DEVOS DEWWCKEL Crédit Anversois GARAGE YPER Nieuwe Modellen FORD 1928 Garage oevos Deuiancxei. Ypersche Kroniek. LIEFDADIGHEIDSFEEST Rechterlijke Kroniek Telefoon 55 Telefoon 55 M., Heer Constant D'Huvettere, Schepen der Stad. Katholieken Kring. Heropbouw van Sint Maartens Sacristij. Christen Middenstand. Bond der Smeden van Yper*Poperinghe en omliggende. St Pieters Kerk. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beurs ver handelingen. Film-Universiteit. Franciscaansche Derde-Orde PADRECITO van Ysabie, KOSTHUIS BULLER Voormezeele. Twee werklie den, Henri Schollaert, 30 jaar, gehuwd, wonende op het gehucht Korte M ilde te Houthem en Gaston Sohier 24 jaar van Yoormezeele, waren aan het land te be werken op de gemeente Yoormezeele, en vonden een obus van 210 kilos. Na d■-* kop afgedraaid te hebbeD, ten einde tfI poeder te doen vlammen, hadden zij. vfi" als zij reeds verscheidene malen ged^n hadden, een wiek Bickford aangestob31' M. Missiaen. Uit alles wat aange haald is wil ik enkel uwe aandacht trekken op de laatste zinsnede wij zijn vast be sloten niet toe te geven welnu ik ook ben vast besloten zulke manier van hande len niet goed te keuren. Spreker komt terug op de bemerkingen reeds vroeger door hem gedaan, en tracht te bewijzen dat op de manier door hem aangewezen moet gehandeld worden. M. D'Huvetlere. Ik verlang eenige woorden te antwoorden aan M. Missiaen. Er zijn punten waarop ik met hem 't ak koord ben, voor andere zal ik mijne mee ning doen kennen,volgens eene berekening door mij gemaakt. Spreker legt de manier van handelen uit van den Openbaren On derstand en bewijst door aanhaling van menigvuldige cijfers dat deze handelwijze meer voordeel aanbrengt dan deze door M. Missiaen voorgehouden. Daar het hier gronden geldt die overal verspreid zijn en de gronden heel duur zijn, is het voordee- ligertot verkoop te besluiten. Daarover ontstaat hier en daar eene woordenwisseling tusschen deze twee raadsleden, terwijl hunne kollega's schij nen te kennen te willen geven dat zij de zaak wat langgerekt en vervelend vinden. M. Leuridan is vast besloten te vol harden in zijn besluit tegen te stemmen, daar het nu reeds de tweede maal is dat er een nogal groot gedeelte eigendommen verkocht wordt. De verkoop waarvan de goedkeuring heden gevraagd is, loopt op 40 Ha. Zulks kan ik niet goedkeuren. M. Glorie. Men heeft nu reeds en langs verschillende kanten veel over de zaak gesproken. Ik ben van oordeel dat de zaak niet moet opgevat worden zooals sommigen het meenen en ben ook van oor deel dat wij wel zullen doen onze goed keuring tot verkoop te geven. M. de Burgemeester legt het voorstel ter stemming dat goedgekeurd wordt met 7 stemmen tegen 6 en 1 onthouding. 7e Punt Openbare Onderstand. Aan koop van grond Mde Burgemeester geeft lezing van een brief van den Openbaren Onderstand, goedkeuring vragend over aankoop van een stuk grond. Volgens uitleg door M.de Burgemeester gegeven, moest het aankoo- pen van dezen grond eene groote verbete ring aan eene hofstede bijbrengen. De waarde van den grond was op 5o.ooo tr. geschat geweest, doch in openbare ver- kooping werd deze toegewezen, kosten inbegrepen, voor omstreeks 20.000 fr. M. Leuridan vraagt of de rechte pro ceduur in deze zaak gevolgd is geweest. M. de Burgemeester. Daar er hier kwestie was van openbaren verkoop en den noodigentijd ontbrak, heeftden Open brren Onderstand een schrijven gezonden aan den Heer Gouverneur. Deze heeft de noodige toelating gegeven, mits de som van 5o.ooo fr. niet te boven te gaan en vervolgens de goedkeuring van de bevoeg de overheid te bekomen. Goedgekeurd met 11 stemmen tegen 3 onthoudingen. 8e Punt. Openbare Onderstand. Be grooting. Inschrijving van een krediet. M. de Burgemeester geeft uitleg over de voorgestelde aanvraag waarna deze met 6 stemmen tegen 3 en 4 onthoudingen ge stemd wordt 9e Punt. Vrije huishoudklas der Maria- school. Begrooiing van 1927-1928. Goedgekeurd met 9 stemmen tegen 3 en 2 onthoudingen. 10e Punt. Beroepshuishoudschool der H Familie. Begrooting 1926-1927. M. Leuridan Hoe komt het dat deze begrooting zoo laat is ingediend. Wij komen te stemmen over de begrooting 1927-28 van de Mariaschool en men legt ons nu slechts deze voor van 1926-27. M. de Burgemeester. De persoon die de stukken gebracht heeft verklaarde mij dat er onderhandelingen aangeknoopt waren met den staat en dat de begrooting opgemaakt is geweest en ingediend zoo dra deze onderhandelingen afgeloopen waren. Gestemd met 9 stemmen tegen 4 ont houdingen. M. de Burgemeester legt de begrooting neer van het jaar 1927-28 van hetzelfde gesticht. M. Bonnet. Dit punt is op de dag orde niet ingeschreven, kan dus niet be sproken worden. M, de BurgemeesterIk stel voor dit punt bij hoogdringendheid op de dag orde te brengen. M Missiaen. Ik vindzulksonnoodig daar er geen hoogdringendheid bestaat, te meer dat er nu slechts over de begrooting van 192Ó-27 komt gestemd te worden. M. de Burgemeester. Ik stel dus voor dit punt bij hoogdringendheid op te nemen. De hoogdringendheid wordt algemeen aangenomen, daar de onthouding in zulk geval niet in aanmerking komen. De begrooting wordt goedgekeurd met 9 stemmen tegen 5 11e Punt. Karnaval Politiebevel. M. de Burgemeester geeft lezing van het politiebevel verleden jaar door den heer Colaert genomen en verzoekt de ge meenteraad de bepalingen ervan voor dit* jaar te behouden en dit bevel goed te keuren. Goedgekeurd met 9 stemmen tegen 1 en 4 onthoudingen. 12e Punt. Mededeeling. 1. M. de Burgemeester geeft lezing van een schrijven van den Openbaren Onderstand in antwoord op aanvallen tegen hun beheer gedaan tijdens de be spreking over de begrooting Onder meer wordt daarin verklaard dat er op 6 Janu ari haring in plaats van zeevisch te eten werd gegeven om reden dat er dien dag daar, evenals in omliggende gemeenten, geen zeevisch toekwam. Verders wordt uitleg gegeven over sommen, uitgegeven voor bier. enz.ook nog wel de wedden aan de bedienden en aan de werklieden uitbetaald. M. Leuridan en M. Missiaen zeggen dat zij hunne beknibbelingen gedaan heb ben om reden dat geen enkel stuk van den bundel uitleg gaf zooals nu gedaan wierd en verklaarden in het vervolg nog zoo te zullen handelen zoo de toestand niet klaar der wordt uiteengezet. 2. M. de Burgemeester geeft ook ken nis van een antwoord door de maatschap pij der Belgische IJzerwegen gegeven op de vraag gedaan tot het bekomen voor schuilplaatsen in de statie te Yper De maatschappij verklaart dat al hare midde len moeten dienen voor werken aan de uitbating en als er iets zou kunnen gedaan worden dat men eerst zou beginnen met statiën van grooter belang. 3. Ook wordt door Mde Burgemees ter kennis gegeven van het antwoord door de Engelsche Overheid, aangaande de vraag tot in orde stellen van Hill 60 ge daan. Zulks zou nog meer vreemde be zoekers aantrekken, alhoewel er verleden jaar reeds volgens verklaring van den heer Burgemeester 80.000 bezoekers daar zijn geweest. De heer Austin Chamberlain heeft de vraag in aanmerking genomen, zal deze welwillend onderzoeken en dan de stadsoverheid zijne beslissing laten kennen. 4. M. Delakaye vraagt daarna aan den Heer Burgemeester, in naam der inwo ners van de Poperinghestraat, of er geen middel ware die straat te herstellen, die een echte modderpoel is geworden. Mde Burgemeester antwoordt dat hij daar is gaan zien en de klacht heel gegrond vindt. Hij zal aan den heer schepen van openbare werken vragen daar zoohaast mogelijk de noodige herstellingen te doen uitvoeren. 5. M. Delahaye vraagt nog in naam van inwoners der Maloulaan of het niet redelijk ware op het kruispunt der Malou laan, El verdin ghestra at en Veurnesteen weg een lantaarnpaal te doen plaatsen, 't geen volgens dit raadslid botsingen, welke daar dagelijks plaats hebben, zou beletten. M. Lemahieu vindt dat een politieagent die daar regelmatig proces-verbaal zou op maken tegen de autovoerders die in over dreven snelheid rijden, veel nuttiger zou zijn dan een lantrarnDaal. ai wat gebeurt komt voort uit overdreven snelheid der voerders en een goed proces-verbaal ware voor velen een begin van wijsheid. 6 MBossaert vraagt of er geen min- del zou zijn beter wegenis en verlichting te bezorgen op deKalfvaart, bijzonder voor blok 3. Dit in het belang der werklieden die 's morgens heel vroeg weg moeten en 's avonds laat t'huis komen. Mde Burgemeester antwoordt dat hij daar inderdaad geweest is, doch dat de wegenis en verlichting door het H. K. C. moet in orde gesteld zijn. Er is daar toe reeds aangedrongen geweest, doch alles bepaalde zich tot hiertoe bij beloften. De heer burgemeester zal opnieuw aan dringen om voldoening te bekomen. 7. Op eene opmerking van M. Soete, nopens de botermarkt, antwoordt M. de schepen Lemahieu dat alles regelmatig gaat wanneer de trams op tijd toekomen, doch bij de minste vertraging der trams komt iedereen dan te samen toe en zoo moet men langer blijven wachten voor aleer binnen te geraken. De heer schepen zegt dat hij eenige maatregelen genomen heeft die grootelijks dezen toestand zullen verbeteren, namentlijk het afgeven der briefkes zal zoo ingewikkeld niet meer zijn. Ook zal er eene automatische bas- cuul geplaatst worden, zoodat er veel rapper zal kunnen gewegen zijn. 8. M.Soete vraagt nog te willen doen on derzoeken of de verpachting van den gras kant langs de Vijverhoek regelmatig ge daan is geweest. Een werkman die er een gedeelte van wilde pachten, denkt dat er misbruiken moeten bestaan. Mde Burgemeester belooft aan M Soete de zaak te onderzoeken. 9. M. Laton zegt dat een aannemer bij hem is komen klagen dat het lastenkohier voor het opbouwen der tweewoonst van Dickebuschvijver enkel in het fransch is opgesteld. M. de Burgemeester, daarover heel verwonderd, verklaart de zaak te zullen onderzoeken. MLaton is in bezit van een geneeskun dig getuigschrift waarin verklaard wordt dat eene familie op de Meenensteenweg slechts over enkele vierkante meters voor eet- en slaapplaats beschikt. Kunnen er geen middelen genomen worden om daar in te voorzien M. de Burgemeester vraagt dat men hem den naam der familie zou doen ken nen om er te gaan zien. De gezondheids kommissie zou zich met die zaak kunnen bezighouden. 11MLaton zegt ook vernomen te hebben dat, alhoewel er eene toelage ge stemd is geweest ten voordeele der op pensioen gestelde werklieden of hunne weduwen, de weduwe van een hunner die 28 jaar voor stad had gewerkt slechts o,55 fr. daags trekt. M. de Burgemeester is van oordeel deze zaak in geheime zitting te bespreken, daar er kwestie van personen is. Daarop wordt de openbare zitting gehe ven en vergadert de raad in geheime zitting. JVIaarsehalk F^eneh laan ilfleenenpoort) Gij wordt vriendelijk uitgenoodigd tot de opening der lokale tentoonstelling der die zal geschieden in onze zaal, van Vrijdag 10 tot Dinsdag 14 Februari aanstaande. Komt zeil oordeelen naar de onbetwistbare verbe ringen van de nieuwe Ford. Dit rijtuigeen rijtuig dat belooft eene omwen teling te brengen in de licht-automobiel nijverheid, opge maakt met de beste materialen, beter dan deze van gelijk welke andere auto van zelfde klas, en naar eer prijs zooals voorheen, in evenredigheid met de Ford princie pen, zal de eischen van de hedendaagsche automobiel nijverheid voorafgaan, gelijk het model T het gedaan heeft in 1908. Wij verhopen dat gij ons zult vereeren met een be zoek op een dezer gestelde dagen, en wij zullen ons gaarne ter uwer beschikking plaatsen om al de inlichtin gen te verschaffen van deze nieuwe wagen. Ontvang intusschen, Mijnheer, onze beleefde groeten. ZoiulagTusl De apotheek van M. P. Snoeck, Groote Markt, is alleen open op Zon dag 12 Februari 1928. Tijdens de zitting van den gemeente raad van Maandag 1.1. werd den heer Constant D'Huvettere, eere-notaris onzer stad, tot schepen benoemd in vervanging van den heer Sobry, onlangs geroepen om het ambt van burgemeester waar te nemen. De nieuwe schepen zetelt in den ge meenteraad onzer stad sedert 1895. Gedu rende die lange politieke loopbaan, heeft den heer D'Huvettere altijd het mandaat dat hem werd toevertrouwd met veel be kwaamheid en genegenheid vervuld. Altijd de bijzonderste punten ten gronde bestudeerende, maar bijzonderlijk degene die in zijne bevoegdheid waren, nam hij deel aan de besprekingen, en zijne matige raadgevingen werden altijd door zijne collegas goedgekeurd. Van 1903 tot 1925, was hij lid van den Provincieraad van West-Vlaanderen, waar hij de belangen van Yper en omstre ken met eere wist te verdedigen. Als verslaggever van het ontwerp der electrificatie van de Provincie heeft hij ruimschoots medegeholpen tot het doen stemmen en verwezentlijken van dit nut tige werk. Hij verdedigde uit al zijne macht, het oprichten van het Justitiepaleis van Yper op zijne huidige plaats, waarvoor de ge meenteraad hem in openbare zitting be dankte. Als Gouwraadslid werd hij be noemd tot Officier in de Kroonorde. In 1892 hielp hij de maatschappij Eigen Heerd stichten waarvan hij later voorzitter werd en nog is, maat schappij die zooveel diensten bewees aan werklieden en kleine burgers. M. D'Hu vettere was ook voor den oorlog Voorzit ter eener pensioengilde en Ondervoor zitter van den Bond der Pensioengilden van Yper en omliggende. Voor zijne bewezen diensten, op maat schappelijk gebied, wierd hij vereerd met het Kruis van 1 e klasse der Mutualiteiten. In 1925 werd hij, als gemeenteraadslid vereerd met het Burgerskruis van 1 klasse. Het Ypersche Volk biedt aan den eere-notaris M. Constant D'Huvettere, zijne beste gelukwenschen aan. Het drukt tevens den wensch uit dat zijne loopbaan als schepen, voor de stad Yper, zoo wel doend zal zijn, als zijne lange loopbaan van gemeenteraadslid. Zooals gewoonte werd in den Kat holieken Kring te Yper op O. L. Vr. Lichtmis het traditionneele avond maal gehouden. Een zestigtal leden waren er aan wezig en in een gezellig en vermakelijk samenzijn brachtten zij eenen aange- namen avond door. M. E. Seys die de tafel voorzat bracht de eerste heildronk. Hij drukte zijn genoegen uit de le den zoo talrijk aan het avondmaal te zien deelnemen en vooral heer Burge meester Sobry onder het getal der gasten te tellen. Hij nam de gelegen heid te baat om M. H. Sobry geluk te wenschen voor zijne benoeming tot Burgemeester der Stad en drukte de hoop uit dat M. Sobry lange jaren aan het beheer mocht blijven. De Heer Burgemeester Sobry dankte de heer Voorzitter voor zijne wenschen en loftuigingen en gaf aan de vergadering de verzekering steeds te werken voor de bloei van de stad Yper. Hij drukte de wensch uit de jeugd steeds geschaard te zien rond de katholieke vaan, dit voor het wel zijn van de katholieke partij en den Katholieken Kring van Yper. Zijne geestdriftige rede werd met algemeen applaus begroet. Daarna volgde een afwisselend programma van liederenen muziek. Menig lid van den Kring wist puike musikale talen ten en andere voor den dag te leggen. In een woord, een zeer aangename avond die ter eere strekt van de in richters en voldoende bewijs geeft van den steeds aannemenden groei en bloei van den Katholieken Kring van Yper. In vergadering van 3 Februari jongst leden, heeft het Comiteit der Schatkist, onder het voorzitterschap van den Heer Hoofdminister Jaspar, zijne goedkeuring verleend tot den heropbouw van de Sacri stij onzer Sint Maartens Kathedraal. Deze ruime sacristij, in den stijl der eersten gothiek, maakt deel van het luis terrijk oud-Sint Maartens Klooster. Zij zal niet enkel gebruikbaar zijn voor den eeredienst, maar nog als toekomende Musea waar menige verminkte overblijf sels van Kunstvoorwerpen uit de oorlogs ramp gered, als zooveel relikwieën zullen bewaard worden en getuigen van de hooge kunstwaarde, in de verscheidene tijdvak ken, onzer vooroorlogsche Kathedraal. Langs buiten leverde dit gedeelte der prachtkerk, op de Janseniusplaats, een heerlijk uitzicht. De Yperlingen hebben de herdenking bewaard dier massa kunstgebouwen der oude Abdij van Sint Maarten, pas hersteld in 1914, en beschikt voor het Stadsmuse um, de stadsbibliotheek en stadsarchieven. 't Was met bewondering dat onze stads- genooten en vreemdelingen op Tuindag 1914 een bezoek brachten aan de prachtige zalen der herstelde eeuwenoude gebouwen dewelke drie maanden nadien door de duitsohe vandalen, onmeedoogend ver nield wierden. Mochten wij zoohaast mogelijk dien heropbouw zien aanvatten tot verheerlij king onzer zoo vermaarde YperscheKunst- geschiedenis. Ypra. Maandag 20 Februari, om6u. 's avonds, in het Christen Yolkshuis, groote alge- meene feestvergadering voor al de leden en hunne familie. Eerw. Heer Allossuy den goedgeken- den en ijverigen Proost van den Brug- schen Christen Middenstand komt er eene voordracht geven. De jeugdafdeeling van den Christen Middenstand van Yper zal er een fijn en lustig blijspel opvoeren. Allo Middenstanders, kleine Burgers, allen naar het Volkshuis en brengt maar vele vrienden meè want de zaal moet te klein zijn. Het Bestuur. Zondag 12 dezer algemeene vergadering in het lokaal «De Drie Koningengroote markt, Yper. Uiteenzetting tot vooruitgang van het vak door een afgevaardigde van Kortrijk. Al de smeden zijn verwacht. Het Bestuur Gelijk het reeds gedaan wierd in Brug ge, Oostende en Poperinghe, zal er in Yper, namens de stad en de dekenij, een triduum gecelebreerd worden 12, 13 en 14 Maarte e. k., ter eer van den Heiligen Joannes-Baptista, paster van Ars. De solemneele Missen en Loven, alsook hj Sermoenen gepredikt d. E. Pater TiKj, capucijn, zullen geschieden in St Pietc-pd Kerk. Z E. Heer Deken Delaere, zal het beeld van den Heilige w ijden en a 't ceremonien voorleiden. ifl ITTTTrWI N. V. ic t ei e- e De tweede voorstelling van dee Film-Universiteit te Yper genoot veeiv bijval. Een afwisselend programma.!! Mooie en keurige documentatiefilmen werden voorgebracht handelend overa* de Maasvallei, de merkwaardighedenk van Cairo, het Egyptisch landschap'.: en den Nijl en de Laosstrec-k, zoo ook over de veeteelt in den Texas. Be-; langwekkend werden de verschillige n gekiekte verhandelingen die ons toe lieten na te gaan hoe het vee van uit d de verre en weeldrige weiden van den I Texas, geslacht, gesneden en opge-1 smukt tot in den winkel van den been- ;s houwer van Chicago terecht komt. 0 De film over het opzoeken der l petroleumbronnen in Mexico en de noodige voorbereidsels tot het boren r der putten en hunne uitbating en de t film over de bronnen van warm water en slijk en gas in New Zeeland en de verscheidene en wonderbare teweeg- gebrachtte verschijnsels waren vooral 1 geprezen door de talrijke toeschou- wers en wekten aller belangstelling. Op 22sten dezer, derde voorstelling J der eerste reeks. Dat eenieder er tegenwoordig weze. Eenieder leert er iets en dit op eene aangename en boeiende wijze. Zondag 12 Februari aanst., te 18.3o u., in het Christen Volkshuis, 1 St Jacobstraat, voordracht met licht beelden over de Kerkvervolging in Mexico door Heer jfos. Roose, school- hoofd te Wijnghene en SprekenPro- t pagandist der Bonden van het M. 1 Hart. Genoolschap van St Vincentius a Paulo. ten voordeele der armen, gegeven op Zondag 19 Februari 1928, te 41/2 u. stipt in de feestzaal van St Vincents College (Ingang Bollingstraat Op Programma drama in 3 bedrijven. kluchtspel in 3 bedrijven. Caroli en Dejonckheere van Yper worden voor slagen veroordeeld de eerste tot 26 fr.de tweede tot 30 fr. boet. Leglez Pieter wordt voorwaardelijk tot 20 fr. boet veroordeeld voor slagen aan Zwyngedouw. Zwyngedouw insgelijks voor slagen tot 26 fr. boete veroordeeld. Plits Gustaaf van Bev eren bij Roese- laere voor slagen aan zijn broeder Con stant, 20 fr. boet. Mahieu Joseph en Verack Joseph van YYervick, beiden v ervolgd y. vveder- zijdscheslagen.de le wordt vrijgespro ken, de 2e wordt voorwaardelijk tot 30 fr. boet veroordeeld. Twee schoonbroeders, Ameel Emiei en Ulin Cyriel beiden van Staden, worden ieder tot 30 fr. boet veroordeeld, voor wederzijdsche slagen. De Gebroeders De Meester van De Panne waren vervolgd voor valschen naam en ook om koopers over de hoeda nigheid van verkochte koopwaren bedro gen te hebben, de rechtbank spreekt hen vrij. Maertens Julie van Zonnebeke die te recht staat voor beleedigingen aan Guyaert Romanie insgelijks van Zonne beke, is v eroordeeld tot 2 maal 5 fr. boet en tot de kosten van de burgerlijke partij. In zitting van 8 dezer heeft de poli tierechtbank, de vrouw Maes Marie, hei - bergierster In de Visscher Boterstraat alhier, wiens herberg reeds gesloten had geweest, tot 7 dagen gevang en 250 fr boet veroordeeld, om huis van ontucht gehouden te hebben.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2