Langs en door uwe parochie zijn wij allen ingelijfd in die geestelijke ge meenschap en de parochie is als i eene cel in dat groot organisme, het lichaam van Christus, de Kerk. Maar de parochie is zelf ook een levend wezen, met eigen ontstaan, eigen aard, eigen wezen, met eigen doel en rol. Vermits nu de parochie zelf eene vereeniging is, moet gelijk in iedere vereeniging een zekere geest de leden bezielen de parochiegeest. Dien parochiegeest leeren kennen, wél weten wat de parochie is voor ons en wat wij voor de parochie moe ten zijn dat is eene eerste vereischte. Die kennis eens opgedaan, moet leiden naar de praktijk, want waar het vooral op aankomt is dat wij dien parochiegeest beleven. Daarom zullen wij ons eerst ver trouwd maken met al de bestaande parochiewerken en niet het minst met al de sociale vereenigingen, de gilde en hare afdeelingen Wij zullen er naar streven om in die vereenigin gen dien parochiegeest mede te bele ven en er de beste en ieverigstc leden van te worden Wat, over 't algemeen gesproken, aan den grond ligt van de verslapping van 't parochieleven, is juist het gemis van dien christelijk socialen geest en waar die geest het levendst is op onzen buiten daar juist zijn onze gilden en afdeelingen het bloeiends, eene echte beleving van de parochiale opvatting. Dat moet vooral waar zijn bij de jongere boeren en hunne jeugdorga nisatie. In en door hunne vereenigin gen moeten zij goede, moeten zij be tere parochianen worden. Daarom is het eerst en vooral noo- dig goede christenen te zijn, innerlijk door een diep godsdienstig en geloo- vig leven, uiterlijk in heel hun gedrag. Maar het parochiaal leven is een gemeenschappelijk leven. De jonge boeren moeten dus ook apostelen zijn door hun voorbeeld, woord en daad. Zij moeten de reserve zijn waarop de geestelijkheid altijd en overal beroep mag doen voor al de parochiale wer ken eerst om deze te helpen stichten indien het gewenscht wordten om de bestaande te doen groeien in le dental door hunne aansluiting, in actie door hunne medewerking, door hulp en steun in alle omstandighi den. En het geestelijke gemeenschap reikt nog verder dan de grenzen eencr parochieomdat wij katholiek zijn moet onze zin van christelijke samen- hoorigheid zich uitstrekken tot geheel de H. Kerk en daarom moeten wij in verstandhouding met de parochiale geestelijkheid in afhankelijk van haar, altijd op de bres staan als 't geldt de algemeene belangen der H Kerk te verdedigen of te bevorderen. Katholieke jonge boeren, weest goed ontwikkelde boeren, weest deugdelijke leden uwer huisgezinnen, weest de steun en de hoop uwer orga nisatie, en door dat alles, en boven dat alles weest goede parochianen en dan zult gij waarlijk echte ideale ka tholieke boeren zijn Goedkoope Woningen Provinciale Bouwpremie BERICHT De personen die verlangen met de pro vinciepremie voor het bouwen van goed koope woningen begunstigd te worden, dienen hunne aan raag bij aaitgeteckenden brief te zenden naar den heer Gouverneur van West-Vlaanderen. Dienst van Goed koope woningen te Brugge. In deze aan vraag dient de belanghebbende zijn juist adres op te geven alsmede de plaats waar hij zal bouwen. In voorkomend geval dient hij ook te bewijzen dat hij recht heeft of zal hebben op gezegde plaats eene woning te bouwen. De personen die reeds eene aanvraag in regel inzonden of tusschen 15 Maart 1026 en 5 Oktober 1927 een vraag inzonden bil het Ministerie van Arbeid en Nijverheid tot het verkrijgen der Rijkspremie mogen er zich van onthouden een nieuwe vraag in te sturen tot het bekomen der Provin ciale bouwpremie. Voor alle nadere inlichtingen zich wen den tot het Beschermingscomiteit der werkmanswoningen van het district. Het adres van den zaakgelastigde van hetzelve is te verkrijgen bij het Gemeentebestuur ZITDAGEN ONZER POLITIEKE MANDATARISSEN in het Arrondissement YPER leen3 Zaterdag, van 9 1 2 tot tot 12 uur. in den Katholieke Kring Dr Brutsaert, Volksvertegenwoor diger. lr, 5- en 5- Zaterdag, van 9 t. 10 1 2 uur, in Taverne Anglabc Statiestr. Senator Bossuyt Gaston. 2> en 4 Zaterdag, hetzelfde uur en plaats. Senator Depontieu E. POPERINGHF. .Maandag en Vrijdag morgend. Dr Brutsaert, Volksv. in zijn huis. 1 en 3e Vrijdag, van 8 tot 10 uur, in t Christen Werkersverbond, Senator Depontieu E. WKRVICK 2i Zaterdag, van 9 12 tot 12 uur, in Het Kapitel Dr Brut saert, Volksvertegenwoordiger. 2>' en 41' Vrijdag, van 9 tot 11 uur, in 't Christen Werkersverbond, Duivestr. Senator Depontieu E. VLAMFRTINGHE iF Zaterdag. van 12 1/2 tot 1 1 2 u., in de Coöperatieve, Senator Bossuyt G. ZONNEBEKE 2 Zondag van 11 tot 12 12 uur, in 't Christen Werkersver bond. Senator Depontieu E. PASSCHENDAF.LE 2- Zondag van 5 1 2 tot 5 uur, in de Congregatiezaal, Senator Depontieu E. LANGEMARCK 3' Zondag, van 10 tot 12 uur, in de Congregatiezaal. Senator Depontieu E. POELCAPELLE 2 Zondag, van 1 1/2 tot 2 1 2 uur, in de Congregatiezaal, Senator Depontieu E. GHELTJWE: 4- Zondag, van 9 tot 10 1 2 uur, in 't Christen Werkersverbond, Senator Depontieu E. BECEI.AERE 4- Zondag, van II tot 12 uur, bij Dejonghe (plaats), Senator Depontieu E. GHELI VELT 4' Zondag, van 1 1/2 tot 2 1 2 uur, bij Delaere (herberg). Senator Depontieu E. Bericht. Het Beheer van «Het Ypersche Volk» zal binnen kort de kwijtschriften voor het jaar 1928 ten huize doen aanbieden. Het verhoopt dat zijne Lezers er een goed onthaal zullen aan geven. Wees Davidsfondser 1927 is voor het Davidsfonds, meer dan welk vorig jaar ook en er waren noch tans dezen laatstcn tijd prachtige tusschen! een triomfjaar geweest Wij weten het, gewoonlijk zijn terugblikken roos kleurig, omdat de «terugkijker de hoop voor de toekomst in zich voelt, en niet zwart kan zien Maar wij wenschen niet de rose kleur hieraan te strijken met veel onthaal van schoone woorden ziehier cijfers Deze kultureele vereeniging (lees goed, kultureele, want 't heeft zijn belang bij het beoordeeleni sprong van 120 afdeelin gen met 18.395 leden einde 1926 op 208 afdeelingen met 31.618 leden einde 1927 zegge een aanwinst van 78 afdeelingen en 12.223 leden (67 nog zegge in zake ledenaantal zooveel winst op één jaar tijds als de werkperiode 1875-1914 opgeleverd had Enkele cijfers Brabant-Henegouwen won 22 afd en 2.825 leden i77 hoofd zakelijk in 't arrondissement Brussel en dat heeft ook zijn beteekenis Antwerpen won 16 afd. en 3.693 leden 65"/,,) 't wordt hier moeilijker, de streek raait volzet Oost-Vlaanderen won 17 afd. en 3.020 (69 streeft Antwerpen naar de kroon, en heeft nog veel plaats West- Vlaanderen won 20 afdeelingen en 2.126 leden (108 —volledige ontwaking; Limburg-Luik won 3 afd. en 943 leden (54 moet kopje duiken naast de andere omschrijvingen, maar, nu reeds 't daghet in het Oosten Het aantal afzonderlijke leden klom van 22 tot 59 Holland begint bij te komen I Wie doet er nog mee Al deze duizenden genoten van het geestelijk brood dat het Davidsfonds en zijn afdeelingen voor hen brak. Rechtstreeks van het hoofdbestuur ont vingen zij de 4 boeken van de reeks 1927 OPGANG, een bekroond roman van Em. Van Hemeldonck HET LICHT en de DUISTERNIS, een bundel allerfijnste Christusvertelsels van Anna von Krane DE VLAAMSCHE HOUTSNEDE, de gewaardeerde kunstmonografie van Dr L. Lebeer, en PASTOR DENYS, de sappi ge biografie van den meester-verteller Filip de Pillecyn. Viermaal 31.618, zegge 126.472 boeken s an het beste en het be- degenste. onmiddellijk in Vlaamsche huisgezinnen gebracht. Terloops gezegd: deze boeken werden respect, gedrukt op 32.300, 36.000, 36.500 en 35.000 exem plaren. het zij een totaal van 140.1KHI waar van er nog een KLEIN aantal in stock bleven En stilaan komen de jaarverslagen der afdeelingen binnen. Het is nog niet moge lijk hun werkzaamheid onder cijfers te brengen, maar dat loopt over de loOO voordrachten, muziek-en tooneelavonden, daargelaten nog de afzonderlijke werking der onderafdeelingen openbare boeke rijen vooral studiekringen, leergangen voor beschaafde Nederlandsche uitspraak, enz enz Deze korte terugblik k<;n onmogelijk volledig verslag uitbrengen over de Da- vidsfondswerking in 1927. Alle elementen van die werking kunnen hier niet behan deld dergelijk verslag kan niet klaar komen van 31 December tot 2 Januari. Maar uit 't hierboven vastgestelde blijkt eens te meer hoe het Vlaamsche volk aan 't rijpen is voor de Vlaamsche zaak. Wat er sommigen ook meenen, de massa dit aan 't davidsfondsen gaat, komt in 't mid den waar haar Vlaamsch bewustzijn worde wakkergeschud. en is gewonnen voor Vlaanderens VI: amsche toekomst. Het Davidsfonds zal voortgaan nu wordt de terugblik vooruitzicht en wil bloeien het wil de 50 000 leden berei ken Zal 1928 ze brengen We durven het verwachten Zal 1920 aan de leden 5 boeken brengen V We durven schier beloven jaHet eerste is omtrent klaar: DE FILOSOOF VAN HAAGEN, een prachtige humoristische roman door Jef Scheirs, met penteekeningen van Jan Brusselmans. Moet het gedrukt op 50.000 We wachten op het antwoord van het Vlaamsche volk, dat leest, dat zijn eigen schoonheid waardeert, dat zijn eigen kunst wil in huis hebben Dat zijn tooneel, zijn muziek, zijn ge leerden wil zien en hooren en kennen want ook de afdeelingen zullen niet te kort blijven aan hun plicht, maar wrochten en zwoegen in den dienst van hun edel ideaal kultureele ontwikkeling van ons volk, wat in andere woorden luidt bewa ring van dat volk voor zichzelf Buitenland Engeland. Sedert eenigen tijd ondergaat den handel der katoenspinnerijen van Manchester aanzienlijke verliezen wel ke tot ongeveer 2 millioen pond ster ling beloopen. Dit vertegenwoordigt in belgische franken eene som van 35o.ooo.ooo. Dit volgens een verslag over den toestand der textielnijve: - heid. In de werkliedenmiddens van de Lancashire ziet mén in dit feit een begin van verwezentlijhing van het voorstel door het Comiteit der Spin net sbazen vooruitgezet om tot eene vermindering van den inkomprijs te geraken onder andere middels welke zouden in het werk gesteld worden vreest men ook voor eene verminde ring van dagloon en eene vermeerde ring van werkuren. Yougo-Slavie. Vele personen vragen zich af hoe het komt dat er in Oostelijk Europa zooveel politieke verwikkelingen el kaar zoo snel opvolgen. Nu is het Griekenland, dan Albanië, Italië, Roumenie, Hongarie en Servie. De bevolking van al deze landen is zeer oorlogzuchtig en komen gemakkelijk in gisting. Men moet nogthans bekennen dat deze beweging niet altijd van gegron de redens ontbloot is en dat voor wat het protest der Serviërs aangaat dat grootendeels te verechtveerdigen is. Mexico. De bloedige vervolgingen waaraan de Katholieken in Mexico blootge steld zijn, worden door velen als oude geschiedenissen aanzien die tengevol ge van den vooruitgang der bescha ving geen plaats meer grijpen. Vol gens inlichtingen te Washington toegekomen zou het getal Katholieke priesters in 1927 voor uitoefenen van hun priesterambt omgebracht tot i37 beloopen. Opgeëtene beesten In 1927 te Yper. te Veurne Ossen van 240 k. d. 52 67 Stieren 23ö id. 6 90 Koeien 285 id. 475 iq6 Veerzen 2i5 id. 432 190 Kalvers 80 id. 431 160 Zwijnen g5 id. 1629 1176 Speenverkens 12 id. i5 Schapen 22 id. 387 470 Lammeren 9 id. 3 Geiten iB id. 46 Peerden 370 id. 25 6 Pasg. kalvers 27 id. 472 3g73 2356 N. B. -k. d. kilos dooreengenomen. Ypersche Kroniek. l)e Apotheek van.M VANWALLEGHEM Statiestraat, is ALLE FN open op Zon dag 8 Januari 1928 Een Ypersche Kunstenares Mej. LOUISE DEHEM Mevrouw LEBBE De Yperlingen hebben met voldoening en met fierheid vernomen, dat Mevrouw Ceriez. de kunstgewrochten van Me- juffer Louise Dehem. aan de stad Yper heeft geschonken Het Ypersche Volk geeft vandaag eenige bijzonderheden over die begaafde kunstenares Ten volle een Vpersch kind, was het wel hier in onze aloude vlaamsche stede, met zijne roemrijke en heerlijke praalge- bouwen, met zijne pracht van eenzame straten en zonnige gezichtjes dat de kleine Louise haar talent voelde ontwaken. Haar eersten leermeester was M. Ce riez, den grooten bestuurder van onze stedelijke Academie, 't Is op zijn aan dringen en ook op het dwingende smee- ken van zijne leerlinge zelf, dat er werd beslist dat Juffrouw Louise zich wijden zou aan de edele schilderkunst. Dan vertrok zij naar Parijs waar zij onder de leiding van A. Stevens, zulken rappen vooruitgang miek, dat zij algauw tusschen de beste leerlingen van den grooten meester stond aangeteekend. In 1886 stelde zij te Gent in de drie- jaarlijksche tentoonstelling hare werken ten toon. Hare doode naturen waarvan zij eene meesteres was in het vak ver wierven de algemeene lof betuigingen. De vleiende beoordeelingen van gezagheb bende kunstenaars, toonden hoe zeer M. Ceriez gelijk had zijn leerlinge aan te zetten, hare veelvuldige natuurlijke be- gaaf heden en haar fijn kunstenaarsgevoel te ontwikkelen want van toen af kende Louise Dehem niets anders meer dan de triomf. In de tentoonstelling te Parijs verwierf zij het Zilveren i.eremetaal, met hare schilderij de Misdienaars, een pracht van opvatting en leven. Het is ons onmogelijk Juffrouw Louise Dehem te volgen in hare heerlijke loop baan. Onder de latere leiding van Jules Le- fèvre en Benjamin Constant werd zij een der beste leerlingen der Academie Julian. Met lauweren overladen kwam zij naar Yper terug en hier weeral met M. Ceriez maar ditmaal niet meer als leerlinge, maar als begaafde kunstenares schilderde zij die prachtdoeken, de wereld door bekend Niemand beter dan Louise Dehem kon het zilver, oudekerkgedoe, kristaal, enz. wedergeven Doch hooger stond haar kunst getuige die prachtige reeks oude tafereelen, die nu de roem zullen uitmaken van ons nieuw muzeum. Hier solderde Juffrouw Louise veel portretten van talrijke bekende mannen zooals Minister Surmont de Volsberghe, Burgemeester Colaert, Ridder Heinde- rikx van het Verbrekingshof, enz., enz. Vele van hare werken vindt men in de museums van Gent, Kortrijk, in de stad huizen van Yper, Oostende, in de mu seums van Brussel, Rouen, Thoulouse, Narbonne, in een woord de wereld door. In de groote tentoonstellingen van Den Haag, Rijssel, Londen, Parijs, Gent, Chicago, St Louis (Amerika), werden hare werken met de hoogste onderschei dingen bekroond. En nu door een prachtig gebaar, ge dreven door een vereerende liefde voor hare geboortestad, komen al die kunst werken hier weer. Wij verhopen dat de Yperlingen weldra die gekende kunstwerken zullen kunnen bewonderen) en dat die milde koninklijke gift een spoorslag zal wezen voor al deze die ons Yper lief hebben om zoo een voor beeld te volgen. Sint Niklaaiskerk. Verledene week beloofden wij meer uitleg over de meubeleering der kerk. Men is nu bezig het hoogaltaar en de doopvont op te richten. Beide zijn gemaakt volgens de tee- keningen van de bouwmeesters der kerk, de Heeren Verart en Richir en werden uit marmer gekapt te Mazy in de werkhuizen van den heer DejaiS,;: Het hoogaltaar vertoont drie 1» ken, het middenste een zinnebee, der H. Drievuldigheie bevattend, de twee andere eene kunstige dov. eenwerking van marmerstukken. kleine zuilen scheiden die luiken elkander. Het voetstuk en de eigenlijke a taartafel, rond dewelke eene versl nng zal aangebracht worden in ir.c zaiek, zijn in gepolierd zwart steen de andere stukken in geel rood itj. iiaansch marmer. De bovenste stee^ weegt ruim 1200 kilos. De doopvont bestaat uit twee <Je& len eene groote kom bestemd om he; doopwater te bewaren, eene kleine kom waarboven de kinderen zuilen gehouden worden tijden- h«. Doopsel. Altaar en doopvont zijn zeer ku^ stig afgewerkt en als twee voornaam ste benoodigheden der kerk beant woorden zij ten volle aan hunn, bestemming. Volksontwikkeling en Kinema Met.het meeste genoegen komej wij te vernemen dat, door toedoej van de Ypersche Handelskamer, d, Belgische Films Universiteit, ecni vertooningen zal komen geven in onz, stad. De Belgische Film Universiteit, die onder meer onder de hooge bescher ming staat van Ministers Jas par ld Carton de Wiart, heeft voor doel, het volk onder aangename vorm,, tot meerdere kennis te brengen op gebied van landbouw, nijverheid, weten schap, kunst, enz. In vele steden van het land heefi zij den besten bijval genoten, en 'ter lijdt geen twijfel of het loffelijk initia tief van onze Handelskamer zal ooi een succes zijn. Een kostelooze proef vertooning za de inschrijving op de lokale sect» voorafgaan. Zij zal plaats hebben oj Woensdag 18 Januari om 8 ure in di zaal Oud Yper Na die eerste vertooning zal mei overgaan tot de inschrijving in di plaatselijke afdeeling. De persoonlijke kaart, recht gevent aan eene reeks van 10 vertooninger en aan het wekelijksche bulletijn, kos. i7,5o lr. Bijgevoegde kaarten zijn te verkrijgen voor alle personen wonen de onder het zelfde dak, mits lp fr.- stuk. Een Mariadag. Op Zondag toekomende, i5" Jam ari, zal in de Karmelietenkerk te Ype het nieuwe beeld van Onze-lievi Vrouw van het H. Scapulier ingewij worden. Het mooi gekleede beeld d( Lieve-Vrouw is de gezamentlijke jör ste van de talrijke Karmel-Derdt Ordelingen uit Yper, die op dez wijze wedijveren met de Karmelklooi terlingen, om den eeredienst va Maria in de goede stad Yper te bevoi deren mildelijk hebben zij hun gifte saamgelegd om Moeders beeld zo< prachtig mogelijk te versieren. Da beeld is hun beeld, en innerlijk lie en vroom zullen zij het op eiken 3t Zondag der maand in processie ronk dragen in kerk en kloosterpand. Zekfl zal de Hemelkoningin hun dat ver gelden temeer daar zij hierdoor me werken om de aloude en alom vei spreide godsvrucht tot het H. Scapfl lier wederom te laten bloeien bij d Ypersche-bevolking bij wie zij steed krachtig in groei stond. Zondag aanstaande nu is het d plechtige inwijding van het nieuw Mariabeeld in de Karmelietenkerk. Ii alle de missen zal een korte onder richting gegeven worden over Onze lieve-Vrouw van den Karmelusbergjjj het H. Scapulier. Om kwart vóór 9 uur, wordt hel beeld gewijd door den Z. E. Paxr Provinciaal der Vlaamsche Oud-pro vincie. Om 9 uur zeer plechtig' Hoogmis voor de weldoeners. On 11 1/4 vergadering der Broeders Derde-Ordelingen. Om 5 uur plecfc tig lof en processie daarna sermoet Moge die dag een ware Mariada zijn de Moeder Gods ter eere en aa ons, christene menschen en kinderé van Onze-lieve-Vrouw, deugd doe naar de ziele. Handelaars vraagt eene aankondiging jn ■■HET YPERSCHE VOLK

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2