Crédit Anversois i s i Piaaistiesctirsiuing uan oud-Yp r I Ypersche Kroniek. Dixmiidestraat, 18, YPER Een ruiterstandbeeld te Moorslede CAISSE COMMERCIALS - - DE ROULERS - - 13, Hondstraat, 13 DIENST SPAARKAS Rechte lijke Kro i k Wat moet men daarvan denken? Het Turnfeest van 27 Januari II. De toebereidselen voor de Handelsfoor Eene nieuwe werking der Handelskamer Hoe rijmt men dat te saam Hoe rijmt men dat te saam Bond der Kr. Gezinnen van Belgie I om zoo te zeggen niet meer telde. Zij namen de Avennire d'Italia over. hebben zijn uitgave meer dan tien maal verdubbeld en nu is die gazet, bestuurd door een jonge heer van 27 jaar. het bijzonderste katholiek dagblad van Italië. De gazette van Parijs Ami du peuple te koop aan 10 centiemen, die op bijzondere manier gestreden heeft tegen la Gazette du Franc zoude men willen doodleggen. Daar aan werken Le Matin Le Jour nal p. Le petit Journal l'F.cho de Pari- en le- Messageries Hachet- te Maar vruchteloos: De Recht bank heeft de Messageries veroordeeld om 500.000 tr. te betalen als schade vergoeding aan Ami du peuple en de vier andere gazetten samen... eene s iq van 1.200.000 fr. Twee vliegen slaan met een lap! Van waar die spreuke Over \ijftig jaar. ijskassen in beenhouwe rijen waren totaal onbekend. In den zomer, als de kwartieren uithongen in den winkel, waar men door het toe houden der buitenluiken trachtte een koel halfduister te verwekken, de beenhouwer wandelde er rond. gewa pend met een stok, als de matrak der -chadebeletters, en voorzien aan het uiteinde van eenen breeden plooibaren lederen lap, zoo wat de grootte van twee openstaande handen. Ontwaarde hij pp het vleesch eene vlieg, met een korten slag van den lap, kon hij ze gemakkelijk treffen en trof hij er gezamenlijk twee. hij sloeg twee vlie gen met een lap. •F Gazetten schrijven dat te Globe, in de Yereenigde Staten, een school- julïer door een Indiaan of Rood-Huid gescalpeerd wierd. Sedert 30 jaar was dat niet meer gebeurd in de San Carlos Reservatie. De reservatiën, dat zijn de streken, waar het Gouvernement deed samen wonen de oude wilde be woners van 't land, ook genoemd Rood-Huiden. Buiten de reservatië mochten dezen zich niet vestigen en mochten ook noch jagen, noch vis- schen. l)e eerste groote apostel der Rood-Huiden was pater Desmet. van Dendermonde en hij, alsook al de mis sionarissen sedert hem, wierd door die wilden met eerbied betiteld: Zwart- Rok Als de Rood-Huiden eenen vijand overwonnen, met een scalpeer- mes sneden zij het hoofdvel door, rond het haar, hetwelk zij clan vast grepen en met een korten snak rukten zij af vel en haar. Dat is scalpeeren. ('t Was bijgevolg een buitenkansje, als men die streek doorreizende voorzien was van een kletskop.) Gelijk de ja gers hedendaags fier zijn. als zij van den jacht wederkeeren met een hoop hazen en patrijzen, zoo ook waren de Indianen preusch, als zij van den oor log wederkwamen, omgord met een reesem haarbossen. Wij menschen van 't blanke ras zijn over 't algemeen overtuigd dat ons gelaatskleur het volmaakste» is en veel schooner dat dit der Negers en der Roodhuiden. Deze Roodhuiden be weren dat hun kleur het beste is en bewijzen het door de.volgende legen de Toen de Groote Geest de menschen zou schéppen, boetseerde Hij een li chaam uit klei en stak het in den oven om gebakken te worden. Na eenigen tijd haalde Hij het er uit, maar 't ven tje was aangebrand. Hij liet het toch loopen en 't werd de stamvader der negers. De tweede maal liét de Groote Geest het geboetseerde lichaam niet lang genoeg in den oven. dit uit te groote voorzichtigheid en 't bleek en halfgebakken mensch, dat te voor schijn kwam, werd de stamvader der blanken. De derde keer, goe keer, dacht de Groote Geest en wat uit den oven kwam noch te veel, noch te wei nig gebakken 't Was een flinke kerel, hoog bruin van kleur,... de stamvader der Rood-huiden Te Tatavla, kleine stad bij Pera een der vier groote wijken van Con- stantinopel.zijn verledene week in den nacht tusschen Maandag en Dvnsdag, 400 huizen afgebrand. De minister van binnenlandsche zaken in Turkeië deed M. Castelneau, franschman, bestuur der der w atermaatschappij Decros aanhouden, omdat de maatschappij geen voldoende hoeveelheid water ge leverd had, waarmede de pompiers den brand hadden kunnen blusschen. Hij door J. CORNILLIE. 8 Omtrent op dezelfde plaats van 't College was eertijds het toevluchts oord van de abdij van Meesen. Reeds in 1555 had deze abdij een huis in de Meenenstraat (Inv. Abb. Mess., 172), dat hetzelfde schijnt geweest te zijn, welke men in 1595 het toevluchtsoord van Meesen noemde (ibid. 201), en langs den Zuidkant dier straat (ibid. 230) met afhankelijkheden in de Bol- linckstrate (ibid. 191gelegen was. De abdij werd door Mgr de Wavrans, bis schop van Yper afgeschaft in 1777 i ibid. 332) en de refuge verkocht in 1780 aan Frans Yandenpeereboom (ibid. 340). Tegen de Meenenpoort ligt langs den Zuidkant de hoogergenoemde Bol- linckstraat. Eertijds was ze langs beide zijden met huizen bezet, zooook de Aalmoezenierstraat. De Bollinckstraat (1276. C. I. 16) kreeg dien naam. omdat, zeggen de kronieken, de jongelingen zich aldaar deed ook aanhouden de Moukdars d. i. de notabelen van Tatavla, omdat zij bii tijds de gemeenteoverheden niet verwittigd hadden van den brand! Is te Menton in Vrankrijk gestor ven D Willem Royaards, vooraan staande hollandsche tooneelspeler. Met zijn tooneelgezelschap is hij dik wijls in België opgetreden en telkens yerwierf hij grooten bijval, bijzonder lijk eenige jaren vóór den oorlog als hij in veel plaatsen van 't vlaamsche land kwam opvoeren «Adam in Bal lingschap van Joost van den Yondel. Kluchtenaars vinden overal stof voor hunnen handel, zelfs in de ern stigste zaken. Zoo gebeurde het in den winter, die op dien zomer volgde, ge durende den welken de Royaards Adam in Ballingschap waren ko men opvoeren, dat in zeker dorp, eeni ge kluchtenaars kwamen concert geven. Tusschen de veel luimige num mers, op het programma aangekon digd, trof men er één aan, die scheen te moeten ernstig zijn. En als de gor dijn openschoof voor Adam in Bal lingschap zag men verschijnen een soort conferencier. Dit ziende, velen meenden, dat men zou te hooren krij gen. eene korte voordracht, nopens dat beroemd stuk,-dat in den laatsten zomer zoo veel volk had doen samen- lpopen en dat iedereen, zelfs wie er maar weinig had van verstaan extra schoon gevonden had, of ware het maar geweest uit snobisme Men schikte zich dus, om eenige oogenblik- ken serieus te luisteren. En als er nu diepe stilte heerschte in de zaal. de conferencier met plechtige stem be gon Toen God Adam uit het Paradijs verdreef, Adam, zegde Eva, staat mijn hoed niet scheef? Oorverdoovend gelachDe confe rencier miek eene diepe buiging en verdween Tableau i raaaorcs* M.v. Bt-Mi'rra BANK BEURS WISSEL' F.r loopen geruchten rond dat de viering van onzen grooten West- Vlaamsehen Jesuiet-Missionaris, Pa ter Contant, Lievens van Moorslede, iets eenigs zou worden. Er wordt ver teld dat er een ontwerp bestaat van ruiterstandbeeld, door een onze groot ste beeldhouwers, iets buitengewoons P. Lievens voorstellend zooals hij zés jaar lang rusteloos heeft gezeten, te paard. Indien dat gedenkmaal wordt opgericht, zal het voorzeker de aan dacht trekken van geheel de katho lieke wereld op West-Vlaanderen, en zullen de feesten van 11 en tot 18 Augustus zeer luisterlijk zijn Naar wij vernemen bestaat de monuments- afdeeling van het Lievenskomiteit uit de beste kunstkenners. Onder Voor zitterschap van Z. E. Heer Callewaert, President van het Brugsche Seminarie, maken er deel van E. H. I'. Allossery, conservator van het Gezelle museum JE. I1. Taeymans, de gekende kunst criticus de Heereiv J. Verbeke, pro vinciale bouwmeester; J. Vierin, sche pen der schoone kunsten der stad BruggeJ. Fonteyne, Bestmlrder der Academie van schoone kunstenJ. Vandenberghe. bestendige afgevaar digde; L. Ghekiere, burgemeester van MoorsledeA. Vuylsteke, voorzitter van het Lievenskomiteit en F). H. Del tour, schrijver. Eerlang verschijnt in de Xaveriana uitgave te Leuven een uitgebreid leven van onzen missieheld het belooft eene gebeurtenis te worden in de missie litteratuur en zelden werd eene levens beschrijving zoo ongeduldig verwacht. Geen wondervroeger verschenen reeds 20.000 kortere levensschetsen door heel Vlaanderen verspreid zonder te spreken van het haastig geschreven boek van P. Van Tricht dat in 't fransch en vlaamsche vertaling nog immer wordt gelezen. Een vlugschriftje Hulde en Hulp met het bolspel bezig hielden (An. Em. II. 2, bl. 17). Het toevluchtsoord der abdij van Zonnebeke was aldaar gelegen (Kron. Boeteman). De Aalmoezenierstraat, oudtijds de Alemosenstrate (1311, C. I, 367), alzoo volgens de kronieken genoemd, omdat Boudewijn Loot en Isaac Baelde. die aldaar woonden, aan de arme lieden eiken Vrijdag, een witte brood, een half pond boter en een penning schon ken. (An. Em. II, 2. bl. 17). Aan het Noorderuiteinde van de Rijsel- en de St Jacobstraat hebben wij de markt in haar volle lengte Daar kwamen eertijds de weerbare mannen bijeengestroomd in geval van krijg om godsdienst en om gemeenten, strijd voor vrijheid en voor brood be legering en uitval, stratengevecht en stormloop (C. Gezelle. Dood van Yper. III, 220). Langs den Noordkant rijzen de pui- nen der Hallen en deze van het Belfort op. olgens de kronieken werd de eer ste steen ervan door Boudewijn van Constantinopel gelegd op 1 Maart 1200. De Hallen waren 133 m. lang en het Belfort 70 m. hoog. aan een roemrijke doodedat door 25.000 exemplaren de aandacht op zijn verdienste trok. deed door onze pro vincies eene rilling van bewondering gaan. Tegenwoordig maken meer dan 6 voordrachtgevers te gelijk van Noordzee tot Maaskant zijn pakkende levensloop aan ontroerde zielen bij middel van het lichtbeeld bekend In Amerika, waar hij Moderne Xave- rïuswordt genoemd geraakt hij meer en meer populair, dank zij een zijner vroegere medewerkersP. Van der Scheuren, S. J. van Erpe bij Aalst. Ofschoon reeds 65 jaar oud voelt hij zich nog jong genoeg om over heel het gebied der Vereenigde Staten, met de heldhaftige Lievensfiguur al de Katholieken van Amerika tot den grooten Pauselijken Missiekruistocht op te roepen. En gij, Lezer, kent gij reeds Pater Lievens! Blijft een der puurste glories uwer streek voor U geen onbekende Hebt gij als christen vlaming reeds het uwe bijgedragen tot zijn huldeIs uw steentje reeds voor zijn monument geschonken! Is het nog niet gedaan het kan geschieden met te storten op Postch. Nr 2079.94, Lievenskomiteit, Moorslede. STAD YPER. genomen had en vergeten deze terug te geven, wordt voor diefte met aanneming van verzachtende omstandighen tot 50 fr. boete of 15 dagen veroordeeld. Voor waardelijk gedurende 5 jaar, naderhand werd het weggehaalde teruggegeven. De zaak van de berucht geworden brug van Noordschote,(de jonggehuwden moesten het water in) is tot 21 Maart verschoven. Vancoppernolle Pierre, onderwijzer te Houthem-bij-Yper, wordt vervolgd om gepoogd te hebben kinderen van de school te houden, wordt bij gebrek aan genoegzame bewijzen vrijgesproken. Vanderstichelen Georges van Hout- hem, die plakbrieven te Houthem uitge hangen had, geteekend Union des Péres de Families werd vervolgd onder voor wendsel dat gezegde plakbrieven (14 in getal) geen voldoende aanduiding van drukker of uitgever droegen. De zaak wordt verschoven om verder onderzoek over de zaak toe te laten ten einde verze kerd te zijn dat zulks slechts met een lokaal doel geschied was. GROOTE KARNAVALSTOET OP ZONDAG 10 FEBRUARI 1929-1 Met de welwillende medehulp van het Stadsbestuur en der Bevolking van de Stad. 6.000 frank premiën worden aan de deelnemende troepen j toegekend. Voor alle verdere inlichtingen zich j wenden tot het Bestuurlokaal Ho- i tel du Nord Statiestraat, 63, Yper. gevende 4 pe- honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden Veel verscheidenheid en goed afgewis seld, dat was 't programma van verleden Zondag. Plechtig d'opening der twee deelen door het goed geoefend trompetters korps... indrukwekkend de groet aan de vlag... 't zinnebeeld van den Turnkring. Een schoone prestatie van oefeningen op toestellen sportraam,zweedsche bank, enkele en bubbele baren... zoowel door afzonderlijk a s door gelijktijdig en ge- zamentlijk werk D'oefeningen van hoogeren en middel baren graad... eenvoudig en reeds wel weergegeven... verdienden geestdriftige applausen En memand zal het ons ten kwade dui den zoo wij aan de jongsten een bijzondere gelukwensch aanbieden, evenwel om hun flinke stapoefening als om hun phantaisie ummer 't succesvol jockeyspel. 't Geen buitengewone bewondering ver wekte waren de twee reeksen pyramieden voorwaar op dat gebied kregen wij entwat te zien waardoo? de Katholieke St Mi- chiels Turners van Yper andere maat schappijen vóór zijn, oprecht verbazend en schoon. Aan allen zonder eene uitzondering onze beste gelukwenschen... en ook onzen besten dank aan d'Heeren Antony en Ver sailles die de begeleiding e& afwisseling door muziek verzorgden... Besten dank aan 't Bestuur van 't chris ten Werkersverbonddat welwillenJ gratis de feestzaal ter beschikking der Turners stelde. Besten dank aan diegenen die zoo mildelijk verleden jaar steunden en toe lieten dat dat flink jeugdwerk opnieuw in 't leven werd geroepen... Voorwaar zij kunnen met voldoening opzien naar 't geen met hunnen pennihg werd ge daan... Met den inzet van 1929 wordteen algemeenen oproep gedaan tot alle wei denkenden opdat zij plaats zouden willen nemen op de lijst der eere- en bescherm leden om 't zoo goed ingezette werk in 't leven te houden en een bloeiende toe komst te laten ingaan... Een Vriend der Turners Tanghe Marie van Wervik, voor slagen aan Winne Irma,ook van Wervik, 26 fr. of 8 dagen, beiden worden voor wederzijdsche b&leedigingen elk tot 10 fr. of 2 dagen veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar voorde le. Oreel Amelie en hare dochter Verhille Angèle van Proven, worden beticht van te Poperinghe aan een viertal huisvrou wen een goe honderd slechte eieren ver kocht te hebben, Oreel Amelie krijgt 100 fr. boete of 1 maand voorwaardelijk ge durende 5 jaar, hare dochter bekomt vrijspraak. Gabriel Emiel en Prosper v. Yper, voor slagen aan Carrein, elk 26 fr. of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, Carrein Achiel van Yper voor vernieling 10 fr. of 2 dagen. - Bruneel Maurits, een eerste vech» tersbaas van Poperinghedie buiten de zaak voor welke hij nu terecht staat, nog eenige andere op de maag heeft, loopt voor verscheidene feiten van slagen, enz. volgende veroordeelingen op, le, feit 8 dagen en 50 fr. of 15 dagen 2e feit 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen 3e feit 15 dagen en 50 tr. of 15 dagen 4e feit 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen. Gruwez Henri, van Wulverghem, vervolgd voor smaad aan de gendarmen en verlaten van gespan, wordt voor het le feit tot 26 fr. of 8 dagen en voor het 2e feit tot 5 fr. of 1 dag veroordeeld, voor waardelijk gedurende 5 jaar. Gryson Marie en Hélène van Bece- laere, worden voor slagen ieder tot 10 fr. of 2 dagen veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Voor de boeten moet de som vanaf 14 Januari 1929 altijd ver menigvuldigd worden door 7, zoodat een persoon tot 26 fr. boete veroordeeld, fei telijk nu 182 fr. betalen moet, vroeger moest de som door 10 vermenigvuldigd worden. Bourdeau Camille, van Poelcapelle, wordt voor slagen tot 26 fr. of 8 dagen veroordeeld, voor beleedigingen tot 10 fr. of 2 dagen, voorwaardelijk gedurende 3 jaar voor de le straf en 1 jaar voor de 2e. Vanhecke Honoré van Diksmude, tegen wie proces-verbaal was opgefnaakt voor overdreven snelheid en om niet ge trompt te hebben, heeft den agent die proces-verbaal opgemaakt had willen om- koopen, voor dit laatste feit wordt hij tot 50 fr. boete of 15 dagen veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Voor ieder der twee andere feiten 5 fr. boet of 1 dag, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Lenoir Marcel van Locre, die van het land van een gebuur eene egge weg Maandag laatst moest de gemeenteraad twee leden voorstellen voor het beheer der Middelbare School M. Leuridan, nationalist, stelde voor de heeren Coutelle en Bossaert, socialis ten. tor leden van het bestuur der Staats middelbare School te kiezen. Nationalisten, ter uitzondering van den heer Capoen, die voor het eerste mandaat met de katholieken stemde en zich bij het tweede mandaat onthield, stemden samen met de socialisten voor de parti'genooten van deze laatste en het scheelde slechts aan eene enkele stem dat de socialist niet gekozen werd. Wat denken de katholieken, die zich door de benaming van Katholiek, welke de nationalisten zich ten tijde der kiezinu wis en te geven, en daarom voor hen gestemd hebben van zu'ke handelwijs Hier was er volstrekt geen kwestie van Vlaamschen strijd doch enkel van Katho lieke grondbeginselen. Zondagsrust. De apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat is alleen open op Zondag 3 Februari 19 9. De Westervleugel der Halle dagtee- kent van het einde der XIII* eeuw. Dit gedeelte werd laatst voltooid, ook werd het de Nieuwe Halle geheeten (C. I. 74). In de benedenzalen van den Ooster vleugel schijnen de ramen opgesteld geweest te zijn om de lakenstoffen uit te strekken, alsook de toestellen om die stoffen te doen glanzen. In deze van de Nieuwe Halle waren de magazijnen voor de grondstoffen, de vergaderplaatsen voor de hoofd mannen en gezwoornen van de ver schillende ambachten der wollenijver- heid, en verder een ruime zaal. waar de lakens gekeurd en diensvolgens van een lood voorzien werden. Het verdiep van het voornaamste deel diende tot toon- en verkoopzaal (Warn. Y, 51). Onze Halle was een der grootste en schoonste burgerlijke gebouwen in Gothischen trant van geheel Europa. De puinen vertellen nog wat de la kennijverheid alhier in de middeleeuw wen moet geweest zijn. Men zal het ons nochtans niet te kwade duiden, dat wij daarover eenige cijfers bijvoegen: In 1312 bezigde men alhier volgens de lakensoorten 35.000— 52.000=87.000 't Was dus verleden Zondag dat de Katholieke Sint Michiels Turners van Yper hun eerste Winterfeest gaven in de ruime Feestzaal van 't christen Volkshuis. De prachtige nieuwe schermen vorm den een gepast midden voor d'opvoering van 't goed afgewisseld programma... Voorwaar na een goê jaar bestaan en zou niemand zoo een feest verwacht heb ben... Onder de knappe leiding van hun nen Turnleider Heer Maurice Declercq hebben de katholieke St Michiels Turners hun zeiven overtroffen en kunnen ze voort den ingeslegen weg bewandelen, zij beschikken over krachten die wel eens- daags in staat zouden kunnen ziin de roem en de eer van de Katholieke Tur ners uit het verleden Yper te evenaren... Ons is 't met mogelijk dit fi-est als tech niek rs te heoordeelen, maar dit feest langs verscheidene zijden beschouwd moet tel kens voldoening geven en feitelijk gaf vol doening aan het talrijk welwillend publiek dat de feestzaal vervulde. loodjes, wat waarschijnlijk met 87.000 stukken laken overeenkomt. In 1313, het hoogst getal92.500 loodjes In 1318, 89.500 en 't jaar daarna 89.000 (E. P. III, 810). De minste stukken, voor de markten van Champagne, waren 29 el lang (Warnk. II. 501), de meeste van 40 el D. Inv. II. 210-11) zoodat de gemid delde voortbrengst van dat tijdstip meer dan 3.000.000 el 's jaars bedroeg, 't zij meer dan genoeg om geheel de bevolking van Vlaanderen in het nieuw te steken. De Hallen waren eerst gedekt met roode tegels, vastgemaakt op latten, die gespleten waren uit duigen van oude wijnvaten (Ypr. I, 114-115). Den 5 April 1498 om 1 ure 's mor gens iintstond er brand in de nieuwe schatkamer, sedert 1410 in het Noord ooster gedeelte der Hallen ingericht. De stadsknechten gelukten er in met ijzeren haken menige rekeningen, handvesten en registers uit den vuur poel te halen. De brand, door een hevigen wind aangewakkerd, was zoo geweldig, dat een oogenblik het Belfort zelf be dreigd werd. Gelukkig dat men aldaar een wacht geplaatst had. die de bran dende vensterluiken van het 2* ver Deze verjaringsfoor belooft een waar sukses te zijn. Zij zal gepaard gaan met eene tentoonstelling door de burgerlijke en militaire Vliegdienst op touw gezet. De deelnemers laten zich talrijk in schrijven en het is te vreezen dat de late- komers of de twijfelaars zich zullen moe ten vergenoegen met het overschot, 't is te zeggen de minst begunstigde plaatsen. Het Komiteit raadt de deelnemers aan, op behoorlijke wijze de waarde hunner tentoongestelde goederen aan te geven, daar alles, volgens de aangifte der ten- toonstellers, tegen brand zal verzekerd worden gelijk vorige jaren, zal een dienst van bewakers, zoowel bij dage als bij nachte, ingericht .worden, om een ma ximum van zekerheid aan te bieden. Er zullen den-Zondag en den Maandag van Paschen, Koncerten gegeven worden op de Kiosk der Groote Markt door ver scheidene vreemde muzieken, wiens deel neming van nu af verzekerd is. Op tijd en stond komen 'wij hierop terug om alle inlichtingen daarover te geven. De reklaam-affiche zal binnen enkele dagen verschijnen en zal voorzeker veel bijdragen tot het welgelukken der foor en een talrijk bezoek van vreemdelingen uitlokken. Conferentie met film over onze Congo-Kolonie, door een ooggetuige. Men moet bestatigen dat het groot publiek van langs om meer zijne aandacht vestigt op onze Afrikaansche Congo-Ko lonie en met gretigheid luistert naar het woord van diegenen, welke de Congo be zocht hebben en hunne indrukken of lot gevallen, met de pen of met het woord kenbaar maken. Door het initiatief van het Comiteit der Handelskamer zullen onze medeburgers het genoegen hebben eene aangename en leerzame voordracht te hooren met film. M. Paul Degraeve, advokaat te Veur- ne, heeft er in toegestemd ons zijne reis in de Congo-Kolonie te komen verhalen Een film genomen door M. Pastori, en in vier deelen verdeeld, zal voor onze oogen de landschappen en de rijkdommen onzer Kolonie ontrollen en zal veel»bij- dragen om de aangename en leerzame conferentie te verheffen en op te luisteren Zij zal plaats hebben op Woensdag 6 Februari, om 8 uren stipt 's avonds, in de Zaal van Oud Yper. De ingang is kosteloosde leden der diep aftrok, en naar beneden wierp. Eindelijk, nadat het dak der schat kamer met donderend geweld inge stort was, geraakte men door hard nekkig werken den brand meester (An. VII, 160-66). Later w erd dit deel der Hallen, ge zien den ellendigen toestand der stad (D. Inv. IV, 301), zonder eenigen kunstzin herbouwd, om vervolgens tot stadhuis te dienen. Men vertelt dat korts na de inne ming der stad door de Fransche Repu bliek (1794) een raadslid voorstelde het Belfort en de Hallen af te breken, daar volgens hem het stedeke over geen genoegzame geldmiddelen be schikte Om dat nutteloos gebouw te onderhouden. Het schijnt dat hij in de plaats een schoon klein Halletje, een -oert Mairie w ilde, die fnet de noodwendigheden van Yper overeen kwam (Yrpr. I, 280). Doch de golf der menschengeschie- denis hield ze eerbiedig staande, tot sprekende getuige van ebbe en vloed in opkomst en grootheid en ondergaan, totdat het geslacht kwam. dat bestemd was om ze jammerlijk te doen vallen (C. Gezelle. Dood v. Yper III, 220). Den 22 November 1914, was door de Duitschers uitverkoren om dat van- Handelskamer met hunne familie wordy bijzonderlijk uitgenoodigd. Zij mogq vrienden en kennissen meebrengen 0 allen zullen welkom zijn. Den Zondag 17 Maart, om 4 men, - dezelfde zaal van Oud Yper, zal M. Ca. lembert bestuurder van de propagandi burgerlijke vliegdienst, ons komen sprt. ken over De vliegdienst op handelsgebied 10 jaar na de Wapenstilstand». Als film, iets buitengewoons De reis* Londen-Brussel, gezien p$ vliegmachien. Beurtelings zullen zich afrollen voorc oogen der toeschouwers, de landschappe; over dewelke de reis geschiedt, en waarva: sommige ons goed bekend zijn. Uit het Ypersche van Zondag 11. »- Donderdag 17 Januari 11. rond 7 uu: 's avonds speelde het orgel in u«e kerkdi Vlaamsche Leeuw 't Akkoord Ik weet wel, Mijnheer de Pastoor, da gij het orgel niet zelf bespeeldet. 't Akkoord Geheel en gansch 't ak koord Maar ik zoek zelfs niet te weten wis het orgel bespeelde, alhoewel ik niet verri zou moeten zoeken. Niet meer 't akkoord Geheel den dag had de orgelmaker zi:; tuig geaccordeerd en geharmoniseerd alle soorten van stukken gespeeld. Di: orgelmaker nu, die den Vlaamsche; Leeuw ook speelde is lid van de Am: tiés Francaises te Brussel Onder dezen titel geeft onzen conl'ratt: Het Ypersche een ingebeelde mede! deeling van een zijner correspondenten Indien men het moest geloovep, zo. men den 0 Vlaamschen Leeuw gespeei: hebben op de nieuwe orgel der St Ni klaaskerk voor de invrijheidstelling va: B orms. Het is spijtig dat de opsteller vand:: artikel, met zulke gansch onjuiste dinges neer te pennen, en gansch onnoodig ovei den Vlaamschen Leeuw kwaad ti spreken, niet begrepen heeft dat hij op nieuw olie in het vuur wierp, met di Vlamingen te misnoegen, en alzoo di visscbers in troebel water op te hitsen. In weet niet indien de Vlaamschi Leeuw» in St Niklaaskerk gespeeld i geweest maar indien dit nu nog zoo is wat is er laakbaar De Vlaamsche Leeuw is geen oproerig lied. Het is niet omdat eenige aktivisten fc eene bijzondere beteekenis willen aan ge ver, dat de ware Vaderlandsche Vlamin gen. dit niet zouden mogen zingen cj spelen. De briefwisselaar van Het Ypersche» heeft zekerlijk den oorlog niet meegedaan! anders zou hii weten dat de Vlaamsch; Leeuw verscheen in het zangboekje well| het Belgisch leger aan ziine soldaten uit deelde en dat het op het geestdriftig mu- ziek was van den Vlaamschen Leeuw de Belgische soldaten naar de loopgrave gingen en den aanval deden. Dit lied is zoo weinig oproerig ds, onlangs nog, tiidens de groote vergad: ring der Katholieke Vereenigingen e Kringen gehouden te Brugge, waar me; dan 600 leden, Vlamingen en walen d een, op het banket veieenigd waren ond; het Voorzitterschap van den heer Eerst; Ministèren van verscheidene andere led; van de Regeering. de «Vlaamsche Leeu na het Vaderlandslied gespeeld werd ef rechtstaande aanhoord door alle toehoo: ders. I Dat men eens voor goed eindige de Vlaamsche Leeuw te beknibb len, om de ware Vaderlandsche Vlam? gen niet te misnoegen en dat men eer goed versta, dat men in onze streek same met de Brahanconne», ons vaderlandss lied, ook de Vlaamsche Leeuw zing; het lied van Vlaanderland. Gewest YPER. Plaatselijke afdeeling Yper. ALGEMFENE VERGADERING»! Zondag 3 Februari 1929 te 2.3o u j 't Christen Volkshuis,, St Jacobstraat Yper. Daar zal gehandeld worden overt Geschiedenis van den bond Bondsb weging Staatsbelastingen Gemeetf taksen Compensatiekast en voos dalenwerk te voltrekken: het Beltotj de Hallen, het Nieuwwerk, de Sell penkamer, het Stadhuis en de Arch? venzaal, alles werd verwoest. Vrucij telooze pogingen werden gedaan (J het Archief, nagenoeg het rijkste 't land (D. Not. 9) te redden. Daar er zelden over deze geschiFj kundige schatten gesproken werd. dj jammer genoeg, voor het meerendj nog' niet ontcijferd waren, hebben"! ons de moeite getroost er ten naabj bij den inventaris of de boedelbeschr-1 ving van te maken. Op 22 November 1914 verbrand?1;! niet min dan 950 handschriften. 'J plannen. 4069 farden, 341 bundels I kaarten, 2720 handvesten (waab-'l gelukkig de korte inhoud besta?» 2222 registers (waaronder dezejj parochiën van St Maarten van af L die van St Pieters van af 1592: van St Jacobs van af 1587 en die h; St Niklaas van af 1584. An. IX.-- nota). 3168 rekeningen 1905 1°T nummers 609 stadsrekeningen. S'- mige tot 12 m. lang (enkele eb werden ontcijferd), ongeveer lOj verordeningen en verschillende fi zende farden gedingen tusschen zonderen uit de XVIP en XVIII* ef' (D. Not. 227-370). ('t Vervolgt.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2