SCHRIJFMACHIENEN St Jozefs Kerk EE. PP. Karmelieten naar den goeden uieg Ouderdomspensioenen. fDeficjelingen. Eene Hopkommissie. De Bormshulde te Watcu G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18, YPER. - Tel. 250. WATOU. Mededeeling. Oost-Nieuwkerke. Ernstig verbrand. De 19 jarige smidsgast Leon Evrard werd in zijn werkhuis erg ver brand door zwavelzuur dat hij in een pot omwierp. De geneesheer heeft op den j voorarm een breede en diepe wonde vast gesteld. Rumbeke. Vrouw verdronken. Een ongekende vrouw, van ongeveer 30 jaar oud is hier in het kanaal verdronken, ondanks de spoedige hulp van een gen darm en een voorbijganger die een uur later het lijk konden ophalen, dat naar het.gasthuis overgebracht werd. West-VSeteren. Gouden brui loft. Op 2U Sinksendag zal het dorp in feestzinnige viering zijn ter gelegenheid van de gouden bruiloft der echtgenooten Edmond Ureel-Debergh, respectieflijk 84 en 81 jaar oud en die beiden nog eene goede gezondheid genieten. Op het ge meentehuis zal eene feestelijke ontvangst plaats hebben. Kortrijk.Vreeselijke botsing. Motorijwiel op Auto Een 22jarig jonge- ling gedood. Zondag morgen, kwart voor 11 ure, heeft te Kortrijk in de Beheer- straat, een vreeselijk ongeluk plaats ge had, dat eene welbekende familie in den rouw dompelt, daar het een 22jarig jonge ling van het leven beroofde. MARKTPRIJZEN ZaSsrdag 25 Mei 192© Zaterdag 1 Juni 1929 telkens van 5 tot 7 uur 's avonds. Bekwams Paswerkers N. V. Qieterii en Werkhuizen VAN STEEN KISTE Kaai - YPEF4. Zondag, ter gelegenheid van Sinxen, is', de Hoogmis om 9 ure gezongen wor den door het St Jozefs koor, met bege- j:ng van snaarkwartet en orgel. Onder de mis van 10 1)2 ure zal het or- respeeld worden door den orgelist ;er kerk. 's Namiddags om 5 ure, plech- processie van O. L. Vrouw van H. Scapulier; daarna sermoen door P Angelus. ROUWBERICHTEN Op Woensdag 8 Mei 1.1. is te Gheluwe ivruchtig in den Heer Ontslapen Mijnheer Alfred Debrabandere Gemeen teraa dslid. De plechtige begrafenis had plaats op Vaandag 13 Mei om 10 uren. Onze rechtzinnigste deelneming. IsteWervick godvruchtig overleden, en Heer Emile-Theofiel Stragier ie aldaar op 16 Mei begraven werd. Het Ypersche Volk biedt de familie STRAGIER zijne rechtzinnigste deelne ming aan. -«o»- Zaterdag 11 Mei, om 10 ure, had te Oheluwe de plechtige begrafenis plaats v,m den Heer René Demyttenaere, zoon fan Heer en Vrouw Rob. Demyttenaere- i'an Ryckeghem. Talrijk waren de vrienden en bekenden die eraan gehouden hadden, door hunne tegenwoordigheid en gebeden, aan de fa jiilie Demyttenaere, een blijk van echt bistene deelneming te geven in het pijn- [jk verlies dat zij kwamen te ondergaan |oor het vroegtijdig afsterven van hunnen eergeliefden zoon. Moge dit gewijs van deelneming een koost wezen voor de diepbedroefde luders. 1EN HEUGELIJKE GEBEURTENIS TE NIEUWPOORT. In Oogst 1929 viert het St Bernar- luscollegé van Nieuwpoort zijn vijf- Igjarig bestaan. Deze gebeurtenis zal op schitteren- jle wijze gevierd worden. Z. D. H. Mgr „pe Bisschop van Brugge, zal als eere- tiorzitter van het eerekomiteit, de c echtigheden voorzitten. c De herdenkingsdag zal gevierd wor- en begin Oogst. Er zal te 10 uur een (helmis gezongen worden met kan- elrede van Z. E. H. Kannunik Oua- hebeur, superior van het Klein Se- ninarie te Roeselaere, en oud-leerling ran het gesticht. Daarna algemeene jitocht en feestvergadering. Te 1 uur eetmaal bij inschrijving aan 35 fr. ,r kt persoon. Mie oud-leeraars en oud-leerlingen Bi het gesticht, die het als een vreug- e zuilen beschouwen op dien dag, el- lat terug te vinden te Nieuwpoort, ioriifn dringend verzocht hun adres oplegeven aan E. H. Principaal Van- enabeele, college Nieuwpoort, of H. tiu! Fiilaert, Langestraat, 110, Nieuw- »rt, schrijver van het inrichtings- imiteit. Aan eenieder zal dan een lestprogramma worden toegestuurd. We willen alle oud-leeraars en oud erlingen bereiken. Daarom wordt (n dringende oproep gedaan opdat niecler zijn adres aanmelden zou en ivens zou bezorgen, lijsten van col- ige-maten. HEILIGE HAARPROCESSIE TE KÖRTRIJK. f Zondag namiddag om 3 ure, heeft de «cessievan het H. Haar O. H. J. C. te ortrijk haren omgang kunnen doen. De rste maal sinds den oorlog, want telken re werd zij door het slecht weder belet kon ze maar gedeeltelijk haren vastge- ilen omgang doen. Thans, begunstigd het schoon weder, bekwam zij eenen «tten bijval. luizenden en duizenden vreemdelingen n naar Kortrijk gekomen en opgansch m doortocht stond op een dubbele haag »e opeengepakte menigte die bij het «bijtrekken der kostbare Relikwie ne- rknielde. Al de groepen waren prachtig de kostumen overheerlijk kostelijk, vol schlieid en wel gekozen schakeeringen, de algemeene goedkeuring afdwong, ischeidene nieuwe groepen waren we- lom de processie komen vermeerderen. tweede deel De verheerlijking van 'H. Haar, met de Kruisdraging verwek- veel bewondering, want de verbeelding goed en stipt. M. Sandra die reeds 'I jaren Christus verbeeldt, het Kruis igend, doet het in de volmaaktheid, bij- 'erlijk bij het vallen onder het kruis, wagen, verbeeldende de afdoening, het kruis, de joden met hunne folter en, de groep van Philip van den Elzas komt met de overblijfsels van het H. r, de Edelvrouwen te paard, enz., wa al groepen die de algemeene goedkeu- verwekten en waarvan de kostumee- aiierbest verzorgd is. Laat ons hopen er telken jare een groep de vermaarde :«ssie zal vermeerderen en dat meer ~;eken van het omliggende de processie ftn opluisteren, tot meerdere eer en P;e van Onzen Heer Jezus-Christus. A" l Heer Opsteller, f_'" r niet aan politiek, doch ik volg met FbUelhng den kiesstrijd. Ik stel vast dat 'r althans, vooral gaat tusschen Ka- tr- en Nationalisten en laat mij toe zesgenhet spijt me dat de strijd niet '«eer verheven peil gevoerd wordt. i dat. om met de Nationalisten te bten, men zich op hun standpunt «aatsen; dan zal men heter begrijpen hen goed én wat verkeerd is om dan rechtzetten wat verkeerd is. h' v?k nationalist, zooals overigens le Mamingen in den grond nationa- - Jh moeten zijn. Het nationalisme is e vJ)ke uit"omst van de ontwikkeling .f-aamsche beweging. De gebeurtc- j j'.ens «jen oorlog hebben deze ont- •s op onvoorziene wijze verbaast. Het nationalisme staat op het programma en zal er niet meer van te krijgen zijn. Laat me beginnen met de vraag te stellen Zijn de Vlamingen een volk. ja of neen? Iedereen zal antwoordenja. Welnu, dat is het uitgangspunt en de grondslag van het Vlaamsen nationalisme want daaruit volgt natuurlijk dat het Vlaamsche volk als volk moet worden erkend. Men inag dus eischen dat aan het Vlaamsche volk zijn bestaan- recht alsmede de mogelijkheid om ais volk. volgens zijn aard. te leven en te ontwikke len. wordt verzekerd. Dat te betrachten is nationalisme, gezond en gewettigd nationa lisme. waartegen zeker niets in te brengen j is. Als wij kunnen bekomen dat wij Vlamin gen, ons leven als vrij volk kunnen uitleven, dan hebben we wat we hebben moeten. Meer moeten wij niet wenschen. Hoe kan dat nu worden verwezenlijkt? Sommigen hebben zoo maar aanstonds ge- zeid dat dit in Belgie niet te verwezenlijken is en zij beroepen zich op de handelwijze der Belgische regeeringen ten opzichte van de Mamingen en in hunne verbittering welke overigens zeer goed te verklaren is, hebben zij in Belgie den oorlog verklaard en de vernietiging van Belgie ten doel gestéld. Dat was een eerste fout, een eerste af dwaling van den goeden weg, van het ge zond en geoorloofd nationalisme. Men heeft het doeleinde van den Vlaam- schen strijd verplaatst en ongelukkiglijk misplaatst. In de plaats van de positieve, opbouwende doeleindevoor Vlaanderen, stelt met het negatieve, afbrekendetegen België 1 Wat men soms als positief doeleinde voor stelt, te wetende versmelting met Holland, is niet te verwezenlijken. De Hollanders zelf weten er niets van. Overigens dat is geen Vlaamsch nationalisme meer. Immers, de Hollanders en de Vlamingen, al spreken zij dezelve taal, zijn twee verschillende volken, die elk hun eigen verschillende geschiedenis en ontwikkeling en aard en belangen heb ben. Die twee volken kunnen en moeten niet versmolten worden. Ons nationalisme is een Vlaamsch en niet een Nederlandsch, is een volks- en niet een taalnationalisme. Te beweren dat Vlaamsch nationalisme in België niet kan verwezenlijkt worden is maar een bewering. Het kan als wij Vlamin gen maar willen en het moet omdat het niet anders kan. De overgroote meerderheid der Belgen, en de Vlamingen inbegrepen, wil niet de vernietiging van België en zal het nooit wil len. Dat is een feit. Daarbij de vernietiging van België kan niet geschieden zonder de medehulp van het buitenland. Welnu het buitenland zal zich daar nooit toe leenen. Het bestaan van Bel gië is eene internationale noodzakelijkheid. En veronderstelt dat eene andere vreemde mogendheid daarvoor zou te vinden zijn, er is er een wier toestemming onmisbaar is, eene die, in haar belang, het huidige België heeft gemaakt, en in haar belang nooit zal dulden dat het ontmaakt wordt, en dat is Engeland. Men is dan verder gegaan op den weg van het verkeerd nationalisme. Men heeft meteen den oorlog verklaard tegen al wat en al wie staat voor het behoud van België, tegen wat men noemt Belgicism. Welnu, al de groote partijen, ook de katholieke partij, zijn voor het behoud van België. Daarom heeft men zich uit de partijen teruggetrok ken, om een afzonderlijke partij te stichten. En dat is een tweede goote fout geweest en verdere afdwaling van den goeden weg. Kleine partijen in ons land zijn niet leef baar en alleszins onvruchtbaar. Voor lien die zich noemen Katholieke Vlaamsche Nationalistische partij is de be gane fout bijzonder zwaar en onvergeeflijk. Zij onttrekken zich aan hun plicht, die een gewetensplicht is, de katholieke macht niet te verzwakken maar te helpen versterken. Zij handelen wanordelijk, want in de rang orde der waarden, staat de waarde van ons Katholiek geloof op de eerste plaats en het Vlaamsch belang te willen dienen ten na- deele van het Katholiek belang is verkeerd. Eens dat men zich blindweg op den ver keerden weg heeft begeven, is men van langsom verder afgedwaald. Het was t'e voorzien dat men vroeg of laat in botsing zou komen met de kerkelijke overheid. En dat moest ten alle tijde voorkomen worden. Want wie in Vlaanderen de geestelijke macht tegen zich heeft, is ten verdere ge doemd. Zoo is geschied. De Bisschoppen hebben zich verplicht geacht de nationalis tische politiek te veroordeelenniet het na tionalisme dat voor doel heeft de erkenning en de verzekering van hot bestaansrecht en de ontwikkelingsmogelijkheid van Jiet Vlaamsche volk als volk, maar het nationalis me dat de vernietiging nastreeft van Belgie en de katholieke macht ondermijnt. Nu was het de gelegenheid om de begane fouten te herkennen en te herstellen, 't Zou een edelmoedig gebaar geweest zijn en te vens een daad van wijsheid. Men heeft het niet gedaan. Integendeel. Men heeft zich verzet tegen het kerkelijk gezag, tot groote ontstemming en ergernis van alle goedmeenende christen menschen. Daarmee hebben zij nu hun nationalisme den doodsteek gegeven, 't Is gegaan lijk met sommige stroomen, die ontstaan op hooge bergtoppen en uitsterven in lage moerassen, vóóraleer de wijde zee te bereiken. Dit droevig verloop van dit nationalisme bestatigen wij met spijt, niet met leedver maak. 't Was zoo schoon begonnen en 't kon zoo schoon worden. Zooveel edele .mannen en jongelingen zijn op, den verkeerden weg meegesleept. Veel is hen te vergeven, zij meenden 't goed. En veel is te verklaren, omdat zij geen leiders hebben gehad, wijs en machtig genoeg om hun beweging met forsche hand te grijpen en in rechte spoor te houden. Is nu alles reddeloos verloren? Neen. 't Is nog tijd terug te keeren tot den goeden weg, dat wil zeggenals katholieken terug te keeren in de katholieke rangen om er mede te strijden voor ons hooste goed ons dier baar geloofen als Vlamingen terug te kee ren tot het gezond en gewettigd nationalis me, dat betrachten wil de vrije en eigenaar dige ontwikkeling van het vlaamsche volk in liet kader van België, hetgeen mogelijk is. Wilden alle Vlamingen zich vereenigen bijv. op het programma voorgesteld deror het A. C. W., en allen eendrachtig en volhar dend samenwerken en samenstrijden, dan zouden wij en dat in een korten tijd want er is in het land een gunstig kentering in dien zin waar te nemen, dan zouden wij verwezenlijken wat wij allen betrachten. Voor rechtschapen lieden is het nooit een schande, meer een eer. zijn dwaling te er kennen en van zijn dwaling terug te keeren. Daarvoor is er gewis moed noodig, maar dien zal men vinden in de liefde die ons al len bezielt en de drijfveer is van ons streven, de oprechte liefde voor Vlaanderen en ons duurbaar vlaamsche volk. Ziedaar. Heer Opsteller, wat mij op het hart lag en 'k zou u dankbaar zijn, vvildet gij dit schrijven in uw blad overnemen. X. Dit schrijven werd gezonden naar De Mandelbode te Iseghem. Wij nemen het op omdat het komt van iemand die klaar ziet en den rechten weg toont. Dinsdag en Woensdag aanstaande, tel kens van 2 tot 4 1,2 uur namiddag, ten stadhuizn alhier, uitbetaling der ouder domspensioenen. De Ontvanger der Belastingen, VANLANDSCHOOT. Met het oog dé belangen der hoppe- kweekers in te studeerenen te verdedigen heeft de Heer Baels, Minister van Land bouw, eene hopkommiseie gesticht. We zien met voldoening dat de Heer Minister, de bevoegdheid in die zaak van den Heer Brutsaert, onze Katholieke Volksvertegenwoordiger, inziende hem lid van deze Kommissie benoemd heeft. Dank zijn optreden heeft de Heer Brut saert bovendien van den Heer Minister bekomen dat hóppekweekers en hande laars van het Poperinghsche van gezegde kommissie zullen deelinaken. Men schrijft uit Watou Op 9 Mei, kwam Ko. Borms naar Wa tou op aanvraag van Butaye die aan zijn medeburgers eens wilde laten zien hoe sterk in getal zijn aanhangers waren. Het feest zou veel indruk maken op de Watou- naren die van hem niet willen om reden van zijn gerechtheid aan den landverra der, zoo dacht onze Puit hé. De bevlagging der gemeente was hoe genaamd niet schitterend. Een vijftiental leeuwenvanen wapperden en donsten in de lucht. Onder dit getal waren er elf van vlaamsche herbergiers, Voor de omstan digheid vlaamsche bierleeuwen Van af 1 1/2 ure kwam het volk toe. Het waren meestal vreemdelingen, nieuws gierigen, die heen en weer wandelden in de Poperinghestraat langs waar Borms zou aankomen. Ze slenterden gelijk de menschen op een kermisfoore in afwach ting dat de cirkus zal opengaan en de ar- tisten op het voorplan verschijnen. Eindelijk de zonderlinge Ko kwam, na links en rechts verjagen te zijn geweest, over velden, weiden en beken, langs een magazijn uitgekropen. Hij werd daar voor een laatste maal tegengehouden. Toen hij nu eindelijk zijn intocht trium- phantelijk in de gemeente aanving (doch zonder stoet) klonken eenige afzonder lijke stemmen Leve Borms Zij hadden geen weerklank. De menschen vergenoeg den zich met het drietal vermaarde perso nen Borms, Butaye, Rousseeuw na te zien ze hadden die in oogschouw geno men, ze waren voldaan. De Clowns ver dwenen van 't voorplan naar de eigent- lijke vertooningszaal de weide van A. Van Eecke. Over 't getal aanwezigen bij de ver- schillige aanspraken loopen de gedachten nog al uiteen. Eenige schatten de menigte op 1000 andere op 2000 menschen. In alle geval het waren geen Watounaren maar wel opgeroepen uit alle naburige en afge legen dorpen en steden die regelmatig OVERAL den Ko volgen. Zonder al die vreemdelingen zou de meeting een op rechte fiasco geweest zijn. De vijf redenaars gaven op weinig na hetzelfde deuntje af. Ze onderscheiden zich door uitvallen tegen priesters en overheden en alle katholieken die zij on beschaamd Krapuien verklaarden. Borms noodigde Vigil uit om tegen te spreken, maar weerlegde niets van 't geen over hem geschreven werd. Voor slot sprak Butaye en noodigde iedereen uit om meê te gaan naar Wervick. Manneges, zegde hij,... manneges, je moet al meê naar Wervick, om dor te mannege- festeeren Bij 't uitgaan zong een groep de Vlaam sche Leeuw. Een kwart nadien waren al de vreemde menschen van Watou verdwenen, naar huis, om te vertellen dat de «Ko. Borms» een rnensch was gelijk alle menschen, doch met een geweten zooals niet een. Overdenkingen. Ik heb gansch de Bormshulde te Watou van dicht bij ge volgd. Wanneer ik overweeg de menigvul- dige oproepen gedaan in «De West-Vla- ming» en «De Ypersche Bode» de per- J soonlijke voetstappen aangewend door Butaye om volk te Watou bij een te roe-J pen te Watou zijn verblijfplaats waar de macht van zijn partij moet uitschijnen, dan moet ik bekennen, dat hetgeen wij ge woonlijk in Butaye's schriften lezen of dergelijke betoogingen ferm overdreven is, dat zijn zon, vooral te Watou, aan 't dalen is. Aanvaarden wij dat er in de weide en omtrent (daarin begregen de personen in den hof van Van Eecke) 2000 menschen waren. Verwijderen wij 1°) de nieuwsgierigen, 2°) de anti-Borms gezinden, 3°) de vreemdelingen gekomen van einde en ver om indruk te maken. Wat zou er nog overblijven van Watou- sche Nationalisten Eene kleine groep Butaye zou gezegd hebben. Zeere, manneges, ik betaal voor elk ne pinte bij... rap, manneges dat men ons klein tropje niet meer ziet, manneges. Vooruit! manneges, voor Vlaanderen en een pintje Geestdrift was er niet. Nauwelijks kon men eenige nationalisten uitkennen aan hunne «knuppels» die even kalm waren als Jhun drager. Tijdens de redevoerin gen was er nu en dan handgeklap, of een kort geroep van bravo Óch 't klonk zóó kort, zóó kalm men gevoelde dat de betoogers gewoon waren aan de uitge sproken reden en toejuichten opdat er toch wat bijval zou schijnen te bestaan. «De West-Vlaming en «De Ypersche1 Bode» zullen ongetwijfeld schrijven l duizenden Vlamingen, duizenden mon-( den... enz. maar ik zal dichter bij de waarheid te blijven met duizenden te ver vangen door honderden, en nog niet Watounaren. doende, zal ik nogrhaals toonen, hoe ik steeds met hen bekommerd ben Ja, Leonsche, bestel een goede Sand wich; maar niet aan dezen, die met mij in het lustig Coufhóf niet waren; gedurende den Moedigen oorlog, welken ik nooit heb gezien. Vooral in de betaling, Leon sche niet meer vragen dan elders... want, de stemming nadert, en hunne stem zal ik meer noodig hebben, dan zij hesp en pistolet. Maar nu, wat onverwachte, wat bittere teleurstelling Enkel 200 Sandwich's ver kocht Léonsche, 't is aardig he, manne- ge, hebben zij nu al met eens, geen hon1 ger meer, al mijne oude strijdmakkers 't Is om ziek te worden, en nog min te kunnen slapen! Ja, Meestertje, 't is een eigenaardig voorteeken. Dit alles heeft een zonderlin ge beteekenis. Ge kunt het reeds duidelijk lezen tusschen de reken. Hierin is alles gelegen. Gij hebt u aan gesloten, met verrader Borms, en zoo totaal uw masker nedergelegd Vergeet niet, dat alle weldenkende menschen, van alle bedrog en verraad afzien. Dat wij, echte Vlamingen, steeds be reid zijn, om den strijd aan te gaan, voor -God, Koning en Vaderland. Dat wij geene verdeeling willen en nog min, Duitsch of Hollandsch bestuur. Wij begeeren alleen, ons Belgie vrij en onafhankelijk als voorheen. Ten slotte nu van dit alles Meestertje, is het Bormsfeest voor u en uwe partij mannen een der grootste fiasco's geweest. Deze is de voorbode van een grootere fiasco nog, voor u Mannege En onder voorbehoud nu Gezien er toch zooveel hesp en broodjes over zijn gebleven, laten wij aan het publiek weten, dat voornoemde Sandwich's aan zeer geringen prijs zijn over te nemen Wel verstaan gelijk of zij voorkomen of zijn Met geschoten baard of welriekend SPAITACUS. Eenige verkooper van K ADDTI Groote keus het goed gekende merk i\Mrr LL van occasiemachienen. Duplicateurs - Alle betioodigheden Linten/papier, carbone,stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. Tijdens de stichting van den nieuwen Soldatenbond, door den verdienstelijken Heer Seys op voet gebracht, was een Eer- biedweerdige en verdienstvolle Priester, heden nog Almoezenier bij het belgisch leger, ontboden tot de vergadering, om er het woord te voeren. Na, in eene boeiende aanspraak, het edel doel, het eenigste streven van elk ware Belg, van ieder Christen Vlaming, te hebben voor oogen gelegd, nam Hij onder dreunend handgeklap afscheid van hen, zijne ontelbare makkers en vrienden. En zie, bij het aanzetten van den auto, een discipel van Meestertje, door hevig hertzeer aangedaan, kon niets lager en vuiger doen Dan den Hooggeachten Priester uit te fluiten, juist zooals hij op zijn duiven fluit. En alswanneer, men denkt, van nie mand gezien of gehoord te zijn, is men altoos mis. Welnu, Beenhouwertje, gij doet onwe tens uw masker af. Dat noemt men Judas spelen. Nogthans moet gij nog Rosbiff, Coteletten, Saucis sen aari de Geestelijkheid der gemeente verkoopen zoo niet, zijt gij verplicht dit nog weken lang in uwe ijskas te han gen. Wat schoon kluchtspel dat niet kan blijven duren en dat door eenieder wel denkend persoon, naar weerde kan ge schat worden. Eerbied a.u.b. voor onze Geestelijkheid. Oude Vos. Wettelijke Besluiten. Ontslag ara Benoeming. WERVIK. Het ontslag van den H. Jules Ramault als notaris te Wervik is aanveerd. De H. J. Ramault is gemach tigd den eeretitel van zijn ambt te dragen. Is notaris benoemd te Wervik den Heer Jacques Ramault, doktor in de rechten, kandidaat-notaris en bijgevoegd rechter van het vredegerecht aan het Kanton Wervik. Onze beste en hertelijkste gelukwen- schen. tige wilde de koperen banden van het gevaarlijk tuig verwijderen en eene ont ploffing volgde. Op den slag kwamen verscheidene personen toegesneld en von den er nog slechts een gansch verminkt lijk. Pectoral Dupuis. De besmet tende kiemen van de griep die soms erge verwikkelingen veroorzaken, kunnen niet leven noch zich ontwik kelen in de bederfwerende balsems van deze voortreffelijke remedie. Te verkrijgen in alle Apotheken. De veearts Degroote,wonende Vanden- peereboomlaan, kwam met zijn auto de Beheerstraat nedergereden op weg naar de Noordstraat. Uit tegenovergestelde richting kwam de genaamde Jan Vanneste 22 jaar oud, soldaat bij het vliegplein te Wevelghem en wonende bij zijne ouders, Dejonghestraat te Kortrijk, per moto aan. De jongen kwam van de kazerne gereden op weg naar huis. Volgens de verklaring van Degroote zag hij de moto van uit de verte al zwenkend afgereden komen en hij zou alsdan de snelheid van den auto ver minderd hebben, eene botsing vreezende. Indien deze verklaring echt is, dan moet er iets aan de stuurstang van den moto gehaperd hebben, waardoor Vanneste zijn moto niet meer meester was. In alle geval de motorijder botste met volle geweld op den auto. Met het voorwiel vloog hij te gen de bos van het voorwiel van den auto dat afgeslagen werd, haperde met de num merplaat aan den slijkweerder en werd aldan met het hoofd vooruit door de twee de ruit geslagen. De botsing was gewel dig, de arme jongeling werd in den slag de hersepan verbrijzeld, het hoofdhaar plakte aan de deur en aan de verbrijzelde ruit. Het bloed was langs alle kanten rond gespat en stukken hersens waren op de zitplaats van den auto geslagen. De won de was afgrijselijk om zien en de dood schier oogenblikkelijk. Intusschen was de policieofficier van dienst ter plaatse, on- derhoorde verscheidene ooggetuigen, als ook M. Degroote, deed de noodige afme tingen om de verantwoordelijkheid vast te stellen. De auto werd tot verder onder zoek, alsook de moto, waarvan de voren- ste vork gebroken was, in de garage over gebracht. Het parket werd verwittigd. heegher. Ruyssen Lucien, 4 m„ z. v. Fir- min en Mctorine Dequidt. Corteel Gusta- ve, 79 j., ongeh. Leynaert Julien, 55 j., ongehuwd. Huwelijken. Denière Michel v. Poperin- ghe met Blanche Vandevyver v. Watou. Debergh Zèphir en Nellie Blanckaert. Feys Benoit v. Woesten met Ryckebusch Madeleine v. Watou. Yper, 11 Mei. Tarwe 163-166; koolzaad 414-416; klaverzaad 1600-1900; rogge 161-163; boekweit 232-235haver 168-172; brouwers- gest 186-189; voedergerst 152-155; erwten 308-312; bloem 201-204; maïs 167-170; paar- deboonen 215-218; gruis 143-145; zemelen 156-159; lijnzaadmeel 225-228; lijnzaadkoe ken 207-210aardappelen 70-77 boter 25.50- 27; eieren 0.78-0.80; viggens 300-350, 13-14 den kilo; strooi 25-30; hooi 62-68; ruw vlas 170-176; chicoreiboonen 140 (1928), 150 (1929) BERICHT. STAD YPER. BERICHT. De Burgemeester heeft de eer zijne onderhoorigen te laten kennen dat er Twee Bijgevoegde kostelooze Openbare Zittingen van Pokinenting zullen gehou den worden ten stadhuize op Hij raadt de inenting tee zeerste aan, aan de volwassenen alsook aan de ouders voor hunne kinderen. Yper, den 15 Mei 1929. De Burgemeester. H. SOBRY. -«os- Het Bormsfeest door Meestertje op touw gezet, zou volgens zijne vooraf gaande verzekering minstens, vijfduizend partijgangers naar de Gemeente aan brengen. Ter dier gelegenheid, had Man nege Butaye, zijn goeden vriend Léo, patron van het Vlaamsch Huis belast ten minste, 3000 fransche broodjes met oostersche hesp, te bezorgen. Een goed gedacht Meestertje, dat is waardig van een Décapité Léonsche, zoo sprak Meestertje, ter eeuwige gedachtenis der blijde aankomst van mijn innige vriend Borms te Watou, zult gij, aan al mijne oude trontmakkers, een dikke Pistolet met hesp geven. Zoo VSamertinghe. Ongeluk. De 62-jarige zager Delen Henri, werd met de hand in eene mekanieke ronde zaag gevat en de twee eerste leden van den ringvinger afgesneden. De geneesheer oordeelde het afzetten van den vinger noodig. Popsplnahe. Brand. De klei ne hoeve van landbouwer C. Schot, op de Abeelekalsijde, nab' Luttertap, is door een geweldigen M 1 in puin ge legd. Heel de inbo ode de prooi van het vuur gew 'e koeien, ne gen viggens, drie i en rond de driehonderd kippen ;;cbb n den dood ge vonden in de vlammen. Ongelukkig ge noeg is er niets verzekerd. De schoonzoon van Schot, René Ginnebert, werd tijdens de reddingswerken zoo erg gekwetst dat men hem naar het gasthuis moest over brengen. Poelcapefle. Altijd de Houwit sers. Op het gehucht Madone te Poelcapelle, had de iSjarige A. Dewitte, wonend op 't gehucht Schaapbodic een houwitser gevonden. De onvoorzich Eene compensatiekas voor gezinsver goedingen is gesticht, genaamd Com pensatiekas voor Gezinsvergoedingen van West-Vlaanderen. De kas is gevestigd te Brugge, Spaan- sche Loskaai, 1; Bestuurder: Mr. G. Claeys. Zij heeft den vorm aangenomen eener kas voor gemengde bedrijven, ten einde de aansluiting mogelijk te maken van al de bedrijfshoofden welke onder toepassing vallen der wet van 14 April 1928, zonder onderscheid te maken tus schen de uitgeoefende bedrijven of nijver heden. De inrichting beveelt zich bijzonderlijk aan om hare voordeelige aansluitfngs- voorwaarden, daar de inrichters voorna melijk in het oog gehad hebben, aan de bedrijfshoofden de gelegenhetd te ver schaffen, met de geringste kosten, de verplichtingen te vervullen welke hen door de wet opgelegd zijn. Het Bestuur der Kas houdt zich ter be schikking om allen uitleg te verschaffen aan diegenen die dit zouden verlangen. Yper, 15 Mei 1929. De Burgemeester, H. Sobry. BURGERSTAND VAN YPER, van S tot 15 Mei 1929. Geboorten. De Honghere Ginnette. G. de Stuersstr. Segers Georgette. Oude Hout- markstr. Degryse Regina, Zonnebekestw. Van Wichelen Rozanne, Statiestraat. Overlijdens. Gryson Octavie, 81 j., wed. Minnekeer Amand. Rijsselstr. Ghesquiere Angeüque. 71 j„ wed. Scoriere Edouard, Po- peringhestw. Muylle Oscar, 40 j., barreel- wachter, echtg. Terryn Helena. Capucienstr. Debrabandere Marie-Louise. 6g j.. echtg. Debusschere Edmond. Dixudestr. Busevne Josephus, 65 j., gepensionneerde brievenbe steller, echtg. Boudry Elisa. Rijsselstr. Huwelijken. Van Fleteren Gustaaf, werkman en Baelen Leonia, b. v. Yper. Poller Jules, steenkapper en Leupe Maria, fabriekwerkster. WATOU, maand April 1929. Geboorten. Dequidt Maria, d. v. Jere- mie en Madeleine Deheegher. Lieven An drea. d. v. Achille en Maria Decreus. Derudder Alice, d. v. Julien en Maria Inde- vuyst. Overlijdens. Bordevne Edouard, 84 j.. wed. v. Renée Sweertvaegher. Leys Pharailde, 60 j.. wed. van Pieter Annothé. Dequidt Maria. 1 d.. d. v. Jeremie en Madeleine De- Kantoor van den Notaris N. D'HUVETTERE te Yper I. OP MAANDAG 3 JUNI 1929 om 3 uur stipt namiddag, ter gehoorzaal en ten overstaan van den Heer Vrederechter van het 1" canton, in bet Justitiepaleis, Groote Markt te Yper OPENBARE VERKOOPING in een enkelen zitdag, van Stad YPER steenweg naar Dickebusch, bij de Vaart 2 a. 9 ca. 8 ma. BOUWGROND en TUINLAND ten Zuid-Westen van den steenweg naar tDickebusch, met eene straatzijde van 5,05 m. 'en palende langs achter aan den trekweg van de vaart van Yper naar Komen. 1 a. 55 ca. 33 ma. BOUWGROND nevens voorgaanden koop, met eene straat zijde van 5 meters en met uitweg tot 1 are 81 ca. 44 ma. Tuinland langs gezegde vaart. BOUWGROND en TUINLAND samen 4 a. 8 ca. 59 ma. met eene straatzijde van 5 m. aan den steen weg, nevens voorgaande perceel bouwgrond. Onmiddellijke ingenottreding. II. INSTEL met PREMIE DONDERDAG 6 JUNI 1929 om 3 ure stipt namiddag, ter herberg «De bascule» bij S. Elie Vasseur te Yper, boek der steenweg van Yper naar Zonnebeke en van Yper naar Meenen. Stad YPER, steenweg naar Meenen. Koop een. Een kloek en gerievig HAN DELSHUIS met aanhoorigheden, koer, in rijpoort en hof, groot 4 a. 78 ca., staande en gelegen nevens de 'herberg De bascule Koop twee. Een schoon perceel BOUWGROND, palende aan koop een en groot 3 a. 5 ca. Beide köopen zijn gebruikt door S. Remi Vasseur, zwijneslachter te Yper met recht van pacht tot 1 Mei 1930, mits eene jaar- lijksche pachtsom van 1.000 fr. boven de las ten, betaalbaar alle drie maanden. Zichtbaar den Maandag en Woensdag van iedere week van 4 tot 5 ure namiddag. OVERSLAG: Donderdag 20 Juni 1929. KANTOOR DER REGISTRATIE EN DOMEINEN. TE HOOGLEDE. OPENBARE VERKOOPING van EEN SCHOON WOONHUIS groot 8 a. 60 ca., gelegen in de Tuinwijk van Zonnebeke, naast de kalsijde van Zonneke- Statie op Langemarck, laatst gebruikt door Marcel Samyn, en beschikbaar met de toe wijzing. Onkosten 16%. Instelpremie 0,50%. Plan en meetloon 25 fr. INSTEL: OP 3 JUNI 1929 TOESLAG OP 17 JUNI 1929 telkens om 2 30 ure namiddag, te Zonnebeke, ter herberg Saint Hubert gehouden door Paul Hoflack. Inlichtingen te bekomen bij den Heer Ontvanger té Hooglede en bij den Heer Naziener Depuydt te Yper, Surmont de Vol- berghestraat, Nr 45. Kantoor van den Notaris Em. THEVELIN te Meessen. OPENBARE VERKOOPING gesteld in eene zitting OP WOENSDAG 29 MEI 1929 om 2 uur namiddag in de herberg «Au Petit Hotel de Ville bij M. Maurice Lamoot, Groote Markt te Mees sen. Het recht op vergoeding voor oorlogs schade voor een huis en afhankelijkheden gestaan hebbende te Wytschaete op den grond ten kadaster bekend sectie B, Nr 920/d bij vonnis der Rechtbank van Yper in dato 29 September 1927 werd er toegestaan vergoeding voor herstel 2.692.00 herbelegs vergoeding 15.142.50 17.834.50 op deze som werd ontvangen 6.000 fr. min 1 5.940 fr. die zullen overhandigd wor den aan den kooper. Vroeger buis van Jules Leroy-Tiersen. Kantoor van de Notarissen THEVELIN te Meessen en DELRUE te Gent. OPENBARE VERKOOPING gesteld in twee zittingen voer den INSTEL op Maandag 3 Juni 1929 voor den OVERSLAG op Maand. 17 Juni '29 telkens om 1 /2 uur namiddag, in de herberg Café de la Paixbij M. Jules Bondue te Meessen. Gemeente WYTSCHAETE. Eene beste partij ZAAILAND, gelegen te Wytschaete. wijk Wambeke, gekadastreerd sectie D. Nr 446, groot 1 ha. 7 a. 90 ca. Gebruikt door de Weduwe Emile Gauquié- Lignel tot 1 October 1929. Met recht van uitweg. - De partij is ge draineerd. Instelpremie 0.50 t (volle gasten) Gevraagd door

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 3