ICrédit Anversois GARREIN Katholieke Kring Een schoon Feesije Ypersche Kroniek. DRUKWERK ALBERT SAESf f Zitti ng van den Gemeenten De Vaart van Yper Electricitelt. Di.xmndsstraat, 18, YPER Begraving van E. P. Ildefons. De Tuyndagfeesten 1929 Dg 6Ilt0011Steiling van Schll[.erwerk6fl Waarlijk de disparate elementen in tie stadsmiddelbare school. -■Jim J PRIJSUITDEELINGEN Maatschappij v. Goedkoope Wo- "Ons Onderdak,,, Kerkelijk Nieuws Prijsuitdeeling Stadsjongensschool. Mijnheer Baels' bezoek. Benoemingen. Bericht aan de Hopkweekers. Groot TURNFEEST Bezoek van Engelsche Rade- Heer Dr Brutsaert. Volksvertegen woordiger, komt uit het Ministerie) volgende verheugende tijdingen te ontvangen De aanbesteding der noodige wer ken zal ten spoedigste mogelijk uitge geven worden, ten einde de wecken nog dit jaar te kunnen beginnen. Te dien einde zal de Provinciale Dienst aan het Ministerie van Open bare Werken overmaken 1. Met 15 Oogst, het ontwerp der herstelling van de laagste waterdam geul 2. Met 15 September, het ontwerp voor de deuren en toestellen der twee sluizen xan Bossuyt. 3. Met 15 October, het ontwerr» der opbouwwerken van het sluis te Boe- singhe-dorp. 4. Met 15 November, het ontwerp der werken en oprichten van de brug te Boesinghe. 5. Met 15 November, de ontwerpen der herstellingswerken aan de kaaien te Yper en van de verscheidene andere werken. 6. Met 15 November, het ontwerp der werken tot het in orde brengen der hoogste waterdamgeul. Er zal aan gehouden worden dat al de aanbestedingen gedaan worden voor 't einde van het jaar. Volgens de laatste optelling beschikken 2300 gemeenten en 6.670.000 inwoners in Delgie over electriciteit. 't Was feest in het Hötel Continental, Maandag avond. De HH. Ernest en Valère Seys hadden al hun personneel uitgenoodigd op een bijzonder gastmaal, aan twee hunner werklieden aangeboden ter gelegenheid van hun 50-jarige bedie ning in hun huis. Smakelijke spijzen en fijne wijnen der groote dagen, hadden wellicht de gemoe deren in feeststemming gebracht't ging er zoo vriendelijk en zoo blijgezind. Bij 't nagerecht werden door de jeug dige werkmeisjes aan de jubilarissen prachtige bloemen aangeboden alsmede gelukwenschen in dezer voege Achtbare Jubilarissen, Als jongste van 't personneel der Fa briek Seys, valt mij de groote en aange name eer te beurt in naam van cns allen U onze beste gelukwenschen aan te bieden. Vijftig jaren goeden en getrouwen dienst bij dezelfde Meesters eene halve eeuw van bewonderensweerdige toewij ding aan uwe taak wat eerlijke en lof- weerdige loopbaan Zijne Majesteit den Koning heeft geweerdigd uwe verdiensten te bekronen met het Gouden Kruis van Leopold 11 eereteeken voorbehouden aan de verdienstelijkste zijner onder danen. Te recht zijt gij er fier over, en wij nemen grootelijks deel aan uw geluk. Daarom zeggen wij van ganscher herte Achtbare Jubilarissen Proficiat Wij bedanken onze geliefde Meesters die ons uitgenoodigd hebben om dit feest ter uwer eer ingericht, mede te vieren. Eens te meer toonen zij hunne be zorgdheid en goedhertigheid voor ons allen. Ook durf ik hun verzekeren dat, naar uw voorbeeld, wij hun altoos zullen toegenegen en verkleefd blijven. Geliefde Jubilarissen, een wensch stijgt uit onze herten Moge de Goede God U nog lange jaren verleenen in volle ge zondheid, in vrede en in geluk omringd van de algemeene achting der gansche bevolking van Yper. Gelief onze nederige bloemen te aan- veerden als getuigenis der gevoelens die ons jegens U bezielen Rechtzinnige be wondering en innige verkleefdheid. Het Ypersche Volk in den naam der gansche Ypersche bevolking sluit zich van herte aan bij die schoone woorden Achtbare Jubilarissen proficiat en nog lange en geestdriftige jaren. Ook aan de HH. Seys onze beste ge lukwenschen over dit schoone feest dat eens te meer hunne bezorgdheid en goed hertigheid aan hun personeel betuigd. .-".izan N, V. BANK BEURS WISSEL' Zondagrust. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 11 Oogst 1929. Op Donderdag 15 Oogst (O. L. Vrouw Hemelvaart) zal alleen open zijn de apotheek van M. Weckesser, Dix- rnudestraat. De diepbeproefde E. P. Gardiaan sa men met zijne medebroeders en kunnen de vele vrienden en kennissen niet genoeg bedanken om den grooten blijk van innige deelneming welke zij gegeven hebben bij de begraving van hunnen te vroeg gestorven en betreurden broeder E. P. Ildefons (Heer Gustaf Peelers) Zaterdag laatst or.der zoo n grooten toe loop van volk begraven. Zij vragen eer biedig Hem ook voorts te willen indach tig blijven in hunne gebeden en Heilige Communiën. Vanaf Zaterdagavond waren reeds veel Ypersche uitwijkelingen, a zelfs uit 't verre Vrankrijk, in oe lieve Moederstad aangekomen, om er bij familie o: kennis sen tuindag, de eeuwenoude Yper sche Kermis, te komen vieren. Ook tril den deze Ypersche herten van aandoening wanneer de Harmonie Ypriana haar prachtig openings concert aanving met ons schoon Tuindaglied De eerste Zondag is de ware Kermis dag ter eere van O. L. Vrouw van Tuine, patrones der stad Yper, toen de luisterlij- ke processie haren ommegang doet. Dit jaar was zij door een gewenscht weder begunstigd en vertrok, ongetwijfeld voor de laatste keer, uit Sint Maartens nood kerk der Elverdinghestraat, na de plech tige Hoogmis. Voorop stapten kranig onze 120 katho lieke Turners gevolgd door den prachti- gen godsdienstigen stoet die van jaar tot jaar naar zijn vooroorlogschen luister te rug wilt. Melden wij in 't bijzonder de nieuwe heerlijke groep van het Kind Jesus v. Praag die aller bewondering verwekte. Een talrijke groep flambeeuwdragers, omringde hef Heilig Sacrament gedragen door Z. E. Heer Kanonik Lamiroy, Deken der stad, terwijl de schoone vanen van de Derde Franscicaansche Orde, van de St Maartens, H. Hertebond en van O. L. Vrouw van Tuine, samen met de Har monie Ypriana, het Pompierskorps de eerewacht uitmieken, en het Ypersch Ma gistraat geleid door den heer Burgemees ter Sobry, in ofiicieele kleedij het Hoog- weerdige volgde. Er was bijzonder veel volk op den doortocht der schoone processie langs de bevlagde straten en 't wasvoor eene inge- togene menigte dat op de verscheidene rustaltaren de zegen van het H. Sacra ment gegeven wierd. Aanspraak van den Burgemeester na de Tuindagprocessie van 4 Cogst 1929. Mijnheeren, Ik heb de eer Yper's hooggeachte Over heden, ons deftig en deugddoend Pom pierskorps en het talentvol Muziek Ypriana te bedanken voor hunne deelne ming, ter gelegenheid van Tuindag, aan den alouden plechtigen ommegang rond de stad ter eere van onze Lieve Vrouw van Tuine. 't Is sedert 1383, dus van over 546 jaren, dat Yper de Onbevlekte Maagd en Machtige Aioeder Gods jaarlijks plechtiglijk eer en hulde biedt. Gij weet dat Yper, in 1383, uit jaloerschheid om zijne weelde en welstand aangevallen, omsingeld en bestormd werd door Gent en Engeland, en dat de Yperlingen, na goed en bloed voor§ hunne dierbare stad geofferd te hebben, hunne zegepraal over den aftrekkenden vijand toeschreven aan de bescherming van de aangeroepene Maagd en Moeder Gods. Uit dankbaarheid voor de hemelscbe gunst der Verlossing, besloot Yper jaar- lijksch, stoetsgewijze rond de stad te gaan ter eere van onze Lieve Vrouw van Tuine. 't Is dat besluit en dat voorbeeld dat Yper van herten volgen wil, overtuigd dat zoo de stad Maria blijft beminnen, zij door Maria zal beschermd blijven en ze gen en zaligheid van den hemel bekomen. Ik kan op dezen 4 Oogst, deze gelegen heid niet laten voorbijgaan zonder te her- herinneren aan de weerstandwekkende schending van Belgie's grondgebied door Duitschland over 15 jaren, op 4 Oogst 1914, te 9 li u. 's morgens. Belgie vroeg enkel rust en vrede, en had alles gedaan om met 't Oosten wel te staan. Spijts de schriftelijke belofte bij Belgie's ontstaan van ons klein, onzijdig, vredelievend land tegen alle schending te beschermen, rukte Duitschland ons land binnen, om te rap per Parijs te kunnen innemen, gelijk in 1870. Maar het is niet toegelaten een on schuldig kind te vertrappelen om eenen vijand te overmeesteren. Duitschland paalde aan Frankrijk, van Luxemburg tot aan Zwitserland en moest langs daar, ge lijk in 1870 zijn oorlogszucht voldoen. Duitschland heeft Belgie meineediglijk en onrechtveerdiglijk aangevallen en wij kunnen niet nalaten op dezen 15Jcn ver jaardag van het gepleegd onrecht, van onzen weerzin daartegen uit te drukken en te wenschen dat de geslotene over eenkomsten voortaan door iedereen zou den geeerbiedigd worden tot vrede en welzijn der volkeren. Laat ons den oorlog met zijnen nasleep van barbaarschheden en schandelijkhe den, niet alleen onder de wederzijdsche landen, maar ook onder ons vermijden en eensgezind Yper beminnen en vooruit helpen onder de Moederlijke bescherming van onze Lieve Vrouw van Tuine. De Koninklijke Harmonie De Leie- galm van Meenen gaf om 17 uur een prachtig kunstconcert, door een talrijk publiek bijgewoond, ondanks eenige stortvlagen te midden het geweld eener kermisdag, Wanneer wij eene kiosk zul len hebben in den openbaren hof, zal deze plaats gunstiger zijn voor het uitvoeren van dergelijke uitgelezen kunstprogram ma's. Aan bestuurder, solisten en uit voerders, een hertelijken proficiat. Laat ons maar rechtuit verklaren dat de Cinematografische voorstelling in open lucht van Zondag avond weinig of niets beteekende. De Yperlingen zijn wat be ters gewoon. De feestelijkheden van Kermismaandag gelukten opperbest. Veel liefhebbers voor ae Handbocgschieting van Yper-Hoekje, voor den Hcndenlcop was het geen hon denweer, het Kosteloos Tooneelfeest der Vlaamsche Ster genoot grooten bijval, en 's avonds voor het groot Acrobatisch Feest met vuurwerk, was de ruime Van denpeeretcomplaats zwart van 't Volk, onder een helderen sterrenlucht. Dinsdag w as het regendagDe Rouw dienst voor de gesneuvelde Ypersche sol daten werd talrijk en godvruchtig bijge woond, en de schcone stem en orgelspel van St-Jacobs muziekmeester, heerErnest We-es, wierd er te rechte gewaardeerd. Rond den avond werd het weder gun stiger voor het w elgelukt Concert op de R. Colaertplaats, door de Harmonie Ypri ana ter eere der Engelsche Colonie. Aan heer Georges Van Egroo, onderbe stuurder en zijne kunstschaar een w elge- meenden proficiat 1 Woensdag werd de Engelsche Bede vaart van ongeveer 3500 oud-strijders, weduwen en weezen, eene zielroerende betooging die ter eere strekt onzer Brir- sche Bondgenooten op «De Holy ground» van Yper. Vergeten wij niet aan te stippen de Gewestelijken Geitenprijskamp op de Veemarkt, die altijd met bijzondere be langstelling gevolgd wordt door de vrien den onzer verdienstelijke geitenkw eekers. Op Kermisdonderdag, was het in den voormiddag de welgelukte Handboog- schieting aan de pers van St-Sebastiaan. Om 16 uur de foklorische volkspelen op Zaalhof en Veemarkt, en om de eerste kermisweek te sluiten, 's avonds Concert op de groote Alarkt door de Socialisti sche Harmonie. Onder de veelvuldige plechtigheden gedurende de week dient er bijzonder melding gemaakt van de prijsdeelingen der stadsjongenschool, der stadsmeisjes school, der Mariaschool en der Nijver heidsschool. Aan al de bekroonden onze Ypersche gelukwenschen. Ons stadsmuseum, en het oorlogsmu seum onder het Vleeshuis werden goed bezocht, doch wat meest indruk miek op de Tuindagbezoekers was onze heropge bouwde St Maartenscathedraal waarvoor allen in verrukking stonden. En onze Ypersche uitwijkelingen ver lieten de lieve Moederstad met de vaste hoop dat zij te naaste jare in de nieuwe Hoofdkerk hunne Ypersche Patrones zouden vereeren, en dat ook het nieuw j Carillon het Tuindaglied uit de hoog-j te van het heropgebouwd Belfort zou zou galmen Hetzij zoo Roger, Depuydt Andrè Vierde graad Devos Jules Pr. Fiers Carrein Gaston. Uitslag van het exaam van den 4en graad. 9 leerlingen behaalden hun diplo ma Carrein G., Goemaere F., Jacques R., Seghers A., Breyne S-, Verheye A., Turck A., Vandamme A., Desmetz Fl. De heele zaal had de uitvoering der koren met een donderend applaus be groet en de Heer Burgemeester vol be wondering, dankte den Heer Tieberghien, schoolbestuurder, voor de groote dien sten gedurende zooveel jaren aan Yper bewezen. Hij dankte ook den heer Van den Driessche. onderwijzer van den 4 n graad voor zijn schitterende uitslagen en al de heeren onderwijzers voor hun on verpoosd werken. Ui- VOOR AL UW Mb. hm mmm vmm wendt U tot de GEBROEDERS mmm Oude Houtmarktstraat, 15, hbh KATHOLIEKE VEREENIGING van het Arrondissement Yper. mer mbbe YPER ES A El m s n u B HS b n 4 |ri |R] RÜl rmi gig H 'i j Verzorgd werk Matige prijzen, p 9 fin Men kan bij ons ook ^1 Bij bekomen alle 1 BUREEL SCHRIJFGERIEF. Vooideelige Prijzen. m&A zsmi n re meer, zijn eene vormbelolte voor de man-en vrouw compositie, hoe direkt ook uitgesproken in de zacht-golvende rondingen van de stille vrouwelijke liefde eenerzijds, tegenover de hard-hoekige gebroken ruwheid van de mannelijke vormen aan den anderen kant, bereikt niet, mijns inziens, de volheid van een harmonisch geheelzij is te onafgewerkt- elementair, te schetsmatig-abstract om te bekoren toch gaat er bezieling uit van stukken als Fransiscus' Zonnelied en Jacht om maar van 2 groote schilderijen te spreken. Die man Fransiscus, hoe sim plistisch ook, in zijn houterig-staan en met dien anatomisch-onmogelijken hori zontalen dweepkop, leeft toch van inner lijke passie tot die Zonnebloem waarin hij wil opgaan, waarmee hij zich vereen zelvigen wil om God 's lof te zingen. En op een andere manier ook trilt het leven in onrust de bezieling, het meegevoel heeft den vorm gegoten van die akelig- starende vrouw wier schuw-schrikkende verschijning cadreert en harmonieert met de suggestive kleuren en de angstige lij nen van de straten- en huizenverwarring van den achtergrond. Dergelijke werken zijn ze dan nog gebrekkig en onvol tooid verraden bij den schilder eene visionaire macht en een plastisch vermo gen die bij meer volmaakte technische vaardigheid zou kunnen in komende da gen grootsch scheppingswerk tot stand brengen. En van menig ander schilderij zou ik hetzelfde kunnen zeggen overal echter ontbreekt nog de klaar-nette stem pel, de definitieve afdruk van de ziel die haar geweld ontlaadt in superieure vormbeheersching. Maar dit kan komen, en God gave het. De kloeke stilte en de sterke eenvoud van een zuivere lijn zoo als we vinden in het Christushoofd dat Pax heet (10), de lineaire soberheid en macht van Seremitas (19) en ande zijn eene vormbelolte voor later. van OPENING COIFFEURS* Hoek der Stuers- en Doorg -- YPER - Verzorgd werk. Matige Ouverture Salon de Coii Coin des rues de Stuers et de P: -- YPRE5 -- Travail Soigné. Prix Modr. De Katholieke Yereeniging van het Arrondissement Yper, heeft in den Katholieken Kring een inlichtingsbu reel ingericht. Dit bureel is open eiken Zaterdag morgen van 8.30 tot 12 uur. Iedereen is welgekomen. Wij nemen de gelegenheid waar om aan elkeen te herinneren, dat de Heer Volksverte genwoordiger Brutsaert, den ln en 3n Zaterdag van elke maand, zich ter beschikking stelt van al deze die hem willen raadplegen, in den Katholieken Kring, van 9.30 tot 12 uur. Op den vooravond van Thuyndag de Bewaarscholen der Maria'Zusters, te huis in de Ryselstraat en aan de Kruis straat, openden het vuur. De 27«J leerlingen en hunne ouders waren uiterst tevreden om de uitgedeelde prijzen. Woensdag, den 7" dezer, was het de beurt der Maria' scholen van de Rijsselstraat en Kruisstraat, lagere afdeq- ling, tellende samen 280 leerlingen. De plechtigheid geschiedde in de feestzaal der Wenninckstraat. Het feestje was een ware perel Schoon gezang, uiterst wel uitgevoerd en we! gespeelde tooneelstuk- ken, zoo wel de luimige als de ernstige. In de hoogste klas waren er twee Lau reaten Braem Maria en Van Wijmeersch Helena, hebbende bekomen 696 punten op 800. Acht leerlingen hadden niet goed ge-', volg het officieel eindexaam afgelegd en bekwamen bovendien eene bijzondere melding voor de fransche taal, t. w. Braem Maria, Bollingier Gabrielle, De- brouwer Suzanna, Deruddere Jeanne, Packet Frnestine, Tranchet Maria, Van Wijmeersch Helena en Wenes Marguerite. .schoonheid die in deze mengelmoes-ten- De Tuindagen gaan voorbij en nog zijn toonstelling ons worden aangeboden laten niet gaan kijken naar de kunstexpositiehet beste verwachten voor de toekomst Hilaire Gellinck. De zaal is nochtans toe-ivan den schilder. gankelijk voor iedereen, en wel tot Zon-j 'k kan deze enkele losse indrukken dagavond 11 Augustus inbegrepen: wie niet eindigen zonder de aandacht van de kennis wil nemen van moderne kunst, bezoekers te trekken op den schilder zelf, krijgt er daar ruim te genieten. (en namelijk op twee zelfportretten van Modern kupst Ja hoofdzakelijk ten hoog expressief vermogen Nr 44 en Nr Het Staatsblad van 1 Oogst 11.1$ ten dat de Belgische Staat van 76 aren bouwgrond, gelegen t'Y; 548a, palende Zuid aan de Tegel te verkoopen aan Ons Onde- t'Yper, voor den hoofdkooppri; 1520 fr. OP ZONDAG 11 AUGUSTI; In St PIETERS ten 8 1/2 uur mis voor Bayens Mar. OP WOENSDAG 14 AUGUST Vigiliedag ;geb. vasten en vleeschde- OP DONDERDAG 15 AUGUST O. L. V. Hemelvaart. Geb. Heilif In St PIETERS ten 8 1/2 uur zielmis voor Labare tave. 's Achternoens processië op St JAC! In St MAARTENS ten 8 uur sol. mis voor de gesneu soldaten en slachtoffers van den van St Maartensparochie ten 111/2 uur zielmis voor M. Leo: deleem. Vrijdag in het Christen Volkshuis was er prijsuitdeeling voor de jongens der St Aloysius' en St Michiels scholen, tellende 350 leerlingen. De laureaten der hoogste klassen wa ren in St Aloysiusschool Degroote Al- bert, Messiaen Marcel in St Michiels- school Boussemaere Alberten 20 leerlingen hadden met goed gevolg het officieel eindexaam afgelegd, t. w. ln St AloysiusschoolBeaud Albert, Degroote Albert, Degroote Leon, Ker- rinckx Roger, Messiaen Marcel, Muiier André, Segers René en Tancré Albert. In St MichielsBoussemaere Albert, Burggraeve Albert, Crombé Albert, De- laere Julien, Devos Jules, Dewilde Ro ger, Landtsheere Albert, Mortier Emiel, Ossieur Maurice, Vandeputte André, Vanhulle Omer, Vanneste Jozef. De bevolking der vrije scholen, St Jo sephs niet inbegrepen, op 1 Augustus, was dus 270 voor de bewaarscholen en 630 voor de lagere afdeeling, wat maakt een totaal van 900 leerlingen. Het getal bekomene diplomas is 28. Dank aan alwie ons vrij onderwijs be- hertigt en steunt. Zulke feestjes als dat van verleden Dinsdag mogen als een bijzonder nummer van het Tuindagprogramma gelden. De talrijke toehoorders hebben een uurtje kunst gesmaakt. Ze zijn dat immers gewoon telkens dat de stadsjongens school voor de pinnen komt. Vooreerst kwamen de leerlingen van den Heer Gauquier aan de beurt, die op onberispelijke wijze een reeks lichaams oefeningen zeer keurig afwerkten Dan hadden we de leerlingen van den Heer Merlevede, die met brio Het Spook en de Pensioenkas vertolkten. Maar 't hoofdnummer blijft altijd het muzikaal gedeelte onder de léiding van den Heer Schoolbestuurder zelf. Le printemps en het lied van den Haile- toren zijn twee machtige tweestemmige koren, gewrochten van den Heer Cyr. Tieberghien, die onder zijn talentvolle leiding meesterlijk uitgevoerd werden jdcoreen honderdtal jonge snaken. Zulke uitvoeringen beleven we zelden in Yper. Eerste prijzen Lagere graad Van de Velde Roger, Hcor.raert Gerard Mid delbare graadSeghers Aime. Verheye Gustaaf Hoogere graad Depoorter minste. Van de 96 werken zijn zeker meer dan de helft "an expressionatischen aard en daaronder van alle schakeeringen. Laat ik eventjes vooropstellen wie er eene theorie op nahoudt dat schilderkunst en photographiekunst malkander dekken en dat men dus van den schilder eischen moet dat hij natuurgetrouw en haarfijn de buitenwereld copieert, die zal van de ten toonstelling teleurgesteld terugkeeren. Waarom? HetiserM. Gellinck niet om te doen geweest realistische detailleering photographisch-juist ten dolke te brengen; ook niet - zooals anderen het gewild heb ben - romantisch-litterair schilderwerk te leveren vol gezwollen pathos wel echter steeft hij ernaar mooie lijnen en kleuren naar eigen fantasie plastisch daar te stel len, uit zuivere wellust en behagen in een vlak met lijnconstructies en uit puur gevoel voor kleurenarmonieën dat heet men moderne schilderkunst, en als die lijnen en die kleuren bezield zijn met hartstocht, heet men die kunstexpressio- nistisch Gaan we nu de tentoonstelling binnen en onderscheiden wij het veelsoortig werk dat hier prijkt. Eerst en vooral portretten, kopstudieën, gebouwen, lanschappen. Dat is niet het meest karakteristieke werk van M. Gellinck. Toch wel 't bekijken waard bvb. die kopstudies 76 en 81 die erg-raak geschilderd zijn, met eene bijtend-kloeke lijn gebouwd. Menig portret trouwens van die serrie 70 is pakkend-sterk geteekend en die koppen uit kleurenvlekken saamge- steld zijn wezenlijk interessant: toch meer als technisch procédé, dan wel als expres sie. Ik laat staan wat niet boven het mid delmatige stijgt zooals de zichtjes uit Brugge 40-41 en St Michielskerk te Rouselaere (22) waardeschilder werkelijk eenen zeldzame keer met z'n kodak is gaan photographeeren, of nog die nette molen zichtjen zooal nr 30 en zoo meer, omdat dit alles eerder amateurkunst dan dan werkelijke schilderkunst is. Laten we liever de stillevens een oogenblik bekij ken. Digenre is M. Gellinck lief, hij schat het hoog omdat voor hem een stilleven gelegenheid biedt tot het openbaren van zuiver-schilderkundigen geest, die, van eene groote gevoelheid voor lijn en kleur anderzijds beschouwt hij het schilderen van stillevens als een oefening, een tech- nisch-vaardig-maken, eene materiaal voorbereiding tot hoogere werken van zuiverder zielexpressie. Loopt nu maareventjes de tentoonstel ling door, en zoekt de nummers op die gaan van 58 tot 69 op den katalogus. Het is een waar genot de evolutie erin op te sporen, zooals de schilder die heeft door gemaakt van al het academisch-trouw copieeren tot de zelfstandig-gebouwde en vast-ineengestoken compositie. Alsikhier echter mijn bescheiden meening mag aan toevoegen, zou ik zeggen dat hij het ver der heeft gebracht op gebied van plastiek d. i. wat denlijnvorm en denorganischen bouw betreft, clan wel opgebied van kleu ren. Zoo ik me niet bedrieg, laten deze laatste aan weelderigheid en expressieve forschherd nog te wenschen over te dof 89. Die 2 portretten in hunne aangrijpen de tegenstelling zijn zeer oprecht aan 't leven van den kunstenaar ontwrongen. Nr44 de jonge schilder, kristalhelder en doorzichtig, met de guitige pijp in den mond laat glijden uw hand over de zachtwarme afdaling van die goedig-ge- vulde wangen, en kijkt in die twee groote, gemoedelijk-brave oogen die u aanglim- men naief en schuchter van uit een af grond van pure goedheid. Nr 89 de ietwat verouderde schilder wellicht op zijn atelier in een desparaat oogenblik van zelfvertwijfeling tisage puissant et dévasté verzonken in een kleurenroes van lijden. Meteen heb ik aangegeven de 2 stuk ken die in hunne geheelheid, om hunne autobiografische echtheid en plastische kleurdiepe daarstelling mij het meest heb ben beroerd, en die zeker symphatie ver wekken voor een mensch die zonder pose en zonder pathos voor u openlegt, zoo eenvoudig als een kind, twee phasen, twee aspecten van de eigen, rijke kun stenaarsziel. P. S. Pectoral Dupuis. 't is de beste remedie bij het begin van een kwaad aardige valling of griepzij doet spoe dig den brand in de ademhalingsor ganen verdwijnen. Te verkrijgen in alle Apotheken. De Heer Minister Baels, zeer bei merd met het opdoen van den vaart) Yzer, is Dinsdag laatst met den Hoofdingenieur Verstraete naarYpt komen, waar hij, na een onderhoud den Heer Burgmeester op het Stadl de uitgevoerde of uit te voeren vaar: ken is gaan zien, van aan de kaai f tot aan de brug van Drie Grachten, is een verheugend voorteeken der staande aanbestedingswerken. Mijnheer de Minister heeft zijne naar de vaart te baat genomen wegen, die te wenschen laten, na te, en te doen verbeteren. Laat ons hopen op de spoedige ve zentlijking zijner goede inzichten! moet zoohaast mogelijk zijnen ee: waterweg weer hebben, en mag ger den toegang tot de veelbelovend en Belgie's binnenvaarten ontzeid den. Yper moet ook voor zijnet: bezoekers de wegen in goên staaf he! op Maandag 12 Oogst, om 18 mi: DAGORDE 1. der zitting van Ronse van Yper komt als Staden benoemd te wor- M. Albert Postmeester te den. M. Jules Tasseel-Declercq, beambte van Bruggen en Wegen te Yper, is naar Assebrouck verplaatst. In den Beheerraad der Muziek school, is hij tijdelijk vervangen door M. Hon. Gillioen, Stadsbediende. Onze hertelijkste gelukwenschen. Proces-verbaal Juli 1929. 2. Stadsrekening over 't dienstjaarl! Nederlegging. 3. Financiën.Begrooting 1929.- schrijving van kredieten. 4. Openbare Onderstand. Cte van pacht. 5. Openbare Onderstand Afs van grond. 6. Openbare Onderstand verkooping van houtgewassen. 7. Policieverordening op de ope::: vermakelijkhedenwijziging. 8. Pompstatie Zillebeke—Woosi lastenkohier. 9. Aanvragen om toelage. 10. Stadskerkhof grondvergunnin Mededeelingen. 11. Rijsselstraat, 33 YPER (op 5o meters van de Hallen) Tehuis voorScholen, Patronaten - en Maatschappijen op reis - Verfrisschingen Eetmalen aan vasten prijs (op voorhand verwittigen voor groepenh Prachtige zaal van 200 personen T. S. F. Leeszaal Verscheidene spelen. STAD YPER. Er blijkt uit eene mededeeling van den Gouverneur der Provincie West-Vlaan te mat komen ze mij veelal voor, hoe fijn j deren van 24 Juli 1929 dat de aandacht ook soms de schakeeringen in elkander der Hopkweekers moet gevestigd worden vervloeien, en spijts hevih contrasteeren, 'op de te nemen schikkingen bepaald door toch symbolisch-oog-behagelijk samen smelten. Van de zeldzame stukjes als daar zijn nr 77 en 86 wil ik niet spreken. Zij laten raden dat een satirischen geest, zij het dan ook met expressieve geweldigheid hier aan 't werk was maar ten slotte lij ken ze mij te factisch-artiticieel om te ont roeren. Zij behooren echter tot het beste ■wan de kleinkunst die illustratie heet. Ik kom tot het meest persoonlijke werk van M. Gellinck zijne grootere zelfstan dige composities van het genre onrust (1) Picta (2) Zonnelied van Franciscus(3) Man en vrouw (4) Terment (16) enz. Wel moet ik bekennen dat dit werk van onge lijk gehalte is en ietwat gewaagd ner veus, zoodat het aleens op het nippertje van het potsierlijke komt te staan zoo kan die Accordeonist (Nr 9) spijts het plezierig-genieterig -»pel van zijn vingeren er in zijn geheel niet dooren eveneens K. B. van 5 Oogst 1926 en aangevuld met K. B. van 28 Juni 1929 voor wat be treft het uitroeien der wilde Hopplant. ART. 2. In alle Gemeenten waar hop geteeld wordt en binnen een strook van één Km. over hunne grenzen, zijn de eigenaars, pachters of rechthebbende ver plicht, de wilde Hopplant uit te roeien of te doen uitroeien op alle gronden, waar van zij, met gelijk welk recht, genot hebben. ART. 5. Alle overtreding dezer schikkingen valt onder de toepassing van art. 88 1' van het Landelijk Wetboek en kan dus gestraft worden met eene boete van 5 tot 15 franken. (Voor alle nadere inlichtingen zich te begeven ten stadhuize, secretariaat). Yper, den 25 Juli 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. op 18 Augustus om 8 uur 'sciv 1. Optocht en groot. 2. Gezamentlijke vrije oefeningen leerlingen. 3. Gezamentlijke toesteloefeningen het rek. 4. Gezamentlijke tuigoefeningen staafstok voor leerlingen. 5. Gezamentlijke vrije oefeningen volwassenen. Gezamentlijke toesteloefeninU de dubbele baren. Gezamentlijke tuigoefeningen halters voor volwassenen. Gezamentlijke vrije oefeningen leerlingen en volwassenen. Reeksen pyramieden (kleurlicU Aftocht en groet. I 6. 7. 9. 10. Na het bezoek der Engelsche hen; Woendag 11. kreeg onze stad Don- op het onverwachts het bezoek v;' groep Engelsche Kadetten. Het le Budet Batt™ van de RoyaF' liers City of Londen reytonder*/ vel van Colonel Carlebach sedert ee'- tal dagen te Oostende verblijvend hier rond 10 1/2 ure per bijzonder;' aan. De groep muziek en klaroert."» inbegrepen ongeveer 500 man ster» onder het spelen eener march r- Engelsch Memoriaal der Meenen? Nadat iedereen opdeaangeduid? post had gevat speelde het muzie» de Braba?onne, vervolgens Gd' the King en eindelijk een Hym";

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2