ezinaen Eegramnijieni Crédit Anversois Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. BEGROOTING Kiesprogramma van het Katholiek Verbond van België. Godsdienst en Grondwet. Nationale Eenheid. Talenvraagstuk. Katholieke Rtnng Bericht aan de Landbouwers. Toekomende Week a n. V. Dixmndestraat, 18, YPER Van Walle- De laatste toebereidselen der Handelsfoor. van den Heer Volksvertegenwoordiger comiteit. De Conferentie DOCTOR BRUTSAERT in de Handelskamer. Kunstolechtiaheid bij de Paters der Mondstraat. 3 CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - 13, Hondstraat, 13 DIENST SPAARKAS Prijskampen voor Hengstenveulens van het Belgisch Trekras op hun tweede jaar gaande. JAAR 1929. Prijskamp voor den beker in het bolspel. In Sint Maertenskring. Ypersche Weverij. --- Bericht. Eene nieuwe werking der Handelskamer ZEER BELANGRIJK Fonds der Meestbegaafden. \v. rden ai- de oprichter der Sympho nic- en fracht tot stand het eerste muziekkorps. - aar men speelde met trompetten en klarinetten én zonder v. en. Hij -tierf den 16 Februari Als de Koning terugkeerde uit t let «Anvers-ville», hi; 't-geerde binnen te loopen in Zeebrug- je. opdat daar aan boord zouden ko nen zijne kinderen en hooggeplaatste tnnen. Antwerpen beweerde zulks •nmogelijk en de Congoboot stoomde "echt p Antwerpen. Als nu met de forst de Schelde onbevaarbaar wierd, -•eeft de Anvers-ville aangelegd. ,-n dat met het meeste gemak van de .vereld, aan de Mole van Zeebrtigge Aas er daar geen kleingeestigheid Louis, gekend als een verstandige gek, bracht een bezoek aan een vriend, brouwer. Louis, wat mag ik u aan bieden? In 't huis van een brouwer, zegde Louis, bier niet waar? Men bracht eene flesch boutelje-bier en de brouwer schonk voor hem een glas Top-Bronnen. Louis, zegde hij. vin- det gij dat niet aardig, dat ik water neem? Maar ik ben zoo dikwijls in de noodzakelijkheid van bier ste moeten drinken, dat ik moet opletten. Ver baan. wedervoer Louis. Als men nu ging tikken, Louis met een glas bier en de brouwer met een glas water... Aardig, zegde Louis en schalk bezag hij den brouwer in de oogen. gij. brou wer, drinkt water en maakt bier en ik, ik drink bier en maak water. van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid voor het dienstjaar 1929. Van heden af zul'en wij,ieder week een deel van het Kiesprogramma van het Katholiek Verbond van België» uitgeven, welke door de vier volgende groepeerin gen aangenomen is -Algemeen Christen Werkersverbond». Belgische Boerenbond en Katholieke Landbouwersverbond van Wallonië Kristelijke Landsbond van den Bel gischen Middenstand Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen Eerbiediging van de rechten der bur gers in godsdienstzaken. Verdediging van 's lands hoofdinstel lingen. V reoespof. fi mg met de wenken van den H. Stoel. Samenwerking met den Volkerenbond met het oog op vrede, beperking van be wapening, 's lands veiligheid, scheids rechterlijke regeling en een economische politiek strevend naar een geleidelijke uit-den-weg-ruiming van de hinderpalen bij in- en uitvoer tusschen de verschillen de landen. Verbetering der handelsverdragen. Verdragen op voet van wederkeerig- heid hoofzakelijk voor werklieden en be- hoeftigen. Handhaving van de rechten door Bel gië verworven aangaande 's lands herstel door Duitschland. Regeling der Marken kwestie. Spoedige en rechtvaardige regeling van het Scheldevraagstuk alsmede van het vraagstuk van den waterweg Antwer- pen-Rhijn. Eén regeering, één middenbestuur, één parlement, één leger, één magistratuur. Definitieve oplossing van het talen vraagstuk, op grondslag van degelijk heid, in rechte en in feite, op bestuurlijk, school, militair en rechterlijk gebied, en van de innige verstandhouding tusschen Walen en Vlamingen. Zaterdag 9 Maart, om 6 u. stipt, maan- delijksche prijsspeling voor de leden der Boldersmaatschappij. Daar het gure win terweder om zeggens voorbij is en menige onzer leden van hunne opgedane ver koudheid genezen zijn, hoopt het bestuur dat de declnemirg aan die prijsspeling algemeen zal zijn. 1. De schatting der draineeringen die nog het voorwerp niet uitgemaakt hebben van een kontrakt, moet gedaan zijn voorde zaaingen van de Lente, of uitgesteld tot na den oogst. Ten einde die schattingen te vermenig vuldigen, de HH. Landbouwers worden verzocht aan den Landbouwdienst geves- tig in de Kazerne, de perceelen (Sektie nren gemeenten) waarvoor zij delvingen gedaan hebben die toelaten het bewijs en de belangrijkheid der draaineeringen vast te stellen, dringend te laten kennen. De schatters zullen onverwijld hunne schat tingen opmaken. 2. V' r de k' ntrakten die nog niet bekrachtigd zijn.De Hoofastaatskommis- saris zal de tweede snede doen uitbetalen, na verrechtvaardiging ingebracht door den landbouwer, diezal willen het num mer van het kontrakt aanduiden en zich wenden to* den Dienst van Landherstel. Yper, den 28r Februari 1929. De Hoofdst jatskommissaris, (get.) ESQUELIN". Uit het Verslag namens de Commissie uitgebracht door den Heer Brutsaert. VERHOOGING DER KREDIETEN VOOR VOLKSGEZONDHEID. We meldden reeds dat onze katho lieke Volksvertegenwoordiger Heer Dr Brutsaert verslaggever benoemd werd van de zeer belangrijke begroo ting van het Ministerie van Binnen landsche Zaken. Geheel zijn verslag is het lezen weerd. maar. tot meerder spijt, kun nen wij er slechts enkele brokken van mededeelen. j Uit dit verslag zien we dat de kre dieten voor de werken van Volksge zondheid verhoogd zijn, namentliik de kredieten voor de bestrijding van de tering, kanker en syphilisziekten, en deze voor de werken van Kinderbe scherming. 1 Hierover handelend zegt Dr Rrut- saert Over de Ziekten: De syphilisangst is eene kwaal die steeds grootere uitbreiding neemteen befaamde specialist voor de syphilis verklaarde onlangs dat zijne taak meer bestond in het overtuigen van de pa tiënten. dat zij niet aangetast zijn door de syphilis dan in het behandelen van de syphilislijders. De theater- of filmvoorstellingen,! de vulgarisatie-voordrachten, leveren, benevens ernstige voordeelen, ook het ernstig bezwaar op dat zij onrust ver wekken in sommige gedeelten van onze bevolking. Xaast den syphilisangst bestaat ook dï kankerangst, die het bestaan ver giftigt van tallooze menschen. Wij zijn er persoonlijk toe gekomen, schreef Professor Ide, in al onze diagnosen de bijzondere vermelding op te nemener is zeker geen kan ker En wij stellen vast dat vele vrouwen bekennen, na onze verklaring gehoord te hebben, dat zij de vrees hadden aangetast te zijn door deze nare en nog geheimzinnige kwaal En dit op een leeftijd en voor ongesteld heden, die bij den geneesheer zelfs niet het vermoeden van kanker doen op komen. Door de vrees dat zij zal ster ven en hare jonge kinderen moeder loos zal nalaten, wordt de meest rede lijke vrouw ten slotte door kanker angst aangegrepen en zij wordt er ze nuwziek en ongelukkig door. En deze psychologische zijde van de quaestie zou wel wat meer in aan merking moeten genomen worden door de Liga's voor de kankerbestrij ding, die zich de herstelling van Hip pocrates zouden moeten herinneren: primum non nocere (Bijzonderlijk Alcoholisme en Tuberculose. Dat men ten slotte niet vergete dat, onder de menigvuldige kwalen die ons bedreigen en waarvan het gevaar soms overdreven wordt, er twee zijn betreffende welke onze aandacht en onze waakzaamheid nooit mqg ver flauwen, omdat zij werkelijke, onmid dellijke en algemeene maatschappe lijke gevaren zijnhet alcoholisme en de tuberculose. Kinderwelzijn. Het Nationaal Werk voor Kinder welzijn verdient de ruimste aanmoe diging; het heeft voor de opleiding der moeders gezorgd, heeft eene be tere hygiëne voor de kinderen tot stand gebracht en heeft aldus bijge dragen tot de vermindering van het cijfer der kindersterfte, dat, voor den oorlog, in ons land zeer hoog was. Men moet nochtans *ook bekennen dat, benevens de propaganda der wer ken voor kinderwelzijn, de verbetering van den gemiddelden levensstandaard ook voor een deel tusschenbeide komt in de daling van het sterftecijfer der kinderen., daling welke wij met ge noegen kunnen vaststellen. Deze daling komt de daling van het geboortecijfer wat vergoeden. In al de standen der samenleving worden de groote gezinnen van vroe ger vervangen door skelet-gezinnen. Indien de armoede met baren sleep van ellende, overbevolkte krotten, vrou wenarbeid, slechte hygiëne, onwetend heid. onzindelijkheid, gebrek aan of onvoldoende zorgen, eene verontschul- diging kan zijn voor sommige gezin nen, dan is het toch onbetwistbaar dat het neo-malthusianisme overal zijne verwoestingen aanricht. De gezinsver goedingen. de militaire vrijstellingen, de fiskale ontheffingen, heldere en ge zonde woningen zijn gewis heilzame middelen, maar tegen de vrijwillige geboortebeperking moet men beken nen dat wij onmachtig staande gods dienst alléén kan den edelen maar zwaren last van een groot gezin op leggen. Laten wij dan al onze zorgen en onze vaderlandlievende verwachtingen overbrengen op de menschelijke bloe men die men nog laat ontluikenhet ziin deze die. naar het woord van Michelet, onder al de bloemen het meeste zon noodig hebben Laten wij eene woning-politiek voe ren laten wij woningen bouwen ver helderd en verlicht door de blijde zon nestralen. waar de gezondheid der ouders wordt voortgezet in het blije leven van schoone en talrijke kinde ren en laten wij onze beste aanmoe digingen schenken aan het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn met zijne talrijke vertakkingenraadplegingen voor zuigelingen, moederhuizen en moederkantienen.' zuigelingenkeukens melkbedeeling voor kinderen), tehuis voor kleine kinderen (kinderkribben), raadplegingen voor de geboorte, ko lonies voor zwakke kinderen: deze werken maken het beste wapen uit tegen de ontvolking welke sommige beginnen wij een zeer boeiend MENGELWERK door CAM1LLE VERVARCKE. is de neger niet voorbereid, zijn ras ver-- Karmelieten, op Zondag 1.1., dient ge- zwakt seffens en het sterftecijfer stijgtboekt in de oorkonden van ons na-oor- ongehoord hoog de tamiliebanden zi,n I logsch Vpersch Muzikaal leven, verbroken en zoowel in de dorpen waarj De liturgische wijdiDg van het Nieuw alleen vrouwen en ouderlingen achterble ven, dan in de kampen waar de negerge zinnen zich gedwongen moesten vestigen, wareD geene geboorten meer. De tweede groote kwaal is de vreese- iijke ziekten waaraan de negerbevolking lijdtslaapziekte, huidziekte, melaatsch- heid, longstek ng. enz. De Regeering begreep haar plicht en gaf bevel aan de Gouverneurs der provin- tiën strenge verordeningen te nemen Eene jaarlijksche lichting wordt heden daags slechts toegelaten van 5 ten hon- Orgel, door Z. E. P. Coelestinus. provin ciaal werd gevolgd van de Plechtige Hoogmis te 9 uur, waaronder het St Jo zefskoor met kunstbewustzijn de stem mige Missa 10a van O. Van Durme uit voerde. terwijl M. Gustaaf Desramault, orgelist, met zijn welbekend talent, bezit nam van het welluidend harmomsch speeltuig, vervaardigd door het huis Léon Daem-De Vis van Appelterre. Talrijke muziekliefhebbers van Yper en Ommeland waren te 11 uur ter kerk der Mondstraat vergaderd, ter gelegenheid BANK derd der.gezonde en sterke mannen voorder Plechtige Mis en Uitvoering van de BEURS WISSEL langdurendedraagkarweien en karavanen: van nog 5 ten honderd voor wei ken in den omtrek der negerdorpen en van 15 ten honderd vaorffe werken in de mijnen en in de fabrieken. Totaal 25 o o der werk krachten mogen tijdelijk aan hun midden onttrokken zijn. Voor degene die in de nabijheid der Breyne Henri, Leroy Cyriel en zijne oprijzende steden, fabrieken en havens dochter Leroy Martha, allen van Ploeg- steert, vervolgd v. wederzijdsche slagen, worden ieder tot 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld, voorw. ged. 5 jaar. Decaf Florimond, van Zonnebeke, uerblijven, worden afzonderlijk woonsten gebouwd, volgens de regels der gezond heidsleer er bestaan daar hospitalen waar alle moderne medicale zorgen gegeven worden aan de negers zwarte ziekeneer of 10 dagen veroordeeld, voorw. ged. 5 jaar, zijn broeder Decaf Julien, voor bedreigingen, bekomt 1 maand en 26 fr. of 8 dagen Vandenbulcke Achiel van Staden, beticht van slagen, wordt tot 30 fr boete plegers en verpleegsters worden gevormd in scholen, onder leiding van blanke ge- neesheeren. De missionarissen richten scholen op en met de medewerking van veel edele opofferingen dringen godsdienst, bescha ving en opbeuring van het zwarte ras, voor slagen me verwondingen, wordt tot alsn6u stUa»n de K*lonie binnen 1 maand en 26 fr. of 8 dagen veroordee d De ker verhaalt onder andere o!TeLd,afblJ ^urgerl,JkHe Part'J welke manier de Union Miniére voor de 200 fr. betalen als schadevergoeding en ezondheid harer vijfüen duizend arbei dskosten harer aanstelling. Verslype ^rs zorgt Jaarlijks doet die enkele maat- Rodolf, .nsgehjks van Staden, d.e met schappij6eene uitgave van achttien mil- een mes bedreigd had, bekomt 1 maand iioenHKfranks voor de geneeskundige en 26 fr of 8 dagen, voorw. ged. 5 jaar dienstfn te verzekcrcn binneKn haar voorde 2. gebied. Vanderca Philippine van Komen, Eene reeks lichtbeelden, getrokken voor diefstal van kindergoed, bekomt gedurende de reize van Mijnheer Brut- 100 fr. boete of 1 maand, voorw. ged. saert, wierden op het doek geprojecteerd en hij gaf 'voor iedeT eénige woorden 5 jaar Demeulenaere Oscar, van Iseghem, die met het mes gewrocht had, wordt daarvoor tot 4 maanden en 50 fr. of 15 dagen veroordeeld, voor een ander feit bekomt hij 15 dagen en 26 fr. of 8 dagen. uitleg. Daarmee sloot hij zijne voordracht, die twee volle uren geduurd had en toen M. Vermeulen, Voorzitter der Handels- kamer. hem gulhartig bedankte, was hij Daarenboven moet hij aan de burgerlijke ongetwijfeld de tolk van al degenen die de partij 750 fr. als schadevergoeding beta- zeer belangwekkende en leerzame confe- len alsook de kosten harer aanstelling. rentie bijgewoond hadden. Deconinck Origène van Reninghelst Op aanvraag van het bestuur der Han- die op zijnen oom geslagen had, bekomt delskamer had M. Brutsaert de vriende- 50 fr. boete of 15 dagen, voorw. ged. bjkheid te beloven, eene nieuwe confe- 5 jaar. Samijn Arthur, van Poperinghe, be ticht van in eene herberg een handzakje, waarin eene zekere som geld was, geno men te hebben wordt tot 100 fr. boete veroordeeld, voorw. ged. 5 jaar. Zond» De apotheek van M qhem, Statiestraat is ^ruüil. alleen open op rentie te zullen geven mei als onderwerp De landbouw in de Congo-Kolonie Op tijd en stond keeren wij hierop terug en wij zeggen intusschen een harte lijk tot wederziens. Zij geniet een buitengewonen bijval. vergadering der tentoonstellers De gewoon goedhet verdeelen en toe kentren der plaatsen liep goed van sta pel, tot voldoening' zoowel van ten- toonstellers als van het inrichtings- Iedereen heeft kunnen beseffen hoe Men is algemeen t'accoord om te er kennen dat de toekomst onzer rijke Con- go-Kolonie, innig verbonden is en om zoo te zeggen afhangt van het Arbeiders vraagstuk. Dit angstig vraagstuk wierd gesteld over korte jaren Het geboortecijfer in de Congo-Ko lonie daalt. Het sterftecijfer rijst Welke krachtdadige middels dienen belangrijk de foor zal zijn. De Beroej)- school proppens volde benedenzalen, de bovenzalen en de koer der Middel bare School al bezet en vervuld... en dan al de prachtige uitstallingen der winkels in de Stad! Met de Paaschfeesten zal Yper waarlijk ook hare feestkleedij aan trekken en toonen aan de bezoekers dat het nieuw Yper springlevend is, dat men bij de Ypersche nijveraars en handelaars alles vinden kan en dat men niet behoeft naar den vreemde te om de noodwendigheden des le- ingespannen te worden om onze Kolonievens aan te schaffen, van den ondergang te redden Zooals ieder jaar zullen de besturen D'heer Volksvertegenwoordiger Doctorvan al de scholen van het arrondisse- Brutsaert heeft de Congo-Kolonie bezochtment Yper. welhaast eene uitnoodi- en heeft daar eene studiereis gemaakt, ten ging tot kosteloos bezoek ontvangen, einde een onderzoek te doen voor deDit bezoek zal plaats hebben op Wij- middels welke zouden kunnen aan de dag 26 Maart van 9 tot 12 en van 13 tot Regeering voorgesteld om die erge kwaal 18 uren. te bekampen. Eene nieuwe aantrekkelijkheid dees Hij is dus bijzonder bevoegd om over jaar, in de Middelbare School" De dat vraagstuk te spreken. Aan hem wierd liegdienst. streken van ons land bedreigt. gevraagd door het bestuur der Handels kamer, op hare vrije tribunen op te tre den en hij aanvaardde zeer bereidwilliglijk deze conferentie te geven op Zaterdag avond om 8 uren, in het Hotel De Sul tan Zeggen wij aanstonds dat een talrijk en uitgelezen publiek den oproep der Han delskamer beantwoord had en met gretig heid en veel belangstelling geluisterd heeft naar de waarlijk aangename en leerzame conferentie van d'heer Brutsaert. Zijne hoedanigheid van geneesheer miek hem goed geschikt om tijdens z'jne reis alles gade te slaan, getrouw aan te stippen, te overwegen en een besluit te trekken uit hetgeen hij zag en vernam, 't Is hetgeen hij aan zijne aanhoorders wist mede te deelen. M. Brutsaert bestatigde. met veel an deren. en namentlijk met Monseigneur Roelens, Apostolieke Vicaris in Congo, die onlangs een noodkreet in de belgische drukpers liet hooren, dat de werkkrachter ras verzwakken en verminderen en dat de Regeering moest krachtdadige middels nemen om dat gevaar te bekampen die het bestaan zelve der Kolonie in gevaar bracht. Immers, zegt de spreker, de bijzonderste rijkdom onzer Kolonie is de Neger zelve Zonder gezonde werkkrach ten. geene uitbating mogelijk De over vloedige delfstoffen, door den Schepper zoo mildelijk in den grond gelegd, kunnen niet uitgebaat worden. Palmolie, katoen en koffie kunnen niet geoogst worden, zonder handenarbeid. De neger is lui van aard. hij werkt maar als het hem lust, alleenlijk voor hem en ziin huisgezin en nog op voorwaarde hem aan zijn midden niet te onttrekken. De neger ontrukken aanzijn negerdorp. aan zijn huisgezin, en hem met of zonder dwaDg, verplaatsen naar de centers om te weiken in de fabrieken, mijnen of ijzer- wegen is de eerste groote reden van ont volking op lastig en regelmatig werken )e Schoolhoofden die bij misslag geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben of zouden ontvangen, worden verzocht, deze tegenwoordige als uit noodiging voor hen, leermeesters en scholieren te aanschouwen. De lokalen der Middelbare School zullen ter beschikking der tentoonstel- Ier zijn. te beginnen met Maandag 25 Maart, de lokalen der Beroepschool zullen beschikbaar zijn den Dinsdag 26 Maart. De tentoonstellers zullen dus ruim schoots tijd hebben om iets prachtigs te bereiden. De officieele opening der foor, door het gemeentebestuur van Yper ge schiedt op Witten Donderdag, om 2 u. De ingangskaart zal kosten 1.50 fr. en recht geven tot het bezoek van al de lokalen de kaarten zullen afgele verd worden aan de winketten der Be roepschool en der Middelbare School: waar ook de bezoekers zich eerst wen den. het afgeleverde ticket geeft recht tot het bezoek van het tweede lokaal. Daarom zullen de bezoekers verzocht wotden goed zorg te dragen voor de ingan'gkaart. want afgeleverd in het eerste lokaal door hen bezocht, wordt de kaart afgenomen aan den ingang van het tweede. Om de Paaschfeesten op te luisteren i- de medewerking verzekerd van al de Ypersche muziekmaatschappijen, en van verscheidene vreemde tnuzie- kenHarmonie Royale de Warneton. Ste Cecilia Watou. De Inhuldiging van let Nieuw Orcel in St Jozefskerk der Paters Ongeschoeide 4 stemmige" gemengde Mis (a Capella) van Philip De Monte door het vermaard Sint Romboutskoor van Mechelen, onder leiding van Z. E. H. Kanunnik Van Nuffel, Bestuurder der Interdiocesane Kerkmu'iekschool te Mechelen. In verrukking stond het publiek om de kundige opvoering van dit meesterwerk van den grooten Nlechelschen toondichter der XVP eeuw. Met dezelfde belangstelling aanhoorde men, stil en bewogen, de twee Orgel- Audities door den Heer Florent Peeters, Orgelist der Metropolitane Kerk van Me chelen en leeraar aan het Lemmens- gesticht. De eerbied voor God's Huis liet niet toe den jongen artist met een welverdiende geestdriftige ovatie te begroeten. Zijn naam mag reeds prijken ouder de Meesters die hoog de roem houden van het Muzikaal Vlaamsch-Belgie. Het Plechtig Lof gezongen door het Sint Rombontskoor der Metropolitane Stad gaf ons een bewonderingswaardige uitvoering van kerkmuziek der beroemde meesters Palestrina, De Monte, Vittoria en Witt, waaronder de sublieme Kinder koor en lied voor 3 Kinderstemmen aan de oude Yperlingen de Capella her dachten onzer St Maartens Kathedraal, toen er over een vijftigtal jaren, den Yper- schen artiest Charles Breyne Kapelmees ter was. Gedurende deze onvergetelijke plechtig heden hield Z. E. P. Hubertus, oud-prior te Yper, eene verhevene aanspraak over het Apostolaat door de Kerkmuziek Onzen besten dank aan Pater Domini- cus, prior, en Pater Michaël, onderprior van ons Ypersch Karmelietenklooster, voor het edel initatief dezer plechtigheid van hooge kunst, wonderbaarste voort brengsel van het menschelijk verstand, die de mensch veredelt en hem dichter brengt bij God, den oorsprong van alle schoonheid en waarheid. Aan de gewaardeerde Mechelsche Uit voerders en hunne Meesters, Kanunnik Van Nuffel en Flor. Peeters, onzen geestdriftigen proficiat met een welge meend Tot wederziens bij het Ypersche Volk WW gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. STAD YPER. BERICHT. Deze prijskampen zullen plaats hebben Voor de 6" omschrijving te Yperen, op Donderdag 21 Maart 1929, om 10 3 4 ure voormiddag, op de Groote Markt. In elke dezer omschrijvingshoofdplaat sen heeft tezelfdertijd eene bijgevoegde hengstenkeuring plaats. De inschrijvingsbulletijns der te keuren hengsten en der aan de prijskampen deel nemende henvstenveulens. moeten naar het Provinciebestuur gezonden worden vijf dagen vóór den dag der prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te verkrijgen in het bureel 7 van het Pro- v inciebestuur. De samenstelling der omschrijvingen en de toe te kennen premiën zijn aangeduid in het besluit der Bestendige Deputatie vau 1 Februari 1929 hetwelk, benevens de Provinciale verordening van 15 Juli 1924 ter verbetering der paardenrassen, opgenomen isin het bestuurlijk memoriaal der provincie deze beslissingen kunnen dus in de gemeentehuizen geraadpleegd worden Pectoral Dupuis. De besmet tende kiemen van de griep die soms erge verwikkelingen veroorzaken, kunnen niet leven noch zich ontwik kelen in de bederfwerende balsems van deze voortreffelijke remedie. Teverkrijgen in alle Apotheken. Zooals vroeger hier aangekondigd werd is er tusschen vijf Boldersmaat schappijen van Stad besloten nen beker te betwisten in eene reeks van 20 matchen, welke 20 nseenvolgende Woensdagen moeten gespeeld worden. Woensdag laatst Fn dezer was het den inzet Dc eerste onirooeticg had plaatsin detravrn Het Postje» dat te kampen had tegen de maatschappij der Coo tieve. Het Postje bracht in 't gthd HH. Soete, Yerplanck-, Yanbrabjj. Yancoillie, Deknudt, Loolaeghe, .V, treu, Baei.kelandt, een ferm pekton waar, dat onder het vvelov erlegd en r overlegd bevel van lieer Soete, x.--, puntje zal aanteekenen. De mannen der Coöperatieve waren HH Noyez, .Moulaert, Devos, Degratq Vandepirte J aniens, Bouchart, 'Y, oudeahove onder het bevel van eer- noemce, die waarlijk schoone kommarj. voerde. Het peloton van 't Postje v n -, twee partijen achtereenv olgens en lerr, verde dus het lepurt. De bezoekers'r.aa, den in de le partij 5 en in de 2e 7 puntet In 't begin scheen telkens de kans al twijfelachtig en in de laatste part:: n( mentlijk heeft de Coöperatieve et, schoone gelegenheid gemist van te nen. Maar ja bo'len is rollen, en mi^l gaat meê. Dat het bolspel in eere staat in Yp^. bewijst de aanwezigheid van minstens toeschouwers, allen ware liefhebbers dit stil en aandachtig, buiten nu-schicj entwaar één, het spel volgden. Woensdag aanstaande 13 Maart word; de 2e partij gespeeld tnsschen den Katho lieken Kring en De Bascule in de tra van den Katholieken Kring Nen schoonen kamp te wege. Een die er bij v as. ORDE DER MATCHEN; 6 Maart 15 Mei Poste tegen Coöperatieve 13 Maart 22 Mei Katholieken Kring tegen Bascule 20 Maart 29 M. Statie tegen Postje 27 Maart 5 Juni Coöperatieve tegen Katholieken KriDt 3 April 12 Juni Bascule tegen Statie 10 April 19 Juni Katholieken Kring tegen Postje 17 April 2G Juni Bascule tegen Coöperatieve 24 April 3 Juli Statie tegen Katholieken Kring 1 Mei 10 Juli) Postje tegen Bascule 8 Mei 17 Juli Coöperatieve tegen Statie De bloeiende St Maertenskring geeft opnieuw met Half Vasten, zijnde Zondag ïo Maart, zijn jaarlijksch Avondfeest. De groote bijval die de tooneel.maatschappij sinds lang reeds geniet, en de belangstel ling van alle weldenkende Katholieken voor het jeugdwerk, ziedaar wat dat jaar] lijksch feest zóó aantrekkelijk maakt, Uwe verwachtingen zullen dit jaar niet worden teleurgesteld. Buiten de openinj door het orkest en ook nog een blijzang, zal gespeeld worden Een slechte beta Ier en een goede knecht blijspel in u be drijven, en Een gelukkig ongeluk blij spel in één bedrijf. Om tot het fees] toegelaten te worden moet men voorziet zijn van eene uttnootfigingskaan doq den E. H. Bestuurder gegeven. Die kaar] zal streng geeischt worden en is kosteloo verschaft. Qnder de vextooning geschied' eene omhaling ten voordeele der Congres gatie.een werk dat mild dient ondersteunt! te worden. Het feest begint om 6 u. zeef stipt (deur open Lange Meersch om S'-ii en zal rond q ure eindigen. De aandeelhouders des Ypersche We verij komen in algemeene gewone verga dering op ïi Maart e. k. om 17 uren in het Hotel du Sultan te Yper. DAGORDE i° Verslag der beheerders. 20 Verslag der Kommisarissen. 3' Goedkeuring van den bilan. 40Herkiezing van een uittredende be heerder en een kommisaris. Belangrijk Bericht: Artikel 28 der standregelen vermeldt: De aandeel hebbers bezitters van aandeelen op naam, moeten, ten einde aan de alge meene gewone vergaderingen deel te kun nen nemen deze waarden afleggen in bank door de maatschappij aangeduid, minstens 8 dagen voor den bepaalden datum. Diensvolgens moeten de. aandeelheb bers die aan de vergadering e-tii. de herkie zing willen deelnemen hunue- aandeele: neerleggen in den Bank van Kortri'k te Yper, voor 4 Maart a. s. De Beheerraad. Den Zondag 17 Maart, om 4 uren, ;c dezelfde zaal van Oud Yper, zal M. Ca* lembert bestuurder van de propaganda burgerlijke vliegdienst.ons komen spre ken over De vliegdienst op handelsgebied 10 jaar na de Wapenstilstand Als film, iets buitengewoons De reis Londen-Brussel, gezien vliegmachien. Beurtelings zullen zich afrollen voord' oogen der toeschouwers, de landschappea over dewelke de reis geschiedt, en waarvs" sommige ons goed bekend zijn. STAD YPER. De aanvragen om door het Fonds w Meestbegaafden geholpen te worJy moeten gezonden worden tot den Gouverneur van West-Vlaanderen V0oK 15 MAART AANSTAANDE. De aanvragen na dien datum ingec'- den zullen zonder gevolg blijven. Leest en verspreidt «HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2