzaamheid der liefde, name- lijk van die christene liefde welke het kort ,,,begrip is van geheel het evangelie cn een behoedmiddel tegen cle verwaandheid der we- eïi/iiëld en de buitensporige zelfzucht der men- 1stM'en. If-fflr liel -Maar hoe die liefde in de herten geplant? EOi Na Leo XIII is Pius X versohenen, die zeven jaar geloden, de christenheid beriep o, dikwijls, ja dagelijks, die liefde te gaan put ten aan de tafel des Ileeren en over drie Ui jaren hel woord van den Meester de wereld es inzond Laat de kleinen tot Mij komen. Daar is het geheim der opstanding, der hernieuwing van de maatschappij in Chris laa lus. Wanneer allen één geloof en ééne belij denis zullen hebben, wanneer allen het volle christen leven zullen opdoen en zich broe- Ig' ders gevoelen aan de lafel des Ileeren, zu j len ook in de maatschappelijke betrekkingen meer rcchtvcerdigheid, meer broederlijkheid, meer wederzijdsclie achting heerscheu. Wanneer de kinderen aan de Tafel des Ileeren zullen knielen vooraleer de verlei- I ding hunnen wil heeft ontzenuwd en tot hel R{ kwade geleid, zullen zijl den pand van het pc| volle christen leven in hunnen boezem heb igj hen opgenomen en er zal een jeugdig gc- w slacht opstijgen dat tegen verleiding bestand I zal wezen cn de hernieuwing der maatschappij in Christus zal verwezenlijken. Der Herders-Kerstnachtliedje, Muz. D. Fr. Trebin. - 1 - O broeders wat gebeurt in 't dal O wat gebeurt in 't dat Dc schaapjes zien onrustig op Naar gindschen heuveltop En gansch de hemel staat vol licht, Als hij een grootseh bericht - 2 En ziet er daalt eene englcnschaar En zingt zoo wonderbaar Hosanitah! looft den Hemelheer! Want Jezus daalde neêrl Hij brengt op aard' Gods zegen meê! En aller heil en vreet - 3 Gaat, Herders, gaat naar Bethelehem, O gaat naar Bethlehem 1 Daar ligt nu Jesus in een stal, In eenen armen stal 1... Aanbidt vol liefde 't godlik Kind, Dat ge in een kribje vindt - 4 Zij namen zeem en wol on melk Een gul geschenk van elk ■En kwamen zoo in d'armen stal Ginds verre in 't eenzaam dal Zij knielden voor liet Kindje neêr, Dat loech zoo godlik teör - 5 - En .Tozef en Maria zoet Bedankten uit 't gemoed En os en ezel knikten me6 Bij aller zielebeê En uil den hooge, klonk het wcêr Hosannah! Looft den Heer! Komen, 1913. P.P. Denys. De Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van België opent heden zijne jaarlijfache in schrijving voor de nienwsjaarsgiften voor den Paus, onder de hooge bescherming van Zijne Eminencie den kardinaal Mercier, aartsbis schop van Mechelen, en van HH. DD. IIH. de bisschoppen van België. Elk jaar, op dees tijdstip, vragen wij aan dc belgisebe Katholieken dat zij dien blijk van trouw jegens den II. Stoel zouden hernieu wen en elk jaar tot hiertoe hebben zij ijverig onzen oproep met de gróótste mildheid beantwoord. Wij zijn op voorhand zeker dat het dees jaar nog alzoo zal wezen, want wij weten welke innige en onwrikbare liefde en trouw het belgisch volk altijd gekoesterd heeft voor den Paus, die onzen Vader is in het Geloof en de plaatsvervanger van Jesus-Chris- tus op aarde. Die gevoelens zijn het voorrecht niet der hoogere standen zij zijn bij alle Belgen te vinden en de nederigsien zijn ook de fierste om deze gevoelens die' in hun hert wonen, epenlijk te mogen uitdrukken. Als de zachtmoedige Pius X- onze jaarlijk- sche inschrijvingslijsten overloopt, vint Hij er gansch België in vertegenwoordigd. Alle stan den zijn er in eene zelfde liefde veréénigd edellieden, burgers, werklieden, landbouwers, vermengen er hunne namen en zijn even fier van, in de mate hunner middelen, hulp te kunnen brengen aan den algemeenen Vader der Geloovigen. Die hulp heeft de Paus meer dan ooit iioodig, om het bestuur der II. Kerk en het aangroeien harer werken te kunnen ver zekeren. Zijne noodwendigheden zijin menig vuldig zij klimmen voortdurend mét-deuit breiding zelf van tie alomstralcnde werking van het Pausdom. Doch onze opofferingen, hoe gering zij ook wezen, blijlven. niet vruch teloos. Overal in de wereld rijzen teckens van hoop op. Na de beproevingen, die de H. Kerk gedurende de twee laatsteeeuwén doorstaan heeft, schijnt het dat de tijd der eerherstellingen gaat aanbrekeb, en dat de oogst in deze eeuw overvloedig zal wezen. Laat ons dit zoo vurig verlangd uur be spoedigen met getrouw te blijven aan den plicht die wij steeds vervuld hebben. Dat elkeen den oproep der Katholieke dagblad schrijvers beantwoorde met denzelfden iever als de vorige jaren. De inschrijving is van heden af open. De lijsten zullen, tegelijkertijd, in al de katholieke dagbladen van het land afgekon digd worden. De namen der inschrijvers zul len vereenigd worden in een album, dat den II. Vader, met den opbrengst der inschrijving zal aangeboden worden. De voorzitter Fernand NEURAY. De ondervoorzitters Jan VAN MENTEN en I-Ienri DORCHY. Do sebalbowaarster: G. DEMYTTENAEPiE. De schrijver Léo MALLIE r«n Eerste lijst van HET YPERSCHE VOLK Z. E. H. Kanunik De Brouwer, pastor-deken, Yper 100,00 Mr de Senator en Mw Fraeijs de Veubeke, Yper 100,00 Mr en Mw Louis Biebuyck, Yper 100,00 Totaal Fr. 300,00 De Kamer hield zich deze week bezig met de begroeiing van 's lands middelen en met de stemming van de wet op de pensioenen der mijnwerkers (deze werd goedgekeurd met 124 stemmen tegen 8 en 29 onthoudingen). In de beraadslaging nopens 's lands middelen kwam dc zaak te berde der nieuwe wet over de drankslij terijlen. M. COLAERT. Vast en zeker is de wet van 1912 vrij ongelukkig geweest in eenige barer bepalingen. De geest ervan is verdraaid geworden door minisloricele omzendbrieven. M. LEVIE, minister van financiën. Wel neen M. E. GOETHALS. Toch welToch wel M. COLAERT. De brouwer is slijter ge worden 1 De herbergiers hebben zich afge vraagd wat hun te doen bleef. Ik heb het op mij genomen de zaak voor de rechtbank te pleiten. M. LEVIE. Dc schatplichtige die zich gekrenkt acht, kan zich wenden tot den pro- vineialen bestuurder van de belastingen en, zoo zijne vraag niet gunstig wordt onthaald, kan hij zich wenden tot het Hof van beroep. M. COLAERT. Er zijn ,tal van pro cessen-verbaal opgemaakt, en aan de klagers heb ik gezegd dat de minister reden zou verstaan. M. LEVIE. Het gerecht hoefde niet op te treden 't is een bewijs dat mijne uit legging de goede is. M. COLAERT. Geenszins Het bewijs ervan is, dat gij van uwe meening moest af zien ga dus tot het einde De brouwers verplichten hunne herbergiers 'bun bier te nemen, dat recht hebben zij maar zij verbieden niet enkel den verkoop van alcohol, doch zelfs van tabak en eigaren. Zou de heer minister niet kunnen aanne men dat de hoedanigheid van vroegeren slij ter, vastgesteld op' 9 December 1912, aan de kringen, maatschappijen, vereenigingén of handelaars, welke aangeduid zijn bij' 1 van artikel 13, niet zal worden erkend dan zoo zij gezegde hoedanigheid lieten kennen voor 1 Februari 1914? De heer minister moet denzelfden uitstel aan allen toestaan het is eene kwestie van rechtvaardigheid'. Men moet alle bestuurson- rccb Waardigheid vermijden. Ik heb de eer gehad een amendement in te dienen in den zin dezer aanmerkingen De artikelen van het strafwetboek, inge roepen in de wet van 12 December 1912 bestaan niet meer. Ik hoop ook dat de Kamer eensgezind die volgende schikking zal aan nemen c. Artikel 15, 1, n. 3, der wet van 12 De cember 1912, wordt gewijzigd als volgt Zij, die werden gestraft wegens een .der wanbedrijven voorzien bijl de artikelen 368 tot 391 van liet Strafwetboek, gewijzigd door de artikelen 48 tot 63 der wet van 15 Mei 19J 2 op de kinderbescherming Ik spreek voor duidelijk rechtskundig belang. In de Senaatzitting dezer week hebben twee brusselsche Senators, de heer Goblet d'Al- viella, vrijmetselaar en gewezen grootmeester der Loge en de beer Sam Wiener, vrijmet selaar en jood, den minister van koloniën ondervraagd nopens de Congotoestanden en in 'i bijzonder nopens zekeren 51. De try, staats- prokureur te Stanleyville, vrijmetselaar en werkend hoofd der congoleesche framassons De twee vrijmetselaars-Senators hebben uit leg gevraagd aan de Minister over zekere beschuldigingen welke katholieke dagbladen overdrukten t gen den Stable}vilschën pro- kureur, immers die Zwartlander heeft al een rare historie; wij zullen ze eens vertellen en heel de zaak uiteendoen in een volgend nummer, daar wij, met dit Kerstnummer, ovei geen genoegzame plaats beschikken. De HII. vrijmetselaars Goblet cn Wiener hebben van de occasie geprofiteerd om eens uit tc val len tegen onze zehdelingen. Daarop zeggen wij vandage dit De zendelingen hebben bun heel de zaak Detry niet aangetrokken. De hooggeplaatste vrijmetselaars in de Senaat hebben van dc zendelingen gesproken om hun godsdiensthaat lucht te geven. De zendelingen hebben over maanden van hier beroep gedaan bij de open bare meening, 't was de eenigste en laatste middel die ze over hadden, wilden zij hun werk redden uit de klauwen der congoleesche vrijmetselarij. Dc zendelingen zwijgen nu... Zij hebben gezegd wat ze moesten zeggen cn daarmeê uit. Ze zwijgen, en daardoor geven zij eens te meer een bewijs dat ze niet gesproken hëbbén om lienzelven te redden en te onttrekken aan lijden cn gevaren, maar enkel en alleen om hunne missiën, hunne geliefde Zwarten te redden. Docli de Belgische katholieke vrienden der zendelingen, leden van de vereeniging tot verdediging der zendingen, de katholieke strij ders, leden van het Antivrijmetselaarsverbond, deze zwijgen niet maar werken en strijden voort tegen de vrijmetselarij, ten voor- deele der verchristening van Congo. Het is het schrijven der katholieke verdedigers der zendelingen, die de ondervraging Goblet heeft uitgelokt. Per naaste over den beroemden Proku- reur vrijmetselaar Detry. In den toren van den Semafour van bet Arsenaal van Porthsmouth is Zaterdag avond rond 71/4 ure een brand uitgebroken, die eene overgroote uitbreiding nam. Een scheeps jongen van het pantserschip Queen Mary die de vlammen eerst zag, gaf het alarm, doch een uur later stond van den toren nog en kel het geraamte recht. Die toren is een historisch zeegebouw, uit den tijd van admiraal Nelson. De vlammen stegen hoog de lucht in. Om 9 1/2 ure stortte ook het overgroote ijzeren geraamte in. Ook de Queen Maryscheen dan bedreigd, doch hij werd aanstonds ver wijderd. Om 11 ure bleef enkel het zuidelijk ge deelte van het arsenaal ongeschonden. Om middernacht stegen nog altijld groote vlam men op uit verscheidene doelen van het ar senaal. De schade wordt geschat op omtrent 25 millioen frank. Enkel eenige naburige gebouwen, die ook vuur vatten, zijn kunnen bevrijd worden. De afgeveerdigden van werklieden en werk gevers hebben Zondag hunne laatste bijeen komst gehóuden. Geen overeenkomst kon ge troffen worden de kwestie .jjer afgedankte werklieden, die onmiddellijk weer willen in dienst genomen worden, was weer het be letsel. Larkin, de aanvoerder der werk stakers, heeft het dus gewonnen, wat niet belet dat de engelsche vakvereenigingen voorts zullen steunen. Ze gaven reeds 875.775 fr. Verleden week heeft Zwitserland een ka tholieke ondervoorzitter voor den Bondsraad gekregen. De katholieken winnen in Zwit scrland alle dagen meer aanhangers. Die kie zing is er een nieuw en doorslaande be wijs van. De bisschop van het Groot-hertogdom Lu xemburg had, in zijn laatsten vastenbrief, de geloovigen gewaarschuwd tegen het lezen van zekere goddelooze bladen. Twee dier bladen spanden proces in en eischten 20 duizend fr. schadevergoeding. De zaak is gepleit geworden. Het gerecht heeft uitspraak gedaan en de cischcrs der twee liberale bladen wandelen gezonden, omdat ze drie maanden hebben laten verloopen, sedert hun laatste pleidooi, zonder een vernieuwingsakle daar te stellen. Dc Mooren hebben een hevigen aanval ge daan tegen de Spaansche machlen, die op den Gelen Heuvel bezig waren een blokhuis op te richten. Door een goed onderhouden artillerievuur werden zij teruggeslagen. De Spanjaards hebben een kolonel en 2 luitenanten gekwetst, twee soldaten gedood en acht gekwetst. Wachten. Het bestuur van het Na tionaal Verbond samengesteld uit de afge veerdigden van al de aangeslotene K. J. W. van België vergaderde zondag 11. teBiussel in Patria onder voorzitterschap van M. advokaat volksvertegenwoordiger Brifaut, voorzitter van het Verbond. Voor Westvlaanderen waren de K. J. W. van Brugge, Yper, Kortrijk en Moeskroen vertegenwoordigd. I)e vergadering heeft vastgesteld dat het jaarlijks nationaal CoDgres van K. J. W. zal gehouden worden te Doornijk in April of Mei 1914. Zij stemde ook eene dankbetui ging aan minister Poullet voor de voorge stelde en verdedigde schoolwet. Eene woordenwisseling had plaats over de organisatie van studiekringen voor K J. W. naar het verslag van M. Hillen afgeveer- digde van Limburg en schrijver van het Verbond. Onze herstellingen. Is er eene stad in België gelijk Yper, waar er zooveel, zoo groote, zoo kunstige herstellingen gedaan worden aan openbare gebouwën Van de jare heeft men, ter gelegenheid der Tentoonstel ling, de herstellingen van middenstad te Gent geroemd doch Gent is eene stad van hon derd en honderd duizend inwoners. Yp'ertelt er 17 duizend daarbij kunnen de Gentselie praalgebouwen niet opwegen benevens de Ypersche. Men roemt ver en bij Brugge dc de schoone 't is waar, aldaar is de goes ting tot het verfraaien der huisgevels meer ontwikkeld dan hier, doch hier ook begint de kunsibewegiiig bij de eigenaars maar het Venetië van het Noorden bezit geen praalge bouwen gelijk de onze en doet aan deze geen herstellingen gelijk Yper aa'n de zijne. Hier is het zonder staken, en, laten wij het in 't voorbijgaan zeggen, zonder daarom, meer geld uil de zakken der lastenbetalers te trom melen. Ziet de Hallen: de zuidergebou wen zijn hersteld St-Maartenskerk wordt gedurig verfraaid'; pas is het aan 't zuider portaal gedaan of de werken worden voortge zet aan de kruisbeuken en lang? den noord kant. De laatste band wordt gelegd aan St- Maartensklooster. Wellicht vangen de herstel lingswerken van den grooten toren aan en en reeds is :de aanbesteding gedaan geweest voor de restauratie aan het Belfort. Ziehier den uilslag ervan; Het bestek was van 128.860 fr. 'Hebben aanbesteed M. Alphonse Angillis, Yper '126.625 fr. M. Victor Caron, Ardoye 134.449 fr. M. Albéric Vandenkerckhove, In- gelmunster 133.768 fr. M. Marcelin De- 'busschëre, Rousselaere143.310,84 fr. M. Angillis is voorloopig aanbësteder verklaard mits goedkeuring van den gemeenteraad en de Bestendige Afveerdiging. .Als eens al de werken zullen -afgemaakt zijn, welk een prachtig kwartier van praal gebouwen zal dat uitmaken 1 Nievers ter wereld zal zulk een grootseh geheel gevonden worden. Verder stippen wij St-Jacobstoren aan mocht de kerkherstelling volgen en St-Pie- ters daar is de herstelling der kerk vol tooid en 't nieuws komt ons dat' de hoogere overheid de machtiging verleent aan.het stads bestuur om ovter te gaan tot de openbare aanbeslcding voor het herstellen en vergroo ten der sacristie van de kerk (bestek 20.758.18 fr.). Zullen we het ooit zien dat eens de droevige herstelling aan den merkweerdigen romaan- sch'en toren, uitgevoerd in dp jaren '60, zal verbeterd worden Yp'e-r kunststad, neemt van langs om meer eene eere- eene eerslê plaats in ondèr de Belgische kunststeden. Niet genoeg rekla'am kan er gemaakt worden in land en vreemde voor eene stad als de onze. V. woord is rechtzinniglijk proficiatDe op voering vao het kerstspel Vrede op Aarde van den priester-dichter A. Walgrave heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Het was een triomphale bijval, Zondag avond voor de Toon- en Tooneelkundige Ver eeniging Meer dan 8oo menschen ver vulden de groote tooneelzaal van het Volks huis, al de overheden zoo burgerlijke als geestelijke zaten op de eerste rangen... en 'twas rechtzinnig en bewogen dat ieder be- drijfeinde toegejuicht werd tot dat het over sloeg in daverend applaus alsWanneer voor de laatste maal de gordijn toevief. In het tooneelkundig deel herkennen wij de hand des Meesters die alle rollen zelf bestudeerde en bezorgde bij de uitvoerders. Heeft hij lastig werk afgemaakt,het behaalde succes is, meenen wij, eene deugddoende en aanmoedigende belooning Heer Karei Bostijn ga voort Op den ingeslagen weg zoo voor de christelijke verheffing als de kunstgevoel ontwikkeling van het volk. Zulke stukken doen deugd, meer als we 't kunnen schrijven. Een bloemtuil aan de hoofdrollen Sadoc, vervuld door M. E. Demarey Oza, gespeeld door M.H. Dobbelaere Phanuel en Mesra, afgegeven door MM. J. Riem en J. Maes, zonder den kleinen Benjamin, J -Van Haecke, te vergeten die zoo aandoenlijk kinderlijk speelde. Maar ook de bijrollen, de figuranten verdienen allen lof. Het toonkundig deel was toevertrouwd aan M. Albert Van Egroo. Die naam alleen zegt genoeg om te weten dat de compositie van den Gentschen toonkundigen Hendeiick kunstig werd uitgevoerd. Wij stippen aan den bijval verworven door M. Eug. Ver- straete, ie prijs aan het Koninklijk Conser vatorium te Brussel, leeraar aan het Conser vatorium te Brugge, om zijn solo van hobo en engelschen hoorn, van MM. G- Ver- haeghe en Synaeve om hun zoo moeilijk uit te voeren als juist uitgevoerde hoornspel. Het gezang der koren van Engelen en Her- derswas uitnemende welbezorgd; machtig klonk de mannelijke alleenzang van Osra, hertverheffend de solo van den Engel Gabriel door Mejufvr. M. Denoyelle. Wat de mise en scène betreft, daar waren indrukwekkende stonden waarop men had gewenscht dat een photographisch toestel de posen zou opgenomen hebben, vooral de eind-apotheose van engels, herders en kin- ders rond de krib in den stal. We mogen wel ook een woordje critiek bijvoegen, anders zou men wel denken dat wij onvrij ons verslag opstelden. Daar was ichtprojectie te kort bij de verschijningen van den engel Gabriel, de verlichting der apotheose had mogen sterker zijn; en best had men voor de verschijning der zingende en gelen in den hemel een systeem van oprollen de, inpakkende voorhangsels gebruikt om het opengaan der wolken te verbeelden. Nog eens onze welgemeendste gelukwen- schen aan de leiders MM. K. Bostyn en A. Van Egroo vergeten wij niet bij hen te voegen M. G. Desrameaux die hen zoo on verdroten bijstond en E. H. Neuville, den onvermoeibaren bestuurder. Een onverdroten werker is M. De Sagher. Zoo verschijnt pas het tweede deel van het werk Rekeningen der stad Yper van 1267 tot 1329 door MM. G Des Marez archivaris der stad Brussel en E. De Sagher der stad Y'per. De rekeningen van dit 2e boekdeel loopen van 1 November 1316 tot 1 November 1329 en zijn van het grootste belang voor de studie der historische gebeurtenissen gedu rende dit tijdstip van Vlaanderens geschie denis. Ontvangen voor E. P. SEYS Zevende Lijst Vorige lijsten: fr. 1109.50 Mr enMw M. V., Yper 20 00 Totaal: fr. 1129.50 Dienstdoende apotheek. Zondag 28 December, van 12 ure tot 10 ure 's avonds A. WECKESSER, Dixmudestraat, 68. Donderdag 1 Januari \gij Nieuwjaar L. AERTSENS, Botermarkt, 9. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. I MNKONDIRTWÏEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- er: Oostvlaanderen woraen ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel i INSCHRIJVING bulten België vracht er bij. DRUKKER UITGEVER

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1