CréditAnversois 9YiV&" Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. WW s Kiesprogramma van het Katholiek Verbond van België Koloniale Politiek. Zelfstandigheid. riaaisDisciirijuino aan oud yper Dixmudestraat, 18, YPER Hoe kunnen de geloovigen van Yper de Jubileum-aflaten van het Heilig Jaar 1929 verdienen CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS Si Het Gedenkteeken van Steenstraete. "ten 8 1/2 uur zielmis voor Ommesial Kerkelijk Nieuws Onderscheiding. Het Chr. Werkersverbond van Yper steld uitdeH.H. Denis, Degrave, Benooi Katholieke Kring. Zielmis Aan de Ouders der Plechtige Communiecanten. Ypersche Footballclub C. S. Y; Gemeentewerken. door de vier volgende groepeeringen aangenomen Algemeen Christen Werkersverbond». Belgische Boerenbond en Katholieke Landbouwersverbond van Wallonië Kristelijke Landsbond van den Bel gischen Middenstand Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen Vervolg) Bescherming en ontwikkeling der in boorlingen. Steun aan de missiën en andere beschavingswerken. Ontwikkeling van den landbouw door en voor de inboorlingen. Mijn-, landbouw- en handelspolitiek elk initiatief begunstigend met uitsluiting van alle monopool in rechte en in feite. Zelfstandigheid der katholieke partij m haar verkiezingsstrijd, met uitsluiting van hetzij welk vergelijk met andere partijen. Tegenstander van klassenstrijd. Van de noodzakelijkheid overtuigd meer dan ooit godsdienst, huisgezin en eigendom te verdedigen, is de katholieke partij, door haar samenstelling en haar macht, het onmisbaar bestanddeel van elke vooruitstrevende regeering in de richting van orde en vrijheid zij doet beroep op al de burgers wier streven uitgaat naar een vreedzaam en welvarend België. Lyon, Turin, Pisa, 500 leden van den Belgischen Boerenbond. De terugreis geschiedt langs Assisië, Padua, Venetië, Luzern. 't ls de derde Belgische Bedevaart die dees jaar Rome bereikt. Eerst een 500 studenten, daarna de bedevaart van de Katholieke drukpers en nu deze. De HHertebonden gaan in Augustus-September. In Vrankrijk zijn, met de jubelfeesten van Jeanne d'Arc, nieuwe timbers in omloop, voorstellende de heldin te peerdeen nevens haren "naam het jaartal 1429. Twee landlieden, niet bekend met de geschiedenis, ontvongen een brief, met zoo een timber gefrankeerd. Louis wie is dat zegde de vrouw de ruiterin aanwijzende. Dat,... 't is Jeanne d'Arc antwoordde de man. «En dat getal hernam de vrouw en ze wees op 1429na een oogenblik den timber aan dachtig bezien te hebben 'k Weet het niet» hernam de man, 't zal zeker haren nummer zijn van den telephoon. In Oostenrijk heeft de Kanselier Mgr Siepel ontslag genomen en de socialis tische tegenpartij bekent dat het moeilijk wezen zal dien man te vervangen, die Oostenrijk van uit den afgrond redde. tegen de noordelijke winden. Dtfar lig gen de zieken, uren en dagen in 't zon nelicht. In onze streken, waar betrekkelijk weinig zonne is, kan men nu zonne baden nemen met kunstmatig licht Al- zoo wierd onlangs geheeld de koning van England. Men heeft daarvoor gla zen buizen in doorschijnend rotsekris taal en gevuld met kwikzilver-dampen. Een electrieke stroom, door die dam pen gejaagd, doet deze schitteren en dit licht geeft veel over-violettestra- len, die gericht worden op den zieke, dewelke alzooeen zonbad neemt. Die ultra-violettestralen zijn gevaarlijk voor de oogen maar daar ze door het gewoon glas niet henen kunnen, is het genoeg om de oogen te beschutten, een bril van gewoon glas aan te doen. De lichtgevende buizen, aan de toonvensters der goudsmidswinkels, bestaan ook uit schitterende kwikzilver- dampen, die dus ook veel ultra-violette stralen verwekken nu, aangezien die buizen, uit gewoon glas verveerdigd zijn, die gevaarlijke stralen stralen niet uit en zijn dus niet schadend. Wat, buiten ons beschermt tegen de over-violettestralen der zon is de ozone, soorte gas, te wege gebracht in de lucht door het flikkeren van den blik sem. Zoo zal men min zonneslagen ver duren na de ongeweerten, alhoewel het warmer is dan in den vóórzomer. Zoo ook, omdat er min ozone tusschen u en de zon is, zult ge gemakkelijk ten allen tijde zonneslag op doen in de hooge bergstreken. In Zwitserland een man, opperbeste organist, die over veertig jaar blind geboren was, is nu aan 't blind worden Hoe dat verstaan Een geleerde heelmeester, bij de ge boorte van dat kind had beproefd en was er in gelukt de doode oogen van 't kind weg te nemen en oogen van een versch geboren kalf te griffelen op de zichtze- nuwen van het wichtje. Veertig jaar, heeft die mensch, alhoewel wat onziende, wel gezien en al zijne studiën gedaan. En nu, daar het leven van 't rundvee \eri korter is of dat van den mensch, die ont leende oogen zijn aan 't wegsterven. Dat feit is zekerlijk wonderbaar, maar nochtans geen mirakel, aangezien het door natuurlijke krachten verwekt wierd en dus de krachten der natuur niet te boven ging. Zijn Maandag laatst van uit Brussel naar Rome afgereisd, langs Parijs, door J. CORNILLIE. zij in Palestina verbleven, d. i. tot op het einde der jaren 12 honderd, noemde men ze Hospitaliers of Ridders van St Jan. L'ït Palestina verdreven, vestigden zij zich op het eiland Rhodes waar zij bleven, tot dat in de jaren 1500 Soliman ze verdreef en was hun titel dan Ridders van Rhodes. Bij het verlaten van dit eiland, betrok ken ze Malta, hun aangeboden door Kei zer Karei, en wieden de Maltezers. Napo leon, varende naar Egypte, dan* aan de onbezonnenheid van den Groot-meester Hompesch, een duitsch, heeft ze bemach- i tigd en uit het eiland gedreven.Twee jaren later, onder voorwendsel van de Ridders in hunne bezittingen te herstellen miek de Engelschman zich meester van Malta maar omdat hij zich daar goed bevond, hij bleef er en is er nog De rid ders, die geen dienst namen in Napoleons leger, wierden overgebracht naar Italië en daar bestaat nog het Maltezer-orde, maar t alleenlijk als eere-orde. De Grootmeester is een der hoogeplaatsbekleeders van 't Pauselijk Hof. Eertijds als Koningen huwden, ze deden geschenken aan hun volk en nu is het het tegenovergestelde: Olaf, Kroon prins van Noorwegen,huwde eeneZweed- sche prinses en ontving als bruidschat van wegens het volk een check van 250.000 kronen Radio tegen Piano! Door het verspreiden der radio-stelsels is voor Duitschland de uitvoer van pianos voor meer of de helft verminderd, namelijk 60 per honderd. Den 15 April LI. was het 40 jaar, dat Pater Damiaan, na 16 jaar over gebracht te hebben bij de melaatschen in 't eiland Molokaï, er stierf, ten grave ge sleept door die schrikkelijke melaatsch- heid, die hij er betrapt had. Molokaï be hoort tot den groep der eilanden Sand wich, in den Stillen Oceaan. In die eilanden ontstonden er vele gevallen van melaatschheid en als de openbare macht zulk een zieken ontdekte, met geweld wierd hij van uit zijne familie weggeno men en vervoerd naar Molokaï. Onder al die melaatschen, die nooit meer het eiland verlaten mochten en die aan hun droevig lot overgelaten waren, heerschte groote droefheid en wanhoop. Pater Damiaan, wetende dat hij ook nooit meer het eiland zoude mogen verlaten, ont scheepte er, om die ongelukkigen bij te staan en hij lukte zoo wel in zijn liefde werk, dat hij dat ballingsoord totaal veranderde, zoodanig dat men er leefde gelaten, verduldig en blijmoedig, Op Mo lokaï wierd een gedenkteeken opgericht door de Engelschen, bewonderaars van dien grooten apostel en er op staat alleenlijk te lezen Het grootste bewijs van liefde dat men geven kan, is te ster ven voor dezen die men bemint Mussolini heeft in Rome opgericht eene hoogschool voor koks, namelijk de Accademia gastronomica nazionale Er zijn 300 leerlingen en de Rector Magnificus is opperkok Pettini. Mussolini, die het meer Nemi doet uitpompen om twee prachtschepen van Keizer Caligula, dewelke vóór circa 2000 jaar daar gezonken zijn, bloot te leggen, die er aan denkt, de gebouwen en open bare plaatsen van 't oud Rome,nu in puinen, weer op te knappen, denkt ook het Maltezer Orde te herstel len in zijnen rang, zijne voorrechten en zijne macht van eertijds. Het Maltezen orde was eene in stelling van krijgslieden, die terzelver tijd kloosterlingen waren. De oorsprong er van zijn de Broeders, die pelgrims en zieken bezorgden in 't St Janshospitaal van Jerusalem. Ia het begin der jaren 11 honderd het orde dier Broeders, om te doen gelijk de Templiers, wierd militaire orde. Dat is al de leden waren ongehuwd en kloosterling. Onder hen waren de Rid ders, die ten oorlog trokkenalmoezeniers die priesters waren en de wapens niet mochten hanteeren Broeders die het werk van dienstknecht uitoefenden. Aan het hoofd stond de Groote Meester en de eerste der almoezeniers was Bis schop. Hun koormantel was zwart, met 'op den schouder een wit kruis. Zoo lang Een onderwijzer had in eene les over aardrijkskunde gesproken over de namen van -staatshoofden en hunne troonopvol- Igers, hij had gezegd.dat de kroonprins van Engeland altijd betiteld was Prins van Wales, gelijk eertijbs deze van Vrank rijk altijd genoemd was Dauphijn. Men noemt de kinders van den koning van Spanje Infant, zegde hij, dezen van den keizer van Oostenrijk Aartshertog en de- 'zen van den Tsaar van Rusland tsaar- wich. Nu, bij het herhalen der les, hij vroeg Hoe noemt men de kinders van den Tsaar?» En een slimmerik ant- woordde Sardijntjes, meester. 1 6 Rechtover de Kazerne, waar de Mid del'.are Scli.ol nu i-, werd in 1623 het h er der Ongeschoeide Carmelie- tessen gesticht i Lesc. 551). Het werd den 17 Maart 1783 door Jozef II afge schaft. In 1802 namen eenige Zusters, benevens sommige wereldlijken hun intrek in 't klooster der Ongeschoeide Carmelieten. Vervolgens kochten ze in het ud kl -ter de- Nonne- bosschen in de St Jacohstraat. waar over wij hooger spraken (ibid). Yóor deh^oorlog 1914 had men het Pompstraatje, r.gs den Westkant van de Mondstraat en een tiental me ter Zuidwaart de Kazerne. I>it steegje, dat heden ten dage nog ontoegankelijk is. lag een eeuw gele der. een weinig verder het Zuiden in C< m. R. 1830-39. hl. ISA'». Alsdan heette het de Pelikaanstraat, in den volksmond het Zaaltje-straatje ibid- 1805-29. hl. 289j. Het kreeg dien laatsten naatn. om dat het leidde naar de Zaaltje-Kazerne, onder Lodewijk XIV, omstreeks 1680, tusschen de Arsenaalstraat en de ves tingen gebouwd (Y. E.. 147-48). Deze laatste straat werd alzoo ge noemd. omdat ze leidde van de Espla nade (plein) naar het Arsenaal: dit was een gebouw met 3 verdiepen van 39 m. lang op 16 m. breed, rond 1680 tusschen het oude klooster der Pre- dikheeren en de Zaaltje-Kazerne opge richt (Y. E.. bl. 147). De Wateringstraat is de voortzet ting van de Mondstraat. Zij kreeg dien naam omdat vroeger aldaar een waterbekken voor de paarden der rui terij aangelegd was. Eertijds noemde ze de Vliender- straat, un reden dat er op hare tor den veel vlierstruiken, in de volkstaal vlinderstruiken, groeiden. 1 An. F.m. II. 2. bl. 7). Langs den Oostkant ontvangt deze -■.raat de Schuttelaarstraat, lie in de middeleeuwen dezen naam kreeg, om dat zekere Maerten Schuttelaere er langen tijd woonde. Later werd ze de B'.eekeriestraet geheeten. om reden dat er aldaar veel bleekerijen waren, doch mettertijd kre^g de oude naam- wederom de bovenhand (ibid II, 2, bl. 6). De Zuidkant van het Zaalhof n ein de vi >r 1680 de Brandstraat. Zi be- i mmmm—m N. V. BANK BEURS WISSEL Lecomte Robert van Ploegsteert, voor ongeval met zijnen moto veroor zaakt, wordt tot 100 boete of 1 maand gevang veroordeeld, voorw. ged. 5 jaar. De zaak ten laste van De Masuo Louis van Meenen, die middel gevonden had met zijnen auto, tegen den muur in een huis te vallen, is tot 27 Juni ver schoven. Donche Horta en Maerten Julie, twee schoonzusters van Woesten, die haarkenpluk hadden gespeeld, bekomen daarvoor elk 25 fr. boete of 3 dagen, voorw. ged. 1 jaar. Carbon Regina van Reninghelst, voor smaad jegens haar kozijn, 26 fr. boete of 8 dagen, voorloopig ged. 2 jaar, Carbon moet daarbij aan de burgerlijke partij de gevraagde frank en de kosten harer aanstelling betalen. Bravo. Deze week werd eene welbekende herberg, in een der bijzon derste straten der stad gelegendoor toedoen van het gemeentebestuur geslo ten. Alhoewel na Paschen gedaan, zal die kuisch door alle treffelijke lieden goedgekeurd worden. Als gevolg aan den kuisch hooger vermeld, heeft de politierechtbank de genaamde Delonette Sinione, te Rijssel in 1906 geboren, voor drie jaar naar St-An- dries-bij-Brugge gezonden. Deze die bij zonderlijk t'huis was in huizen die geene goede faam genieten, bevond zich voor het oogenblik zonder middels van be staan. De apotheek van M. Weckesser, Dijcsmadestraat, zal alleen open zijn op Zondag 21 April 1929. Ter gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterjubileum heeft Zijne Heiligheid Paus Pius XI, in zijne Vaderlijke goed heid besloten dat het jaar 1929 voor de gansche Katholieke wereld een Heilig jaar zou zijn. I. Wat is het HEILIG JAAR Het Heilig Jaar is een jaar van barm hartigheid en vergiffenis, een jaar van vurig gebed en godsvrucht tot de inzich ten der Kerk. Een jaar waar men over vloedig kan putten in de schatten der H. Kerk. Gewoonlijk wordt het H. Jaar slechts alle 25 jaar gevierd. Het laatste was in 1925 te Rome en in 1926 elders. 1929 is een buitengewoon Heilig Jaar. II. Welke zijn de inzichten der Kerk voor het Heilig Jaar 1929 De aangroei van het geloof. De verbetering der zeden. De heiliging der priesters. III. Welke zijn de gunsten verleend door Zijne Heiligheid gedurende het Heilig Jaar 1929? Een volle aflaat, dat wil zeggen vol ledige kwijtschelding der tijdelijke straf fen die wij schuldig zijn voor onze zon den. Die volle aflaat kunnen alle geloovigen verdienen, niet één maal, maar zoo dikwijls zij de voorwaarden vervullen die Zijne Heiligheid stelt. Zij kunnen dien vollen aflaat verdienen voor zich zelf of voor de zielen des Vagevuurs. IV. Welke zijn de voorwaarden? 1Men moet biechten en communicee- ren. De jaarlijksche biecht opgelegd door het 4 gebod der HKerk en de Paasch- communie tellen niet mede. 2. Men moet twee dagen vasten en v eeseh derven, buiten de verplichtende vasten- en onthoudingdagen. Die nog geen 21 jaren zijn geworden, en die 60 jaren oud zijn moeten niet vas ten ze voldoen met twee dagen vleesch te derven. De geloovigen die deze 2? voorwaarde niet kunnen volbrengen, mogen ontsla ging vragen aan hun biechtvader, die dan in de plaats eenig ander goed werk of eene versterving zal opleggen. 3. Men moet eene aalmoes geven, vol gens zijn vermogen en godsvrucht, na raadpleging van den biechtvader, te stor ten voor een goed werk, bij voorkeur de Voortplanting des Geloofs. 4. Men moet eenige bezoeken doen aan kerken en daar bidden tot de inzichten in het antwoord op de 2C vraag aangeduid. V. Hoe moeten de Kerkbezoeken in Yper geschieden 1 Hier valt onderscheid te maken 1. Doet men ze afzonderlijk, moet men drie parochiekerken tweemaal bezoeken. Die bezoeken mogen gebeuren op één dag of op verschillende. I 2. Doet men de bezoeken processie- gewijze onder leiding van de Geestelijk heid, voldoet men met drie parochieker ken eenmaal te bezoeken. (St Pieters St Jacobs St Nikiaais). VI. Kan men van nu af die volle aflaat verdienen Ja, de geloovigen kunnen den aflaat van den Jubilé verdienen van heden af, mits de voorwaarden te volbrengen en de k voorgeschreven kerkbezoeken afzonder lijk te doen. De geloovigen zullen de gelegenheid hebben den Jubilé-aflaat te verdienen met de drie Kerken processiegewijs één- maal te bezoeken. De geestelijkheid der stad zal in Juni en volgende maanden processies inrichten. VII. Maar de zieken en ouderlingen die de Kerkbezoeken niet kunnen doen De biechtvader kan, in plaats van de Kerkbezoeken, een ander werk opleggen. VIII. Wat is er nog op te merken voor het Heilig Jaar 1. De biechtvaders hebben, tijdens dit gansche jaar buitengewone macht in zake vergeving der zonden en kerkelijke straf fen, en ontslaging van sommige beloften. Doch zij mogen deze macht enke! uit voeren, den eersten keer dat een biechte ling den Jubilé-aflaat wil winnen. 2. Al de andere aflaten blijven gedu rende het Heilig Jaar voortbestaan. 3. Gedurende het Heilig Jaar, kan men een aflaat verdienen van 7 jaar en 7 qua- dragenen (7 maal 40 dagen) telkens men het H. Sacrament bezoekt en bidt tot de inzichten van den Paus. Wie dit bezoek eene week lang dagelijks herhaalt, kan een volle aflaat verdienen, mits de gewo ne voorwaarden (Biecht en Communie). 4. De Priesters hebben tot op 31 De cember het persoonlijk voorrecht een volle aflaat toe te passen, bij het H. Sa crificie der Mis, op ééne ziel van het Vagevuur. Een der duivelsche werken is de onze dige kleederdracht. Daaraan verzakende, zullen de kinders ter gelegenheid van hunne Plechtige Communie zedig gekleed zijn 't is te zeggen de KNECHTEN zullen gekleed gaan in een aan den hals gesloten kostuum, kou sen dragen en de bovenbeenen tot over de knieën bedekt houden de MEISJES zullen een bovenkleed hebben dat opgaat tot aan den hals en tot goed beneden de knieën hangt, wijd ge noeg en voorzien van lange mouwen, uit niet doorschijnende stofzij zullen lange niet doorschijnende kousen dragen. Door bisschoppelijke brief van 25 De cember 1925 wordt aan den koster der parochie het recht voorbehouden van den verkoop van WAS voor de kerken, daarin begrepen de keersen die ter gelegenheid van de Plechtige Communie, vrijwillig geofferd worden. 5 13, Hondstraat, 13 5 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. ftuiria AauHiiHiHiiHirt j 1 Edward en huisvrouw. footballmannen, alle vrienden en sp, liefhebbers, hij die de jeugd drilt, vereenigt en samenhoudl in het beoeie-, van schoon en gezond sport. Hij die gade slaat, aanwakkert of berispt n« gelang de omstandigheden, ze verge?" in al hun uitstapjes, en zoo maar laat;" ons zeggen, eene rol van bewaker speg Benevens alle sportmannen waren vele vrienden van den gevierde op banket aanwezig dat.tgi eere van den j>j vierde opgedischt werd in de grog bovenzaal van het Hotel Continental I Na het eerste gerecht sprak de Het Ev. Baete, onder-voorzitter der C.S. V in eene welgepaste rede over de verdij sten van den Jubilaris op sportief gebit; Deze rede werd met herhaald handgeki? begroet. Drie prachtige garven van n? tuurlijke bloemen werden beurteling door de spelers,, de supporters en de $e lectie aangeboden met telkens een pa5 send woord. En dan,.. Later boden twt Juffers aan den gevierde zijn vergny portret, rijk omlijst en rustend op ne driepikkel, tezelfdertijd dat het Vade; iandsch Lied gespeeld werd. Het ban geklap en zingen van Leve onzen Voo- zitterscheen geen einde te zulle nemen, 't Was nog niet aleen kostelijk meerschuimen pijp werd nog namens c supporters ten geschenke gegeven. 't Was bewogen om zooveel blijke van genegenheid en erkentelijkheid, d< de Heer Valère Seys het woord nam e eikendeen bedankte. Eenvoudig zoo h is en niets min betrachtende, in al zij doen en laten, dan roem en eer en la weerde hij veel van den uitgesproken fe af en deelde hem met zijne medewerker De feestviering liep verder in de bes: stemming af en iedereen was overtevre den over den schoonen avond. Een woord nog voor den Heer Ev Baete. De spijzen waren uiterst wel bt reid, uitermate lekker en op onberispe lijke wijze opgediend. Op ZONDAG 21 APRIL 1929. In St PIETERS De Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen maakt het publiek kenbaar dat op Zondag 28 April aanstaande, zes bijzondere trams zullen ingericht worden, ter gelegenheid der Plechtigheid van Steenstr ete. Vertrek uit Yper om 13.30 uur, aan komst in Steenstraete te 14 uur. Terug uit Steenstraete oin 16.15 uur met aan komst te Yper om 16.45 uur. De prijs heen en terug 3 fr. 50. Soenen Joseph en Vercamer Joseph die sedert 25 jaren bij den Heer G. Delahaye, kunstsmid, werkzaam zijn, komen met het nijverheidskruis van 2e Klas vereer- merkt te worden. M. Gast. Delahaye heeft Zaterdag namiddag in bijzin van zijne huisgenooten en der werkgezellen, aan deze trouwe werklieden het eeretee- ken hun toegekend, overhandigd. Een lekker glaasje werd op de gezondheid van de nieuwe gedecoreerden geledigd. Zaterdag laatst in de maandelijksch prijsspeling voor de leden der Bolders maatschappij won het peleton, samenge Deknudt de schoone prijzen gejund doe de maatschappij. Daar er rond de 40spe Iers meededen, hebben zij nog al eenigi sterke peletons moeten kloppen, vooralee de prijzen de hunne waren. Een afgeholde. In St JACOBS ten 7 1/2 uur zielmis voor Florence Clii ckemaillie, Wc Santy en Clarebout; ten 8 1/2 uur zielmis voor Leontine De thoor, huisvrouw Ossieur. In St NIKLAAIS ten 8 1/2 uur zielmis voor Charles ei Blanche Marveille. Gevonden in St Pieterskerk een nacr paternosterbe'er met kruisje en zilve ketting. t. Een schoon tabagieavond is ingi richt voor den Maandag 29 April, oi 8 Va uur 's avonds, voor de leden van de Katholieken Kring. Dat iedereen zich dezen avond vr houde om er te kunnen tegenwoordj zijn. Zondag 28 dezer, om 8 u., in St-Maar- tenskerk zielmis tot lafenis van Heer HENRI VANDAELE. Op den dag hunner Plechtige H. Com- munie, den 2n Sinxendag, zullen de kin- 'ders hunne Doopbeloften verniéuwen en I verzaken aan de bedriegsels en de wer- ken des duivels. stond uit een enkele rij huizen. d;e op het Zaalhof uitzicht hadden. Een ge weldige brand, waarin vrouw Judith Burette uiet haar twee kinders en haar tachentigjarigen vader omkwamen, vernielde de eerste huizen langs den kant der W ateringstraat, en van die gebeurtenis hield zij dien naam (An. Em. II. 2, bl. 7). Onder Lodewijk XIY. omstreeks 1680. verdwenen die huizen, daar men tusschen het Zaalhof en de Tegelstraat 6 ruiterijkazernen bouwde, elk van omtrent 49 m. lang, die te zamen 200 paarden en 450 man konden herbergen l Y. E., bl. 147), en de Brandstraat werd nu het Ruyterskwartier gehee ten (An. Em. II. 2. bl. 7) De kazerne, die vóór den oorlog 1914. op de plaats der hoogergenoemde kazernen stond, werd in 1836 oo de kosten der stad gebouwd, en herberg de 366 paarden en 190 mannen (Y. 267-68). Doch keeren wij naar de Boterstraat terug, daar komen wij. verder het vin de Tempelstraat, de Timpelstrate 12/6 C. I. hl. 17 Alhoewel deze maar in 1276 gehoekt werd. dagteekent ze nochtans tttt de jaren 1100. immers langs den Zuidkant er van. dicht tegen de Boterstraat. richtte Godfried van St Omaars, om streeks 1127. op zijn erve. een gods huis op, het Tempeliershof genoemd, dat volgens Kervyn, de wieg der Tem peliersorde werd in Europa (III, bl. 9 en D. Mar. 216). Rond 1132 werd hun kapel gewijd. Dit feit gaf aanleiding tot het ontstaan der jaarmarkt Ascensioensfeest ge noemd. omdat ze aldaaf gedurende de O. L. Heer Hemelvaartweek gehouden werd (W arn. V, 90). Die kapel stond eigenlijk op een on- bebouwden grond, reeds in 1104 als Opstal bekend (Warn. X". 336 S. M. 11,2). Het Tempeliershuis met de afhanke lijkheden, dat in 1312 aan de Hospi taalridders overging, werd in 1383 tij den het beleg verwoest (Warn. Y. 99). De Tempelpoort alsook.de Tempel- straat houden van dat hof hun naam. Sedert een dertigtal jaren wordt de vertakking langs den Westkant dier -~aat. de Statiestraat geheeten (Com. R. 1898. bl. 100). Vroeger. reed- in 1283. noemde ze de Vleeschhouwerstraat (S. M. II. bl. 230). Den 6 Juni 1853 werden aan 't Wes- ternit'êinde van die straat, de vestingen doorgebroken om de stad in verband te -tellen met de statie, en vervolgens jden 23 Januari 1854 werd de spoorweg noodigt al zijne huisgezinnen uit tot het groot Familiefeest van Zondag 21 April om 4 uur in de feestzaal van 't Chr. Werkersverbond, St Jakobstraat, 30. Het Christen Werkersverbond van Marcke komt ons met muziek, tooneel, acrobatie en clowenspel een prachtig programma aanbieden. Er zijn voorbehouden plaat sen aan 2 fr., alle andere zijn kosteloos. Let nu goed op Op vertoon van de uitnoodigingskaart kunt gij kaarten (zooveel als er leden zijn in uw huisgezin) hetzij genummerde, het zij kostelooze, krijgen in 't Christen Volkshuis, St Jakobstraat, 30, maar nie mand komt de zaal binnen zonder kaart. Zondag laatst vierde de C. S. Y., de Ypersche Footbalimaatschappij, feest. Dit gebeurt telken jare, zult ge zeggen. In derdaad, maar nimmer zooals verleden Zondag. Haar Voorzitter was sinds 25 jaar aangesloten aan de Union Beige en dit wilden de mannen vieren. Iedereen kent den Heer Valère SEYS, Voorzitter en Stichter van de Ypersche Footbalimaatschappij. Die naam voor ons Yperlingen is genoeg om iedereen te overtuigen dat het feest moest lukken. Spelers, Supporters, Selectie, ze kennen hem, hun voorzitter, die noch tijd, noch moeite, noch offers spaart om zijne man nen maar immer naar hooger te brengen. Excelsior is zijne leus. Ze waardeeren hem alle ouders van STAD YPER. uitgebaat (V. d. pb. Notice... dénaut.. bl. 35). De Tempelpoort werd in 1214 aan gelegd juist aan den ingang van het huidige Eplanade-plem, en vandaar liep de weg recht naar den hedendnsg- schen Dickebuschsteenweg. Te dien tijde ontstond er langs den Oostkant der Tempelstraat dicht le gen die poort, een straat leidende naar 't klooster der Predikheeren, die de Nieuwstraat geheeten werd (1321, C II., 264). en later de Minnaersstraet plan B). Zij lag daar immer zoo wat afgezonderd, en was ongetwijfeld door de verliefden wel gekend. Die straat werd ten deele onteigend toen het Jezuïetenklooster gebouwd werdde Arsenaalstraat, waarvan wij hooger spraken was er het Zuiderge deelte van. De Tempelstraat was tot omstreeks 1214 de uitweg der Boterstraat, daar 'eze versperd was door den Leempit 1312, C. I. 394)Leenpit (1316-17, C. II. 24 1: Leempit (1317, C. II, 34); Leer.pit (1318, C. JF. 72). Wij vermoeden dat Leempit, door terugwerkende assimilatie uit Leenpit ontstaan is, zooals alhier ook in den volksmond steenput tot steemput overging; daarvan is'ook nog in-den Henegouwschen dorpsnaam Estaim- Woensdag, 1 Mei 1929, om 15 uur, za er door het college van Burgemeester ei Schepen, ten stadhuize, overgegaan wor den tot de openbare aanbesteding van: 1°) Het leveren en plaatsen van eei dijkwand in gewapend beton aan de: Noord-Oostkant van den vijver van Zilte beke, op een lengte van 150 meters. 2°) De besteeniging der Basculesfraa op eene lengte van vier honderd vijitij meters en eene breedte van vijf meters De aanbevolen inschrijvingen moete: onder dubbelen omslag ter post besteld ten laatsteden Maandag 29 April op he adres van De Heeren Burgemeeste en Schepenen der Stad Yper Op de binnenomslag moet het werk aangeduid zijn voor hetwelk ingeschreven word: Op den buitenomslag zal er vermei staan Inschrijving voor aanneming vx werken Plan, bestek en lastenkohier dier wei ken liggen ter inzage op het Gemeente secretariaat. Yper, den 17 April 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. puis (Steenput) nog een voorbeeld té vroeger dagen bewaard gebleven. Dat water werd geheel waarschijn lijk Leenpit genoemd, omdat de Mot' (wal) van den Kastelein en de vestinf grachten er water aan ontleenden, misschien ook, omdat het deel uit maakte van het leen, Ketelquat, ds er tegen aanlag (D. Inv. V, 288). De Mote van den Kastelein, die b'J; ten de Elverdingpoört lag (1318, C. I 72) dagteekende ongetwijfeld uit begin der jaren 1100, want op dat tij/ stip wordt de kastelein, Fromak reed vermeld (Warn. V, 183), en das er langs dien kant geen enkel nattiU; lijke waterloop bestaat, moeten 1 grachten van die mote noodzakelij1 door den Leenpit gespezen gewet" zijn (C. II, 72), zoodat dit water 0 heel vroeg bestaan moest. Ook het leen Ketelquat (1259. V?.r' Y, 371) dat hoogst waarschijnlijk va 't zelfde tijdstip was, aangezien R1 tegen de oorspronkelijke wallen lag (ibidem V, 86), schijnt zijn na-4 van den Leenpit gehouden te hebl>8 want alhoewel die naam niet dtiidei? j' is, denken Yerwijs en erdam. dat Mi tel, een laagte of diepte aanwij-t. 't Vervolg'»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2