FOIiSENBAIK KINDERS Rozenkrans=maand BEURS - BANK - WISSEL AFSCHEIDSGROET Mgr Lamiroy CÜeet ge ouat 51e Jaar. - Nummer 39. 30 Centiemen. Zaterdag 28 September 1929 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper ZOm 29 SEPTEMBER om IS uur s' avonds. CAPPA MAGNA Kijk een keer hoe zeere I De adeldom Zijner Heilig heid Benedictus XV. Zijne Hoog heid prins Thun de Hohenstein, groot meester der Souvereine Orde van Malta, bezit een kostbaar dokument, dat in den archief der Orde zorgvuldig, bijna als een relikwie wordt bewaard, 't Is 't bewijs van ouden adeldom, hetwelk Mgr Giaco- modella Chiesa in 1892, toen nog substi tuut aan de Staatssekreiarie, moest over leggen, om als geprofest ridder in de orde toegelaten te worden. Men weet, dat een geprofest ridder niet kan worden opgenomen, als hij niet vooraf zijn stam boom heeft overgelegd, die bewijst, dat hij minstens acht geblasonneerde adels- kwartieren, zoowel van vaders-als van moeders-zijde, bezit. Denacht van de acht uren Gesticht der H. Familie. Voor uwe Geldplaatsingen wendt li in volle vertrouwen tot de Bijbank: Groote Markt, 9. Tel. 304-334 Filiaal der Groep Handelsbank - Fondsenbank- Ncordstar. Kapitaal-Concentraties 300 Millioen Brussel, Gent, Antwerpen, Kortrijk, Brugge, Oostende, Tliielt, Isegliem, Lichtervelde, Poperinghe, Wervik, Komen, Yper Voorwaarden voor de Zicht-en Termijnrekeningen Zicht alle dagen beschikbaar 3 0 0 Veertiendaagsche Rekening 4.75 Spaarkas Zicht 5 Kasbons aan toonder op 3 maanden (vooraf betaalb.) 4 netto 6 maanden id. 4.50% netto I jaar (id. 5 netto OBLIGATIEN. op 5 JAAR aan drager 6 0 NETTO. Rente betaafbaar met zesmaandelijksche Koepons. ét&P-Ls LM Jü&w fn '•-•'-".Et*» ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 £r. Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR "T BUITENLAND: 25 bank. Op het Opstelbu'eel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, "ZONNEBEKE STEENWEG, io5, -YPER Postcheckrekening 40.201 (j- casier) waar op alle wekedagen alleinfirhtingen te bekomen zijn De ingezetenen van Ype'r worden uitgenoodigd om in St Maartens Kring hij een te komen, op Het bisschoppelijk geschenk, door de inwoners van de stad en door leden der dekenij Yper aangekocht, zal er aan Monseigneur aangeboden worden. De officieele omhaling, voor het ver- v ezenlijken van dit doel, geschiedde, v-lgens beslissing der E. Heeren Pas toors. in de kerken en openbare bid plaatsen der stadDit opdat een ieder haclde i kunnen 't zijne bijdragen, zelfs de geringste lieden. Daar nevens heb ben eenige welbezielde parochianen van Mgr, uit eigen beweging, private omhalingen gedaan, waarvoor er hun innige dank toegekend wordt. Al die omhalingen samen hebben circa 25.000 fr. opgebracht en alzoo mogelijk ge maakt, dat niet alleenlijk de .Staf, maar enk de Ring en de Cappa Magna aan zijne Hoogweerdigheid zullen aange boden worden. Dat woord beteekent grooten mantel en beduidt den prachtmantel, dien som mige Abten en verders al de bisschoppen en Kardinalen dragen, als zij plechtig of h grooie statië buiten de godsdienstge- piogenheden verschijnen, 't Is dus hun "Siatiëkleetl (costume 'officie!). 'Hij is in zwarte zijde voor de Abten, in parpere voor de Bisschoppen en in roode voor de Kardinalen. Hij wordt aange daan gelijk een soort Kasuifel, d. i. dat men het hoofd steekt door een circelvor- mige opening. Op de borst is hij afgerond en hangt maar tot op den voorarm op den rug is hij min of meer puntachtig en verscheidene meters lang. Diensvolgens kan men hem niet laten slepen en het uileinde er van wordt steeds gedregen door den geestelijk, die men caudifere noemt. De mode heeft ook die Cappa Magna nagedaan en als vrouwen, op den dag van hun huwelijk, in wil statiekleed ter kerke komen, een lange witte sluier, aan '1 kleed vastgemaakt onder de schouders, zweeft hen achterna en het uiteinde er van wordt gedregen door een kind. Over winter, vestigt men op de Cappa Magna een wit hermelijnenvel, dat den kraag en geheel het borstdeel bedekt, 't Is bijzonderlijk dit vel, dat de Cappa Magna zoo duur maakt. Het purper gewaad, dat Monseigneur lamiroy droeg in de jubeleums-proeessië van Zondag laatst, is het bisschoppelijk manteltje, dat Bisschoppen en Prelaten overal dragen mogen de Cappa Magna integendeel, evenals Myteren Stal mogen zij maar bezigen in hun Bisdom en om er elders van gebruik te mogen maken be hoeven zij de toelating van den plaatselij ken Bisschop. De Weesgegroet begon gebeden te worden in de jaren 1000. In de jaren 1100 verspreidde de H. Ber- nardus den eeredienst tot Maria en in de :aren 1200 verspreidde de H. Bernardus het rozenkrans gebed. Geschiedschrijvers beweren dat de H. Lodewijk van Frank rijk, die ook leefde in de XIII eeuw, alle avonden tot 50 maal toe knielde Waar schijnlijk bad hij dan de 50 weesgegroe- i ten van het Rozenhoedje. In de XVI eeuw werd de slag van Le pante geleverd Het Christen leger ver sloeg de Mahomedaansche vloot nabij Griekenland en de zeemacht der Turken was voor goed vernietigd. Alsdan regeer de Paus Pius V. 't Is de laatste Paus, •he Heilig verklaard werd en zijn steeds ^geschonden lichaam berust in de kerk •an 0. L. Vrouw-ter-sneeuw, ook nog eenoemd Maria-Maggiore, te Rome. - Aan ai de Christene soldaten had men, •oor hun afvaren, een rozenhoedje ter '"and gesteld en op het oogenblik. dat de 5 aggewonnen was, Pius V, in Italië, op meer dan honderd uren van 't J-agveld, zegde aan de leden van zijn hof, die bij Hem vertoefden Gaan we ter kerk om den lofzang Te Deum :e zingen, want het Christen leger behaalt de zegepraal. Leo XIII, in de voorgaande eeuw, om de vernedering te bekomen der vijanden van Christus en zijne Kerk, stelde de Rozenkrans-maand in met den eersten October van ieder jaar tot den tweeden November inbegrepen zoude men dage lijks, in alle kerken en openbare bidplaat sen, onder de mis of onder het lof een rozenhoedje bidden en daarna het gebed tot den H. Joseph, patroon der H. Kerk. Daar den 31 October een nieuwe rozen krans ingezet wordt, om deze te kunnen eindigen werden den eerste en tweede November bij den Rozenkrans-maand gevoegd. Wie al de aflaten winnen wil, toegestaan aan het vieren van de Octobermaand, moet 10 maal aanwezig zijn aan 't bidden van het rozenhoedje in de kerk of in geval van belet 10 maal het privaat-bidden er van doen ten huize. Den lstt'n of 2«cn Zondag der maand is er Rozenkrans-processie ui'gaande van de kerk, waar het broederschap be staat. De E. Paster dier kerk, bestuurder van 't broederschap, geniet de macht van de rozenhoedjes te Rozarieeren, d. is van de aflaten van den Rozenkrans er aan te hechten. Om deze nu, op alle tijden van 'i jaar, te kunnen verdienen moet men: 1°) ingeschreven zijn op den register der Confrérie 2°) een gewijden rozenhoedje in de hand houden onder het bidden 3°) bij ieder tiendje een oogenblik het over eenstemmend mysterie overwegen4°) de gewoonte hebben van ieder week een vollen rozenkrans op te zeggen. Kinders zijn een zegen van God. 't ls waar, zij kosten veel en zwaar eer zij op de wereld zijn de vrouw, zegt de heilige schriftuur, de moeder is in wee omdat haar uur gekomen is, maar naderhand verheugt zij zich omdat er een mensche- lijk wezen te meer op de wereld is het is het algemeen strafvonnis dat de moe ders hunne kinders zullen baren in het wee en de pijn huns liehaams daaraan zoeken de moderne genieters zich te ont trekken, zoowel als aan alle andere wet ten dieeenigen last bijbrengen. De men sehen, zeggen de moderne genotstheorien leven in het huwelijk gelijk in andere le vensvormen, slechts om tot genot van malkander te dienen geen kinderen meer! is de leusen de landen gaan te niet door gebrek aan volk. Kinderloosheid is in haar eigen eene strafGod maakt geen wetten, ook geene natuurwetten, opdat de menschen ze zouden met de voeten vertrappelen het huwelijk bestaat om kinders tot Gods glorie op te brengen en geen mensch hoe genotzuchtig ook die zich straffeloos aan die schikking kan onttrekken kinders zijn een zegen van God en waar die ontbreken,ontbreekt ook Gods zegen. Geen kinders meer! is de leus en de familieband springt aanstuk- ken.Geen kinders meer! en man en vrouw worden elkander moe en beu in geen tijd, ze genieten te gauw en de band ontbreekt die ze, bij gebrek aan liefde, aan elkan der verbonden houdt de kinders zijn daar niet om de gapende diepte aan te vullen achtergelaten door de eene woes tenij Geen kinders meeren de zelfzucht viert hoogetij elk van de twee echtelin gen bemint zichzelf op zijnen kant en de wieg die de verbinding moest zijn tus- schen de twee staat ledig. Geen kinders meer en de onderlinge peis en vrede ma ken plaats voor huiskrakeel, wederkeerige vervvijtsels, vloeken op malkaar en zwe ren, vechten, slaan, smijten en ja moor den. Menschen zonder kinders, heeft ie mand gezegd, zijn de doode takken opden levensboom. Kinders zijn een Godesze- gen 't is waar, ze kosten heel duur eer zij er zijn, en als ze er eenmaal zijn kos ten ze nog duurderze moeten opge kweekt en opgevoedmen moet er men schen van maken als ze jong zijn ze trappelen op uw kleed en als ze oud zijn ze trappelen op uw hart dat is allemaal zeer waar en nochtans ik herhaal het kinders zijn een Godeszegen de huisge zinnen waar veel kinders zijn staan be kend als ver de gelukkigste. God schijnt met welgevallen neer te zien op men schen die den christelijken moed hebben om met de geneugten van het huwelijk ook de lasten ervan te dragen. Hij zendt van 14 tot 16 uur. zijnen besten zegen op die rei van kin ders in wie de wil der ouders ligt uitge drukt van te doen hetgeen de Schepper heeft opgelegd toen hij zede crescite et multiplicamini, groeit en vermeerdert. Kinders van kroostrijke huisgezinnen zijn doorgaans biijzame, opgewekte, gujk menschen, omdat ze hebben geleerd me dedeelzaam te zijn in het geluk zoowel als in het ongeluk ze waren immers met velen om hun wedervaren te deelen, ter wijl éénige kinders altijd alléén staan en te gronden uit bedorven en zelfzuchtig worden zij die zich niet de opvoeding van kinders bezighouden weten genoeg te spreken van het groot verschil dat er bestaat tusschen kinders van talrijke fa- milien en kinders die alléén of slechts met tweeën opgebracht worden de eenè zijn de edelmoedigheid zelve en de andere zijn als distels van weerbarstigheid. Ik hoorde onlangs nog cenen van mijne vrienden zeggen die reeds vijf kindeiep had tot iemand die hem uitmaakte voor eene soort onoozelaar Ik wenschte dat ik er wel twintig had. Dat was de taal van iemand die ondervonden had wat kinderzegen is, en merk wel, zijne vrouw sprak juist lijk hij. Kinders zijn een schat in hunne eerste jaren, een schat van liefelijkheid, en in hunne laatste jaren een schat van liefde en behulpzaamheid. Zij zijn de ouders hunne troost, hunne liefde hunne steun, hunne voorzetting en de verlenging van hun wederzijdsche wezen. Het gaat met de kinders zooals met alles wat God doet als hij straft keert zijne straf nog tot zegen gij zult ze barert, zegt hij, in de pijn uws liehaams, maar nadien worden ze tot der ouderen zoet- sten zegen. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. D BEUTSAERT, Kamerlid, is spre ke! ik voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, j 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den le en 3E Zaterdag der 'maand, van 9 J-2 tot 12 uur, in. den Katholieken Kring. j Te WERVICK, den 2* Zaterdag der I maand, van 9 JT tot 12 uur, in Het Kanitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK» P? Kijk een keer hoe zeere Kijk een keer hoe zeere, dat dat gaat Deze waren de eerste woorden van een volkslied, gedicht bij het verschijnen der eerste treinen. En wie de eerste treinen zag vooruit kruipen,. wat zoude hij nu zeggen moeste hij onze sneltreinen en onze vliegtuigen te zien krijgen. De sneltrein Paris-Sint Quentin rolt, op sommige plaatsen, 100 kilometers per uur, dat is 28 meters per seconde. De Majoor Seegrave, met zijn vlieg tuig Flèche d'Or deed 109 meters per seconde en vóór weinige dagen kaptein Orlebar deed 164 meters... dat is meer dan de helft der snelheid van het geluid, dewélke snelheid 300 meters is. Met die snelheid zoude men in vier minuten het Nauw van Kales over zijn en den Atlantisehen Ocean van England naar Amerika in 9 uren. Maar wat nog sneller is 't Is de overgang van den tijd naar d' eeuwigheid in een 1/10 van eene seconde De Communisten zijn financiers De communistische partij in Zweden werd in faillite verklaard, omdat zij geen 6000 kronen kon wedergeven, aaneen enkeling, wien zij die som ontleend had Haarkapper, waarom altijd zulke wree- de geschiedenissen vertellen als gij mij het haar snijdt Omdat, Mijnheer, uw haar dan ten berge rijst van benauwd heid en 't gaat dan beter om liet af te snijden. De lialiaanscha omwente- laars van de verledene eeuw, aange voerd door Garibaldi, droegen als ken schetsend teeken een rood hemde. De tegenwoordige, aangevoerd door Musso lini, dragen een zwart hemde. Dezer da gen Mussolini ontmoette een arme bloed, die lustig zong en de Duce vroeg Zijt gij gelukkig, vriend Ja wel. Zwart hemde dus Neen, neen, noch zwart noch rood Ik heb er geen aan De zesde maand van dees jaar, Belgie voerde peerden in voor de weerde van 11.375.000 fr. en verkocht er aan der, vreemde voor de kleinigheid van 57.355.000 Boni 45.980.000. Het bedekt doel der onlusten in Pales tina is misschien niet alleenlijk voor den engeischman het vestigen in dit land van sterken troepenmacht, ten einde den wég van Suez en de Indiën veilig te houden, maar ook nog... Petroleum. Men legt op grooten voet de haven aan van Caifa, (bij Carme'ius). Daar zal John Bul meester zijn eh daar zal de uitmonding wezen, van een lange, lange ijzeren buis, komen de van Mossoul en aanbrengde de Petrol. tic 1» Voor honderd jaar geleerden met nieuwe gedachten, hielpen de omwente- laars om de Kerk aan te vallen én* kloos ters en abdijen in puinhoopen te verande ren. En nu, van die soort geleerden hel pen mede om die abdijen, die kunstge wrochten waren, te doen verrijzen. Wij hebben Orva! gehad, ter wier voordeel bijzondere timbers uitgegeven werden en nu is het de beurt van Villers. Gernadioite (1764-1844) geboren te Pau, bij Lourde-, was soldaat in de oor logen der eerste Republiek en diende Keizer Napoleon. Hij werd generaal en fransche Maarschalk. In 1810 liet hij zich aannemen door Karei XIII, koning van Zweden hij vocht tegen Frankrijk, ten voordeele van zijn nieuw vaderland, on der ander te Leipzig en met den dood van Karei XIII, werd hij koning van Zweden onder den naam van Karei XIV. Zijne afstammelingen bekleedden dien troon tot den dag van heden en waren steeds prote stant. Nu is er ééne prinses, Elza Ber- nadotte, nicht van den huidigen koning die het huwelijk aangegaan heelt met Hugo Cedergreen, sekretaris van de Katholieke Unië der zweedsche jongelin gen. De Koning en bijna geheel zijne familie wóóiiden'tfe plechtigheid bij. In Zwitserland bestaan er geen deco- ratiën of eere-metalen. Nu wordt een wet besproken, waarbij het aan alle bur gerlijke en krijgs-overheden verboden zal zijn decoratiën van den vreemde te aan- veerden... deze die er reeds bezitten zul len ze moeten terug zenden, zelfs de pau selijke, en dit op straf van uitgesloten te worden uit alle besturen of wetgevende korpsen. Iemand die een eere-kruis ontvangen had, dit van ridder van 'k weet niet welk een orde, ontvong van een zijner vrien den, de volgende gelukwenschen lk wensch u proficiat, omdat ge zoo wel be gint te gelijken aan O. Heer. Alle twee zijt gegekruisd en geen een van de twee heeft het verdiend. Wat zullen wij nog zien, indien wij nog wat leven O. m. een auto-weg Rijssel- Parijs, 250 kim.. Parijs-Lyon, 450 kim., Lyon-Marseille, 350 kim.hebbende eene totale wijdte van 40 meters nieversdoor kruist door gewone wegen noch door ijzerlijnen en kostende 1 1 2 tot 2 milli- oen fransche franks per kilometer. De adelsproeve van Mgr della Chiesa was schitterend. Hij kon niet minder dan zestien Kwartieren, zoovel van vaders- alsvan moederszijde, overleggen. Onder de fraaigekleurde wapenschilden, die op het stevig perkament prijken, bevinden zich de wapens der aanzienlijkste en oud ste geslachten van Itaüe bijvoorbeeld de Spinola's, de Doria's en tal van andere, die een roemruchtigen klank hebben in de geschiedenis. Tot zijne kardinaalsbe noeming is Mgr della Chiesa geprofest ridder gebleven. Want toen werd hij, eershaive, bevorderd tot ridder-grootkruis. Na zijne verheffing tot Paus, bleef Bene- diktus XV met hart en zie! aan de orde van Malta gehecht. Toen de Grootmeester, door het kapit tel vergezeld, bij den H. Vader zijne op wachting ging maken, vroeg hij terloops in zijne toespraak van huldiging, hoe voortaan nu wel de verhouding zou zijn tegenover den Paus, die eenmaal als ge profest ridder tot de Orde had behoord. De H. Vader antwoordde zonder aarze len lk ben en blijf ridder van Malta, lk heb de Orde tot dusverre bemind als medebroeder. Ik zal voortaan haar mede broeder en haar vader zijn. Hel Glas. Waardoor hoort men in menig huis, Zooveel krakeel, gevloek, gedruisch Waardoor slaat menigeen zijn vrouw Waardoor komt menigeen in rouw Waardoor komt men in schuld, En wordt het hospitaal gevuld Waaraan wordt geld besteedt, Zoo zuur verdient in 't zweet Waardoor verjaagt de zoon, De moeder uit den woon Waardoor helaas vandaag, Zooveel nutloos geklaag, Is 't niet het glas Dat ras Zooveel Krakeel Onrust Onlust Lawijd En spijt En armoê baart Op onze droevige aard' 't Maakt beurzen plat en hersen krank En wijst den wëg"naa'r'zothui"s'eri:"gevang. Jaarlijks herdenken de Venetianen den nacht, die uit den wereldoorlog in hun herinnering voortleeft als Ia nottedelle otte ore de nacht van de acht uren. Dat was de nacht, waarin een eskader van vijftig Oostenrijk-Hongaarsche vliegtui gen op de iagunestad afstormde en er een regen van bommen op liet neervallen. Verschillende gebouwen werden getroffen onder ander de oude kerk bij de statie, die nog steeds de sporen der verwoesting vertoont. Een bom viel in een huis en ontplofte bij een wieg. De daarin liggende zuigeling bleef ongedeerd. Een andere kwam vlak voor de beroemde San Marco terecht, zonder te ontploffen. Eensteen in het plaveisel voor de oude kathedraal herinnert hieraan. Geen mensch bekwam letsel en de Venetianen brachten hiervoor dank aan Maria, wier beeltenis in de San Marco wordt vereerd als la Beata Vergi- ne, detta la Nicopeja, de Heilige Maagd, genaamd de Nicopeja. De gansche stad bad in de bange tijden tot Haar. Men legde de belofte af, op Lido het bekende eiland tegenover de Den Heer Senator G. BRUNEEL DE MONTPELLÏER, zal gedurende de afwezigheid van den Heer Volks vertegenwoordiger Dr Brutsaert, op In tn 3n Zaterdag van elk maand, zitdag houden in den Kali.olieken Kring, telkens van 9 tot 12 ure. «asew-tv stad, een befaamde badplaats een aan La Nicopeja toegewijde kerk te bouwen. Venetië bleef gespaard, ook na den nacht van de acht uren, welks herdenking tot dusver elk jaar heelt plaatsgevonden. De negende herdenking ervan was een zeer tredende. Nadat Kardinaal La Fon taine, de patriark van Venetië de waardigheid, eens door Paus Pius X be kleed des inorgends in de San Marco een plechtige Hoogmis had gecelebreerd, is door Z. E. des middags een rede uitge sproken, waarin de bange dagen van den oorlog breedvoerig in herinnering werden gebracht. Kardinaal La Fontaine sprak zijn dankbaarheid voor de aan Venetië verleende bescherming uit en bood ver volgens het hem indertijd verleende oor- logskruis aan de H. Maagd aan. Dit oor- logskruis, aldus de patriark, is den Venetianen in mijn persoon geschonken en uit hun naam sta ik het thans aan de Beaca Vergine af, als een bewijs, hoezeer Venetie er van overtuigd is, behouden te zijn gebleven door Haar voorspraak. Vooruitzicht. Charlui zegde de paster op zekeren zondag aan den schaal- meester, maak dat ge met uwen toer ge- daan hebt vóór't sermoen. Waarom dat, Heer Pastoor Ik ga vandage prediken over de spaarzaamheid, beste «vriend». G. dj Stuersstraat, 32. YPER. Beroepsschool van Middelbaren Graad. Aangenomen door Staat en Provincie. INTERNAAT. EXTERNAAT. Verplichtende Algemeene Leervakken Godsdienst,Vlaamsche en Fransche talen, Rekenkunde, Vormleer, Handelsleer, Aardrijkskunde, Belgische en Algemeene geschiedenis, Natuurkunde, Gezondheids leer en Huishoudkunde. Technische vakken naar keus. 1) HandelsafdeelingHandelsreken- kunde, Burgerlijk en Handelsrecht, Ste no, Dactyio en Engelsche taal. 2) BeroepsafdeelingPatroonknippen, Linnennaaien, Confectie, Modeteekenen, Decoratieve samenstellingen. Na het derde studiejaar wordt een officieel diploma van algemeene vakken afgeleverd. Na het vierde studiejaar een officieel beroepsdiploma. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK Agentschappen in al de bijzonderste Gemeenten van West-Vlaanderen. '"mm

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 1