Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. Maarschalk Douglas Haig Zitting van den Gemeenteraad Parket van den Prokureur des Konings BERICHT Handelaars HET YPERSCHE VOLK,, BERICHT. Ontvangst van den Heer H. Sobry in het Stadhuis te Yper. De Film Universiteit De landbouwgroep bij Minister BAELS Franciscaansche Derde-Orde BILJARD - MATCH - ZIELEMISSEN Na Maarschalk French, die Yper verdedigde van October 1914 tot De cember igid, komt Maarschalk Haig, de tweede verdediger onzer stad en streek tegen de inpalming der Duit- schers, van December 1915 tot den wapenstilstand van n November 1918, door de dood weggerukt te worden Tot teeken van diepe en rechtzin nige deelneming in den rouw zijner edele Echtgenoote, Lady Maarschalk Haig te Londen, zond haar de nieuwe Burgemeester van Yper, Dinsdag laatst, het volgend snelschrift Desolated Ypres prayes por dear Deceased (Het bedroefde Yper bidt voor den dierbaren Overleden.) en hong hij Vrijdag begravingsdag aan den gevel van het Stadhuis, de drie Engelsche, Belgische en Yper- sche vlaggen met rouwflours omhuld, uit. STAD YPER. van Maandag 6 Februari 1928 om 18 uur. DAGORDE te Punt. Proces verbaal der zitting van 9 Januari 1928. 2e Punt. Verkiezing en eedaflegging van een schepen 3e Punt. Stedelijk kerkhof. Grondver- gunningen 4e Punt. Financiën. Leening van 1.500.000 fr. Herziening. 5e Punt. Stadseigendommen Verkoop van grond. 6e Punt Openbare Onderstand. Open bare verkooping van verscheidene perceelen grond. 7e Punt Openbare Onderstand. Aan koop van grond 8e Punt. - Openbare Onderstand. Be grooting. Inschrijving-van een krediet. 9e Punt. - Vrije huishoudklas der Maria- school. Begroot .ng van 1927-1928. 10e Punt. Beroepshuishoudschool der H Familie. Begrooting 1926-1927. 11e Punt. Karnaval. Politiebevel. 12e Punt Mededeeling. M- Neyrinckx, nijveraar te Kor- trijk.was door den heer Vrederechter van het ie kanton tot 3 maal 25 fr. boet veroordeeld geweest. In beroep gegaan zijnde tegen dit vonnis, spreekt de rechtbank betichte vrij voor over dreven snelheid en veroordeelt hem slechts tot 10 fr. boete, voorwaarde lijk, om in auto links van den weg gereden te hebben. Louwagie Maurits en Vandena- meele Michel van Elverdinghe, beticht voor slagen en verwondingen toege bracht aan Petit Etienne, worden vrijgesproken. Petit die zich als bur gerlijke partij had aangesteld moest de kósten van het geding betalen. Kestejoot van Passchendaele veroordeelt tot 3o frank boet voor sla gen aan Ollevier Maurice moet boven dien 200 frank als schadeloosstelling aan het slachtoffer betalen. Van Antwerpen Florimond, De Vriese Gebrielle, Depla Eugeen, Van- coillie Paul en Alois. Rosselle Alidor allen van Beveren bij Roeselaere worden vervolgd voor slagen en ver wondingen, dit ten gevolge van poli tieke oneenigheid. De ie, 2e, 3e en 6e worden vrijgesproken. De gebroeders Vancoillie worden tot 3o fr. boet ver oordeeld, voorwaardelijk voor de 2e. Arrondissement Yper De Prokureur des Konings bij de Rechtbank van ieD Aanleg van Yper heeft de eer ter kennis van het publiek te dragen dat de genaamde QUA- GHEBEUR Gerard-Medard- Cornelis, wagenmaker, geboren te Poperinghe den 29 October 1909, zich zeggende van fransche nationaliteit, zoon van Elie en van Riem Celina, wonende te Poperinghe, vóór hem, den 27 Januari 1928 eene verklaring van keus tot de Belgische nationaliteit gedaan heeft. De Prokureur des Konings doet, over eenkomstig met artikel 10 der wet van i5 Mei 1922, een onderzoek over de geschiktheid van den voorgenoemden verklaarder. De personen die opmerkingen, in lichtingen of tegenwerpingen uit te drukken hebben wegens de gemelde vaderlandskeus, mogen ze doen gel den door tusschenkomst van den heer Politiekommissaris van Poperinghe tot den i5 Februari 1928. Yper, den 3i Januari 1928. De Prokureur des Konings, (Get.) Rod. De Poortere. vraagt eene aankondiging in STAD YPER Een besluit van den Heer Gouver neur der Provincie West-Vlaanderen, in date i3 Januari 1928, kondigt af, dat de eerste ONTRUPSING dees jaar zal moeten gedaan worden voor i5 Februari 1928. Yper, den 28 Januari 1928. De Burgemeester. H. SOBRY. Burgemeester, Maandag avond had de plechtige ont vangst plaats op het stadhuis van al de overheden die Mr de Burgemeester Sobry hunne hulde en gelukwenschen kwamen aanbieden Om 5 uur werd de nieuwe Heer Burge meester afgehaald door M. Rob. Declercq, eerste Schepen en in de groote vergader zaal op het Stadhuis ontvangen. In tegenwoordigheid van al het perso neel van het stadhuis, sprak M. Declercq de volgende welkomrede uit. 't Is mij eene aangename taak, ons aller tolk te wezen om U Heer Burge meester, benevens onze hertelijke geluk wenschen, de betuiging van onzen eerbied toe te sturen. Immers, sinds jaren dat wij U kennen, hebben wij in U den rechtschapen man, den Vlaming uit een stuk, den ijvervollen Stadsbestuurder weten te waardeeren. In 't jaar 1884 in Yper gqvestigd, ver wierf Gij er weldra de algemeene achting. Sinds 1903 Gemeenteraadslid, onder het bestuur van den onvergetelijken Heer Burgemeester Colaert, volbracht Gij ge wetensvol en met eenen voorbeeldigen ijver uwe taak als raadslid. In 1919 als Schepen gekozen, beredder- det Gij Stads financiën met eenen onge- evenaarden spaarzaamheidsgeest en wist dien aan Uwe collegas van den Gemeen teraad over te zetten, zoodat de Stad Yper op heden mag roemen op eenen financiee- ten toestand bijna door geene enkele an dere stad bereikt. Als opvolger van den Heer Colaert, wiens wijs beleid zelfs door andersdenken den hooggeprezen werd en onder wiens Bestuur enleidingGij in het politiek leven zijt opgegroeid, zullen diens voorbeeld en de bestuurlijke kennissen die Gij heht op gedaan, U den weg aanwijzen waarnaar uwe pogingen zullen moeten strekken om voor de Yperlingen eenen voorbeeldigen Bestuurder, eenen waren burgervader te zijn. Uwe taak nogtans, in de huidige om standigheden, zal moeilijk wezen. Moed is er toe noodig, doch deze ontbreekt U niet en met Gods hulp zult Gij, wij zijn er van overtuigd, Uwe lastige taak eervol vervullen. F.ene lastige taak wacht U, zeg ik. Im mers, den poli tieken toestand is verre van rooskleurig, maareene gezonde Vlaamsche politiek, gesteund op onze grondwettelijke instellingen, eene breede opvatting van de democratische gedachte Uwentwege, zul len er veel toe bijdragen om deze hinder nissen, zooniet te verruimen, toch wel te verminderen. Daarvoor staan Uw zuiver Vlaamsch verleden en Uwe alomgekende rechtschapenheid borg voor. Andere moeilijkheden, t. w. het volein digen en herstellen onzer Stadsgebouwen, en inrichtingen, zijn niet te onderschatten. Nu meer als vroeger zal er eene taaie wilskracht noodig zijn om van den Staat het herstellen van onze Hallen en Belfort, van onzen Stadsschouwburg, het voltooi en der waterbevoorading, enz, te ver krijgen. Daarnevens, het betrachten naar nijverheid omwerk te verschaffen aanonze werklieden, het voltooien der vaart, de levensader van onze stad, het aanwakkeren van het vreemdelingenverkeer, het ver fraaien der openbare plaatsen en der on- middelijke omgeving der stad, waarnaar de Heer Colaert altijd streefde, zullen het voorwerp van gedurige bezorgdheid uit maken. Moge God U de gezondheid geven en de noodige kracht om uw Burgermees tersambt met welslagen en tot groei en bloei van ons dierbaar Yper nog lange jaren uit te oefenen. Dit is onze vurigste en innigste wensch. M. de Burgemeester antwoordde onge veer in dezer voege. Mijnheer de eerste Schepen, Ik kan U en uwe geëerde medeschepe nen, Gemeenteraadsheeren en Bedienden niet genoeg bedanken voor de hertelijke gelukwenschen die gij mij uit eigene be weging hebt willen aanbieden, en voor den ge waardeerden blijk van achting en genegenheid die gij mij komt te geven. Heb ik van ioo3 tot 1919 miin werk van gemeenteraadslid, en. van 1919 tot heden, dit van Schepen, naar uwe wel willende beoordeeling, gewetensvol en met ijver afgeleid, ik heb enkel mijnen plicht gekweten, en heb er grootelijks in gehol pen geweest door den wakkeren en werk- zamen Burgemeester R. Colaert, die 27 jaar lang al gedaan heeft wat hij kon voor zijn welbemind Yper. Ik ben bezield met dezelfde liefde en dezelfde goede wil om al te doen wat ik kan voor Yper, en het zou mij spijten dat politieke verdeeldheid den vooruitgang en de verbetering van Yper moest beletten. In vrede en verstandhouding kunnen de klein ste dingen gróót worden, terwijl de groot ste door twist en tweedracht kunnen te niet gaan.De stad,die platgeschoten wierd omdat zij zich nietovergaf, mag aanspraak maken op de liefde en de werkkracht van al haar kinderen, om te herworden wat zij was voor den oorlog, en is 't mogelijk, wat zij 3 eeuwen lang, van 1 i5o tot 1450, geweest is, eene rijke en machtige nijver- heidstad. 't Is misschien een droom, maar als men ziet wat twee Koningen sedert 1885 van Congo gemaakt hebben, waarom niet hopen dat Yper kan herworden wat het 3 eeuwen geweest is. Wat de toekomst zij, met en voor u ben ik bereid handel en nijverheid te bevoordeeligen, bevolking en vreemdelingenverkeer uit te breiden, kunst en krachtontplooi'ing aan te moedi gen, en alle mogelijke verbeteringen te verwezentlijken. Daartoe vraag en verwacht ik met U, mijnheer de eerste Schepen, de zegen van hierboven, want in Gods zegen is alles gelegen. Daarna had de ontvangst plaats in de Schepenzaal. Buitengewoon vele Overhe den kwamen beurtelings den Heer Burge meester geluk wenschen met zijne benoe ming waarop MSorby gepast aan ieder antwoordde. De plechtigheid eindigde om 7 1/2 ure. Zoiidagrust. De apotheek van IV!Van Walle- ghem, Statiestraat, is alleen open op Zondag 5 Februari 1928. De Film Universiteit, dank zij de bemiddeling van de Handelskamer van Yper, gaf Dinsdag avond in Oud Yper hare tweede vertooning- De bijval was groot. Beurtelings werden aan de talrijke toeschouwers zeer kunstige en keurige documentatiefilmen opgedischt han delend over de Schelde en voornaam ste nijverheden en bijzonderheden van de havens van Antwerpen, hef ver werken van het katoen in eene mo- derne spinnerij, tie rijsteelt in Japan en J a va, de prehistorische opzoekingen en uitdelvingen in Canada, de Grayri- vier in haar prachtig berglandschap, de zeden van enkele volkstammen uit het wilde Zambezia. In een woord een afwisselend, boeiend en leerrijk programma, dat eenieder gunst genoot. Veel volk en... laat het mij maar zeggen, te weinig volk. 't Is jammer dat al de standen van Yper en vooral degenen die er het meest profijt zouden kunnen uittrek ken deze eenige gelegenheid niet te baat nemen om op eene aangename wijze enkele wetenschappelijke ken nissen op te oogsten hetgeen in het leven aan eenieder te pas komt. Zij vinden, helaas, meer genoegen in de onnoozele lotgevallen van eene glimlachende blonde filmstar of de acrobatieke prestaties van dezen of genen amerikaanschen cow-boy. Als 't niet erger is. En dat is jammer voor ons volk. De heeren Raemdonck, Verachtert, Van den Boyuit, en onze Katholieke Volksvertegenwoordiger M. Brutsaert, door de Landbouwgroep afgeveerdigd. hebben zich bij Minister Boels begeven om zijne aandacht te trekken op het on derhoud der buurtwegen. Die kwestie had opgeworpen geweest in de laatste vergadering van de Landbouwgroep. Die heeren hebben aan den Heer Minister doen inzien wat zware last voor de ge meenten het onderhoud dier wegen uit maakt. Daar er een voorstel zal neerge legd worden tot het stichten van een fonds van 600 millioen voor het herstellen van het wegennet hebben zij gevraagd of er geen mogelijkheid zou bestaan, de verwezen steenen van die werken voort komende, voor een genadige prijs aan de gemeenten af te staan, wat aan deze zou toelatende buurtwegen te herstellen. M. Baels heeft erkend dat er in dezen zin iets gedaan kan worden. Zondag 12 Februari aanst., te 18.30 u., in het Christen Volkshuis, St Jacobstraat, voordracht met lichtbeelden over de Kerkvervolging in Mexico door Heer /os. Roose, Schoolhoofd te Wijnghene en Spreker-Propagandist der Bonden van het H. Hart. Schaal Armand Donck Zondag en Maandag was het, in 't Hotel «Excelsior» toeloop van biljardliefhebbers, om de strijd, vriendenstrijd, na te volgen die plaats greep tusschen Excelsior Club en Willen is Kunnen. De uitslag gaf Excelsior Club 4 punten. Willen is Kunnen 4 punten. Met 37 carambols voorsprong ten voordeele van Excelsior Club. DE MATCH 1) Abel Vanbecelaere trad op tegen AndréCoffvn. Geen belangrijke partij, niet een der twee spelers gelukte erin een schoore serie voor den dag te halen, André Coffyn behaalde het eerste puntje voor Willen is Kun nen 2) De tweede partij Georges De- rycke tegen Daniel Vandamme was niet ernstig, ook, 't was zeker de jass- band die de maatjes deed spelen zoo als beginneling. Daniel bracht voor Willen is Kunnen» het tweede punt in de schaal. 3) De strijd tusschen Vanneste Mo dest en Alidor Anseeuw was veel be ter. Van in den beginne af gaf Alidor al wat hij kon en hadde wellicht g.3 punten tegen 44. Maar Modeste, een vaste en regelmatige speler, hield hardnekkig aan en wist Anseeuw in te loopen op eenige punten na. Maar Alidoor gewoon van vuur te stoken smeet er alrap 'ne schup of tien bij en behaalde het derde punt voor Wil len is Kunnen 4) De reeks voor den Zondag liep ten einde met de match Murphy-Ver- saevel. Excelsior club behaalde hier zijn eerste punt. Schoone partij, Ver- saevel liep voor, Murphy haalde in. Eens ingehaald was André uit zijn lood gesmeten zooals gewoonte. Murphy en Versaevel zijn twee gelij ke spelers, men mag ze noemen de scherpschutters van de maatschappij want ze hebben alle twee eigenaardi ge stooten. André verandert uw spel jongen, en den kleinen Belg zal wel licht den grooten Britisch vloeren. De uitslag voor de Zondag was dus Willen is kunnen 3Excelsiorclub 1. De Maandag was het een ander sport. 1) Lieutenant Bruynooghe trad in de mat tegen Arthur Eggermont. Was er veel volk de Zondag, de Maandag was er nog meer en het puike der lief hebbers was opgekomen om de twee beste te zien spelen. Schoone match, prachtig en leer zaam spel- Bruynooghe speelde sterk, Arthur integendeel had onkans. De partij was belangrijkrond de i3o punten waren ze gelijk. Toen, Bruyn ooghe 175 punten had, stond Arthur aan 2i5. Eggermont kon de groote serie niet vatten die hem moest doen winnen en Lieutenant Bruynooghe opende de serie van de Maandag met een punt voor Excelsior Club in de beker te werpen. Of het er luidde van Leve Broere, 't was een spel 2) Gruwez Edouard tegen Deco- ninck Léon léverden een schoone strijd. Twee jonge elementen, die nog veel kunnen bij leeren, maar dé oudere zullen ze moeten in de oog houden, ze zullen welhaast er mede af te rekenen hebben. Léon Deconinck, koning van Willen is Kunnenbehield zijne kroon ongeschonden en behaalde voor zijnen kring een kostelijk punt. Léon, jongen zorgt, want de prins van den Excelsior club zou willen Maandag er eenige edelsteenen van af pakken. 3) Noens, de kluchtige Théo heeft niet veel moeite gehad, Pierre Mar- key, de Voorzitter van «Willen is Kunnen te kloppen. Het verschil was een beetje groot. Noens behaalde i5o punten tegen io5. 't Was eene schoone partij, Théo speelde sterk, Pierre Markey kan veel meer dan hetgeen hij deed. Théo maak u gereed voor Maandag want daar is de Voorzitter t'huis. 4) De laatste match Doktor Daeit~ mans tegen Aimé Gruwez. Prachtige partij, kunstig strijde; 1 kalm, zeker van hun zei ven. zoncJ1 invloed van wegens het talrijk publis deden die spelers een der schoons.^ matchen. Ongetwijfeld was Dokten Daelemans de beste. H11 behaalct'0 ióo punten tegen 126. Uitslag van de Maandagmatchen: L. Excelsior Club 3 - Willen is Kunnen :.L Zondag en Maandag 5 en 6 Februi.- c is het de returnmatch. De groote dag*7 in 't Zilveren Hoofd bij Alois De- puydt. Willen is Kunnen zal alle zeilen t open zetten en zijne kleuren harönpW kig verdedigen. Zij willen hunne leuze doen zegevieren Willen is Kunnen Schoone strijd in 't zicht. Excelsiori Club staat sterk, Excelsior Club heelt* bewezen dat hij kan hoofdbieden aar- Willen is Kunnen. Aan wie de Coupe Een Liefhebber van 't billardspel. ■g-gggg-B! Uur waarop de H. Mis gelezen wordt c op de gebodene Heiligdagen. t In de Parochiekerken van St MAARTENS (Elverdinghestraat. 1 te 6 Vtte 8, te 10 en te 11 V, uur. van St PIETERS (Rijsselstraat), te 7, te a 8 Ytte 10 uur. van St JAKOBS (St Jakobskerkhof), teu, te 7 te 8 »/s en te 10 uur. van St NIKLAA1S (de Stuerstraat), te 6. te 7, te 8 V'j en te 10 uur. De Parochiale Hoogmis te 1 O uur. In de Openbare Bidplaatsen In St JOZEFSKERK (Mondstraat), te 5, te 6 Yite 7 te 9 en te 10 Yt uur. In O. L. V. KERK (Capucienenstraat), te 5 Ytte 7 en te 9 uur. In O. L. V. GASTHUIS (Lange Thou- routstraat), te 8 uur. In DE BELLE (Rijsselstraat), te 8 uur. 1 In St GODELIEVE, te ö'/i uur. f Eerw. Heer Arthur Haveloost Woensdag morgen omtrent 2 ure, over leed zachtjes den Eerw. Heer Arthur Da- veloose, onderpastoor op St Maartens ter stede. Uit kristene ouders geboren te Dudzeele, den 27 December 1881, groeide hij op in deugd en godsvruchtHij zou priester worden Met. verstand en wijs heid begaafd werd hij door zijne geestelijke overheid naar de hoogeschool van Leuven gezonden om er hoogere en schitterende studies te doen in de wetenschap, in de wis- en natuurkunde. Daarna leeraarde hij ettelijke jaren in St Amand's College te Kortrijk en in 1925 kwam hij naar Yper als onderpastoor op St Maartens. Da»' w as hij zooals altijd man van plichtHij kende maar eene zaak, zijn heilig priester ambt met de grootste stiptheid vervullen tot heil der zielen en de geloovigen stich ten door zijn voorbeeldig en godvruchtig priesterleven Maar helaas, na korten tijd werd zijne gezondheid onmeedoogend ge knakt en na harde beproevingen en ellen den w erd hij haastig door den dood weg gemaaid Goede en trouwe dienaar is hij uit Gods handen de eeuwige belooning gaan ontvangen De parochianen zullen hem dankbaar indachtig zijn en voor den verdienstvollen afgestorven priester bidden. God schenke hem de eeuwige rust Sterfgeval. Men kondigt het afsterven aan van den Eerw. Heer TIEBERGHIEN, rustend pas toor van Haringhe, te Moorslede, zijn ge boortedorp, overleden in den ouderdom van 72 jaren. IN St PIETERSKERK Zondag 5 Februari om 8 1/2 uur voor Landerwyn Lucienne; Zondag 12 Februari om 8 1/2 uur voor Ossieur Joseph. IN St NIKLAAISKERK Zondag 5 Febr. om 8 1/2 u. gezongen mis voor Jules Depuydt; Zondag 12 Febr. om 8 1/2 u. gezongen mis voor Charles Defever en zijne Familie. IN St JACOBSKERK Zondag 5 Februari om 7 1/2 uur voor Irma Peene om 8 1 2 u. voor Juliette Coffyn Zondag 12 Februari om 7 1/2 u. voor Emma en Alois Verbeke om 8 i/2 u. v. Mariette VanasMrf

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2