Crédit Anversois in lier en en. Ypersche Kroniek. Vergadering N.V. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beursverhandelingen. Een oproep aan de Bevolking, de Regeering, het Parlement en de Drukpers Maatschap, voor Goedkoope Woningen heeft diePen indruk op de tegenwoonR. Zoiula^rust. De verdediging der zedelijkheid Verbond der Kath. Gemeenteraadsleden Harmonie Ypriana 10e Verjaring van den Wapenstilstand Davidsfonds. Ouderdomspensioenen. Kerkelijk Nieuws. Katholieke K^ing Het Liefdadigheidssermoen "Les Dames FrancaisesCathoüqnes. Christen Middenstand. Yper. Benoeming. STERFGEVAL. HEER AUGUSTE JONCKHEERE 8TAÏ) van Vrankrijk. autogeleiders deden hunne essencebakken vullen. Moge lijks door eene sigarette. nam de essencestraal vuur en er brandden 15 huizen plat. In Zerbst. bij Maagdeburg (Beieren) heeft men den uitvaart ge vierd van den laatsten peerdentram, 't Siadsmuziek. zat in het eerste rij tuig. speelde een treurmarche; de 28 leden van het uitstervende vennoot schap zaten in de twee volgende rij tuigen en achteraan volgden te voete de straatjongens. Zoo kuierde men rond de stad. Op 4 November huldigt men in Brugge, Heer Karei De Flou, oudste lid der Ylaamsche Akadefnie, ingetre den in zijn 75 jaar. Den 17 November is 't honderd jaar sedert de geboorte van Yalenti- nus Paquai, bijgenaamd het Heilig Paterke van Hasselt Den 18 zal men op zijn geboortehuis een gedenkplaat inhuldigen. Met het invoeren te Rome van zijn proces tot Zaligverklaring, is hij geworden Eerbiedwaardig. Dat ging samen met het ontgraven van zijn lijk op 't kerkhof en het bestati- gen van den tegenwoordigen staat van zijn lichaam. Daarna werd de schrijne toegezeld en opnieuw begraven, en er wierd bekend gemaakt, dat het op zware kerkelijke straffen verboden is deelen van zijne gebeenderen weg te nemen. Aanveerdt nu Rome ten min sten drie ware mirakels, aan de tus- schenkomst van den eerbiedwaardigen toegekend, dan zal de Paus maar dat kan jaren duren overgaan tot de Zaligverklaring. Bij Londen heeft men een heer begraven, gestorven in den ouderdom van 94 jaar, nevens zijn broeder, die gestorven is over 150 jaar. Hii noemt Wheeler. Zijn vader in 17?7 trouwde op 19 jarigen ouderdom. In 1778 wierd hem een kind geboren, dat nog het zelfde jaar stierf. De vader, weduw naar geworden, was een laatste maal hertrouwd, op 75 jarigen ouderdom, namelijk in 1833 en in 1834 wierd hem eboren die heer Wheeler, nu gestor ven in den ouderdom van 94 jaar en begraven nevens zijn broeder, gebo ren en gestorven in 1778. Ernest Renan die geschreven heeft La vie de Jesus om te bewij zen zoo pochte hij dat Christus O. H. geen God is,... hij, die oud-semi narist was van St Sulpice in Parijs, is berouwloos gestorven, nadat hij het aanstaande verdwijnen van 't Katho liek Geloove voorspeld had In 1916, gedurende den oorlog ziin klein zoon F.rpest Psichari, lieutenant bij de fransche koloniale troepen, en zich be vindende in de woestenijen van 't Moorenland, bekeerde zich tot ons Geloof De uitgang van zijne bekee ring was hel bewonderen van een prachtigen sterrenhemel. Achter de verste lichten van 't uitsoansel, ver moedde ik zoo schreef hij de zie len der Apostelen, der Maagden, der Martelaren en van de ontelbare Belij ders en ik begeerde, als zij, zuiver te leven, ootmoedig en menschlievend In Italië wierd gefusilleerd de communist Delia Maggiora, omdat hij gewrocht had tegen de staatsveilig heid. Te Nemi, in de bergen, niet ver van Rome, ligt een klein meer, 167 hectaren groot, ovaal van vorme om ringd door hooge rotsen we! beboscht, overprachtig van uitzicht Keizer Ca ligula, wreed en met krankzinnige gedachten, (onder wiens beschrijving, eens in een spotgedicht vóór den oor log, Willem II van Duitschland voor gesteld wierd), en die regeerde van 37 tot 41 na Christus, had op dat meer twee prachtschepen laten bouwen, in kostbaar verguld hout en voorzien van veel kunstgewrochten Die schepen rusten sedert bijna XIX eeuwen op den bodem van 't meer. Mussolini wilt ze nu zichtbaar maken en daarom is :nen begonnen aan 't uitpompen van t meer. Krachtige draaipompen zui gen er uit 100 kubieke meters per mi nuut. De spiegel van 't meer zakt 5 centimeters per dag en men verhoopt, tegen Maart aanstaande, er mede te dalen tot aan 't bovendek van het schip, dat minst diep ligt. Dan zal men kunnen oordeelen, indien het de moei te geldt, dieper uit te pompen. De moeder van Willem II, vrouw van Keizer Frederic, dochter van Koningin Yictoria van Engeland, schreef aan haar moeder, nopens den meineedige, als deze reeds Keizer van Duitschland wasHij weet niets van sociale-, nijverheids-, koophandels- en geldzaken. Hij houdt hem maar bezig met het leger; ledereen vleit hem. uit genomen ik, zijne moederhij reist zonder einde of grond; hij misdoet al wie rond hem is; hij gelooft alles om dat hij een kiekhoofd is; hij gebruikt groote woorden en meent groote man te wezenmet al zijne haaste en be- raadloosheid, 't is een groot kind Dit is getrokken uit de uitgave der brieven van Keizerin Yictoria, in Lon den te koope. Yergelijk dat bij de vlei ertaai van een Keizersgezinde zeg gende 't Is een eerlijke Keizer en een Keizerlijke Heer Yan Londen naar Brussel, kwa men er per vliegmachien voor den Nationalen Bank van Belgie, zendin gen kistjes met goud gevuld Totale weerde 50 millioen frank. ,s Morgens vertrok het goud uit I onden en "s achternoens ten 3 u was het in den kelder van den bank, te Brussel In Berlijn was er een «kollosale» gazeketel. Daar waren kleine barsten in gekomen en men verloos te veel gaze. Men heeft hem veranderd in een gebouw voor gevangenen Een dorpspastoor ging bii den schoenmaker en vond hem in den win kel. in gezelschap van vrouw en kin deren. Crispin zegde de heer Pas tor, maak mij eens een nieuw paar schoen en neemt voor zolen vrouw tongen, dat verslijt niet! Heel wel. Mijnheer kefte de vrouw tegen, en voor bovenleder. zoude hij kunnnen nemen pastoorskelen, dat drinkt geen water i De zaak van Xieuwpoort heeft, eens te meer, onder een eigenaardig licht de gevoelens doen uitschijnen, welke in het Ministerie van Openbare Wer ken bestaan tegenover de streek wier martelaarschap het vaderland heeft gered De inwoners van dit gewest zijn daarvan geenszins verwonderd en het zijn nogmaals zij die de slacht offers zijn. Bij den terugkeer naar het vader land, beloofde op plechtige wijze Zijne Majesteit Koning Albert dat de ver woeste streek ten volle zou hersteld worden in zijn vroegeren toestand. Verscheidene Ministers kwamen de pioniers aanmoedigen en overladen met beloften. Ten einde den heropbouw te bespoe digen werd een Ministerie van Ver woeste Gewesten gesticht Deze in richting bevorderde grootelijks het in orde brengen der streek, maar zij diende geenszins om verloren bronnen en middelen van welstand terug te schenken. Integendeel, het was voor de andere Ministeries een voorwendsel om geen belang meer te stellen in ons en, wat erger is, ons te berooven van hetgeen ons sedert altijd toebehoord had. Het Koninklijk Instituut van Mees- sen, ten eeuwige dage in de Abdij van Meessen gesticht door Keizerin Ma- ria-Theresia, werd naar Lede ver plaatst De school van Weldadigheid, inge richt ten gevolge eener overeenkomst tusschen den Staat en de erfgenamen Godtschalck, waaronder de Burgerlij ke Godshuizen van Yper zich bevon den, werd niet herbouwd. Het gevang van Yper, gedeeltelijk hersteld, staat ledig. De Rijschool, school voor hoefsme den, gesticht te Yper en die voor altijd hier schenen gevestigd te zijn, werden te Brasschaet herbouwd En het schijnt dat het denkmaal opgericht aan de dooden dier scholen zelfs niet den naam van Yper meldt... Ons bataljon is steeds voorloopig te Gent, onze regimentschool is afge schaft. Het Museum Mergelynck, juweel van het vroegere Yper. werd nog niet herbouwd en de verzamelingen en meubelen uit de ramp gered, zijn er gens op den dool in de F.ikstraat te Brussel. De Haven van Nieuwpoort blijft verzand. Tien jaar zijn voorbij en men is nauwelijks begonnen aan de herstel lingen. Het Kanaal Yper-Yzer, vóór eeu wen door onze Ypersche voorvaderen gegraven, en welke gedurende den wereldoorlog tot vesting van het va derland diende, ligt nog grootendeels in verwoesting, zijn toestand afste kend tegenover de omliggende weel derige landerijen. Alleenlijk het pand bevattende de bruggen van Drie Grachten en Steenstraete be roemd in de geschiedenis van ons le ger, is bijna hersteld. Nochtans ver zekerde in 1920 de Heer Anseele, toen malige Minister van Openbare Wer ken, dat met 1923 de schepen te Yper zouden aanvaren. Weldra begint 1929 en het grootste deel der werken ligt nog uit te voeren. Weliswaar zal in November 1928 de aanbesteding der aardwerken plaats hebben, uit te voe ren tusschen Boesinghe brug en Sas, maar deze gedeeltelijke aanbestedin gen schuiven de voltooiing op de lange baan. ontmoedigen en matten onze bevolking af. Tot overmaat van ontreddering, werden de bureelen die de werken van Nieuwpoort en Yper afgeschaft De groote les van Nieuwpoort was het gevolg ervan. Het was te verwachten. Maar zal dit voor gevolg hebben het hoogere bestuur tot gezondere begrip pen te doen komen De sassen en het waternet van Nieuwpoort vereischten de tegen woordigheid van een Ingenieur De Heer Senator de Coninck de Merckem verklaarde onlangs dat de toestand zóó belangrijk en zóó ingewikkeld is dat vóór den oorlog ieder Ingenieur of bediende een proeftijd te doen had alvorens benoemd te worden. De wer ken van herstel der haven vereischten een tweeden Ingenieur. Het belangrijk net der steenwegen en de onderhoudswerken der Leie vergen de tegenwoordigheid te Yper van een Ingenieur. De werken aan het kanaal Yper-Yzer vereischten er een tweeden. Zóó handelde men in het ver leden. Wat thans gebeurt bewijst de noodzakelijkheid ervan voor de toe komst. En waarom niet? Heeft de Heer Baron Houtart niet verklaard en heeft de regeering niet besloten de op brengst van het Dawesplan te bezigen tot uitvoering van het plan der groote werken? De groote werken Het plan Da wes? Maar is dit niet de vergoeding tot herstel betaald door Duitschland en indien er een gewest is waar er nog te herstellen valt dan is het wel het onze. Het is om deze reden dat wij heden onzen oproep doen aan het Bel gische volk, aan de Regeering, aan het Parlement, aan de Drukpers. De mid delen tot ons volledig herstel zijn daar, zij zijn aan onze streek bestemd, men moet ze ons geven Een einde moet gesteld worden aan de handel wijze. waaraan wij tot nu toe onder worpen werden. De gebeurtenissen van Nieuwpoort hebben het vraagstuk voor de openba re meening gesteld. Het moet opgelost worden! De inwoners van het verwoeste land zijn hun woord getrouw gebleven: zij hebben hun doode streek doen her leven, zij ieveren thans voor hare wel vaart. De gansche wereld is daarvan getuige. Daarom is het met recht dat zij vragen dat het Vaderland de edele woorden van onzen Koning eindelijk tot werkelijkheid zouden maken, zij willen dat de verwoeste streek in haar toestand van vroeger teruggebracht worde, dat hare bevolking de plaats wederkrijge welke zij vroeger in de groote Belgische familie bekleedde. Zij vragen niets meer, zelfs niet te mogen deelen in de voordeellen ge schonken of te schenken aan andere oorden van het land. Neen, niets meer maar ook, met vastberadenheid en hardnekkigheid, niets minder! De Handel- en Nijverheidskamer van Nieuwpoort, de Voorzitter: Van Eynde. De federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper,' de Voorzit ter, A. Butaye, adv., Yper De Handel- en Nijverheidskamer van Yper, de Voorzitter: H. Vermeu len. personen gemaakt. De omha ing ten voordeele der gezinnen overtrof als opbrengst alles tot hiertoe voor dat verdienstelijk wer, gegeven was geweest. Hertelijken dank aan al degene die h hunne bijgebracht hebben om door hur: liefdadigheid schamelen wat verbeter::, te zullen kunnen bezorgen. De apvtheek van M. Van A/alle - {3hem, Statiestraat is alleen open op Zondag 4 November igz8. Onze plicht van kriste i mensch legt ons niet alleenlijk op de christene deugden te beoefenen, maar ook nog die b j ander te verdedigen, bijzonderlijk teg;en degene die vrijwillig of onvrijwillig deze willen ver nietigen of te kort doen. Wij zijn vast besloten alle plakbrieven, bekendmakingen of vertooningen, die de goede zeden kwetsen de godsdienstige verstandhoudingen vernielen en de sociale orde blootstellen, aan te klagen. Deze dagen hebben wij met afkeer, op de muren der stad Yper, een plakbrief zien uithangen, welke eene kinemaver tooning van den Omnia Groote Markt te Yper, aankondigde. De voorstelling van den plakbrief en de aankondiging van de vertooning zijn voldoende om ons toe te laten hevig protest aan te teekenen tegen die uitplakking. Wii trekken de aandacht van de be voegde overheid op dit feit en wij raden aan allen die nog de goede zeden eerbie digen, deze vertooning niet bij te wonen. Bijzonderlijk doen wij een oproep tot de ouders en wakkeren deze aan, hu ne kin deren nooit toe te laten naar vertooningen te gaan zien in zffen waar men zoo weinig de eerbaarheid eerbiedigt van het Arrondissement YPER. Op Zondag 4 November, om 2y» uur zeer stipt namiddag, in 't Christen Volks huis St Jacobstraat te Yper, Groote AI- gemeene en Allerbelangrijkste Vergade ring. DAGORDE 1. Welkomwoord van den Voorzitter. 2 Gemeentebesturen en het Onder wijs bespreking in te leid n door Advokaat Rondou uit Leuven 3. Mededeelingen aangaande de electri- ficatie van 't gewest en de buurtwe gen, door Advokaat Lommez. 4 Allerlei besprekingen. Niemand blijve dus ten achteren en elk brenge minstens een nieuw lid mede. Nam*ns het Bestuur Am. LOMMEZ. Advokaat, yper. Op Maandag 5 November aanstaande, om t) uur 's avonds in den Sultan op de Groote Markt, komt het voorloopig ko- miteit bijeen om thans een laatste hand aan 't werk te slagen. Op üe dagorde staat er 1. Opmaken van voorloopig ontwerp van standrege s dat naderhand door eene algemecne vergadering zal bekrach tigd worden. 2 Voorloopige ond'.rschrijving van het kapitaal 3. Vaststelling van datum der algemeene stichtersvtrgadering. Men ziet dus dat het werk vooruitgaat, en dat wij te Yper weldra onze definitief gestichte bouwmaatscl appij zullen heb ben. Het Bestuur der Harmonie Ypriana heeft b sloten dien heuglijken dag op plechtige wijze te vieren. Het noodigt al de maatschappijen met vaandels, laggen en kartels uit aan die betooging deel te nemen. ZONDAG 11 NOVEMBER 1928. Te 17 y, uur, vergadering op de Groote Markt, rechtover het Stadhuis. De maatschappijen plaatsen zi h achter de Harmonie Ypriana in de volgorde die ze verkiezen. Vandaar trekt de stoet naar het Brit- sche Cedenkteeken der Mee enpoort waar de Harmonie Ypriana volgende stukken uitvoert 1° Het God save the King 2° La Mort d'Ace E. Grieg. De klaroenen der brandweer blazea The Last Post Vervolgens gaat de stoet naar het Ge- denkteeken der Ypersche Gesneuvelden waar de Harmonie Ypriana i> volgende stukken itvoert: 1° De Brabant >nnc 2° La Mort d'Ace E. Grieg Deklaroenen der brandweer blazen de a Tap' oe 1 Ten slotteoptocht door de stad en uitvoering, op de Groote Markt, door de Harmonie Ypriana van het God save the King de u Marseillaise en de Braban^onne als blijk van erkentelijk heid tegenover de Engelschen, Franschen en Belgen die als helden zijn gesneuveld voor de verdediging van onzen geboorte grond. Het Bes uur der Ha monie Ypriana rekent op de medevver. ing van gansch de bevolking. Beleefd verzoek de huizen e bevlaggen! Het Bestuur. Op Donderdag 8 November a. s. zal er om 6 uren 's avonds in de zaal van St Vin- centiuscollege een feestavond gegeven worden. Heer Jules Cornil ie zal er een voor dracht houden over Yper in 't verleden Daarna zal er overgegaan worden to de erkiezing van een bestuurlid in vervan ging van een ontslaggevend lid De uitbetaling van het pensioen \an het loopende kwartaal zal gedaan worden ten stadhuize, op Maandag 5 en Dinsdag 6 November a. s., telkens van 2 tot 5 uur namiddah. De aanvullende ouderdomspen sioenen van de vier kwartalen 1928 zullen terzelfdertijd ook uitbetaald worden aan diegene die hun tweede boekje van het gemeentebestuur ontvangen hebben De ouderlingen die hun pensioen per post ten huize betaald worden, zijn ver zocht zich, voor dees maal, ook ten stad huize aan te bieden. De ontvanger VANLANDSCHOOT OP ZONDAG 4 NOVEMBER. In St MAARTENS ten 8 u. zielmis voor Félicie Louwyck, huisvrouw Polydore Andries. In St PIETERS ten 8',s u. gezongene mis voor Ronse Aitné en Zonen. In St NIKLAAS ten 8l, u zielmis voor Charles Casier. OP DINSDAG 6 NOVEMBER. In al de kerken Dienst voor de overle dene Geestelijke' en voor de overledene weldoeners der ker- en van 't Bisdom Brugge Beleefd verzoek te willen tegenwoor dig zijn aan de algemeene vergadering welke zal pbats grijpen op 3 November 1928 om 20.30 uur in het Lokaal. DAGORDE: Verslag der laatste algemeene verga dering. Toestand der Kas. Jaarlijks verslag. Mededeelingen. Het Liefdadigheidssermoen ter voor deele der arme gezinn:n door de Damen der Bermhert igheid bezocht, werd door talrijke toehoorders bijgewoond. Het machtige woord van E.P. Humblet Onder dezen titel wil de Ypersct* j Bode» de damen, die zich met het inza melen der giften voor de feesten ter eer; van de toewijding der stad an het Hei Hart bezighouden, verdacht maken Dat is echte christene geest. «Ypersche Bode het weze u gezeg; dat het geene Dames Francaises Cato- liques zijn die zich met die godvruchtig taak gelasten, doch het zijn Belgisch Katholieke Damen, die als dusdanig al ós Katholieke Onderwijsgestichten eerbed;. gen en genegen zijn. Onder dit opzicht gaan deze damen op geheel andere manie- ren te werk dan de mandatarissen der nationalisten die in Provintieraad en in de Kamers tegen de f oelaqe ten voordeele der Katholieke Hoogeschool van Leuret gestemd hebben. De lessen van Boekhouden en Engel- sche Taal zullen wetdra beginnen. Deze die begeeren die te volgen worden ver zocht zoo spoedig mogelijk hun naam op j te geven aan een der leden van he: bestuur. Maandag 12 November groote Feest- vergadering in het Christen Volkshuis om 7 uur 's avonds. Benevens eenige nuttige wenken, cenel voordracht, spel en zang, zal er een kluch- i tig blijspel St Antonius met zijn zwijn tje opgevoerd worden door jonge leden van onzen Middenstand. Ingang vrij. Dat niemand te kort zij. Breng vrienden en kennissen m de. H' t Bestuur van den Chr. Middenstand, j De Klaverbie Gewest lijk Ver bond d r Bieënteelers, Yper. - Morgen Zondag, 4 November, om 2 uur namid'-ag, in 't Christen Volks- hu:s, St-Jacobstraat, 3o, Yper, Alge meene Vergadering, Voordracht en betaling der bijdragen ig2g Bij koninklijk Besluit van 26 Okt ber 1928, is den heer Naudts, notaris teKerk- hove, Plaatsvervangend vrederechter van het Vredegerecht van het kanton Avel- ghem, notaris benoemd te Komen, in ver vanging van den heer notaris Lannoy. 0 erleden. Onze beste gelukwenschen Den 31 October is te Yp r overleden, versterkt met de HH. Sacramenten der ster 1 enden, geboren te Voorme'eele den 3 December 1843. De begraving zal plaats hebben op Za terdag 3n November, om 9 uur 30, in St-Pieterskerk. liet Ypersche Volk biedt aan den Heer Hoofdopziener van het Herbelegen Mevrouw Ververeken, zijne oprechte en christelijke rouwbetuiging. De plaats van leerares van note eer (meisjes lagere graad) en zang is pen in Yper's Muziekschool Aanvraag in te dienen b M Van Nieuwenhove, voorzitt r va Bfstuurraad dt r Mu iekschoo t< selstr., 47, Yper, vóór 10 N - e - l>e< Wie ge n diploma van leer ares b 1 zal een examen moeten onderaan vóór den Heer Opziener van 's R1+ Muziekscholen. De voorwr arden van dit examen zullen ter kennis der aan- vraagsters gebracht worden. Acntal uren les per jaar 82+82=164 jaar wedde 820+1640=2460 fr. en terug betaling van het spoorabonnement, Yper, den 23 October 1928. De Burgemeester, H. SOBRY. YPER. Konijner.dieven. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag zijn dieven bij Ghequiere aan de Brijse binnen gebroken Z'j hebben acht sc! oone konijnen gastolen Klachtweed door den bestoler e bij de gendarmerie ingediend. Nog dieven. Verledene week wer den in St Jabobskerk alhier verscheidene offerblokken opengebroken en den inhoud ervan geroofd. Ware het niet geraadzaam wanneer soortgelijke diefstal bestatigd wordt daarvan seffens inken te doen Me1 zoo te handelen kan men het opzoeken der daders vergemakkelijken.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2