VAK LEDE II» hier en elders. De Zon oei Slavin SCHRIJFMACHIENEN HET YPERSCHE VOLK Ferdinand Waterbley-Riem SPORT HORLOGEN JUWEELEN Boterstraal, 6, YPER Aannemer Poperinghe. Autoongeval. De genaamde Desender kwam Zon dag laatst aan 't Hooge gereden, teen hij het stuur verloor en aldus in eene g acht te recht kwam. De inzittenden kwamen er gelukkiglijkmet den schrik van af, doch het voertuig was erg be schadigd. Langemarck. Afsterven.— Op 29 April 11. is overleden te Brugge, in de grootste christelijke gevoelens, de E. P. Pater Philippus van de orde der Ongeschoeide Karmelieten, in de wereld Jules Vuylsteke, geboren te Langemarck op 4 April 174, priester gewijd op 8 September igoo. Wevelghem. In rijwiel naar Lour des. De genaamde Jeanne Rebry 18 j. oud, is Zondag per velo vertrokken naar Lourdes, om aan O. L V. de genezing harer zuster te gaan afsmeeken. West-Nieuwkerke. De ver gadering van Zondag laatst, tot stich ting van eene afdeeling van den Bond der Kroostrijke Gezinnen, West- Nieuwkerke- Dranoutre-Wulverghem mag prachtig gelukt heeten. Eessen. Louisa Hoornaert, We David Decap, dezer gemeente, die in 1914 naar Amerika uitweek, is in East-Molini V. S. overleden De vrouw heeft 17 kinderen gehad waar van nog 7 in leven. De begraving had plaats in de Belgische kerk, onder eenen grooten toeloop van volk. Herseeuw. Zelfmoord. Een zeventienjarige jongeling heeft zich deze week twee revolverkogels in de borst geschoten. Daar hij nog leefde deed een bijgeroepen geneesheer hem naar een heelkundig gesticht te Moes- kroen overbrengen, waar hij in den nacht overleed. Wervick. Werkongeval. De genaamde Isidoor Alalfait, werkzaam in de scheikundige fabriek te Komen, viel deze week op zijn werk van eenen trap, met het noodlottig gevolg dat hij erge kneuzingen opliep. Crombeke. Inhuldiging van den nieuwen Herder. Zondag werd den E. H. Kinoo alhier plechtig inge huldigd als pastor der parochie. Een prachtige stoet geleidde den nieuwen herder ter kerk, waar Z. E. H. deken van Poperinghe overging tot de plech tige liturgische aanstelling. Knocke. Werkongeval. Ze kere A. Amandels schilder, was aan het werk aan een in opbouw zijnde woning. Op zeker oogenblik, ter hoog te van het tweede verdiep, verloor hij het evenwicht en viel ten gronde. Het slachtoffer had een schedelbreuk be komen. Korte stonden nadien gaf het slachtoffer den gees'-. De ongelukkige laat eene weduwe en een kind achter. Dadizeele. Door den tram ge vat. Een inwoner dezer gemeente werd Maandag laatst te Brugge in de Hoogstraat door den elektrieken tram gevat en erg aan het hoofd gekwetst. Hij werd ter verzorging naar het Sint Jans gasthuis overgebracht. Meenen. Brand. Op dan weg van Gheluwe naar Meenen staat er eenen grooten blok van houten ba-akken. Maandag nacht is er in een dezer brand ontstaan en zonder de spoedige tusschenkomst der pompiers zou men een ware ramp te betreuren gehad hebben. Vele gezinnen zouden dakloos gesteld geweest zijn. De schade is geschat op meer dan 7000 frank. WIELRIJDER G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18, YPER. - Tel. 250. BILJART nisdienst langs de andere zijde stond. Toen Verleene deze kar "juist voorbij was werd hij door eenen auto, uit tegenovergestelde richting komende, gevat en ten gronde geslingerd. Gelukkig voor hem was hij slechts lichtjes aan den arm gekwetst, doch het achterste gedeelte van zijn rijwiel was kapot. De autogeleider, tegen wie proces verbaal wierd opgemaakt, weigerde de gedane schade te vergoeden, zeggende dat hij verzekerd was. Zouden die geleiders niet wat stiller kunnen rijden wanneer zij zien dat de doortocht omzeggens belem merd is l De Stadsfanfare van Lannoy, (Fransch Noorden) zullen op Zondag 20 Mei om 16 u op de groote markt ons met een concert vergasten. De bezoekers wor den om 11 u. officieel op het stadhuis ont vangen. Hertelijk welkom Velodief aangehouden. Sedert eenigen tijd werd menigvelo gestolen. Zaterdag was het nogmaals het geval. De gendarmen hielden een oog in 't zeil. Een verdachte kerel werd ach tervolgd. Na langs verscheidene klei ne straatjes gevlucht te zijn werd hij in de Casselstraat door de gerechts dienaars gevat. De deugniet had on langs het gevang verlaten. Marktprijzen YPER 5 Mei. Tarwe 185 Koolz. 465; Klaverzaad 2200, Rogge 176, Boekweit 216; Haver 203, Gerste 186, Erwten 000,' Bloem 259, Maïs 187, Paardeboonen 212, Gruis 137, Zemelen 157, Lijnzaadmeel 206, Lijnzaad- koeken 197, Aardappelen 53, Voedergerste 185-188 £r de 100 kilos, Boter 26 28, Eieren 0-.74, Zuigverkens 110 tot 170 fr. het hoofd, 6 00 fr de kilo. De schoonste keus. De genadigste prijzen. van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Het Ypersche Volk biedt aan de famillie van den overledene en bijzon- lijk aan M. Vuylsteke, burgemeester van Langemarck hunne christelijk rouwbetuiging. Mengelwerk van u't Ypersche Volk 16 door M. G. V. briefje van duizend frank. Brigitta helderde dan de zaak op, en ging de banknoot halen. De overste bezag ze met de grootste aandacht en vroeg vervolgens: En gij waart niet van zin dat alles te komen verklaren Wel, mijnheer, meende Briggitta verschoonend, ik heb aan mijnheer ver klaard dat ik zulk geld niet wilde aan nemen. Dat kan ik gelooven maar dat was niet genoeg. Gij moet de banknoot naar het kommis- sariaat brengen en uwe verklaringen afleggen. Wij hebben daar niet aan gedacht. Luistert dan goed. ik zal u beiden eenen goeden raad geven: spreekt in het publiek zoo weinig mogelijk over die zaak maar houdt volstrekt niets voor de politie verborgen, zoo doende zult gij uwen plicht vervullen, eenen plicht die maar al te dik wijls verwaarloosd wordt... Wij gaan on- middelijk aan onze overheden verslag geven over die zonderlinge zaak en dat brief je in hunne handen leveren... Daar De Heer Advokaat Lommez, voor zitter van den Gewestbond Yper, in eene zaakrijke voordracht, en M. A. Kerckhof, secretaris van den Provin cialen Bond, in eene keurige rede, hebben uiteengezet wat de Bond der K G. is wat hij reeds gedaan heeft voor de Kroostrijke Gezinnen, en wat hij nog zal en moet bekomen. Al de toehoorders, onder den indruk van hun overtuigend woord, lieten zich dadelijk als lid van den Bond in schrijven. Het zaad is dus geworpen aan 't werk nu om het heerlijke vruchten te doen voortbrengen, voor het zedelijk en stoffelijk welzijn onzer Kroostrijke Gezinnen. Het voorloopig Bestuur. Lijk opgevischt. Deze week werd alhier het lijk opgehaald uit den vaart van den genaamde Hippoliet Blomme. Alen kan nog de oorzaak der verdrinking niet vaststellen. Ongeluk. Zekere Kamelbeke was alhier aan 't leggen van gazbuizen in eene in opbouw zijnde woning. Hij stond op eene ladder, verloor al met eens het evenwicht en stortte ten gronde. Na ter plaats deeerste genees kundige hulp te hebben ontvangen, werd hij naar zijne woning overge- hebt gij toch niet tegen in te brengen. Wel neen riep Brigitta, het was vol gens den medegaanden brief voor mij be stemd maar gij moogt het hebben. Hameende de opzichter, men zou wel het eene met het andere vergeten. Ik heb unog dien brief niet gevraagd... Ik zal hem ook noodig hebben. Nopkins was hevig vergramd maar hij wilde zulks niet laten zien. Hij haalde zonder verderen uitleg een zakboekje te voorschijn en reikte den overste het gevraagde stuk over. Deze maakte aanstonds de bemerking: Welke schoone hand Ja, meende Nopkins dat hebben wij ook gezegd die brief moet door een welop gevoed en geleerd man geschreven zijn. Inderdaad, wedervoer de opzichter nadenkend, de zaak komt mij hoe langer hoe duisterder en geheimzinniger voor... Ik veronderstel dat de heer kommissaris veel belang aan die inlichtingen hechten zal... Het kan heel wel gebeuren dat hij het noodzakelijk zal oordeelen u beiden nog eens persoonlijk te ondervragen. N opkins en zijne meid wierpen malkan der een beteekenisvollen blik toehet was heel klaar te zien dat dit vooruitzicht hen in geene deele toelachte. Zij oordeelden het evenwel nutteloos met tegenstribbelingen voor den dag te komen, en de twee gerechtsdienaren gin gen heen. bracht. Het slachtoffer is ernstig ge kwetst aan de linkerzijde. De klassieke baankoers Gent-Meenen genoot Zondag zijn gewoonlijkebijval. De afstand wierd afgelegd in volle snelheid en zag de renner Walkens, voor velen onbe kend, als overwinnaar het eerst de eind meet overvliegen ter veledroom van Mee nen. Fonten die binnenkwam met de groep van 12'deed hun allen den baard af in den sprint maar liet zijn stadgenoot, de Meenenaar Félicien Vervacke, de2e plaats innemen en was daardoor 3e. Dinsdag was hij te Hooglede fel onge lukkig in 't Griterium van den Yzer. Na de ie premiergewonnen te hebben, alsook de twee navolgende klassementen vóór Deolet, zag hij in de 3e ronde, alsook in de 5e en 6e ronden 3 maal zijn tube den geest geven. Van jagen was er geen sprake want zijn naasten tegenstrever, Deolet, miek er gebruik van om zich in te lichten waar onzen Fonten zat en wat meer gas te geven, want hij weet genoeg wel dat onzen stadsgenoot hem veel spel ging le veren en favori was™van Sportvriend. Zondag trekt hij waarschijnlijk opTnaar Staden. 't Is te hopen dat hij wat'meer geluk zal hebben en'er nen hoofdrol zal spelen. Toekomende week geef ik meer uitleg over zijn koers Gent-Meenen. Odile Taillieu die in de Ronde van Bel- gie zit is reeds met merkelijken achterstel 25e aangekomen wat mij doet veronder stellen dat hij alreeds opnieuw met aller hande ongelukken zal afgerekend hebben. Wenschen wij hem meer geluk en eene eervolle plaats in de eindklasseering. Waar Berten Coppens naartoe geweest is ben ik niet wijs terwijl Boertje nog op de pijnbank zit met zijn gekwetste handen en niets kan doen. Te Langemarck won Florizoone den 2e prijs in een koers van 5o km. Desra- mault behaalde een schoone 5e plaats op de Kruisstraat-kermis] en Verstraete de 8e na 4 maal plat gevallen te zijn en lang met een geleend rijwiel gereden te hebben. Een goed nieuws dat iedereen zal ver heugen is fmij heden ter kennis gebracht geweest. Het Minneplein, waar vóór den oorlog alle sportfeesten plaats hadden zal eerstdaags aangekocht worden en uitslui- telijk voorbehouden worden voor paar- denkoersen, velokoersen, enz. Daar zullen onze Ypersche renners de noodige plaats vinden om hun te oefenen en schoone sportvereenigingen bij te wonen welke ons zullen doen nadenken, aan de vooroorlog- sche pionniers van 't rijwiëlsport, zooals Arth. Vanderstuift, Seys, om nog maar de bijzonderste te noemen, 't Zal in ieder een zijn smaak vallen dit te mogen verne men. want schoone sportdagen staan voor ons in 't verschiet. Sportman. Donderdag toekomende, O. H. Hemel vaart, komt de ronde van Vlaanderen voor onafhankelijken voorbij in onze stad in de loop der namiddag. Aan deCafé Sport wereld is een premie te betwisten welke tal van sportliefhebbers op die plaats moet aanlokken. Abonneert u op X. LANGS DE SCHELDE. Master Nopkins bezag zijn gouden zakuurwerk en mompelde. Reeds zoo laat Niets kan tegenwoor dig gaan gelijk naar gewoonte Ja, ja, meende 'Brigitta, dat is toch niet te verwonderen, na zulke schrikkelij ke gebeurtenissen. Ik denk dat wij er nog niet van af zijn... Haddet gij kunnen zwijgen, niet waar Wel, mijnheer, zoudt gij waarlijk denken dat zulke voorvallen kunnen ge- geheim blijven. Waarom niet Dat is onmogelijk want zooals men ziet de kraaien zouden het uitbrengen. In elk geval is het nu te laat be klaagd, wij zijn te scheep en moeten varen. Gij ziet wel ook waar gij met uwe geheimhouding zoudt komen, als de over heden het dan naderhand gewaar worden zijn zij heel wantrouwig en nemen de zaak veel hooger op dan zij zulks na eene on middellijke en vrijwillige verklaring zou den gedaan hebben.Ik vrees dat wij nog al veel zullen tegenkomen want die in specteur neemt de zaak heel ernstig op. Dat er nu van kom wat er wil, ik ga toch eens uit want ik vind de lucht hier drukkend. Zult gij lang wegblijven mijnheer Gelijk naar gewoonte, denk ik. Eenige verkooper van (l( ADPCI n Groote keus het goed gekende merk iXHrr LL van occasiemachienen. Duplicateurs - Alle benoodigheden Linten, papier, carbone,stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. Hoe den Belg Horemans de wereldtitel van biljart won. De San Francisco Examiner Sport verhaalt het volgende De Belg slaat J. Schaefer met i5oo punten tegen ngo. De nieuwe kampioen maakt eene rekordserie van 248. Ed. Horemans, de belgische ster, be wees terecht de naam van wereldmira kel op het biljart waardig te zijn met Jake Schaefer te verslagen voor het we reldkampioenschap 18 2 met i5oo punten tegen 1190. De kamp ging door in 5 beurten van 3oo punten elk in de Italiaansche kamer van het St Franciscohotel. Maandag avond wierd Schaefer versla gen. Hij verloor nogmaals Dinsdag ach termiddag. Dan won hij eene beurt en nam zelfs de leiding, doch verloor weder om gisteren namiddag en liet zich als titelhouder onttronen 's avonds. Horemans verklaart dat hij zich van het biljarten zal terugtrekken om met zijne jonge bruid terug te keeren naar Belgie en er vereerd te worden door Z. M. Koning Albert I, die eens onze stad bezocht. Horemans miek eene ongeevenaarde reeks van 248 in de 3e beurt, gisteren na middag. Hij begon met 5, maakte er 78, dan de groote reeks, nog 2 en een onvol tooide reeks van 12, alzoo de 1200 punten bereikende. Schaefer leidde in het begin, doch de gekrulde Europeaan was te goed in form en speelde bijna op volmaakte wijze. Met zijn bewonderingswaardige massistooten kon hij zijn aas ophalen en de ballen uit de dichte en menigvuldige moeilijke lig gingen halen. In het begin stond Schaefer voor met 900 tegen 860. Hij maakte 1 punt en mistte wanneer hij op rappel speelde. In de 2e beurt had hij de ballen aan hel loo- pen doch stiet een weinig te rapen verkeek zijne kans na eene reeks van 57. Hij maakte nogmaals 1 punt en bracht de ballen in eene bijna onmogelijke ligging, Daarop was het weer zéro, hij zette zich in den zetel en zag Horemans de groote reeks maken. Jake had niet eens gelachen gedurende den dag. Tijdens Horemans groote reeks, de grootste tot dan gemaakt, lagen de ballen na 1 58 punten zeer ver van elkaar. Hore- mans zag naar de met de hand gebeeld houwde zoldering en kreeg een gedacht. Dan duikte hij letterlijk naar het biljart en de bal ging langs 5 banden rond en de carambol was gemaakt. Het was een mooie stoot op prachtige wijze gelukt. Later bevond hij zich nogmaals in moei lijke omstandigheden, doch hij masseerde zeer goed en lukte zelf wanneer de ballen plakten. Jake zag er niet erg bevreesd uit toen Horemans de groote reeks maakte en hield gestadig hetaanteekeningsbordin het oog. Gisteren avond zette Horemans de onvol tooide reeks van 12 voort tot 59, maakte nog 2 punten en miste toen 3 maal te reke. Op de grilligste wijze zette hij zijn weg voort met 22, nogmaals 1, dan o, 3, 2, 1. Schaefer speelde ook slecht. Horemans greep nogmaals de queue en ging tot 62, miek eenige schoone stooten gedurende eene reeks van 117 en eindigde met eene reeks van 3i. Hij zag meermaals met on dervragend oog naar de Scheidsrechter, Tot in den namiddag dus Ja, waarom Omdat ik mij zeer ontsteld gevoel en dat het mij in 't geheel niet aanlokkelijk meer voorkomt zoo veel alleen in een huis te zijn waar zulke voorvallen plaats gehad hebben. Bah, gij zult een weinig geduld moe ten hebben Gitta... of zoudt gij voor goed benauwd geworden zijn. Dat ware juist niet zoo zeer te ver wonderen. Nu, daar zullen wij dezen namiddag verder over spreken. Een kwartier uurs later slenterde mas ter Nopkins langs de Scheldekaaiën. Het was wel tamelijk koud maar hij had er zich naar gekleed en daarbij hij was nimmer zeer gevoelig geweest aan de guurheden van het strenge jaargetijde. Hij ontmoette maar weinig kennissen, en daarbij verschafte zijn wandeling hem haar gewoon genoegen niet. Te veel gedachten woelden in zijn brein en schenen malkander den voorrang te betwisten. Beurtelings kwamen de wreede voorval len van den nacht, de zonderlinge handel wijze derroovers, de voorgevoelens zijner meid en de bemoeiingen der politie voor den geest. Maar boven dat alles voelde hij een brand verlangen om klaarder te zien in die ongewone zaak. Zijnen redder wilde hij kost wat kost leeren kennen, ja, hij voelde hoe langer hoe duidelijker dat hij geen M. Ch. Whrigt. Eens onderzocht deze laatste geheel nauwkeurig de stand der ballen en vernietigde een zoogezegd plak ken. Horemans zuchtte als brak zijn hart. De nieuwe kampioen speelde op bijna vol maakte wijze. De beste heeft gewonnen want hij speelde beter dan Schaefer. Biljardaire. BURGERSTAND VAN YPER, van 4 tot 10 Mei 1928. Geboorten. Anne Raymonda, Capucie- nenstraat Vanlokeren Odette, Dixmude- steenweg Arfeuille Elisabeth, Zonnebeke- steenweg. Deruyter Agnes, St Jacobsstr. Tahon Jacques, Statiestraat. 'Overlijdens Coutelle Helena, 46j., echt. Hutse Prosper, Lange Thouroutstraat, (van Adinkerke). Crevets Juliana, 93 j., 2. b. wed. Geldhof Carolus, Driezotten straat. Pareyt Henri, 75j., wed. Serry Clemence, Capucienenstraat. Huwelijken. Vandenbroucke Ernest, fabriekwerker en Casteleyn Laura. b. te Yper. Sillis Marcel, goudsmid te Kortrijk en Deschuyter Raymonda, te Yper. Stad WERVICK. Geboorten. Goument André, sectie A, 108. Decorte Denise, sectie E, 182 - Pau wels André, sectie A, 110. Devolder Made leine, Koeistr., 10. Overlijdens Goyens Joannes, 69 jLeie- str., 34 Notredame Césarine, echtg. Forez, 50 isectie E, 28. Huwelijk. - Staessen Julien, timmerman en Lesaffre Marguerite, z. b Beloften Verhaeghe Valère, bierhande laar en Decottignies Sérenie, naaister Vanraes Lucien, 'pakkenmaker te Wervick en Desreumaux Simonne, fabriekwerkster te W er vick-F rankrijk. BOESINGHE, v. I Jan. tot 30 April 1928. Geboorten. Jules Dewilde, z. v. Emiel en Marie Vanoverberghe. Noël Bequoye, z. v. Emiel en Julia Wyffels. Julienne De- cuyper, d. v. Joseph en Alice Gouwy. André Vanoverberghe. z v. Jules en Eveline Lahoutte. Monica Vanraepenbusch, d. v. Camiel en Emerence Hartezoone. Gilbert Norreel, z. v. Joseph en Marguerite Mey- froodt. Michel en Daniel Casier, z. v. Hector en Julia Vanthourout.Henri Gre- monprez, z v. Joseph en Martha Wyffels. Estella Bultinck, d v. Maurice en Julienne Hostens. Maria Thoma, d. v Camiel en Irma Vandenberghe. Antoine Deconinck, z. v. Valère en Flore Nuyttens. Geimain Roose, v. z. Maurice en Martha Ampe. Paula Callens, d. v. Maurice en Martha In- gelbeeu. Godelieve Desodt, d. v. Camiel en Romanie Dumoulin. Achiel Flypo, z. v. Cyriel en Elisa Desodt. - Maria Verhaeghe, d. v. Achiel en Magdeleine Chrisliaens. Maria Cluyse, d v. Maurice en Maria Van- acker. X D clercq, z. v. Cyriel en Ger- maine Clement. Maurice Vergote, z. v. Germain en Lydie Vanoost. Beqeoye Martha, d. v. Henri en Augusta Blomme. Irène Ve-plancke, d. v Karei en Marguerite Tylleman. Noëlla Caenepeel, d. v. Emiel en Magdeleine Debruyne. Gerard Augus- lin, z. v. Theophile en Julia Depoorter. Overlijdens. Gerard Sin'obin, 3 m., z- v. Jules en Helene Nuytten. Hortense Be- kaert, 58 j., wed. Theof Dewaele, echtg. Alois Carpentier- Alois Desimpel. 95 j wed. Zenaide Wybouw. Maria-Ludovica Horions, 75 jEerw. Zuster Josephine onzer Kloostergemeente. Louise Hoorelbeke, 58 j echtg. Amand Bequoye. René Be- cuwe, 4j.,z v. Remi en Zulma Turck. Maria-Louise Schorreel, 63 j echtg. van Hemi Koose. Raphaël Robvn, 3 m., z. v Gaston en Irma Verhack. Lucia Vanler- berghe, 68 jechtg. van Camiel Metsu X. Declercq, z. v. Cyriel en Germaine Clement. Huwelijken. Henri Vandeputte.'30 j van Poperinghe en Elisa Vandewoude, 31 j. Jules Decloedt 33 jvan Eerneghem en Marie Debacker. 27 j. André Decaestecker, 23 j en Martha Verhille, 22 j.Gerard De backer. 23 j. en Germaine Lefevere, 22 j Camiel Devick, 42 j-, van Stavele en Magde leine Br ussery, 32 jGerard Verhack, 23 j. en Roberfine Traest 17 j. rust ging genieten alvorens dat punt op geklaard was. Welke beschuldigingen er ook in zijnen geest tegen de boosdoeners oprezen, hoe goed hij zich trachtte voor te stellen dat hij die misdagers die zich buiten de wet stellen moest misprijzen en verachten toch kwam er hem immer iets voor den geest dat nog luider sprak. Tot tweemaal toe zag hij den dolk des moordenaars boven zijn hoofd gereed om zijne keel te doorboren en dan verscheen de reddende hand van degene die hem van een gewissen dood gered. Wat er ook van was of hoe men de zaak uitlegde toch had Nopkins zijn leven aan dien buitengewonen man te danken. Iedermaal hem zulks te binnen kwam, en dat gebeurde dikwijls, riep eene inwendige stem hem toe dat hij moest erkentelijk zijn voor zulke weldaad. Hij maakte dan ook het vaste voorne men, vooreerst al zijne pogingen in te spannen om zijnen redder op te sporen en vervolgens alle middelen te beproeven om hem naar lichaam en ziel te redden. Dat dit alles vele moeilijkheden en mis schien gevaren kon opleveren wilde hij geenszins aan zich zeiven ontkennen maar dit schrikte hem niet af. Voorheen was hij immer zeer werkzaam geweest en het laatstetijdstip zijns levens had hem nu en dan wel eenige verveling gebaard. ('t Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 3