I Crédit Anversois lürDond der Kaïholiehe Kringen Provincieraad Ypersche Kroniek. IDixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beurs ver handelingen. Rechterlijke Kroniek Zonda^rust. Stichting eener Maatschappij van Goedkoope Woningen te Yper. Ontvangst te Londen. Feest van Allerheiligen. Liefdadigheidssermoen. Handelskamer. Sint Jacobskerk. Onze Kathedraal. De luchtkamer der Deurwaarders Kerkelijk Nieuws. Op Zondag 21 October. Gemeenteraad - Zitting STERFGEVALLEN. Verkoop van Goedkoope Woningen. waar zu'ke Vrijheid heet scht is de lievelingf.der vrijmetselarij en van den bond Les droits ile rhonime Is aangekomen in Amerika, na 111 uren varen, Graaf Zippeliu dat is eer luchtschip waarvan de omvang is 105.000 cubieke meters hebbende een lengte van 100 meters, meer dan de vóoruoriogsche Halle van Vper. Het omhulsel, waarin bevat zijn de opgeblazene luchtballen, is verveer- digd uit 30.000 kgr. licht metaal Het geraamte bestaat o. m. uit 120 kilome ters stalendraad. Vijf motoren geven de stuuk racht. W aren mede60 kop pen. manschappen en reizigers De reizigers betaalden hun kaartje 50.000 marken. Twee en zestig duizend brie ven mieken de bostbode uit en de tim bers om ze te frankeeren, zijn van 2 mark. d.i. 17 fr. in belgisch geld. Madame heeft een nieuwe meid ge huurd en bij het slapen gaan«Ma-rie». zegt ze. morgen nemen wij den café om 8 uren Goed. Madame antwoordt de meid, maar moeste het gebeuren dat ik nog niet op ben, ge moet niet wachten Dc 55' zittijd van het Ve-bond der Ka tholieke Vereenigingen en Kringen, wordt den 20 en 21 October te Brugge gehouden. Zondjg 21 October, na de H. Mis van 9vi uur, i de TI Bloed apel. zullen er op de algemeene vergadering spreken de heer Vai Iloestenberghe, burgemeester van Brugge, Standaert, volksvertegen- woo-diger, de heeren staatsministers Ren- kin en Berrver, de heer minister Baels, de heer volksvertegenwoordiger Rubbens, voo v.itter der Kath. Unie en waarschijn lijk de heer minister van financiën, b -ron Houtart. Op het banket zullen spreken minister Jaspar, graaf de Brocqueville, heer staa s- minister Segers, staatsminister Vande Vyvere, heer Dautricourt, enz. Zitting van Dinsdag: Deze week begon met een heel be langrijke bespreking betrek hebbende op ons arrondissement. M. Lommez interpelleerde de Bestendige Deputa tie aangadnde de electrificatie der bergstreek omvattende rond de 20 gemeenten van ons arrondissement. Na de Deputatie herinnerd te hebben aan de stellige beloften gedaan in vo rige zittijden, aan de besprekingen welke verleden jaar plaats hadden, vroeg hij wat er sindsdien gedaan werd, hoever de onderhandelingen stonden, en noodigde hij den raad uit aan de Deputatie op te leggen ten spoedigste tot de electrificatie van ons gewest over te gaan. M. Bernolet antwoordde namens de Bestendige Afvaardiging,zette uiteen.de volledige werking der West-Vlaamsche electri- citeitsmaatschappij, alsmede de onder handelingen aangeknoopt met ver schillende maatschappijen om de elec trificatie door te voeren; hij deed den slechten wil uitschijnen dezer maat schappijen, die alle lasten op de ge meenten en de provincie zouden willen leggen, om alle voordeelen voor zich zelf te houden. Hij beloofde dat er zou opgetreden worden, om in weerwil der maatschappijen, door de Provincie zelf, met tusschenkomst der West- Vlaamsche electriciteitsmaatschappij, over te gaan tot de electrificatie, dit zou weliswaar veel kosten veroorza ken, doch de Provincie zal haar woord gestand houden. M. Lommez be dankte M. Bernolet voor zijne uiteen zetting. en drong ten zeerste er op aan opdat de Deputatie alle middels zou te werk stellen, om tot de electri ficatie over te gaan. Na eene tus schenkomst van M. Tavernier, was de raad het eens om opdracht te geven aan de Deputatie te handelen volgens de bespreking die plaats gegrepen had. Daar deze interpellatie, en inzonder de rede van M. Bernolet, uiterst be langrijk is, en veel bepaalde inlichtin gen verschaft, zullen wij zoo gauw het stenographisch verslag verschenen is, dit overdrukken. Daarna werd de interpellatie gehou den door M. Degraeve (soc.) nopens het toepassen der minimaloonen door den drukker die het drukwerk voor de Provincie doet. M. Nolf (soc) inter pelleerde alsdan op eene vinnige ma nier over het gedrag der vergoeding voor de ten huize verzorgde krankzin nigen. M. Yandenberghe, deputa tielid, antwoordde heel gepast en be wees dat de verhooging reeds toege staan werd. en deze interpellatie dus overbodig was. Zitting van Woensdag: De reeks interpellaties ging voort Door M. Durnez (soc.) over de weige ring van eene toelage aan de gemeente Wevelghem aangaande het aanleggen van een velobaan. Door M. Dupont (kath.) over het oprichten van een nieuw justitiepaleis te Oostende. Dan werden er verschillende toela gen toegekend aan de gemeenten voor het herstellen der wegen en uitzonde ring van openbare werken Toela gen werden verleend aan de Gemeen ten van Merckem. Langemarck, Bix- schoote. Brugge, St Kruis, Heule. Yla- mertighe, Gulleghem. Couckelaere. Dank zij eene tusschenkomst van M. Desmet en M. Lefebvre, werd de kwestie van de verbetering en onder houd van buurtwegen van onderge schikt en van landbouwbelang terug naar de commissie gestuurd voor na der onderzoek. Yeranderingen wer den ook aangebracht aan het regle ment over de veloplakkenI) voor taan wordt het tijdperk om plakken af te halen verlengt tot 1 februarie en mag er dus tot dien dag gereden wor den met eene oude plak 2) de provin ciale kantonniers worden ontslagen van 't betalen eener velopak ;3)worden insgelijks ontslagen van het betalen eener veloplak, zekere invalieden, en dit in zekere omstandigheden. De aandacht moet ook gevestigd worden op het feit dat de rijwielplak te huis kan besteld worden, mits storting van het bedrag der taks per postcheck. Favoreel Cyr., Ramout Germaine en Favoreel Martha van Poelcapelle, ver volgd voor smaad, worden veroordeeld tot 30 fr. boete of 10 dagen. Zij moeten aan de burgerlijke partij de gevraagde frank betalen alsook de kosten. Foulon Victor van Kemmel, wordt tot 30 fr. boete of 10 dagen veroordeeld voor slagen. De zaak ten laste van Declercq Arthur, auto-ongeval, wordt voor nader onderzoek tot bij 8 dagen verschoven. Verkinder Julia van Langemarck, wordt met in aanmerkingneming van ver zachtende omstandigheden voor slagen tot 20 fr. boete of 3 dagen veroordeeld, voor waardelijk gedurende 1 jaar. Deraedt Maurits van Yper, die aan de puinen van het vroeger Museum Mer- ghelynck een zeker aantal grésteenen weggenomen had, wordt daarvoor tot 100 fr. boet of 1 maand gevang veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. De Gebroeders Debusscher Gerard en Valère van Roeselare, worden door het Ministerie van Finantien vervolgd, voor het binnensmokkelen van een auto mobiel. Op aanvraag van het Openbaar Ministerie wordt de zaak verschoven om een getuige ten laste te kunnen onderhoo- ren, Vandevondel Omer van Weivik, voor slagen toegebracht aan zijn werkge zel, bekomt 20 fr. boete of 8 dagen, voor waardelijk gedurende 3 jaar. Baelen Leon van Wervik, voor smaad aan een politieagent in het uitoe fenen van zijn ambt, 2G fr. boet of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. De Gebroeders Declercq Remt en Julien van Beverea, die wat hard aan het haar hunner nicht gezeten hadden, beko men elk 20 fr boete of 3 dagen voorwaar delijk gedurende 1 jaar. De apotheek van M Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 21 Octuber 1928. Maar nu stelt zich de vraag: Wat is er op dit oogenblik reeds bekomen Heeft deze werking iets bijgebracht om den woningnood te lenigen Als wij een algemeen overzicht wil len hebben over den uitslag dezer wer king, dan zien wij dat er op 31 Decem ber 1927 er in gansch het land 274 maatschappijen bestonden of op punt waren gesticht te worden. Hiervan waren er 253 in werking en effectief- lijk gesticht. Het onderschreven kapi taal in deze 253 maatschappijen be droeg 240.240.275 fr. waarvan 1/5 wer kelijk gestort, zijnde omstreeks fr. 48.000.000. Het aandeel van den Staat in dit gestorte kapitaal bedroeg fr. 7.400.0CO, der provincies fr. 7.400.000, der gemeenten fr. 19.400.000 en van andere onderschrijvers fr. 13.800.000. Op 31-12-27 bedroegen daarbij nog de door den Staat gedane voorschot ten de schoone som van 667 millioen frank. Op denzelfden datum hadden de verschillende maatschappijen 33.137 woonsten gebouwd of in opbouw, er waren 7.763 aanvragen voor aankoo- pen van woningen gedaan, en 5.703 huizen waren reeds verkocht geweest. Uit deze enkele gegevens moeten wij besluiten dat er veel gedaan werd om den woningnood te verminderen, en dat er vanwege de openbare bestu ren groote opofferingen werden ge daan. Er moet nochtans voortgewerkt worden, onze menschen moeten inge licht worden over de verleende voor deelen. en het is wenscheliik dat over al waar er woningnood bestaat er eene maatschappij voor goedkoope wonin gen zou opgericht worden. Nu er hier ook spraak is te Yper eene dergelijke maatschappij te stich ten, stelt zich onmiddellijk de vraag of er hier ter stede werkelijk woning nood bestaat ot er dus noodzakelijk heid bestaat nog woningen bij te bou wen. Bij veel menschen en bijzonderlijk in den vreemde, waar er zooveel val- sche gedachten en begrippen over het leven in onze stad verspreid werden, zou deze vraag mogelijks opzien ver wekken; maar als wij nagaan met cij fers in de hand. hoe den tegenwoordi- gen toestand er uitziet dan moeten wij bestatigen en aanvaarden dat er hier werkelijk woningnood bestaat. Yolgens de laatste vooroorlogsche volksoptelling waren er te Yper 19.177 inwoners, deze bèwoonden samen 4.500 huizen. Op 31-12-1926 waren er 13.882 inwoners en 3.129 woningen. Wij bestatigen dus een vermindering van 5.300 inwoners en van 1.371 wo ningen. Xa eene evenredige bereke ning volgens het getal inwoners moe wij vaststellen dat er alsdan te Yper minstens 150 huizen te kort waren. Dit is slechts eep benaderend cijfer, daar er rekening dient gehouden te worden met den alsdan bestaanden toestand, barakken, halfbestendige woningen, enz. zoodanig dat in werkelijkheid het te kort grooter was, want er beston den alsdan nog minstens 200 barakken. De cijfers van nu, einde Oogst 1928, geven nog een klaarder bewijs. Er waren alsdan 3.619 huisgezinnen in Yper; ter hunner beschikking waren er 3.406 bewoonde huizen, onbewoon de 37, onvoltooide 28, halfbestendige 83, barakken 118, zijnde samen 3.672 woningen. Bij een eersten oogopslag zou men denken dat er huizen genoeg zijn, maar rekening houdende der ll8 barakken, die moeten verdwijnen, die gerangschikt worden onder de krot ten, der halfbestendige woningen die, het woord zegt het zelf, niet zullen blijven mede gaan,, der 28 onvoltooide huizen, zouden dus feitelijk de 3.619 huisgezinnen slechts beschikken over 3.443 woningen, hetzij een tekort van 176 huizen. Rekening dient ook ge houden te worden met de nijverheids toekomst onzer stad en ook met het feit dat er onder de bestaande huizen weinig werkmanswoningen zijn. Wij mogen dus besluiten dat er werkelijk te Yper woningnood be staat, waaraan er dient verholpen te worden, willen wij de werklieden die thans in zoo groot getal naar den vreemde moeten om werk te vinden hier in onze stad aantrekken en be houden, willen wij aan onze opkomen de nijverheid de noodige werklieden bezorgen. Wat gedaan? Men kan de particu lieren aanwakkeren zelf te bouwen, desnoods met de Staats- en Provincie premies, doch dit zou volgens mij geen voldoenden uitslag opleverenalleen het stichten van eene maatschappij voor goedkoope woningen kan aan den toestand verhelpen daar deze zel ve bouwt ten gerieve der werklieden die dan de huizen kunnen koopen of huren. Dit was 't besluit tot hetwelk ik per soonlijk gekomen was, na de zaak on derzocht te hebben ten gevolge der menigvuldige inlichtingen mij diens- aangaande gevraagd in mijne hoeda nigheid van provincieraadslid en voor zitter van den bond der kroostrijke gezinnen. Na erover gesproken te heb ben met enkele vrienden, trad ik in briefwisseling met de Nationale Maat schappij, met het doel vooraleer tot de stichting over te gaan, vooraleer mij met de verschillende politieke groe peeringen, die aan het stichten ervan moeten deelnemen in betrekking te stellen, alle noodige inlichtingen te verzamelen... Nadat ik reeds met de Nationale Maatschappij geruimen tijd in betrekking geweest was en wij we derzijds inlichtingen gevraagd en ge geven hadden, noodigde uw bestuur, dat intusschen zich ook met de kwes tie bekommerd had, verschillende per sonen uit om over de zaak te spreken, met het doel de mogelijkheid onder de oogen te zien hier eene maatschappij voor werkmanswoningen te stichten. Er werd alsdan overeengekomen sa men hand aan het werk te slaan Ten einde al het voorbereidings werk te doen, werd er eene afvaardiging aan geduid om voorts te onderhandelen met de Nationale Maatschappij, om in onderhandeling te treden met de stad en het beheer van Openbaren Onder stand wegens het onderschrijven van het kapitaal. De Nationale Maatschap pij gaf ons ons de toelating tot het stichten over te gaan. De stad beloof de hare toetreding, en een onderhoud is aangevraagd bij het beheer van den Openbaren Onderstand Naderhand zal er dan eene openbare vergadering be legd worden om tot de stichting en onderschrijving van het kapitaal over te gaan. Zoover staan wij dus met ons werk. ('t Vervolgt.) Den 11 October 11. had de Burge- geraeester van Yper, M. Sobrv, de uit stekende eer ontvangen te worden door den Lord Mayor en de Lady Mayoress van Londen, die den 22 April 11. door de stad Yper gevraagd en vriendelijk ont vangen geweest waren. Jaarlijks bieden de hoveniers en de bloemisten van Londen den heengaanden Lord Mayor een deel van hunne schoon ste voortbrengselen ten geschenke aan en de Lord Mayor noodigt ze, te dier gele genheid, met hunne vrouwen, aan zijne tafel in zijn huis. 300 Heeren en Damen kwamen er de schoonste bloemen en fruiten, te Londen gekweekt, bewonderen, den Lord Mayor en de Lady Mayoress, omringd van hunne waardigheiksbekleeders, stoetsgewijze groeten, en, onder het spelen van uitgele zen muziek, allerbeste spijzen en dranken verorberen. De Burgemeester van Yper wierd er eene eereplaats aan tafel aangewezen en een heildronk door Sir Ch. B tho. Lord Mayor van Londen, onder de toejuichin gen aller uitgenoodigden. aangeboden. De Burgemeester van Yper antwoordde in 't Engelsch met den volgenden heil dronk, dien wij hier vertalen Hooggeachte Lady M y or eis en Lord M> yor, Het was heel schoon en allervriende lijkst van Uwentwege den Burgemeester van Yper aan uwe tafel uit te noodigen. Men zou gepeisd hebben dat een kleine stad van het kleine Belgie niet weerdig was ontvangen te worden in het stedelijk paleis der grootste, rijkste en bevolkste stad van Europa maar die klune stad wierd eene vermaarde stad, verheerlijkt door Frankrijk en Engeland om haren weerstand aan Duitschland en haar lijden en dood. Yper was de stad, waar alle legerafdeelingen van gehe 1 Groot Brit- tanje naartoe stroomden en bijeenkwamen binst den oorlog van 1914-1918; Yper was het mik- en middenpunt van de ver maarde veldslagen van het oorlogvoerend Duitschland tegen Belgie en Engeland, waar Belgie's overrompeaar tegenge houden wierd door de dappere Britsche Strijders Yp.r wierd de gewijde grond, die het bloed dronk en de lijken begroef van 200.000 Britsche helden, die hun leven gaven voor Vorst en Vaderland Vrijheid, Recht en Vrede Yper kwam het eerbiedweerdig kerkhof, waar menige weduwen en weezen, vaders en moeders, broeders en zusters, bloedverwanten en vrienden jaarlijks gebeden tranen en bloemen brengen ter eere van dierbare echtgenooten en vaders, broeders, bloed verwanten en vrienden Yper wierd de 'zegeplaats waar het zegepralend Groot Brittanje een overheerlijk gedenkteeken oprichtte ter eere der gesneuvelden, tot teeken der herstelde rede en tot aanmoe diging der herop te bouwen stede. Daar om waart Gij zoo goed de stad Yper van daag uit te noodigen, omringd van dit heerlijk gezelschap. In den naam der stad Yper kan ik U niet genoeg bedanken voor de onverdiende eer, haar bewezen Ik loof en dank Zijne Majesteit den K' ning G orge, Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins van XVales, U, Ladv Mayoress en Lord Mayor, al de burgerlijke en militaire overheden en al de pelgrims die te Yper de Britsche hel den kwamen vereeren ik wensch dat de goede en godvruchtige bezoeken naar de graven der gesneuvelden voortduren dat de hertelijkste vriendschap tusschen Bel gie en Engeland, Yper en Londen moge blijven bestaan, en dat gelijk in de mid deleeuwen, rijkmakende handelszaken tus schen Uw en Ons Land, Uwe en Onze Stad, mogen tot stand komen en steeds grooter worden. Ik drink vol eerbied op de gezondheid van de Lady Mayoress en den Lord Mayor van Londen. (Toejuichingen schreef de Times). Op 1 November e.k., om 11 uur, zal de gewone bedevaart plaats grijpen van aide Ypersche Maatschappijen naar het stedelijk kerkhof, om het aandenken te vereeren van de Ypersche Oudstrijders, gesneuveld op het veld van eer. Op Zondag 28 October om 4»/s uur, zal er in St Niklaaskerk door Eerw. Pater Humblet, S. J., een liefdadigheidsser moen gepredikt worden. Na het sermoen zal er eene omhaling gedaan wo den ten voordeele van het XVerk der Damen van Bermhertigheid. De personen welke zouden belet zijn het sermoen bij te wonen, mogen hunne bijdrage sturen aan Juffrouw Donck, 44, Meenenstraat. Zaterdag 13" 11, heeft den gepension- neerden Kolonel Stinglhamber eene be langrijke voordracht gehouden onder de bescherming van de Handelskamer van Yper Hij heeft ons al het nut en de voor deelen voor oogen gelegd, van de stichting van een oorlogsmuseum te Yper. Zondag is de gewone processie van den Rozenkrans uitgegaan. Deze werd ge volgd, gelijk ieder jaar, door een groot getal geloovigen. Het gekend huis Tavernier ter stede zal eerlang overgaan tot het plaatsen der kerkvensters in St Maartenskerk. Laat ons hopen dat de kerk in 't kort voor den eeredienst zal kunnen geopend zijn. van het Arrondissement Yper, in verga dering van Zaterdag 13 Oktober, is vast gesteld geweest als volgt, voor het dienst jaar 1928-1929 A. Van Cappel, syndic.; A. Goigne, verslaggeverG. Tahon, schrijver-schatbewaarder; J. Hanne- bouw en E. Yermeersch, leden In St PIETERS om 8 e uurgezongene mis voor Deknuq. Henri en huisvrouw. In St JACOBS om 7 i 2 uur zielmis voor Henri Salons huisvrouw en overledene kinderen om 8 2 uur zielmis voor Albert Var., derghote, gesneuveld voor 't vaderlanc In St NIKLAAS om 8 1/2 uur gezongene mis voor Mijn- heeren Mevrouw Didier. Op Zondag 2in Oktober, is erhier,: de Paterskerk gedurige aanbidding te: gelegenheid der plechtigheid van Sin' Theresia. Het koraal der Karmelietenkerk te Kor- trijk komt ter opluistering voor de Hoog mis om 9 u. en de mis om 10 1/2 ure. In al de kerken viert men missiedag. Onder de missen, sermoen nopens het werk van de Voortplanting des Geloofsen omhaling ten voordeele van dit werk. Op Zondag 28 October, Feest van Christus-Koning. De volgende godsdienstige gezangen zullen uitgevoerd worden a) in de Hoogmis om 9 ure MissaB M. Virginis, in 2 st. A. Meulemans Onder de offerande Regis Superni, in 4 stemmen Kothe. b) In de mis om 10 1/2 ure Jesu corona Virginum, in 3 st. H Clemens Ave maris Stella, in 4 st. Fr. Uyttenhove. Tantum ergo, in 3 sr. Bloemen. Memorare, in 3 st. L. de Vocht. Lofzang, in 3 st. JPetit. STAD YPER Op Maandag 22 October 1928 om 18 ure. DAGORDE 1Proces-verbaal der zitting van 24 September 1928. 2. Stadsbegrooting 1929. Nederltgging. 3. Wegenis. Aankoop van grond. 4. Mobilisatie van titels en inschrijvicq op het Grootboek in regeliug van oorlogschadevergoeding. Herziening. 5. Gemeenteopcentiemen op Staatsbe lasting op 't inkomen Hernieuwing, G. Opcentiemen op Staatsbelasting op de honden. Hernieuwing. 7. Waterverdeeling. Verordening. 8. Wielerpaden. Ontwerpen. 9. Deelneming der S ad aan de sticfiting eener plaatselijke maatschappij voor het bouwen vangoedkoope woningen. Aanduiding van een afgeveerdigde der Stad in den Beheerraad dezer maatschappij. Vaststelling van het in te brengen deel in de kapitaalsvor ming. 10. Autobusdienst Yper-Tourcoing (ver voer van werklieden). 11. F. N. I. Ontvangst der Groote Invalieden van Engeland. Aanvullen de toelage. 12. Openbare Onderstand. Vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag voor de behoeftigen gedurende 1929, 13. Idem. Rekening over het dienstjaar 1927. Nederlegging. 14. Brielenpoort. Afstand van een ge deelte van den grond. 15. Financiën. Aanvullende kredieten ten gevolge der goedgekeurde weddere- geling. 1G. Middelbare beroepshuishoudschool der H. Familie. Begrooting voor 1928-1929. 17. Mededeelingen. Eerweerde Heer Delameilleure, die vóór den oorlog, ruimen tijd onderpastor was op St Pietersparochie alhier, is te Vlisseghem, waar hij pastor was, oier- leden. Wij vernemen ook het afsterven in eene kliniek te Brugge, waar hij in verpleging was, van den Eerweerden Heer Wittouck, pastor te Hooglede. De begraving had Maandag laatst plaats te Hooglede, onder een grooten toeloop van volk. Maandag 15 October werd in St Maar tenskerk te Yper, plechtig geuitveerd, Vrouw Polidoor Andries, geboren Felicie Louwyck Eene overgroote menigte Vrienden en Kennissen wconde de begra fenis bij. «Het Ypersche Volk» bedt aan de drie diepbeproefdefamilies de uitdrukking zijner gevoelens van innige deelneming. De Nat. Maatschappij voor goedkoope woningen leert ons dat er in Brabant in 1926, 581 nieuwe goedkoope woningen verkocht wierden, in 1927 424, en in 1928, binst de eerste 6 maanden 590, te samen 1392 in 2 1/2 jaar. Kunnen "de Ypersche werklieden geen huis koopen gelijk die uit Brabant Een werkman van Zonnebeke kocht onlangs een der huizen der Ligvwijk te Yper met 9 aren 63 centiaren land voor tien duist fr. Mijnheer Tieberghein ont vanger van het staatsdomein te Brugge zou de andere ook verkoopen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2