BERICHT aan de Inschrijvers Kiezepslijsten oe socialisten en de Amnestie Christen uierueruereond. - vper CDeet ge cuat Rechterlijke Kroniek 60" Jaar. - Nummer 46. 30 Centiemen. Zaterdag 17 November 1928. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper CECIIil A Het 4e Gebod Eert Vader en Moeder DOOD EN NIET DOOD. Vrede op Aarde aan de Menschen van Goeden Wil. De Meiden van Mevrouw Kraalman Reidansen AANKOOP VERKOOP Ijct 1)jjiTscl)c Volk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 £r. Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j- CASIER) waar op alle wekedagen alie inlichtingen te bekomen zijn van li tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Al degenen die van heden af eene inschrijving nemen, voor het jaar 1929, op Het Ypersche Volk zullen het week blad kosteloos ontvangen tot I Januari 1929. De kosten der inschrijving beloopen tot 15 franken. STAD YPER De Burgemeester en Schepenen In nakoming van artikel 28 van het Kies wetboek en artikel G der wet van 15 April 1920, gewijzigd door deze van 11 Augustus 1928. Berichten hunne medeburgers dat de lijsten tan de parlementskiezers en man nelijke gemeenteraadskiezers, voor 1929- 1931, en van de vrouwelijke gemeente raadskiezers voor 1929-1932, voorloopig gesloten op 20 September 1928,ter inzage van het publiek zullen neergelegd worden, vanaf 23 September 1928 tot 10 Februari 1929, in het gem :entesecretariaat en in het arrondissements-commissariaat. Alle bezwaren moeten ingediend wor den ten laatste tegen 20 November. Wij wakkeren onze vrienden aan de Kiezerslijsten te gaan nazien en indien zij daaromtrent opmerkingen mogen te maken hebben, daarvan kennis te willen gaan geven in den "Katholieken Kring,. Rijssölstraat en in het Yolkshuis (Christene Werkersvereeni- fng) St-Jacobstraat, alwaar ook iezerslijsten ter inzage berusten Romeinsche Legende. Cecilia behoorde tot de edele en se- natoriale familie der Ccecilianen, was machtig rijk en Kerstin. Als Kerstin verwachtte zij haar van eens daags den marteldood te moeten sterven en voor dien heugelijken dag, had zij zich verveerdigd een pracht- kleed in goudlaken. Eeuwige zuiver heid had zij den Heer beloofd en tegen haren wil in, wierd zij door hare ouders ten huwelijke gegeven aan een roemrijken edelman, Valeriaan bij na me. Mijn vriend zegde de edele bruid tot haren bruidegom een geheim moet ik u veropenbaren. On der de bewaking van een Engel sta ik Laat mij dien Engel zien antwoordde Valeriaanen Cecilia Dien Engel kunt gij niet zien, zoo gij geen Christen wordt Daar nu Vale riaan met dit laatste instemde, zond Cecilia hem bij nachte naar de Cata combe, waar Paus Urbanus statie of plechtige wacht hield met de geloo- vigen, om op een martelarengraf de HH. Geheimen te celebreeren. Met den pand, door Cecilia hem overhan digd, te toonen, gerocht hij bij den Paus, die hem na noodig onderwijs doopte. Terug in Cecilia's paleis, vond hij ze in gesprek met haren F.ngel bewaarder. Samen nu bewrochten zij de bekeering van Tiburce, Valeriaans broeder, en weinig tijd later stierven zij alle drie den marteldood. Als Cecilia naar het tribunaal ging, waar zij als Kerstin gedagveerdigd was, had'zij haar prachtkleed in goud laken aangetrokken. Zij wierd veroor deeld om versmacht te worden in hare warme badzaal, hetgeen de rechter aanzag als eenen zoeten dood en waar toe hij haar veroordeelde, in aanmer king nemende hare hooge en roem rijke afkomst. Opgesloten in die zaal, miek men een geheelen dag geweldig vuur in 't verwarmenstelsel, hypo- causte genoemd, en er onder gele gen. De warme lucht, die langs de warmtespuigers gedurig ingespoten wierd in de kamer waar Cecilia zat, schade haar niet en als men na 24 uren binnen trad, vond men de Maagd ga ve en gezond. Een beul wierd dan gezonden om haar te onthoofden. Drie maal sloeg hij en het hoofd was nog niet gescheiden van den romp, waarop hij de vlucht nam. ze latende liggen, badende in haar bloed. Paus Urbanus en de Christenen kwamen Cecilia bij staan, die nog drie dagen leefde En als ze den laatsten adem uitblies, zij had haar aangezicht grondwaarts ge keerd hare armen waren uitgestrekt, langs haar lichaam en op den kant der aanwezigen: Met de eene hand toon de zij éénen vinger, dat wasIk ge loof in één God en met de andere drie: «en in drie Personen». In die houding wierd ze ter aarde besteld in hare familiebegraafplaats, langs den Appiaansche Heirweg. Die hegraaf- plaats wierd kerkeigendomMen be groef er naderhand de pauzen en zij is geworden de vermaarde Catacombe van St Callixte. In 822 vervoerde men Cecilia's lichaam, wel bewaard, naar haar paleis, dat intusschentijd her schapen geweest was in Basiliek. In 1599, veertien eeuwen na haren dood, opende Kardinaal Sfondrat een laat ste maal haar graf en steeds zag men er Cecilia in liggen, wel bewaard, dra gende het kleed in goudlaken met martelbloed besmeurd, latende zien drie houwen in den nek en toonende één en drie vingeren. Dan heeft kun stenaar Maderno in wit marmer het vermaard beeld gemaakt, dit gezicht trouw weergevend en versierend het hoogaltaar van bovengemelde Basi liek. Het welgekend Cecilia's lied, dat op 22 November veel gespeeld en ge zongen word, is eene oude melodie, bezingende niet de Heilige Patrones der muziekliefhebbers, maar de legen darische bruid van eenen herder: Men zag Cecilia wandelen, Langs een waterenkant, Cecilia, Cecilia, Met hloemkes in haar hand De Werkman heeft het ver amnestie. Dat komt van wege een socialist een weinig verdacht voor. Wij herinneren ons hoe het herop toeging bij de Socio's in de eerste ja ren na den oorlog toen er van amne stie sprake was. Zij hadden dan hunne vertegenwoordigers in het ministerie en wilden daar niets van weten. Maar nu zij ten gevolge van de on vergetelijke diensten die zij aan het land bewezen hebben (had het nog een jaar geduurd, Belgie was om zeepe vriendelijk afgedankt werden en het verlies van de ministerieele zeteltjes niet kunnen verkroppen, vinden zij a'le gelegenheden goed en nemen deze ten bate om aan het Ministerie die aan het bewind is al de mogelijke stokken in 't wiel te steken en al de mogelijke hinderlagen te spannen. Nu de legerkwestie (hun stok paardje) in de Kamers gestemd is doen die komedianten aan amnestie. Ze kunnen immers de prachtige uit slagen van de ministeries die hen op volgden niet slikken. Ze willen aan 't beheer al moest het Land den dieperik in. Op Zondag 18 November, om 6 uur en Maandag 19, om 8 uur, Groot Tooneel- feest door KUNST ADELT Men zal opvoeren het familiedrama en het onovertrefbaar blijspel Kaarten Voorbehouden 4 fr. Niet voorbehouden 2 fr. 50, van nu af te beko men in de Coöperatieve Winkels Elver- dinghestraat, 4 Zonrebekesteenweg, 11 en in 't Christen Volkshuis, Sint Jacob- s raat, 30. Tusschen de bedrijven Radio-Concert Groot Tooneelfeest gegeven door de afdeeling van 't Christen Werkersver- bond: DE LENTEMEISJES Op Zondag 25 November om 5 uur en op Maandag 26 November om 7 uur in de feestzaal van 't Christen Volkshuis, men zal opvoeren het sociaal drama en als kluchtspel als bijnummer Vrijen ingang voor al onze huisgezinnen. Vcor wie geen lid is algemeene ingangsprijs 's Zondags 1 fr. 's Maan dags 2 fr. Onkel Sam is voorgesteld dragende een broek gestrirpt wit en rood en een hoogen hoed met veel sterren. Het ge- taT striepen en h?*t getal sterren is het getal der StateD die den Bondstaat vormen der Yervenigde Staten van Noord-Amerika. leder Staat heeft zijne wetgevende Kamers en zijnen Gouverneur. De Staten samen hebben een algemeen parlement, te huis in Washington, en. dén algemeenen Gou verneur noemt men President, die ge kozen wordt door al de Amerikanen van al de Staten, voor een termijn van 4 jaar. Van dezer dagen was er stem ming voor een nieuwen President. Men had te kiezen tusschen twee Kan didaten Heer Hoover, die gedurende en na den oorlog zeer ve .1 deed voor Belgie, Protesta'nt en Republikein; Heer Smith, Gouverneur van den Staat New-YorlT, Democraat en Ka tholiek. Op de 120 millioen inwoners der Staten zijn |eï 18 millioen Katho lieken. Heer Ho »ver wierd gekozen met groote meerderheid en een van de eerste gelukwenschende telegrammen die hij ontving, was van zijn tegen strever Heer Smith, aan wien hij ook geheel beleefd afitwoordde. Heer Smith is van zeer nederige af komst en begon zijn loophaan als ga- zetverkoopers. In Amerika, lieden die tot hoogen stand geraken, niet door afgedeelde fortui;! of door familie be trekkingen, maar door eigen krachten, noemt menself made man d.i. een man,die zijn eigen zeiven gevormd heeft. Wat altijd een groote eer is. In de VereenuHe Staten is een wet in-wozgc. -vcrbnÉeOTichr -'f-gcl »rcüfc van-at wat alcohol bevat, zelfs wijn en bier. Is dat de volmaaktheid? In de eerste helft van 1928, heeft men moeten 60 duizend personen boeten, wat op bracht 7 millioen dollars; men heeft aangeslegen 20 vreemde smokkel- vaartuigen en 400 Amerikaansche en volgens eene Eligelsche gazet, één Amerikaan drinkt nu twee maal zoo veel gistende dranken of één En- gelschman, maar daaronder veel schadenden alcohol en veel slechten wijn. Te Quaregnon, die de socialen aan zien als een van hunne strekste burch ten, aangezien de plakbrief aankon digende de eerste kiesmeeting, als op schrift droeg«Quaregnon-la-Rouge», heeft er meeting geweest: Drie voorname sprekers en een aanwezig publiek van 18 man. 4c* De Congoboot Thysville is bin nen, sedert .Vrijdag 9 dezer. In de Gasconje-golf wierd in zee gelaten de aan boord gestorvene G. Lahaye. Vol gens de zeewetten, als iemand sterft aan boord en 't is nog verschillige da gen vóór men aan land komt. het lichaam wordt gebonden op eene plank, aan de voeten wordtvastge maakt een zwaar gewicht, het schip stopt en terwijl een priester en is er geen aan boord, de Kapitein een gebed prevelt, laat men de planke glij den in 't water. Dit schuift open, dan weder toe en het lijk zinkt tot in het diepste der zee. Daar rechtstaande zal het de verrijzenis afwachten. Jupiter is de klare niet pinkelende ster, die wij nu des avonds in 't zuiden ontwaren. Dat zij niet pinkelt bewijst, dat zij eigenlijk geen ster is, die brandt, maar eene planeet die ons, zoo als de maan, het zonlicht weerkaatst. De wereldbol is ook eene planeet, veel kleiner dan Jupiter en grooter dan de planeet Mercurius. Wij staan vast op onzen grond, omdat wij door de massa van onzen aardbol aangetrokken zijn. Moesten wij staan op den veel groo- tere Jupiter, wij zouden zoodanig aan getrokken worden, dat wij met moeite onzen voet van den grond zouden los krijgen en moesten wij ons bevinden op Mercurius, daar wij te weinig zou den aangetrokken zijn, het minste windeken zoude ons omblazen. Verleden week had plaats te Londen de inhuldiging van den I ord-Major, voor 't jaar 1929. De Lord-Major is de burgemeester van 't hertje der stad. dat men noemt Citv of Lon don het geheel oud Londen, niet al te groot, en waar dat nu de bijzonder ste banken en handelsgebouwen zich bevinden. Als de Koning in of door de City rijden gaat. aan de gemeente grens, volgens oud gebruik, houden de koninklijke gespannen stil en men doet vragen aan den Lord-Major of de Koning door mag. Op de groote banketten, door den Lord gegeven in de Guild-Hall (het stadhuis zoude men hier zeggen), bij het inzetten van den heildronk, drinkt de Lord uit een over- grooten gouden beker en zet hem over aan de genoodigden, die er allen reke- wijs uit nutten. In Vrankrijk zit het niet pluis* M. Poincaré om een nieuw ministerie te vormen, schijnt wat te willen toege ven aan de schreeuwerso. m het streven naar de eenige school d. i. dat al de kinders zoudèn moeten gaan naar de Staatsscholen. In Belgie be gon de schoolstrijd in 1879 en de Ka tholieken, die eens waren, hebben hem gewonnen. In Vrankrijk begon hij in 1880 en de Katholieken, die daar el kander niet verstonden, hebben hem verloren. Eerst schafte men af alle toelagen aan de vrije scholen, dat was Gelijkheid Nu zoude men willen alle vrije scholen doen sluiten, dat zal wezen Vrijheid Voor wat be treft de Broederlijkheid der fran- sche leus, zoek ze mij bij die fanatie- kers In Amerika, sedert één maand loo- pen er autobussen, in 5)4 dagen, van New-York naar Los-Angeles, d.i. 5500 kilometers ver. In den auto is er plaats voor 25 man, die er in kunnen warm eten nutten en den nacht overbrengen, uitgestrekt op smalle bedden. "Tijdens de na-oorlogsche omwente ling in Weenen, wierd verkocht een Persisch tapijt, 400 jaar oud, toebe- hoorènd aan 't Keizerlijk hof, voor 23.100 pond. Van Jantje tot Toontje wierd het overgezet en de milliardaire Rockefeller biedt nu er voor 100.000 pond, d.i. 17.500.000 fr. Jammer dat het het uwe niet is Men beweert dat vlieger Craig (een Engel schman) gevlogen heeft met eene snelheid van 552 km. per uur. Gedurende dat vliegen, kon men nau welijks het vliegtuig ontwaren, waar achter zichtbaar was een striep zwar te rook. Waar zal men stoppen? Een gevaar, dat men niet noemt, is het uitéénvliegen der draaiende deelen, door de centervluchtende kracht (for ce centrifuge), als het rondschijveren te fel wordt. In den Haver loste men uitheemsch hout komende van Colon, (Midden- Amerika). Uit het hout kwamen te voorschijn kevers (soort avondrullen) met schitterende dekvleugels, dewelke gebruikt worden door juweliers. Vrouwen en kinderen, die ter plaats waren, mieken zich er meester van en gingen ze verkoopen, hij den goud smid, die betaalde 3,50 fr. het stuk... in fransch geld!... Uitwerpen door vuurbergen van la va, dat is ziedende stof gelijkende aan gloeiende ijzer zoo warm dat het vloeibaar wordt, en die verkoeld, gelijkt aan zwarte en zeer har de rotsesteen is gemeenlijk vooraf gegaan door onderaardsch gerommel, door aardbeving en door gloeienden asschenregen. Al deze onheilspellende teekens hebben zich niet voorgedaan, bij het in werking komen van den Etna, vuurberg in Sicilië. De lavamas sa, die uit den krater overloopt en langs de hellingen ven den berg af daalt. is een alvernielende stroom, twee kilometers breed en 4 meters per minute vooruitloopend. Wat men som wijlen doen kan, is voorzichtig nade ren tot aan den zoom van dien vuur stroom, haastig het onderste deel van een geldstuk, dat men recht houdt, in de lava doppen en er mede vluchten Want de lava is voor goed gesondeerd aan 't muntstuk en niet meer afscheid- baar. Als die lavastroom planterijen van oranje-appelboomen bereikt, na tuurlijk zijn alle boomen aanstonds opgebrand en komt hij in dorp of stad, wat brandbaar is gaat in de vlammen op en 't overige, metalen en steenen, wordt voor altijd in een lava-graf ge- cimenteerd. Over 10 jaar wierd de Wapenstil stand besproken, den 8 November in den salon-wagen van Foch, staande in een verlaten hoek van 't Compiè- gne-woud. Als de vier onderhande laars binnen kwamen vertelt Maar schalk Foch zij hielden zich stijf en waren bleek. Erzberger vroeg mij, met niet klare stem, te mogen zijne gezellen voorstellen. Ik antwoordde: Hebt gij papieren? Wij zullen ze na gaan. Daarop toonden zij mij een geschrift van Kanselier Max van Ba- de, hetgeen ik genoegzaam oordeelde. Dan zegde ik aan ErzbergerWat be geert gij Wij komen het voorstel der verbondenen tot wapenstilstand afvragen. Voorstellen doen wij niet. De vier duitschen bezagen elkander en graaf Obendorff antwoorddeZeg ons, heer Maarschalk, hoe wij spreken moeten. Ik hernamVerlangt gij werkelijk een wapenstilstand? Ja. Hewel, heeren, zet u. Ik las traag zaam de voorwaarden en na ieder deel zweeg ik, om 't gezegde te laten ver talen door den taaisman. Gedurende Ie vertaling, bezag ik de wezens, die van langs om meer verbleekten Mij dunkt, Winterfelt (een generaal) weende. Na de lezing bood ik hun het geschrift aan, zeggendeHeeren, gij hebt 72 uren om er op te antwoorden. Om de liefde Gods, heer Maar schalk, wedervoer Erzberger, wacht geen 72 uren, maar staak aanstonds de vijandelijkheden. Onze legers zijn tuchtloosBolchevisme bedreigt ze en dat bolchevisme kan geheel Duitsch- land aantasten en Vrankrijk ook be smetten. Hoe het staat met uwe le gers weet ik niet. Ik ken de mijne en niet alleenlijk zullen wij den aanval niet schorsen, maar nog heviger door drijven. 't Was het einde en de gevolmachtigden stonden op en ver trokken Liechtenstein is een der 4 kleine Staten van Europa, samen met St Ma rino in Italië, Monaco in Vrankrijk en Andorre in de Spaansche Pyreneën. Liechtenstein, 150 vierkante kilome ters groot heeft geen soldaten De 12 November 11., was het 70 jaar dat cle tegenwoordige prins bemind en ge acht van burgers en hoeren, zijn troontje beklom. Judokus, kempische boer, had een geleerden paster, die de Schriftuur las, niet alleenlijk in 't latijn en 't grieksch maar ook in 't hebreeuwsch. Judokus ging eens naar de pastorij causa een zielmis en moest binnen gaan in de studieplaats van den heer Pastoor. Blijde van iemand te zien zegde de pastoor 't is twee dagen dat ik vruchteloos studeer op dezen regel van mijnen hebreeuwschen bijbel Zie ging hij voort en hij nam een pot lood als wij schrijven Mgr ieder een weet dat dit is Monseigneur en dat Mr Mijnheer is. In 't vlaamsch hebben wij weinig zulke schrijfwijzen, maar in 't oud hebreeuwsch zijn al de woorden zulkdanig en men schreef dus alleenlijk de medeklinkers. Later om "de zaak te vergemakkelijken zette men tusschen de medeklinkers pun tjes, die, volgens getal en plaatse, aan wezen welke klank of klinker men moeste tuschenlasschen. Hewel bezie dit puntje: Ware het daar niet, de zin is klaar, maar nu is hij onverstaan baar. Judokus schoof nader, be keek dat puntje en hij die destijds op de kostschool in een Livre de poli- tesse geleerd had, wanneer en hoe men mocht spreken, zegde heel be leefd Heer Pastoor, zonder u kwa lijk nemen, maar dat puntje is het handteeken van... eene vlieg! De pastoor keek daarop ook nader, schartte voorzichtig met den nagel van zijn vinger en 't puntje verdween. Waarachtig - riep hij uit en dat moet gemeld worden in de gazet, dat er hier vliegen, evenals gemeene ketters, de Schriftuur vervalschen. van aandeelen LUB1LASH Schrijven naar 't bureel van dit blad, onder letters U. R D. Degroote Angèle voor slagen aan de kinders van haren gebuur, een Engelsch- man en voor beleedigingen aan dezen toegestuurd, wordt veroordeeld tot 26 fr of 8 dagen voor het le feit en tot 5 fr. of 1 dag voor het 2e feit, voorwaardelijk gedurende 3 en 1 jaar. De burgerlijke

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 1