Dan hier en elders. Bene CKE wwe SCHRIJFM ACHIEN EN DE ROODE PILLEN BRUGGE, 9, AKADEIYIIESTRflAT, 9 Effen en Gegolfde Cimentplateft, -- Drameerbuizen R. Brutsaert-Develter M. Paul Degraeve adv. te Veurne verhaalt ons zijne reis door de Congo-Kolonie. rooneelmaatschappij Kunst Adelt,, Bond der Kroostrijke Gezinnen. Eene nieuwe werking der Handelskamer. St Vincent s College. Groote paardenprijskamp te YPER Handelaars HET YPERSCHE VOLK,, - WATOU In 't JVIüseam ROND DE BORMSBETOOGING. G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18, YPER. - Tel. 250. Btravo jVI. Overlijden. Zitting van den Provincieraad Yper. Katholieke Kring. Zater dag 9 dezer om (i uur stipt maandelijk- sche prijsbolling voor de leden der Bol dersmaatschappij. Dat elkeen op post weze. Er zal gezorgd worden dat de tra goed verwarmd is. Wast-Rocsebeke. Tooneel- avond. De K. VI. Meisjesbond heeft weerom een echt succes behaald met zijn opvoeringen. De Mahome- daansche Wraak was fijn vertolkt: verzorgde taal, natuurlijke toon, lof se gebaren, aangepaste mimiek en de Emires, bij haar moedige bekeering, wist de \olle zaal aan te grijpen. SPORT. VOETBAL. Meisjes Jongelingen Anfdré VANDER MERSCH te Yper. GEORGES T A H O N te Yper. NGORDSCH en AMERIKAANSCH HOUT Veemarkt, VPER Riemen in leder, Balata, Washington en kemelhaar, Poulies, Kussenhlokken, Klingerit Amiant, Caoutchouc (buizen, blad en koord), Bourrage, Graisseurs, Kranen, Poetskatoen, Riemvet, enz. Oliën, Vet en Vaseline voor machienen en wagens, Lamp-olie, alsook beste Saladeolie. Telefoon 785 Telefoon 785 Afsterven van den heer Hallaert. I Woensdag laatst is in den Heer ont sla ren, in den ouderdom van 76 jaren, ooien verdienstelijken stadsgenoot Mijn beer Charles-Louis Hallaert, Eere-Opzie- Eer eer Vrije Katholieke Scholen der Dekenij Yper, Eere-Voorzitter der Katho lieke Ziekengilden van het Arrondisse- e:er: Vper, Eere-Voorzitter-stichter onzer muziekmaatschappij Ypriana 1 Ziine vruchtbare loopbaan, als hoofd ver. het Onderwijs te Voormezeele, en verders als schoolopziener te Yper zijne vroegere krachtdadige medewerking, als overtuigde MlTUA 1.1ST, in 't stichten van menigvuldige vooroorlogsche Pensioen- g Iden en Ziekenbonden in 't Ypersche 2 ne vriendelijke lofwaardigheid verdie nen een lot en de dankbaarheid zijner medeburgers. Diep beproefd door het verlies van twee z: ner zonen op het eereveld gesneuveld nor de Belgische Vrijheid,vond hij troost en opbeuring te midden zijn talrijk huis gezin. gesteund door zijn Katholiek Ge joof en zijne Vaderlandsliefde, na den oorlog schonk hij als PIONIER zijne beste krachten voor het zedelijk en stoffelijk herleven van Vper, en tot wanneer hij in deze laatste jaren door de ziekte werd neergeveld, bleef hij een liefdadige mede broeder van het Genootschap van Sint Vincentius a Paulo, in het bezoek der armen. Zijn aandenken zal onder ons levendig bewaard blijven. Het Ypersche Volk biedt aan Me vrouw Hallaert en Kinders zijne christene deelneming in hun diepen rouw. Wij hadden het genoegen de voordracht bi; te wonen, gegeven Woensdag avond, in de ruime zaal van Oud-Yper, dooi l'heer Paul Degraeve. f Op uitnoodiging van het bestuur der Handelskamer, had de spreker aanvaard rijne studiereis te komen verhalen ;en talrijk opgekomen publiek, welk vij schatten op ongeveer 3oo personen, iad den oproep der Handelskamer beant- troord. f Voorgesteld door M. Hector Vermeu- sn, Voorzitter der Handelskamer, die in !e voordrachtgever een onverschrokken eiziger begroette, welke Europa heett oorkruist en niet aarzelde om den Afri- ;aanschen bodem als toerist te betreden, ;at M. Degraeve ons een aangenaam ver aal zijner reis 'Zonder in veel bijzonderheden te kun- jen treden, daar de tijd snel voorbijgaat en en (ilm de conferentie ging sluiten, sprak ij beurtelings over de ankerplaatsen waar et schip binnenliep De Canarischeeilan- en, Dakar, van zijne overtocht die 16 Igen duurde op de Elisabethville en an den heerlijken en overweldigenden ndruk die hem trof, bij de aankomst op nze Kolonie. 1 De laatste dertig jaren, zegt hij, hebben neer beschaving en vooruitgang in onze Kolonie gebracht, dan een tijdverloop van eeuwen lang in de nabijliggende Portu- geesche bezitting. Onze reiziger bezocht de Marjombémet zijne onmetelijke en rijke bosschen en zijne olieslagerijen, Leopoldville en Kins- ïassa, met hunne moderne brouwerijen n stapelhuizen, de Kruidtuin, het Semi- larie voor Zwarten en verscheidene mis- ieposten waar onze landgenooten zich ^offeren voor godsdiensten naastenliefde. De Ituri een der gezondste streken lit reden van het gematigd klimaat vierd door onzen reiziger ook bezocht Hij sprak ons van de veekweek, van de andbouw, van de goudmijnen van Kilo- 4oto Hij bezocht ook een gedeelte der Kivu, ,e streek der koffieplanterijen, de Tanga- lika Elisabethstad, het nijverheidscenter Is bij tooverslag uit den grond gerezen, net zijne smeltovens van kopererts, zijne ibrieken, zijne rookende schouwen en lijnc nijverheid die aan den reiziger den ndruk geven van eene belgische streek ooals Charleroi of Luik I)e plaats ontbreekt ons, om den rei niger in zijn verhaal te volgen. Het weze gezegd dat hij, als ooggetuige, lijne indrukken wist op boeiende wijze nede te deelen jammer dat zijne stem tiet doordroeg tot op het uiteinde der zaal Een film, geleend door het Ministerie 'an Koloniën, sloot deze voordracht, die zeker veel zal bijdragen om onze rijke Ko lonie beter te leeren kennen en waardee- ren. En wanneer M. Vermeulen, de spreker Jedankte over zijne leerzame en aange- ïame voordracht, was hij de voorzetter, le tolk van al de Yperlingen. De Handelskamer heeft goed werk ver acht en wij bedanken het bestuur voor dat otfelijk initiatief. Zondag en Maandag gaf die bloeiende Maatschappij in deruimezaal van 't Chris- !en Volkshuis een welgelukt tooneelfeest. Men voerde op De Hand van God» Irama in drie bedrijven, gevolgd van r M. De Kuvpere o klucht in een bedrijf, j Al de spelers in het drama waren goed n hunne rol, en hebben, na ieder bedrijf sen welverdienden bijval genoten. Het kluchtspel «M. De Kuvpere», gaf anze lachspieren nog al veel werk, en werd ook wel vertolkt. Allen hebben goede vooruitgang ge- iaan en de talrijke aanschouwers zijn te- treden naar huis vertrokken met de hoop binnen 't kort een zulkdanig feest te mo gen komen bijwonen. Zondag laatst had de algemeene verga dering plaats in 't Christen Volkshuis. Tamelijk veel leden hadden den oproep beantwoord. Na een overzicht gedaan te bebben over de geschiedenis van den Bond de Bondsbeweging de Staatsbelas tingen de Gemeentetaksen de Com- (ensatietaks sprak heer Hil. Depraetere oorzilter van 't Provinciaal Wonings fonds, ons over het Woningenfonds. Met zijne welgekende welsprekendheid, toonde hij ons dit sociaal werk, en het doel tot dewelke hij streefde, en gaf ons de middels om dat edel doel te bereiken. Waarlijk was het een welgelukt feest voor de leden van den B. K. G. van Yper. Wij bedanken het plaatselijk Komïteit om die vergadering en tot M. Depraetere, zeggen wijtot wederziens. Den Zondag 17 Maart, om 4 uren, in dezelfde zaal van Oud Yper, zal M. Ca- lembert bestuurder van de propaganda burgerlijke vliegdienst, ons komen spre ken over De vliegdienst op handelsgebied 10 jaar na de Wapenstilstand Als film, iets buitengewoons De reis Londen-Brussel, gezien per vliegmachien. Beurtelings zullen zich afrollen voor de oogen der toeschouwers, de landschappen over dewelke de reis geschiedt, en waarvan sommige ons goed bekend zijn. Ze komen met hun betooverend middel- eeuwsch legendespel naar het St Vincent's College op Zondag 10 E'ebruari. We lazen reeds verslagen erover in de dagbladen maar nu zullen we het zelf te zien en te hooren krijgen. Wij zullen hen voor ons zien leven en handelen, den ciikustuime- laar Wintze, in zijn Bohemerstent eerst later in het klooster en in de klooster kerk. Hij is zoo innemend de eenvoudige jongen uit het volk, die zijn beste krach ten inspant om den cirk te doen betere zaken maken, totdat hij inzelfveronacht- zaming, onder de krachtinspanning be zwijkt om in het kloostergasthuis terecht te komen. Daar blijft hij dezelfde eenvoudige, naïeve jongen, die alles met groote oogen bekijkt om dat alles voor hem daar nieuw is en ongekend. Hier groeit en nieuwe belangstelling en nieuweliefde inzijn hart, bij al het niet vermoede dat hij er van de paters te hooren krijgt. En als men hem toont waarin zijn Maria vereering moet be staan, gaat een nieuw horizont voor hem open en in zijn schoone naiveteit besluit hij zijn schoonste tnimeltoeren te gaan doen voor Haar. Wintze is een echt middeleeuwsche jongen over geheel het spel hangt een atmosfeer van middel- eeuwschen eenvoud en bekoorlijkheid, verhoogd door koor en Orkest, alles keu rig en fijn... de vijftig uitvoerders laten het geheel tot volle waarde komen. Wie zou zulke gelegenheid niet mee nemen poort) vanwaar hij om 2 uur vertrekt om den volgenden weg te volgen Meenenstr., Groote Markt, waar hij voor de Gemeenteoverheid voorbij trekt. Hondstr.. Bukkerstr.. Grim- minckstr.. Rijsselstr.. Boterstr Tem- pelstr.. Statiestr.. Statiepl.. Statielaan, Capronstr.. Elverdinghestr.. Boerin- rghestr.. Veemarkt. Slachthuisstr.. Pix- I mudestr., om op de Groote Markt uit een te gaan. De stoet zal stilhouden op St Pieterswijk. de Statieplaats en de Veemarkt. GROEPEN*. 1. Politie: 2. Tambour Major (Yper):.3. Harmonie Ypriana (Yper)4. Zijne Majes teit Carnaval (Yper)5. De Zeeschuimers van Kortrijk6. Le Repaire des Pirates (Kortrijk) 7. De vereenigde Rookersgilde, Statiewijk, Poelcapelle. met Tiest en Triene; 8. De Ypersche Schatten; 9. Chaifteclair (Yper»; 10. De Zazibars van Iseghem11. Les Coquelicots (Yper) 12. Wanne en Siska met haar bruidegom (Poperinghe) 13. Hand boogmaatschappij Yper-Hoekje14. De Ylaamsche Harmonie (Yper). 15. De Philip- pijnsche Mosselrukkers van Kortrijk; 16. De 'Galeiboeven van De Panne; 17. Ylaamsche Kermis. Kruisstraat (Yper)18. Een Been- houtvershuwelijk met zijn gevolg (Yper)19. De Sneeuwvlokken (Poperinghe): 20. Wo ningnood (Yper)21. De Veloclub van Dic- kebusch. Ten gevolge het afsterven van den Heer Ch.-L. Hallaert, Eere-Voorzitter van de Harmonie Ypriana zal deze geen deel nemen aan den Carnaval stoet. LANDBOUWCOMICE KEMMEL-YPER Op Asschen Woensdag 13 Februari 1929 ten 10 uur voormiddag |e Prijskamp: Hengsteveulens van I jaar. ic pr. Verguld eermetaal en 5o fr. 2e pr. Zilveren 40 fr. 3e pr. 35 fr. 4e pr. 3o fr. 5e pr. 25 fr. 6e pr. 20 fr. 2 Prijskamp Hengsten van 2 jaar. l« pr. Verguld eermetaal en 100 fr.. 2e pr. Zilveren 82 fr. 3e pr. 60 fr. 4« pr. 40 fr. 5e pr.20 fr. 3e Prijskamp Merriën van I jaar. Ie pr. Verguld eermetaal en 5ofr. 2e pr. Zilveren 40 fr. 3e pr. 35 fr. pr. 3ofr. H> 20 fr. ï5 fr. 5o fr. 45 fr. 5e pr. 6e pr. 4^ Prijskamp: Meniën van 2 jaar. ie pr. Verguld eermetaal en 60 fr. 2e pr. Zilveren 55 fr. 3» pr. 4e pr. 5e pr.40 fr. 5° Prijskamp: Merriën van 3 jaar. ie pr. Verguld eermetaal en 75 fr. 2e pr. Zilveren 60 fr. 3e pr. 5o fr. pr. 3ofr. 6C Prijskamp: Merriën v.4j.en daarboven. ie pr. Verguld eermetaal en 100 fr. 2e pr. 80 fr. 3e pr. 60 fr. 4e pr. 5o fr. 5e pr. 45 fr. 6* pr. 40 fr. 7e pr. 3o fr. De prijzen zijn dit jaar merkelijk verhoogd. Geen twijfel dus of de paardenprijskamp van 1929 zal al de voorgaande overtreffen. Het Bestuur. vraagt eene aankondiging in STAD YPER. Zondag 10 Februari 1929 om 2 uur. GROOTE CARNAVALSTOET Om 11 y2 uur, op de Groote Markt en in geval van slecht weder in Oud Yper Concert, door de Accordeonis ten, onder de leiding van M.-VANDE CASTEELE. Seffens nadien Wandel concert, door de Zangafdeeling in de bijzonderste herbergen der stad. WEGWIJZER. De stoet wordt gevormd op de Maarschalk Frenchlaan (Meer.en- Dag, Klauw Dag, Ko Verreman, kom binnen, 't Is voor den grooten man, zeker, hé om papiertjes? gedrukt of geschreven, met of zonder latijn, per blad of per kilo. Ko. 'k En koop geen papier meer, 'k doe mijn zakken gemaakt inkomen. Maar verdraaid, wat geschreeuw hoor ik daar? Klauw. 't Is de groote man die leert spreken. Zwijg hij is op zijn standpunt. Hoor hem eens, Ko. Staatskatholieken, don kere kliek, scheiding, Borms wit was- schen. Ko. Maar wat is dat leven. Stort de keuken in Klauw. Neen 't, Kode groote man is van zijn standpunt weg en 't keldergat ingeschoten. Hij is naar 't hol van Pluto om te leeren spreken aan Cicero, 'k Ga 't huis sluiten. Ko. Blijft hij lang weg. Klauw. Een dag of drij, Ko, en hij heeft dan altijd wat latijnsche spreuken mede om boven op de papier tjes. De laatste keer waren die: Mun- dus vult decipi en Risum teneatis. Ko. Wat wil zeggen, Klauw Klauw. De menschen willen be drogen zijn, en. Houd u in van lachen. Ko. 'k Versta nu hoe hij kan aan de deur staan, binnen gaan en wat later niet tr huis zijn. Hij vertrekt al 't keldergat. Klauw. Daar, Ko, 't luik is toe en 'kr ben ten uwen dienste. Wat scheelt er? Ko. Klauw, 'k ben gekomen voor 't museum,, maar 'k ben haastig, 'kr Moet weg met den tram van negen en half. Klauw.. Kom binnen, Ko, zie al die bakjes aan den muur hangen, 't is nog van den ouden winkel. Het archief zit daarin, Ko. Ko. Daar, Klauw, zaak veldwach ter. 'k Heb daarvan hooren spreken. Klauw. - Hier is 't bakjes, Ko, in twee verdeelïngen. Rechts: kandidaat A. V. daar zit niets in en links: P. een brief aan Borms, ongekroonden koning en aan den Raad van Vlaan deren. Ko. Wat beteekent dat. Klauw. Heeft uw meester niets gedaan voor A. V. Klauw. Hij heeft er niets tegen gedaan, Ko. Voor hem is dat 't zelfde als hard werken. Ko. 'k Versta het. Klauw Ge moet 't verkeerde nemen van hetgene hij zegt. Klauw. AIzoo kunt ge niet mis sen, Ko. Ko. En P. is wel met zoo een voorspreker. Klauw. Wij kunnen toch niet schrijven naar den Koning Albert, noch naar 't wettig bestuur, wij zijn tegen alles. Wij zijn arrivisten. Ko. Wat is dat. Klauw? Kauw. Dat zijn gelukzoekers, Ko. Belgie moet weg en wij in de plaats. Ko. In de platen? En dat bakje daarbiiBoonen en erwten, toon eens hier. Klauw. Klauw. Hierin zijn de namen van al deze die het eene of andere over de enzen zetten. Ko. Is de groote man nu bespie der en verklikker geworden? Klauw. Waarom moeten ze nu nog spreken over zijnen tabakhandel. Hij wil daarvan niets meer hooren nu hij invalied is. en zelfs heeft hij het Couthof drij uren naarder de front linie gebracht, ievers bij de Drie Grachten. Zie maar de landskaart daar aan den muur. Ko. Daar de groote man van alles nota heeft en daar hij toch afwezig is, toon mij eens de geschriften over den tabakinkoop, verkoop, vervoermid dels. bestelling. Klauw. Zwijg. Ko, 'k hoor den tram fluiten, 't is tijd van gaan. De Bormsbetooging Zondag had naar ruime schatting, zoo wat een 10-12.000 Vlamingen bijeengebracht, meest uit de 2 Ylaanderens. De inrichters hadden veel meer ver wacht. De betooging zal voor Borms geen te goede gevolgen hebben, in ziin aan spraak in het Rubbenspaleis viel hij geweldig uit tegen de Katholieke Par tij en tegen Heer Van Catnvelaert en verklaarde maar ronduit dat Be'gie uiteen moest en de Vlamingen met Holland vereenigd. Is dat nu wel het gedacht van alle Nationalisten In Antwerpen zelf was de bevolking onverschillig: geen huizen, buiten de fronterslokalen waren bevlagd. Over de betooging zegt De Gazet van Antwerpen onder meer Betooging tegen Belgie te Antwerpen! Frcmtisten. activisten, maximalisten, extre misten. nationalisten, mitsgaders de onver mijdelijke communisten, hebben dan gemani festeerd tegen Belgie, voor aansluiting met Holland, en ook wel min of meer, gelijk vóór elf jaar, ter eere van Duitschland... Talrijk waren de verdwaalde schapen hier heen gestuurd uit de beide Vlaanderen, zoo wat van overal. Alles verliep kalffi. Niemand dacht er aan tegen te betoogen. Best zoo. E11 verder nog En... ze dronken een glas, ze maakten eert plas, en de zoogenaamde strijders voor het Ylaamsche ideaal hebben mogelijk het mis verstand onder kinderen van hetzelfde land nog wat verscherpt de wonde moet, im mers, blijven bloeden? en 't Vlaamsche volk weer eens belachelijk maken in de oogen van den vreemde. Eenige verkooper van A D D ET I Groote keus het goed gekende merk ixMir tL van occasiemachienen. Duplicateurs - Alle benoodigheden Linten, papier, carbone, stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. Den 6 11. zei M. Houtart, Minister van Belgie's geldwezendat Belgie's schuld in twee'jaar tfjds met 6 milliard 389 mil- lioen fr. verminderd wierd. dat op op 't einde van dit jaar de schuld met 8 mil liard zal verminderd zijn en dat, er dan zal kunnen aan gedacht worden de taksen te verminderen. Dat is aangenamer aan de lastenbeta- Iers dan het voorstel vair den, so:iafist Hallet die 40.000'fr. parlementaire ver goeding vraagt, in plaats varr 25.000 fr. 's jaars en kosteloos vervoer. Kiezers stemt voor de Kafftoliekeni, gelijk M. Houtart. Te Houthem, (Yper) is in den Heer ont slapen, op 2 Februari 11., Eerw. Heer Paul Dumortier, vóór den oorlog onder pastoor te Houthem, na den oorlog pas toor te Watripon, Henegouw. De ter aardbestelling. bij aanwezigheid van veel volk, geschiedde op Donderdag 7 dezer,in Houthem, waar hij sedert eenige maanden als rustend priester verbleef. zeggen in een lijkrede. Daar kwam een zin En alhoewel invalied kon hij van den staat, voor denwelktn hij den dood in 't gezicht had gekeken,geen invaliditeit bekomen... En 'k begon na te deoken. Die schamele V.O.S, is of liever was toch te beklagen, want h3d de beruchte Butaye van Watou zijn plicht als «VlamiDg» ge kweten, had die arme «Vlaamsche Mak ker» van Beveren zijn invaliditeit wel be komen Ge moet weten dat «de Meester» een brokje der almachtigheid bezit. Als «hij» vil, krijgt ieder een pensioen van invalied Getuige daarvan is dat Meester Butaye zelf aan den Staat heeft wijs ge maakt dat hij invalied is, zoodat hij ook telken jare een mooi sommetje trekt. Hoe hij invalied is, weet men nu nog eigenlijk niet. Dit is ten anderen ook niet noodig. M.Butaye,met zijn alles-omvattende geest weet het zelf best en dit is ook genoeg, 'k Giste nochtans doch onder ons hé dat hij ergens een koude heeft betraapt, terwijl hij, gedurende den oorlcg tabak handel dreef. Maar 'k zegge 't is op een zwijgen hé. want ja, wie weet, er zijn misschien nog veel zulke invalieden, die een pensioen zouden begeerenMaar 'k versta toch nog niet hoe de zoo Vlaamsch- gezinde Meester van Watou Belgische' franken wil aanvaardenMaar ja de' Meester is toch zoo geleerd, en ik... ik heb toch maar het heel bekrompen ver stand van A micron. BURGERSTAND VAN YPER van 31 Januari tot 6 Febr. 1929. Gefcocrten. Sinnaeve Jules. Ncerstód.— Murphy Patrvck, Neermarkt. Ameloct Rachel, Bukkerstraat.Glillebafrt Celine, Kaaistraat Norman Antcon, Zonccbeke steenweg. Bar'cez Jacques, Msloulaan. Dufour Leon Poperinghe steenweg. De- wilde Agnes, Btluikstraat. Friem Robert, Koite Meerschstraat. Yerle t; ra Jacqueline, Poperinghe steenweg. Debreyer I éne, Zonnebeke steenweg Moncarey Yves. Groote Markt. Sterfgevallen. Demester Amée, 78 j., z. b ong. Meenen steenweg. Deslé Marie, 43 j z. b., ong. Pcrperinghesteenweg. Ver- poucke Maurits, 27z. b. on?. Dickehusc'n steenweg. Castelain Lucia, 82 j z. b. ong. Meenensteenweg. Segers Felicie. 51 j huishoudster, echt. Swycgedouw Raymond. Dickebusch steenweg. Vers'yp Ar hnr, 67 t' bleekeisgast, echt Wulkms Sidonie. Dic- ebuschsteenw? g. Vatcaillie Romain, 2 m. ia d., Furmont de Volsbcrghestraat. Pauwels Alphonse, 77 j., timmerman, echtg. Legrand Florantia. Lauge Meerstlritraat.— Geeraerd Maria, 74 j., z. b., wed. Duthoo Jahannes, Meer ensteenweg.Dtbergh Pe- lagia, 594 huishoudster, echt. Depuydt Gu- stave, Kojte Thouroutstrai t Vanneste Germain, 26 m Dixmudestraat. Debree Leontme, 66j., z. b., echt Vercruysse Leo- po'd, Poperinghesteenweg. Huwelijken. Meulewaeier Aug«st, be- tonwerkt r en Claerhout Gabrielle. fabriek werkster, b. re Yper,Simon Jan Baptist, handelaar en Ohieye August a,z b., b- te Yper. van 5 Februari 1929. M. Gheyssen van Thourout is als Pro vinciaal raadslid aangesteld in vervanging van M. Thurry Nolf, overleden. De raad stemt een krediet van 2.000.000 frank voor het aankoopen van het kasteel der Lovie te Proven, dat dienen moet tot de oprichting van een sanatorium voor mannen. Hij stemt insgelijks een krediet van 15.000 frank voor de geteisterden van Nieuwpoort en 100.000 frank voor die der omstreken van Dendermonde en van Antwerpen, Zondag laatst rond 11 uren heeft er gevochten geweest in de danszaal Den Anker alhier Groote Markt. De politie kwam ter plaats maar de vechters waren op loop. Een onderzoek wordt ingesteld. I>. Dusselier, wonende in de Dehaer- nestraat, vader van verscheidene kin deren,was Dinsdag als naar gewoonte naar zijn werk gegaan, te Kortrijk. Nauwelijks was hij er aan de bezigheid of een stuk ijzer schoof af en kwrm ongelukkiglijk op zijn linkerhand terecht. Zijn duim en twee vingeren werden deerlijk gepletterd. Na een eerste verband, kon hij naar huis komen om zich door den dokter te laten verzorgen. Het Too ver fluitje en vooral de toovei fluiter vielen hoogst in den smaak, evenals de gierige Nelle Zooveel bijval en zulk een somme tje voor de Missiën en voor de getei sterde overstroomden, voldoen ieder een. Dank aan de bekwame leiders, dank aan de moedige meisjes. Kemmel. Eerlijke vinders. 't Is altijd een genoegen te mogen onder*- vinden dat er nog eerlijkheid bestaat, en dat er nog eerlijke vinders zijn. Over eenigen tijd werd er geld verloren op den weg naar de Clytte, en werd gevonden door eene schamele werkvrouw, die het aanstonds kenbaar miek om den eigenaar terug te vinden. Op den Oosthoek werden eenige kou pons van de Belgische Spoorwegen ge vonden. Men zoekt den eigenaar. Wij lezen en hooren van zoovele deug nieterij en oneerlijkheid't Zal meer deugd doen te mogen vernemen naar eerlijke en schoone daden. Boerengilde. Op dezen Zondag om 11 u. vergadering voor de leden der Boerengilde. De welgekende voordracht gever, de Heer T)equeker van Bixschote, zal spreken over beter, verstand ger en voordeeliger gebruik van sulfaat. Nog andere punten aan *t dagorde. Niemand ontbreke Boerinnengilde. De en namid dag vergadering voor de leden van den onlangsgestichten Boerinnenbond. Op het dagorde: voordracht door Jufvr. Mer- Ilevede, over verpleging der wonden. Nieuwe leden worden nog aanveerd Zeker wel dat al onze Boerinnen, jonge en oude, in de vergadering zullen tegenwoor dig zijn. Boesinghe. Deze week kreeg ik j toevallig het nummer der «Ypersche Bo de» van 19 Januari in handen. Daar stond een lijkrede, te Beveren op 't graf van een V.O.S. uitgesproken in te lezen, 'k Begon uit zuivere nieuwsgierigheid, om te weten wat men al van een V.O.S. kan Alwie Zondag laatst op het footballveld tegenwoordig was:, en onze jongens aan den gang hebben gezren, heeft daar eene aangename en geruststellende verzeke ring opgedaan, namentöjk dat de 3 Fe bruari het keerpunt is- geweest van ons seizoen 28-29. 't Begint misschien wat later dan andere jaren maar *t zal zooveel te zekerder zijn, en als de' kans ons maar niet tegen is, moeten1 wij eindigen voor Stade Moeskroen, S. V. Sweveghem, Roeselaere, Veurne en Thiëft, Van naar reeks B en kan er geen spraak zijn met een elftal als hetgeen Zondag; optrad, met eenen Keeper die misschien Zondag wat flauwer optrad als naar gewoonte ((rae fois n'est pas coutume*) maar die een prachtig seizoen heeft gespeeld;met een koppel backs die, in tegenstrijdigheid met hetgeen vroeger was, misschien! het beste deel van ons elftal uitmaaktmet eene reeks jonge half-backs die geheel eenera match door kunnen werken als leeuwen, en die van langs om beter hun spel van verbinding tusschen backs en forwards verstaan, met eene; reeks, for wards die hunnen shot beginnen! te- ge bruiken. Nu met dat elftal moeten wij. genoeg matchen winnen om ons buiten 'gevaar te stellen. Eene kleine'opmerking: nochtans aan onze voorlijn, in rondloopen), en in plaats van twee of drie naar een ball te loopeny van zoohaast uw makker in 't bezit is van den bal, U zoodanig plaat sen dat gij eene pas gemakkelijk kunt opscheppen, in een woord uw denrarkee- ren. Dat is een van de grootste' kunsten van het footballspel, en daarop moet gij u vanmu af op toeleggen. En nu: om tot iets anders over: te gaan;. Aan alle-spelers hertelijk proficiat, voor die, schoone overwinning, ze had; veel klimkend'er kunnen zijn, maar 't; is rais- schiejubest zoo, want een of twee schoone overwinningen en het zelfbetrouwen. zou alrap te voorschijn komen, emdat isaJlijd uiterst gevaarlijk. 'k Heb al, hier en daar hoo#en zeggen,, z'en zullen toch dien ploegniet meer in stukken trekken voor de. finale van: de juniors en 'k heb de laatstedagen wat rond. gesnuisterd,en gezien dat de fMalen- scholieren binnen twee wekertkunsen: be ginnen, en dat de juniors rtog-vijf. a zes weken te wachten hebben voor dat d.e reeks A gedaan heeft. ZJat ge de combi natie die mogelijk wordt. De finakn scha lieren zullen waarschijnlijk maar 4. mat chen vragen, daar er drie reeksen zijn en er naar mijn oordeel geen spraak kan zijn van de twee eerste van ieder, reeks te laten in finaal spelen dat zou Ï0 Zonda gen vragen en we zouden te laat komen voor de eindronde van Belgie. De 4 matchen scholieren kunnen gespeeld zijn voor dat de juniors beginnen, en daar kunnen we eene combinatie vinden die eikendeen tevreden: en gerust zou stellen OMEN. «(orden aanvaa Jd- om het Diamantslijpen aan te leeren. Van Keste, 4^ Hondstraat, Yper. Kantoor van den Notaris MAANDAG 25 FEBRUARI 1929 om 3' uren sti{3t namiddag, in het Hotèf'«"Les 3 Sttfsses-», Groote Markt te Yper OVERSLAG van Buiten' grond^éi». van Y'FSR, Rijs»elsteenw. (wijk 3 Koningen). Koop 1. Eenet WERKMANSWOONST met medegaande E'al en hoving, groot vol gens kadaster 3 a. 40 cav en' volgens meting 2 a. 94 ca. Gebruikt zonder' irecht' van pacht door Alois Pattyn, aan 40' fr. te maande. Koop 2. Eene WERKMANSWOONST met medegaande stal en hoving, groot vol gens kadaster 3 a. 45 ca.' en volgens meting 3 a. 11 ca. Gebruikt zonder recht-van, pacht' door Th. Griffet aan 40 fr. te maande. Koop 3. Een driehoekig perceel BOUW GROND en HOF, groot 10 a. 10'ca,, maken de den hoek uit tusschemde steenwegen naar Waasten en Comen en den ijzerweg van Yper naar Kortrijk. Vrij van gebruik. Stad YPER, Mwmlstraatr. Koop 4. Een schoon WOONHUIS met 71 ca. grond en erve, Mondstraat, 37-, maken de den hoek van het Gouden Koniinstraatje. Bewoond door Al phone Woetsy zonder recht van pacht aan 75 fr. te maandle. Koop 5. Een schoon WOONHUIS, met 76 ca. grond en erve, Mondstraat, 59. Bewoond door André Vamwondelënt, zon der recht van pacht aan 75'fr; te maande. Voor alle inlichtingen zich, te wenden ten kantore van den Notaris V-ander Meersch, Rïjsselstraat, 86, te Yper. Studie van den Düuirwaardar J. Capronstraat, N' 11. OP WOENSDAG 13 FEBRUARS Ï929, (Asch-Woensdag) om 1 uur namiddag, bij de Wed. Desmytter, op.de Plaats-te Wyt- sckaete MERKW.EERDIGE YBRKOCSYNG van 150 Koopen MATERIALEN voortkomende van afbraak van barakken en. bevattende onder ander;: eene groote hoe veelheid madriers, badderis, kepers, voligen, patmeelen, deuren envensters, ronde en andere platen, duim- en::3/4.plankan, brand hout, enz. Komptante .hfctalingi. genezen de verstoptheid, zij, maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden, an genezen hoofdpijn, draain.ssen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid m het-etes^ de winden, de kolieken, da- teverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgidn in alle Apotheken. De doos4v30fr.de halve doos 3,50 fr. EIKEN en ACAJOU MOULUREN Telefoon 154. lTJt M M r m OPVOLGSTER DER FIRMA

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 3