ICréditAnversois Piaaisbeschrijuiito uan oud Ypsr I I Pias XI, Paas en Hm Ypersche Kroniek. Rechterlijke Kroniek VORMERS i VANSTEEN KISTE YPER Zonda^rust. Katholieke Krin Hoe rijmt men dat te saam St Vincent s College. 1 Aansluitingen voor Werkerstreinen. De toebereidselen der Handelsfoor. Katholieke St-MÏchiels Turners. Uitslag van de Carnavalstoet. CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS i Ypersche Weverij. Bericht. 't Sint Romboutskoor van Mechelen te Yper. ksbkbisss n. v. mm—m Dixmndestraat, 18, YPER De Prijsuitdeeling der Muziekschool. Geweldigaards. Genootschap v. St Vincentiusa; Ho die danszalen Sieuw Marcel van Yper.die dronken 't jnde de gendarm gesmaad heeft, wordt daarvoor tot 26 fr.of 8 dagen veroordeeld wegens dronkenschap tot 15 fr. of 3 da gen. voorwaardelijk gedurende 5 jaar Vu r het feit smaad en 1 jaar voor het feit dronkenschap. Vlieghe Albert van Waasten, ver volgd voor smaad aan de politie, slagen aan zijne vrouw en voor dronkenschap, wordt voor die feiten tot de volgende straffen veroordeeld le feit, 26 fr of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar 2e feit, 26 fr. of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar en 3e feit, 15 fr. of 1 dag voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Dewulf Georges van Moorslede, voor diefte van een pintglas, bekomt 50 fr. boete of 15 dagen, voorw. ged, 5 jaar, voor niet in bezit te zijn van zijne eenzel- vigheidskaart, 5 fr. of 1 dag, voorw. ged. 1 jaar. Sinaeve Albert van Beveren, wordt voor slagen, enz. tot 26 fr. of 8 dagen en 15 fr. of 3 dagen veroordeeld. Vercauter Victor en Woussen Gus- taat, beiden van Yper, worden voor dronkenschap tot 15 fr. boete of 3 dagen veroordeeld, voorw. ged. 1 jaar, daaren boven krijgt Vercauter voor slagen 26 fr. of 8 dagen, voorw. ged. 5 jaar. Ramault Irma en hare dochter Favo- reel Martha, van Poelcapelle, vervolgd voor smaad aan getuigen, worden met verzachtende omstandigheden tot 10 fr. boete of 2 dagen veroordeeld. D'Hondt Julien, van Staden, wordt wegens slagen tot 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld, voorw. ged. 5 jaar, Minne Achiel, ook van Staden, wordt voor be- leedigingen en dronkenschap voor ieder feit tot 15 fr. boete of 3 dagen veroor deeld, voorw. ged. 1 jaar. Versteele Cam. van Yper,die niet al te goed met zijne vierde vrouw overeen kwam, en haar zulks had laten vallen, wordt daarvoor tot 26 fr. boete of 8 da gen veroordeeld, voorw. ged. 3 jaar, Rosalie die zich als burgerlijke partij had aangesteld en 170 fr. schadevergoeding vroeg ziet haren eisch afgewezen. (Mouleurs) gevraagd door N. V. GIETERIJ WERKHUIZEN De apotheek van M Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 17 Februari 1929. '4 la Een groot getal leden namen Zaterdag laatst de?' aan de maandelijksche prijs speling. Na een nijdige kamp won het viertal A Verkinderen, P. Flamey, De- dulle, L. Nevejans de schoone prijzen. Hertelijk proficiat. Een akueboi.dk. Verleden week werd onder vijf bolders- maatschappijen van Stad besloten, in eene reeks matchen, eenen beker te be twisten. Het reglement aangaande dit tornooi werd goedgekeurd en aanveerd. Hier volgt de orde der matchen 6 Maart Postje-Cooperatieve i5 Mei i3Maart Kath. Kring-Bascule 22 Mei jo Maart Statie-Postje 29 Mei 27 Maart Cooperat.-Kath. Kring 5 Juni 3April Bascule-Statie 12 Juni 10 April Kath. Kring-Postje 19 Juni j April Bascule Coöperatieve 26juni 24 April Statie-Kath. Kring 3 Juli 1 Vlei Postje-Bascule 10 Juli 8 Mei Oooperat -Statie 17 Juli De Region d'Ypres komt terug op haar artikeltje. Dat is natuurlijk. Noch tans al de zinsneden welke zij daarover de nek kraakt brengen weinig, geheel weinig aarde bij. F.en nieuwe aanval tegen E. H. Pastoor Denvs en daarmee is 't uit. Wij weten al te wel bij eigen ondervinding hoe dik wijls, helaas, 't Ypersche nevens de zaak is. Fin nu is ze nogmaals nevens de kwestie. Waar haalt ze vandaan onderan der dat ze de tolk geworden is van al de weldenkende Yperlingen En ze beseft niet in hare nuchtere onnoozelheid dat in dien de Yperlingen weinig voelen voor de nationalistische drijverijen, ze evenmin voelen voor al degenen die de monopool van patriotism meenen te bezitten en die zoodanig door hunne kortzichtigheid ver blind zijn en zoo gebukt blijven in hunne door J. CORN1LL1E. halstarrige verblindheid dat ze tot nu toe er niet in gelukt zijn onderscheid te maken tusschen eenen goeden vooruitstrevenden Vlaming en een activist. We gaan te akkoord dat in de huidige omstandigheden het moeielijk is op offi- cieele plechtigheden afzonderlijk de Ylaamsche Leeuw te laten uitvoeren. Maar wat geldt dat in private omstandig heden zooals het het geval is. Omdat enkele personen de Ylaamsche Leeuw a s een officieel oorlogslied voorhouden is dit uitvoeren altijd en a prior: een revolution- naire en antibelgische daad En voor wat onze onafhankelijkheid betreft, laat ons toe te zeggen dat wij ook op dat puntje u de baas zijn. Als het noo- dig was hebben wij zonder er doekjes aan te winden onze vrienden gehekeld. Voor niemand en voor niets hebben wij ooit achteruit gedeinsd. En ons verleden staat bij ons borg voor de toekomst. Loyaal En ge loochent dat wij gedrukt hebben dat te Brugge op het banket der Katholieke Vereenigingen en Kringen en de Ylaamsche Leeuw en de Brabanconne uitgevoerd werden. Of hebt gij ons artikel tje niet gelezen Of wenscht gij misschien uit politiek gedoe onze woorden te ver draaien Otlust het u misschien uw anti- clericalism bot te vieren Dagblad van nen groep voor wiens oogen geen enkel mini ster buiten fccialist Laboulle genade vond, vergeet niet dat uw' blad met de centjes van al de geteisterden zonder onderscheid van politieke kleur gesticht werd. Ware het niet beter de Werkman en de Ypersche Bode te bekampen dan zoo een smal ën belachelijk incidentje uit te baten en er eene staatszaak van te maken. Uwe lage aanval en beschuldiging tegen E. H. Denj's, ijverige priester, ware Belg, goede Vlaming, loopt tot uwe schande uit. De honden blaffen, de karavaan trekt door. Puer, abige muscas Kind, jaagt deze vliegen weg De Tuimelaar van Onze Lieve Vrouwmirakelspel in vier bedrijven met Voorspel en Slottafereel van E. H. Blondeel, opgevoerd op Zondag 10 Fe bruari. Een wondere symfonie van linnen, kleuren, zang en muziek waarin de der- tiendeeuwsche legende van den tuimelaar wordt uitgespeeld. Een spel dat de gan- sche ziel draagt van een vroom en rijkbe gaafd kunstenaar, een dieproerende lof zang Maria ter eere, die tranen naar boven wellen doet, en oog en oor bekoort. Geen ingewikkelde zielstoestanden, geen brandende dritten die wild tegen elkander slaan en den toeschouwer in angstige spanning doen hijgen naar de ontknoo ping. Alles is rustig en vredig en wordt afgespeeld onder den stemmigen glimlach der moeder in het wit en het blauw, Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid. En toch gaat geen woord, geen gebaar verlo ren, en komen de gemoederen in vervoe ring voor de kinderlijk-diepe gevoelens, voor de welgepaste en fijn uitgevoerde RWsVot' vJrf tèSèr'Toónëef zijn "een e elite weelde van lijn en uitdrukking. Geen woncbëf'. dat deie"Opvoering ffle verwachte bijval genoot zoodanig dat besloten werd een tweede opvoering te geven op Zon dag 24 Februari, met het Kattefeest, te 4 uuringang langs de Rollingstraat. Kaarten zijn te bekomen op het College alle dagen. Fijnproevers van kunst en schoon, een keurige brok Het beheer der Spoorwegen heeft met het verschijnen van de nieuwe reisgids, eenige veranderingen in de aansluitingen gebracht waarvoor wij hun dank wijten Volgaarne brergen wij hulde aan al dege nen die het hunne hebben bijgebracht om die verbeteringen te bekomen ofte ver wezen tl ij ken. Is het nochtans toegelaten nog eene kleine verandering te vragen. De trein die uit Moeskroen vertrekt om 17 u. inkomt in Kortrijk om 170. Jq, dus juist op het uur dat de eerste trein voor Yper vertrekt. Die correspondentie is dus zoo goed als onmogelijk, en de menschen die van Moeskroen komend, de trein voor Yper moeten nemen, zijn genoodzaakt in de Statie van Kortrijk te staan schilderen tot 6 u. 11. Ware er geen middel daar eene kleine verandering aan te brengen, en zal geen een van onze mandatarissen of handels- of reizigersbonden dit niet kunnen bekomen, 't Ware naar mijn bescheiden oordeel zoo gemakkelijk. De helft der treinen die rij den tusschen Moeskroen en Kortrijk doen dit in 22 minuten. Ff et ware dus vol doende de trein op dezelfde uur te doen vertrekken 17 u. 10, en hem toe te laten twee minuten in te winnen, en te 17 u. 32 toe te komen, en alzoo van de tien negen maal de aansluiting te verzekeren. De medewerking der Vliegdiensten. Aanstaandelijk zal eene vergadering plaats hebben, waarop de tentoonstel-^ Ier- zullen uitgenoodigd zijndat nie-; mand ontbreke- I De twijfelaars welke tot alsnu hunne bijtreding niet gegeven hebben en op, het laatste oogenblik zich zullen over tuigen van de noodendigheid hunner deelneming zullen ook welkom zijn. Men zal de lokalen bezoeken en de plaatsen aanduidende voorwaarden van deelneming blijven dezelve zooals verleden jaar. De kapitein Daumerie, bevelhebber der vliegschool van Wevelghem, heeft het Comiteit der Handelsfoor verwit tigd dat de medewerking der Militaire Yliegdienst verzekerd is. Deze dienst zal onder ander ten toon j stellen in de lokalen en op de speel plaats der Middelbare School een Avi on 14S. A". 90 C. V. met motor Renard en een motor Hispano. De uitbreiding der vliegdiensten is aan het orde van den dagop handels gebied en op gebied van toerisme' speelt de vliegdienst reeds eene rol die dagelijks uitgebreid wordt en vffn langs om meer belangrijker wordt M. Oalembert, bestuurder der pro- pagandadienst van het vliegwezen 'zal ons daarover eene puike conferentie komen geven den Zondag 17 Maart, om 4 uren, in de zaal van Oud-Yper. Een film voorstellende de reis Brussel- Londen gezien in vliegmachien zal de conferentie sluiten. Misschien zal deze conferentie de voorbode zijn van eene gebeurtenis, zeer belangrijk voor Yper, die men reeds aan het bestudeeren is, maar waarover wij voor alsnu nog niet bree der mogen spreken. Het weze alleenlijk gezegd dat het bestuur der Handelskamer al zijne krachten inspant om het gewenschte doel te bereikenen eene nieuwe le vensbron te doen ontstaan. In de laatste dagen werden plakbrie ven uitgedeeld in Yper en verzonden naar het omliggendezij genoten overal een welverdiende bijval. Het was aan de Inrichtingscommis sie der Handelsfoor aangenaam te hooren, hoezeer deze parel van Yper sche Kunst geprezen werdde plak brief herinnert tevens de lijdensge schiedenis onzer Stad en hare herwor ding tot het levenHet Britisch Ge- denkteeken, de Puinen der Halle, de ontstaande Weverij - Nijverheid de eeuwen oude Kantennijverheid. I11 het midden, de Wapens der Stad. die wij herbouwd hebben in schoon heid en die wij willen vereffen in hél drijvigheid en welvaart. Aan de handelaars wordt gevraagd de plakbrief aan hun vitrien te han gen 't is de beste reklaatn voor de Handelsfoor en ook een treffend bei wijs van eenheid en solidariteit ondev de Yperlingen. Flet luisterlijk winterfeest van 27 'Ja nuari 11. was voor de Katholieke Turners een succesvolle dag was de bekroning van onverpoosde vvekelijksche herhalin gen. Flen eerste proef hadden zij doorstaan op het Westvlaamsch Gouwturnfeest te Marcke verleden zomer, waar zij vier bekers veroverden, en nu dit winterfeest liet uitschijnen dat onze katholieke jonge lingen Turners het bijzonder goed op hebben... Het verleden staat borg voor de toe komst... maar de toekomst staat er niet rooskleurig voor als wanneer de Turners aan hun lot overgelaten zijn... Met betrouwen komen zij bij U, acht bare Familie, waarde Heer, aankloppen, opdat zij U als Eere- en Beschermlid zouden mogen aanschouwen en vragen l beleefd een bijdrage voor 1929 naar wille keur te willen storten op de postcheck- rekening van hunnen bestuurder E. H. L. Socquet Yper nr 3o52i. Met besten dank op voorhand. De Kath. St-Michiels Turners van Yper. I Reeks 1) Tambour Janssens. a) De Ypersche Schotten, (b) De Sneeuwvlokken- Poperinghe. 41 Hollandsche groep, Kortrijk. 5) De Zeeschuimers. Kortrijk. 6) Chanteclair, Yper 7) De Philippijnsche Mosselrukkers, Kortrijk. a) De Zanzibars. Iseghem. b) Oud Antwerpen, Yper. II Reeks 1) De Vereenigde Rookersgilde Statie- wijk (Reuzen) Poelcapelle. 2) Les Coquelicots, Yper. 8) 10 F.en zijner bloedverwanten, Willem van Normandië, werd dan ook door den Koning van Frankrijk als graaf aangesteld. illem van Loo liet het zoo gemak kelijk niet liggen Hij aanzag zich nog altijd als erfgenaam van Vlaanderen en speelde niet alleen meester te Yper. maar te Yeurne. St Winoksbergen. te Ca-sel. te Ariën kortom, in geheel het estland. waar niet alleen de edelen, maar zelf- het volk hem tot vorst er kenden (D. IV.7 2* uitg.. bl. 132). Daarop kwam de Koning van Frankrijk naar het Westland at Willem van Loo trok dan met zijn volgelingen Y'per binnen en sloot de poortenden 26 April werd de stad belegerd (Warn. Y34). Vele Yperlingen vreesden W illem van Loo "meer dan ze hem genegen warenze verdachten hem immers van medeplichtigheid aan den moord op den graat. Daarom openden zij de Zuiderpoorten (Rijsefpoo'rt) voor 't le ger. De krijgsbenden kwamen de stad binnengestroomd, en plunderden en verbrandden ze ten deele. Zij maakten zich van Willem van Loo meester, die de Noorderpoort met een driehonderd tal tnannen verdedigde (ibid. Y...34). 1 De Noorderpoort, waarvan, Gual- bertus, een tijdgenoot spreekt, was volgens Des Marez, de Thouroutpocrt, doch op dat tijdstip was ze niet op de plaats waar ze hedendaags in den volksmond leeft (D. Mar., 216) Het samenloopen van de Korte Thouroutstraat met de Oude Hout- marktstraat (Oude Beestenmarkt, plan B) zoo ver van de Meenen- en de huidige Thouroutpoort. is een bui tengewoon verschijnsel, dat maar niet uit te leggen is. doordat de Thourout poort eertijds daar moet geweest zijn (D. Mar.. 216). Ten gevolge van de uitbreiding der stad werden in 1214 nieuwe ver?: er- kingen aangelegd, omtrent ter plaats waar ze nu nog zijn (Warnk. Y.. 35 en D. Mar., 216). De vroegere Thouroutstraat werd van nu voortaan de Korte Thourout straat geheeten, en het deel van den Thouroutweg, dat bij de stad ingelijfd werd. le Lange Thouroutstraat. De graaflijke Munte was rond 1360 langs den Noordkant der Korte Thou routstraat dicht tegen de Markt gele- gen. óór 1363 werd er 's Zaterdags tus schen de Munte en het O. L. Yr. gast huis garenmarkt gehouden (E. P. III. 595). erder en langs den Zuidkant werd in 1574 op de kosten der gemeente het Blauw Schoenhuis gebouwd, waar al de schoenlappers hunne vermaakte schoenen moesten dragen om ze te laten onderzoeken. In een afhankelijkheid van dit ge bouw moesten de loete brouwsten ge dragen worden 1.1. z. de mislukte brouwsten. Dat bier werd vervolgens weggegeven of uitgegoten (Kron. Boeteman II. bl. 2). Dit Schoenhuis wordt hedendaags n< ig het Schoonhuis geheeten. In de Lange Thouroutstraat hebben wij al den Westkant, niet ver van de poort, het Drielingstraatje, waar schijnlijk alzoo genoemd omdat er enkel drie huizetjes in stonden. De kronieken zeggen dat het dien naam kreeg omdat zekere vrouw Cal- lintje Yan de Kapelle. huisvrouw van Michiel Komtdaer. er driemaal een drieling kocht, telkens met 5 jaar tus- .3) Een beenhouwershuwelijk, Yper. 4) Le Mardi gras conduit par le Mer- credi des Cendres, Messines. 5) De Galeiboeven van De Panne. III Reeks 1 Wanne en Siska van Poperinghe. 2) Bloemenmeisjes, Yper. De blijde intrede van den eersten boot in de vaart van Yper. a) Een koppel in doozen, Yper. b) Woningsnood, Yper. 6) Sa Majestc Carnaval. IV Reeks 1Handboogmaatschappij Yper Hoekje. 2 1 De ware Trachterschutters van Sint Pieterswijk. 3) Le repaire des Pirates Coutrai. 4) De koper wagen, Yper. Buiten Wedstrijd. 1) De Yischmijn vrienden van Oostende. 2) Les papillons d'or d'Ath. (■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bl 13, Hondstraat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. 5. Ave Maria, 4 stem. mannenkoor, Palestrina. Ave Trinitatis, 3 st. kinderk. en org., Witt. 7. Tamtum ergo, 4 stem. gemengd, Yittoria. S. Er viel eens hemels dauwe oud Xederlandsch lied. schrijver onbe kend. geharmoniseerd voor 3 kin derstemmen door Kanunnik Van Nuffel. Geen Yperling zal deze eenige kans laten voorbijgaan en gaan luisteren naar de prachtmotetten van zuivere traditioneele kerkmuziek, welke door het vermaard Sint-Romboutskoor op volmaakte wijze uitgevoerd worden. Onmiddellijk vóór en na het Lof geeft M. Flor. Peeters een orgel-andi- tie. waarvan wij het programma hier laten volgen. III. Orgel-recital door M. Fl. Peeters. 1. Toccata en Fuga, in re klein, Bach. 2. Twee Koralen: Bach. a) O Hoofd vol bloed en wonden. b) Waakt,, roept ons de stemme. 3. a) Noël, Dacqnin. bGebed, Lemmens. c) Kanon, Schumann. 4. a 1 Pastoraal, Flor. Peeters. b) Kinderbede, Flor. Peeters. c) Abdijvrede, Flor. Peeters. g m 2* 4? B £^££2* a De aandeelhouders des Ypersdhe We verij komen in algemeene gewone verga dering op 11 Maart e. k. om 17 uren in qct Hotel du Sultan te 'Yper. DAGORDE: i° Verslag der beheerders. 20 Verslag der Kommisarissen. 3' Goedkeuring van den bilan. 40 Herkiezing van een uittredende be heerder en een kommisaris. Belangrijk Bericht: Artikel 28 der standregelen vermeldt De aandeelhebbers bezitters van aandeelen op naam, moeten, ten einde aan de alge meene gewone vergaderingen deel te kun nen nemen deze waarden afleggen in de bank door de maatschappij aangeduid, minstens 8 dagen voor den bepaalden datum. Diensvolgene moeten de aandeelheb bers die aan de vergadering en de herkie zing willen deelnemen hunne aandeelen - - -J»ul' V"rtrtriik te 1 per, voor 4 Maart a. s. De Beheerraad. Pectoral Dupuis. 't Is de beste remedie bij het begin van een kwaad aardige valling of griep; zij doet spoe dig den brand in de ademhalingsor ganen verdwijnen. Te verkrijgen in alle Apotheken. Zondag 3 Maart eerstkomend, ter gelegenheid van de wijding'en inhul diging van het nieuw Orgel in de kerk der Paters Karmelieten alhier, komt het Sint-Romboutskoor, onder de kun stige leiding van Z. E. H. Kanunnik Van Nuffel, bestuurder der Interdioce sane Kerkmuziekschool te Mechelen, met volgend programma op. I. 's Morgens, onder de plechtige Mis, te 11 u. V2 wordt de 4 stemmige gemengde Mis Ja capella) van de Monte uitgevoerd. M. Flor. Peeters, orgelist der Me- tropolitane kerk van Mechelen en lee- raar aan het Lemmensgesticht. zal vóór de mis een improvisatie spelen, onder het offertorium een koraal van Karg-EIert en na de Mis de 1" sym- phonie van Vierne. II. 's Namiddags, onder het Lof, te 3 u. Y% worden de volgende motetten gezon gen 1. O bone Jesu, 4 stemmig gemengd, Palestrina. 2. O Demine Jesu, 4 stem. gemengd, Palestrina. 3. O bone Jesu, 6 stemmig gemengd, de Monte. 4. O vos omnes, 4 stem. gemengd, Yittoria. schenruimte. (An. Em. II, 2. bl. 16). Dit straatje werd bij Koninklijk Be sluit van 25 November 1928 afgeschaft. Langs dezelfde zijde en wat meer Zuidwaarts treft men de Cartonstraat aan. Deze werd alzoo genoemd, omdat de Heer Carton, vroeger burgemees ter der stad, aldaar woonde. Flertijds noemde ze de Nieuwe markt (1325. C. II. 284) die zoo 't schijnt de Nieuwe Houtmarkt was (D. Not., bl. 356). Deze zelf ontstond op de boorden van den Goudine Gracht '1325, C. II. 619), die een overblijfsel der vesting grachten was uit de jaren 1100. Be merk dat die straat naar de huidige Thouroutpoort niet afwijkt, maar wel naar het Zuiden, alwaar de versterkin gen de vroegere poort bereikten. D. Mar.. 216) hetgene de hoogerbescbre- vene uiteenzetting bevestigt. Die gracht was nog in 't begin der jaren 1300 door middel van een water gang. al onder de huizen der Thou routstraat. in verband met de vestin gen. in 1214 aangelegd (1314. C. II. 8). Het klooster der Minderbroeders besloeg met kapel en hovingen geheel de ruimte tusschen de Nieuwe Hout markt en den vestinggracht. 1 BANK BEURS WISSEL Vrijdag heeft de TOEZIENER DER EETWAREN een bezoek gebracht om de melk te keuren. Gekomen in het politiebureel om 7 uur, heeft hij dit verlaten om 10% uur. Van 33 melkverkoopers welke hunne melk onderzocht geweest is, zijn er drie waarvan men stalen opgenomen heeft, omdat de kraan tan den waterlöop nog niet bevrozen was. FIr zijn ook drie overtredingen besta- tigd geweest voor dezen die geene op schrift hadden op hunne kruiken van Volle Melk Mag men vragen aan al de inwoners, in geval zij een weinig brood overhebben, van dit op straat of hoven te willen smij ten voor de arme vogeltjes die geen eten meer vinden. Maandag laatst te i5 uur, nam de plechtigheid plaats der Prijsuitdeeling aan de leerlingen onzer Muziekschool, dewelke had moeten uitgesteld worden ^^'j'r^nnasseliikhsid van den J)eer, Bi)- Ondanks het gure weder was er veel volk in de ruime feestzaal van Oud Yper De feestwijzer was immers aan trekkelijk en de goede uitvoering der stukken voor piano, zang, viool, cello, clarinet, was een bewijs van echt muzikale bevoegdheid en vooruitgang der bekroon de leerlingen Mejutfers Marfe-Louiss l)en Exter. M.ïlleville, Duponselle en Xoens en de Heeren Ch Veindenbrouck Jules Waterbles en Roger Neyrivck. Het openingstuk voor orkest L'enle vement au Sérailvan Mos art, en den heerlijken Psalm i50van César Franck voor gemengd koor en orkest, onder de kustvolle leiding van den Heer Bestuurder Albert van Eegroo, Officier d'Académie, werden geestdriftig toege juicht. De Heer Van Nieuwenhove, gemeente raadslid en voorzitter van den beheerraad der Muziekschool deed de afroeping der prijzen, en de Heer Burgemeester Sobry schonk in zijne aanspraak een welver dienden lof aan den Heer Bestuurder, zijne leeraars en bekroonde leerlingen, met innigen dank aan den beheerraad en aan het talrijk publiek. Moge onze befaamde Muziekschool meer en meer groeien en bloeien, tot wel zijn onzer Ypersche kunstminnende jeugd die er moet aan houden de welbekende muzikale faam der Oude Moederstad te doen herleven. Zondag 10 dezer rond 20 ure, waren Bogaert Leon en Bartier Arthur, beide van Yper, met nog andere verkleedde vrienden, ter herberg Den Arend Tem pelstraat, gegaan. Toen den groep de herberg verliet, ble ven deze twee binnen en zochten er twist. Zij wierpen 12 pintglazen achter den baas in stukken zonder hem te treffen Het kwam omstreeks 1255 tot stand. I11 1383 redden de vereenigde krachten van wereldlijken en geestelijken, met den bijstand van O. L. Vrouw, de stad uit de handen der FJngefschen en der Gentenaars, en het was de kerk der Minderbroeders die nu uitverkoren was om het beeld van de Bescherm heilige der stad, voortaan O. L. Vrouw van Thuyne genoemd, te bewaren (Ypr. VI, 246-251). In 1609 namen de Minderbroeders de hervorming der Recolletten aan Lesc. 101en werden in het vervolg de Recoletten genoemdvandaar werd de Nieuwe Houtmarkt nu ook Recol- lettenstraat geheeten. De Fransche Republiek schafte dit klooster af, en de 18 paters werden buiteiigezet (Yper. YL 286). Het beeld van O. L. Vrouw van Thuyne werd dan door den gardiaan aan zekere vrouw Maria Casteleyn overhandigd, die het in haar huis verborg (ibid V, hl. 33). Ten gevolge van het Concordaat van 15 Juli 1801 werden de kerken her opend. en dat beeld kwam nu in St Maartenskerk terecht (ibid; V, bl. 36). waar het tot den dag van heden nog bewaard wordt. Het was de Republikeinen niet ge Zij sloegen dan het licht ui; stoel en sloegen dan deze in het lijf der herbergierster, dat zt blauw was zij werd door een vinger gebroken. Eene ruitder ook stuk geslagen. Zij hebben de herbergierste- haar buiten getrokken en haa: U. het hoofd getrokken en ganschg^. Toen ze buiten lag in de sneeuwj zij er nog \^at op met een stoel. Een dezer bedreigde den baar open n-es. Deze kereltjes die aan hun pr, niet zijn, zullen met moeder just s rekenen hebben. Deze vrouw zal ten minste gen moeten in haar bed blijven. Ter gelegenheid van den In l van den Vasten, zal de Algemeen* gadering der werkende- en eer- van dit liefdadigheidsgenootschap den worden te 6 1/4 uur 's av St-Vincentscollege (ingang al St Kerkhof). Al de vrienden der armen St-Vincentius, zijn uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. Met genoegen vernemen wij d; ziekelijken toestand van E. H QUET aan de beterhand is. Wij wenschen aan den zoo i]t( Bestuurder der Sociale Werken Arrondissement Yper, spoedige tj komen herstelling. Maatschappij der Werkmanswoj Met genoegen vernemen wij o, Bestendige Afvaardiging der Pro, West-Vlaanderen heeft de tusschent der Provincie gestemd tot de opp van eene maatschappij van werk: woningen. Nog een stap die gedaar Ui Zondag 10 dezer rond 21 ure, politie verwittigd dat eene veer: plaats had, zooals alle Zondagen Jlofi gewoonte) in de danszaal Victor lace gehouden door Jules Sedevn selus. De politie begaf z:ch ter plaats.) de vechtersbazen hadden reeds de zaal verlaten. De Koninklijke weerdigheidl Pauzen dagteekent van de jarcr als wanneer Pepyn-de-Korte en4 zoon Karel-dë-Groote aan St Piel Stoel schonken Rome en omligs provinciën. De eerste Christen Keizer 't Westen, Constantinus en opvolgers worden aanzien als ter.sche ^Kgizers, was Kar o•ty- leu «po, op Kei werd I11 j door Paus Leo wul gekroond in Rome en die titel Keizer was evenveel zeggem wereldsche beschermer van den en van de Pauselijke Staten. Lange eeuwen door, wierd do zeven stemmers van 't Heilig zerrijk gekozen de Koning Rome die maar Keizer wierd, het feit. dat hij van den Paus veerd en gekroond wierd. In 1848, Koning Pius IX, vim uit Rome naar Napels, omdi omwenteling was in Rome en de er feitelijk gevangen was, e» ter hulpe Oostenrijk, Vrankrijl Spanje. De Franschen alleen bf woordden den oproep, kwamen tnieken zich meester van Rome. Piits IX kon terug konien en de Franschen, om Flem te besclr een garnizoen Heten. Als wanneer nu de Koningen Sardaigne en Piemont ieverden" de staten en streken van'Italië hun gezag te brengen, wat lang-) afhankelijk bleef waren de Pau-J Staten. Rond 1860 besloot Pius IXeenf leger te vormen en deed oproept' Christene jongelingen van gehe' wereld. Ze wierden de Pauselijke aven, tot soldaat gedrild door La ricière, franschen Held, die bij»1 bijgedragen had tot het bemacl van Algerië. Aan de I^auselijke aven gaf La Moricière den naai de kleedij zijner afrikaansche bende, waarmede hij in Afrika ze- geslaagd had. Het doel van 't pauselijk lege' weerstaan aan de baanstrooper gevoerd door Garibaldi, heimli'" steund door de Sarden en die v de Pauselijke Staten vereenige' Piemont. Den 18 September 18d noeg de Recolletten weggejaig hun klooster verkocht te hebben de herinnering aan die I'ater? verdwijnen, en daarom noemden' Recollettenstraat, nu de Andre rardstraat (een onbekende grw,: In de Diksmudestraat (1245. D bl. 88) heeft men, langs de Oo-: en op een hondertal meter vs markt, de Oude Houtmarktstrsi Wij weten er maar weinig enkel dat ze omstreeks 1650 df Beestenmarkt noemde. Plan B wij vermoeden dat de Houtm»b daar in de jaren 1100-1200 werd richt, en die straat diensvcY" Houtmarktstraat heette. Rond de jaren 1300 schijnt diri' naar de huidige Cartonstraat bracht geweest te zijn (1325, 284), en daarom werd de haf noemde straat nu ongetwiiü Oude Houtmarktstraat geheet) In 't vervolg moet de Beestef^ aldaar ingericht geweest zijn, 0*1 volgens wederom elders over tfï daar ze in 1650 de Oude BeesteY noemde: doch de naam Oude marktstraat schijnt ,te hebben voortleven, en zelfs de bovenka kregen te hebben, zooals het et lang ook met den naam Auvvt- gebeurd is. ('t Ven"

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2