Crédit Anversois Plaatsbeschrijving van 0ud=Yper Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. Katholieke K^ing De Burgemeester van Yper Dixmudestraat, 18, YPER Zondagrust. Het Feest der Pompiers. Broederschap St-Vincentius a Paulo. Afsterven van Generaal Mahieu. Voordracht Sint Niklaaiskerk. Kerk der PP. Carmelieten Discalsen. Brugge. Kerkelijk Nieuws. Tooneelfeesten van 't Christen Werkersverbond. HET STERRETJE VAN BETHLEEM De Snippen DE HAND VAN GOD Groot Turnfeest door J. CORNILLIE. Hulp aan de overstroomden van Belgie Afsterven van Heer PAUL VANRAES beurszitting wierden er somtijds boven de 4 millioen titels aangekocht en de koop prijzen gingen altijd hooger en hooger Maar plotseling draaide de wind en met zooveel iever men aan het aankoopen ging, kwam men aan het verkocpen. Kooit he ft men zulke krankzinnigheid b_ atigd. l)r!e dag»-o lang was men aan hot verkoopen en de vieide dag in de loop t n '1 uren tijd wierden er 8 700.000 titels op de markt gebracht en aan be- spottelijken prijs verkocht Men schat het veriies de/er drie dagen tot een som- me van 1.200 000 000 dollars, in Belgi sche munte, 48 milliards Hoe zulks verkl ren Welke is er de oorzaak van, in beide landen Sedert de oorlog is de algemeene geest veranderd in geheel de wereld. Een onge hoord erlangen tot vermaak moet men bestatigen bij alle volkeren, bij alle klas sen der maatschappij, onder jonge en onder oude, onder vrouwen en onder mannen onder kinderen zelf, en om deze verlangen te voldoen moet men geld be komen gelijk op welke wijze Dezen toe stand is geheel b kend en bijzonder door deze die de openbare lichtgeloovigheid bewerken. Bedriegelij e aankondigingen in nieuwsbladen door hun zelf opgesteld merkwaardige beloften van groote profij ten, onder de bescherming van gasten in betrekking met de regeering of er deel van maken, en de zaak is in den zak. Maatschappijen werden ingericht met de medewerking van personen wiens n am algemeen bekend, om het vertrou wen aan te trekken, onder het zaakvoer derschap \an winstbejag ers welke het geld hunner klanten \erkwisten en hunne medewerkers tot de rechtbank leiden. Zoo gebeurde het met de krach van de Gazette du Franc Aangaande Amerika. Het publiek door den aantrek van groote en gauwe winsten tot het aankoopen van ongestadig handelspapier waar ver de internationale Bank het stijgen en het zakken der prijzen leidt tot hun voordeel en niet tot het profijt der klanten Mochten deze nog eens herhaalde lessen uit Frankrijk en Amerika en waarvan de slachtoffers in het algemeen middenstan ders en werkers zijn, ons Belgisch volk bewijzen en van nieuwe rampen bevrijden Verrekijker. i ■«■■l—l» N.V. «™wwi Alle Bank- en Beurs verhandelingen. Voor jachtmisdrijf ondergaat Mas- schelein van Zonnebeke volgende veroor deeling 100 fr. boete of i5 dagen daar bij moet hij betalen 52o fr. voor zegel recht en het wapen wordt verbeurd voor waardelijk gedurende 5 jaar. Toekomende week zal de rechtbank uitspraak doen in de zaak ten laste van Vanrenterghem Octave van Rijssel, be ticht van met zijnen auto te Zillebeke oorzaak van ongeval te zijn geweest. Dujardin Joseph en zijn voerman Casier Jules, beiden van Komen, alsook Vantomme Albert*van Wervick, worden beticht, bij gebrek aan voorzorg, oorzaak te zijn geweest van een ongeval bij mistig weder aan een wielrijder overgekomen. Ook in deze zaak zal de rechtbank binnen acht dagen uitspraak doen. Wolly Paul van Komen, wordt voor slagen tot 26 fr. boete veroordeeld, voor waardelijk gedurende 3 jaar. Een trio van Gheluwe, de genaam- den Lorsum Henri, Vandemoortel Cyriel en Vermeersch die er in de herberg van Desmedt nogal geweldig door hadden ge geven, worden daardoor tot elk 5o fr. boete of i5 dagen gevang veroordeeld; verders bekomt de ie nog i5 fr. en 10 fr. of 3 en 2 dagen en de 2e en de 3e elk 10 fr. of 3 dagen, voorwaardelijk volgens de straffen gedurende 5 jaar en 1 jaar. Alle drij moeten solidairlijk aan de burgerlijke partij eene som van 3oo fr. betalen als schadevergoeding en de kosten harer aan stelling. Verstraete Henri, gemeenteraadslid te Brielen, had het goed gevonden door het traliedraad in het park van het Kas teel van Brielen te dringen met het in zicht er te jagen. Hij wordt voor dit feit tot 3o fr. boete of i5 dagen gevang veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Daarenboven moet hij aan de burgerlijke partij de gevraagde frank betalen en de kosten. De genaamde De Gottal O., gewe zen Staatskommissaris, die te Yper voor misbruik van vertrouwen tot 20 fr. boete of 8 dagen was veroordeeld geweest, had in beroep gegaan. Het beroepshof van Gent heeft De Gottal vrijgesproken. De apotheek van M. Snoeck, Groote Markt, is alleen open op Zondag 1(5 December 1928. 41 Cl* Zondag laatst heeft het Pompierskcrps, Ste Barbara gevierd. Om 11.30 uur werd er een mis opgedragen in de hoofd kerk tan St Maartens, tot zi.lelaLnis der afgestorven leden. Na de mis, deed het Pompierskorps hun gewoon uitstapje in de stad, door de harmonie Ypriana begeleid. Om 13 30 uur werd er een feestmaal in het Gasthof Ypriana aan de Over heden van Stad, het Pompiersborps en de leden der harmonie Ypriana opge dragen. Tijdens het nagerecht werd er een heil dronk opgedragen aan Z. M. den Koning en aan de Koninklijke Familie door den Heer Kapitaia-Bevelhebber Vergracht, vóór de rechtstaande toehoorders. Daarna bedankte hij de leden van het Schepencollege en de andere uitgenoodig- den, om het jaarlijks feest der pompiers met hunne tegenwoordigheid te ver eeren. Daarop gel uk wensch te hij de twee vereermerkte pompiers, Henri Faes en Jules Svnaeve, die. 's morgens op de Groote Markt de medalie vai 2e klas ontvangen hadden voor 25 jaar goede en trouwe diens'en, uit de handen van den Heer Schepen I.emahieu, die den Heer Burgemeester Sobry vervangde, te Lon den geroepen De redevoering van Heer Bevelhebber Vergracht werd met groot handgeklap begroet. De Heer Schepen Lemahieu in naam van het Gemeentebestuur antwoordde aan de redevoering van Kommandant Bevelhebber en bracht de hulde en geluk- wenschen der stad aan de nieuwe vereer- merkten. De Heer Dochy,Luitenant-Dokter van het Pompierskorps, herinnerde, in eene improvisatie, dat het heden 30 jaren was dat de Heer Kommandant Vergracht, officier was van het Pompierskorps Het was een nieuwe geestdrift en alle dischgencoten juichten blijde den Kom mandant Vergracht toe. Er werden nog redevoeringen uitge sproken door den Heer Gruwez, Voorzat te, van Ypriana. Heer Schepen D'Huvet- 'ere en Heer Afgevaardigde-Bestuurder Verwilghen. Daarna werd het feest geestdriftig voortgezet, onder het gezang van liederen en muziek. Het was een schoonen dag die lang in het geheugen zal blijven van al degene die er aan deel hebben genomen. Een die er was. Het Broederschap van St Vincentius a Paulo heeft het feest gevierd van de On bevlekte Maagd Zaterdag, om 7 uur, werd er eene Communie-Mis opgedragen in St-Maar- tenskerk en Zondag avond in de zaal van het College, heeft de algemeene vergade ring plaats gehad. Te Antwerpen is overleden, Generaal Mahieu, die vóór den oorlog Bevelh^ber was over het bataljon van het 3e liniere giment te Yper. Het was een voorbeel- digen en dapperen officier die zeer bemind en gewaardeerd werd van zijne soldaten Jfc ners gelukkige Een Afgerolde. Boldersmaatsch. «De Ware Bloemtros». 1 nnJQ_ Zaterdag laatst was het maandelijksche LQHuBn. prijsspeling. Niet min dan 40 bolders De: 8 December 11 wierden M Zo waren ingeschreven en namen deel aan brv, Burgemeester van Yper een lui- het spel. De schoone prijzen die gejond -ci.ant-k nel. een kapitein f-en ad- werden door e:n lid van de besturende am en een k..rp..raa! van t Hei- Kommissie van den Katholieken Kring, - h i<-ge- ,r Toe H naar 1 .noen werden hevig bekampt. Het pel ton r.tge: md ei- heerlijk ntva"m-n Salome R. - Degrave I.. - Vierstraete JToe H F eene oud-strijdersbond van en andaele P. waren de gelukkige win- t Brittanje, die in December 1915 te Puperinghe gesticht wierd onder de britsche verdedigers der stad Yper, tijdelijk te Poperinghe uitrustend. Hun doel was van malkaar deugd en De voordracht .Maandag laatst gegeven dienst te doen. zoowel na als binst den door E H. Jan Bernaerts, over het oorh.g. Hun vereenigingsteeken is «Modern Tooneel werd dooreen zeer eene lamp. waarvan iedere afdeeling talrijk publiek bijgewoond en gretig aan- eene bezit. Telken jare komen zooveel aanhoord De spreker bekwam zeer veel Mogelijk alle afdeelingen bijeen, orrr bijval. de gesneuvelden te gedenken en door gebeden in den Hemel te helpen en de overlevenden te ondersteunen en te Ontslag versterken. Hun Hoofdman is een r, ,-r, u 1000 v clergijman, die de stichter en de ziel De dagorde van 17 December 1928 van van den Hond is en hun h den Gemeen eraad maakt iedereen bekend ,chermer is niemand min dan Zóne met het ontslag van het Socialist Gemeen- Koninklijke Hoogheid de Prins van teraadslid Bossaert en dezes vervanging W ales, die sedert' den Wapenstilstand door zijnen eersten plaatsvervanger M alle jare het Verjaringsfeest met zijne Eugeen Deprez, timmerman te T per. i tegenwoordigheid vereerde. 't Was te verwachten sedert de zitting Daar de Prins van de jare in Afrika van 10 11. dat M. Bossaert, dien M. Bon net op zeker oogenblik het zwijgen op legde, en die de zitting verliet onder de socialistische roede niet lang meer zou loopen. Men is er met drie mannen volop bezig met het plaatsen van het nieuw orgel. Het werd vervaardigd door den Heer Joris en zijne zonen van Ronse die vóór den oorlog het orgel van dezelfdejkerk gansch vernieuwd hadden. Het heeft twee klavieren met 14 spelen en vrije pedalen,er is ook eene verbinding van klavieren met pedalen. De eigenaardigheid ervan is het aan brengen van de lucht in de orgelpijpen door eene dooreen vlechting van kleine buisjes die met een zucht de zwaarste tonen teweegbrengen. Zondag 6 Januari 1029, Driekoningen, BUiTENGEWONE MISSIEDAG met wel willende medewerking van het Knapen koor (40 uitvoerders) van het beroemd Mechelsch St-Rombout's Gemengd Koor onder leiding van Z.E.H Kan. J. Van Nuffel, Bestuurder der Interd. Kerkmu- ziekschool te Mechelen en van M. F. Peeters, Orgelist. EEN INLANDSCHE KARMEL IN ENGELSCH INDIË Stichting van het noviciaat te Trivandrum TravancoreMalabar) ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN Zondag 6 Januari, Driekoningen 's Morgens onder al de gelez.ene missen onderrichting over het nieuw werk. Te 9 uur, zeer plechtige Hoogmis waaronder aanspraak door Z E.P. Jeroom O. C. Collector der Missiën. Te 11 uur, bijzondere MISSIE-MIS op gedragen door Z.E.P. Stephanus, Prior van Kortrijk, oud zendeling, ter inzichten van al de weldoeners die het nieuw werk steunen, gezongen door 't Mechelsch Knapenkoor. Na het Evangelie korte aanspraak door E. P. Michaël, Onderprior van ons klooster te Yper. De toegang tot deze mis is voorbehou den aan hen allen die voorzien zijn van eene uitnoodigingskaart. 's Namiddags te 5 uur zeer plechtig Lof door Z. E. P. Coelestinus, Provin ciaal der O. K., waarna Groot Missie- sermoen door Z. E. P. Dominicus, Prior van ons Klooster te Yper en gewezen Overste der Missie. N. B. De kaarten, aan 10 fr., tot de bijzondere mis zullen ten huize aangebo den worden, en zijn verkrijgbaar in het klooster, Ezelstraat, 3o, tusschen 9 en 11 uur 's morgens en 3 en 5 uur 's na middags. Onder al de diensten zal er een omha ling gedaan worden, op Zondag 6 Ja nuari van nu reeds wordt alle aalmoes, zelfs de geringste, met dankbaarheid aan vaard. was. noodigde TocH tot zijne Ver jaringsfeest den Burgemeester van per en 4 vertegenwoordigers van het Belgisch leger, uit. Yper, waar binst den oorlog alle britsche strijdmannen naartoe stroomden 0111 er Engelands vijand tegen te houden en Belgie van de bezetting en vernieling te verlos senYper, voor wiens poorten 4 jaar lang geschoten en gevochten wierd, en waar 200.000 britsche vaders en echtgenooten, zonen en broeders, hun bloed voor Volk en Vaderland gaven Yper, dat plat en in stof en in assclie gelegd wierd,en alles verloos buiten de eer, scheen voor een keer de plaats van Toe H's Beschermer te moeten in nemen, te samen met 4 vertegenwoor digers van het Belgisch leger, dat ge weldig gestreden en ontzaglijk gele den had van 's Lands overweldiger. TocH niiek zooveel te.meer aanspraak op Ypers aanwezigheid, dat de Bond in 1923 aan Yper eene zijner zilveren lampen geschonken had ter herinne ring der britsche gesneuvelden die de stad verdedigd hadden, en dat het wenschelijk scheen dat die lamp ook toegewijd wierd aan de dappere strijd- genooten van het Belgisch leger. De uitgenoodigden gingen dus naar Londen met Yper's zilveren lamp. Nauwelijks waren zij afgestapt, of hunne lichtprent wierd genomen, om zoohaast mogelijk in Londen's nieuws bladen te verschijnen. Den 8 December had een plechtige dienst plaats in En gelands nationale hoofdkerk van Westminster, om God te bedanken voor Jiet eindigen en goed uitvallen van den schrikkelijken oorlog, en om het eeuwig geluk van alle gesneuvel den godvruchtig af te smeeken. 't Was onder dien dienst dat de Burgemeester van Yper vergezeld van Veldmar- schalk Lord I'lumer en van Westmin ster's Burgemeester, de 4 vertegen woordigers van 't Belgisch leger, de geestelijkheid en andere weerdigheid bekleeders, stoetsgewijze,Yper's lamp ging aanbieden aan den F. H. Deken van Westminsters' kerk, die ze plech tig toewijdde aan de gesneuvelden van 't Belgisch leger. Menige zangen en gebeden, die tot in Yper door de Ra- diotrillingën gehoord wierden, luister den natuurlijk de zeer talrijk bijge woonde plechtigheid op. De Burgemeester van Westminster was zoo voldaan dat hij zijnen ambt genoot aan tafel ontbood. 's Avonds ten 8 u. had eene feestvie ring plaats in Albert hall, waar er rond de 600 menschen tegenwoordig waren. Lord Forster, hoofdman van den Bond, gewezen Gouverneur van Aus tralië, en Lord Plunier, een der ver- maardste verdedigers van Yper, ver welkomden er den Burgemeester van Yper en de vertegenwoordigers van 't Belgisch leger. M. Sobry, door ge heel de menigte langdurig toegejuicht, bedankte de liooge redenaars en ge heel de vergadering voor de onver diende eer hem bewezen. Hij bracht eene roerende hulde aan den grooten Veldoverste die Yper verdedigd had, en aan de britsche helden die den vij and ten koste van goed en bloed uit Belgie verdreven hadden en Engeland van alle gevaar verlost hadden. Hij huldigde Ziine Majesteit den Koning van I-ingeland, die geheel Groot Brit tanje onder de wapens geroepen had en de zegepraal behaald had. Hij prees de edelmoedige opofferingen die 't En- gelsch volk zich getroost had; hij -prak zijnen diepen eerbied uit voor de zoowel verzorgde Engelsche kerk hoven. en zijne bewondering voor de prachtige opgerichte Meenenpoort; hij bracht hulde aan de talrijke bezoe ken der Engelsche bedevaarders, en drukte den wensch uit dat geheel Groot Brittanje onophoudend het persch slagveld zou bezoeken, waar het lot van Europa beslist wierd, en waar zooveel britten gestreden, gele den en gezegepraald hadden Hij bedankte uokToc H voor zijne uitnoodiging. loofde en dankte al de leden voor hunne liefderijke gevoe lens. zei dat hij. gelijk zij, God bedank te omdat er een einde aan den oorlog gesteld wierd en de vrede in de wereld teruggebracht was, en hij verzekerde hun dat hij geerne, naar hun wensch, met de lamp van Yper naar Londen gekomen was, en ze met liefde toege wijd zag, niet alleenlijk aan al de brit sche verdedigers van Yper, maar ook aan al hunne belgische strijdgenooten, gesneuveld voor Belgie's onafhanke lijkheid. Die redevoering wierd lang en luide toegejuicht, evenals de kern achtige aanspraak van den Belgischen Luitenant - Kolonel Yanderhofstadt van Brugge. Daarna had een zinrijk spel nlaats, waar wel 800 spelers aan deelnamen, en dat eindigde met een stoet van wel 300 brandende lampen, die de branden de lamp van Yper, door den Burge meester van Yper gedregen, ingeto gen volgden, en met eene zielroerende aanspraak van den clergijman Clayten en den zegen van den gewezen Aarts bisschop van Cantorbery, Lord Da vidson. Om niets te vergeten, weze hier nog bijgevoegd dat de heer Baron Cartier de Marchiennes, Ambassadeur van Belgie te Londen, 's anderdaags den heer Burgemeester en de 4 vertegen- tegenwoordigers van het Belgisch leger, zeer vriendelijk, een zeer ver- eerend noenmaal aanbood. Wij zijn gelukkig omdat Yper, on langs zoo vernederd, te Londen zoo veel eer wierd aangedaan. Op ZONDAG 16 DECEMBER 1928. In St PIETERS ten 8 uur zielemis voor Mad Weckesser om ïi y» ure zielemis voor Mad. Ab. Van Becelaere-Molein. In St JACOBS ten 7% uur zielmis voor Modeste Geld hof, zijne huisvrouw en zoon Camille. ten 8y> gezongene mis voor Désiré Hene jaert en Charles Pyck. In St NIKLAAIS ten 814 uur gezongene mis voor M Louis Vanaerde en familie. Te naaste week Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, quatertemperdagen, geboden vasten en vleeschderving. Woensdag 10 's morgens vroeg in al de kerken, Messias'mis of Guldenmis. Op Kerstdag en tweede Kerstdag drama opgevoerd door de «Lentemeisjes» klucht opgevoerd door de K. A. J. Op eerste Zondag van Februari. drama opgevoerd door de K. A. J. «o» der St-Michiels-Turners in de groote Turnzaal der Rijke Klarenstraat, op ZONDAG 27 JANUARI 1929 -«o»- Wij meenen dan ook dat de Vlaamsche Friezen onzer kust, die vóór 752 reeds hunne lakenstoffen op de jaarmarkten brach ten van St Denijs bij Parijs (Pir. I bl. 31), de boorden der Ypere volgdenimmers eeuwen later volgden de lakenhandelaars nog dien weg. en dank aan dien weg werd Yper pleisterplaats (Pir. I 168) en stadv Geheel vroeg moeten alzoo de Boesinghe- en de Rijselstraten ontstaan zijnhet verband tusschen die twee straten kon niet geloochend worden, hedendaags wijkt de Boesinghestraat aan de Yandepeereboomplaats Oostwaarts af, op zulke wijze, dat indien men ze moest verlengen nren in de Rijselstraat zou uit komen. De Boesinghestraat (1276 C. 1-16) was eertijds veel langer dan nu. ze hep ten minste tot aan het huidige Slachthuis. In die straat stippen wij aan: Het Schippershuis, :iu herbouwd in den trant van 1629 Het was de zetel der Schippersgilde, een der belangrijkste der stad. Om u een gedacht te geven over de bedrijvigheid dier gilde zullen wij eenige cijfers aanhalen uit de Stadsrekeningen van 1298. Alhoewel de schippers slechts over de Ypere beschikten, t.t.z. over eene Leek nauwelijks 12 voet breed, waren er aan de Scaetsoverdracht iaan 't St Pietertje tusschen 2 en 15 Februari 414 schuiten, die de Ypere opvaarden, en van 16 Februari tot 1 Maart 392, dus in 1 maand 806 schuiten, waarbij nog 23 markt schepen met waren voor het jaarfeest (C, I 127) 1 Geheel dikwijls was de Binnenlandsvaart (Yperlee van Brug ge. over Oudenburg tot Nieuwendamme op den Yzer bij Nieuw- poort) ontoegankelijk (FI. 1882 bl 206), zoodat de schippers de zee moesten kiezen om Nieuwpoort te bereiken en ze diens volgens aan allerlei gevaren blootgesteld waren. Het moet ons dus niet verwonderen, dat de schippers op den oever der Ypere, aan den hoek der Surmont- en der Boesinghe straat eene kapel oprichtten ter eere van O. L. Vrouw van goede Hoop. Deze werd in 1578 door de Geuzen vernield. In 1612 bouwde men daar vervolgens een huisbet Onze Vrouwen huizetje genoemd (Kr.), dat nog vóór den oorlog 1914 dien naam droeg. Rechtover het Schippershuis had men eertijds het Schippers- straatje (An. Em. IV. I deel. 32). Volgens de kronieken het Papstraatje (An. Em. II. 2" deel, 13). Ten Noorden er van lagen de afhankelijkheden van de Sint Niklaasgilde, onder ander een gast- en godshuis, een leprozen- gesticht en eene kapel. Die gilde was eigenlijk een genootschap van priesters, die zich bijzonderlijk met lichamelijke werken van bermhertigheid bezig hielden. De Kapel, die halverwegen de XIV® eeuw vervallen was, werd herbouwd. Ten gevolge van de vermindering der geldwaarde en het dalen van den interest, kon die gilde haar liefdewerken op den zelfden voet niet meer voortzetten. In 1564 verlieten zij die inrichting cm in St Pieterskerk de geestelijkheid in haar dien sten bij te s^aan (ibid 28-29). Alzoo komt het dat er in 1689 op St Pieters 11 priesters waren, alhoewel de stad alsdan maar 13247 inwoners telde (Ypr. VI 289-nota 3). Op het einde der X\ II i eeuw telde de gilde nog 4 leden, en met de Fransche Omwenteling werd ze afgeschaft. Den 28 Februari 1578 werd de Stad gemachtigd de Kerk af te breken van O. L. Vrouw ten Brielen, die omtrent 300 m. ten Noorden van het Slachthuis stond, ten Oosten* van de Ypere, ten einde die waterloop aldaar te versterken. Alzoo komt het. dat de diensten voor de Brielenparochie in de Kapel der St Niklaasgilde gedaan werden van 1585 tot 1739, (alsdan werd de Kerk van Brielen langs den steenweg naar Elverdinghe gebouwd (An. Em. 40-41). Daaruit volgt dat de ingangspoort, die naar de Kapel der gilde leidde in 't vervolg en beden ten dage nog de Brielenpoort ge- heeten wordt. In 1766 werd op den grond der St Niklaasgilde een gevang op gericht (ibid 41), later Ste Barbarakazerne. De Rijselstraat, eertijds de Zutstrate (1276 C, I. 15)) werd tot over een vijftigtal jaren door de oude Yperlingen Justrate ge- heeten. Als bijzondere gebouwen stippen wij aldaar aan: 1) St Pieterskerk: een der menigvuldige kerken door Robert den Fries gesticht ter eere van St Pieter, uit erkentelijkheid om zijn zegepraal op Richildis behaald te Cassel. den 22 Fe bruari, feestdag van St-Pieterstoel te Antiochië in 1071 (Warn. V, 32 en M. C. bl. 28). Als herinnering aan die blijde kerkwijding ontstond de vrije jaarmarkt, die in den beginne insgelijks met 22 Februari begon en later met Aschdag (V arnk. V 33, 90). De bijzonderste dagen der jaarmarkt waren de Thogedagen, t.t.z. de dagen op dewelke de wollen stoffen tentoongesteld wer den. te v eten op den Maandag, Dinsdag en Woensdag (C. I. 181 dit jaar '.305 viel Aschdag op 3 Maart). Later, als de jaarmarkt verkwijnde, werden er op dien Woens dag één of meer katten van den Hallentoren geworpen Ypr. I. 364 en nota), vandaar wordt die Woensdag nu nog Kattedag gen-.emd en de jaarmarkt. Kattefeest. (Vervolgt.) Tijdens de vertooning van de Fransche Tooneelmaatschappij van Yper van Woensdag laatst, hebben de leden van het Rood-Kruis van Yper een goede omhn'ing gedaan ten bate van de slacht- d r laa'ste verstroomingen in Belgie. '•YERViK Op 7 Decemeber is schielijk over leden te Wervik. heer Paul Vanraes, veearts in deze stad. Voor degene die zijne talrijke hoe danigheden kenden en zijne gevoels- overeenstemming welke hij genoot niet alleenlijk in Wervik maar ook nog in gansch de streek, zal het niet ver wonderen, dat eene groote menigte vrienden en kennissen, het lijk gevolgd hebben van den diepbetreurden afge storvene tot op zijne laatste verblijf plaats. De begrafenis heeft Woensdag plaats gehad in St Maartenskerk. Zij werd verhoogd door de tegen woordigheid van de Koninklijke Har monie van Wervik waarvan de afge storvene eerelid was. van de Boeren- gilde, waarvan hij deel miek. De hoeken van het baarkleed waren gehouden door de heeren Dejonckhee- re, veearts-opziener van West-Vlaan- deren, Leroux, burgemeester van Wervik. Vandecandelaere, voorzitter van de Boerengilde, dokter D'Hondt, vriend der familie. De mis werd opgedragen door den heer Pastoor van Wervik, omringd van veel geestelijken. Ter offerande gingen nainentlijk de heeren Boereboom, Algemeen Be stuurder van het Ministerie van Land bouw. Verhaeghe, Bestendige Afge vaardigde, de heeren Burgemeester en Gemeenteraadsleden van Wervik me nige burgemeesters van het Arrondis sement enz. Op het kerkhof werden er drie lijk- reden uitgesproken. e eerste van de heer Veearts-Op ziener Dejonckheere, die de beroeps hoedanigheden deden uitschijnen van den overledene, zijne goede betrekkin gen, welke hij met zijn confraters be zat, zijn heldenmoed gedurende den oorlog. Na hem, was het den heer Vande candelaere die namens de Boerengilde, de volgende rede uitsprak Achtbare Familie, Mevrouwen, Mijnheeren, Wanneer over enkele dagen de droeve mare van het zoo plots en on verwachts afsterven van den geachten heer Paul Vanraes in stad vernomen werd, was het oprechte verslagenheid en algemeen rouwbeklag onder de be volking. De landbouwers bijzonderlijk, met wien hij vóór vier dagen, in bloeiende gezondheid, gezellig en hertelijk hun Patroonfeest gevierd had, waren diep terneergeslagen bij dat onverbiddelijk verdwijnen van Hem, die de beste krachten van zijn jeugdig leven veil had voor de belangen van hunnen ge liefden stand. En nu wij staan voor een open graf, voor een laatsten huldegroet te bren gen, aan den diepbetreurden Vriend, leggen wij ons eerbiedig neder bij Gods ondoordringbare raadsbesluiten en als ware christenen zeggen wij vol i overgeving: Heer dat uw heilige wil geschiede. Dat doodenveld verlaten zonder U, beste Heer Paul, in naam der Boeren gilde, een laatsten Vriendengroet te brengen, en U onze diepgevoelde Er kentelijkheid te zeggen, kunnen en mogen wij niet. Met de meeste toewijding immers, met eene offerveerdigheid die U de rechtzinnige genegenheid verzekerde van al de landbouwers der streek, hebt gij gedurende twintig jaar uw lastig ambt uitgeoefend, dag en nacht wind en regen trotseerend, en ook wel uwe sterke gezondheid geofferd, om onver-1 moeibaar uwe zware taak te kwijten ten bate van het landbouwbedrijf. Tijdens de bezetting zijt gij moedig op uwen post gebleven, maar uw open-1 hertig karakter, moesten onvermijde- r lijk in opstand komen, tegen al het on-1 recht, door den overweldiger aan de j Boeren veroorzaakt, en zoo kwam het. I dat ge uw vrij en vrank optreden. voor het recht uwer geliefde Boeren, I met een pijnlijk ballingschap betaalde.! Maar nog meer en beter hebben wij r U leeren waardeeren en hoogschatten, r wanneer wij in onze verwoeste ge westen waren teruggekeerd. Dan vooral hebt ge, en uwen persoon enj ook uwe hooge wetenschap heel en al ten dienste gesteld van ons bedrijf I Door raad en daad hebt gij ons bii' gestaan om alles herin te richten On- j telbare diensten hebt gij de Landboa-j wers bewezen. En voor U steeds op de hoogte te houden van het landbouwvak, waar-j voor ge tijd en moeite offerdet, aar-I zeldet gij niet lastige studiereizen te K ondernemen door Engeland, Holland?» en Denemarken. Dat alles deedt Gij voor ons, voorI onzen stand en daarvoor blijven wij U erkentelijk en dankbaar! Wij, Landbouwers, verliezen veel irP U, maar voor Gods beschikking-' buigen wij eerbiedig het hoofd en aafl'P bidden zijnen wil. Uit plicht van dan'Hl, baarheid beloven wij, beste Heer Pau F L* vuriglijk in onze gebeden te gederl ken. Voor de diepbeproefde Gade. voo-'I zijne twee lieve kindertjes die bi hertstochtelijk beminde, voor Familie, weze de grootste troost, weten: dat wij, uwe dankbare Yrienl den. hier geschaard rondom uw la3t'| ste ruststede, U immer erkenteüj'l blijven en beloven U voort in onze gf 1»? beden indachtig te zijn, opdat a!**! IC

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2