I Crédit Anversois Ha hier en elite Voor onze streek ALLERHEILIGEN Rechterlijke Kroniek DRINGEND Ypersche Kroniek. Gemeenteraad - Zitting HECTOR CASIER Dixmndestraat, 18, YPER Huwelijk. Vertrek van Pastor Roose Indexcijfer. De Katholieke Kring. Kerkelijk Nieuws. Feestdag van CHRISTUS-KONING. Hoogdag van Allerheiligen. Allerzielen en eerste Vrijdag van den maand. Harmonie Ypriana. Katholieke K^ing Wegruimen van Ypersche puinen. Inde Gemeentekiezingen van Groot Hertogdom Luxemburg, hebben de socia len ferm achteruitgeboerd. De Cathedrale v an Mainz, in Rijn land, die begonnen wierd in 978 en die heropgebouwd wie d na brandram pen inde Xle en XlIIe eeuw heeft nu drie jaar gesloten geweest om, b uwval- lig zoo ze was, verstevigd en hersteld te worden. Gelijk veel gebouwen van Rijn land steunt ze op een bosch piloten. In de Antilliën heeft een gew eldig orkaan ongehoorde schade te weeg ge bracht. In de gewesten, colonie van de Vereenigde Staten van Amerika, oordeelt men noodig te hebben 15 millioen dollars om de schade te herstellen, bijzonderlijk aan de planterijen. Zelfde verwoesting in 't eiland Guadeloupe, toebehoorende aan Frankrijk Van daar schrijft een Missionaris Alles is verlo en, buiten ons leven. Mijne kerk, m'jne pastorij, mijne parochie, alles verdwenen Met mijne parochianen slaap ik onder den blooten hemel, tusschen de puinen. De planterijen van café, cacao en vanillie zijn vernietigd. De fruitbocmen ijn kale stok ken. Maar wat bewonderensweerdig is, onder mijn volk geen gejammer, geen morren D:e ov.rgave aai den wil des Heeren zal den Heer aangenaam wezen en ten onzen voordeele pleiten. In Madrid is er een vermaard O. L. Vrouwbeeld, met name O. L. Vr. van Guadeloupe Dezer dagen wierd het plechtig gekroond door d. Aartsbisschop primaat van Toledo, in tegenwoordigheid van den Koning en van al wat katholiek is in Spanje. De kroon, geschenk van groote i en kleinen, merkweerdig van afmetingen en kunstwerk, is versierd met 90.000 edelgesteentjes. De 18a October laatstleden was het 20 j dat de nafhankelijke Congo Staat Belgisch-grondgebied wierd. Welk werk wierd er daar riet sedert dien ver richt In 1908 was het de groote wilder nis en nu Maandag om 8 uur vertrok uit Antwerpen 'eCongobiotAan boord 6 priesters missionarissen, waaronder Z. E. Provoos1, witte pater 5 zusters en de postopziener Heer Werv. met zijne vrouw, zevei kinders en twee schoon dochters. Ten jare 1919 zal zijne Heiligheid Pius XI zijnen jubileum vieren van 50 j. priester de Kardinaal van Mechelen, tijdens zijn laatste reis naar Rome heeft den Paus aangekondigd, dat ter dier gele genheid, Belgische Bedevaarten, onder meer één van de H. Hertebonden, naar de Eeuwige Stad reizen zullen. Bij den Apotheker vanRaversyde, langs de kust, is er een discipel, di van de slimste niet is. Een dame komt bin nen Eene flesch eau de Buly, a. u. b., voor het haar. Madame dat hebben wij niet De dame gaat buiten en de apoth. die in zijn kantoor zat nevens den winkel, springt binnen. Alzooniet, kerel zegt hij en steunende op ieder woord. Als men iets vraagt, dat we niet hebben, zeg beleefd We zijn er van uitverkocht, ander is gecommandeerd maar wij hebben nog betere artikels van die soort» -- Bon antwoordt de discipel. Wat later komt een Heer binnen Een rol Sanitas papier, a. u. b. dat is een van die rollen fijn papier, met doorstekte puntlij- nen, die hangen in de W. C., in de prima ten van de hotels en bij 't groot volk. Nu, de discipel weet niet wat het is en hij ant woordt Mijnheer de laatste rol heb ik van den morgen besteld. Van over dagen, hebben wij nieuwe commande gedaan en 't staat er een geheele wagon op de statie. Maar... enfin, en attendant. wij hebben iets dat nog beter is... glaspapier Voor uwe CHRYSANTHEMEN wendt U tot het welgekend huis 86, Bruggesteenweg, YPER. Tel. 82. Op aanvraag worden de bloemen op de graven geplaatst. mmmmammm N .V. Alle Bank- en Beurs ver handelingen. Zekere Vankeirsbilck die bedronken zijnde, de baas der danszaal ges'agen had, wordt voor dronkenschap tot 10 fr. of 3 dagen veroordeeld en voor de slagen tot 26 fr. of 8 dagen. Voorwaardelijk ge durende 1 jaar voor de eerste straf en gedurende 3 jaar voor de tweede. Segers Robert van Yper, licht be dronken, meende te mogen wateren in het midden der Stuerstraat Een agent miek proces-verbaal tegen hem op in het heen gaan wierp Segers een smaadwoord naar den agent Voor die verschillende overt e- dingen vervolgd, wordt Segers, met in achtneming van zijnen jeugdigen ouder dom en zijn goed voorgaande, tot volgen de atraffen veroordeeld voor smaad tot 20 fr. of 3 dagen, verders tot 10 fr. of 2 dagen en tot 5 fr. f 1 Dg voorwaar delijk gedur nie 1 jaar. Wvdouw Cesar van Waasten, die bevonden werd terwijl hij het kop.r v n een obus afd.ed. \vi rut tot 100 fr. b >cte of 1 maand veroordeeld. De brouwer Descamps Leon van Meenen. die op de baan naar Meenen oorzaak was geweest dat de wielrijder Duthoit, die van zijn werk kwam, eene schedelbreuk opliep, wordt tot 8 dagen gevang en 26 fr. boete f 8 dagen veroor deeld voorwaardelijk gedurende 5 jaar. De burgerlijke partij bekomt 9.000 fr. schadevergoeding d e zij gevraagd had en de rechtb; nk aanvaard het voorbehoud voor het toekomende door de burgerlijke partij gevraagd. Descamps moet de kos ten der aanstelling aan de burgerlijke partij betalen en wordt verders tct de kosten verwezen. Daar deze kosten ruim 300 fr. b.dragen wordt lijfsdwang op 1 maand bepaa'd uitgesproken Wij vernemen dat onze ijverige Volksvertegenwoordiger D" Brutsaert in onderhandeling is 1) Met het Ministerie van Landver- dediging, om te bekomen dat krach tens de nieuwe Legerwet, in de ver deeling der legerdiensten, Yper niet verstoken worde. 2) Met het Ministerie van Yzerwe- gen om een half-directen trein te be komen tusschen Kortrijk-Yper en Po- peringhe. 3) Met het Ministerie van I and- bouw en Openbare Werken: a) Om te bekomen, dat nu de aan besteding uitgeschreven is voor de herstelling van het tweede pand van het kanaal van Yper naar den Yzer (tusschen Boesinghe-Sas en de baan- brug te Roesinghe), er met den mees ten spoed gewrocht worde aan de aan besteding van de werken tot bouwen van een Sluis te Boesinghe b) Om te bekomen dat het Departe ment zich gelaste met de herstelling der waterwegen der streek of zoo niet aan de watering Het Zuiden van Veurne daartoe de noodige toelagen geve, dit om verdere overstroomingen te beletten. Het kuischen van den Poperinghe- vaart is daarin begrepen. We verzoeken vriendelijk onze be richtgevers, inzenders van nieuws, mededeelingen, aankondigingen, enz. te denken aan ALLERHEILIGEN en alles, voor deze week, zoo gauw mo gelijk op te sturen; buiten enkele korte berichten, liefst alles tegen DINSDAG AVOND. Dinsdag 23 Oktober, om 11 uur werd in St-Jozefskerk te Aalst het huwelijk ingezegend van Mijnheer Alfred Caene- peel met Mejuffer Marie-Louise Deulman. Het Ypersche Volk biedt de jong gehuwden evenals Mr en Mevr. Edmond Caenepeel onze beste gelukwenschen. Zondag laatst werd in Sint Maartens- kring eene spontane huldebetooging ge houden ter eere van E. H. Albert Roose, pastor benoemd te Vlisseghem, die, na den heropbouw van St Maartens mannen- en jongelingen congregatie, als Bestuur der dezer oud-Ypersche Patronaatinstel ling werd aangesteld. Reeds hadden de Jonkheden een plech tig afscheidsfeest op touw gezet, doch ge zien de nieuwe pastor reeds Zondag aan staande zal installeerd worden, moest men zich vergenoegen in familie de verdienstelijke priester met volle herte- lijkheid te loven en te danken. Als rondborstige onderpastor te Yper gedurende 18 jaar, bijzonder gewaardeerd door zijne lijdende en zieke parochianen; als Bestuurder der jeugd en ieverigen geestelijken leider der mannenbond van het Heilig Hart, als herinrichter der bloeiende Boldersmaatschappij van Sint Maartenskring waarvan hij de ziel was, zal de gedachtenis zijner priesterloopbaan eerst op Sint Pieters en na den oorlog op St Maartens, in onze stad gunstig be waard blijven. Vooruit en vooral katholieke Priester, en getrouw aan zijne bovennatuurlijk zending, vormde hij de Ypersche Jeugd hem toevertrouwd in den eerbied en de onderwerping aan het kerkelijk gezag, en in den geest der katholieke Actie. Onzen besten dank en gelukwenschen. God ze- gene de nieuwe Herder van Vlisseghem. Ad muitos annos Volgens onderzoek van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid wierd het index cijfer van de algemeene lijn der kleinhan delsprijzen in Belg e, op 15 Oct. 1928, bepaald op 834, in plaats van 825 op 15 September 11. In verhouding tot het gemiddelde cijfer van 1921, is de levensduurte, in Oct. 1928, gestegen van 109.71 tot 114.66 voor de uitgaven van arbeidsgezinnen, en tot 116 38 ten honderd voor burgersgezinnen met matige inkomsten Zondn^rusi. Zal alleen open zijn op Zondag 28 Oc tober, de apotheek van M. VANRO- BAEYS, Boterstraat, en op Donder dag 1 November Allerheilügen de apotheek van M. HOUTEK1ER, Meenen - straat. De Ypersche Bode het zoogezegd orgaan der zoogezegde VLamsche Katho lieken ofte beschaamde Nationalisten, leert ons in haar laatste nummer belang rijk nieuws. Wij wardeeren altijd dat nieuws dat De Ypersche Bode bron van alle «aarheid, ons wekelijksch opdischt. Zooals naar gewoonte spreekt dit orakel van hetgee er in den Katholieken Kring gebeurde als een blind man van kleuren of als eene occasie-theoloog over Pause lijke uitspraken. De berg heeft nogmaals ne muis gebaard. Rond het ontslag (wegens gezondheids redenen van den lokaalhouder van den Katholieken Kring en de uitsluiting van VIER leden die de getroffen maatregel aanvaard hebben) spint De Ypersche Bode een geweefsel van veronderstel lingen en ironische beschouwingen. En 't is me een ironie, Grof, zwart en zwaar en geheel gemaakt om zijne lezers te doen lijden Aan AL zijne levenslustige en gezon de klanten liet hij weten dat zij buiten hebben te blijven» zoo schrijft «De Ypersche Bode Wie had kunnen ver moeden de levenslustigheiden de ge zondheid van deze vier KLANTEN De Heere is 't wijs Maar zegt men niet mijn kind, schoon kind En 't gaat er van drinken, klinken, plezier maken, tappen, getal pinten en wat w<ek ik al. Daarmede ben ik het eenszegde ons een B'Stuurslid van den Katholieken Kring, aan wien wij het artikeltje der Ypersche Bode voor oogen legden. De Katholieke Krins doet noch ^an pintenrekord ro ch aan nachtrumoer. Die specialiteit laten we graag aan anderen over. Het teit dat anderen ms onder dat dubbel oogpunt de baas zijn stoort onze rust niet. Integendeel. Bij ons gaat alles in vre ^e, peis, matigheid en deftigheid. Dat is ons genoeg. Dat de vier KLANTEN (zou het een zaakje zijn waarvan kwestie in 't Vlaamsch of Vlams Huis eene compensa tie vinden verwondert ons niet. Van deze compensatie genoten zij reeds regelma tig en op voorhand Heel Yper weet hoe het er op toe- eing zegt De Ypersche Bode. Maar drommels hoe kan dit blad zoo slecht ingelicht zijn. 't Is een voorbeeld onder meer van de journalistieke knapheid van den opstel- raad. Op ZONDAG 28 OCTOBER De volgende godsdienstige gezangen zullen uitgevoerd worden a) in de Hoogmis om 9 ure Missa B M. Virginis, in 2 st. A. Meulemans Onder de offerande Regis Saperni, in 4 stemmen Kothe. b) In de mis om 10 1/2 ure Jesu corona Virginum, in 3 st. H Clemens Ave maris Stella, in 4 st. Fr. Uyttenhove. Tantum ergo, in 3 st. Bloemen. Memorare, in 3 st. L. de Vocht. Lofzang, in 3 st. J. Petit. IN ST-PIETERS om 8 Va zielmis voor Alphonse Delmotte- Bory, huisvrouw en kinders. om 10 uur Solemneele Hoogmis, IN ST-JACOBS: om 7 Vt uur gezongene mis voor Ch. Bartier. om 8</a uur zielmis voor Alph. Kerrinckx. IN ST-NIKLAAS: om8v, u. gezongene mis voor Christiana Soubry, huisvrouw Arthur Tahon. Op WOENSDAG 31 OCTOBER vigiliëdag, geboden vasten en vleesch- derving. Op DONDERDAG 1 NOVEMBER. IN ST-PIETERS: om 8v« uur zielmis voor Charles Bertier en huisvrouw. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1928. Van af den 1 November 's noens tot 2 November om middernacht, alwie ge biecht en gecommuniceerd heeft, kan bij ieder bezoek van eene kerk of openbare bidplaats eenen vollen aflaat verdienen voor de zielen in 't vagevuur. Op Allerzielendag de priesters cele- breeren, gelijk op Kerstdag, drie missen. Op Dinsdag 20 November aanstaande, geeft de Harmonie Ypriana haar Gala Con cert ter gelegenheid der Ste Ceciliafeesten. Den Zondag daarna Mis en Banket. Den Dinsdag 27 November bal met koste- looze tombola voor de Damen. De Eere leden die willen zoo goed zijn een prijs, voor bovengenoemde tombola, te geven worden vriendelijk verzocht deze aan den voorzitter te overhandigen, die de prijzen met dank zal aanveerden. Het bestuur spaart geen moeite om aan de Eereleden een prachtig koncert te ver schaffen. en de spelende leden, hebben werk op de winkel. Voor het concert is mvn aan het studeeren van eene fantaisie van «Manon het openingstuk «Egmont» Monge Czardas prachtige solo voor klnri- neite. en eindelijk een Ailegro Svmpho- nique door den bestuurder getoondicht. Voorde plechtigheid van 1 Norember twee nieuwe Marchen. Eene van onzen belgischen toondichter J.E.Strauwen: die marche draagt voor naam «Sur la tombe du Soldat Inconnu De tweede is van de Groote meester Gounod: Marche funébre de Jeanne d'Arc, en is geschikt door Parès, gewezen bestuurder der «Garde Républi- caine De liefhebbers van Schoon Muziek zul len dit nieuws met veel genoegen verne men. Beleefd verzoek te willen tegenwoor dig zijn aan de algemeene vergadering welke zal plaats grijpen op 3 November aanstaande om 20.30 uur in het lokaal. DAGORDE: Verslag der laatste algemeene verga dering. Toestand der Kas. Jaarlijks verslag. Mededeelingen. Het Komiteit van den Katholieken Kring noodigt dri gend zijne leden uit, de vaderlandsche plechtigheid te willen bijwonen die zal plaats hebben op Aller heiligen 1 November aanstaande ter nage dachtenis onzer gesneuvelde soldtten. Vergadering in den Katholieken Kring om 10 30 uur, om met het Komiteit aan 't hoofd plaats te nemen in den stoet. Allen op post Het Bestuur. DE KON1NGBOLL1NG. Za erdag laatst is de kamp afgeloopen Heer Gust. Flamey is Koning. Heer Gu-t. Delahaye prins. Acht dagen te voren begonnen he ft de wedstrijd vijf a' onden genomen. Twee en twintig ploegen waren ingeschreven, 't Is effenaf prachtig Men zag van in den beginne dat het er hardnekkig zou op toe gaan Van den eenen kant dien hertelijken Konings- of Prinsenprijs van den ande ren kant, Koning of Prins z;:n zoo een aangename maatschappij en wier leden zoo talrijk zijn, zulks verwekte den lust van velen. lederen avond waren de toeschouwers talrijk opgekomen en volgden met veel belangstelling het spel der ploegen. Het wellukken was sommigen te mee, anderen vielen do r tegenslag, zooals het meest altijd 't geval is, doch onze eerste Koning leverde in al de partijen prachtig spel. Zijn eindoverwinning werd met alge neen handgeklap begroet. Le e onze Koning. Een Afgeholde. P. S. Dit ook opdat heel Yper zou weten hoe het erop toeging in den Katho lieken Kring den Zaterdag, Zondag, Maandag en verschillige andere dagen der week, en opdat niemand zou gelooven dat de Katholieken Kring op die dagen ge sloten was. Die bereid zijn de puinen van de fabrie.k Fol te Yper volgers de voorwaarden van het beheer der Belgische spoorwegen weg te ruimen, moeten voor 29 Oc'ober 1928 prijs aangeven op zegel, bij aanbevolen brief naar M. Lemaire, ingenieur der baan te Gent, St-Pieters. STAD YPER Op Maandag 22 October 1928 om 18 ure. VERSLAG Waren afwezig Heeren Glorie, I.aton en Soete. Na het procesverbaal der laatste zitting, gaf heer Schepen D'Huvetter een klare uiteenzetting van stads fioancieën. 3 stukjes grond noodig voor de open bare wegenissen worden aangekocht. De gemeenteopcentiemen op staatsbe lastingen worden voor een 1 jaar ver nieuwd alsook deze op de honden. De nieuwe verordering op de waterver- deeling wordt verschoven tot nader on derzoek. 3 ontwerpen van wielerbanen worden gestemd. De stad brengt een stuk grond van 33oo vm. in als aandeel in de stichting van de plaatselijke maatschappij van goedkoope werkmanswoningen. Een autobusdienst Yper - Tourcoing wordt toegestaan. Een grootere toelage wordt gegeven aan den Invaliedenbond van Yper om de onkosten te dekken, van de ontvangst der Engelsche Groot-Invalieden. De onderboudsdag voor de behoeftigen in de verschillende gestichten wordt vast gesteld Hospitaal i5 fr., Moederhuis 20 fr 40, Weezenhuis en Locre elk 6 fr. daags. De rekening van het dienstjaar 1927 van den Openbaren Onderstand wordt neergelegd. Een stukje grond uit de Brielenpoort mag verkocht worden Een bijgevoegd krediet van 3i.ooofr. wordt toegestaan. De begrooting der beroepshuishouds- school der H. Familie, wordt aangeno-i men. MDelahaye neemt het woord en ze<- 't volgende Sedert eenige dagen heeft Eerweer- de Heer Deken Delaere onze stad ver- laten, en is een welverdiende rust gaar j genieten te midden zijner weeskin- ders. Jk wil dit vertrek niet onopgemerkt laten voorbijgaan, en ik denk niet dat iemand het kwalijk zal nemen, zonder in den Gemeenteraad eenige woordet te zeggen over den verdienstelijken er. heldhaftigen priester. Hij was pastoor op de parochie var. St Pieters alhier toen de vreeselijkt beschieting van de stad begon. Velen van u hebben over hem ge hoord. Ik wil nochtans hier eenige bij zonderheden geven over zijn heldhaf tig gedrag binst dien droeven tbd var. November 1914 tot Augustus 1915. Met eenige moedige heeren van staf richtte hij hier een comiteit in, voor doel hebbende de beproefde burgerbe volking ter hulp te komen. Nadat de Heer Deken Debrouwer ziek was ge vallen en in de oude Arme Klaren in zijn bed moest blijven werd hij met den Heer Stoffel de ziel ervan. Dag en nacht was hij te been; ge kwetsten haalde hij van tusschen de puinen; in zijne armen droeg hij de kleinen naar het hospitaaloveral was hij. Hier geef ik eenige regelen van Kapitein Young, protestant De grootste figuur binst het bom bardement der ongelukkige stad Yper was de heldhaftige Pastor Camiel De laere. Zijn naam dient vermeld te we zen onder de ware helden van den grooten oorlog. Alleen hij verbleef bij zijn volk, vertroostte het, moedigde het aan, stond het bij tot zijn hatsten cent. Zijne kerk, schoon hersteld, werd vier maal beschoten. Hii zelf zaagde op het dak de brandende bal ken af. Zijne pastorij was vernield; maar moedig liep hii voort. Zijn on derpastor werd gedood aan zijn zijde. Met zijn verscheurde soutaan zijn lange blonde haren, zijn mager wezen, was hij dag en nacht op de baan An dere moedige en goede burgers heb ben hun best gedaan, maar de Pastor was het hoofd, de ziel van alles. Nooit heb ik een man gekend, dien ik meer eerbiedigde, meer lief had Wanneer de armoede hier ten hoog ste was, smeekte en verkreeg hij een weinig hulp. Dan kwam de vernieling en ontruiming der stad. Hij zelf. zoo als iedereen, moest de stad verlaten, maar nauwelijks in Poperinghe. ver kreeg hij de gunst'te mogen redden hier wat nog te redden viel. Van Mei tot Augustus 1915 kwam hij regelma tig naar de stad, en, heeft Yper nog eenige kunstschatten kunnen redden, dat is grootelijks zijn werk. Ja dik wijls moest de Pastor door de bran dende puinen heen. Vrees kende hij niet. Gedurende de hevigste beschie tingen trok hij kalm in het midden van de straat, met zijn rozenkrans in de hand. Blij was hij als hij iets uit de brandende stad redden kon. De 19 Augustus 1915 was hier zij-n hatsten dag. De groote abri der oude Arme Klaren werd 's middags vernield, hon derd soldaten werden er gedood, en de stad werd aan iedereen verboden. De goede heer Delaere had al de klei ne weesjes bijeen verzameld van de ongelukkige gedoodde burgersdaar voor zou hij zorgen, en stichtte te Wisques zijn weeshuis. Binst den oor log kon hij nog eenige malen de stad bezoeken en was gelukkig de burger.' van stad diensten te kunnen bewijzen. Tedereen van ons kent zijn werk van 11a den oorlogeen der eersten hier weergekeerd, heeft hij hier reu zenwerk verricht, God ter eere en de stad ten bate. Hij was hier de kinder vriend. En nu, moe, versleten, gaat hij rus ten hij zijne weeskinderen die hii van Wisques naar St Andries heeft over gebracht. Hij gaat heen, eenvoudig, stil, zoo als hij altijd was. Maar de wenschen en de dankbaarheid van het Ypersch volk gaan met hem mede. Ik denk dat de stad zoo een groot en edel man moet herdenken, en, 1111 hii hier niet ineér is, vraag ik dat het Schepencol lege aan eene straat zijn naam geven zou, en wij terzelvertijde ook twee andere groote burgerhelden zouden herdenken, Heer Deken Debrouwer en Heer Stoffel, met hun naam aan een van Yper's straten te geven. Alzoo zouden wij een Deken Delaerestraat. een Deken Debrouwerstraat en een Arthur Stoffelstraat hebben. De vraag van G. Delahaye werd alge meen goedgekeurd en den Heer Burge meester sprak ook met den meesten lot van de drie heeren en kondigde aan dat het Schepencollegie deze beslissing zou nemen. De zitting eindigde om 9 1/4 uur. YPER- Smartelijk Ongeluk. - Vrijdag 19 dezer om 11'/a uur was de genaamde De Decker Felix, 28 jaar, elek- triekbewerker te Ukkel, vader van een kind, naar Yper gekomen om eenige her stellingen te verrichten in het kabien der Waterpompen bij den Zillebeke-vijver. Na zijn gereedschap gereed gelegd te hebben, begon hij zijn werkzaamheden- Nauwelijks daaraan begonnen werd hii j gevat door den draad der hoogspanning j met iS.ooo volt en neergebliksemd.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2