prijsvermindering in winkels en magazij nen. Er zijn gemeenten die 40. 50 afslag- gevende huizen tellen. Genecsheeren, apothekers zelfs advokaten treden ons tegemoet. Veel gemeenten.schonken toe lagen aan hunne bonden, storten de kin- derbijdragen in de zieken^ilden. moedigen de vlijtige scholieren uit de Kroost. Gezin, aan, komen tusschen in tombola's en kinderfeestjes voor onze gezinnen. Op verbruik van elektriciteit komt ook al verlichting. Het moet dan niemand bevreemden dat, ondanks de verhooging der bijdrage tot 10 fr., die ten ander., noodzakelijk was, allerwege nieuwe bonden ontstaan, met honderden nieuwe bijtreders. Ja, onze Bond leeft. Hij toonde het in de congressen van Iseghem. Thielt en Rousselare. in het Ylaggefcest van Ingel- munster, zonder te spreken van den zege dag te Antwerpen. Zie naar die vergade ringen te allen kante, in Noord en Zuid, in Oost en West. Veurne Ghistel, Brug ge, Thourout voelen hun hert van strijd lust krievelen. Rousselare, Meenen, Thielt gaan eiken Zondag op nieuwe aan winst uit. Kortom, overal is de winter- veldtocht in vollen gang. We hebben in West-Vlaanderen 10.000 leden. We moeten er driemaal zooveel hebben. Niemand mag onverschillig blij ven. Hand in hand. schouder aan schou der ter overwinning Uit de eendracht komt de macht. Onze strijd beteekent vrede, vooruitgang, door de erkenning en de bescherming van het Kroostrijk Gezin. Zitting van den Gemeenteraad van Maandag 9 Januari 1928. om 18 uur. VERSLAG: Maandag avond vergaderde onze ge meenteraad. De zitting wordt om 6.07 u. geopend. i. Proces verbaal der Zitting van 24 December. Te midden de algemeene onverschil ligheid der tegenwoordige raadsleden geeft de heer Sekretaris lezing van het terslag der zitting van -4 Decemb. 1927. Na deze lezing doet de heer Leuridan opmerken dat de verklaring door zijn groep gedaan, voortaan scherper toezicht uit te oefenen, niet de gemeenteraad be doelde. maar wel de handelswijze der Katholieke groep. M Missiaen verklaart niet t'akkoord te zijn met de manier waarop men het ev enwicht in de begrooting gebrachtheeft, door het inschrijven van.'loO.OOO fr. intrest van titels oorlogsschade aan de stad toe- behoorende hij teekent protest aan tegen deze handelwijze. 1/. Sobry Ik had een voorstel inge diend nieuwe belasting leggende, doch de gemeenteraad heeft mij niet willen volgen; daarom moet ik tot mijn groot spijt zeg gen dat de raad nu daarvan moet genieten wat er van komt. .1/ Missiaen. Ik neem akte van de verklaring van M. Sobry, en wil doen uitschijnen dat, indien de verklaring van M Leuridan echt is, de toestand voor het schepencollege niet uithoudelijk is, gezien het slechts op 6 mannen kan rekenen tegen 9nu vijandig gestemd. Moest deze toe stand voortduren dan zou het niet een cirkus zijn, zooals in een Ypersch blad Onze nieuwe Burgemeester Heer Advokaat SOBRY. Het Staatsblad van 11" dezer kondigt aan dat bij koninklijk besluit van 27 Dec. 1927, de Heer Henri Sobry benoemd is tot Burgemeester der Stad Yper. Geboren te Veurne den 11 Maart 1860, student aan het bisschoppelijk college zijner geboortestad en verders hoogstu dent te Leuven, kwam hij zich t'Yper vestigen als advokaat in 1884. Stagedoener bij zijn voorzaat advokaat- burgemeester Golaert, werd hij plaatsver vangend Vrederechter van het 2C Canton Yper in 1887, plaatsvervangend Rechter bij de Rechtbank voor Oorlogsschade van het Arrondissement Yper in 1919 tot 1924. Dichter-letterkundige, is hij sedert meer dan veertig jaar schrijver van de Ypersche-Afdeeling van het Davids- fonds door hem gesticht met wijlen pastor Hugo Verriest, toen principaal van Sint Vincents Collegie. Stichter in 1900 der Ypersche Pen- sioengilde Oud en Vrij Schrijver van het Beschermcomiteit der Werkmanswo ningen en der werken van Vooruitzicht van het Arrondissement Yper, was hij Voorzitter van 1908 tot aan den oorlog van het Katholiek Volkshuis Den 18 October 1903 als Gemeente raadslid gekozen, zetelt hij sedert dien onafgebroken inden Gemeenteraad. Na den wapenstilstand, bij de eerste vergadering der Gemeenteraadsleden ge houden te Le Touquet-Paris-Plage Pas de Calais), den 23 Februari 1919, werd hij gekozen als eerste Schepen der puinen- stad. Wekelijks kwam hij van April tot October 1919, van Elsendamme naar het platgeschoten Yper om er met de eerste naoorlogsche stadsgenooten een handje toe te steken en op 1 Juli van dit jaar de mogelijke vooroorlogsche stedelijke dien sten te helpen inrichten. In October 1919 kwam hij met zijne moedige gemalin Mevrouw Sobry-Beesau zaliger en Kinderen, in eene barak wonen op het Minneplein, en bestuurde sinds dien met strenge spaarzaamheid de Stads financiën van het vervallen Yper Katholiek en Vlaamschgezinde Belg. taaie werker en voorbeeldige Burger, is de Heer Henri Sobry daarenboven Voor zit ter der Kerkfabriek van Sint Maarten Voorzitter van den bijzonderen Raad der Sint Vincentiusgenootschappen van de Dekenij Yper, Ondervoorzitter van den Katholieken Kring. Onlangs vereerd met het Kruis van Commander of the Civil Division of the orders of te British Empire kan hij de richt men worden om de goede betrek kingen met onze Engelsche Bondgenooten te versterken tot groei en bloei van Yper's Holyground Het Ypersche Volk biedt den nieu wen Burgemeester zijn beste gelukwen- schen Mocht hij. onder Gods zegen, de zetel van ln Magistraat van Yper weerdiglijk j bokleeden, en evenals zijne uitstekende voorzaten, met breede vooruitzichten wer ken tot zedelijken en stoffelijken voor spoed der eeuwenoude stad van O. L. j Vrouw van Tuine. geschreven werd, doch het zou er een echt poesjenellen spel zijn. MSobry. Zulks komt voort uit de toepassing van de evenredige vertegen woordiging. daar de raad uit 4 groepen bestaat, die elk afzonderlijk willen gaan, zonder van het algemee-i belang der stad rekening te willen houden. Hetproces-verbaal wordt goedgekeurd Opaanvraag van M Sobrygeeftde heer Lemahieu, schrijver van den burgerstand, de cijfers der bevolking. Op 1 Januari 1927, 13.882 zielen, en op 1 Januari 1928. 13.910 zielen Op de kiezerslijsten staan 4153kiezersingeschreven voorde Kamers Voor de gemeente zijn 4035 mannen en 4704 vrouwen ingeschreven als kiezer. 2. Stadskerkhof, vergunning van grond Daarover bestaat eene bespreking waar aan verscheidene leden deelnemen tot ten slotte opgemerkt wordt dat deze bespre king geen reden van bestaan heeft daar het oude reglement voor de aanvragen vóór 31-12-27 gedaan, van toepassing is, en dat op de nieuwe aanvragen dat nieuw reglement zal toegepast worden, zoodra het door de bevoegde overheid zal goed gekeurd worden. 3. Nijverheidsschool, rekening 1927. Deze rekening wordt algemeen goed gekeurd. 4. Nijverheidsschool, begroo ting 1928. Wordt naar de geheime zitting verscho ven, daar kwesties van personen moeten besproken worden 5. Openbaren Onderstand, reke ning 1926. De heer Voorzitter begint lezing te ge ven der rekening: De raadsleden geven geen de minste aandacht aan die lezing, welke na eenigen tijd eerder hun lachlust opwekt, tot de heer Glorie aan den heer Voorzitter vraagt deze lezing te willen staken, die hem zooveel moet vermoeien als de raadsleden zelf en waarvan men de aangehaalde cijfers met veel goeden wil zelf niet zou kunnen volgen of onthouden. M. Leuridan. Mijne groep zal zich bij de stemming onthouden, daar zekere punten niet heel duidelijk voorkomen Verscheidene punten worden aangehaald van posten aan toeziener betaald, waar over men niet met zekerheid kan zeggen of deze als dusdanig moet aanzien worden of wel als aannemer. M. Missiaen verklaart tegen de reke ning te zullen stemmen, daar er geen ver gelijkende cijfersbestaan tan wat oorzien en wat uitgegeven was. Ook omdat hij geen vertrouwen in den openbaren onder stand heeft, waarin zijn groep niet verte genwoordigd is en alzoo geen voldoende ontrool kan uitoefenen. Meerdere bemerkingen over de handel wijze van het bestuur worden nog gemaakt waarna de rekening goedgekeurd wordt met 6 stemmen tegen 2 en 6 onthoudingen b. id. begrooting 1928. Deze geeft aanleiding tot bemerkingen en blamcn, zooals voor de rekening van 192 Nogmaals verklaart M. Missiaen geen betrouwen te hebben in het bestuur van den openbaren onderstand, zeggende dat volgens hem er op eene heel andere manier zou dienen gehandeld worden. Nadat alles een tijdje geduurd hadt deed M. Van Nieuwenhove opmerken dat het ipreekwoord zegt: dat wie niet te betrou ten is, anderen niet betrouwt; waarop M. Missiaen zegt zich zeiven wel te trouwen, doch geen betrouwen in tegen strevers te hebben. M. Glorie zegt goed te kunnen verstaan dat de tegenkanting van M. Messiaen vooral daaraan td wijten is dat hij geen deel maakt van het bestuur van den open baren onderstand, doch dat voor wat hem aangaat, hij volle vertrouwen heeft in deze heeren M. M ssiaën antwoordde daarop dat hij in die heeren elk afzonderlijk genomen volle vertrouwen had, doch dat hij in hun als leden van het bestuur van den open baren onderstand geen vertrouwen kan hebben. M. Van Nieuwenhove stelde dan voor die heeren in geheime zitting met den ge meenteraad bijeen te roepen om hen toe te laten te antwoorden op de kritiek tegen hen uitgebracht. M. Leuridan verklaart zich bij het voor stel van M. Van Nieuwenhove aan te sluiten.dat om latere kritiek tevoorkomen. M. Missiaen verklaart echter daarover niet te willen hooren en zegt dat, moest zulke bijeenkomst plaats hebben, hij naar deze niet zou komen. M. Sobry verklaart dat de tijd zal uit wijzen welke manier van bestieren de beste zal zijn. deze nu gebezigd ofwel deze door M Missiaen voorgehouden.en drukt verder den wensch uit dat het goed van den arme nooit slechter zou beheerd worden als tegenwoordig. Ten slotte wordt de begrooting goed gekeurd met 6 stemmen tegen 3 en 6 ont houdingen. 7. id openbare verkooping van verscheidene perceelen grond Dit wordt tot een volgende zitting ver schoven 8. id. Pachtvennindering. Na onderzoek van het verslag over deze aanvraag wordtde vermindering van pacht met algemeene stemmen goedgekeurd 9. Schoolsoep, toelage. Eene toelage van 1500 fr van wegens den openbaren onderstand wordt met al gemeene stemmen goedgekeurd. Van deze toelage zullen genieten Stadsmeisjes school, de Mariaschool en St Jozefs- school, elk voor hooger gemeld bedrag. 10 Autobusdienst Yper-Meenen- Barakken. Deze dienst wordt met 14 stemmen en 1 onthouding goedgekeurd. Mits 27 frank per week zullen 55 personen van dezen dienst kunnen genieten. 11. Mededeelingen. 1. M. Leuridan klaagt over gebrek aan rwarming in het Hospitaal gedurende de laatste groote koude. M. Lemahieu, die een onderzoek ge daan had, zoohaast hij zulks vernomen had, heeft tijdens dit onderzoek bestatigd dat er inderdaad bijzonderlijk in de vrou wenzaal te weinig warmte was, 4 tot 5 graden in de mannenzaal was detoestpnd een weinig beter doch niet voldoende. In de gangen was het heel koud. Het ver warmingsstelsel chauffage central in slechte voorwaarden aangelegd en ten ge volge der overgroote kosten metisch uit volgen onbruikbaar, is het schier onmo gelijk bij middel van stoven de zalen ge noegzaam te verwarmen, dat ten gevolge van het te groot aantal vensters in de zaal. Zoodra de heer schepene daarvan had kennis genomen, heeft hij den heer d.d. Burgemeester verwittigd, die bij den openbaren onderstand aangedrongen heeft om verandering in dien toestand te bren gen. Aanstonds werden er een aantal sfoven geplaatst, die wat verbetering aanbrachten. Volgens eene v erklaring door M. Van Nieuwenhove gedaan, zou dit stelsel van verwarming opgedrongen zijn geweest, doch het bestuur van den openbaren on derstand heeft altijd geweigerd de stukken te teekenen die daarop betrek hadden. 2. M. Missiaen geeft daarna lezing van een verzoekschrift door eengetal inwoners van het Minneplein gctcckend, die een behoorlijk gaanpad vragen. M. Declercq, schepene van openbare werken, antwoordt dat het slecht weder en de vorst niet toegelaten hadden de al daar voorgestelde werken uit te voeren. 3. De heer Voorzitter deelt een schrijven an bedanking mede over toelagen door den raad gestemd voor de Vlaamsche leergangen ter Hoogeschool van Leuven en voor den bond der Kroostrijke Ge zinnen. 4 Ook een schrijven van den openbaren onderstand waarbij de tusschenkomst van het bestuur in zakepensioenen, van 40.000 op 70.000 franken gebracht wordt. M. Laton maakt eenige bemerkingen over den toestand der wegenis aan de kaai tijdens den laatsten vorst. M. D'Huvettere spreekt in denzelf den zin over de glibberigheid op de Maarschalk Frenchlaan, deze te wijten de pomp is die dag door water liet loopen. Om 9.10 u. wordt de openbare zitting geheven BOERENBOND VAN YPER Landbouwvoordracht Met behulp van het Provinciaal Be stuur. zal er door mijnheer Dequeker, landbouwleeraar teBixschote, eene koste- looze en openbare voordracht gegeven worden over het doelmatige gebruik der scheikundige meststoffen, op Zondag 29 Januari 1928, om 3 1 2 ure na middag, in het lokaal der Boerengilde, herberg Bascule Meenensteenweg te Y per Toegang vrij voor iedereen. De Voorzitter der Boerengilde, CYR. LEMAHIEU. Huwelijk van den lieer Senator Mullie Zaterdag, in de St Hendrikskerk te Woluwe is het huwelijk ingezegend geweest van den heer Mullie, Katho liek Senator van het Arrondissement Kortriik-Yper met Mw Bertha Hen- seval-Braflon. Het Ypersche Volk biedt aan den geachten en zoo genegen Senator, zijne beste en heilvolle gelukwen- schen aan. ZondagrutAt. De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, alleen open op Zon dag i5 Januari 1928. Ypersche Kroniek Katholieke Kring. Op Donderdag 2 Februari zijaó O. L. Vrouw Lichtmis, zal de Kati* lieke Kring vergaderen op een get lig avondmaal. Alwie aan de feestje van de drie laatste jaren deelnaa weet er nog van te spreken, en het het zich voorzeker niet beklaagd, le! kere spijzen en goede leute tot... Is in den avond. Het feest van dit ja zal al de andere overtreffen al ora liefhebbers-muziekanten en zanger hebben hunne medewerking beloof en de spijskaart zal de moeilijkste vergenoegen. Ook rekent hefjitst^u op eene talrijke deelneming. Ons dengetal is in den loop van 't jaarv» veertig vermeerderd, de deelnette: moeten ook van tachtig tot honder stijgen, zoodanig dat wij met toek. mende jaar in de noodzakelijkhe. komen te verhuizen naar de bovenzaz 't En kan dees jaar nog niet, daart nog. geen trap staat, De inschrijvingsprijs is vastgestd op i5 franken. Een beetje menschlievendheid a. u.b. Over eenige dagen ben ik met de eersten trein uit Yper vertrokken. Hf goot water, de trein kwam met vvj vertraging binnen, hetgeen wel nu e dan eens mag gebeuren en aan nie mand groot leed kan berokken. Maar hetgeen boven z'n hart gaai 't is dat .er te Yper nog altijd gee, abri's bestaan, en dat al die mensche die met den vroegen morgen naar hu werk moesten trekken, daar binst di eenige minuten stonden natte regen, voor den ganschen dag. 'k Hoorc iemand zeggen - dat ze toch ma; een van die oude wagens hier plaa sten 'k moét bekennen dat di mensch duizend maal gelijk had. 1 er geen geld om op ieder kaai eene schoonen sterken ijzeren abri te plaa sen, cr liggen toch wel hier of da: een paar oude wagons die best hunn plaats zouden vinden te Yper in ii statie op kaai 2 waar het meeste vei keer geschiedt biizonderlijk met d. vroege treins 't En ware maar een kleine onkost, 't en zou tegen da «esthetiek» niet stiijden en 't zoi aan veel mcnschen plezier doen ei geheel nuttig zijn. Laat oaadopef dat de eene of andere van onzeVaxYif tholieke mandatarissen die klcsf oldoening zal kunnen bekomen, j P. P. Rubens Voordracht, Verleden Zondag trad Z. E. H. h bels, bestuurder van't Gentsche Kle Seminarie en gewezen Krijgsaalmct zenier.alsspreker op in 'tVolkshuistj wel voor een uitgelezen en talrijk gf hoor. Op uitnoodiging van Z. E. P. Cor stantien was de hooggeleerde brieste kunstenaar naar hier gekomen om 1 den schoot der Franciscaansch Derde-Orde, een voordracht te hoi den over den grooten, den sublieme: vlaamschen en wereldberoemde Schilder Pieter-Pauwels Rubens. In prachtige en bondige en geefl driftige taal wist hij ons den Konift' der schilders voor te stellen als over tuigde kristen, als groote vlamitjH als onovertroffen kunstenaar, die më en door zijn penseel er machtig het: toe bijgedragen om den kwijnende godsdienstzin van zijn tijd terug 1 doen opflakkeren en den geschokte vrede onder de volkeren te bevordt ren. Van meet af aan maakte hij bij eet ieder de bewondering en de vereeric. gaande voor het diep menschelijkee echt-kristelijke van Rubens kunst. Het was er Z. E. H. Nobels voort om te doen, Rubens als katholiek ku: stenaar voor te stellen, bij wien hf kristelijk gevoel, ofschoon altijd eè menscnelijk, waarlijk alles met fce bovennatuurlijke heeft te maken. Dj hij in zijn opzet prachtig is geslaagd niemand voorzeker, die het zal dur«r te betwijfelen. Een daverend applaus loonde dsj gewijden en gevierden spreker alsof* het zangkoor dat niet weinig he; meegeholpen om den avond hoog' gezellig en aangenaam te maken. Volksadel. Zondag 22 Januari te 6.30 11 's avotf stipt in het Christen Volkshuis. St-1' cobsstraat, Algemeene Vergadering Feestavond vooral de aangesloten Bond< en leden van Volksadel, of Bond Volksverzedelijking Belangrijke voordracht door den H* Greffier, Maurits Dehem, Voorzit" van het Aktiecomité van Volksa* Verslag der werkzaamheden van eerste dienstjaar, door Zeereerw. Hf Proost.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2