Crédit An versois CJQeet ge cuat Zi] zijn legen den Godsdienst mei Ypersche Kroniek. Z. E. Kardinaal Van Poey veroordeelt de Katholieke Vlaamsehe Volkspartij. Dixmudestraat, 18, YPER Rechterlijke Kronisk Ik ltes in 't Ypersche Volk CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS 5 J-fet VpGPS^he Qoll? Zondagrust. Goddelijke Voorzienigheid. Bolspel. Matchen voor den Beker. Feestdag van het H. Hart. EEN BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN. -co»- -«o>- Trotzky, verbannen uit Rusland, vroeg rekewijs de toelating om te mogen verblijven in Duitschland en in Noorwe gen en overal zegt men hem Neen, Het Prins-Bisdom Luik bestond 1000 jaar van at St Hubert tot aan de fransche omwenteling. Het bevatte elf waalsche steden en twaalf vlaamsehe. Er was één leger met waalsche en vlaamsehe afdeelingen, aangevoerd door twee Kornels een van ieder taal. Nooit werd er iemand geoordeeld voor het gerecht in eene taal, die hij niet verstond en de tweetaligheid heeft er nooit oor zaak geweest van tweedracht. Dinsdag 1.1., den derden Sinxendag, was er in Echterwach, stad van het groot Hertogdom Luxemburg en gelegen op de duitsche grens Spring-processie of processie der dansende Heiligen Deze plechtigheid begint ten 8 uren, met een sermoen in openlucht, buiten de stad. Daarna de optodht. Voor op het Kruis en 8 bannieren daarna 200 a 300 zangers; De geestelijkheid, een klein honderdtal de muziekmaatschappij... en wanneer deze aan 't spelen gaat, de lieden die volgen eenige duizendtallen - doen gedurig huppelende, drie stap pen vooruit en twee achteruit. Na de dansers gaan dezen, die luidop den patetnoster bidden. 't Is één van den achternoen, als men de basiliek van den H. Willebrordus bereikt, en daarom te sluiten, wordt er plechtig lof gecelebreerd. Duizenden vreemdelingen gaan jaarlijks die proces sie bewonderen en de eerste indruk is onvoordeelig men glimlacht maar na een kwartier uurs ondergaat men een geheimzinnige en zeer ernstigen indruk. De oorsprong van die processie is moge lijks een heidensche-optocht, die de eerste geloofverkonders niet afgeschaft maar verkristend hebben. In Yrankrijk, tijdens de feesten van de H, Jeanne d'Arc, waren aanwezig Kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster (Londen) en de engelsche gezant, bij het fransch gouvernement. Hunne tegenwoordigheid werd veel be merkt, maar dit verwekt min verwon dering, als men weet dat de Engelschen, zelfs voor hare heiligverklaring, veel eerbied voelden voor deze Heldin, die fel hunne voorouders bestreed en die er van ten onrechte veroordeeld werd en ter dood gebracht. In England is eene Kerk in opbouw de H. Joanna tereere. In de groote verkoophuizen van Parijs, z taaismannen ter beschikking der vreemdelingen o. m. een engelschen, een duitschen. een russischen, een spaan- schen, een italiaanschen, een die araabsch spieekt. persisch, chinees en een die met t vke.i- spreken kan met doofstom men. wijlen Keizerin Eugenia van Frankrijk. Het sieraad werd door de vorstin ten ge schenke gegeven aan den franschen Pater Lorin, stichter der Hoogeschool. Verzwarende omstandig heden. Uit de biecht wordt niet gepraat, tenzij de penitent zelve den mond niet kan houden en hier hebben wij zulk een geval. Kobus(tot zijn biechtvader). Ik heb ook de kleeren van mijne vrouw van de trappen gesmeten. Biechtvader. O, dat is niet heel erg! Kobus. Jamaar ze zat er in. O. O. O dat is eene bezwarende omstandigheid. dedigingvan Qodarten en Dammetje niet veel moeite om de onschuld van zijne klienten te doen uitschijnen. Godarten en Dammetje werden dan ook met klank vrijgesproken, want drinken zij soms gaarne een goeden demi, zij kletsen wel gaarne onder het drinken maar niet op het gezicht van een Wittouck. Wittouck bekwam dan ook vrijspraak. i ^saBBSBBsraai y(mssA&tazasa IBANK BEURS W I S S E Li Te Notre-Da me, in den Amerikaan- sehen staat Indiana, is het beeld van O. L. Vrouw in de H. Hertkerk van de Kath lieke hoogsch<>ol gekroond met de rr.assief gouden kroon van De Deurwaarder Emiel Vermeersch van Yper, werd op 10 Januari 11. door de boetstraffelijke rechtbank, wegens eer roof, tot 100 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld. Vermeersch was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Wij vernemen dat het beroepshof van Gent eenvoudig het eerste vonnis bekrachtigd heeft. On middellijk na de uitspraak der rechtbank van Yper, werd het aan Vermeersch ver boden nog als Deurwaarder tijdens de zittingen van den rechtbank dienst te doen. Bruneel Cyriel van Poperinghe, door de politierechtbank dier stad, voor twee feiten van overtreding op de school wet had beroep tegen deze vonnissen in-j gediend, de rechtbank heeft de uitgespro ken straffen bekrachtigd. Collet Charles van Poperinghe, voor slagen aan Bocquet Jeanne, slagen aan Dempsv en braak aan afsluitingen wordt; tot driemaal 26 fr. boete of 3 maal 8 dagen gevang veroordeeld. Clabau Henri, ook van Poperinghe, bekomt een maand gevang voor overspel. Bruneel Maurits van Poperinghe, die dronken zijnde in «Palace» in bezit van eene matraque gevonden wierd, wordt voor het 1 feit tot 15 fr. of 3 dagen veroordeeld, voor het 2 feit, niet genoeg-' zaam bewijzen bekomt hij vrijspraak. Godarten en Dammetje worden ver volgd zoogezegd voor slagen aan Wit touck. Deze heeft te verantwoorden over beleedigingen. Uit het verhaal der getui gen bleek weldra, dat Wittouck die klacht had ingediend, de zaken overdreven had. Op een punt waren de getu-gen het eens te weten dat Wittouck aan een snotneus in zijnen dienst zou gezegd hebben met eea pintglas op Godarten te slaan. Deze liet er hem den tijd niet voor en stak den snotter buiten,terwijl den baas Wittouck. die met den stok in de hand stond even eens buiten gooide. Hnt openbaar ministerie verklaarde zich bij de zienswijze van de rechtbank te zullen aansluiten en het kostte de ver- In Kiesstrijd roepen de socialisten altijd dat zij tegen den Godsdienst niet zijn, en als men feiten door hun gepleegd aanhaalt schelden zij hun tegenstrevers voor leugenaars uit. Daarom geven wij uittreksel van volgenden plakbrief te zien De zusters van het Hospitaal werden door het Socialistisch Gemeentebestuur van Moeskroen verwittigd dat zij op 1 Januari 1930 het hospitaal moeten ver laten. De katholieken dte in hunne kies- meetingen daarover gehandeld hadden werden door de socialisten voor leuge naars uitgescholden. Als antwoord daar op kan men in Moeskroen plakbrieven zien waarop de photographie van gezeg den brief weergegeven wordt. Een klaar bewijs dus dat zij tegen den Godsdienst niet zijn. dat Meester Butaya den baas van 't Vlaamsch Huis te Watou belast had 3000 fransche broodjes te bezorgen voor het Bormsfeest. 't Schijnt dat de broodjes blijven lig gen zijn. Kent Meester dan het criterum van een fronter niet. Eh wel Meester dat is Zich laten dood gaan van den hon ger met een fransch broodje in de beurs. 13, Hondstraat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. - Diiaiikiiiiiiiiiiiiniiiiiian Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnementvragen in de post op Xatnens rie Katholieke Vlaamsehe Volkspartij arrondissement Turn hout), werd volgend schrijven aan Z. E. Kardinaal Van Roey gestuurd Turnhout, alen 1" Mei 1929. Eminentie. In de algeheele verwarring en tegenover het groeiende misbruik dat wordt gemaakt van Bisschoppelijke brieven, en nu weer van verklaringen, onlangs naar 't schijnt door Uwe Eminentie te Mechelen afgelegd, om onze Partij de Katholieke Vlaamsehe Volkspartij (K.V.V.) als veroordeeld voor te stellen, nemen wij de eerbiedige vrijheid ons rechtstreeks tot Uwe Eminentie te wen den. Wij verlangen in deze zaak volledige klaar heid. Wij wenschen te weten wat wij in ge weten mogen doen en laten moeten. Wij zijn allen overtuigde katholieken, met hart en ziel gehecht aan de Kerk en aan de Kerke lijke Overheid. Wij wenschen den Godsdienst steeds te verdedigen naar onze beste krach ten. Zoo ware het ons uiterst pijnlijk, met het Gezag onzer Geestelijke Overheid in bot sing te komen of onder hare veroordeeling te staan. Er moet ook een einde komen aan het misbruik dat tegenover ons van den Godsdienst gemaakt wordteen praktijk die Paus Leo XIII ten strengste heeft gelaakt: Ecclesiam ad partes trahere, vel omnimo adjutricem veile ad eos quibuscum conten- ditur superandos, hominum est intemperater religione abutentiumOm ons hunne poli tieke tegenstrevers des te gemakkelijker te overwinnen, wordt juist op zulke wijze te werk gegaan. Wij kunnen niet aannemen dat Hunne Hoogwaardigheden ooit alle Vlaamsehe Na tionalisme hebben willen veroordeelen. Na tionalisme is toch niets anders dan de leer en de actie om de rechten van een volk op eigen cultureele zelfstandige ontwikkeling te handhaven. Dit Nationalisme werd nog voor enkele jaren, wij meenen in 1926, door Paus Pius Xi uitdrukkelijk goedgekeurd, en tegen de onbesuisde vaderlandsliefde van sommige Missionarissen verdedigd. Nooit, verklaar de de Paus, mogen de Missionarissen den indruk wekken, bij de volkeren waar zij ar beiden, dat de Godsdienst een beletsel is om hun eigen volksaard en alles wat met dien volksaard in verband staat te handhaven. De Godsdienst toch erkent alle zoo primaife gevoelens van het menschelijk hart als de gehechtigheid aan eigen volksaard.. De Kerk is juist Katholiek, omdat zij aldus alle natio naliteiten, d. i. allen volksaard eerbiedigt; omdat de Godsdienst nooit tegen de hand having van eigen volksaard mag gebruikt worden. De Zendelingen moeten gedenken, sprak de Paus, dat zij uitgezonden zijn door Christus, niet door den Staatdat zij het woord moeten verkondigen van Christus, niet van den staatsoverste. Zoo is 't wel zeker dat Hunne Hoogwaar digheden nooit bedoelden alle Natiolisme te veroordeelen. Maar tegen ons stelt men het voor alsof alle Vlaamsehe Nationalisme ver oordeeld is. Men zegt met een vage uitdruk king: Het Vlaamsch Nationalisme werd ver oordeeld. Onze tegenstrevers hebben allen haat bij de vaagheid en stichten aldus de grootste verwarring. Daarom verlangen wij te weten of Hunne Hoogwaardigheden meer bedoelden te veroordeelen dan wat in hun brief verklaard werdHet extremitisch nationalisme dat met de miskenning van alle gezag naar het duisterste streeft, dit is: naar de onwettige verdeeling van België Dan wenschen wij te verklaren dat wij geen revolutionnairen zijnwij strijden ja wel voor ons politiek en Godsdienstig ideaal, maar langs wettige wegendoor kiezingen, door parlementaire actie, door overtuiging. Wij miskennen geen gezag, vooral niet het kerkelijke. En juist daarom wenden wij ons tot Uwe Eminentie. Onze actie gaat recht streeks naar cultureele zelfstandigheid en vrijmaking van Vlaanderen. Is die mogelijk in liet kader van België, des te heter. Uwe Eminentie wete dat het laster is, wanneer men ons voorstelt, als wilden wij België kapot. Die uitdrukking van misnoegd heid beteekent alleen dat de huidige Belgi sche Staatsrcgicin met zijn praktische onder drukking van Vlaanderen moet veranderd worden. Wij zijn ook geen Pan-Nederlan- disten, in dien zin dat wij Vlaanderen bij Holland willen aansluiten. Geen katholiek komt ooit zoo iets in de gedachte. Wij wil len alleen cultureele aansluiting bij Neder land. Wat Uwe Eminentie ons zou verwijten kunnen is de scheuring in de Katholieke Partij. Dat betreuren wij evenzeer als Uwe Eminentie. Maar daarin zijn anderen ons voorgegaan. Bij vorige verkiezingen traden in vele Arrondissement scheurlisten op van Fransche Nationalisten. Die werden toen niet alleen NIET goedgekeurd, maar zelfs gesteund, ook door de Kerkelijke Overheid, die liet afkondigen dat er twee katholieke lijsten waren. De Katholieke Partij zorge er voor dat hare kandidaten werkelijk het Vlaamsch Volk als zoodanig vertegenwoor digen en er zou nooit scheuring ontstaan. Trouwen, wij meenen daardoor de Katholie ke Partij niet te benadeelen. Bij vorige kie zing werd aldus een Katholiek meer geko zen en werd de kiezing van een Socialist belet. Wij gaan ook niet samen met ongeloovi- gen op een onbepaald afgelijnd programma. Wij hebben en behouden ons eigen program ma. van de Katholieke Vlaamsehe Volks partij. Alleen uit taktiek koppelen wij met andere lijsten, die ons geen afstand van ons programma hebben gevraagd, maar die ons integendeel op hun eerewoord beloofd heb ben iets te doen tegen den Godsdienst. En .nog onlangs verklaarde de niet-katholieke Öernière Heure dat in confessioneele vra gen de Nationalisten ALTIJD stemmen met de rechterzijde. Het ware ons zeer aangenaam, Eminentie, eens klaar en duidelijk te vernement dus wat eigenlijk verboden is. Dat zou rust bren gen aan de gewetens en een einde stellen aan het zeer ergerlijk en zeer schandelijk misbruik dat van den Godsdienst wordt ge maakt. Zoo Uwe Eminentie het verlangt zijn wij bereid eenige nummers van ons blad De Nieuwe Kempente zenden, waarin geheel ons programma en de geest waarin wij strij den wordt uiteengezet. De apotheek van M. Houtekier. Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 26 Mei 1929. Voor den oorlog was de Maandag na H. Drievuldigheidsdag, toegewijd aan de Goddelijke Voorzienigheid, en in St Ni- klaaiskerk op eene buitengewone wijze gevierd. Sedert eenige dagen herleeft die oude schoone godvruchtigheid en de H. i Mis, welke op dien dag om 8 ure in die i kerk zal opgedragen zijn, zal zonder twij fel door tal van vrienden, die in alle om- standigheden zich stellen onder de hoede jvan de Goddelijke Voorzienigheid, bijge woond zijn. Intusscllei! biedéu - Wij Uwe Eminentie dé gevoelens aan van onzen diepen eerbied en vaïi. al onze. gehechtheid aan de Katholieke Zaak. De Katholieke Vlaamsehe Volkspartij Arr. Turnhout. De Voorzitter(get.) J. Vanmierlo-Proost. De Politieke Vertegenwoordiger, (get.) Th. Debacker. Zijne Eminentie antwoordde daarop: Mechelen, den 18 Mei 1929. Mijne Heeren, Ik heb uw brief van gisteren goed ontvan gen, en ik dank u voor de genegenheid welke gij mij aanbiedt om nogmaals mijn oordeel nopens het Vlaamsch Nationalisme klaar uit een te zetten. Gij wenscht te weten, zegt gij, wat gij in geweten moogt doen en moet latenwant, als overtuigde katholieken, beweert gij met hart en ziel aan de Kerk gn aan de Kerkelij ke Overheid gehecht te zijn. Indien he„t zoo is. beschouw ik het als-mijn plicht u te woord te staan, alhoewel er. hteen ik, aan klaarheid over de bisschoppelijke uitspraken niets ont breekt. Ik vertrouw er dan ook op, dat gij mijn antwoord zult aanvaarden als komend uit het diepe bewustzijn mijner herderlijke verantwoordelijkheid. Laten we, eerst en vooal, alle bedrog van woorden ter zijde stellen. Dat de Kerk zich niet mengen mag in zuiver-politieken par tijstrijd waarvoor gij een woord van Leo XII aanhaalt behoeft wel een be toog. En juist daarom, mag de Kerkelijke Overheid geene partij kiezen, als er twee of meer uitgesproken katholieke lijsten, die over ondergeschikte belangen verdeeld zijn, tegenover elkander komen te staan. Docli zij zou aan hare hoogste zending te kort blij ven, indien zij niet stelling nam, ook op zoo gezegd politiek terrein, als er godsdienstige, zedeiijke, geestelijke belangen op 't spel zijn. Dat de Kerk niet alle nationalisme ver oordeelt, in dezen zin dat hare werking niet ingaat tegen den eigen volksaard harer ge- loovigen, maar dezen integendeel eerbiedigt en tracht te handhaven," is ook volkomen waar. Heel de geschiedenis der Kerk is daar om dat te bewijzen, en 't is oprecht niet noo- dig op het gezag van Z. H. Paus Pius XI beroep te doen. Doch ik vraag uwie, hier te lande, gebruikt den Godsdienst tegen de liandhaveing van eigen volksaard? Als het Vlaamsehe volk zoo goed zijn eigen aard bewaard heeft, ondanxs alle invloeden die de tijden hebben meegebracht, dan is dit grootendeels te danken aan de katholieke Vlaamsehe geestelijkheid. Het Vlaamsch Nationalisme, gelijk het zich feitelijk voordoet, is heel wat anders. Ik neem het voor wat het praktisch is, zoo als het namelijk voorkomt in de herhaalde verklaringen van zijn leiders, in zijn dag en weekbladen, en niet minder in zijn daden en handelingen. En alzoo, ondanks de menig vuldige verdeeldheden en twisten die c-r in zijn schoot heerschen, komt het voor als een geheel, dat bezield is niet de revolutionnairen geest, dat gericht is tegen België en al wat Belgisch luidtdat de wettige burgerlijke Overheid miskent en verachtdat het bis schoppelijk Gezag ondermijnt en verloo chent, omdat het zoogezegd in dienst staat van België; dat strijdt tegen onze groote katholieke sociale instellingen, ten bate onzer christene werklieden en boeren op 't woord van Leo XIII in 't leven geroepen; dat sa mengaat, op een vernielingsprogramma, met de vijanden van Kerk en land en maatschap pij zonder nog te spreken van den openlij ken strijd die het voert tegen onze verdienst- volle katholieke partij, die, wegens de histo rische omstandigheden hier te lande, het eenige bolwerk is en blijft onzer godsdien stige rechten en belangen. Dat alles, zeg ik, ziet en leest en hoort iedereen die oogen en ooren heeft. Als gij mij dan komt verklaren dat gij toch geen revolutionnairen zijt; dat gij geen ge zag miskent, vooral niet het kerkelijkdat het laster is, wanneer men u voorstelt als wildet gij België kapotdat gij enkel afge scheurde katholieken zijt, zooals er anderen in vorige*verkiezingen geweest zijn; dat gij alleen uit taktiek met ongeloovigen koppelt; dan moet ik erop wijzen dat degenen met wie gij aangespannen zijt, dat de leiders der partij waaraan gij toebehoort, dat hij inzon derheid dien ge in onze Kempen rondleidt en ophemelt als uw held en uw hoofd, door hunne schriften, door hunne redevoeringen, door al hunne daden uwe woorden te niet doen. Hoe kunt gij dus houden staan dat de zoogezegde Katholieke Vlaamsehe Volks partij in de Kempen die noodlottige en ver derfelijke strekkingen niet goedkeurt en aankleeft? Om al die bovenstaande redenen en er zijn er nog andere hebben de Belgische Bisschoppen herhaaldelijk hun oordeel over de Vlaamsch-Nationalistische beweging uit gesproken. Sinds zij gezamenlijk in 1925 het Vlaamsch Nationalisme hebben veroordeeld zijn er drie nieuwe Bisschoppen aangesteld, en deze hebben in geweten dezelfde houding aangenomen indien het bisschoppelijk gezag iets waarde heeft, dan is het voorzeker in deze aangelegenheid Dat alles heb ik gezegd tot de Zeer Eerwaarde Heeren Dekens, op hun jaarlijksche vergadering van 1 Mei* 1.1.. met de opdracht het bekend te maken. Wat u betreft. Mijne Heeren, dit betreur ik. en als Bisschop belast met de hoogste be langen, en als geboren Kempenaar wien mijn geboortestreek zoo lief blijft, dat gij, over tuigde katholieken als gij zijt. bewust of on bewust ons dierbaar Kempisch Volk op den doolweg tracht te brengen. Uwe verantwoor delijkheid is zwaar tegenover God en tegen over uw volk. Indien de Godsdienst te lijden heeft in de verwarring door het Vlaamsch Nationalisme teweeg gebracht, dan ligt dit voorzeker niet aan de Kerkelijke Overheid, maar het komt voort uit de verderfelijke ge dachten en daden dier partij zelve. Gelieft te gelooven, Mijne Heeren. dat ik dit alles zonder opgewondenheid, maar niet zonder innige droefheid, neerschrijf. Ik bid God dat Hij u verlichte en tot an dere gevoelens brenge, en ik groet u met op rechte betuiging van christelijke liefde. (Get.) -f J. E. Kard. Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. M. Albert Van Eegroo, de talentvolle bestuurder der Harmonie Ypriana.die zich in eene kliniek te Gent bevindt, komt eene ernstige geneeskundige bewerking te onderstaan, die wij vernemen het met de grootste voldoening, uitnemend gelukt is. Onze beste wenschen voor het spoedig herstel van den Heer Van Eegroo. Woensdag laatst 22 Mei had de Ka tholieke Kring het te doen tegen De Bascule die speelde op eigen veld. De leiders in 't Klassement bepaalden het puntje voor den beker. Zij wonnen de twee partijen achtereen met 10-4 en 10-5 punten. De Katholieke Kring leverde flauw spel, hij kon heter; de tegenstrevers integendeel speelden flink. De kundige leiding van den Heer Salomé brengt veel bij tot de overwinningen van zijn peloton. De beker gaat bijna ongetwijfeld dees jaar naar de Meenenpoort. Woensdag naast 29 Mei spet'- Statie tegen Het Postje in de:- laatstgenoemde maatschappij, 't Zo nen nen interessanten match zij- er naartoe. Algemeen Klassement na den 11® r matchen gesp. Bascule 5 Statie 4 Katholieke Kring 5 Coöperatieve 5 Postje 5 Een die er bij STAD YPER. BERICHT. De plaats van leeraar van note, (jongens-middelbare graad) is opv stedelijke muziekschool. Wedde proefjaar1000 fr.; gens 1100 fr. Aantal uren les per week3 -I jaar (41 weken) 123. De kandidaten moeten hunneaami indienen aan M. A. Van Nieuwenh Voorzitter van den Beheerraad der ziekschool te Yper, vóór 10 Juni. De; die geen diploma van leeraar bezj zullen een examen moeten onder§ voorgezeten door den Heer Opziener 's Rijks Muziekscholen. De schikki- van dit examen zullen aan de aanvrj- bekend gemaakt worden. Yper, den 23 Mei 1929. De Burgemee H. S0BRV Op 7 Juni, feestdag van het Hart er om 8 ure in St Jacobskerk eene soil neele mis opgedragen worden ter eere het H. Hart van Jesus, en 's avonds 7 ure, lof met sermoen door E. H. Ft Lijk op andere jaren verhopen wij dat toeloop van volk groot zijn zal en da Yperlingen, vrienden van het H. Hari dien dag niet zullen nalaten hunne a i biedig-e hulde te komen brengen aan H. Hart dat zoo de menschen bemi heeft. Zondag heeft C. S. Y. eenen schooi dag beleefd. Immers door de pracht victorie die onze Jongens op zoo meest lijke wijze behaalden op het geduchtei tal van Blankenberghe, is het spook afdaling zoo goed als totaal verdwea De klasseering der laatste ploegen de matchen van Zondag is immers volgende match. gesp. punu S. K. Sweveghem 27 K Roeselaere 25 Thielt 26 Yper 25 S. V. Sweveghem 27 Veurne 26 li St. Moeskroen 27 S. K. Sweveghem speelt nog thuis gen Stade Moeskroen en zal dus naai a waarschijnlijkheid het seizoen eindig met 22 punten. Roeselae-ie moet nog naar A.A'. Moe kroen en A. S. Oostende, en ontval Yper; als we daar winnen blijft Roes laere met zen 20 punten. Thielt ontvangt Yper, en V. G. Oostei de winnen we daar, dan blijft Thie ook op 19 punten. Yper moet naar Thielt, V. O. Oostend en Roeselaere met ons tegenwoordi elftal gansch volledig, kunnen we daa 4 punten veroveren en dus eindigen 22 punten. S. V. Sweveghem moet enkel naa Waereghem en kan daar moeilijk winner Veurne ontvangt V. G. Oostende ei Thourout, Iaat ons zeggen dat, aangeziei Thourout gansch buiten form schijnt Veurne daar twee punten kan bemeeste ren, dat zou hen enkel 16 punten geve- en niet genoeg om de daling te ver mijden Stade Moeskroen is buiten sprake. Om Yper nog in gevaar te brengen zot- den we dus het volgende moeten ziet: Yper zen drie matchen verliezen, Thief. V. G. Oostende en Roeselaere, S. V Sweveghem winnen op Waereghem ea Veurne winnen op V. G. Oostende et Thourout. Dan zouden we met drie clubs op H| punten staan waarvan 2 met Stadi Moeskroen naar reeks B. zouden inoetei verhuizen, en diensvolgens nog tweef matchen in Juni of Juli. 't En is niet waarschijnlijk, maar 't ka: toch, en we moeten dat kost wat ko* vermijden, ten eerste om ons allen geruJ te stellen, en ten tweede om onze speler toch eenige Zondagen rust te verleenen voor het naaste seizoen. Een puntje voldoende om ons definitief buiten bereft! te stellen, en dat moeten we gaan haler naar Thielt op Zondag en acht dagen. 't Kan zijn, en 'k zal meer zeggen, mij' oprechte meening is dat ge Thielt es Roeselare kunt kloppen, en dat ge ees puntje kunt halen van Oostende. Dit zo ons 23 punten geven en de 9e plaats van 't klassement. Allo jongens vooruit, et toont eens voor die drie laatste matches- wat Yper kan. i Om terug te komen op den match va» Zondag laatst, houd ik eraan al de spe lers uit ter herte geluk te wenschen; al len hebben allerbest gepresteerd, noch tans heeft het elftal "in 't algemeen eene groote fout van taktiek begaan. Als zooals Zondag in den tweeden time, u«f tegenstrevers overklast, dan moete" half-backs en backs zorgen aan de Id- wards open spel te verschaffen. Daaroft eenen zekeren afstand behouden tussclteh de verscheidene linienals de half-back® 1 o. e forwards, cn de backs op de hal'' |biT. s geplakt zijn, dan staat ge met H- 12 i-n somtijds 15 spelers die voor IV :.ndelijk doel nestelen en de weg nas' jCie netten vinden tnsschen al die beent'- is schier onmogeü.k, en met die takic I levert ge nog aan uwe tegenstrevers a- J mogelijkheid van op ontsnapping te gat' doelen. De half-backs moeten zich o.' een weinig achteruit houden, ten eiU' de vijandelijke voorlijn op hen te trekken en alzoo onze voorlijn den weg naar tv- vijandelijk uoe! te vergemakkelijken. Toekomende week zullen wij eens^ toestand van C.S.Y. gadeslaan in betrf met het toekomende seizoen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2