U3D hier en elders. H. Bloedprocessie ie Brugge Rechterlijke Kroniek NIJVERHEIDSSCHOOL Ypersche Kroniek. Franciscaansche Bedevaart Westouter - Bedevaart. Leening der Verwoeste Gewesten 5 t. h. 1923. GEWESTELIJKE BIEËNB0ND De Klaverbie Yper. Nationale prijskampvan legrassen te PATURAGES STAD YPER. BERICHT Voordracht metLichtbeelden in de Handelskamer. Heer HENNEKINNE, naar 0. L. V. van Oostacker op O. H. Hemelvaart 17 Mei 1928. Yper. Rijwiel gestolen. Deleu Albert, beenhouwer, Tempelstraat, kwam Maandag namiddag terug naar huis per rijwiel en plaatste het buiten tegen zijn muur. Omtrent een uur na dien wilde hij zijn rijwiel nemen om een boodschap te doen, maar kon niets anders bestatigen dan dat het gestolen was. Klacht is ingediend. Meenen. Bij het onderzoek van eenen trein te Halluin komende van Meenen ontdekten de tolbeamb ten in een rijtuig 243 pakjes cigaretten die men trachte bedriegelijk in te voeren. De blauwer werd aange houden. Becelaere. Mijnheer H. La- maire is benoemd tot Burgemeester in vervanging van den Heer Karei Deprez, overleden. Meessen.De gendarmerie heeft alhier een Fr.msch weglooper van het leger, de genaamde Henri Senesaele, aangehouden. Hij was van de lias van 1911 en ingelijfd bij het 3e genie regiment te Atrecht. Reckem, Jonge smokkelaar aan gehouden. Deze week trachtte de 14 jarige André Maes eene hoeveel heid tabak in Frankrijk binnen te smokkelen. Nauwelijks op Fransch grondgebied of Ivj werd door de douaniers vostgestekt en naar het gevang van Rijsel overgebracht. Hooglede. De fabriekwerker Karei Vandepitte 23 jaar oud, reed per velo naar zijn werk te Toerkonje. Tusschen Meenen en Dadizeele brak zijn vork. De man werd met zulk ge weid ten gronde geslingerd dat hij den schedel gebroken werd. Het slachtoffer werd naar zijne woning gevoerd, waar hij overleden is. Dickebusch. De gemeente telt onder hare bewoners een oud gedien de van Leopold I, in den persoon van Karei Louis Louwagie, geboren op 14 November 1847, ingelijfd bij het qe Linie te Namen en is bij K. B. van 8 April met de herinneringsmedalie van 187071 vereerd. Nieuwcapelle. Zaterdag rond 1 uur en half namiddag gebeurde hier een spijtig ongeluk. Eenige knapen waren aan het spel in de Smisstraat. De po art van het magazijn van C. D.., was open en vastgeleg l met een kas seisteen Men denkt dat de kinderen al spelende den steen iet wat moeten verplaatst hebben met het gevolg dat de felle wind de poort toewierp die op den steen botste, uit haar hengsels vloog en terecht kwam op een der knapen, de 6 jarige André Lillon, die gekwetst werd aan het hoofd en een been gebroken werd. De kleine werd spoedig naar zijne woning overge bracht en verzorgd door een genees heer die den toestand van het slacht offer geruststellend vond. Staden. De 43 jarige aarde werker Emiel Ameel, is wegens in breuk op een uitdrijvingsbevel door de politie aangehouden geworden. Wervick. De 3g jarige Leonard Lemochien, karrevoerder en de 36 jarige Cyriel Debeuf, ontvreemdden kolen die afvielen van de spoorwagons die zij losten en de 43 jarige Fr. Brey- ne en de 41 jarige Leonie Verhaeghe verheelden deze waren. De twee eer sten krijgen elk 8 dagen met genot van uitstel, de twee andere worden veroordeeld tot 25 fr. geldboete. Merckem. Op het« Hoog Ma- tebosch was men bezig met gebeton- neerde Abris te doen springen en men gebruikte daartoe ontploffings- poeder. Onder een abri was het dynamiet aangelegd en de lont ont stoken maar de ontploffing greep geen plaats. Een der werklieden, de 3o jarige Joos Firmin, ging zien wat er haperde, doch toen hij er bij kwam gebeurde de ontploffing. De ongeluk- j kige werd doodelijk getroffen en be- j zweek na enkele stonden. De onge- lukkige laat eene vrouw achter zonder 1 Woensdag 2 Mei a.s. jaarlijk- sche bedeva' rt naar O. L. Vrouw in de kapel van den Rooden Berg. Belgisch Steamer gestrand Bij de Belgen ie Mseriia ZIELMISSEN velde en begraven vaders en echtgenooten. kinderen en broeders eene laa--te huide be wijzen. kortoTi. het heilig altaarblad waarop de grootste opofferingen voor onze en uwe belangen opgedregen wierden. Ik bewonder de innerlijke liefde van het Britisch Keizerrijk, dat hier een prachtige oorlogs-en zee< :«>ort opriehte tot ineerd. re eer en gloiie van God. en ter vereering en dankbetuiging aan al de legerkorpsen, die hun leven ten beste gaven voor Vorst en Va derland: ik bewonder ook de innerlijke liefde van uwen glorierijken Koning, van de bur gerlijke en militaire overheden, van de ontel bare burgers, en van LT zelf. Hoogachtbare Lady Mayoress, Lord Mayor, Ladies. Sheriffs en Gentlemen, die hier kwaamt om Groot Britranje's helden te vereeren. en onze platgesehotene maar heropstaande stad aan te moedigen. Yper ook bewondert, bemint en bedankt al de legerkorpsen van het Britsche Keizerrijk voor hunnen moed en hun lijden in hunnen vierjarigen strijdhet bewondert, bemin! en bedankt uwen machtigen Koning en uw groot Land voor hunne hulp in onzen nood en voor de verlossing van Belgie. en het roept luid dat waf uw volk deed groot en ridderlijk was. De Burgemeester van Yper is zeer geluk kig bij alle gelegenheid zijne genegenheid en dankbaarheid aan het heilbrengend Enge land te toonen bijstort nu de beste gevoe- ens van zijn hert in uwe herten, en. in den naam van 't Ypersch Volk, heft hij dr Hourra's aan, voor onze geachte bezoekers van dezen dag. en wenscht hij Engeland goed heil De Lord Mayor bedankte voor de ont vangst en de uitgedrukte goede gevoelens en zei waarom hij niet kon laten van naar Yper te komen. M. de Burgemeester bood Item dan een kader met de Halle en St-Maartenskerk van voor den oorlog aan, deed den eere wijn schenken en bood stads gulden ge schiedenisboek te teekenen aan. Daarna, terwijl Ypriuna een uitgelezen concert speelde op de markt, bezocht de Lord Mayor met al de feestgenoodigden de indrukwekkende nieuwe Meenenpioort waar hij eene prachtige kroon neerlegde ter eere der gesneuvelden. Daarna reden allen in auto's langs de beschotene ves tingmuren naar de engelsche kerkhoven der Rijsselpoort en Noordlaan, en stapten halfwegeaf om de Halle en St-Maartens- kerk van bij te zien en 's vijands vernie lingswerk af te keuren. Rond één uur zaten een 40 tal feestge- nootcn gezellig aan een feesttafel in t Hotel Britannique op de Markt, en deden eer aan de welbereide spijzen en lekkere dranken. Bij 't nagerecht stond de burgemeester Sobry op en dronk op de gezondheid van Hunne machijge Maje steiten den Koning en de Koningin van Engeland, die hij bedankte voor hunne genegene hulp als Yper en Belgie in nood waren, en hij bad God om zegen. De Lord Mayor dronk op zijne beurt op de gezondheid van ons welbemind Vorstenpaar tot groote voldoening van al de aanwezigen.Kortsdaarnastondnogeens de burgemeester op, en sprak als volgt Hoogachtbare Lady Mayoress, Lord May jrLadies, Sherid's en Gentle men. Vriendelijk noodig ik u uit. de hulde uwer -fde en bewondering uit te drukken ter eer inner machtvolle Majesteiten den Koning 1 de Koningin van Engeland, en ik vraag openhertig duizendmaal te bedanken voor hunne verleende hulp in Yper's nood en Bel- e's vrijmaking. Mog.- God den Koning en de Koningin overvloedigen zegen schenken Na dat de Lord Mayor gedronken had op de gezondheid \an den Koning en de Konigin van Belgie, Hoogachtbare Lady Mayoress, Lord Mayor, Ladies, Sheriffs en Gentle men. Het is eene groote eer voor Yper gelijk Brussel. Antwerpen, Gent en Bergen, de hoogste vertegenwoordigers van Engelands hoofdplaats en Europa's grootste bevolkste en bedrijvigste stad te ontvangen. Yper is geen Brussel, geen Antwerpen, geen Gent. noch geen Bergen, maar het kan toch niet langer gerekend worden" onder de kleine ste den van Belgie sedert dat het zoo eene be langrijke rol gespeeld heeft in het treurspel van den grooten oorlog. Beschermd en verdedigd door Groot Brit tanje's legermacht, weerstond Yper 4 jaar lang aan den vijand, zonder zich ooit over te geven.Toen Generaal French kwam in Octo ber 1914 vroeg hem de gewezen burgemeester M. Colaertof hij Yper en Belgie zou verdedi gen en vrijmaken. Hij antwoordde ja, en, ge- tweeén. Hij, en Generaal Douglas Haig, ver vulden de belofte. Warende Duitschers over Yper geraakt, zij zouden Kales bereikt hebben, en van hier zou '1 Engelsch volk kunnen beschoten ge weest zi jn op zijn eigen grond Yper was het schild dat Engeland beschermde tegen zulk een ongeluk, en zoo voorkwam deze stad door haar lijden en dood, het lijden en de dood van 't Britsche eiland. Voor zijn standvastigen weerstand bekwam Yper het oorlogskruis van Engeland, en het is heden zeer gelukkig bij de genegenheid die het door Engelands hoofdstad bewezen wordt. Yjier wenscht zijn beloofd herstel. Yper zoekt naar handel en nijverheid, en het be geert bovenal bevriend te zijn met Engeland. Om 1te doen gevoelen hoe zeer wij een Volken Vaderland liefhebben, en hoe dank baar wij zouden zijn voor uwe genegenheid en bijstand. Ik drink op uwer gezondheid, Hoogachtbare Ladv Mayoress, LordMayor, Ladies, Sheriffs en Gentlemen en ik wensch U lang leven, geluk en voorspoed. De Lord Mayor geweerdigde nogeens te antwoorden, en zijne hooge voldoening met zijne beste wenschen uit te drukken. Nauwelijks neergezeten, gehoor gevend aan zijn diep medelijden voor de arme oorlogsweezen, beloofdehij bij zijne terug komst in Londen eene somme' geld te zenden voor de oorlogsweezen van Yper, waarvoor de burgemeester hem natuurlijk uit ganscher hert bedankt. Daar hij ten 3.25 uur moest weerkeeren naar Gent met den bijzonderen trein, waarmede hij gekomen was, nam de Lord Mayor met zijn gevolg afscheid van den Gemeenteraad, oprecht voldaan van zijn bezoek naar onlangs platgesehotene, maar weer opstaande stad, die vroeg of laat, hopen wij, deugd en vreugd zal beleven met en door Engeland. De Lord Mayor en zijne Vrcuw, de Heer Burgemeester van Yper, Heer Sobry en een Indische Gouverneur. Cliché H. De Haeck, Yper). Trekking van 20 April. 2 loten v. I00 000 fr. Reeks 175.733 nr 3 en reeks 221.529 nr 4. 3 loten v. 50.000 fr. Reeks 158.507 j nr 5. reeks 66.446 nr 4 en reeks 369 2I2 nr 3. 15 loten van I0.000 fr. 289068 r,r 1, 3040S8 nr 3, ioi383 nr 2, 3ii885 nr 2, 3440 nr 1, 60967 nr 5, 39i33o nr 4,1 r5Ö433 nr 2 273706 nr 1, 376721 nr5,1 329862 nr 2, a.6838o nr 2, 159529 nr 5. 35025 nr 4, 170253 nr 4. De andere nummers der hierboven- staande reeksen zijn uitbetaalbaar met 550 fr. ZoiHla^riisl De apotheek van Mijnh. Houtekier, Meenenstraat, is alleen open op Zondag 20 April 1928. 1 Verleden Zondag 22 April, vereenigden zich de leden van den Bieënbond De Klaverbie» in de algemeene vetgadering in het lokaal van het Christen Werkers- verbond om 2 1 2 uur. De vergadering begon met 'n gebed en daarna zette den Heer Bostyn eenige praktische wenschen uiteen over bieën- teelt. Vervolgens nam Heer Lobel van Rous- selaere het woord. Hij sprak ons over de verzorging der koloniën na den Winter, over de voeding na den Winter, over het onderzoek naar het aanwezig zijn der moederbie en over de latere zorgen. leder der aanwezige liefhebbers kon uit de ui'eenzetting cd bespreking veel nut oogsten voor zijnen bieënteelt en verliet met tevredenheid de gezellige bijeenkomst. van 17 October 192- tot 4 Maart 1928. 1. Witte Wyandotten.Ferme Ste Elisabeth Ghlin) 35i eieren. 2. Witte Wyandotter. de Thi- bault de Boes.nghe (Vlamertinghe) 328 eieren. 8. Witte Leghorns. Van Hollebc- ke (Hooglede) 240 eieren. Gont:er Jules van Passchendaele en H. Oslyn insgelijks van Passchen daele worden ieder tot 100 fr. boet veroordeeld voor niet sluiten hunner herberg op het gestelde uur. Hennin Cyriel van Dranoutre wordt voor hetzelfde feit insgelijks tot 100 fr. boet veroordeeld. Ingel'' een Cyri 1 van Dranoutre wordt t t 26 fr. bo. t of 8 dagen ver oordeeld voor 1 '.ster tegen den Ge- mcentesekret3ris, hij werdt daarbij verwezen tot de kosten van aanstel ling der burgerlijke artij. Habyrck Alfons van Poperinghe voor slagen aan zij re zu ter, 26 fr. ol 8 dagen. De gebroeders Smagghe Marcel en Jul s staan te recht voor weder- zijdsche slagen. De ie bekomt vrij spraak, de 2e, 26 fr. of 8 dagen, voor waardelijk gedurende 5 jaar. Morreel Michel en Adelin van Wcrvick worden vervolgd de ie voor enkele slagen,de 2e voorslagen, weik- onbekwaamheid voor gevolg hebben de; de ie wordt veroordeeld tot 3ofr. of 10 dagen, de 2e tot 100 fr. of 1 maand, hij moet daarbij 3oo fr. aan de burgerlijke partij betalen. Delanghe Gust. en Crombez Louise vervolgd voor wederzijdsche slagen worden veroordeeld de ie tot 3o fr. of 10 dagen de 2e tct 26 fr. of 8 dagen, voorwaaidelijk gedurer.de 3 jaar. Vandamme Jul s, Derudder An- dréa, Derudder Jerome en Clarvsse L'oire van Komen vervolgd voor wederzijdsche slagen bekomen vrij spraak. Blom Jean, meubelfabrikant te Yper en Allebez Frans van Antwer pen ook vervolgd voor wederzijdsche slagen worden veroordeeld de ie tot 3ofr. boet of ro dagen, de 2e tot 26 fr. of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor de 2e. Blom moet daarbij 5oo fr. betalen aan Allebez, die zich als burgerlijke partij had aangesteld en eene totale som van 7.662 fr. ver goeding gevraagd had. Geldhof Nestor en Geldhof Jos. beiden van Poperinghe voor slagen toegebracht aan Biuneel, worden beiden tot 26 Ir. ol 8 dagen veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 3 jaar voor de 2e. De Burgemeester der stad Yper heeft de eer ter kennis te brengen der belanghebbenden dat de Znmerlessen der Nijverheidsschool zullen herno men worden op Zondag 6 Mei aan staande, van 8 tot 10 uren 's morgens. Yper, den 18 April 1928. De Burgemeester H. Sobry. Zaterdag 5 Mei, om 8 uren 's avonds, in het lokaal der Handel- en Nijverheids kamer, Hotel Sultan zal er eene open bare voordracht gegeven worden door den Hoofd-preparator aan het gezondheid- en bacteriologisch Instituut der Gentsche Hoogeschool. Onderwerp Het zuiveren der put- en rivierwateren bij middel van niet over stroomde filters stelsel gebezigd tot het zuiveren van het water van Dickebusch- vijver. Deze voordracht werd, kort geleden, te Brussel gegeven en verwierf een bijzon dere bijval. Op het aandringen van het bestuur der Handel- en Nijverheidskamer, aanvaardde de Heer Hennekinne, in een Ypersch midden te komen herhalen, wat hij over het Ypersch waterstelsel denkt. Deze voordracht zal ongetwijfeld onze medeburgers zeer aanbelangen en het is te hopen dat een talrijk publiek den oproep zal beantwoorden der Handelskamer. Dit jaar gaat de Franciscaansche Derde- Orde van heel West-Vlaanderen en Ylaamsch Henegouwen uaar Oostacker. DAGORDE Te io.3o ure Plechtige Hoogmis, geza- mentlijk gezongen ter intentie der bede vaarders, met sermoen door Zeer Eerw. P. Athanaes (zie Hosana bl. 102). Te i3.3o ure aan de grot gebeden, ge zangen en aanspraak door Zeer Eerw. P. Constantinus. Te 14.30 ure plechtig Lof en Sermoen door Zeer Eerw. P. L.eontinus. De speciale trein zal uit Yper vertrek ken kort op den gewonen trein van 6 38 ure. De uurrooster zal later bekend worden gemaakt. 't Staat iedereen vrij mede te reizen. De lijsten wor den gesloten Zondag aanst. 6 MEI. Men geve zich spoedig aan bij de ijveraarsters of bij P. Constantinus, Bestuurder, 36, Capucvnenstraat, Prijs Yper-Oostacker weg en weder 22 fr. Er zal een schoone offerkaars meege daan worden. Onze franciscaansche bedevaart naar Lourdes wordt van één dag verlengd, iq-27 .1 uni (zeven dagen verblijf te Lour des). Men schrijft in tot .3 Juni bij P. Con stantinus voornoemd. Onderzoek. Woensdag mor- gend om 7 uur heeft de toeziener der Eetwaren een onderzoek voor de melk gedaan in het politiebureel. Op 32 verkoopers zijn er maar twee die onvoorzichtig hadden geweest van de kraan van 't water open te laten. kinderen. Wanneer toch zullen die na-oorlogsche rampen, die voor de frontbewoners een gedurig gevaar er, angst zijn, een einde nemen. De alom vermaarde Processie van het HEILIG BLOED, die telken jare talrijke geloovigen uit Belgie en öit den vreemden naar Brugge doet toe- stroomen, zal uitgaan op Maandag 7 Mei, om 10 1/2 uur, na de Pontificale Hoogmis. De Luisterrijke Stoet zal gevolgd worden door Z. D. H. Mgr Waffe- laert, Bisschop van Brugge, Z. D. H. Mgr Kerkhofs, Bisschop van Luik, Z. D. H. Mgr Coppieters, Bisschop van Gent, Z. D. H. Mgi Lecomtê, Bisschop van Amiens. De Pontificale Mis zal gezongen worden in de Hoofdkerk om 9 uur. De jaarlijksche Algemeene Bede vaart, ingesteld om Gods zegen voor Kerk en Vaderland af te smeekerqzal plaats hebben op Zondag i3 Mei, na de Mis die om 10 uur op de Burgplaats gelezen wordt. WEEKEIND BILJETTEN. Tc r gelegenheid der H. Bloedpro cessie, die zooals men weet, op Maan dag 7 Mei a. s. in deze stad zal uitgaan, heeft de nationale maatschappij van ijzeren wegen, besloten, op dezen dag, weekeind biljetten, in bestemming voor Brugge af te leveren. Deze biljetten zijn slechts geldig voor één dag. De afreis moet den Maandag 7 Mei, vóór middernacht geschieden. De weekeind biljetten geven eene vermindering van 25 op den prijs der gewone reiskaarten. Oostacker en Lourdes die namen klinken zoo zoet in de ooren van alle ware Mariavereerders. Dit jaar weer om zuden duizende en duizende bede vaarders er henen reizen cn de gan- sche Meimaand zal een aanhoudende bedevaart zijn naar de heiligdommen der Moeder Maagd. Mei, de maand der bloemen, zal bij uitstek zijn de maand der rozenkransen. Edoch velen uit Zuid-Vlaanderen zullen met spijt t'huis moeten blijven, weerhouden door de hooge kosten. Hier rato. iedereen eene schoone gelegenheid om zonder kosten, met liefde en be trouwen zijne gebeden te gaan storten ginder hoog op den Roodenberg te We touter. Geheel de streek zal er naartoe. Niemand zal ontbreken. Ten 10 ure zal E. Heer D'Haese, pastoor te Westouter er de plechtige Mis op dragen en Z. E. H. Cameriynck, Pa stoor Deken van Oostende zal er het gelegcnheidssermoen prediken. Ver gadering aan de Hoekjes, plechtige optocht naar den berg. Schoon weder, schoone Bedevaart, Maria ter eere, ons allen ten bate. DE COMTE DE FLANDRE Uit Mad lalena, in Italië, wordt gemeld dat de Belgische steamer Comte de Flandre der zeevaartlijn Oceaan, van Antwerpen, en uitgevaren uit de haven van Napels, gestrand is nabij het eiland Gaprera. Het schip lag zoo gevaarlijk dat het brak. lek opliepen spoedig begon te zinken. Vijf en twintig leden der beman ning werden gered. De derde officier en de telegrafist zijn vermist. STERFGEVALLEN Uit de Vereenigde-Staten komt bericht toe van het overlijden van verscheidene onzer landgenooten, die zich ginder ge vestigd hadden. KANSAS-CITY. In deze stad is overleden Louisa Vande Walle, 98 jaat oud. Zij was geboren te Eeghem en ver bleef reeds vele jaren in Amerika, waar zij eene dochter en twee zonen achterlaat. De lijkdienst, in de Belgische kerk, werd bijgewoond door talrijke vrienden en kennissen. - Indezelfde stad is overleden, Lena Vanpalle, echtgenoote Edw. Grammens. 44 jaar oud, Zij was moeder van vier kinderen. De afgestorvene was geboortig van Ituddervoorde. De lijkdienst had plaats in de kathedraal, onder een grooten volkstoeloop. ATKINSON. In deze plaats van den Illinois is overleden de echtgenoote Peter Goethals, 51 jaar oud. geboren te Basse vel de. ELBOW-LAKE. Uit deze stad, in den Staat Minnesota, wordt het afsterven gemeld van Henri-Eugeen Verlinde, 7!' jaar, geboren te Houcke (West-Vlaande ren). Hij laat eene weduwe, verscheidene kinderen en klein kinderen achter, ST-PIETERSKERK. Zondag '39 April voor Christina Ver- niest en Eduard Callant.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2