Crédit Anversois Heilig Hartefeesten. Gemeenteraad - Zitting 'S KONINGS NAAMDAG Rechterlijke Kroniek Dixmudestraat, 18, YPER Ypersche Kroniek. Xoixla^vust. Electrificatie van het Arrondissement Yper. Kerkelijk Nieuws. Octaaf van Ste Barbara in St Maertenskerk. Davidsfonds. Derde-Orde. Drielingstraatje. Elk zijn huis en hof. Gendarmerie. Feestzaal van 't Christen Werkersverbond. Zestig personen aan een vreeselijk ongeluk ontsnapt. Beoordeelingen en daden stad' VPER IN DE KAMER. Benoemingen. DE KATHOLIEKE SCHOLEN STERFGEVAL. Rouwbericht Vrouw Romanie D'HONT BENOEMING. GHELUWE. Het hevig Ornxtedet* Donderdag werd de zaak ten laste van Vancup. ernolle opgeroepen Deze wordt betich oorzaak te zijn geweest \an een autoongeva! te St Elooi Voormezee- le .ongeval waar Casier Cam landbou wer en herbe gier aldaar, een been cr- loren heeft Na verhoor der getuigen en pleidooien der advokaten van beide par- partijen, sloot het openbaar ministerie zich aan bij her rekwisitoriuaf door den eersten verdediger an Casier uitgespro ken De rechtbank verklaarde toekomende "week uitspraak in de zaak te doen. Van Meenen van Zonnebeke wordt voor dronkenschap, braak van goederen, enz., tot volgende straften veroordeeld voor bedreigingen tot 50 fr. of 15 dagen 2 boeten van 30 fr. en dan nog 50 fr. of 10 dagen, voorwaardelijfc gedurende 5 jaar. Winne Jos wegens slagen aan Van Meenen bekomt 50 fr. of 15 dagen Werbrouck Henri, Deruytter Elo- die en Werbrouck Ch van Hooglede, beticht van schriftvervalsching worden ieder tot 1 maand gevang veroordeeld Voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Vermeulen Cyriel van Passchendaele wordt voor smaad tegen de politie tot 20 fr. of 8 dagen veroordeeld Voorwaar delijk gedurende 3 j tar. Struye Anna van Reninghelst, voor het schrijven van naamlooze brieven, las terlijke aintijdingen bevattend, wo d' tot 100 fr. boete of 1 maand gevang veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. i mmmmmm N. V. mnnamnm Allo Bank- en Beurs ver handelingen. De apotheek van M. Hcutekipr, Meenenstraat. zal alleen open zijn op Zon dag 2 December 1928. «YPRIANA». Ste Ceciliafeest. Zondag laatst vierde Ypriana .hare patrones Ste Cecilia, en feest vie ren zonder eens zen voeten onder tafel te steken, dat en gaat niet.. Van rond 12 u. en half kont ge onze flinke Yprianisten in kleine groeptjes al wandelen zien afzakken naar de Con tinental, waar dit aangenaam feest moest plaats grijpen. Als we rond 1 u. boven in de groote zaal kwamen was het daar als een mierennest, 'k Peisde op 't appel en 'k zocht naar Ray mond, maar 'k zag weldra dat hij reeds zen mes had neergelegd en 'k zei in mijn zeiven: 't En is geen «appel», 't en is ook niet hoogst noodig. Een oogenblik stilte en dan al met eens, brak het openingsstuk of ouverture los, gespeeld door honderd en zoovele lepels op honderd en zoovele soeptel- jooren. De chef vergat de maat te slaan en 't was me alzoo een cacopho- nie, ze deed deugd aan 't hert en ook aan de maag. Daarna kregen we nog een paar morceaux de resistance gespeeld door messen en vorken met begeleiding van glazengekletter zon der solisten, en 't geen me daar meest opviel was dat er daar eenige waren die minstens 10 a 15 tijden ten achte ren waren, ze konden niet gedaan krijgen met de anderen, 't loog zeker aan de embouchure. Al met eens schalde een tuithoorn, 't werd er zoo stil, zoo stil, dat men een muis had hooren loopén, en Heer Gruwez, Voorzitter van Ypriana kwam aan het woord. Op de manier waarvan hij het handje heeft,bedankte hij al de aanwezigen voor de belang stelling die ze toonen aan Ypriana wierp wat bloemen rechts en wat bloe men links, en eindigde met hulde te brengen aan den ijverigen Onder- Voorzitter van Ypriana M. Ar- inand Donck, en bood hem in naam der maatschappij, zijn portret aan. Oorverdoovend handgeklap onthaalde deze woorden, bewijs dat M. Donck de welverdiende sympathie van alle muziekanten wegdraagt. Kwamen nog beurtelings aan het woord, den Heer A. Van Eegroo. ta lentvollen bestuurder van Ypriana die de groote verdiensten van den Heer Gruwez, als Voorzitter van Ypriana in korte maar diepgevoel de woorden deed uitschijnen. M. Ver gracht, bevelhebber van ons pompiers korps. M. Armand Donck, Onder- Voorzitter, M. Seys, nieuwe officier van Yprianaen M. Beirnaert, steunpilaar van de maatschappij In dezelfde gemoedelijke stemming ging het feest voort tot dat het uur van scheiden gekomen was, en eiken deen er van onder trok, verheugd van zea dag. en gelukkig van te hebben kunnen bestatigen dat Ypriana on der de wijze leiding van zijn voorman nen, waaronder we M. Aimé Gruwez, voorenop moeten noemen, op den weg zooveel jaren in geslagen altijd voor uitgaat en altijd maar toeneemt in verstandhouding, kunde en getal, ten bate van onze geliefde moederstad. Een die er was. Het Verbond der Katholieke Gemeen teraadsleden van het Arrondissement Vp.-r belegt op Zondag 2 December aanstaan de, om 2 i uur stipt in het Christen Volkshuis, St Jacobstraat te Yper, eene vergadering waarop dit onderwerp z 1 behandeld worden d^or M CLOËDT, hoofdingenieur der Provincie. Alle Gemeenteraadsleden van gansch het Arrondissement worden dringend ui'- genoodigd op deze vergadering tegen woordig te zijn. Het is voor ons arron dissement eene kwestie van groot belang, en allen moeten samenwerken, om deze electrificatie te bekomen. Daarom mag geen enkele gemeente uit zondering maken, al de gemeenteraads leden zonder onderscheid van gedachte zouden er moeten tegenwoordig zijn, ten minste moet ieder gemeente op deze ver gadering vertegenwoordigd zijn door en kele afgevaardigden. De gemeentesecretarissen worden ook uitgenoodigd. Namens het Bestuur: De Voorzitter, De Schrijver R. DECI.ERCQ ADV. LOMMEZ Schepen der Stad Yper. Provincieraadslid. Op ZONDAG 2 DECEMBER 1928. In St MAARTENS ten 8 uur zielmis voor de Afgestorvene Leden van Ste Barbara's Broederschap; ten 11 '/j uur zielmis voor Ossieur Frans en Dochter Simona. In St PIETERS ten8ys uur zielmis voor Dethoor Jules en Emma Hoste. In St JACOBS ten J1/, uur zielmis voor Sinave Louise ten 8'A uur gezongen mis voor Welken- huyze Jan. In St NIK LA AIS ten 8 Va uur gezongen mis voor Verschoot Jules. Op MAANDAG 3 DECEMBER 1928. In St PIETERS ten q uur solemneele mis ter eere van St Eloi. Op DONDERDAG 6 DECEMBER 1928. In St PIETERS ten 734 uur zielmis voor Mevr, Wed. Versailles. Voor het eerst sedert den oorlog, zal dees jaar de oude traditie weer aange knoopt worden, in St Maertenskerk de plechtige Octaaf van St Barbara te hou den. Het is te hopen dat die plechtigheid evenals vroeger door de christene Yper lingen goed zal gevierd worden en dat de diensten en de sermoenen druk zullen hij gewoond worden. Zondag 2n December, te 6 1/2 uur, Al- gemeene Communie voor de leden van den Bond van het H. Hart. Te 8 uur, mis voor de overleden leden van het Broeder schap der H. Barbara. Te 10 uur, de hoogmis, te 11 1/2 uur,zielmis voor wijlen Frans Ossieur en dochter Simonne Te 2 1/2 uur, vespers, lof en sermoen. Woensdag 5 December zal om 18 uren in St-Vincentius-Kollegie gegeven wor den Filmreis naar de Noordkaap. Op Maandag 10 December zal E. H. Bernaerts om 18 uren in St- Vincentius- Kollegie eene voordracht geven over Vlaamsch Tooneel Een Kon. Besluit r x keurt 1928 a~ de in fsch aften van 25 November Keurt een plan goéd voor het affen van het Drielingstraatje komen de Lange Thouroutstraat. Wij raden alle burgers, boeren en werklieden aan, eigenaars te worden van hun huis en hof, want eigen heerd is goud weerd, in eigen woning is men koning, wedden en winsten, loonen en bijloonen, zijn zoo hoog geklommen, dat elk erdoor een eigendom kan betrachten. De huis- en landpachten rijzen daarentegen zoo hoog, dat elk er belang bij heeft een huis en hof te koopen of eene woning te bou wen, liever dan ze hoog en duur te pachten, zonder er ooit iets van te bezit ten, en met gevaar van steeds verhoogde pachtprijzen of schadelijke uitdrijvingen. Betaalt men bij voorbeeld 1200 fr. pacht 's jaars, men heeft er belang bij een huis te koopen of te bouwen van 20.000 fr., en van desnoods 20.000 fr. te ontleenen, aan Eigen heerd b v., om weer te geven in verscheidene jaren, verhouding van 1200 fr., ofó °/o "s jaars, zoo wordt men eige naar na korten tijd. Men zegt soms, er zijn geene werk manshuizen te koop in ons verwoest ge west. Verschooning, het Ministerie van Financien en Domeinen liet onlangs toe aan een zijner ambtenaren, M. Tvber- ghein te Brugge, van 2 huizen met elk meer dan tien aren land, gelegen te Zon nebeke, in den tuinwijk, te verkoopen voor 10 000 en 11.000 fr. Daaruit mag men afleiden dat de Staat al zijne goed- koope woningen van den Tuinwijk van Zonnebeke, alsmede deze van Kaltvaart en de Ligy wijk te Yper zou verkoopen. De min vermogende personen die eene goedkoope woning koopen. krijgen ver mindering van de helft der rechten gehe ven door den staat op koopakten, en deze die eene bouwen krijgen aanzienloke premien van Staat en Provincie. Hoe komt het dat Yper nog geene gen darmerie heeft. Volgens Kon. Besluit van3 Maart 1923, is Belgie's grondgebied verdeeld in groe pen, compagnies, districten en kantons Gendarmerie, als volgt Groep Gent. Compagnies Districten Kant. Dendei monde. Gent. Brugge. Dendermonde Aalst Geeraarsbergen St-Niklaas Gent Oudenaarde Devnze Eecloo Brugge Veurne Oostende 9 10 8 8 7 8 9 9 8 10 8 12 Kortrijk Kortrijk. Rousselare Yper 9 enz. voor de andere groepen Antwerpen, Bergen, Namen, Luik en Brussel. Al de gendarmeriedistrieten hebben een gendarmeriegebouw, zelfs meenen wij, dat er eene gendarmerie is in ieder kanton. Waarom blijft Yper er zonder, alhoewel distrikt met 9 gendarmeriekantons Staat en Stad hebben een uitgestrekten grond, west en noord van het celgevang, die nog ongebruikt is, en waar de gerievigste gendarmerie van Belgie kon gebouwd worden, 't Is jaren geleden, dat M. Ruzette, als hij minister was, er op peisde maar zonder hand aan 't werk te slaan. Lentemeisjes. Zondag en Maandag 11. hadden wij de twee opvoeringen van het tooneelfeest der Lentemeisjes... Door het stormweder hebben wij her haalde keeren zonder electrisch licht ge steld geweest... en in betrek daarmede dient het publiek uit ter herten bedankt te worden omdat zij met zooveel geduld en zonder stoornis die kleine tegenslag ver droegen.. geen rozen zonder doornen, zegt het spreekwoord, en voorzeker is het bovengemelde het eenig doornke geweest aan de prachtige roos die de welgelukte opvoering was voorwaar twee Zonda gen na een mochten wij oprecht van schoon tooneel genieten... Zoowel de klucht als het drama verdie nen een eervolle melding... zoowel in be trek met de opvoering als in opzicht van goede christene sociale strekking De Reidansen, opgevoerd door onze jongste zusterkes werden de twee avonden om hunne bevalligheid gebiseerd... Doet zoo voort Lentemeisjes uwe ouders en uwe organisatie zijn fier over U... doet alzoo voort... geen weken gaan voorbij of nieuwe leden worden in onze vrouwen en meisjesafdeelingen ingeschre ven... doet alzoo voort... en gij bewijst grooten dienst aan U zeiven en aan den evenmensch. Met Kerstdag opvoering van HET STERRETJE VAN BETHLEHEM Kerstdrama, en onze jeugdige Kajotters zullen er als klucht bijvoegen DE SNIP PEN Klucht waarmede zij op 3" Zon dag van Januari optrekken naar Pope- ringhe voor den tooneelwedstrijd der K.A J. Vrijdag morgen, zooals gewoonte, kwam de autobus Yper-Toerkonje, die dagelijks een zestigtal werklieden vervoert, aan den overweg langs den Meenenschen steenweg van de spoorlijn Yper-Roese- laere. De voerder verblind door de lichten van een anderen auto, had niet bemerkt dat de baan gesloten was. Hij werd het slechts gewaar, wanneer hij den eersten bareel doorgereden had, en het voertuig reeds op de spoorbaan was. Op dit oogenblik hoorde hij het alarmgefluit van een aan komenden trein. De voerder verloor zijne koelbloedigheid niet en reed door den ba reel langs den overkant, zoodat de spoor baan vrij werd. Op hetzelfde oogenblik vloog de trein voorbij. De minste aarzeling van den autovoer der en men had eene ware ramp te betreu ren. De inzittenden kwamen er met den schrik van af. Het vorenste van den zwa- ren autobus was ineengestuikt. De Ypersche Bode in zijn nummer van 17 dezer heeft het gsed gevonden, de benoeming te beknikkelen van den nieu wen Bestuurder van het naamloos ven nootschap Confiserie des Flandres Chocolats Chimèreomdat hij geen Yperling is. Beoordeeling gansch misplaatst, aange zien het hier eene private maatschappij geldt. Te meer was er geen enkel Ypersch kandidaatWat moet onze confrater den ken van hare nationalistische mandata rissen, die Maandag laatst in den Ge meenteraad, met de medehulp van de so cialistische mandatarissen twee vreemde onderwijzeressen gekozen hebben Er waren nochtans Ypersche kandi daten En die vreemde onderwijzeressen zullen betaald worden met het geld der Yper sche bela-tingbetaalders op Maandag 3 December, te 18 uur. DAGORDE 1Proces-verbaal der zitting van 26 November 1928. 2. Stadsbegrootiog voor 1029. Zooals wij in ons nummer van Zondag laatstgemeld hebben, zullen de H. Harte- feesten plaats hebben toekomend jaar, rond halfoogst en zij zullen samengaan met de plechtige inwijding van St Maer- tenskerk. In de vergadering, waarvan wij ge sproken hebben, werd algemeen de gedach te goed gekeurd een schoone gedenkplaat te laten plaatsen aan het Belfortde over groote meerderheid der aanwezigen was ook voor het oprichten, niet van een altaar, zooals verkeerd door ons gezegd werd, en door niemand werd voorgesteld, doch wel van een giootsch beeld van Christus-Koning achterliet hoogaltaar van onze prachtige kathedraal Daar is ook de ware plaats van een godsdienstig beeld daar zullen al de groote kerkelijke feesten, die de gansche stad aanbelangen, plaats hebben en daar zal ten gepasten tijde de plechtige toewijding der stad aan Christus- Koning kunnen herdacht worden. Door onvoorziene omstandigheden moeten we Plaatsbeschrijving van Oud-Yper nog één week verschuiven, alsook verslag over het Congres van het Algemeen Kristen Werkersverbond. Woensdag legde het gouverment bij hoogdringendheid het voorstel neer waar door de begrafenis van Generaal Baron Jacques de Dixmude op Staatskosten zou gedaan worden als blijk van erkentelijk heid en hulde van Belgie, aan deze die zoo groot deel had genomen aan den reu zenstrijd en meer dan iemand inede ge- vrocht had tot de verplettering van den gehaten duitscher. Na den lof van den afgestorve door den verslaggever, aanhoord te hebben, nam de Heer Vandevelde, socialist het woord en bracht eene roerende hulde aan den verdwenen held die terecht door al zijne soldaten, zoo vlamingen als walen, als een vader geërd en bemind wordt. Minister Jaspars'oot zich namens de regeering aan bij die hulde Het voorstel werd met een parigheid van stemmen, min zeven, deze van communisten en fronters, aange nomen. Het verwondert ons geenszins dat deze kere's tegen het voorstel gestemd hebben, daar het een der hevigste be- kampers van de 5 gehaten Duitscher gold. Dikwijls wierd er in Yper geklaagd, dat men voorkeur aan vreemdelingen gaf, in het tcekennen van werk of van postjes, als men ter hand had Yperlingen, die dat werk konden doen of die posten vervul len, tot iedereens voldoening. Iets derge lijks is opnieuw voorgevallen in de benoe ming van onderwijzeressen, in de stede lijke scholen. Daarbij, wie per interim benoemd wordt geniet door dat feit alleen van eene halve belofte tot bestendige be noeming, indien natuurlijk het bewezen is, dat alle vereischte voorwaarden ver vuld zijn. Nu in 't geval, dat zich voor doet, de interimaire op alle opzichten voldoening gevende, wierd niet geweerd omdat vereischte voorwaarden ontbraken maar uit enkel politieke redens. Is dat ridderlijk sloten met de Braban<;onne, meesterlijk uitgevoerd door den Heer Orgelist van SiDt Pieters. Daarna werd de oflïcieele Stoet door het Muziek Ypriana en het Pompiers- korps naar het Stadhuis geleid, warr Heer Burgemeester Sobry den lof uitsprak Van Koni g Albert, met geestdriftig/a heil dronk. W ij zijn gelukkig te kunnen meLci dat St Aloysiusschool op heden 200 leer lingen telt. Deze zijn in zeven klassen verdeeld, dus zeven onderwijzers. De toe lage van stad ten voordeele van St Aloy siusschool beloopt tot fr. 5.322,00 Wat zou het kosten moest het eene oflïcieele school zijn Wij vernemen het afsterven van onzen stadsgenoot Heer Gustave WENES, Woensdag laatst te E'verdinghe overle den in den gezegenden ouderdom van 89 jaar. Gedurende vijftig jaar was hij Kapel meester op St Jacobs en in de Kerk der E. Paters Carmelieten onzer Stad, waar hij gunstig bekend was om zijne prachtige barytonstem. In 1877 hielp hij de Katholieke Fan fare» stichten, werd er gedurende lange jaren de talentvolle Bestuurder van, en werkte mede om er de vermaarde voor- oorlogsche Koninklijke Fanfare van te maken. Nog eene sympathieke Ypersche figuur die verdwijnt. Hij weze welkom hierboven om er voor eeuwig de glorierijke lofzang te zingen onder de bescherming van Sinte Cecilia, in wiens octaaf hij overleden is. «Hf.t Ypersche Volk» biedt aan den Heer Ernest Wenes en Familie zijne christene deelneming. Vrienden en Kennissen worden uitge noodigd de Plechtige Hoogmis te willen bijwonen die zal gezongen worden in de kerk der E.E. H.H. Paters Carmelieten, op ZONDAG 2 DECEMBER, om 9 uur, tot zielelafenis van Weduwe van M. Louis VERSAILLES en DONDERDAG 6 DECEMBER om 73/< uur in St Pieterskerk. Op 25 November 1928 is overleden te Yper Mevrouw Elisa VAN DE LAN01T- TE, echtgenoote van heer Arthur Wec- kesser. De begrafenis heeft Donderdag laatst plaats gehad onder een grooten toeloop van volk. Het Ypersche Volk biedt aan heer Apotheker Arthur Weckesser en aan gansch zijne familie de verzekering zijner oprechte en christelijke rouwbetuigingen. Dinsdag laatst heeft te Brugge de be graving plaats gehad van Mijnheer Char les BAETE, vader van Heer Evariste Baete, hotelhouder te Yper. Het Ypersche Volk biedt aan Mevr. Charles Baete en Heer en Vrouw Evariste Baete-Tonnon, de uitdrukking zijner op rechte deelneming. Met genoegen vernemen wij dat bij K. B. van 24 November 1.1., het eeretee- ken van Ridder in de Orde van Leopold II toegekend is aan den Heer Gustaaf Fla- mey, Griffier van het Vredegerecht van het tweede kanton van Yper. Wij bieden den heer Griffier Flamey onze besteen innige gelukwenschen aan, waarvan de beminnelijkheid en de dienst vaardigheid gewaardeerd zijn door al degenen die het Vredegerecht van het 2e kanton Yper bezoeken. Zijn er in 't Katholiek Belgie vele vrije zaken, waarin iedereen zijn eigene mee ning verdedigen mag, er is een levens- kwestie, die alle Katholieken moeten verdedigen, en dat is het godsdienstig onderwijs. Tegen dat onderwijs zijn gekant overal en al ijdde socialisten en bijgevolg, voor al wie katholiek is, zijn plicht is van daarin ook overal en altijd de socialisten te bekampen. Is het dus eene katho'ieke daad i an, uit bestuurraden van onderwijs gestichten, katholieke leden buiten te kegelen en in hunne plaats socialisten binnen te smokkelen Voor al wie waar katholiek is, de leuze mag niet zijn eerst politieker-vlaamsch of anders en dan katholiek, maar eerst katholiek en dan politieker Het bestuur van den Bond der Kroost rijke Gezinnen laat ons weten dat het ver slag over de eerste vergadering van dezen bond in het nummer van 10 November verschenen, niet door een hunner is opge maakt. Waarvan akte. Dinsdag 27 dezer, werd in onze Stad Sint Albert's dag plechtig gevierd. On danks het slecht weder waren talrijke huizen met de Belgische driekleur be- vlagd. Een plechtig Te Deum werd gezongen te 11 3/4 uur, in St Pieterskers door Z. E. IIKanunnik Lamiroy, Deken der Stad. met assistentie der Ypersche Gees telijkheid, in tegenwoordigheid der Ma- gistratuur, der Stedelijke en Burgerlijke Overheden, der Patriotische Invalieden- en Oud-Strijdersbonden, omringd eener talrijke ingetogen menigte De godvruchtige plechtigheid werd ge Het stormw eder dat verscheidene dagen heeft gewoed, heeft opnieuw onbereken bare schade aangericht. De kust heeft bijzonder geleden ook de streek van Dendermonde tot Antwerpen waar onder den drang van het tempeest en de hooge tijen de Schelde doorgebroken is. In de verschitlige gemeenten telt men honderdtallen dakloozen die bij de dorps bewoners een onderkomen gevonden heb ben. Hare Majesteit de Koningin heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de geteisterde bevolking van de streek van Dendermonde. Aan boord eener schuit van de genie heeft de Koningin zich tot in het hert van het overstroomde gebied begeven. Zij sprak de ongelukkigen woorden van troost en moed in Woensdag in het Senaat heeft Minister Baels eene regeeringsverklaring gedaan over de dijkbreuken en rampen dezer dagen. De breedste kredieten, zoo sprak hij, heb ik van den Ministerraad bekomen om onmiddellijk in het dringendst te voor zien Zijne diensten heeft hij opdracht ge geven het noodige te d en voor de schat ting der schade alsmede van de herstel lingen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2