De zoen oer Slavin MUI SCHRIJFM ACHIEN EN Ferdinand Waterbley-Riem American Baby's powder -!- SPORT Proven. Wijding. Een on gewone plechtigheid greep Maandag namiddag plaats in de parochiale kerk waar Z. E. H. Vervacke. pas toor-deken te Poperinghe overging tot de plechtige liturgische wijding van het nieuw kerkorgel, wa rop tijdens de ceremonie muziekstul ken uitgevoerd werden door E.H.Morel, onderpastoor te Stavele. Wervick.Verdronken. Zater dag, 26 dezer, werd uit de Leie het lijk opgevischt van de genaamde Wat- teeu Jérome, 37 jaren oud, afkomstig van Yper, maar sinds enkele jaren verblijvende te Juvisy (Seine et Oise) Hij scheen verscheidene dagen in het water verbleven te hebben. Staden. Gouden Bruiloft. De echtgenootenVangheluwe, welgekend en geacht op de gemeente hebben hier Maandag laatst hun gouden brui loft gevierd. Iseghem. Auto-ongeluk. Maandag namiddag gebeurde hier een erg ongeluk. Uit de richting van Roèsselaere kwam een auto, gevoerd door M. Huet van Courcelles, afge reden. Op het oogenblik dat hij den steenweg van het kerkhof overbolde,. liep de kleine Roger Vermaut, 4 jaar oud, over de straat. Onmogelijk voor den geleider te stoppen en de knaap werd opgenomen en ten gronde ge slingerd, alwaar hij bewusteloos bleef liggen, met eene diepe w nde aan het hoofd, waaruit het bloed gulpte. On middellijk stopte de auto. Het kleine slachtoffer werd opgenomen en naar het heelkundig gesticht overgebracht, alwaar het door de geneesheeren de noodige zorgen werd toegediend. Dinsdag kloeg het kind hevig van de pijnen aan het hoofd zijn toestand was toch verbeterd. De geneesheeren hopen, indien er geen verwikkelingen voorkomen, den kleine te redden. Aannemer Leening der Verwoeste Gewesten G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18, YPER. - Tel. 250. Te Meenen. 80 Km. ploegkoers 1. Rebry-Delbecque; De Olympische Spelen te Amsterdam Priesterlijke Benoemingen Gevraagd. Goeden Mecanicien, voor Ga rage, zich te wenden met goede getuig schriften aan de Garage Autobus Lin- sellois te Linselles (Nord). HORLOGEN JUWEELEN i LEDE Boterstraat, 6, YPER hem en zijne vrouw, Emma Deswaan. Woensdag avond, rond li ure, kwam de man min of meer bedronken te huis. Volgens de verklaring der vrouw zou de man een revolver geno men hebben en er haar mede bedreigd hebben. Zij zou alsdan op hem ge sprongen zijnen met hem den revol ver te willen afnemen, ging een schot af De man die juist gebogen stond, kreeg den kogel in de kaak. Zulks werd door den man gelogenstraft, die verklaarde dat de vrouw het schot loste in de richting van haren echtge noot. Hoe het zij, het onderzoek zal dit wel klaar spinnen. De gendarmerie verwittigd, kwa r aanstonds ter plaats om de noodige bestatigingen te doen. De geneesheer der gemeente diende Va denborre eenige zorgen toe en deed hem naar het heelkundig gesticht van Iseghem overbrengen. De wende is niet erg. Het parket van Ivortrijk kwam Vrij dag namiddag ter plaats om het on derzoek voort te zetten. Een uitwendig onderzoek van het lijk heeft geene sporen van geweld daden doen ontdekken. Men weet niet of het een ongeval of zelfmoord betreft. van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Mengelwerk van u't Yperscke Volk 19 DOOR M. C. V. Wie is die bleeke heer die daar alleen genoenmaald heeft, niet verre van ons. Het is een Engelsehman, die, naar men zegt, zeer rijk moet zijn wacht eens hoe heet hij dan... Sir... Sir... Sandstone. Wat doet hij Niets, mijnheer, vroeger is hij in de goudmijnen van het Sacramentodal werk zaam geweest en het zoo verre gebracht dat hij eigenaar geworden is van goudvat- tende gronden, waar men voor hem werkt. Dat is gemakkelijk. Zeker. Hij reist nu in Europa om overeenkomsten te treffen met voorname bankiers aangaande het plaatsen zijner goudstaven. Is hij hier reeds lang Eenige dagen. De garcon werd door andere kliënten geroepen maar dewijl hij bemerkte dat de nieuwsgierigheid van den heer Nelson nog niet gansch voldaan was kwam hij aldra terug en vroeg Begeeren die heeren mij ie*s te vra gen '1 of willen zij met den heer Sandstone in betrekking komen hij is daar zooeven naar zijne kamers gegaan. DIXMUDE Wij ontvingen van H. A. Samvn in wederwoord op een artikel uit De Standaard in ons blad overgenomen een schrijven van 20 Mei ons verzoekende de volgende terecht wijziging, in de Standaard verschenen, in ons blad over te drukken. De Heer Samvn schrijft ons 1. Ik heb gestemd v< .or een >nder v zeres dk- sedert (drie jaar onderwijst 111 de klooster school der Damen van St. Niklaas, hier ter stede. Om te beweren dat die J uffrouw niet katholiek is, en te duiven laten onderstellen dat zij een «liberale kandidate is. moet uw berichtgever letterlijk de kluts kwijt geraakt zijn. 2 Die onderwijzeres was «mijn» kandi daat; uit het feit dat de libera'en ook voor die Juffrouw gestemd hebben, leidt uw bericht gever af dat ik bondgenoot ben van de libe rale franskiljonsche vrijmetselaars Oei! Ge moet maar durven Zijn de Belgische katho lieken dan ook de bondgenooten van de libe rale franskiljonsche vrijmetselaars»geweest telkenmale zij. «met» de liberalen, «tegen mijn voorstellen stemden Welke logika 3. Uw berichtgever verwekt den indruk dat «ook ik» legende verhooging der toelagen ten gunste v.,ft de vrije scholen heb gestemd. Deze toelagen werden door «mij 111 den ge meenteraad verdedigd, en terwijl de Belgi sche katholieken zaten te gapen, ben «ik» het geweest die de opwerpingen van de libe ralen weerlegd heb. I. t w berichtgever zegt vérder dat ik mijn schepenzetel aan de «welwillendheid» van de Belgische katholieken te danken heb. De rollen zi jn omgekeerd, Mijnheer de Uitgever. De Belgische katholieken hebben hun meer derheid aan mij te danken - aan «mijn» welwillendheid, a ingezien ik met hen heb willen meerderheid vormen zonderde minste waarborg in zake Vlaamsche aangelegen heden. Toen bedoelde benoeming moest gedaan worden, waren de betrekkingen tusschen de twee katholieke groepen verbonden sedert 26 2-28, en de Belgische katholieken hebben volstrekt «geen enkel poging gedaan 0111 de overeenkomst te herstellen. Ik had dus niet de minste verplichting tegenover de Belgi sche katholieken. Ant. SAMYN. Schepen. HET VERMAARD onmisbaar voor de kleine kinders en door de geneesheeren aanbevolen, is alleen ver krijgbaar IN DE KINDERKORF,, Gezusters ROEDOLF Rijsselstraat, 21, YPER. In den loop der maand Juni zullen drie trekkingen plaats hebben voor de leenin- gen der Verwoeste Gewesten in do Natio nale Bank van Belgie te Brussel, namelijk: dei 1 Juni,6e trekking der leening 4 t. h. van 1921, voor een lot van 250.000 fr., een lot van 100.000 fr. en drie loten van 50.000 fr. den 9 Juni, 73' trekking der tweede leening 5 t. h 1922, voor een lot van 1 miljoen en drie loten van 100.000 fr.; den 20 Juni, OU trekking der derde lee ning 5 t h. 1923, voor een lot van 1 mil joen. I lot van 100.000 en drie loten van 50.000 fr. WIELRIJDER Met Sinxen hadden we tal van baan- koersen aan te stippen in 't omliggende van Yper. 't Was immers in vele gemeen ten kermis en zonder een velokoers zou bet voor 't meerendeel geen kermis meer gelijken Ten andere, 't is nog de eenige aantrekkelijkheid die volk lokt alswan- neer er minstens eenige renners van waar de mededingen die dan ook hunne sup porters hebben. Het is klaar dat het niet Dat niet, wederlegde de heer Nelson, hij ziet er niet gelukkig uit, niet waar, die goudbezitter. Wel neen, het is over het algemeen ook onder de rijkste lieden niet dat men de gelukkigste vindt. Master Nopkins had die aanspraak heel wel gehoord maar hij had er geen woord in gesproken. Nadenkend tuurde hij naar het geschil derd plafond en volgde met verstrooide blikken de lichtblauwe rookwolkjes welke hij uit zijn havanna trok. Dan, als de «garcon» aanstalten maakte om heen te gaan vroeg hij eensklaps Heeft die heer den nacht in dees hotel overgebracht Neen, antwoordde de «garcon». Gij weet niet waarom hij afwezig was. Hij zegde gisteren in den namiddag dat hij zich naar Brussel begeven moest en heel waarschijnlijk met den nachttrein of dezen morgen ging terugkeeren. En hi) is slechts heden aangekomen. Zooals gij zegt, mijnheer. Hebt gij niets bijzonders bemerkt aan de handen van dien vreemden heer Neen, mijnheer, hij houdt ten andere om zoo te zeggen altijd zijne handschoe nen aan. Ha Ja, mijnheer, ik heb reeds dikwijls menschen gezien die een groote verkleefd heid voor hunne handschoenen aan den dag leggen maar geene die sir Sandstone overal mag gaan gelijk in Woesten waar er Zondag q renners aanzetten en er maar 3 toekwamenDe commissieleden zullen de beste zijn want ze zullen alzoo reeds j zaad in 't baksken bezitten voor 't naaste jaar en alzoo ontslegen zijn eener topperij 'die nog al dikwijls te ontzien is, alhoewel het ook eene gewoonte is. want ik ken een tandem die hier in Yper woont die nog een beetje daar is alswanneer er een smeekgebed moet gelezen worden en 'k geloof wel dat ze voor 't oogenblik nog al moeilijk te kloppen zijn zoowel in snel heid dan in fond In Meenen waar verscheidene Yperlin- gen de verplaatsing hadden gedaan om er de aankomst van Antwerpen-Meenen voor onafhankelijken bij te wonen, zag men Achiel Viane, van Zonnebeke, de 2e plaats innemen voor eene geheele bende andere goe rijders, 't Is al lange dat men wist dat Achiel nen werker was en zijn woordje ging medepraten bij zijne nieuwe tegen strevers, maar men dacht toch niet dat hij zoo vroeg op 't voorplan ging staan. Het doet ons plezier dit te mogen bestatigen en wenschen hem daarom veel geluk in zijn toekom nde koersen, eerst eenige zijvogels en wellicht eenige hoordvogeE, die u zullen toelaten de noodige kontrakten te verschaffen om als betoepsrenner aan den spits te komen van uw rennersleven. Terwijl ik bezig "ben van Meenen, moet ik ook nog zeggen dat Odile Taillieu er een koers van 80 km. betwiste in ploeg waarvan zijn maat Pé Verhaegen was, tegen mannen gelijk Martin, Vervaeke, Vanhevel Od., Matton, Rebry, enz., zijne 2e plaats bewijst ons dat hij toch ook nog uit de voeten kan in dit soort van koersen en Odile daarbij meer dan eens de andere deed draaien. Te Thienen zat Gheskiere op den aar den velodroom; hij reed er prachtig met zijn ploegen stalmaat Decraie van Ghelu- velt. In de 2 urenkoers behaalde hij de 6e plaats, 's Aanderendaags op Sinxen Maan dag trok hij op naar l.ebbeke om er den omloop der Schelde- en Denderstreek te loopen. Hij kwam i3e aan met een groep rijders die op 600 meters der aankomst een bareel van den ijzerweg voor den neus kregen. De renners mochten er door maar kwamen toch allen min of meer geschei den toe. Van daar zijne flauwe plaats in dien koers waarop hij nochtans op ver lekkerd was. Zondag toekomende trekt hij het op naar de «Circuit Franco-Beige» in Frankrijk. Geheel den troep beginnelingen van Yper zat Zondag in Poperinghe. Ze legden 60 km af maar verzekeren dat er min stens 80 waren. Verstraete kwam er 3e Desramault 4e en Buseyne 5e. Velge viel 2 maal plat en Duprez leed aan krampen, 's Anderdaags waren ?ij daar opnieuw in 40 km. Buseyne was 4e en Velge 8e. Des ramault kon niet aanzetten door een val van daags te voren. Naar het schijnt zullen er hier nog wat mannen met baarden zitten om Zannekins koers mede te doen. Sportwereld zou ook van 't feest zijn en een schoon lot renners zou aanzetten. Waarlijk, den Heer I.oua- gie gaat een overgroot succes te gemoet. Ziehier de lijst der eerste ingeschrevene: 1. Desramault Ach., 2. Buseyne I.eop. 3. Velghe Mich., 4. Verstraete M. allen van Yper. In Proven zat Boertje bij de Vanhou- waerts aan den slag en had er met ernsti ge tegenpartij te doen. Hij behaalde niet temin de 15e plaats y5 km. Op Zondag ïSnJuli wordt de groote prijs Belga betwist met i5oo tr. in geld en 200 fr. in premien, daarbij eene schaal voor Konstructeurs. De omloop bedraagt t»5 km en gaat door de volgende gemeenten Vlamertin- ghe, Poperinghe, Proven, Rousbrugge, Beveren, Elzendamme, Oostvleteren, Woesten, Elverdinghe, Brielen, (2 maal onder dat opzicht overtreffen. Hij heeft misschien leelijke handen wierp de heer Nelson in. Ik weet het niet. Master Nopkins scheen wederom in zijne diepzinnige overwegingen weg te zinken. Zijne gezellen schudden bedenkelijk het hoofd en gaven hem, vóór zij heengingen nog wat goeden raad, waarbij zij de hoop uitdrukten hem binnen kort wederom zoo lichtgeestig en opgeruimd te zien als vroeger. XI. HET GEHEIMZINNIG BRIEFJE. Omtrent drie uur in den namiddag wilde Nopkins ook het «Queens-hotel» verlaten maar juist op het oogenblik dat hij aan de deur was om buiten te treden ontmoette hij den zoogezegden Sandstone, die hem nauwelijks bezag alhoewel zij in 't voorbij gaan malkarder bijna aanraakten. Master Nopkins kon niet nalaten hem achterna te kijken, maar hij ging recht naar zijn kamer, zoodat men niet moest hopen hem na korten tijd terug te zien. M at wil ik mij ook nog langer met dien onbekende bezighouden, dacht hij, het zal zijn zooals Nelson zegt er kan om zoo te zeggen geene gemeenschap bestaan tusschen hem en die nachtdieven... En nochtans zijne blikken schijnen mij iets te moeten herinneren, en dan zijne afwezig heid gedurende den afgeloopen nacht en Eenige verkooper van Lf A D Q IT I Groote keus het goed gekqnde merk IxMi r LL van occasiemachienen. Duplicateurs - Alle benoodigheden Linten, papier, carbone, stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. af te leggen of t)2 km.); daarna een ronde langs Vlamertinghe. Poperinghe. Elver dinghe. Brielen, St-Jan. Potijze met aan komst op de markt voor het bijhuis Vander Eist. SPORTMAN. Sportliefhebbers, maakt u lid of eerelid der -■ Ypersche Wielrijdersclub uwen steun zal hun aanmoedigen en ten goede komen. Uitslagen der koersen ter velodroom Te Thienen. AchtervolgingDenis-Vangoitsenhoven winnen van 2 meter op Vervaeke-Van- derbusseGheskiere Alfons alleen vervolgt Leroy-Sonvil. Finaal: Ghesquiere-Decroiy vervoegen Denis-Vangoitsenhoven. 2 uren ploegkoers1. Vandervocht-La- magne 74 km. 20 p.; 2. Op 1 ronde: ex-aquo, Gysenbregs-Philips en Denis- Vangoitsenhoven, 6 p.; 4. Vervaeke Vanderbusse, i3 p.; 5. Deneef-Brug- man, 17 p 6. Gheskiere-Decroix, 18 p.; 7. Op 2 ronden Donvil-Leroy, 20 p.; 8. Op 3 ronden Deruyten-Vloei- bergs, 20 p. 2. Op 1 ronde Pé Verhaegen-Taillieu 3. Standaert Gebroeders4. Liebaert- Meunier5. Matton-Durieu6. Ver vaeke; 7. H. Martin-Od. Vaniievel. Tijd 2 uur 7 m. 10 sec. Zondag laatst begonnen de voetbal matchen Chili trok eerst in 't gelid tegen Portu gal. Nadat ze met 2-0 gemend hadden moesten de Zuid-Americanen toch onder doen voor de flinke Portugeezen. Het spel was nog al hard. De tweede ontmoeting zag een welver diende overwinning der Belgen op Luxem burg 5-3. De Belgen waren niet goed op dreef in de eerste helft en de rust kwam met 3-3. Doch de Belgen wisten zich te herpakken en vonden nog tweemaal den weg der netten. Caudron, die Debie ver ving, was zeer flauw hij mag gerust twee goals op zijn geweten nemen. R. Braine deed zich fel opmerken. Versype die zijn eerste intei nationale match speel de, heeft voldoening geschonken en zal denkelijk behouden worden. De anderen waren zoo goed niet als tegen Engeland. 's Namiddags behaalde Duitschland een prachtige overwinning op Zwitser land 4-0. Hier moet men opmerken dat de Duitschers nog al ruw speelden en veel zwaarder waren dan hunne tegenstrevers. Turkije werd hard verslagen door Egypte met 7-1't Schijnt dat Turkije maar een elftal bezit te vergelijken met een onzer slechtste tweede divisie-ploegen Dinsdag zag een nieuwe overwinning van Portugal op Yougo-Slar ië, 2-1. Frankrijk werd nipt en onverdiend ge klopt door Italië die veel kans had. Onze Zuiderburen speelden een flinke partij en verdienden ten minste gelijk spel. Argentina die aanzien wordt als een der favori's heeft Amerika een ramme- lingske gegeven 11-2. De Amerikanen speelden niet slecht maar moesten voor de klas onderdoen. Uitslagen van Woensdag HollandUrugay 12 Spanje-Mexico 71 die handschoenen welke hij altijd draagt Dat alles wil toch wel iets zeggen. Zoo redeneerende was Nopkins tot op de straat gegaan, met het inzicht zooals gewoonlijk naar huis te gaan. Onderwege trok hij zijn uurwerk uit en was verwonderd daardoor een stukje pa pier uit zijnen ondervestzak te zien vallen. Hij was niet gewoon eenig voorwerp hoe onbeduidend of klein het ook wezen mocht bij zijn uurwerk te steken. Hij raapte dan haastig het papier op. Het was een grof blad in vieren ge plooid waarop in potlood eenige woorden geschreven stonden Nopkins las met zenuwachtige haast 't Is spijtig dat gij uw woord niet houdt... Spreekt zoo weinig mogelijk en tr ach' devoorv allen van dezen nacht te vergeten\ooniet zult gij in mo ilijk- heden geraken. Luister naar dien goeden raad en vernietig dees briefje. Uw toegedane A". X. Dat zonderling briefje maakte den diepsten indruk op master Nopkins. Na de lezing kwamen zoo vele gedach ten in eens zijnen geest bestormen dat hij er geene orde in vinden kon. Onrustig, ja, zwijmelend gelijk iemand, die in staat van dronkenschap verkeert stapte hij vooruit en verlangde om in zijn huis aan te komen, daar hoopte hij beter te kunnen nadenken. Tot dan wilde hij zelfs niet meer trach Zijn benoemdPastor te Ruysselede, E. H. Hondeghem, pastor te St-Pieters te De Panne: Pastor te Le Touquet (Moeskroen) E. H. Vromant, onderpastor te Lendetede. BURGERSTAND VAN YPER, van 24 tot 31 Mei 1928. Geboorten. Simoens Lutgardis, Rijs- selstr. Devogel Omer, Capucienenstr. Devos Julienne, Canonweg Masschelein Yvonne, Zonnebekestw. Riem Antoine, Rijssetstr. Demot Paul, Rijsselstr. Cof- fijn Yvonne, Hoornwerk. Overlijdens. Van Alboon Hemi, 40 j., ongeh., Lange Thouroutstr. Nutten Leon, 31 jongeh Lange Thouroutstr. Glorie Nestor. 70 jongeh., Mondstraat. Tkoor Julien, l j ABCstr - Capocn Marie 28 j., echtg. v. Hoedt Eugène, Oude Houtmarktstr. (v. Berckem). Boudry Melanie, 82 j., wed. v. Titeca Jan, Mar. F'ochlaan- Duprez Clementine, 66 j., huishoudster, echtg. v. Gil- lebert Louis, Eigenheerdstr. Huwelijken. Coffijn Mauritius, fabriekw. en Vollebout Clementia, fabriekw De- haerne Daniel, meubelm. en Craye Adrienne, z. b. Dedeurwaerder Gaston, mekaniekw. en Segers Margareta, naaister. - Deleye Richard, fabriekw. en Vancoillie Germaine, z. b. Bruyneel Mauritius, paswerker te Gent en Ossieur Irena, borduurster. Le grand Henri, landb. en Lemahieu Laura, z b. Stad WERVICK. Geboorten. Haecke Raymonde, Ko- menstraat. Delbaere Andrea, Duivestr. Seynaeve Jinette, Pastorijstr. Zegres Ge nevieve, Ten Brielenlaan. Van den Bossche Rosane, Pastorijstr Caytan Reine, Bakkerstr. Overlijdens. Noliet Henri, 76 j., Don kerstraat. Berghe Sidonie, echtg. Bec- quaert, 75 j., Sektie F. —Watteeuw Jerome, 36 j., Sektie A. N Huwelijken. Verhaeghe Valère bier handelaar en Decottigues Serène. naaister, te Wervick. Speybrouck Gerard, fabriek werker, en Vanacker Adrienne, z. b., b. te Wervick. Beloften. De Vooght Antoine, timmer man, te Brugge en Demuysere Raymonde, stekster, te Wervich. Ghesquiere Gaston, wagenmaker en Vansteenkisie Madeleine, dagloonster, b. te Wervick Deronne Henri, wever te Waasten en Vanthuyne Marie, fabriekwerkster te Wervick. De muysere Henri, schildersgast en Deman Marie, fabriekwerkster, b. te Wervick. Var.hóunacker Robert, fabriekwerker, te Wervick en Vercaemer Rachel, fabriekwerk ster. te Becelaere. Soen Gerard, wever, te Wervick (Fr.) en Stalen Clara, weefster, te Wervick. De Loose Henri, bouwkundige, en Desmet Disa, e b b. te Wervick. De schoonste keus. De genadigste prijzen. ten daar eenige klaarheid in op te sporen, hij wilden niet meer nadenken. Binnen komende was hij op het punt tot Brigitta te zeggen Zie wat ik nu ontvang Maar hij overdacht zich en oordeelde dat het voorzichtiger ging zijn daarover geen woordje te reppen. Geen nieuws vroeg hij hai stig. Ja toch, antwoordde Brigitta, men heeft daar zooeven een briefje gebracht dat gij morgen in het politiekommissariaat verwacht wordt om tien uren. Zoo 1 zoo 1 zullen wij dan geene rust meer mogen genieten... 't Is nog niet ge noeg dat men u bijna komt vermoorden in uw huis, de politie laat u naderhand dan nog geen oogenblik met rust. Voor mij is het nog al ongelukkiger wederlegde de meid op droevigen toon. Waarvan Hier den ganschen dag alleen moe ten blijven in zulk een huis na een zoo vreeslijken nacht. Bah, daar kan wel een hulpmiddel tegen gevonden worden. Het zal noodig zijn, want voor mij wordt het onverdragelijk. Gij zult mij toch niet verlaten, Gitta? Dat zou ik voorzeker niet gaarne doen. Welnu wij zullen naar eene jonge meid uitzien om u bij te staan en gezel schap te houden, maar nu moet ik naar mijne kamer. ('t Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 3