Crédit Anversois| dan nier en elders. Bond der KroosiriiKe Gezinnen Provincieraad nationale" feesten HERDENKINGSSTOET Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. )-fet Vpeps^he C?ol^ C A S S E litslag der Examen Dixmudestraat, 18, YPER De Conferentie van M. Pauwels, HARMONIE YPRIANA Bond der Smeden Scapulier-octaaf Onderwijzersdiploma De herstelling van ons Belfort Verkoop van Electriciteit Geslegen Beesten "Katholieke Kring" De feesten op Sint Pieterswijk Op Zondag 22 Juli 1928 De Crick Sick's te Yper GEMEENTERAAD - ZITTING Op Zondag ■-•2 Juli aanstaande ïeeft te Kortrijk het jaarlijksche provinciaal con gres plaats, gevolgd in den namiddag van een machtige betooging waaraan al de banden van geheel West-Vlaan leren zullen deelnemen. Het ware wenschelijk kon den er enkele afgevaardigden van Yper het congres van 's voormiddags bijwonen, want er zullen veel belangrijke onderwer pen verhandeld worden. In alle ge al dient Yper, en omstreken *erteg. nwuor- digd te worden op de grootsche betooging van 's namiddags. Het zal de eerste maal zijn dat de Bond van Yper in groep zou deelnemen aan de provinciale betooging. Al de leden die 's namiddags aan den stoet te Kortriik willen deelnemen kunnen hier vertrekken uit Yper met den trein van i3.5o uur. Zij zullen op tijd komen te Kortrijk. De stoet wordt er gevormd op het statieplein. Heer DANIEL TACK. Zondag laatst was Cassel volop in feest daags te voren had de inhuldiging plaats gehad van let piachtig ruiteistandbeeld van Marschalck Foch, hem toegekend door de herkentelijke Vlaanders. Ter dier gelegenheid hadden al de reu zen \an Noord-Frankrijken Belgie eene bijeenkomst belegd op den berg van Cas sel, ten einde de eer te hebben, stoetge- wijze, den grooten overwinnaar te gaan begroeten. Onder hen herkenden wij den heer Jan van Wavre en zijne echtgenoot die vroo- lijk dansten achter het muziek van Sint Omaars, en gevolgd waren door het strenge gezicht van Sporkin van Veurne, luitgnant van Niklaas Zannekin. De glim mende gezichten der muziekanten van Hazebrouck kwamen voor de reuzen van Kortrijk, s'atig in hunne wagens en na hen kwamen Jan de houtkapper, van Steenvoorde, de reuzen van Geeraertsber- gen, van Valenciennes, van Yper, van Bourbourg, en van Oostende Toone de geernaarsvisscher en Wanne zijne vrouw vergezeld van hunne accordeonisten en, rondom hen. de visschers en visscherin- netjes, dansend op hunne kloefen naar een aloude oostendsche mode. Na Gargantua van Belle en Janneken en Mieken van Thienen, dansten de negen reuzen van Duinkerke, omringd van hunne eerewachten, en om te eindigen, de groep van Cassel met de reuze van 't kas teel en den Haan der Vlaamsche strijders van 328. Duizende en duizende menschen waren van einde en verre bijeengestroomd en juichten met geestdrift de wedijverende groepen toe. De vlaggen wapperden in den wind, en de warme Julizon wierp een vroolijken blik op de veelkleurige stoet. Nooit had Cassel zulk een feest beleefd, en de inwoners konden niet genoeg hunne dankbaarheid betuigen aan den heer Voor zitter van het inrichtingskomiteit, den Weled. Heer Dar iel Tack, consul te Cassel. 't Is hij die de ziel geweest is van dit feest, die al die reuzen in prachtige groepen bijeengeschaard heeft, die noch moeite noch last gespaard heeft, om daar een feest van vlaamsche herkentelijkheid in te richten, voor deze die ons de vrijheid wederschonk. Aan al die toejuichingen van dien dag, voegen wij, Yperlingen, onze beste geluk- wenschen bij. De Provincieraad van West-Vlaanderen wordt in buitengewone vergadering bijeen geroepen voor Woensdag 18 Juli aan staande. Op de dagorde staan de volgende punten 1) Wijziging aan de verordening op de provinciale belastingen op de rij wielen. 2) Verklaring van de regelen vastgesteld voor de tusschenkomst der provincie in de kosten van verbetering en on derhoud van buurtwegen van on dergeschikteen van landbouwbelang. 3) Electrificatie der Provincie. Wijzi ging aan art. 3. van de standregelen van de S.V. Westvlaamsche Electri- citeitsmaatschappij. 4) Voorstel tot het verleenen van een hulpgeld ten bate der geteisterden van de ontploffing van 22 Juni 1428 te Brugge. Hcogechool van Le ven. Philosoopkie en l etterkunde, 1 jaar .Met onderscheiding, Boudo'f Joseph vin Boesinghe. Kandidaat in de rechten Met voldoe ning. Lcuf André van West-Nieuwkerke. Het Ypersche Voli biedt hun zijne beste gelukwenschen aan. STAD YPER. Gl'LDENSPORENFEESTE.N 1928. op Zondag 15 Juli om 15 uur. PROGRAMMA VAN DEN STOET i. Groep Ruiters (Boerenjeugd, Yper) 2. Verheerlijking van den Landbouw, wagen (K-jIfvaartwijk) 3 Velos (V.T.B.)4. Autos (V.T.B 5. Katholieke Turrers (Yper)6. Mu ziek van Elverdinghe7. Klompen dans, groep (Vi. Meisjesbond)8. V.O S., groep (Boesinghe); 9. Gu- drun, de geest van het vlaamsche me'sje, wo dt Kocingin in het Rijk der Sprookjes, wagen (VI. Mei jes- bond)10. Gilden der Ambachten en Neringen, groep (K-. Middt nstand) II. Kerelskind, wagen (Stude ten- bond); 12. Jacob van Arte velde, wa g- n (St Pieters W jk)i3. Reidans, groep VI. Meisjesbond) 14 M ziek van Vlamertinghe l5. Vlaan'h rens Kunst, Vlaanderens Roem, wagen (Studiekring); 16. Pli ippiene v. n Vlaande-en. iroep (Kr Werkm ns Kring); 17. Vlaamsche Jonkvrouwe off ren haar juweelen voor den goe den uitslag van den strijd, groep (Ypc 18. Gwijde van Namen scher.kt Yper zijne voorrechten teiug, ïuiters- sroep (Boerenbond St Jan)19. Gwij elc van Namen beveelt <lc voo: st id ie versterker, wagen (Gilde van O L. Vr. van Tuine); 20. Vaarwel vóór het vertrek naa' den Guldensporen slag, groep (Kruisstraatwijk) 21. Yperlingen gaan het kasteel van Kort rijk belegeren, groep (Katb. Kring) 22. Ridders uit den Guldensporen slag, groep (Davidsfonds)23. Gul den; porenwagen (Dickebusch) 24. Terugkeer van den Guldenspo'en- lag, groep (Toonrekdlde)25. Hel- d-nhulde, wagen (V.O.S. Yper)26 Mijn Vlaardren heb ik hertliik lief, wagen (B.V.O.S. Yper); 27. Vlaam sche Harmonie (Yper) 28. Groenin- ghe Komiteit29. Groep Ruiters uit de omliggende gemeenten. N.V. Alle Bank- en Beursverhandelingen. Deprez Remi en Bruggeman, beiden van Wervick, vervolgd voor wederzijdsche slagen, bekomen elk 26 fr. boete of 8 dagen. Voorwaarde lijk gedurende 3 jaar. Onraedt Amedee, Onraedt Guil- Lume, Onraedt Leopold en Chaerle Maurits van Poperinghe, voor weder- /.ijdsche slagen, elk 26 fr. boe.e of 8 dahen. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor de drie laatscen. Cruppelandt Willem en Vande- putte Gustaaf van Yper worden ver volgd, de ic voor smaad en opstand jegens de politie en voor dronken schap, de 2' voor dronkenschap en voor niet in bezit te zijn van zij e eenzelvigheidskaart. Zij loopen de v olgende straffen opCruppelandt 26 fr. c f 8 dagen voor smaad e i 10 fr. of 2 dagen voor dronkenschap Van- deputte 10 fr. of 2 dagen voor dron kenschap en 5 fr. of 1 dag voor gemis aan kaarr. Vcorw. gedur. 3 en 1 jaar. Bar'oez H., Mercier L., Bons mans Gust. on Laconte Michel wor den vervolgd voor slagen en Bor.s- mans daarbij nog voor dronkenschap. Barbez en Laconte worden vrijge sproken. Mercier voor slagen tot 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld. Bonsmans voor slagen en verwondi- gen ico fr. boete of I maand en 10 fr. of 2 dag n voor dronkenschap, voor waardelijk gedurende 5 jaar. Camiel Riquiere van Yper staat t recht voor slagen en verwonding n toegebracht te hebben in eene dans zaal aan een zekeren Van Batten- berg. Deze wer l nogal ernstig ge kwetst. De rechtbank veroordeelt R quiere 'ot 1 m. gevang en 100 fr. boete. Daarenboven moet Riquiere aan de burgerlijke partij ene som van i5oofr. betalen als schadevergoe ding alsook de kosten h rer aanstel ling. /.oiKia^ru^l De apotheek van M. Snoeck, 'oo:-' .1 la kt, is alleen open op Zondag IT» Juli 1928. YPER 21 Juni 1928 Het BESTE en ZEKF3RSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op PiOgrarr.ma van het Avond-Concert te geven door de Harmonie YPRIANA op de kiosk der Groote Markt. Voor :ttter Ai mé Cruwez Lestuurder Albert Van Egroo Officier d'Académie, Bestuurder der Muziekschool 1) Montréal, marsch Paul Gilson 2) Alcée, openingstuk F Rogister 3) A la Russe A. Prévost 4) Vestris, mimische dans Paul Gilson 3) Souvenir d'Ostende, E. Mullot air varié voor tuba, solistheer Emile Coffyn. 6) Doorren de werken van Peter Benoit. We vestigen de aandacht op het feit dat bovenstaand programma uitsluitend aan het werk van Belgische Meestei s is gewijd. Enkele woorden owr de twee voor naamste PETER BENOIT (1834-H101) de «Muzikale Rubens», zooals Liszt hem be titelde; stichter der Vlaimsche Muziek school tegenwoordig het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium te Ant werpen. Voornaamste werken De Oorlog, De Schelde, De Rijn, De Leie, De Genius des Vader'ands. Rubens, Conscience, Van Rijswijck, Ledi ganckcante tenDe Wereld in Charlo'te Corday, Het Meilief enz. PAUL GILON ii 865), een onzer knapste Vlaamsche toondichters schreef verscheidene belangrijke orkestwerken, waaronder bijzonderlijk De Zee. Is ook schrijver van de opera's Prinses Zonne schijn, Zeevolk en Roovcrsliefde. Hij is Algemeen Opziener der Vlaamsche Mu ziekscholen. Voorzitter van den Bond der LASTENBETALERS. Op uitnoodiging van het bestuur der Ilandelskamer. kwam MPauwels, Voor zitter van den bond der lastenbetalers te Brussel, Zaterdag laatstleden, eene con ferentie geven op het belastingstelsel. De spreker zette den strijd uiteen door den bond der lastenbetalers aangegaan tegen de knevelarijen van den fiscus. De uitslag van het onlangs gehouden nationaal kongres, zegt hij, de waardig heid en het nut zijner btratdsla- gingen. bewijzen dat de aanhou dende werkzaamheid ten vollen beant woordt aan het diepe gevoel der openbare opinie, terecht lastig gevallen door de fiscusknevelarijen, en die verlangt terug te keeren naar het regiem vrijheid en gematigheid tan voor den oorlog. De lasten' etalers willen dat er zich eene macht opwerpe en inrichte welke een einde zal stellen aan de fiskale willekeurigheid en een juist en rechtvaardig systeem van belasting zal invoeren De bond der lastenbetalers is noch om wentelingsgezind noch geweldig hij zorgt er voor, steeds binnen de gren en der wettelijkheid te blijven, maar te veel knevelarijen van allen aard, in zake alcool, in zake taksen, in zake belastingen zijn door de centrale administratie geduld en aangemoedigd geworden, opdat de wrok niet in 't hart der beste burgers heersche. De oorlog en misschien ook wel de herinnering der vijandelijke bezetting hebben de administratie aangespoord, onrechtvaardiglijk talrijke burgers en kooplieden te vervolgen en te straffen met zware boeten Wil men thans rechtzinniglijk de socia le vrede en den voorspoed des lands be werken, dan moet men den oorlog tot in zijne verste gevolgen, aanzien als gedaan zijnde men moet terugkeeren tot de rechtvaardige gebruiken van weleer. Alzoo sprak M. Pauwels, die wist de aandacht der aanhoorders te boeien gedu rende een gansch uur. En toen M. Vermeulen, XToorzitter der Handelskamer hem bedankte voor zijne klare en nuttige uiteenzetting van gedach ten was hij wel de tolk der aanhoorders, die den spreker ook luidruchtig toejuich ten. De Harmonie Ypriana trekt op naar Kemmel op Zondag 22 Juli. De prijs heen en terug is merkelijk verminderd voor de Eereleden en hunne familie alsook voor de familie der werkend.: leden. In plaats van 4,60 fr. is het gebracht op 8 ff. Deze die begeeren de Harmonie te vergezellen, willen zoo goed zijn zich te doen inschrij ven bij den voorzitter, voor Vrijdag 20 Juli Vertrek uit Yper om 2.40 ure. Terug uit Kemmel om 8.47 ure. van Yper, Poperinghe en Omliggende. Zondag 22 Juli cm 3 ure, in De 5 Koningen groote markt, Yper, al- gemeene vergadering voor de basen smeden van Yper, Poperinghe en om liggende. Het Bestuur. De vermaarde jaarlijksche octaaf ter eere van Onze-Lieve-Vrouw van 't heilig Scapulier begint op Zondag 15 Juli om te sluiten op Zondag 22 Juli lederen dag, 's morgens na de mis v ar 6 12 uur Onderrichting 's avonds na het Lof van 7 1 2 uur S'oot sermoen. Zondag 15° is het Lof om 6 ure. alsook den Zaterdag. Zondag 22n is het Lof om 5 ure. De octaaf wordt gepredikt door E. P. Cyriel, passionist, welgekenden volkspre dikant. Ons volk dat Onze-Lieve-Vrouw ver eert en aanroept onder zooveel benamin gen. staat sinds eeuwen onder de be scherming van Haar heilig Scapulier. Wij vernemen met de meeste voldoe ning dat het een geboren Yperling is die den eersten was op 56 mededingers in de eindexamens der Normaalschool van Thourout. Onze beste gelukwenschen aan den jon gen laureaat Heer L. Duflou. zoon van den Heer Remi Duflou van Vlamertinghe. onzen vroegeren Stadsgenoot. 't Is met vreugdegroekn dat het blijde nieuw s ontvangen wierd van de aanbeste ding, op 1 Oogst aans'aande. der herstel lingswerken van ons aloud zoo erg door den oorlog veiminkt Belfort. Dit zal voor de Yperlingen het aange naamste Tuindaggeschenk zijn. De eloctriekmaatschappij, die Yper be dient, verkocht er in 1927 niet min dan 336.483 kilowatts, 't zij 191.334 voor ver lichting en 145.149 vcor drijfkracht. I11 't verloopen half jaar van 1928 wier- 2ü5 1 beesten geslegen in het slachthuis van Yper, 't zij 26 ossen. 214 veerzen, 210 koe- en, 210 vette kalvers, 36o nuchter kalvers, 1 1 5 schapen, 984 zwijnen, 14 geiten en 18 peerden Zaterdag 14 Juli, om 6 u. zeer stipt maandelijksche prijsbolling. De leden worden aangemaand wel bij tijds tegen woordig te zijn de latekomers zullen niet kunnen meespelen. De feestcommissie van St Pieters heeft er oprecht een handje van om mooie feesten in te richten. Al de volksspelen, zonder onderscheid, zijn wonderwel gelukt rn hebben heel wat leven en beweging bijgebracht. De nering doeners, vooral, zullen heel tevreden zijn. En wat nu gezegd van de muziekuit voeringen Prachtig Zondag hadden we de stadsfanfare van l.ys-lez-Lannoy (Fransch-Noorden) en Maandag onze Harmonie «Ypriana». Beide maatschappijen behaalden een overgrooren en welverdienden bijval. Hoe kan het ook anders wanneer zulke puike programma's worden uitgevoerd die tot in de minste bijzonderheden worden verzorgd en met zooveel kunde en talent worden vertolkt Een hartelijk bravo aan die knappe mu ziekanten en aan hun verdienstelijke lei ders. Op St Pieters zullen ze steeds wel kom zijn. De feestcommissie haalt veel eere van haar werk. Ze mag gerust op den ingesla gen weg vooruit, tot meerder welzijn van de naarstige en hartelijke bevolking die ze zoo wel vertegenwoordigt. Leve St Pieterswijk Zielmissen op Zondag 15 Juli In St MAARTENS, om 11 1/2 u. voor Missiaen Arthur (Kaai). In St JACOBS, om 7 1 2 u. voor Wul- lepit Silvie, huisvrouw Henri Fiers om 8 1/2 u. voor Mahieu Louise, h uis- vrouw Bekaert. In St PIETERS, om 10 u., Hoogmis gezongen door La sociéte chorale du Cercle St Alexandre van Robaais. Men zal uitvoeren de driestemmige mis Davi- dica van Dom Perosi de 150 Psalm van Franck den O Salutaris an Faure. Zondag 1 atst om 12 ure kregen wij het bezoek van de vermaarde Koor- zangersgroep, de Crick Sick's uit Toercoenje. Bij hït gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden werden de bezoekers ontvangen door den Heer Burge meester der stad omringd van het Schepencollege en enkele g. meente raadsleden. Na eenen bloemruil aan het gedenkteeken r.eergelegd te heb ben voerde het koor de slotzang van Waterloo van Rosoor, Ypersche toonkundige, uit. Daarna in de puinen onzer lakenhalle gaven de bezoekers ons de koorza» g La Conquète de l'Air van F. Duysburgh ten beste. Het was voor de talrijke Yperlingen eene ware en aangename verrass'ng. On3er de meesterlijke leiding van den kapelmeester w:sten de zangers op eene onberispelijke wijze deze heer lijke en moei'ijke koorzangen te ver tolken. Ee.ieder stor.d er verrukt enxer- s'.omd bij en juichte met geestdrift deze heerlij e en prachtige kunstpres tatie toe. Mocht het ons gegeven - ijn de Crick Sick's nogmaals in Yper te ontvangen en in hun repertor.um te waardeeren. Een zonderlinge autogeleidcn Op 2n Sinxendag 1. 1. betrapte de politie op de markt, een autogeleider die de vreemde reizigers lastig viel en hun aanraadde hier in Yper in geen hotel te gaan noenmalen, daar zij volgens zijn zeggen voorzeker zouden gestroopt worden. Ondervraagd over de reden zijner han delwijze wist hij niet wat antwoorden. De politie bestatigde dan dat deze kerel geene regelmatige papieren bezat. Men kwam toch te weten dat het een zekere Vanho- verickx Jerome was van Wenduyne. Deze verscheen nu Woensdag voor de recht bank die hem tot 15o fr. boete veroor deelde. STAD YPER. I. Woensdag 1 Oogst 1928, om 11 uur, zal er in de bureelen van 't Gemeentebestuur overgegaan worden tot de OPENBARE AANBESTEDING der aanneming van herstellingswerken van het Belfort. Plans, lastenkohier en bes ek zijn ver krijgbaar in 't Gemeentesecrerariaat aan den prijs van 100 fr. te storten op post- checkrekening nr 5o.oo8. II. Maand g 13 Cogst 1928 om 11 uur, zal er in de bureelen van 't Gemeentebestuur overgegaan worden tot de OPENBARE AANBESTEDING der aanneming \an de gedeeltelijke herstel lingswerken van den noordervleugel der Hallen van Yper. Plans, lastenkohier en bestek zijn ver krijgbaar in 't Gemeentesecretariaat aan den prijs van 6o fr., te storten op post- checkrekening nr 5o 008. STAD YPER van Maandag 9 Juli, cm 18 ure. Al de raadsleden waren tegenwoordig uitgenomen M. Cappoen. Het proces verbaal der vorige zitting werd reeds beknibbeld door gezel Mis siaen. De 3 eerste punten waren van aankoop en verkoop van gronden. De maatschappij Alpagha vraagt om een deel der Arsenaal straat te koopen na veel voor en tegen, verschoven tot nader onderzoek. Gegronde klachten zijn toegekomen over het spelen van de orgels in de her bergen. Het schepencollege stelt voor enkel te laten spelen tot 11 uur 's nachts in plaats van nu tot uur. Dit zoo rede lijk voorstel werd verworpen. Liberalen, Socialisten, Nationalisten tegen Katho- ken. De Maria-school van ouds hier gekend de Zustertjes Lamotbjes vroegen om hun ne school aangenomen te zien. Dit was het teeken der groote stort vlaag. Gezel Missiaen viel bovenarms op den Godsdienst en op de katholieke scho len, daar leert men enkel den haat... de godsdienst is Comedie, het geld voor die school is maar voor klerikale kiespropa- ganda. de katholieken zijn de vijanden van het onderwijs... hij is de verdediger van de onderwijs... De Paus en de Bis schoppen kwamen daar ook bij enz., enz. M. Glorie sleurde de Justiceschool erbij. M. Leuridan zette tweemaal de roode schreeuwer op zijne plaats. M. Vandamme die het woord verkreeg mocht van den rooden baas niet spreken, deze deed niets anders dan onderbreken, twee maal wierd hij tot de orde geroepen, maar niet te doen; hij schreeuwde maar altijd voort. Na twee uren twisten waar wij wel twintig maal hetzelfde moesten hooren, werd de aanneming gestemd. M. Sobry, Declerq, Lemahieu, Vandamme, Laton, Leuridan, Soete en Delahaye stemden er voor, en de 3 Socialisten, de 2 Liberalen en M. D'Huvetter stemden er tegen. Nu kwam de kalmte terug, de Jacht- verpachting gevraagd door de Heeren van den Openbaren Onderstand, werd ver worpen met 4 ja, 4 neen en 5 onthou dingen. Eene toelage van 5oo fr. gevraagd voor het kruis van Heldenhulde werd gestemd na een incident tusschen 2 raadsleden en de opmerkingen van gezel Missiaen, dat de vrijzinnigen geen voldoening krijgen omdat het een kruis is. Van de mededeelingen verstonden wij niet veel, enkel dat het Belfort weldra in aanbesteding zal gebracht worden. Wij waren nog enkel een tiental perso nen in de zaal die het zoolang hadden kunnen uithouden, 't Was dan reeds 10 uur 1/4. Eene bemerking nochtans. Wij ge- looven niet dat zulke manieren en zulke taal in een andere stad zouden geduld worden. BrielPn. Zondag laatst werd al hier een bond gesticht voor kroostrijke gezinnei. Het woord werd doeltreffend vertolkt door de Heeren A. Lom iez Advo- kaat en Provinciaal Raadslid te Yper en Decock Onderwijzer te Iseghem. Een twintigtal leden, ten volle over tuigd door de welgepaste en treffende uit eenzettingen van beide hoogergenoemde redenaars, hoe noodig het is zich eensge-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2