I Crédit Anversois llan hier ea elders. Gouwdag van het Davidsfonds Vpep5(»he Ooll{ Dixmudestraat, 18, YPER Aan Ypers Werkman. Benoeming. HandeN en Nijverheidskamer van Yper Kerkelijk Nieuws. HET DAV1DSFONDS St Maartenscongregatie Werk der Damen van Bermhertigheid Katholieke K^ing Jaarlijksche Retraite voor Volksadel Yper. Franciscaansche Derde=Orde. TREINEN van Yper naar TRAMS van Yper naar AUTOBUS van Yper naar Sterfgeval. Verbond der Kath. Gemeenteraadsleden Leening der Verwoeste Gewesten Maar nauwelijks de oorlog gedaan, ten volle in den roes van het blijde wederzien, wierd er getrouwd, drie viermaal meer dan vóór den oorlog, achter?tel werd ingehaald, maar... ieder nieuw huisgezin moest een on derdak hebben... De vluchtelingen, die voor de komst van den vijand het land uitgeweken waren, kwamen terug, en moesten een huis vinden... De geteis- terden uit de frontstreek, waar er duizende en duizende huizen vernield waren, kwamen terug de puinen op zoeken van hunne vroegere haardste de. en moesten onder dak gebracht worden... Dit alles miek den toestand hachelijktienduizend woningen wa ren te kort. De nood was groot, wat moest er gedaan worden? Xa de kwestie onderzocht te heb ben, stemden onze wetgevende Ka mers eené wet, de wet van 11 October 1919 bij dewelke er een Nationale maatschappij voor goedkoope wonin gen opgericht werd, met het doel wo ningen te doen bouwen, met geld door den Staat verschoten mits kleinen in trest. Hier en daar werden er plaatse lijke maatschappijen gesticht onder toezicht der Nationale maatschappij, woningen werden gebouwd en als dan verpacht. Te dien tijde was deze ver pachting eene noodzakelijkheid en er kon niet aan gedacht worden de ge bouwde woonhuizen te verkoopen. Deze handelwijze werd als volgt ver- rechtvaardigd in een verslag door de Regeering aan den Koning gegeven in 1922: La crise du logement pesait sur- tout sur les families nombreuses et nécessiteuses. C'était done a ces dés- hérités qu'il fallait penser d'abord. L'argent disponible devait être con- sacré a leur procurer un gite plutót qu'a faire de nouveaux propriétaires. D'autre part, le coüt élevé de la con- struction, l'incertitude du marché et la possibilité d'une reduction du taux des salaires ne permettaient pas d'engagner les personnes peu aisées a acheter leur maison et a contrac- ter des obligations trop lourdes. Deze werking gaf nochtans geen voldoende uitslag, verbetering was er, doch niet genoeg in evenredigheid der ongehoorde kosten welke door den Staat moesten gedragen worden. In 1922 waren er nog 100.000 woonsten te kort, de Staat verloor jaarlijks milli- oenen aan intresten. Een uitweg moest er gevonden worden, en bij Koninklijk besluit van 14 Oogst 1922 wierd het premiestelsel ingevoerd, wierden er premies verleend aan par ticulieren die in zekere omstandighe den zelf een woning zouden bouwen om deze te bewonen. De verrecht vaardiging dezer beslissing werd als volgt gegeven in een verslag aan den Koning: II faut done rechercher d'autres solutions, et l'idée nous est venue de susciter l'intervention des particuliers. On est en droit de sup- poser tpie les salaires et traitements resteront encore suffisants pendant une assez longue période, afin que ceux qui doivent emprunter une somme importante pour se con- struire une habitation puissent pay- er sans grandes difficultés des an- nuités relativement élevées pour rembourser le prêt qui a été consen- ti. C'est pour encourager et pour aider les personnes qui se proposent de construire pour leur usage, une maison d'habitation, que l'arrêté roval du 14 aoüt 1922 a institué les primes aux particuliers construc- teurs Dit premiestelsel werd uitgebreid bij Koninklijk besluit van 14-10-1922 tot de koopers van woningen gebouwd door de Nationale maatschappij of aangesloten vennootschappen, zulks met doel, het kapitaal in handen der maatschappij geheel of gedeeltelijk te doen vrij komen. Dit zou voor gevolg hebben dat de maatschappij over meer gelden beschikkende ook meer wonin gen zou kunnen bouwenimmers als wanneer een huis door haar gebouwd kon verkocht worden, kon er met het alzoo vrij gekomen kapitaal een nieuw huis gebouw worden.. Deze premie- en bouwstelsels ble ven dan jaren lang voort bestaan mits nu en dan. naar volgens zich de nood wendigheid voor deed, enkele veran deringen die eraan gebracht werden. Nieuwe kapitalen werden ter beschik king gesteld der Nationale maatschap pij, en de wet van 22 Juli 1927 liet haar toe eene leening aan te gaan voor een bedrag van 110 millioen franken. Intusschen ten gevolge van zekere omstandigheden werd het premiestel sel afgeschaft. Dit had eenen slechten invloed, en was uiterst nadeelig voor het oplossen van het woningvraag stuk. Duizende aanvragen voor pre mies kwamen toe op het Ministerie, die allen onbeantwoord bleven tenge volge der genomen beslissing. De provinciale besturen brachten ook het hunne bij om de woningnood te helpen bestrijden. Onze provincie verleende aan bouwers of koopers van goedkoope woningen eene oremie be dragende 50(7 der Staatspremie. De huidige regeering heeft het pre miestelsel opnieuw ingevoerd en uit gebreid. De premies zijn verhoogd; er wordt meer rekening gehouden, voor wat het vaststellen van het bedrag der premies, de waarde van het te bouwen huis en het bedrag van het inkomen der bouwers of koopers betreft, met het getal kinders ten laste. Er werd eene wet gestemd volgens dewelke in zekere omstandigheden nieuwgebouw de huizen vrijgesteld werden voor eenen zekeren termijn van grondlas ten. Onlangs nog werd op voordel van Minister Heyman. door de Kamers de toelating gegeven aan de Nationale maatschappij eene nieuwe leening aan te gaan voor een bedrag van 300 mil lioen waarvan 50 millioen uitsluitend moeten dien om woningen te bouwen in vervanging der ellendige krotten waarin zekere families wonen, krot ten onder dewelke alle thans bestaan de en bewoonde barakken gerekend worden. Dit is dus in korte woorden de ge schieden'van hetgeen tot nu toe ge daan werd om den woningnood te be strijden Noodzakelijk ben ik opper vlakkig en onvolledig in deze uiteen zetting. ('t Vervolgt). j N. d. R. Sedert deze conferentie is eene atveerdiging door de Comtnis- i sie van Openbaren Onderstand ont- I vangen die haren geldelijken steun aan de maatschappij beloofd heeft. i Alle Bank- en Beursverhandelingen. De honden zijn beesten aan 't bassen gi- [wend. Zij kunnen maar hoodsch zijn op alle ma nieren Maar menschen zijn menschen. met [hoofschheid bekend, Tenzij in Ons Werkm n socissepapier n Daar is men gemeen, onbeschoft, barsch [en bot, Daar bast men als d'honden langs straten [en wegen, Daar scheldt en verwijt men, spijts wet [en verbod, Zoo wordt een gazet met den banvloek [geslegen. Yper's Staatscommissarissen en Toe zieners voor het herbeleg van oorlogs schadevergoeding, wierden bij Kon. Be sluit, van 1 Oct. 1928 af, voor drie maanden hernoemd. Zaterdag 13 October, om 8 uur, in De Sultan Groote Markt, zal de heer Kolo nel Stinglhamber, Bestuurder van het Museum van Zeebrugge, zijn voorstel komen uiteenzetten, aangaande het in richten van een Oorlogsmuseum in de Oude-Voet volkskazern. Alle overheden en personen die belang stellen in den welstand van Yper,worden uitgenoodigd de voordracht bij te wonen OP ZONDAG 14 OCTOBER de Rozenkrans processië verlaat St Ja cobs kerke 1/4 vóór 4 uren. In St MAARTENS om 6 uur mis met algemeene Commu: nie voor de Congregatie der jonge doch ters. In St PIETERS om 8 Va uur gez. mis oor Christine Sou brij, hsvr. van Tahon Arthur. In St JACOBS om 7 y» uur gez. mis voor Celina Dery- cke, hsvr. Nuytten en voor vrouw Pros per Nuytten om 8 uur zielmis voor L. Debandt en familie. In St NIKLAAS m 8 uur zielmis voor Emma Lahous- se, hsvr. H. Lega heeft de eer zijne Ltden uit te noodigen tot eene Voordracht gehouden door Z. E. PATER URBAAN over deCAPUCYNORDE ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan. Die Voordracht zal plaats hebben in St Vincents-College, Bollingstraat, ZON DAG 14 OCTOBER 1928, te (5 ure 's avonds. Om den geest der H. Kerk gedurende den \ast;nlijd en om aldus te beantwoor den aan het verlangen der geestelijke overheid, zullen de jongelingen der Sint Maartenscongregatie hun jaarlijksch avondfeest niet meer geven op halfvasten, maar wel op den Zondag van Sexagesima, t.t.z. op den Zondag die den vastenavond zondag voorafgaat. Zij verhopen en vra gen dat de andere katholieke maatschap pijen op dien Zondag geen ander feest zouden inrichten en zij verhopen dat de vrienden van St Maartencongregatie ook op dien Zondag eveneens talrijk hun avondfeest zullen vereeren met hunna te genwoordigheid. Het Bestuur. Een lieldadigheidssermoen zal gepre dikt worden op Zoi dag 28 October, in St Ni-laasVerk te Yper, door E.P. Hum- biet, Jesuit, ten voordeele van de arme gezinnen welke door het Werk der Dam. n van Bermhertigheid van Yper gesteund is. Een omhaling zal gedaan worden ge durende het lof. Del dender BolJersxaa:schappij ge lieven aden op uur in 't 1 kaal te zijn om deel te nemen aan de eerste jaarlijlsche bolling oor K< NING en voor PRINS. Om (1 uur stipt, voorden aanang van t spel zal er eene korte vergadering ge houden zijn waarin het bestuur zal geko zen worden. Dus niemand outbreke. in de Kapel der Arme Claren. Maandag 22 October. 's Morgens te 7 u. C"mmuniemis en Openingssermoen, 's Avonds te 7 u. Sermoen onder het Lof. Dnsdag en Woendag. 's Morgens en 's a onds Sermoen, telkenmale te 7 u. -- Sluiting Woensdag avond te 7 u. De sermoenen worden gepredikt door Zeer Eerw. Pater August, Capucijn, S. T. B. en Lector Emeritus Iedereen en vooral al de leden der 26 aangesloten Bonden worden vriendelijk uitgenoodigd. Vooral de Afgevaardigden bij Volksadel en de Bestuursleden der 2b Katholieke Bonden, bij Volksadel aangesloten, zullen willen wedijveren om al de leden talrijk naar de Retraite te doen opkomen. De Franciscaansche Derde-Ordelingen in- zonder moeten door hun voorbeeld mee helpen tot het welgelukken. Zondag 14 October. Plechtigheid van O. H. V. Franciscus van Assisië. Te q ure Plechtige Mis van wege beide afdeelingen der Derde-Orde, waar onder Gelegenheidsaanspraak door Zeer Eerw. Pater Urbaan, Vicaris van het Klooster. Na de H. Mis: Maandvergadering voor de Broeders. 's Avonds te 6 ure, in het Bisschoppelijk Collegie, Bollingstraat, zal Zeer Eerw Pater Urbaan voornoemd, een voordracht geven over de Capucijn-Orde, ter gelegen heid van hun 400-jarig bestaan. Toegang vrij voor eikendeen. Oostende, ten 6.10 9.27 12.17 16.42 18.00 (19.22 tot Corte- marek). Rouselaere, ten 5.46 9.15 12.10 - 14 55 17.58 20.57. Poperinghe, ten 5.54 7.81 9.15 11 OU 12.11 14.81 16.02 17.18 18.50 19 19 20 87 21 16. Kortrijk, ten 5.02 5.87 Zn. 6.36 - 9.28 11.04 13.51 16.43 18.00 20.13. Dixmude, ten 9.30 15.45. Veurne, ten 8.16 11.15 14.55 19 20 Meenen, ten 8.24 11.45 14.40 (17.05 van Bascule). Kemmel, ten 7.10 10.34 13.43 17.42. Meenen, ten 8 10 12 14 16 18 20. Rouselaere, langs Langemarck ten 8 10.50- 16.00 19 45. Rouselaere langs Passchendaele ten 8 11 14.30 19.30. Zondag laatstleden is overleden te Zil- lebeke, in den ouderdom van 1 maand, het dochtertje van Baron en Barones Ives de Vinck. De engelenmis werd gezongen in de kerk van Zillebeke,Dinsdag,9 dezer. Onze innige en welgemeende deelne ming. -«o»- Pt?ovineiei*aad Nog het auto=ongeval ^te Bij het ter pers leggen, vernemen wij het afsterven van Mevr. ABEL VANBE- CELAERE, alhier na eene kortstondige ziekte overleden. Het Ypersche Volk biedt den Heer1 Vanbecelaere en zijne Familie zijne recht zinnigste deelneming aan. |l van het Arrondissement Yper. Eene algemeene vergadering is vastge steld op Zondag 14 October aanstaande, om 2 1/2 uur in het Christen Volkshuis St Jacobstraat Yper. Een vreemde spre ker zal er handelen over De Gemeenten en het Onderwijs Alle leden op post, en ieder brenge min stens één nieuw lid mede. Zitting van Dinsdag: Onder de hij het bureel ingekomene stukken, was er ene vraag tot inter pellatie der Bestendige Afvaardiging, vanwege M. Lommez, nopens de op lossing van het vraagstuk der elec- triticatie der bergstreek. M. De brabandere gaf daarna ver slag over een voorstel tot wijziging der provintiale verordening ter ver betering van het paardenras, en M. Desmedt deed het zelfde over een voorstel tot wijziging der verordening ter verbetering van het runderras beide veranderingen werden aange nomen. Daarna werden volgens verslag gegeven door M. Desmedt de gewone toelagen, ten gunste van de middelbare landbouwberoeps- en land- bouwhuishoudscholen vermeerderd. M. L. Gillon bracht alsdan verslag uit over de rekening van het Gemeen Fonds voor 1927. De verslagen op gemaakt door M. Lommez strekkende 1) Tot het toekennen der achterstel- lige toelagen van de Provintie voor de werken van kinderwelzijn te Moes- kroen2) tot het weigeren eener toe lage aan de Onderlinge borgtochtkas der Gemeente-Ontvangers van Bel- gietot het toekennen eener som van 10.000 fr. aan de Vlaamsche We tenschappelijke Stichting, door den raad aangenomen. Aan het komiteit Karei De Flou-hulde werd er eene som van 2000 fr. toegekenden eene som van 1000 fr. aan het komiteit «Van Veldeke-VieringM. Be- kaert gaf alsdan verslag over een ont werp tot verandering der standregels der West-Vlaamsche electriciteits- maatschappij, veranderingen aanvaard na bespreking tusschen de Heeren Jean Bernolet, Verbrugge en David. Door den Heer Durnez werd alsdan verslag uitgebracht over de vraag tot tusschenkomst der Provintie in de vorming van het kapitaal voor het in richten der autobusdiensten in het Kortrijksehe. Hierop ontspon eene heele bespreking om te weten wat er beter was het persoonlijk initiatief te laten werken als wel de tusschen komst aannemen der Nationale Maat schappij van buurtspoorwegen. De bespreking zou des anderendaags voort gezet worden. Zitting van Woensdag: Heel de ziting werd ingenomen door het bespreken van voorgaande punt tot eindelijk met overgroote meerder heid het princiep van deelneming in het kapitaal aanvaard werd, en er, eene som van 415.000 fr. betaalbaar in twee jaar te dien einde gestemd werd. Zitting van Donderdag: De zitting werd aangevangen met een algemeen verslag over de begroo ting gegeven door M. Staes. De be spreking ervan werd uitgesteld. Daarna werd er 1) op verslag van M. Lambrecht 10.000 fr. gestemd tot aanstelling eener commissie voor de studie van M. Bekaert eene som van 2.239.000 fr. gestemd betaalbaar op verschillende jaren als toelage aan de Stad Kortrijk voor het inrichten eener drinkwater bedeeling. Verschillen de andere toelagen, werden dan nog gestemd voor werken uit te voeren in De Panne, Coxvde, Proven, Rousbrug- ge, Marcke en Zantvoorde. Intusschen gaf M. Labens verslag over den wensch uit te drukken aan gaande het herstel van den vaart Yper naar den Yzer. M. Lommez, indiener van het voorstel, zette dit uiteen, deed het belang uitschijnen welke de vaart heeft voor de streek, voor de herleving van handel en nijverheid, steunde erop dat het hier geldt, een recht op herstelling van een oorlog- schade en dat de gang der werken hoegenaamd niet voldeed aan den wensch der bewoners van het Yper sche. Hij bedankte den Heer Gou verneur voor zijne welwillende tus schenkomst en deed een oproep tot den Provintieraad om den wensch te stemmen. M. J Verhaeghe sloot zich hierbij aan en de Heer Gouver neur verklaard dat hij deze wensch bij de Regeering ten zeerste zou steu nen en verklaarde zich verheugd te mogen mededeelen dat de Regeering hem nog deze week stellig beloofd had, dat al de werken tot de bevaar- making van de vaart ten spoedigste zouden uitgevoerd worden. Passehendaele. uerbond der Rathotiehe Krinsen De 55° zittijd van het Verbond der Ka tholieke Vereenigingen en Kringen, wordt den 20 en 21 October te Brugge gehouden. Zondag 21 October, na de H. Mis van 9y, uur, in de H. Bloed apel, zullen er op de algemeene vergadering spreken de heer Van Hoestenberghe, burgemeester van Brugge, Standaert, volksvertegen woordiger, de heeren staatsministers Ren- kin en Berryer, de heer minister Baels, de heer volksvertegenwoordiger Rubbens, voorzitter der Kath. Unie en waarschijn lijk de he.r minister van financiën, biron Houtart. Op het banket zullen spreken minister Jaspar, graaf de Brocqueville, heer staats minister Segers, staatsminister Vande Vyvere, heer Dautricourt, enz. Zondag 14 October wordt de jaar lijksche gouwdag gehouden. Te 10 u. Hoogmis en gelegenheidssermoen. Te 11 uur Vergadering van het Gouw- bestuur en van de Afgevaardigden van ieder afleeling wordt minsters een afgevaardigde verwacht. Te 1 uur Gezamentlijk Noenmaal. Te i5 uur Algemeene Vergadering met Voordracht over Pater Lievens door Z. E. P. Declippele. Te 17 y» uur Opvoering van Guido van Dampierre In ons nummer van 23 September had den wij, volgens geloofbare bron, geme!: dat het ongeval aan de onvoorzichtighe; van den autovoe der te wijten was. Nu Iaat men ons uit even vert ouwbare bron weten, dat het ongeluk, het gevolg is van eene onvoorzichtigheid door tn der gezellen van het slachtoffer begaan. Na een verblijf van 8 dagen in fiet hospi taal kon het slachtoffer naar huis terug keeren. 5 t. h. 922. Trekking van 10 October. Serie 102.557 Nr 12 uir.t het let vat 250.OPO fr. Serie 53.907 Nrs 15 en 16 winnen een lot van 100.000 fr. De andere nur mers van deze se ries, a sook al de nummers van serie 70.515 zi'n uitbelaalbaar met 300 fr. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op YPER. Zijn gegeven woord ge trouw, is de Globe-trotter Daniel San- ty van Dickebusch, die op Woensdag 26 September zijne gemeente verlaten heeft 0111 te voet en den trommel rof felende de stad Luik te bereiken, op Zondag 7 October rond 3 ure namid dag onze stad binnengekomen gezond als een bliek. De vele vrienden welke hij hier telt (hij is immers van Yper) waren hem te gemoet gegaan om hem te verwelkomen. Ook deed hij in onze stad een triomfantelijke intrede. Volk was er bij de vleet en nadat hij de wel- komsgroeten in ontvangst genomen had, zette hij onversaagd zijn weg voort naar Dickebusch, waar men een zegeboog opgetimmerd had en hij de gulhartigste ontvangst genoot On- noodig te zeggen dat het er heel den avond leutig en vreugdig op toe ging en dat onze door het land nu bekende trommelaar duchtig gevierd werd. Kemmel. Boerengilde. Zon dag 14 October, om 11 uur, Verga dering. Op het dagorde komen ecnige punten van belang. Al de leden moe ten er aan houden hunne vergadering bij te wonen. Ziekenbond. Op Zondag 14 October, om 3 1/2 uur, zal Eerweerde He r Soquet vai Yper, nog eens de zaken van den Ziekenbond komen uiteendoen. Voor den oorlog was de Kemmelsche Gemeenzaamheid 0! Ziekenbond in bloeienden toestand. Dat zou moeten hernamen. De eerst ingeschrevenen uilen van bijzondere voordeelen genieten, 't Is te hopen dat de Kemmelnaars hun eigen belang zullen ter herte nemen, naar die Ver gadering komen en inschrijven inden Ziekenbond. Avondfeest Reis naar Lourdis en Omstreken. 't Zal er zeker span nen dien Zondag 21 October. Prach tige reis Al het schoonste en aan doenlijk ste van Lourdes en beroemde omstreken. Eene feest voor oogen er ooren een tweehonderdtal mooie lichtbeelden met klaren uitleg De vertooning bevat twee deelet en zal om 5 uur 'tipt beginnen en rond: 8 1/2 uur eindigen. Kaarten ziin te bekomen bij de EE. HH. Pastor en Onderpastor, it de Scholen en ook op Zondag avond bij den ingang der Zaal Brielen. Zaterdag laatst onder eene buitengewone toeloop van volk had de teraardebestelling plaats van Mevrouw Plancke, weduwe Augustinus Cracco, moeder van E. H. Cracco, pastor van Varsenaere en den E. H Cracco, pastor van Brielen De plechtige dienst was ge zongen door E. TI. Storme, pastor van Elverdinghe. Onder de aanwezigen be merkten wij de heeren Burgemeesters van Varsenaere en Brielen. Het Ypersche Volk biedt aan df diepbeproefde familie zijne oprechte et innige rouwbetuigingen. Merckem. Memotiaal inhuldi gingZondag 11. hebben de oud militairen van het roemrrk I9e Linif; regiment een Memoriaal ingehuldigd aan hunne Dooden van den groote! oorlog. Dit Memoriaal opgericht door de Namensche atdeeling «Ceux dc Front staat in de nabijheid der kerk Na eene plechtige Mis opgedragei ter nagedachtenis der Militairen va! het ige, gestorven voor 't Vaderland werü aan het Monument eene bloe menhulde gebracht. Na verscheiden! gelegenheidsaanspraken, waarin de roemrijke daden van het regimer; aangehaald werden, werd het Memo riaal de gemeente geschonken. Wel edele Heer Senatoren Burgemeesie: de Coninck de Merckem aanvaardde het in naam der gemeente. Het muziek van het 3e Liniereg: ment van Oostende luisterde df groot:che plechtigheid op. Het I? Linie vau Name h d eene afvaardi' ging gezonden met aan 't boe fd KclO' nel Dansard. Elverdinghe. Zondag aar s'aande, om 5 uur vergadering voor r leden der talrijke huisgezi-nen. Voor drachten door heer Advokaat LomnP van Yper en heer Decock van Iseghec Allen op postDe ergadering zal R langrijk zijn.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2