Crédit Anversois van hier en eiiers. Buitenland. HIJ HEERSCHE OVER OHS Stad Yper. TUINDAG Ypersche Kroniek. ZITDAGEN Als ge leest SPORT Derde Franciskaansthe .flissietentoonstelling GEMEENTERAAD - ZITTING Dixmudestraat, 18, YPER DRONKENSCHAP Harmonie YPRIANA. Rouwberichten. Mijnh. André Vergracht, De Kunst=sraederijen van St Pieterskerk. O ROOT XI I*r\ FEEST Leening der Verwoeste Gewesten FOOTBALL. In het toekomende geen oorlog meer. Zaterdag aanstaande komen de Afge- veerdigden van 16 landen te Parijs bijeen, waaronder Engeland en hare Dominions de Verecnigde Staten van Noird-Ameri ka, Frankrijk, Duitschland, Poland. Bel gië, enz. 6 .Ministers van Buitmland- sche Zaken zullen er tegenwoordig zijn. Het doel van deze vergadering is het plechtig onderteekenen van eene overeen komst d or de welke deze Staten zich verplichten in het toekomende den oorlog te verwerpen uitgenomen in geval van dringenden nood vo'gens het voorstel van M. Kellog. Amerikaansche Minister. Dus Eeuwige Vrede, .Maar. Amerika. De Vereenigde Staten be- legerei tegenwoordig de Republi.-k van Nicaragua. Voorzitter Coolidge verklaart dat op geen wijze de oorlogs'kracht van zijn Ian i mag bekrompen zijn en men is daar aan het opbouwen van de twee machtigste oorlogschepen der wereld. Duitschland. .Men weet en de laat ste ontploffingen hebben het genoeg bewe zen dat Duitschland schrikkelijke ontplof bare storten in vergiftigJe gassen bezit cn nog op zoek is om ergere te ontdekken. De maatregelen nogonlangs verscherpt uit vrees dat de geheime oorlogsmiddelen door f ansche spioenen die op den loer liggen zouden kunnen ontdekt worden. Terwijl de Daitsche socialisten te Brussel de Vrede met gejuich goedkeurden ver klaarden de Duitsche ove heden in een mo' Stering van Duitsche Jeugd, dat zij moesten op de hoogte zij voor de weder wraak. Engeland. De Engelsche Pers sedert eenige dagen schijnt ongerust en ontsteld uit rede daar men na de onlangs wapenoefeningen der luchtkrachten de overtuiging bekomen heeft dat de gerust heid v an het land in groot gevaar is, en dat m n in den loop van drie uren tijd de hoofdstad Londen zou kunnen vernietigen of ten minste onbewoonbaar inaken. Europa. Er zijn tegenwoordig in Europa 4000 kilometers meer grenzen j dan voor den oorlog, dus zooveel meer kans voor onverschil tusschen gebuurs Oostenrijk wil met Duitschland verbonden zijn. Lithuanië door de Soviets onder steund bekijft Poland. Yougo- Sla'ia begeert met drift de aanpalende provin ciën Hongarie en Roumanie zijn ook niet tevreden aangaat de hunne dooreenge- mengde bevolking. Italië eischt een rol van eerste klas te spelen in wereldsche politiek. Duitschland streeft naar het terugkrijgen van haar verloren grondge bied, enz., enz. Alle deze omstandigheden tellen niet en de oorlog zal plechtig begraven worden. Frankrijk heeft de krijgsdienst verkort en in Belgie eischen de Socialisten de 6 maanden Griekenland. Onverwachte zege- j praal van de partij van Venizelos en de Republiek. In de nieuwe Kamer zullen er 220 aanhangers van Venizelos zetelen en maar ongeveer 30 tegenstrevers. in de Lakaien der H. Haxteschool. $4. Capucijnenstraat, Yper, van Zondag 26 Oogst tot Zondag 2 September 1928 Niet zooals op de grootsche Missieten- toonstelling van Meenen en Popeiirghe worden voorwerpen getoonsteld. inzond, r afkomstig UIT de Missiestanden, maar wel uitsluitend veel kleederen en kerkgewaad door de Iseghemsche- en Ypersche naai kransen afgewerkt. BESTEMD VOOR de Capucienenmissien. irzonder voor Zeer Eeiw. P. Hildebert. zendeling in Congo en br ieder vaa Zeer Eerw. P Iidefons, stichter van ons klooster te Ypt r. De Tentoonstelling is open Op eideZondagen Na de 7 uur mis tot 12 uur, 's namiddags van 2 30 uur tot 7 uur. In de week's namiddags van 2 30 uur tot 5,30 uur. Zondag 26 Oogst, in dezelfde lokalen, zal te 3 uur namiddag een VOORDRACHT OVER CONGO worden gegeven door Zeer Eeiw. P. Theoiimus van West Vlete ren. Reguliere Overs e der Capucijnen Mis sien in Congo (Ubanghi) Wie wil de Missie steunen Gesloten Retraite voer Zusters Derde Ordelingen bij de E E. Grauwe Zusters, Groote Mai kt. R usselare, gepreekt door Zeer Eerw. P Timotheus. Capucija, op Zondag 2 September voormiddag tot Woens dag 5 September in den voormiddag. Onkosten van verblijf40 fr ter plaatse te betalen. Raadsled» n, ijveraarsters. wij reke nen rp uw franciskaanschen zielenijver <n edelmoedige medewerking. Naam en adres moeten ten LAATSTE 27 Oagst worden ingediend bij P Commis saris, Caj ucijnenklooster, Yper. Zooals bekend is beloofde het Alge meen Secretariaat van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie (J.V K A.) een serie brochuren voor de Jeugd De eerste brochuur t< Katholieke Actie voor de Jeugd in Vlaandtren prijs Frs. 5. die pas enkele dagen geleden verschenen is bij Geloofsvcrded ging, werd cvtral met geestdrift onthaald. Thans ierscheen het 2" nr. Hij Heersche Dit is een be zielende w ekroep tot den strijd voor Chris tus in ons land. D ze brochuur werd, met het oog op de groote betooging van 26 Augustus met groote oplage gedrukt. Prijs per ex. Fr. 1. Wie helpt dit nr. verspreiden 7 De ver spreiding er-an is op zichzelf reeds een werk van Apostolaat. Bestel ingen moeten gezonden naar Geloofsverdediging, Ploegstraat, 23, Ant werpen. STAD YPER 0p Maandag 27 Augustus 1928 o n 18 ure. N. V. Alie Bank- en Beurs verhandelingen. In Zweden is 't niet verboden alcolische dranken te verkoopen, maar men werkt ernstig tegen het m'sbruik er van. Zoo, als de policiemannen eenen man met strooien been ontwaren, zij houden hem aan, stoppen hem in een rijtuig, dat den aangehoudene naar zijn huis vervoert en 't is de baas der herberg, waar de dron kaard zijn laatste glas nam die het rijtuig moet betalen. In 1913 wierden er 14.727 soortgelijke en andere dronkaards aangehouden en in 1927, alhoewel de bevolking aangegroeid is, s'echts 5 772. Men bestatigt ook. dat het verbruik van alcohol in 1927... 23 °/o minde* is dan in 1913. 1928 GEMEENTEFEESTEN ZONDAG 26 OOGST Om 17 uur Prijskamp in 't Trachter- schieten door de Maatschappij De Dappere Trach er schutters bij H. Faes. Groote Markt. Goedgekeurd door den Gem- no raad in zitting van 11 Juni 1928 Bi'bevel De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen. 6. Versailles. H. Sobry. DAGORDE I. Proces-verbaal der zitting van 30 Juli 1928 2 Stedelijk kerkhof Grondver- gunningen. 3. Openbare Onderstand Hofste den Herstellingswerken Aanbeste ding. 4. Openbare Onderstand Begroo ting van 1928 Inschrijving van een krediet. 5. Kerkfabriek van St Pieter Be grooting voor 't jaar 1928. 6. Kerkfabriek van St Pieter Re kening voor 't dienstjaar 1927. 7. Financiën Aanvraag van ver scheidene kredieten. 8. Stadsrekening over 't dienstjaar 1927. 9. Rijks Middelbare Jongensschool Begrooting voor het jaar 1929. 10. Inrichting van een regelmatigen autobusdienst Roese'are-Yper. II.— Oorlogsschade Overeenkom sten. 12. F. N. I. Officieel, ontvangst der groote invalieden van Engeland. Aanvraag om toelage. 13. Reinigheids- en Ruimdienst Bijkomende vergoeding aanvraag. 14. Mededeelingen. Zoiula^riist De apotheek van M Van Robasys, Boterstraatis alleen open op Zondag 26 Oogst 1928. Kerkelijk NieoLUs. Zondag 26 Oogst In St MAARTENS om 11 v, uur zielmis voor Gustaaf Can- deel. In St PIETERS om8'i uur gezongene mis voor Angil- lis Alphonse. In St JACOBS otr 7 i u r zielmis voor Petrus Van- sevenant om8l, uur: zielmis voor Ludovica Ma- hieu, huis rouw van Bekaert. In St NIKLAAIS om 8v, uur zielmis voor Wc Titeca. Zondag 26 Oogst zal de Harmonie Ypriana Conce t uitvoeren te Armen- tières Quartier Oud Bizet. De Ee eledcn kunnen vergezellen, voor waarden te bekomen bij den Voorzitter. Gij wordt vriendelijk uitgenoodigd het Jaargetijde te willen bijwonen welke zal gedaan zijn in de parochiale kerk van ST MAAKTENs op DON DERDAG 3o AUGUSTUS, om n uur tot zielelafenis van overleden te Yper den 3i Augustus 1927 Eindelijk werd de kerkfabriek van St Pieters in bezit gesteld der verm arde Kunsttralie in gesmeed ijzer van het mid denkoor door den oorlog gedeeltelijk beschadigd en uit de puinen gered. Dit meesterstuk in stijl Louis XIV, zal hersteld zijn en op zijne vorige plaats als omheining rond het middenkoor her plaatst worden. Toen zal onze prachtige St Pieterskerk waarlijk haar vooroorlogsch binnenzicht hernomen hebben, tot meeste voldoening der kunstminnende Yperlingen, en bij zonderlijk der oude Sinte Pieternaars. Moge dit herstellingswerk in de beste oor waarden ondernomen w orden, en zoo haast mogelijk verwezentlijkt zijn. Dan wordt het eens te meer St Pieters boven Gemeente ROUSBRUGGE Zondag 2 September aanstaande t 4 uur's namiddags gegeven door de turn gilde «Vlug en Vroom uit Popeiinghe. Optocht Gezamenlijke Oefeningen Acrobatie Pyramiden Oefeningen op Toestelh n ONZER POLITIEKE MANDATARISSEN in het Arrondissement YPER: leen3c' Zaterdag, van 9 1/2 tot tot 12 uur, in den Katholieke Kring Dr Brutsaert, Voiks ertegenwoor- diger. le, 3e en 5° Zaterdag, van 9 t. 10 1/2 uur, in Taverne Anglaise», Statiestr. Senator Bossuyt Gaston. 2C en 4e Zaterdag, hetzelfde uur en plaats, Senator Depontieu E. 2C Zaterdag, 's morgens, in Het Zweerd Senator M. Mullie. POPERINGHE: Maandag en Vrijdag morgind, Dr Brutsaert, Volksv. in zijn huis. le en 3e Vrijdag, van 8 tot 10 uur, in 't Christen Werkersverbond, Senator Depontieu E. WERVICK 2e Zaterdag, van 9 1/2 tot 12 uur, in Het KapitelDr Brut saert, Volksvertegenwoordiger. 2e en 4e Vrijdag, van 9 tot 11 uur, in 't Christen Werkersverbond, Duivestr. Senator Depontieu E. VLAMERTINGIIE 3= Zaterdag, van 12 1/2 tot 1 1 2 u., in de Coöperatieve, Senator Bossuyt G. ZONNEBEKE 2e Zondag van 11 tot 12 1/2 uur, in 't Christen Werkersver bond, Senator Depontieu E. PASSCHENDAELE 2e Zondag van 3 1/2 tot 5 uur, in de Congregatiezaal, Senator Depontieu E. LANGEMARCK 3' Zondag, van 10 tot 12 uur, in de Congregatiezaal, Senator Depontieu E. POELCAPELLE 3e Zondag, van 1 1/2 tot 2 1/2 uur, in de Congregatiezaal, Senator Depontieu E. GHEEUWE: 4e Zondag, van 9 tot 10 1/2 uur, in 't Christen Werkersverbond, Senator Depontieu E. BECELAERE 4e Zondag, van 11 tot 12 uur, bij Dejonghe (plaats). Senator Depontieu E. GHELUVELT 4e Zondag, van 1 1/2 tot 2 1/2 uur, bij Delaere (herberg,) Senator Depontieu E. Het is een uitermate slechte ge woonte bij het lezen en ook bij op zoekingen tijdens bureelwerk de vingers te bevochtigen voor 't om slaan der bladzijden van een boek. Zelfs als ge 't werk pas aangekocht hebt, schuilt daarin eenig gevaar, want tijdens de vervaardiging van 't papier, bij 't drukken, bij 't inbinden, in den boekhandel, telkens wordt het toch behandeld door personen, die U geheel vreemd zijn. Hoeveel meer aandacht dient men er dan niet aan te wijden als het boek reeds door anderen in gebruik geno men werd. Denk aan uwe gezondheid als ge een werk aan de leesbibliotheek ont leend hebt. Waarschuw uwe kinderen wanneer ze in de studie van oude schoolboeken verdiept zijn. Hoedt U voor brochuren of dagbladen welke ge in drinkzalen of treinen vindt. Neem U in acht... ja, voor alles, wat U ziek tekiemen kan overbrengen. Longontsteking, diphterie, aman delontsteking, geslachtsziekten en zooveel andere, ze worden door 't speeksel overgebracht. Het meeren- deel der kinderziekten zet in met katarh der slijmvliezen en afscheidin gen rijk aan besmettelijke kiemen. Een zieke heeft wellicht, vóór U, ook zijn vinger bevochtigd bij 't lezen van het boek dat U thans in handen komt. Van op elke bladzijde beloert U misschien de dood. Haal niet misprijzend de schouders op. doelend op je oudje of 'n mijnheer X of Z, die altijd 'n vochtige vinger schijnt noodig te hebben bij zijn lec tuur en niettemin 'n grijze ouderdom bereikt heeft. U let er wellicht veel minder op dat hij of zij menige ziekte doorworstelen moest en... niets be vestigt U dat die ziekte niet uit 'n boek opgediept werd. Daarbij Voorkomen is altijd beter dan hee- len». SHORT. 5 t. h. 1923 Trekking van 20 Augustus. Serie 71.247 n. 2 en serie 161.609 n. 2 winnen elk een lot van 100.000 fr. Serie 80.747 n. 5; serie 125.493 n. 4 en serie 319.996 n. 5 winnen elk een lot van 50.000 fr. De volgende titels winnen elk een lot van 10.000 frank: Serie 1.847 n. 2 Serie 80.145 n. 2 Serie 88.478 n. 4 Serie 162.350 n. 5 Serie 163.169 n. 1 Serie 185.065 n. 1 Serie 190.268 n. 5 Serie 239.921 n. 3 Serie 257.087 n. 5 Serie 286.132 n. 1 Serie 316.859 n. 4 Serie 337.926 n. 5 Serie 340.250 n. 1 Serie 1.368.164 n. 4 en Serie 1.380.552 n. 2. Al de andere nummers der aange duide series zijn uitbetaalbaar met 550 frank. RENINGHE. In den namiddag stelde men in de kerk de inbraak vast in den offerblok van O. L. Vr. van Al tijddurende Bijstand. Edoch bij nader onderzoek bleek dat er 5 offerblokken opengebroken waren en den inhoud geroofd werd. De heiligschendende dieven worden ijverig opgespoord. CROMBEKE. De landwerker Jules Steenlandt was aan het werk op een korenschelf toen hij op zeker oogenblik naar beneden stuikte en over hevige pijnen klaagt in de len den. LEYSELE. De dochter van den werkman Julien Denys zat voor de woning op een gevelden boom te naai en. Een andere boom stond ook ge reed opgeladen 0111 weggevoerd te worden. Rond 4 ure kwam de knecht van den voerman G. Vercruyce om den boom verder op te voeren. Toen de poaarden vooruitgingen zocht de boom waggelend de diepte en zijn achterdeel kwam aanbeuken tegen den boomstam waarop het meisje zat wier been been tusschen beiden nu geprangd werd. Ooggetuigen meen den dat haar rechterlieen stellig ver morzeld was. Aanstonds bracht men de dochter naar eene kliniek over waar bij nader geneeskundig onder zoek bleek dat het been gelukkiglijk niet gebroken was. Het slachtoffer had enkel eene zware vleeschwonde bekomen. OEDELEM. De zware vracht auto van Verstuyt A..., reed met eene volle lading eieren hier voorbij, toen komende op de wijk Beukeboom hij in de gracht bolde. Er waren geene persoonlijke ongelukken, doch de stoffelijk schade is nogal aanzien lijk, daar er rond de 5000 eieren zou den gebroken zijn. Het ongeval ge beurde aan eene gevaarlijke plaats waar reeds meer ongelukken voor kwamen. De eenige zoon van J. Claeys, w onende Veldhoek werkzaam in het steenfabriek kwam er onder een wagonnetje terecht en werd het been vermorzeld. Na eene eerste verzor ging werd het slachtoffer ten gast- huize overgebracht waar men vreest dat de arme jongen het been zal moe ten afgezet worden. MOESKROEN. De genaamde Henri Maes, wonende Bloemenstraat, had zich langs en beekje te slapen ge legd en toen hij nu ontwaakte stelde hij onthust vast dat een bedrieger hem zijne brieventech met 2000 fr. ontflutseld had. De policie spoort den dief op. Hooglede. Val. De genaamde Adolf Gevaert, wonende op het gehucht Sleihage was per rijwiel naar Rousse- laere gereden. Tn de Cachtemstraat, ten gevolge van eene verkeerde zwenking, stuikte hij ten gronde, met het noodlottig gevolg dat z :n linkerhand erg gekwetst werd Meenen. IVanhepiee daad. De huishoudster. Verhelst Vic'orine, 56 jaar oud, vrouw Lannoy Gustave, wonen de op het g hucht De Barakken is Zondag in eenen zijarm der Leie gespron gen. Voorbijgangers Irokken de ongeluk kige uit het water, doch zij had reeds opgehouden te leven. S. O. Halluin 6C. S. Yper 3 Weinig Ypersche supporters hebben;.] verplaatsing meegedaan. Het weder goed doch wat warm Tamelijk toeschouwers omringen het veld. Yper stelt in h n Marconneau Pe. en Debuyser; Decadt, Hollebcke et Murray; Morel, Laconte Molein, De. plancke en Van Sevenant. Kapitein Decadt, den opgooi gewonrtr hebbende verkiest met de zon en wind.: de rug te spelen. Halluin trapt af do. zet out. Een free-kich door Murray gege. ven brengt niets op. Marconneau wee zich te onderscheiden op schotten va: Halluin's center voor. Onze verdedigir, heeft veel moeite om aan Halluin's aan vallen te weerstaan Aan de 8e minui;- krijgt Halluin penalty voor hands var. Debuyser, doch heel sportief willen u ervan geen nut uittrekken. Yper valt aar. doch de rood-gele verdediging zendt weer hun ctntervoor dribbleert onze twee backs en nummer één zit binnen (0-1). Twt; minuten later op overzet van Molein schot Deplancke den gelijkmaker binnen fi-i). Met woede valt Halluin aan. Floren begaat hands, Decadt kan ontzet- ten, doch aan de i5e minuut op misser, van Petit werd de stand op (1-2 gebracht; Yper herpakt zich doch botst op een verdediging in prachtvorm. Van Seve nant waagt een schot doch de keeper houdt hem met kunst, toch aan de 201 minuut kan Molein op kopstoot van Deplancke nogmaals gelijkstellen. Yper blijft domineeren. Morel zendt tweemaal te reek in, maar de weg der vijandelijke netten wordt niet gevonden integendeel zal Halluin op ontsnapping van link- schin hoek zijn voorsprong vergrootec (2-3). Yper geenzins ontmoedigd trekt ten aanval, onze voorlijn haalt schoon pas- senspel uit. Een corner door Lucien gege ven wordt schoon door de keeper wegge werkt. Kort daarop volgt de rust. Na de citroentjes zal het weer Halluin zijn die het eerst zal aanteekenen aan de 8e minuut. Twee minuten later heeft Marconneau voor de vijfde maal het nakijken. Van Sevenant kort daarna ontsnapt doch niets. Dan komt Halluin weer gevaarlijk op. Petit red een zeker doel. Morel vlucht weg en dwingt corner en recorner af die ontzet wordt en de gelegenheid geeft aan Halluin's voorlijn van er onder te muizon en score op 2-6 te brengen. Molein is niet tevreden en wil kost wat kost een goaltje maken. De midden trio verweert zich dapper doch is wat te traag om te schotten. Een penalty valt ons te beurt daar Morel gehakt werdt. Kort daarna kan Molein eindelijk het achterste] op 3-6 brengen. De laatste minuten loo- pen verdeeld af en het einde komt met een welverdiende zege van Halluin waar bijzonderlijk de twee backs de center-half en hun middentrio uitblonken. Te Yper bij de verdediging was Petit zwak, Marconneau heeft goed gespeeld evenals Debuyser, Floren verrichte peer den werk doch was op 't laatste ganschaf, Murray speelde lijk gewoonte. Decadt was middelmatig. Van Sevenant was minder op dreef dan de andere keeren. De middentrio speelde goed doch wat te traag en te persoonlijk. Morel heeft zijn best gedaan doch moet rapper centreeren. J. Serpy. Het seizoen is dus, zoo niet officieel, toch effectief ingesteld en wij beginnen met eene nederlaag tegen S. O. Halluin Bijzonder belang hoeven wij toch aan dezen uitslag niet te hechten, daar wil stonden voor een elftal dat reeds goed op dreef was, dat geheel het zomerseizoen zich op athletisme had toegeleid en dat volgens het geleverd spel, eene schoont tweede divisie van West-Vlaanderenweern is. Het eenige dat we daaruit kunnen trekken, is dat ons elftal nogveel oefening noodig heeft, maar dat het toch het offi cieel seizoen met eenige kansen kan beginnen. Veertien dagen enkel zijn wij van de officieele matchen verwijderd, en 't zs heel wat moeite kosten om volop op dreet te geraken tegen den eersten match, te Y'per te spelen tegen S. V. Sweveghem. Daarom, mannen van tweede en derde, goed cie laatste oefeningen gevolgd, want vergeet het niet, is het waar dat een elfta- moet verbeteren gedurende de eerste offi cieele matchen, toch lijdt het nooit dec minsten twijfel dat wij in de eerste mat chen eenige punten moeten veroveren. Bij 't verschijnen van het kalender hoorde ik hier en daar zeggen wij zrr gelukkig dat de eerste matchen relatie gemakkelijk zijn. Dat kan geluk genoenb worden, maar daarvoor moet men van dr

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2