De zou oei Slavin V» hier en elders. DRUKWERKEN SCHRIJFMACHIEÏTEN Franciscaansche Derde-Orde te Yper. St=Jacobsstraat, 71, YPER Wervick. - Feestavond. G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18, YPER. - Tel. 250. f-fet ypeps(»he Ooll^ vangsten, zijne leeningen en terugbe talingen enz. Verzuimenis óp dit punt kan den handelaar in zekere gevallen zooals bij gebeurlijke failliet groote onge makken bezorgen. Regelmatig en eerlijk gehouden boeken daarentegen zijn zeer sterke bewijzen in zijne han den bij steeds mogelijke handelsge schillen voor de rechtbank. 3 Om hem te wapenen tegen over dreven aanslag van wege den fiskus. Met een beetje verstandige boek houding is Vak 5 C. van het aangifte formulier voor bedrijfbelasting (de nachtmerrie van zoovele middenstan ders) doodgemakkelijk om invullen. Men hoeft slechts eenige totalen uit de boeken te lichten, die over te schrij ven. dan een paar samentellingen en een paar aftrekkingen te doen en de zaak is geklonken. Trekt de achterdochtige kontroleur uw aangifte in twijfel, sla dan even tjes uwe boeken open. toon de her komst uwer cijfers, geef hem een paar woorden uitleg en ga gerust slapen. Tegen een rechtzinnige aangifte ge steund op een trouwe boekhouding zal de fiskus niets inbrengen. WAT DOET DE FISKUS MET DEN MIDDENSTANDER DIE GEEN BOEK HOUDT In dit geval zal Vak 5 B. van het aangifteformulier te pas komen. De'kontroleur zal hier trachten on rechtstreeks achter uwe verwezenlijk te bedrijfswinsten te komen. Dat doet hij bij middel van allerlei schrandere ondervragingen, nopens den aard en den omvang van uwe zaken. Hij gaat te werk met vergelijkingen van uwen handel met soortgelijke handels die hij kent. met onderzoek der onderlinge verhoudingen van uwe ramingen, door gissingen en afleidingen en schrijft ten slotte zelf het bedrag neer dat gij naar zijne meening moet gewonnen hebben, en daarop valt de aanslag. Juist daarin immers bestaat de taak van den kontroleur bij diegenen die geen boek houden. Iedereen ziet hier dadelijk in dat men met zulke doenswijze al eens het gevaar loopt te hoog aangeslagen te worden. En wat valt ,er dan tegen zoo iets te doen? Te loochenen? Te protesteeren Alles goed en wel, mijn beste vriend zal de kontroleur zeggen, maar waar zijn al uwe boeken om uwe beweringen te staven Zonder boeken staat den midden stander weerloos tegenover den soms al te grooten ijver of argwaan van den fiskus. IS BOEKEN HOUDEN MOEILIJK? Ja, zoo moeilijk zelfs dat met zijne pas aangekochte boeken na acht dagen nutteloos probeeren naar den bliksem zal gooien als men de zaak zonder een ernstige handleiding aanvangt. Neen, wanneer men dit aanpakt met den aanvankelijken bijstand of de vin gerwijzingen van een ervaren leer meester. Er mag gerust beweerd worden dat ieder middenstander met een greintje gezond verstand begaafd, met t een beetje oplettendheid zoodanig kan boek houden dat hij klaar ziet in zijne zaken, hij in orde weze met de wet, hij met een gerust hart zijn belas tingsformulier kan bezien en een ont moeting met den kontroleur afwach ten. EN DAAROM VOLG ONZEN RAAD. 1. Zwicht u voor de mannen die u met kostelijke registers en ronken de methoden van dubbel en centrali- seerend boekhouden, in 8 dagen tijds tot een volmaakten rekenplichtige be weren om te tooveren. 2. Begin uwe boekhouding op eene eenvoudige en praktische wijze. Er bestaan vele handleidingen en leer boeken, doch weinig die u passen Een klein boekje dat we durven aan raden en dat opgemaakt is als leid draad bij een register dat reeds velen gebruiken heet Een Eenvoudige Boekhouding voor den neringdoenden middenstander door J. P. B. en is te verkrijgen bij D. Walleyn, 3 St Gilliskerkstraat, Brugge. Mengelwerk van Ypersche Volk 3i DOOR M. C. V. Zoek eene andere meer eervolle bezigheid, nu zult gij toch te minste eenige dagen kunnen wachten Ja, dat was voor het tegenwoordige de vurigste hoop der zoo innig ver kleefde moeder, maar de mensch wikt en God schikt Als zij na eene tamelijke voorspoe dige overvaart den voet in Amerika aan land zette, was haar zoon niet meer te vinden op de plaats welke hij aangewezen had en niemand kon haar diesaangaande eenige stellige inlich tingen verschaffen. Eenige ruwe boodschaploopers met schrik inboezemende aangezichten zegden haar evenwel dat zulk een per soon bij hen gewerkt had maar dat hij pas eenige dagen geleden dienst genomen had in een vliegend circus. Wat hij daar moest doen, dat wist men haar niet te zeggen, en over den weg dien het gezelschap ingeslagen was kon men haar ook niet inlichten. X# begon de weduwe eerst goed te beseffen dat' zij eene groote onvoor zichtigheid begaan had. Hendrik wist niet dat zij hare woonplaats verlaten had en hoopte 6 JAN. Driekoningenfeest en le Zon dag van Nieuwjaar: 9e-der 9 H.H. Communiën ter intentie der H. Har- tefeesten. 13 JAN. Te 2.30 ure nam. Vergade ring der Broeders en toewijding aan 't H. Hart. Gen. Abs. 14 JAN. Maandag av. 7.30 ure. in het Bisschoppelijk College voordracht een en ander over het Protestantis- mus in Vlaanderen gegeven door Zeer Eerw. Heer Allossery J. C. D. Algemeen Bestuurder van den Mid denstand. Ingang vrij. 20 JAN'. Te 9 u.Zielemis voor J. Si- donie Xotebaert, overledene Derde- Ordelinge. 's Xain., te 2,30 ure: Vergadering der Zusters en toewijding aan het H. Hart. Gen. Abs. 27 JAX. Te 9 u.Jaarlijksche zielen- dienst voor de overledenen van bei de afdeelingen met het uitdeelen van gedachtenissen. VOOR ALLE wendt U tot de nieuwe inrichting «lei- Genadige Prijzen Spoedige bediening Yper. Aanhouding. Zondag laatst werden de genaamde Houthoofd A. en Hennaert Julien door de gendarmen ten huize van den genaamden Swinnen, weger, Zonnebekesteenweg, aangehou den. Deze kerels tegen wie een aanhou dingsmandaat bestond, worden verdacht de daders te zijn der talrijke diefstallen van hennen en konijnen in het omliggende van Yper gepleegd. Een hunner kamara den reeds aangehouden, zou volgens het schijnt bekend hehben dat zij de daders waren van een diefstal onlangs op het Wieltje gepleegd. In den loop van den dag waren zij de herberg binnen ge trokken en terwijl de eene de bazin aan den praat hield was de andere langs ach ter gaan zien om de plaatsen te verken nen. 's Anderdaags waren hennen alsook eene hoeveelheid koper champavie. Wie weet wat slag zij weer beraamden gezien de twee aangehoudenen van Zondag daags te woren met valavond elk afzonderlijk bij de We Steelandt, winkel erster op Zonnebekesteenweg. binnen getrokken hadden. De eene kocht zokken en de an dere een doos Camenbert. Men heeft dan bestatigd dat zij vandaar naar het huis Swinnen gegaan zijn Indien onze inlich tingen juist zijn, zouden die kerels telkens zij hennen of konijnen gestolen hadden, deze in eene of andere plaats, men noemt er twee, opgesmuld hebben. Poperinghe. In het fabriek Van- desmet wijk Abeele werd de 15-jarige Marei Hennin aan het rechterhand een vinger verpletterd en twee vingers erg gekwetst. Kamen. Kloosterzusters gehul digd. Tijdens eene stil-ingetogen plech tigheid die naar den wensch der belang hebbenden ontdaan was van allen luister en officieel vertoon, werden de volgende eereteekens uitgereikt het burgerkruis van le klas can Eerw Zusters Melanie en Philomena de medalie lc klas aan Eerw. Moeder Overste Julie en Eerw. Zuster Philomena van het Kloo ter van O. I.. Vrouw, op de parochie Ten Brielen. Aan de twee eerste werd het eereteeken ver leend wegens 35 jaar trouwen dienst in het Lager Onderwijs, beide laa'stgenoem- de wegens 25 jaar dienst. Namens het stadsbestuur bood de heer Berghe, Bur gemeester, aan de gedekoreerden de wel verdiende gelukwenschen en huldeblijken aan. Waasten. Z. E. H. Deken Lami- roy, is hier overgegaan tot de plechtige wijding van de nieuwe kapel, opgericht dot r toedoen van E. H. Samain, pastoor, op het voLrijk gehucht Gheer De eerste mis is er door E. H. Pastoor gece lebreerd geworden. Gheluwe. De veldwachter be merkte een manspersoon die zeer afgemat scheen en zonderling was aangekleed Ondervraagd verklaarde hij geene papie ren te bezitten en g. f als naam op Marcel Mouton, oorspronkelijk van Hannapes Ardenneni, 27 jaar. Hij was zonder mid delen en was uit eene strafkolonie ont vlucht. Hij werd aan de grens uitgeleverd. De timmermansgast Henri Verbeke was bezig met hout te zagen met een zaag- machien toen hij op zeker oogenblik met de rechterhand gevat en erg gekwetst werd. De geneesheer schreef hein een maand rust voor. Spiere. Een auto, gevoerd door M. Jules Holvoet, juwelier, die alhier langs de vaartbrug gereden kwam, is door een koopwarentrein verrast en zeventig meters voortgestuwd geworden. De voer der bleef ongedeerd de auto is gansch vernield. Nieuwpoort. Zaterdag morgen waren de ouders van een leerling uit het Sint-Bernarduskollege naar hier gekomen om hun zoon af te halen, die in Nieuw jaarsverlof ging In het naar huis rijden, rond II ure, met een tweewielrijtuig, ge- omen in de Marktstraat steigerde het paard en ging op hol. Vlak voor de been houwerij Del orte brak de rugriem van het paard, met het gevolg dat de tramen van het rijtuig ten gronde sloegen en dwars doorbraken De inzittenden vielen uit het rijtuig en bekwamen lichte kwet suren. Het zijn Van Massenhove en Hale- wyck, die hem vergezelde, beiden van Ghistel. Waereghem. De daglooner Cyriel Destoop, wonende gehucht Ten Heede, is Zaterdag het slachtoffer gewor den van een ongeval. Terwijl hij per velo door de Stormestraat bolde, gleed hij uit en stuikte ten gronde. Hij werd nogal erg gekwetst aan het hoofd. Men heeft den ongelukkige spoedig geneeskundige hulp toegediend. In de Stormestraat heeft Zaterdag tijdens de wekelijksche markt een botsing pl tats gehad tusschen den automobiel van een inwoner van Eyne bij Audenaerde, en het gespan van den landbouwer R. Van- denbroeck, wonende gehucht Nieuwen- hove. Het paard werd gekwetst. De schade aan de voertuigen is nogal groot. De Panne. Een Franschman, Jolly genaamd en geboren te Nantes, werd door de gendarmerie bij den kraag gevat op het oogenblik dat hij de villa Ter Schueren plunderde De dief zegde dat hij denzelfden namiddag in het dorp was aangekomen met het inzicht ergens in te breken. De schelm is aan zijn proef stuk niet en heeft reeds veroordeelingen ondergaan in Frankrijk. Bavichove. Maandag morgen, rond 2 ure, is er brand o tstaan in de wo ning van Gonst. Declercq, Haringstraat. Het huis was sinds eenige dagen onbe woond aangekocht door Remi Desplinter. Gansch de woning is de prooi der vlam men geworden. Men vermoedt kwaadwil ligheid. Een onderzoek is geopend Iseghem. Dinsdag werd alhier in eene herberg der Wijngaardstraat eene laffe en brutale moordpoging gepleegd. In deze herberg zat rustig de genaamde Lu bt euw werkman, een glas bier te drin ken. Eensklaps vloog de voordeur open en de genaamde Charles Vanneste, groen- selhandelaar, kwam binnen gesprongen en, opgehitst door den drank beg n hij met de armen te zwaaien en te roepen dat hij er een moest hebben en dat hij ging toonen wie hij was. Als een razende sprong hij op Lubeeuw, trok hem van zijnen stoel, wierp hem ten gronde en stampte hem met volle geweld in het aangezicht. Vooraleer men had kunnen tusschenko- men had de onmensch zijn slachtoffer reeds verscheidene stampen in het gelaat toegebracht. Het bloed gulpte uit den mond en den neus. Intusschea had men de policie verwittigd, die aanstonds ter plaats kwam, alsook de policiekommissa- natuurlijk dat hij haar altijd ging kun nen brieven toezenden, maar nu wist geen van beide meer waar de andere was. en er kon geen middel uitgedacht worden om hen in gemeenschap te brengen, aangezien de moeder bij haar vertrek uit Antwerpen aan nie mand had kunnen zeggen waar zij verblijven ging. Moeder en zoon waren dus van mal kander gescheiden in dat onafmeet baar land, dat men de Nieuwe Wereld noemt. Waren zij beiden rijk geweest zij zouden' natuurlijk meer hoop hebben mogen voeden malkander te ontdek ken maar zij waren om zoo te zeggen van alle hulpmiddelen ontbloot. Dan kwamen voor de rampzalige weduwe, voor de al te teedere moeder dagen van wanhoop in allerhande ont beringen. Het geld met hetwelk zij te New- York aangekomen was smolt tusschen hare vingeren gelijk sneeuw voor de zon. zoodat het tijdstip nakend was op hetwelk zij gansch alleen verlaten en zonder eenig middel van bestaan in dat voor haar zoo vreemde wereld deel ging ronddolen. Verscheidene malen trachtte zij met de beste voornemens eenen dienst te krijgen maar zij zag er zoo droevig uit en zij was daarbij immer zoo ver strooid dat zij hare meesters niet vol doen kon... De toekomst kon zich dus niet on heilspellender voordoen. XIX. EEN CIRCUS. Een der Zuiderlijke Staten van Noord-Amerika heet Zuid Carolina en dezes hoofdplaats voert den naam van Columbia. Deze is eene tamelijk rustige stad gelegen in 't midden eener zeer vruchtbare vlakte waar men in groot getal de zoogezegde planterijen aan treft. Onder deze laatste munt vooral de inrichting van den heer Braunfels uit. Zij is niet verre van de stad gelegen, zoo twee Engelsche mijlen omtrent, en wordt doorkruist door èen bree- de effene baan welke van Charleston, de naast bijgelegene haven, naar gemelde hoofdplaats leidt. Mijnheer Braunfels, uit Duitschland herkomstig is een reeds zeer bejaarde heer die omtrent vijftig jaren vroeger, zoo arm als Job, in die nog eenzame streek aanlandde. In die halve eeuw was er veel, zeer veel rondom hem veranderd, maar in zijn eigen toestand was de wijziging nog grooter. immers hij was van een ellendige doler, een der rijkste grond eigenaars uit de streek geworden... Xu had hij honderden slaven die j voor hem werkten en nochtans weinig beter behandeld werden dan de rede- looze dieren. Xiet dat wij den heer Braunfels van wreedheid willen beschuldigen hij be handelde zijne slaven niet slechter, ris. De woestaard werd aangehouden en in het gemeentegevang opgesloten. De ongelukkige Lubeeuw, die bewusteloos en onkennelijk, het gelaat met wonden overdekt, in een bloedplas lag uitgestrekt, werd naar het heelkundig gesticht over gebracht, alwaar hem aanstonds de noo- dige zorgen werden toegediend Zijn toe stand is erg Het parket van Kortrijk is verwittigd Middelkerke. Tengevolge der hooge tijen van dees dagen, is de dijk op een lengte van een 20-tal meter ingezakt Heel de arduinen kantsteen is neerge stuikt. De gedane herstelwerken sedert het laatste tempeest, zijn heelemaal te herbeginnen. De feestavonden van het Patronaat der St Franciscusstraat genieten al hier van eenen immer stijgenden bij val. Zoodanig dat wij verleden Zondag mochten bestatigen dat de ruime zaal te klein wordt. Onder de aanwezigen merkten wij de Z. E. HH. Pastoor Goethals en Onderpastoor Dewulf, de HH. Bur gemeester Paul Leroux en Schepene Hénri Delva. De keurige en spiritueel geïllus treerde programmas kondigden ons vooreerst aan«Een Mirakel te Gour des een drama van twijfel en geloof, van godsdienstloosheid en godsdien- stig-kinderlijk vertrouwen in de Lieve Vrouw', drama dat zich zeer patetisch afspeelt te midden eener familie, einde vorige eeuw. De scène bij de Massa- biellegrot was een echt pareltje waar van de toeschouwers eene niet uit te wisschen herinnering zullen wegge dragen hebben. Het spel der kleine Bernadette Soubirous was er oprecht volmaakt. Veel genoegen hebben wij ook be leefd aan de keurige fransche operet te Les chaussons de la Duchesse Anne een brokje voor menschen met fijn gevoel. De natuurlijke bekoorlijk heid der Bretoensche edeldametjes, het typieke van het oude ballademu- ziek, het smakelijke der middeleeuw- sche uitspraak en niet het minst de onmogelijke gestes en de 'conversatie van het oude moedertje Piclou, alles droeg ertoe bij om het plezier van oogen en ooren te verhoogen. Deze aangename eindejaarsavond sloot met een uiterst welgelukt mo dern kluchtspel Het Miljoen Onder de liederen die de pauses ver vulden behaalden Het Paartje van Monnikendam en Het Meezennes- tjen van Guido Gezelle een welver diend succes. En in den laten avond zijn uiterst vol daan toeschouwers en moede aetries- jes met nog een glimlach van innerlijk genot naar huis getrokken. Wervick wacht nu met ongeduld naar den volgenden feestavond in de St Franciscuszaal. DE SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN FRANKRIJK. Bij de scheiding van Kerk en Staat nam de Fransche Staat in beslag niet alleen den eigendom zelf der kerken maar insgelijks al de kapitalen, aan de kerken geschonken met last van jaar lijksche HH. Missen te laten opdra gen, m. a. w. voor het stichten van jaargetijden. Zoo konden ontelbare Missen niet meer ontlast worden Om die reden was door de geestelijke Overheid voorgeschreven geworden, dat er ieder jaar in den loop der maand November in al de parochiekerken van Frankrijk een plechtige zielemis ge zongen zou worden tot lafenis der zielen voor dewelke een jaargetijde had moeten opgedragen worden. Op het feest van Allerheiligen 1.1. werd in al de kerken van Parijs een brief van den Aartsbisschop, Kardinaal Dubois, voorgelezen, meedeelende dat die jaarlijksche zielemis voortaan niet meer gezongen moet worden. De Staat heeft namelijk al de kapitalen aan de kerkelijke overheid teruggeschonken. Een ministerieele omzendbrief be paalt, dat de gemeenten terug zullen geven al wat er van die kapitalen in hun bezit is. Van dit jaar af, zullen de jaargetijden dus geschieden zooals de stichters derzelve het hebben bepaald. maar ook niet beter dan de andere planters der streek. Daarbij mogen wij nog voegen dat hij niet immer wist wat er in zijne uit gestrekte domeinen omging; want daar was het lot zijner rampzalige sla ven dikwijls onuitstaanbaar. Zoo waren er op zekeren heeten na middag een honderdtal aan het werk in eene katoen planterij. Zij verzamel den de zachte witte stof. welke in overvloed aan de kleine boomen te zien was. en maakten er groote pak ken van welke op eenehloote plek opeengestapeld werden. Onder die werklieden waren de ne gers verre in meerderheid maar men kon er ook eene zekere hoeveelheid bruinkleurige opmerken welke men gewoonlijk metis noemt en zelfs en kele witten die blijkbaar uit Europa herkomstig waren. Voorzeker zou men droevige, hartverscheurende om standigheden vernomen hebben indien men naar de geschiedenis dezer onge- lukkigen hadden willen luisteren. Mannen en vrouwen werken daar zwijgend ondereen, het is hun verbo den te spreken en nu en dan wandelen bewakers tusschen hen en werpen strenge blikken in het ronde. Zij zijn gewapend met eene soort zweep be staande uit een langen stok waaraan een tiental zware lederen riemen zijn vastgemaakt. Deze laten zij maar al te dikwijls schuifelend neerkomen op de alleen lijk met een versleten hemd bedekte schouders. Eenige verkooper van (l( APPPI Groote keus hrt goed gekende merk i\/^r tL van occasiemachienen. Dupli' ateurs - Alle benoodigheden Linten, papier, carbone, stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. WREED ONGELUK te OOSTENDE. Twee dooden. Zondag namiddag had een voetbal match van IIe afdeeling plaats te Oos tende, tusschen het Vanneste Genoot schap van Oostende en de Football Club van Thourout. Na het einde van deze match, gewonnen door Oostende, vertrokken een vijftiental supporters van Thourout per auto terug naar Thourout, maar moesten de St Jans- brtig oversteken, over de statie van Oostende, en de 2? en 3e handelsdokken scheidende. Op hetzelfde oogenblik kwam een tram uit tegenovergestelde richting over de brug, en de autovoerder, wil lende den tram vermijden, deed een ongelukkig manceuver, zoodat de auto in het 2e handelsdok stuikte, maar bleef eerst ongeveer drie minuten han gen over de koorden der visschers- schepen op deze plaats liggende. Haastig kropen de supporters uit den auto. Dertien gelukten erin aan boord der visschersbooten te geraken, maar door het geweld en de overhaasting van die personen, sloeg de auto uit het evenwicht en kantelde in het water. De autovoerder Hoste en de supporter Decombel, beiden van Thourout, wer den medegesleept. Aanstonds werd hulp ingericht en na korten tijd kon men Decombel uithalen. De man leef de nog, maar had het bewustzijn ver loren en spijts de toepassing der kunstmatige ademhaling, bezweek hij denzelfden avond rond 9 JZ ure en zijn lijk werd naar het doodenhuis overge bracht. Gansch den nacht en Maandag morgen deed men opzoekingen om het lijk van Hoste te vinden, maar het was vruchteloos. Onnoodig te zeggen dat dit schrikkelijk ongeluk groote verslagenheid onder de bevolking van Oostende heeft teweeg gebracht. LiACHKftÜID Van 2 kameraadjes die aan 't spelen waren Zeg Waardje hebt gij daar haast gedaan uwe vingers in uwe neus te steken? Wat kan u dat schelen 't is toch immers in uwe neus niet. Van een geneesheer en een zeer zieke mevrouw Dokter het is toch niet ernstig Ik zeg u dat ik erg ziek ben, en ge ant woordt mij dat ik rust nooaig heb cij hebt al eens naar mijn tot g niet gezien O mevrouw Ik hoef haar niet te zien, ik ben immers overtuigd dat zij ook rust van doen heeft Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen is een abonnementvragen in de post op SPORT. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 30 December. IP'Afd.S.V. Sweveghem-C.S.Y. 3-1 Juniors: Kortrijk Sp.-C.S.Y. 1-2 Scholier.: S.K. Sweveghem-C.S.Y. 1-4 In tweede afdeeling blijven we wor stelen tegen het noodlot, en ook wel tegen de onbekwaamheid van sommi ge scheidsrechtersHet feit van Zon dag laatst zal voor het bevoegd komi- teit gebracht worden en 't is wel te hopen dat wij zullen gelijk krijgen. Juniors blijven dus aan den kop van hunne reeks met 3 punten voorsprong op KortrijkNog twee matchen te spelen en dan, aan 't trainen voor de eindronde der provincie. Scholieren behalen eene nieuwe ze ge op S. K. Sweveghem. De twee mat chen die nog te spelen blijven zullen geheel lastig zijn, daar eenige spelers wat .buiten form schijnen, en Meenen staat altijd op den loer en wint ook al zijn matchen. Zondag toekomende hebben wij: 9,30 u.IIP Speciaal-A.A. Moeskroen 11 u.Schölieren-Kortrijk Sports 2 u.II" Afd.-A.A. Moeskroen Derde afdeeling zal het waarschijn lijk niet te lastig hebben om de punten met afgeteekende scoor te behouden. Scholieren zullen wel doen zich te herinneren hoe lastig ze te Kortrijk met 4-2 de puntjes bemeesterden. 'k Geloof dat die match de moeilijkste zal zijn van de reeks. Met het voordeel op eigen terrein en voor uw publiek te spelen, kunt ge winnen, mits ge er van den beginne af uwe leden aan legt. IIe na hunne twee prachtige mat chen te Heyst en te Sweveghem. waar ze enkel voor het noodlot moesten onderdoen, blijven onze mannen vol betrouwen en vol moed. Iets zegt me dat ze Zondag zullen beloond worden. Supporters niet vergeten dat men best in tegenspoed zen vrienden leert ken nen. Niet een van u mag Zondag van het terrein wegblijven, 'k En geloof niet dat het veel noodig zal zijn, maar ge moet daar zijn, om in geval van nood uwe mannen op te zweepen, en de zege te helpen behalen. Zondag, zegt Nemo, drie matchen zes punten. OMEN. Kantoor van den Notaris Em. THEVELIN te Meessen. OPENBARE VERKOOPING gesteld in twee Zittingen op Maandag 7 Januari 1929 voor den instel op Maandag 21 Januari 1929 v. den overslag telkens om V/2 uur namiddag- in de herberg Au Conseil des Flandres bij Camille Baelde te Meessen. Gemeente MEESSEN. Een WOONHUIS met afhankelijkheden, stalling, grond en zaailand gelegen langs den steenweg naar de Vier Koningen, groot 31 a. 60 ca. Vrij van gebruik. Vroeger bewoond door Leonard Danneel. Instelpremie 0,50%. Kantoor van den Notaris Jules RAMAULT te Wervick OP DONDERDAG 17 JANUARI 1929 te 2 uur namiddag in het Vredegerecht te Wervick, ten overstaan van den Heer Vre derechter van het Kanton Wervick. OPENBARE VERKOOPING VAN Stad WERVICK Vrijdagmarkt en Pastorijstraat dicht bij de grensbrug: Een welgelegen HAND ET SHUTS en ijf nieuwgebouwde WOONHUIZEN met verdiep, sameD groot 18 aren 52 ca. Gebruikt door verscheidenen zonder ge schrevene pacht. Verdeelingsplan en inhchti"gen ten kan tore van voornoemden Notaris RAMAULT Kantoor van den Notaris Ernest DE COCK te Yper Korte Thouroutstraat, Nr 4, Telef. Nr 185. OP ZATERDAG 26 JANUARI 1929, om 2 l/2 u. zeer stipt namiddag, te Yper, in het Hotel «Skindies», Statieplaats INSTEL VAN Gemeente ZILLEBEKE. Een Schoon BUITENGOED, genaamd Het Hoepeltjemet 5 ha. 79 a. 78 ca. boomgaard, zaai- en weiland en vischrijke vijver, te Zillebeke. Volgens plakbrief verdeeld in drie koopen. Koopen een, twee en drie zijn gebruikt door den lieer Cyriel Masschelein tot 1 Oc tober 1929 mits 2.200 fr. 's jaars boven de lasten. Koop een blijft gebruikt tot 1 October 1930 door gezegden lieer Cyriel Masschelein mits 1.500 fr. 's jaars boven de lasten. y2 Instelpremie. OVERSLAG OP MAANDAG 9 FEBRUARI 1929. Die bewakers zijn vaak boosaardige kerels wier eenige verdiensten eene koude, berekende wreedheid is. Heel dikwijls ook zijn het mannen die de overtuiging hebben dat zij heel ge wichtige bedieningen zouden moeten vervullen en wel eens hunne ontevre denheid over hun nederig lot op hunne weerlooze onderhoorigen wreken. Op gezegden namiddag ging alles tamelijk rustig toe in de planterij van den heer Braunfels, toen op eens al de negers als door eenen elektrischen schok bewogen allen te gelijker tijd de ooren spitsten. In de verte weerklonk er een aan jagende muziek, wier vroolijke cadans een hevig contrast daarstelde met den toestand der ongelukkige slaven die daar voor een ander zwoegden en zweetten en niets, volstrekt niets in de toekomst zagen dat hun eenige hoop of eenig genoegen inboezemen kon. Die toonen deden, in vele herten, vooral in dat dergenen die geene sla ven geboren waren, allerhande, mis schien reeds lang vergetene en uitge doofde gewaarwordingen ontstaan en zij sloegen blikken op malkander wel ke heel klaarlijk te kennen gaven wat er in hunne ziel omging. Soldatenmuziek. mompelde de eene. Neen, een circus, meende een ander... Ja, zegde een derde die nog beter wilde ingelicht zijn, 't is de vliegende renbaan van Robinson, de schoonste van geheel Amerika!... Ach! mochten wij eens eene vertooning zien! Daar kon natuurlijk geen spraak van zijn, maar de man had gelijk: 't was de zoogezegde Robinson's cir cus die daar aangetogen kwam. Voor op een wel geoefend muziekkorps, dan een tiental groote wagens waaraan niets dan spiegelglas en schitterende ornamenten te zien waren, getrokken door vier, zes of acht peerdendaarop volgde eene bijna ontelbare schaar van allerhande vreemde dieren waarvan de kemels en de olifanten de achter hoede uitmaakten. Een schitterende stoet ruiters van beide geslachten en clowns, allen vol gens hunne bediening kostelijk en koddig uitgedost die den eigenaar en de bestuurders van de gansche inrich ting vergezelden, kwamen achteraan. De stoet leverde waarlijk in de stra len der ondergaande zon en langs die breede hier en daar overlommerde baan het schitterendste uitzicht op. Hij bereikte eene lengte van nagenoeg twee kilometers. Terwijl de muzikanten voorbij de planterij trokken lieten zij juist hunne aangenaamste akkoorden hooren en de indruk op de slaven werd langsom levendiger. Op zeker oogenblik werd de verzoe king al te hevig, en, als op een gegeven teeken vloog het werktuig ten gronde en allen ijlden naar de omheining, om den zoo aantrekkelijken stoet van na bij te gaan aanschouwen. 't Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 3