llan hier en elders. De lm eer Slavin VAM LEDE MENGELINGEN SCHRIJFM ACHIEH EN HET YPFRSCHE VOLK American Baby's powder SPORT Ferdinand Waterbley-Riem KOMEN. Zillebeke. De kleine Simonne Deleye, 11 jaar oud, die Donderdag rond 3 ure namiddag in de straat speelde, viel in eene gracht op een deel scherven van flesschen. De arme kleine werd erg ge wond aan de hand, waarvan de pezen doorgesneden ziin. Het kind is ter verzor ging naar het gasthuis van Yper overge bracht. West-Roosebeke. Bij het te- Wevelghem. Maandag voor middag rond 11 ure, wilde Simonne Van- lede, wonende Nieuwstraat, per velo een wagen, geladen met Vlas, voorbijsteken, Zeevaart tusschen Zeebrugge en Antwerpen. Grondbelasting te Yper. Godsdienstigheid in 't duikertje Ongodsdienstigheid in 't openbaar Wat elk electriciteitgebruiker moet weten. G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat. 18, YPER. - Tel. 250. HET VERMAARD IN DE KINDERKORF Gezusters ROEDOLF Belgie - Engeland 1 - 3 Rouwbericht. Heer AIME SANTY. Gevraagd. Goeden Mecanicien voor Ga rage, zich te wenden met goede getuig schriften aan de Garage Autobus Lin- sellois te I.inselles (Nord). Men vraagt Goeden chauffeur, voorzien van goede getuigschriften. Adres ten bureele. Over te nemen Welgekalante Haarkapperwinkel rrii<3velfn te Meessen Uit ter hand te Koop. Aannemer HORLOGEN JUWEELEN Boterstraat, 6, YPER Burgerstand van kig gevolg dat zij verschillige kwetsuren aan de rechterknie opliep. Haar velo was deerlijk gesteld. De man met zijn auto reed weg en gebaarde van niets. Treffelijk. De Franciscaansche bedevaartstrein Vper-Oostacker is op O. L H. Hemel vaart vertrokken met n3o be levaarders, waarvan 35o uit 't Franciscaansche West- land. De genaamde Allenbour., 38 jaar. afkomstig van Wetteren, kwam Donder dagavond, rondo v« ure. in zijn logement. Cartonstraat Hij struikelde op den trap en viel zoo ongelukkig dat men hem met gebroken ruggraat naar het gasthuis ge bracht heeft. Zaterdag namiddag, om 5 ure, kwam Henri Cram, oud 70 jaar, wonend te Voormezeele, in gezelschap van zijn zoon gewandeld langs de Frenchlaan. Aan deti Zegeboog der Engelschen gevoelde hij zich onpasselijk, zonk ten gronde en was een lijk. De bijgeroepen dokter kon niets anders dan de dood vaststellen, veroor zaakt door een hartaderbreuk. Het lijk werd naar het doodenhuis van het hospi taal overgebracht. De droefheid van den zoon is onbeschrijvelijk. Voorbeeldige ouders. In den nacht van Zondag tot Maandag ont moette een persoon op de Maarschalk Frenchlaan twee kinders welke daar ronddoolden. Hij ondervroeg deze doch geen klaar antwoord bekomen de leidde hij de dutsen,4en6jaar oud. naar het politiebureel. Daar kwam men te wete dat de kinders waren van de genaamde Jules Decaestecker-Ver- beke. Deze had reeds gestraft geweest om voor zijne kinderen niet gezorgd te hebben. Terwijl de kleinen op s'raat ronddwaalden, was de vader zich aan het zat drinken en demoeder hield zich op in een danskot. NOTARIAAt. Bij koninklijk besluit van 21 Mei >928, is aan den Heer Lannoy (H.-L.), op zijn verzoek onislag verleend uit zijn ambt van Notaris ter standplaats Komen. Hij is gemachtigd tot het voeren van den eeretitel van zijn ambt. rugkeeren van de markt verloor vrouw F... haar handzakje, bevattende eene som van omtrent duizend frank. In dezelfde richting van het rijtuig, waarin zij zat. volgde M. K. Planckaert, gisthandelaar te Roesselaere. Deze vond de verloren handtasch en droeg ze onmiddellijk naar het gemeentehuis. Zoo kwam de eigenares terug ervan in het bezit dank zij de eer lijkheid van den vinder. en werd op hetzelfde oogenblik gevat door den auto gevoerd door Biettebier Georges, van Avelghem, die achter haar aankwam, en ten gronde geworpen. De velo. werd onder de wielen van den auto verbrijzeld, maar het meisje was ongedeerd en kwam er met een weinig ergen val en den schrik vanaf. Belgie's belang vraagt eene zeevaart tusschen Zeebrugge en Antwerpen, omdat de zeeschepen Antwerpen zoowel op eigen bodem moeten kunnen bereiken, als langs de Hollandsche Schelde omdat de zeeschepen zooveel mogelijk aangetrokken en vastgehouden worden door Rotterdam, dat natuurlijk steekt en strijdt tegen Antwerpen, getuige het ver werpen door de Eerste Ka mei van den Haag van het voorgesteld Hollandsch- Belgisch verdrag omdat een dag kan komen dat de koop vaardijschepen rechtstreeks of onrecht streeks belet worden van naar Antwerpen te varen, gelijk nu reeds geene oorlogs schepen door Holland naar Belgie mogen komen, wat Engeland's zeevloot in 1914 belette Antwerpen te verdedigen omdat Zeebrugge niet veel verder is van Antwerpen Burght dan Vlissingen, dat op eenen afstand ligt v; n 88 kilome ters van Antwerpen omdat Antwerpen, Zeebrugge noodig heeft, gelijk Rotterdam, Hoek van Hol land, en Hamburg Cuxhaven voorhaven, van waar de overkomende reizigers, ijl - goed en poststukken spoedig per ijzerweg voort zouden kunnen, terwijl de zwaar - ladingen naar Antwerpen voortvaren omdat Zeebrugge, dat in 1926 reeds 1.638 schepen met 1.122.888 ton en in 1927, 1.423 schepen met 1.195.465 ton Gent, dat in 1926 reeds 2.548 schepen met 1.945.680 tonen in 1927, 2.428 sche pen met 2.053 538 ton, en Antwerpen, dat in 1926 reeds 11.599 schepen met 22 793.537 ton, en in 1927, 11 418 sche pen met 23 490.300 ton ontvingen, nog meer schepen en nog hooger tornemaat zouden ontvangen, Volk en Vaderland ten bate. Einde 1927 bedroeg het grondgebied der stad Yper 1561 ha. 45 a. 21 ca ver deeld in 7.391 kadasterperceelen, toebe- hoorende aan 2.037 eigenaars Het belastbaar inkomen bedroeg 3.510 400 fr. voor den bebouwden en 318.352 fr. voor den onbebouwden eigen dom, samen 3.828.758 fr. waarvan de hoofdbelasting voor den staat 418 952,28 fr. bedroeg, de opcentiemen voor de Pro vincie 57 393,34 tr. en de opcentiemen voor de stad 229.573 38 fr. samen 705.919 fr. Men wil u wijsmaken, komt de Bisschop van Roermond te schrijven, dat Gods dienst privaatzaak is, en niets te zien heeft in het openbaar leven dat men kan kristelijk zijn in zijn hert en in 't geheim; en onzijdig en onkristelijk in 't openbaar, in de samenleving. Dat is niet zoo. Christus is Koning, en wil als Koning gediend zijn, niet enkel in de kerken en aan den huiselijken haard, maar ook in de samenleving der menschen. Hij vordert voor zich op. den geheelen mensch in al zijn doen en laten, zoowel in 't openbare als in het bijzondere leven. Wie niet voor Mij is, zei Jezus-Christus, it tegen Mij door dat goddelijk woord is de onzijdigheid, hoe en waar ook. veroordeeld. Dat weten onze tegenstanders heel goed, en, zoo zij u konden overhalen den Godsdienst als eene privaatzaak te be schouwen, dan zouden zij ran het gods dienstig leven een gevoeligen slag hebben toegebracht. Evenals de macht van eenen water stroom in verhouding is van de hoogte van waar hij neder valt en van de hoeveel heid water die neerstort, zoo is de macht van den electriciteitsstroom in verhouding van de spanning, druk of Volt's der elec- triciteit en van zijne hoeveelheid stroom- sterkte of Ampère's. De macht van den stroom of de verme nigvuldiging der stroomspanning door de stroom sterk te, Volt's door Ampère's, wordt uitgedrukt door AVatt's, naar den naam van den uitvinder der stoomma- cliien, James Watt. Het stoomverbruik wordt in Kilowatt's duizend Watt's) per uur berekend, omdat een Watt, als eenheid, in praktijk te klein is, en men, bij grootverbruik tot reuzensommen zou komen. De verbruikmeter of compteur der elec- triciteit teekent de Voltspanning en de Ampèresterkte van den electrieken stroom, en, door vermenigvuldiging van beide, het aantal Watt's verbruikt per uur. Een stroom van 5 Ampère's voor elec- triek licht betaalt nu te Yper 1 fr. 80 per Kilowattuur. Eenige verkooper van (Lf ApnPI Groote keus het ^oed gekende merk i\Hr rLL van occasiemachienen. Duplicateurs - Alle benoodigheden Linten, papier, carbone, stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. Mengelwerk van u't Ypersche Volk 18 DO.OR M. C. V. Master Nopkins wandelde dan naden- keid verder, maar hoe grondig hij ook alles overwoog toch moest hij bekennen dat hij iets moeilijks ondernomen had. Zonder een gelukkig toeval ging hij niets kunnen ontdekken en daar was in derdaad weinig op te hopen. In het li Queen's hotel ontmoette hij een paar vrienden en zij namen het noen maal in gezelschap. Deze hadden reeds iets over de zaak hooren vertellen en zagen er bijzonder te vreden uit geheel die zonderlinge geschie de is uit den mond van master Nopkins zelve te hooren vertellen. Deze voldeed aanstonds aan hun ver zoek, te meer dat hij niet beter vroeg dan te mogen spreken-over de geheimzin nige voorvallen die een zoo diepen indruk op hem hadden gemaakt. Ik hadde dat alles wel liever verzwe gen, zegde hij, maar aangezien het nu voor niemand geen geheim meer is mag ik ook spreken. In de prachtige eetzaal van het hotel waren er maar weinig andere gasten aan wezig en bij tusschenpoozen was het aldaar tamelijk stil, zoodatmen geene moeite had om de woorden van den verteller te ver staan. Een der gasten, een bleeke heer, met zeer deftig voorkomen en eenigszins droef geestig uitzicht, die op eenige stappen van den tafel waar Nopkins en zijne vrienden zaten, plaats genomen had, scheen nu en dan naar den vertellc- te luisteren. Hij zat tegenover Nopkins zoodat deze, als hij de oogen opsloeg, hem zien moest. In den beginne had den goeden man, misschien te veel bezig met zijne vertel ling en zijn noenmaal, geene acht daarop gegeven maar naderhand had hij den blee- ken heer in het oog gekregen. Hij had zelf reeds eenmaal zijne melan cholische oogen opgevangen en dat had een zonderlingen indruk op hem teweeg gebracht. "Was het inbeelding of niet, dat kon Nopkins in dat oogenblik niet beslissen maar het was toch heel zeker dat hij in de uitdrukking, van het gelaat diens onbe kenden als een zeker verwijt scheen te lezen. Van zoohaast Nopkins zulk opgemerkt had gevoelde hij zich niet gansch meer op zijn gemak zoodat zijn verhaal tamelijk verward en duister begon te worden. Hij had wel willen ter luiks dien onbe kende bespieden en terzelfdertijd zijne vrieden te woord staan en dat was nog al moeilijk. Gaarne had hij tot dezen gezegd Beziet daar eens dien bleeken heer onmisbaar voor de kleine kinders en door de geneesbeeren aanbevolen, is alleen ver krijgbaar Rijsselstraat, 2r, YPER. Deze partij werd Zaterdag laatst te Antwerpen op 't Beerschot-stadion espeeld. M^er dan 20 000 me ischen woon den deze match bij. De Engelschen verovt rden eens te meer, en hunne overwinning was ruimschoots ver diend. J ammer genoeg werd de twee de helft onder een piassenden regen gespeeld, die weldra het speelveld in een echte modderpoel veranderde, en zoo al schoon spel en balkontrool verhinderde. De engelschen winnen den toss en plaatsten de Belgr n tegen zon. Seffens zijn de onzen ten aanval en R. Braine en Maschal missen van een kaartje het doel. De onzen doen wonderen en verstommen de Engelschen die er maarni t in komen. Op schoon pas senspel, op overgave van Diddens zal Mr.schal de scoor openen aan de 22e minuut. De Belgen jubelen IjDochhet antwoord laat zich niet lang afwach ten, de Engelschen aangeprikkeld komen ferm ten aanval en Debie heeft landen en voeten vol, hij verdedigt zich prachtig, toch is hij onmachtig de prachtige kopbal van Bruton te stoppen. Geenzins ontmoedigd trek ken de Belgen ten aanval en bekomen zelfs hun eerste corner. Kort daarop wordt de rust gefloten. Belgie verdiende ruimschoots dezen uitslag die men waarlijk prachtig mag noemen. In geen enkel oogenblik waren ze overrompeld door de Brit ten. Onder een geweldige dondervlaag ïerneemt men de partij. Het terrein is gansch d orweekt. De Engelschen kunnen zich best aan het terrein ge wenden en zoo zullen zij nu onze ploeg kunnen overvleugelen. De Bel gen verdedigen zich met de meed der wanhoop, en de Engelschen zullen maar twee maal aanteekenen en di' tweemaal op corne. Wat gezegd van de spelers? Ten eerste de Engelsche ploeg was van verre zoo sterk niet als deze van verleden jaar, doch er waren toch zekere elementen die ecite voetbal- artisten waren. De eersten half Mat- kens, de rechterhalf Edwards, cn de twee incides waren de uitblinkers. De keeper was zeer goed doch had niet veel werk. De backs wan nmoei- ijk te passeeren. De buitengewone center voor Dean was teveel bewaakt en kon niet veel uitmaken. De vleu gels hadden zeer schoone oogenblik- ken. Bij de Belgen waren Debie, Hooy- donckx en P. Braine in prachtform. Debie, was Debie van vroeger, dui kelend zonder vrees, slank en rap, Caudron kon niet beter doen. Hij is misschien wat te roekeloos. N. Hooydonkx vormde met Lo- vigne een vaste rots, welke de Engel schen niet gemakkelijk konden pas seeren. Lovigne's degagementen zijn toch wat te onzeker en te flauw. Hooydonckx is waarlijk een pracht- speler Boesman heeft goed gespeeld, zeer moedig en kunstig, blijft hij ee r der regelmatigste spelers Van Holme verrichte peerdenwerk doch was min of meer af in de tweede speel helft. P. Braine was de beste der drie en over klaste dikwijls de engelsche prop door zijn fijn spel. In de voorlijn wa ren R. Braine en Devos de beste, deze laatste was min op zijn gemak in den tweeden time. Moeschol deed schoone dingen. Diddens spee'de niet naar gewoonte en vooral Voorhoof heeft ons ontgoocheld, hij heeft nog veel te leeren. De Heer Betschurg leidde heel goed de partij. J. Serpy. WIELRIJDEN Daar er om zoo te zeggen bijna geen dagen voorbijgaan zonder koersen, is het mij niet mogelijk sommige uitslagen kenbaar te ma ken dezelfde week. In De Panne, Donderdag 17n, was Ghesquiere 3e. In Jemeppe zaten de beroepsrenners in de bres om er den jaarlijkschen grooten prijs te betwisten op 110 km. Odile Taillieu kwam er 5e toe op 1 minuut van de overwinnaar. Zon dag toekomende is hij waarschijnlijk vertrek ker in Parijs-Brussel en zegt mij of gij hem kent of niet. Maar het kwam hem voor dat zulks be paald onmogelijk was zonder de aandacht van den onbekende gaande te maken, hij wilde er dan niet aan beginnen en besloot te verdragen wat hij kon. Eindelijk liep het noenmaal ten einde, en nog nooit had master Nopkins zoo weinig aandacht gegund aan de spijzen welke men hem opgediend had. Had iemand hem bij toeval moeten vra gen wat hij gegeten had, hij zou zich in de onmogelijkheid bevonden hebben te ant woorden. Zijne gezellen hadden die verstrooidheid wel eenigszins oppemerkt maar schreven dezelfde toe aan eene zekere onrust welke het gevolg was der dramatische toestan den van den afgeloopen nacht. Nu toch gingen zij in de drinkzaal om er koffie en cognac te drinken onder het rooken van eene fijne sigaar. Nopkins voelde zich waarlijk als van een zwaar pak ontlast en vroeg aanstonds Hebt gij dien bleeken heer niet opge merkt die niet verre van ons alleen aan een tafeltje zat Ja, wel, zegde de eene, mij dacht dat hij bij wijlen naar uwe geschiedenis luis sterde. Juist, zeer deftig en met zorg gekleed doch met droefgeestig uitzicht. Gelijk een Engelschman die onder het spleen lijdt. 't Is dezelfde. "Welnu, heeft die heer u belet te eten Te Yper was er ook koers voor beginnelin gen op de Kruisstraat en 15 renners boden zich aan om de 55 km. af te lappen en de overblijvende prijzen der voorbijgaande ker mis te verdienen. Verstraete van Yper alsook zijn stadsgenooten Desramault, Buseyne, Duprez, Velge speelden er de eerste viool en behaalden opvolgentlijk de le. 2e, 4e, 5e, en 6e plaats. Rijssel-Duinkerke en terug 185 km. Deze koers, voorbehouden aan verschei dene kategorien. wierd Zondag laatst betwist onder 104 vertrekkers van 121ingeschrevenen. Gheskiere brak zijn keten tegen Duinkerke en kreeg er een van een jonge toeschouwer dat vroeg hem kostelijke minuten, maar toch liep hij in tegen Cassel en eindigde 5 in den sprint. Ziehier de orde der aankomst1. Declercq Jer 2. Desmettre, op 1 lengte 3. Sagaert 4. Vanderhaegen 5. Gheskiere dan in vol gende orde André Vanderdonck, Decroix Em. (Gheluvelt).Sinnaeve(Meenenk Pincket. Verriest. Gryson, Deruytter, erz. Ypersche Sportliefhebbers, maak u lid of eerelid der Ypersche Wielrijdersclub uwen steun zal onze rijders steunen en ten goede komen. Abonneert u op Vrienden en Kennisseh worden vrien delijk verzocht de MIS te willen bijwo nen die op SlNXENDAG zal gelezen worden om 11 t/z uur in St-MAER- TENSKF.RK tot zielelavenis van Neen... dat niet. Waarom vraagt gij dan naar hem Omdat hij mij bijwijlen zoo zonder ling aanzag. Anders niet Neen. 't Is wel de moeite weerd Dat kan uw oordeel zijn, maar ik zou nochthans willen weten wie hij is. Hoe Gij denkt toch zeker niet. Ik denk niets. Hoor eens, vriend Nopkins, ik moet u zeggen dat gij u veel ongemak schikt aan te doen... Gij ziet daar een vreemden heer zitten en gij gaat u reeds inbeelden dat er eenige gemeenschap bestaat tus schen hem en de dieven van dezen nacht. "Wat zijt gij voorbarig in uwe ver onderstellingen riep Nopkins uit, ik heb daar toch volstrekt niets van gezegd. Neen, wedervoer zijn gezel glimla chend, maar als gij rechtzinnig spreken wilt zult gij niet loochenen Nu toch wij zullen den gar^on eens ondervragen. Ik wil niet dat gij met zulke gedachten in uw hoofd blijft zitten. AVees gerust. Ik ben gerust genoeg, maar indien gij het zoo moest aan boord leggen zoudt gij nimmer eenige rust meer genieten. Ik wil u genezen... Garcon I De bediende kwam aanstonds bij en de heer Nelson zoo heette de vriend van master Nopkins vroeg hem ('t Vervolgt). heel goed gelegen, dichtbij de statie. Adres ten bureele van 't blad. Studie van den Notaris TWEE SCHOONE WERKMANSWONINGEN kunnende dienen voor winkel of herberg met 10 aren grond en hof samen, gelegen te Ploegsteert-Bizet, Sentier du Cimetière, dicht bij Armen tiers. Verpacht elk aan 30 fr. te maand zonder recht van pacht. Voor alle inlichtingen, zich wenden tot den Notraris Thevelin te Meessen. van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. De schoonste keus. De genadigste prijzen. YPER, van 18 tot 24 Mei 1928. Geboorten. Maerten Alfred, Kieken- markt, 3. Platteeuw André, Hondstraat, (v. Zillebeke* Van Haverbeke Godel'eva, id. Van Hulle Pieter, Meenens'eenweg. Indevuyst Marcel, Zonnebekesteenweg Ver^ aele Anna, id. Coffvn Marcel, A. Mer- ghelynstraat - Bennett Joan, Beluikstraat. Huyttens Gilbert, Kalfvaart. Craye Jean Boterstraat. Platteau Marie-Jeanne, Dix- mudestraat. Overlijdens. Poyblant Gwijde, 4 m. Lange 1 houroutstraat 28 Garrein Henri- cus. 74 j. echt Borre Octavie, Hoornwerk Lihousse Emmc, 70 j. wed. Hector Legon, 37, Esplanad' - Cram Hcniicus. 70 j hove nier, echt. Beeckaert Octavie, Bollingstraat, (van Voormezeele). Huwelijken. Leterme Marcel, timmer man en Decoster Maria, z. b. b. v. Yper. Ameloot Jules, rijwielmaker en Packet Joan na,-fabriekwerkster te Yper. Het bureel van den burgerlijken stand zal open zijn op 2n Sinxendag (28 Mei van 11 tot 12 uren 's namiddags voor de verklaringen van geboorten en sterfgevallen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 3