Crédit Anversois Drijbag 15 beget', eest v>an bet 1b. Ibaitvan^egus. Christelijke buisgesinnen bevlagt uwe bulgen. DE H. HERTEFEESTEN Kroostrijke Gezinnen Buitenland. Rechterlijke Kroniek Muziekfeest - Watou. Ypersche Kroniek. Gemeenteraad-Zitting Verheugende Vooruitzichten (kwestbond der Kroostrijke Gezinnen Verreki.iker. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beurs ver handelingen. te Westvleteren Programma van het Concert Zondagrust. Handel- en Nijverheidskamer Eene nieuwe poging. Capucynenkerk. Een gezegend Ypersch Kroostrijk Gezin H. Sacraments-processie. Katholieke K^incf. Krankzinnigengesticht. St Vincents College. Bond der Burgerlijke Oorlogsverminkten. Herstel van St-Maartens Sacristij. Een weinig meer eerbaarheid a. u. I) Het gaat over hef Provinciaal Wonin genfonds van West-Ylaanderen. De zaak is prachtig ingezet. En ze zal vruchten baren Met de opbrengst der tombola kan er weinig uitgericht worden. Daarom werd beroep gedaan op al de edelmoedig heid van handels- en nijverheidsfirma's, bankwezen, openbare besturen, van alwie iets voelt voor de Kroostrijke Gezinnen, slachtoffers van den woningnood. En we vinden deelneming, meer dan we hopen durfden. De lijst der beschermleden groeit aan en milde giften stroomen toe giften die 5oo, 1000. 2000, 10.000 fr. en meer bedragen. Die lijst eene eerelijst moet bekend gemaakt worden. Onze K. G. moeten hunne vrienden, hunne weldoeners kennen En de kleinmoedigen, zij die immer het woord op de lippen hebben Waartoe dient de Bond Wat doet de Bond zullen op den duur moeten erken nen DAT DE BOND TOT IETS DIENT, al was hij er maar om te bewij zen dat er, nevens de ikzucht en onver schilligheid, nog broedermin en hulpvaar digheid bestaat. Gewestelijke vergaderingen, in de gan sche gouwe gehouden, leveren bemoedi gende uitslagen op. Het Provinciaal Wo ningenfonds heeft de algemeene goedkeu ring, geniet een waren bijval, ontmoet steun. Te BRUGGE, te OOSTENDE, vooral te VEI' RN E en te ROESEEARE, nu ook te TH OU RO l'T, heeft zulks ge bleken. In de vijftien gewestelijkeafdeelin- gen zal het even zoo zijn. En Kortrijk zal op 22 Juli de kroon op het werk zetten. Ons Prov. Woningenfonds staat op stevigen grond. Thans begint de zegepra lende doorbraak in den strijd tegen de plaag der krotten. Waartoe de Bond dient? Die zulks nog vraagt is een vreemdeling in eigen land. Zeg eens, wat zouden we missen, hadde de Bond niet bestaan Hebben we hem niet te danken vermin dering op de belastingen, verzachting van den legerdienst, gezinsvergoedingen en geboortetoelagen, vermindering van erfe nisrechten, de voordeelen van het studie fonds, ouderdomspensioenen, afslag op de schoolgelden, herinvoering van de bouw- premien, enz., enz. En nu laatst nog den prachtigen afslag op het spoor De Bond slaapt niet op zijne lauweren, hij werkt voort, hij kent geene rust. Schaduwbeelden. Schaduwen, donkere vlekken zijn er. Er zullen er altijd blijven, omdat de kleinzieligheid onuitroeibaar iszelfs, het is jammer om zeggen, zelfs onder de eerste belanghebbenden, de Kr. Gezinnen zelf. Er zijn er, ja, die, als er te zaaien is, niet te zien zijn. Maar, als er te maaien valt, zijn ze op de eerste plaats. En dan zeggen ze, met laag zelfgenoegen «Ik houd mijn 10 frank op zak, en pluk even goed als de anderen De ondank baren De Bond werkt voor iedereen. Hij weze er fier op. Ook voor de laaghartigen rijst de blijde zonne, en valt de vruchtbaarma kende regen. Gelukkig voor hen, zijn er nog velen met edeler gevoelens. Ze plukken nevens ons, jawel. Doch niet alles hun ontsnapt menig voordeel. Studiefonds, woningenfonds, afslag in winkels en magazijnen, kostelooze raad en steun in moeilijkheden, en dies meer. En nog liggen er zaken in de toekomst, want het laatste werk is niet begonnen, het laatste woord niet gesproken. Ze vergeten, de kortzichtigen, wat de samenvoeging van ALLE KRACHTEN vermag. Ze verzuimen de belangen hunner kinderen. Of moeten voor dezen de levens voorwaarden blijven wat ze zijn Tellen voor hen de familierechten niet meer Voelen ze niets voor de bewaring van de zedelijke schoonheid van ons volk En toch zullen er altijd zijn die afzijdig blijven van den Bond. Waarom Om de 10 frank Uit persoonlijke kleingeestig heid Verloren gepraat Ze zijn in hun zelf zucht verroest. Op Zondag 10 Juni houdt de gc- westbond van Yper eene algemeene vergadering in 't Christen Volkshuis, St Jacobstraat te Yper, om 3 uur namiddag. M. Kerckhof, Secretaris van den Provincialen Bond, zal er het woord voeren, benevens nog an dere sprekers. Al de leden der be staande bonden van het gewest wor den uitdrukkelijk verzocht op deze vergadering tegenwoordig te zijn. Een dringende oproep wordt tevens gericht tot alle gezinnen van ons ge west, opdat zij zooveel mogelijk de vergadering zouden bijwonen. Ieder een zal toegelaten zijn. Dat er ten minste enkele families uit iedere ge meente opkomen. Zij zullen het zich niet beklagen. Er wordt veel, zeer veel volk ver wacht. RUSLAND. Over eenige weke.i Het Ypersche Volk bracht ter kennis van zijne lezers, het verslag van een Fransche werkman, teruggekomen van Moscou waar hij, voor en na de omwenteling gevrocht had in een electriesche in richting. Dit verslag was een treurige beschrijving van den ellendigen toe stand der werkende klas in Rusland, onder h _t bestuur van dit Sovietsche gebied. Nu leest men in een Russisch dag blad Rabotchaia Gazetta dat het distrikt Bogadorak, niet ver afgelegen van Moscou, het eerste is van geheel Rusland voor het drinken van alcool. Daar verdronk men de eene onder de andere 1.220 hectoliters alcool per maand, 't is te zeggen 9 liters per in woner vrouwen en kinders inbegre pen). Dit is de oorzaak van verteer van 4 millioen roubles of 5o.000.000 fr. Gelukkige menschen Genever, maar geen brood. Voor wie dezen to stand benijdenswaardig schat is de baan effen gemaakt. Eerst socialist dan communist, daarna bolchevist en ten einde, tenzij men zich onder de oproermakers bevindt, zich om het leven brengen of wel van honger of dronkenschap sterven! DUITSCHLANI). Nog de ontploffing van Hambourg. Men kan gemakkelijk begrijpen dat de bevolking van Hambourg en nog andere steden niet gerust slapen na deze gewichtige en onvoorziene ramp en dat zij daarover zekere inlichtin gen geeischt hebben. Deze inlichtingen hebben zij beko men van de militaire overheid. Het schijnt dat Phosgene die in Hambourg ontploft is in deze fabriek niet ge maakt was Maar daar, en in nog andere gewesten, bestaan er over blijfsels van het gas dat gedurende de oorlog tegen ons gebruikt wierd, en als wanneer een vergaarbak ontploft in Duitschland mogen wij gegrond zeggen dat het aan zijn echt adres niet besteld is. Aangezien de Duit- schers nier te vreden zijn met zoo gevaarlijke gebuurs, heeft men daar besloten het overige in de zee te ver nietigen. ENGELAND. Eenige maanden zijn voorbij sedert den dood van Lord Oxford end Asquitch, gewezen eerste Minister van Engeland. Zijne levensbeschrij ving is onlangs verkondigd. Ieder weet dat het hij is die tot onze verde diging de reusachtige kracht van het Bri sche Keizerdom in de wereld oorlog invoerde. Het is ook gekend hoe een gansch leven ten dienste van zijn land besteed, door Engeland be loond is. Mijnheer Asquitch na den oorlog was een oud man, een buiten gewoon groot Staatsman, hij werd door zijnen Koning Lord benoemd onder den titel van Lord Oxford end Asquitch, en daarbij schenk hem zijn land een vergunning van 4.000 engel- sche ponden. Wat veel minder bekend is, Lord Oxford end Asquitch na zooveel jaren medewerking aan het Staatsbestuur bevond zich in eene middelmatige gesteltenis. Alle zijne werkende kracht had tot het welzijn zijns vader lands opgedragen geweest en om financieele aannemingen te besturen had hij geene vrije tijd genoeg gehad. In Belgie ook hebben wij groote Staatsmannen gehad met onbaatzuch tige geest Rogier, Beernaert, Frère- Orban, Woeste, enz., en de zaken gingen niet erger. mm—mam N. V. BERICHT Op 4 Juli 1928 zal er om li uur ten stadhuize van Yper overgegaan wor den tot de aanbesteding, uitgeschre ven onder vorm van wedstrijd, van de inrichtingswerken eener filtreerstatie met niet overstroomd zand, voor het water van Zillebekevij ver, met aigie- tings- en opklaringskommen (bassins de drbantation et dégoissisage) en vergaarbak voor gefilterd water. (Oppervlakte der overdekte kommen in gewapend cimentongeveer i335 vierkante meters), Prijs der plans eu beschrijving: 45 fr.; aan te vragen bij 't Gemeentebe stuur tpos'checkrekening rr5ooo8). Inlichtingen te bekomen bij Mr Sandron, opsteller van het ontwerp, Statiestraat, n, Yper. Blom jules, vroeger diamantslij per te Yper, thans verblijvende Oude God, was bij verstek veroordeeld ge weest tot 7 maanden gevang voor misbruik van vertrouwen Blom had beroep tegen dit vonnis aangetee- kend. De rechtbank komt de volgen de straften uit te spreken f voor misbruik van v ertrouwen, i maand ge vang en 26fr. of 8 dagen 2e insgelijks voor misbruik van vertrouwen, 100 fr. ol 1 maand, voorwaardelijk geduren de 5 jaar. Er werd ter zitting 4.000 fr. aan de burgerlijke paitij betaald en er bli jft nog 8.000 fr. te betalen. Maandag werd de genaamde Van Amelsvaart Francois, 36 jaar, af komstig van Antwerpen, en laatst te Merxem gewoond hebbende voor landlooperij voor 3 jaar naar Hoog st raeten gezonden. Clarys Jules, 5o jaar, van Ursel, wordt voor landlooperij voor onbe- paalden tijd naar Hoogstraeten ge zonden. Billiet, bakker te Staden, ver volgd voor enkele beleedigingen wordt tot 20 fr. boete of 3 dagen veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar, moet daarbij aan de burgerlijke partij de kosten hat er aanstelling be talen. Deleu Jules die tijdens de feest te Yper slagen aan Pattyn toegediend had, krijgt „26 fr. boete of S dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Verburgh J ules van Noordschote, v oor slagen, 26 IV. of 8 dagen, voor waardelijk gedurende 5 jaar, moet daarenboven 5o fr. betalen aan de burgerlijke partij. Vandermeersch Zoé en Decroix Madeleine van Zillebeke staan te recht voor enkele beleedigingen, ieder 10 fr. boete 01 2 dagen, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Het vonnis, door het Vredege recht uigesproken tegen Seys Gabriel, onder-statieoverste te Moorslede en waartegen deze in beroep was ge- gegaan, wordt bekrachtigd. Van Ryckeghem Leopold, een al te slimme handelaar (handel in ver- sche gebakken antiquiteiten) wordt veroordeeld tot 100 fr. boete ol 1 maand gevang, voorwaardelijk ge durende 5 jaar, hij moet daarenboven aan de gefopte burgerlijke partij de 5oo fr. terugbetalen zijnde den aan koopprijs dezer zoogezegde antiqui teiten die dan ook nog verbeurd ver klaard worden. Het schoonste weder begunstigde de prachtige feesten van Zondag laatst ter ge legenheid der toewijding der gemeente Westvleteren aan Christus Koning. De triomfpoorten en de smaakvolle bloemenversiering der gevels, waar overal de Belgische driekleur wapperde, waren bewonderensweerdig Men had het goed gedacht gehad de oude prachtstukken der monumenteele kerk, goddank ongeschonden gebleven gedurende den oorlog, niet te duiken door nuttelooze versiersels, zoodat menige be zoekers deze oude kunstgewrochten in herboringstrant, met geestdrift bewon derden. De geschiedkundige stoet was goed op gevat en de betooging der talrijke H. Her tebonden was grootsch. Eene bijzondere melding voor den bloeienden Bond van Yper, onder de leiding van E. H. Roose, onderpastor van Sint Maartens. De godsdienstige plechtigheden en toe wijding waren voorgezeten door Z. E. Vader Abt der Trappisten van Westvlete ren, met aanspraken van den vermaarden franciscaanschen predikant Pater De Greef, en slotrede van den Heer Aimé Becelaere, Yperling. Het H. Hertebeeld, in wit steen, ge plaatst te midden het dorp, is een sober kunstgewrocht dat tot eer streekt van den Kunstbeeldhouwer Camiel Demey, van St Den vs West rem. Op Zondag 10 Juni, in den namid dag, gegeven door de Muziekmaat schappij Ste Cecilia met de mede werking der Harmonie «Ypriana» van Yper en der Muziekmaatschap pijen van Proven en Abeele. te geven door «YPRIANA» Allegro Militaire X. Rosamunde, Ouverture schubert. Dames n. 5 et 6 Brahms. Carmen, Fanta sie Bizet. Ballet de Faust (6 parties) gounod. Adagio. Dame Antique. Variation de Chéopotre. Les Troynnes. Variation du Nuron. Danse de Phrvne. De Apotheek van M. Vanrobaeys, Boterstraat, is alleen open op Zondag 10 Juni 1928. van Maandag II Juni 1928 om 18 uur. 1. - Proces verbaal der zitting van 14 Mei 1028. 2. Wegenis aankoop van grond. 3. Wegenis afschaffing van 't Drielingstraatje en verkoop van den grond. 4. Stadscigcndommen verkoop van grond. 5. Openbare verpachting van den dam der Dickebuschbeek goedkeuring. 6. Dienst van het lijkenvervoer aanbesteding goedkeuring. 7. Openbare Onderstand aankoop van grond. 8. Openbare Onderstand afstand van grond. c). Openbare Onderstand jacht- verpachting 10. Gemeentelijke bewaarschool (Rij- selstraat) Inrichting eener derde klas. 11. Policieverordening op het Luren wijzihing. 12 11 Juli Vraag tot inrichting van offici-.ele feesten. 13. Tuindagfeesten Programma. 14. AutobusJiensten Yper - Veurne- De Panne. 15. Mededeelingen. Het b;stuur der Handel- en Nijver heidskamer houdt een waakzaam oog over alles wat handel en nijverheid in Yper kan brengen. Het onderzoekt alle pogingen die voor doel hebben aan onze stad haren vroegeren welstand terug te geven en wanneer die pogingen schijnen te kunnen vruchten dragen stelt de han delskamer de zaak in het licht der bespreking, om die pogingen in de mate van het mogelijke door hare leden te doen verwezentlijken. Het bestuur der Handelskamer tracht hare leden in te lichten over de mogelijke bronnen van handeldrijven. Het is aan menigeen onzer lezers reeds bekend, dat in deze laatste jaren eenige fabrieken van groenten- conserven oprezen in West-Vlaande- ren, namentlijk te Cortemarck, Eer- neghem, Oudenburg, enz., en dat den afzet van die producten schoone win sten oplevert voor den fabrikant en voor de kweekers. Wie heeft nog gereisd in de streek van Mcchelen? Men kan daar hon derden landgebruiken zien waarop erwten, bloemkoolen, tomaten, sel der, enz. hunne hemt afwachten om in de Mechelsche fabrieken verwrocht te worden. In verscheidene dorpen rond Yper kweeken landgebru kers groo'.e uitge- strekthen erwten en seder orr. te leve ren in... de fabriek van Cortemarck. Kan dat werk en dat gewin naar Yper niet komen Het bestuur der Handelskamer denkt van ja, en vroeg daarom aan den heer Raoul Peemans, Tuinbouw- consulent van den Staats voor de provincie West-Vlaanderen, om te komen uiteenzetten in een Ypersch midden, de mogelijkheid van het stichten eener conserve-fabriek van groenten. Die openbare voordracht zal plaats hebben in het Hotel De Sultan Zaterdag 9 Juni, om 8 uur stipt des avonds. M. Peemans, een spreker met kennis en talent, is van vele Yper- lingen reeds gehoord geweest in de vergaderingen der Koninklijke Hof- bouwmaatschappij, alwaar hij van tijd tot tijd een bezoek doet. Geen twijfel, of deze voordracht zal in den smaak der Yperiingen val len mocht het zaad, dat er zat ge strooid worden kiemen en opgroeien tot meerdere bloei en welstand van Yper Zondag 10 Juni, te 5 3o uur, Derde- Orde vergadering voor de mannen. Maandag, Dinsdag en Woensdag, Triduum ter eere van St Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof en Sermoen door Z. E. P. Flaviaan uit ons kloos ter van Antwerpen. Woensdag St Antoniusfeestte 7 ure plechtige Mis. Deze week was het groot leest bij onzen stadsgenoot Heer Jules Brey- ne-Van Haverbeke. En niet zonder reden Immers zijn zoon Leopold werd priester gewijd te Brugge, Zaterdag laatstleden. 's Anderendaags deed zijn jongste dochterke hare Plechtige Communie. Maandag, 4n dezer, zong Eerw. Heer Leopold Breyne zijne plechtige eeremis in onze voorloope St Maar tens Cathedraal. En 's anderendaags zegende de nieuwe priester het huwelijk in zijner oudste zuster met M. Celeste Denys, in dezelfde kerk. Gedurende de plechtige eeremis werd een zieltroerend sermoen gepre dikt door onzen Yperschen Kansel- redenaar E. Pater Joachim, van der. Carmel. Onze beste gelukwenschen aar Heer en Vrouw Jules Breyne en Kin-! deren. Aan den voorbeeidigen jongen priester van Jesus-Christus die zijne verhevene loopbaan vertrouwd aar 0. L. Vrouw van Tuine, wenscher wij een vruchtbaar apostolaat onde: de bescherming onzer Ypersche Patrones Zondag ion Juni doet de processie hare gewone ommegang. Zij vertrekt uit St Maartenskerk na de plechtige Hoogmis die om 9 u. gezongen wordt Zaterdag avond gn Juni c m 6 u, 's avonds prijsbolling voor de leden van de Boldersmaatschappij. Zondag ion om 4 1/2 u. ontmoeting in den tra met deleden van den Kathc. Heken Kring van Pooeringhe. 't Z&i hard zijn tegen onzacht. Meer dan 3oo krankzinnigen zijn reeds toegekomen in het nieuw her bouwd gesticht. Binnen eenige dagen zal het cijfer de 400 te boven gaan. In 't kort ook zal het geestelijke gemeenschap volledig zijn. Op Donderdag, Heilig Sacrament dag, had de eere-communie plaats in ons gesticht. Het was een zeer aan doenlijk en indrukwekkend feest. Op 24 Juni zal men te Yper, het nieuw vaandel inhuldigen van die maatschappij. In een aanstaande nummer zullen wij het propramma der feestelijkhe den geven. Eene nieuwe aanbesteding dezer werken gaf de volgenden uitslag. 1. Mahieu Joseph, Yper i.io4.ooofr. 2. Soete Jules, Yper 1.170.000 fr. 3. Vandekerckhove J. id. 1.184.000fr. 4. Carron, Yper 1.218.0oo fr. Deze aanbesteding breng1" wie verminderingbij van ongeveer i25.ooo fr., om reden dat het onzichtbaar deel van dit kunstgebouw in roode gewone brrjken zal opgericht worden, met houtwerk in pitch-pin in plaats van eiken. Mocht er nu eene spoedig oplos sing komen, en deze zoo noodzakelijk werken binnen korte weken worden aangevangen, ten bate onzer Yper sche stielmannen. Deze week werd een losbandig plakschrift uitgehangen in stad, welke eene kinematografische vertooning aankondigde. Wij toeken protest aan tegen dit plakschrift en wij verzoeken de be stuurders der kinema's van onze stad in het vervolg meer op te letten op ic plakschriften die hun worden toege zonden. Deftig verzetSedert eenige» tijd wordt er veel geklaagd over som mige danszalen, wier kalanten mees tal jongens zijn van rond de 16 tot 18 jaar. De menschen welke in het ge buurte dier huizen wonen zeggen dat men er voor wat schreeuwen, tieren en wild springen te werke gaat als bij de wilden, en dat spelleken duurt ge woonlijk tot het uur van sluiten. Zou den er door wie het aangaat geen maatregelen kunnen genomen worden om dat misbruik te doen ophouden Aanbesteding van schilder- en tapytseerwerken aan de huizen der tuinwijk Kalfvaart. Laagste aanbod: M. Santy, Dickebusch, 3,q56 frank Hoogsteaanbod: M.Coomans,Moort- sel, 14,006 fr. De Heropbouw der Kathedraal gaat rap vooruit. De binnenwerken zijn reeds aangevangen en de aanbe steding der bevloering is gedaan. De opbouw van het torentje van het Gerechtshof is toegestaan. Dit toren tje, in den trant van die van het Stad huis van Audenaerde, is een pereltje onder bouwkunstig oogpunt. Het Stadsbestuur, dat gedurig en krachtdadig werkt om den herop bouw en het opschikken van het mu seum Merghelynck te bekomen, kom1 te vernemen dat de Heer Minister van Kunsten en Wetenschappen met zijnen collega van Fin; nciën onder handelt om deze zake, die nauw aan 't herte ligt der Yperlingen, ook op te lossen. De paardenloopwedstrijd is goed van stapel geloopen. Prachtig zomer weder en veel volk De Harmon# Ypriana luisterde het feest op. De vreemde liefhebbers waren tal rijk opgekomen. Aanhouding. Zekere Cyf- Rommens, herkomstig van Yper wen» deze week door de politie van Mors- kroen aangehouden wegens landloo perij. Zonder vaste woonst en midde-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2