I Crédit An versois f Wapenstilstand /rara/ /rara/ /ra/& U. C. B. Rechterlijke Kroni3k N. V* Dixmndestraat, 18, YPER Ypersche Kroniek. Zonda^rust. Feest van Allerheiligen. Oudheidkundige vondst Mededeeling Werk der Damen van Barmartigheid. Liefdadigheidssermoen. Kerkelijk Nieuws Op Maandag 11 November, ten De Afrikaansche Missiefilm Bolspel. - Matchen voor den Beker. HARMONIE YPRIANA 11e VERJAARDAG 2 CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - 13, Hondstraat, 13 DIENST SPAARKAS Christen Volkshuis De Ypersche Vooruitzienden. Maandag II November Die ongelukkige drank. Het Roode Kruis. STADSBOEKERIJ Aanwinsten van het 3e Kwartaal 1929 Katholieke Kring Beleefd verzoek de huizen te bevlaggen Sint Pieterskerk Harmonie Ypriana - Ste Cecilia 1929 Ander gek gedacht. Bij het uitrij den der statie van Brugge, langs den ijzerweg van Oostende, het hoekhuis van den Vrijdag-markt dat men opzijn linker hand voorbijstoomt, heeft op het hoogste verdiep een kamer Belveder, rings-om in glas. De brouwer, die deze herberg bouwde, bij het aanleggen van het spoor Brugge-Oostende, verhoopte dat het in dien Belveder gedurig zou stroppen van volk, hetwelk naar boven klauteren zou, om de treinen van Oostende te zien af komen. In 1918 op 6-November, opstand in het Duitsch leger 8 November, het overhandigen der voorwaarden voor den wapenstilstand 9 November, het aftreden van Keizer Willem 10 November, het uitroepen der duit- sche Republiek er. 11 November, laatste kanonschotWa penstilstand en Zegepraal. Gazetten schrijven dat, bij het huwelijk van prins Humberto met prinses Marie- José, de Lijkwade des Heeren, in Turijn bewaard, zal ten toon gesteld wor den. Deze lijkwade, zoude deze zijn waarin Jozef van Arimathea, na de afne ming van het kruis, het Lichaam Christi inwikkelde, vóór Het ten grave te dra gen. De prentevan O. H. Lichaam is er op zichtbaar en gemakkelijk kan men verkennen het aangezicht, de schouders en de armen. Die reliquie behoort nu toe aan het huis van Savoye die het erfde van de hertogen Visconti, uit Milanen, rond het jaar 1427, ten gevolge des huwelijks van een lid der familie Visconti met een prins van Savoye. Tot aan de Fransche veroveringsoorlogen, einde 18e eeuw, be rustte die Lijkwade te Vercelli, waar men onlangs de oude toren heropgebouwd heeftmet het invallen der Franschen, werd zij verborgen door een kanonnik en later naar Turijn overgebracht. De prin sen van Savoye, beter gekend onder den naam van Koningen van Sardaigne en Piemont, bouwden te Turijn bij hun kas teel eene prachtige kerk om er de kost bare reliquie te bewaren en op zeldzame tijdstippen, dat is alle dertig jaar, wordt zij, eenige weken lang, ter vereering aan de bedevaarders aangeboden. Verschilli- ge andere steden beweren ook in bezit te zijn van de lijkwade des Heeren. Dat paradoxaal feit wordt uitlegbaar, als men aanneemt dat al die lijkwaden, buiten deze van Turyn, namaaksels zijn van de ware en eerbiediglijk bewaard worden, omdat men ze aan de ware raken deed. Anderen nemen aan, dat O. H. Lichaam misschien in verschillige lijkwaden ge wikkeld werd, daar Hij begraven werd door prinsen op prinslijke manier en dat men tot zeven lijkwaden gebruikte, om prinslijke lijken ten grave te dragen. Te Meadi, bij de stad Caïro in Egypte, heeft de heerShunan dezonnewarm- le weten te kapen, om er mede eene pomp in gang te houden, die 8 uren daags werkt en 13 kubieke meters water per minuut boven brengt. Het tuig be- bestaat in waterleidingen, waarop lange spiegels, die automatieks de zon volgen, de zonnestralen weerkaatsen. Het water wordt er zoodanig warm, dat het genoeg zaam stoom voortbrengt, om (met lage pressië) eene pomp in beweging te brengen. De boumerang is een korte stok, hoekvormig geplooid, stevig en zwaar, dien de wilden in Oceanen wegwerpen, met deze eigenaardigheid dat, als hij het doel niet treft, hij wederom op den werper afkomt en aan zijne voeten ten gronde valt. Beproef het volgende. Plaats den top van uwen wijsvinger juist boven op een billiard-bal. Schuif hem langs den bal benedenwaarts. De bal isvooruitgestuwd, maar gedurig op zijn eigen draaiende in uwe richting. Als nu de vooruitstuwende kracht ten einde gewfocht is, de bal, die nog steeds draait, komt op u terug ge- loopen. Met de boumerang iets dergelijks: De oceanier, die hem weg werpt, g^eft hem twee bewegingen eene vooruitstu wende en eene, dié hem op zijn zelven draaien doet. Als de boumerang het doel treft, daar valt hij ten gronde indien niet, bij het uitsterven van den vooruit- stuwende kracht, de draaiende beweging brengt hem weder tot bij den wegwerper. -w In een gezelschap van den buiten waar Tone tegenwoordig was, een droog scheerder en fijne gek sprak men over zelfmoord. Die euveldaad is schandig en laf opperde er een en Even veel antwoordde Tone het lossen van winden met klank Maak dat goed schreeuwde men Tone toe, schaterlachen de. En Tone zegde bedaard weg Wie zelfmoord pleegt maakt een EINDE aan zijn LEVEN, en de andere... de andere, maakt leven aan zijn einde pere Jerome en Lapere Ernest, allen van Wervick, worden vervolgd voor weder- zijdsche slagen. De eerste en 3* bekomen elk 26 fr. of 8 dagen, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Lapere Jerome, die reeds veroordeeld was geweest voor slagen aan Decadt, bekomt 30 fr. of 10 dagen, zon der voorwaarde. Moerman Camiel van Yper, voor poging tot diefstal, wordt tot 100 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld. Mortier Cyriel van West-Vleteren, die zich. bij een gebuur een paar hand schoenen toegeëigend en deze nadien had teruggegeven, bekomt 100 fr. boete of 1 maand. Oovaere Robert van Kortrijk wordt vervolgd om slagen toegebracht te heb ben, die werkonbekwaamheid voor gevolg hadden. Oovaere wordt, met aanneming van verzachtende omstandigheden,tot 50 fr. hpete of 15 dagen gevang veroordeeld voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Het slachtoffer dat zich als burgerlijke partij had aangesteld en eene totale som van 2.165 fr. als schadevergoeding vroeg, be komt 500 fr. Sedeyn Jules en zijne vrouw Masse lus Mathilde, die over korten tijd zooals wij het gemeld hebben, gedurende den nacht gansch hun gebuurte in rep en roer gebracht hebben, verschenen voor de rechtbank, die ieder hunner tot 20 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld heeft. De genaamde Huyghe, autovoerder die oorzaak geweest was van een on geval dat de dood van Cossey voor gevolg had, was voor dit feit door de boetstraffelijke rechtbank van Yper veroordeeld geweest. Huvghe ging te gen dit vonnis in beroep.. De zaak werd nu door het beroepshof van Gent op geroepen die eenvoudig het eerste von nis bekrachtigd heeft. Naegels Louis van Brussel en Aga- che van Toerkonje worden door bet ministerie van finantien vervolgd om een aantal pneus en binnenbanden, in Belgie gesmokkeld te hebben (om streeks 2.500 stuks). Prevost, ook van Toerkonje, wordt vervolgd om de ge smokkelde waar in Belgie vervoerd te hebben. Na verhoor van een paar getuigen vraagt het openbaar minis terie de veroordeeling der twee eerste betichten, doch verklaart van alle ver volg tegen Prevost af te zien om reden dat de douaniers geen bewijs ten zij nen laste afgelegd hebben. De recht bank veroordeelt daarop Naegels en Agache elk tot 8 maal 4 maanden ge vang, tot het betalen van 10 maal de gesmokkelde rechten beloopende tot 138.418 fr., tot de verbeurde verkla ring der gesmokkelde waar of tot het betalen der weerde ervan zijnde eene som van 55.899 fr., alsook tot de kosten van de vervoermiddelen zijnde 3.000 fr. In geval van niet betaling der boe ten tot eene subsidiaire gevangenis van 2 maanden. Daarbij moeten zij de kosten van het geding betalen. Wat aangaat Prevost de vraag tegen hem door het ministerie van finantien in gediend, enkel op eene veronderstel ling berustende, wordt afgewezen en Prevost wordt vrijgesproken. BANK BEURS WISSEL VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 PROGRAMMA Nr 38 254. De Hoofdsteden: Londen, de wereldstad; 226. InsectenleerDe stof- j vleugeligen 241. Belgisch Congo: Een 1 Belg.-Congoleesche nijverheid (Ein- 1 de)Poos: 5 minuten; 266. Kolonisa tie: Het Sionisme in Palestina (-3 dee- len) le deel; 215. Wetenschappen: De draadlooze250. Volkenkunde: Het leven op de Samoa-eilanden (Einde) 293. Ontspanning: Een nieuwe brand stof: de gerstesuiker (Bew. teek.)* William Richardson, een engelsch- man te Kemmel verblijvend, die in het gezicht van zijn gebuur gebokst had, wordt tot 26 fr. boete of 8 dagen veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Depoorter Aiidoor van Moorslede, die met den scherpen kant van een sleu tel, zijn gebuur slagen toegebracht had die onbekwaamheid tot werken voor ge volg had, wordt op aanvraag van het openbaar ministerie, die eene strenge toepassing der wet gevraagd had, tot 15 dagen gevang en 26 fr. of 8 dagen ver oordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Het slachtoffer dat zich als burger lijke partij aangesteld had en 1246 fr. als schadevergoeding vroeg, bekomt 600 fr. en Depoorter moet de kosten der aanstel ling betalen. Decadt Arthur en zijne geburen La- De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 10 November 1929. Zooals naar gewoonte is het Feest van Allerheiligen op godvruchtige wijze ge vierd geweest te Yper. In al de kerken hebben een groot getal personen tot de H. Tafel genaderd. De kerkelijke diensten werden door veel geloovigen bijgewopnd. Om 11 uur werd er een stoet gevormd door de verschillige maatschappijen der stad, vergezeld door de Burgelijke Over heden, die zich naar het kerkhof be«f om hulde te bfengen-aan de Bëlgistfïé soldaten en die der Bondgenooten, ge sneuveld op 't veld van eer. Den De Profundi's werd gezongen door E. H. Deken Vermaut, omringd van van zijn Geestelijkheid, die naderhand de Graven gezegend heeft. De plechtigheid werd geëindigd met de uitvoering der «Brabangonne» Mar seillaise God save the king Na den val van Napoleon en om aan de zegepraal der bondgenooten te herinneren werden twee gedenksteenen ingemetseld, waarvaneen ooven aan de Meenenpoort en een ander bovenaan de Tempelpoort, (cfr la Belgique militaire door Vereecke). Zij droegen voor opschrift: Subverso Na- poleonte enz. om de inwoners van Yper en omliggende konde te doen dat zij nu onder het wijs bestuur van Willem, Ko ningder Nederlanden, in peis en vrede zouden leven. Bij het afbreken dezer stadspoorten werd een dier steenen weg gehaald door het toedoen van den heer Decock eigenaar van den molen te Renin- ghelst, en alonder aan de waterpomp aangebracht. De tweede steen werd over gevoerd naar de westkoerd r Lakenhalle, waarde Yperlingen hem wisten liggen! Na den wereldoorlog van 1914, was hij zoek geraakt en op aanvraag van den H. G. Lernould, onze bouwkundige naar ge zocht, doch vruchteloos. Nu, bij toeval, komt den heer Daniel Declercq, veearts! onze stadsgenoot, bovengenaamde steen weder te vinden in den gang van Sint Maartensklooster, welke m n nu aan het herstellen-is. De steen zal eensdaags over gebracht worden naar het stedelijk mi - seum a'.waar hij onze nieuwe begonnen verzameling zal komen verrijken. tot hem kwamen en zich bij zijn werk aansloten zoodat hij te recht mocht zeg gen dat La Belgique Prévoyante eene vaderlandsche maatschappij is, waar Vla mingen en walen zich onder eene en de zelfde vlag scharen. M. Ramoisy toonde ook aan hoe zijne maatschappij de beste vruchten afwerpt op sociaal gebied zij leert sparen en be heert de toevertrouwde penningen harer leden als een goede huisvader, om hun op 35, 45 of 55 jarigen ouderdom eene kvensrente in verhouding hunner storting te bezorgen. Eene volkomen zekerheid waarborgt Het ontwerp er van werd, vóór zeven jaar, goedgekeurd door de Comjnisie van kunstgebouwen en aan wat nu geleverd werd, heeft men een jaar en half ge wrocht. 't Is echt kerkwerk van grootte en van uitvoering. Het Nationaal Verbond van oorlogsin- valieden, afdeeüng Yper, heeft de eer de bevolking kenbaar te maken dat op 11 November a. s. verjaardag van den wa penstilstand, om 19 ure in St Pieterskerk de gestorte gelden door hunne beleggingeene solenneele mis zal gezongen worden Pectoral Dupuis. Van af de eerste dosis gevoelt de zieke verlich ting; de hardnekkige hoest bedaart; de brand in de keel verdwiint; de flui men komen los en worden gemakke lijk uitgespuwd. Te verkrijgen in alle Apotheken. Gepredikt door E. P. Rutten S. J. in St Niklaaskerk op Zondag 17 November om 4 1/2 uur. Na het sermoen zal er een omhaling gedaan worden ten voordeel van het Werk. De personen in belet zijnde en die het sermoen niet kunnen bijwonen mogen hunne gift aan de Voorzitster opsturen, Mejuffer Donck, Meenenstraat, 47, Yper. In St PIETERS: Op Zondag 10 November, ten 8 1/2 uqr, gezongene mis ter eere der vief gekroonden, ter intentië der bouwwerklieden. 10 uur, gezongene mis voor de gesneu velde oud-strijders, van wegens V. O. S. en B. V. O. S. 10 uur, mis, gevraagd door den bond der oorlogsverminkten, voor hunne over ledene strijdmakkers. in hypothecaire leeningen van lc rang, in immobilaire goederen en nijverheidson dernemingen, welke eene goudwaarde daarstellen. De gevierde spreker maande terloops zijne toehoorders aan tot voorzichtigheid in zake beursspeculaties. Bij't eindigen spoort hij de leden aan om hunnen Voorzitter M. Vandromme en de correspondenten M.M. Gaimant, Spot been en Decoster te steunen in hunne propaganda om, in Yper, naar 't voor beeld van Poperinghe, waar reeds talrijke renteniers bestaan de Bel gique Prévoyante te doen groeien en bloeien ten nutte van alle vooruitziende Yperlingen. Een storm van toejuichingen begroette den taJentvollen redenaar, die door zijne keurige taal de aandacht der toehoorders had weten te boeien. M. Vandenbroucke, provinciaal be stuurder, handelde in't Vlaamsch inzon derheid over de waarborgen welke La Belgique Prévoyante opleverteeoer- zijds door haar bestuur, anderzijds door .hare geldplaatsingen. Benevens den verantwoordelijken be heerraad met zijn college van commissa rissen, bestaat een raadgevend comiteit van bevoegde mannen voor het onder- zoek der ontworpen geldplaatsingen en ook nog eene commissie van toezicht, ieder jaar benoemd tusschen de vooruit zienden zelf. I De kapitalen worden omgezet in staats fondsen, in hypothecaire leeningen, in aankoop van landbouwdomeinen, 't voornaamste, dit van Elisabethville, op 40 Km. van Parijs, heeft eene uitge-i strektheid van 400 Ha. met kasteel, hof-' De WAARBORG eener PELS vindt stede, stokerij, nieuwgebouwde stad en ge «iet alleen in de goede faam eener kerk (de film van Elisabethville werdfirma maar vooral in de vakkennis verleden winter te Yper afgerold). j der verkoopers, en de doelmat|1ge.m°- De Belgique Prévoyantebezit de J Ui'~ 1 vermaarde bronnen van Chevron (het fijn ter nagedachtenis der overledene makkers sedert den oorlog De maatschappijen van oudstrijders zijn in 't bijzonder uitgenoodigd met hun vaandel. Namens het N. V. I. Afdeeüng Yper. De Schrijver, De Voorzitter, Oscar Molein. Isai Gruwez. Een uitgelezen publiek was Zondag 11. in het Chr. Volkshuis vergaderd tot slot der Missietentoonstelling ten voordeele der Witte Paters van Afrika Eerw. Pater L. Viaene was aan het woord en gaf zeer belangrijke en zielroe rende mededeelingen over onzen Belgi schen Congo, terwijl de missiefilm afge rold werd. Prachtige zichten en leerrijke tafereelen weergaven ons een juist gedacht over de zeden onzer Afrikaansche broeders en over de zelfopoffering der verdienstelijke Pa ters, Broeders en Zusters die als missio narissen het rijk Gods uitbreiden en de eersten in Congo beantwoord hebben aan den dringenden oproep van den grooten Franschen Bisschop Kardinaal Lavigerie en van onzen genialen Koning Leopold II, voor de afschaffing van den wreeden slavenhandel en de beschaving dezer wilde en ongelukkige volkeren. Met aandoening dachten wij op dit oogenbük aan al onze Ypersche missiona rissen, levendenen dooden. Herteüjk proficiat en tot wederziens. natuur gaswater is te verkrijgen -< Aux Trois Suisses», depothouder Henri Knoc- Dinsdag, 12 November, begint kaert, Frenchlaan) het bezit ook de de jaarlijksche noveen ter eere van den H. Livinus, in de Kapel der Zwarte Zusters. Alle dage, den Zondag uitgenomen, mis ten 6 en ten 7 uur. Alle dage, lof ten 5 uur. Den eersten dag, solemneele Hoogmis ten 9 uur. j J Woensdag laatst ontmoette de Katho lieke Kring in zijnen tra,De Bascule. Beide maatschappijen speelden met hun gewoon peleton en hadden hun ge wone leiders. i TVadenop als scheidsrechters de HH. Noyez en Derez. D. confituur fabriek van Leuze125 Ha. bouwgrond nabij Genck in de koolmijn streek der Kempen groepen hiiizen te Verviers en in Henegouwen uitgestrekte bouwgronden aan het strand te Chatelail- lon (Frankrijk) enz. De vergadering werd in de beste stem ming geheven kort na 12 uur. Toen gingen de Ypersche Vooruitzien- den met M. Ramoisy aan 't hoofd naar het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden en lieten er zich photographeergn waarna M. Ramoisy "Ben prachtige bloemtuil neerlegde ter herinnering aan de dierbare afgestorvenen. VOORUITZIENER. Zekere D..., Franschman, tegen wien De eerste en derde partij werden ge- een uitdrijvingsbevel uitgevaardigd werd, was in eene herberg op de Groote Markt wonnen door de bezoekers met 10-8 en 10-4 punten de Katholieke Kring haalde de tweede met 10-6. De Bascule wint dus het puntje voor den beker. Kostelijk puntje voor hen. Maar hoe heeft de Bascule toch den Katholieken Kring kunnen kloppen op eigen veld De Cerclemannen gaven bij verre niet wat ze kunnen en dlarbij..... weinig dat mêe sloeg. De toeschouwers waren zeer talrijk op gekomen een bewijs dat men van langs om meer belang stelt in de matchen. Over de 80 man in de tra. Woensdag eerstkomende speelt de Coöperatieve in de Statie. De Coo zal 't hard hebben maargaat er met moed naartoe. binnengegaan. Door binnenkomende poücieagenten herkend, werd hij aange houden en naar het policiebureel mede gedaan om 's anderendaags aan de rijks wacht van zijn land overgeleverd te wor den raw/ /rara/ derne inrichting hunner werkhuizen. FL. VANDEVOORDE Boterstraat, Yper. (Lid van 't Belg. Synd. der Pelsfabrikanten) Expert - :-: - Fourreur Voert rechtstreeks de uitheemsche vellen in. Bewerkt ze in eigen werk huizen; levert de grootste waarborg. BestuurLionel BLOMME. Bestuurder der Stedelijke Muziekschool. van den Algemeen klassement na den 4" match Gespeeld Gewonnen Bascule Katholieke Kring Coöperatieve Statie Posfje 2 2 1 1 2 1 1 0 0 Een die er was. gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. Zondag laatst E. Pater Viaene, der kloosterlingen van O. L. Vrouw van Afri ka, heeft er, ten 6 uur, zijnen missiefilm afgerold, voor een zeer talrijk publiek. Iedereen was over-te-vreden. De aanstellingsvergadering dier afdee üng van La Belgique Prévoyante is opperbest gelukt op 3 November laatst leden. Te 11 uur, opende M. Achille Van dromme, voorzitter, deze vergadering in het lokaal Au Trois Suisses In korte, welgepaste.i^oprden verwel komde hij derf Heër Ramoisy1, stichter en ziel van La Belgique Prévoyante be dankte de aanwezige vooruitzieners en toehoorders, gaf nuttige beschouwingen over deze vrije mutualiteit en drukte om te eindigen den wensch uit, dat ieder üd, nog dees jaar, een nieuw lid mocht aan brengen, om met nieuwjaar 't honderdste üd te mogen inschrijven. M naar, ln een prachtige en sierlijke taal, bracht vraagt. hij eene bijzondere hulde aan M. Achille Vandromme, die sedert tien jaar de Bel gique Prévoyante rond hem leert ken nen en waardeeren en die nu nog zoo bereidwillig het voorzitterschap der Ypersche Vooruitzienden wil waarne men. M.Ramoisy verontschuldigde zich, om dat hij, geboren waal, de schoone vlaam- sche taal niet machtig is, hetgeen toch niei belet dat tienduizenden Vlamingen Het Bestuur der Harmonie Ypriana heeft besloten dien heugelijken dag op plechtige wijze te vieren. Het noodigt al de maatschappijen met vaandels, vlaggen en kartels uit aan die betooging deel te nemen. j Te 18 uur, Vergadering op de Groote Markt, rechtover het Stadhuis, j Onmiddellijk daarna, vertrek langs de Meenenpoort, Standbeeld der Ypersche .Gesneuvelden, Vanden Peereboomplaats, 'Boesinghe-, Surmont- en Dixmudestra- ten, Groote Markt, Hond-, Bukker-, Pa- teel-, Rijssel-, Casselstraten, Kieken-, markt, Seminarie-, Mond- en Boterstra- ten, Groote Markt. De Maatschappijen plaatsen zich ach ter de Harmonie Ypriana in de volg orde die ze verkiezen. j i. Praktische wenken over bloemen- Van daar trekt de stoet naar het British teelt, versierd met 190 figuren, menigvul- Gedenkteeken der Meenenpoort waar de dige geteekende tuinplannen en met bui- Harmonie Ypriana volgende stukken tentekstplaten opgeluisterd, door Hendrik uitvoert: Ickx. 1° Het God save te King j 2. Praktische voordrachten over ge- 2" La Mort d'Ase (E. Grieg). wone en vervroegde Groententeelt, opge- n» i,i,rno„„„ .J steld volgens het onlangs verschenen The i L pnct brandweer blazen staatsprogramma, versierd met 170 figu- i ne Last rost ren en ,ate|li dQor Hendrjk ,ckx Vervolgens gaat de stoet naar het Ge-i q n., denkteeken der Ypersche Gesneuvelden den vriendelijk verzocht die Mis bij te wonen DINSDAG 26 NOVEMBER 1929. In de feestzaal Oud Yper om 20 uur Muziekfeest met kostelooze Tombola voor de Damen. De Eereleden, die verlangen een prijs te geven, mogen hem zenden naar den Voorzitter die de geschenken in dank zal aanveerden. DINSDAG 17 DECEMBER 1929. In de Feestzaal Oud Yper om 20 u. Groot Kunstconcert. (Later volledig prol gramma). Het Bestuur. Zaterdag namiddag waren eenige be dronken jongelingen van Zonnebeke in eene herberg op het plein gegaan en eischten drank. Daar ze het gevraagde geweigerd waren begonnen ze twist te zoeken en dreigden heel de herberg kort en klein te slaan. Dadelijk werd er ge telefoneerd naar het policiebureel dat spoedig agenten ter plaats zond die de dwaze jongelingen tot bezinning brach ten. Tweeervan werden in hechtenis ge nomen en naar den amigo geleid waar ze den nacht overbrengen mochten. Proces verbaal werd tegen hen opgemaakt. De maatschappij i, De vrije Fol ders van de Statie vierde Zondag laatst feest. Ter gelegenheid van de inschrijving van het 100 lid had zij besloten zich een vaandel aan te schaffen en bij de inhuldi ging ervan een schoon feest op touw te zetten. Rond 1 1/2 u. vertrok een stoet be staande uit de leden der feestvierende maatschappij en eene afvaardiging van al de andere boldersmaatschappijen der Stad, muziek aan 't hoofd, van uit het lokaal naar het huis van den Heer Hector Vermeulen, Eere Voorzitter van de Vrije Bolders Na schoone gelegenheidsaan spraak overhandigde de Heer Vermeulen het nieuwe vaandel aan de maatschappij die feestte. De Heer Vierstraete J. Voor zitter, in naam zijner bolders, dankte in korte en welgepaste woorden. Als blijven de gedachtenis van dien heugelijken dag, werd het portret genomen van den mach tigen groep die aan den stoet deelnam. Beurtelings werd vervolgens bezoek ge bracht aan de verschillende maatschap pijen van Stad, en 't was rond 6 u. toen de stoet, die door het gestadig bijtreden van makkers, nog ferm aangegroeid was terug in het lokaal aankwam. De Heer Eere Voorzitter, die gansch de ronde meêmaakte, dankte de deelnemen de maatschappijen en wees op den geest van verbroedering die al de bolders moet beheerschen. Een laatste woord van den Heer Vier straete die verzekerde dat de deelnemen de maatschappijen ook immer op de bij treding zijner maatschappij mogen reke nen als 't past, en het feest eindigde in de beste stemming. Ik wensch hier de Statie van herten proficiat cn met hun welgelukt feest en met hunne niëtiwe banier, 't Is om er ja- loersch van te zijn. Het vaandel eenvou dig en schoon werd vervaardigd door de Eerweerde Zusters Lamotten hier ter stede. Zij halen eere van hun werk. Een die er was. Het plaatselijk Comiteit van Yper heeft de eer aan de bevolking van Yper en om streken kenbaar te maken, dat leergangen voor ziekendieners en helpers bij de open bare gezondheid te Yper,onvergeld,"ul en gegeven worden voor personen minstens achtien jaren oud. Voor de inschrijving zich wenden bij de schrijfster Juffer Bossaert Mondstraat nr 30, tot 10 November. Ypriana volgende waar de Harmonie stukken uitvoert 1° De Brabangonne 2" La Mort d'Ase (E. Grieg). De klaroenen der brandweer blazen Taptoe Ten slotte Optocht door de stad uitvoering, op de Groote Markt, door de Harmonie Ypriana van het God save the King de Marseillaise de en en Maandag laatst ontving de Ware Bloem tros een twaalftal vrienden van Pope ringhe om een partijtje te bollen in hare tra. De derde partij kon niet uitgespeeld worden, daar het uur van scheidén daar was, doch volgens akkoord zou de p(oeg die in de laaste partij, om 9 uur, meestj -M.v„ punten aanteekende, winner zijn. De Po- Brabangonne als blijk van erken- peringhenaars hadden 6 tegen 5 en won- j lelijkheid tegenover de Engelschen, Fran- nen dus den m^tch. Herteüjkproliciat i ?ct1en Belgen die als Helden zijn ge- vrienden, we zullen dat trachten gelijk te?neuy5\ voor de verdediging van onzen stellen in uwe tra.Fijne bolders die Pope-jt,evolkm8- ringhenaars maarzonder Mr Cappcen I Het Bestuur der Harmonie Ypriana en ze waren toch verloren j rekent op de medewerking van gansch de Een die meê deed. geboortegrond. Zaterdag aanstaande 9 November, maandeüjksche prijsspeling voor de leden der Boldersmaatschappij. Allen om 6 uur Voor het Bestuur schroeflijn, opstellen over plastische kunst en over Literaire kunst, in 2 deelen, door Karei Van de Woestyne. 4- Karei Van de Woestyne, met por tretten, door Joris Jieckhout. 5. De centrale verwarming, hand boek voor architecten en bezitters van centrale verwarmingsinstallatiën, niettee- keningen, door J. Blansjaar. 6. Automobielen, (inrichting, behan deling, onderhoud), met printen, door Gerlof Kalma. 7. De nieuwe richting, door Frans Leytens (Gift Hoogeschooluitbreiding)- 8. Constructies in hout. (Algemeene technische Bibliotheek), metteekeningeiU a) houtconstructies b) balklagen en vloe ren), door Alph. Dirkse. 9- De electriciteit en hare landelijk [toepassingen, met kaart en platen, doof j Ing. J. Vanneste (Uitgave van de Provin ciale Commissie tot verfraaiing van het Landelijk Leven I Vlaanderen). der provincie West- Ramoisy, fijn en welsprekend rede- stipt op post. De prijzen zijn gejond door De Eere-Vnnr?ittpr a n^n^i, I „en kwam daarna aan de beurt. den nieuwen Koningals 'tentwie n Vnnrrittor a n "^ermeulen. 10. Uit het huishouden der mu Het eerste deel der houten omsluiting van het choor werd er deze week ge plaatst. Bijzon 'er wel gelukt snijwerk. Ranken van wijngaard, kastanje, klimop de De Voorzitter, Aimé Gruwez. De Onder-Voorzitter, Arth. Weckesser De Schrijver, Raymond Cardinael. ZONDAG 24 NOVEMBER 1929 In St Pieterskerk om met printen, 2 deelen, door Leo Senden, pr. 11. Van zoete moeders en wijze kin-> ders (gedichten). 12. Het leven in de zoetwaterwerel door E. H. Vinckx (Gift Hoogeschoolun* breiding). 13. O. L. Vrouw van Thuyne, 10 uur Mis ter nesse der stad Yper (gift van den sennj en takken, versieren de staanders en nagedachtenis d*r VnT,ö„ü" .U.UI !vlls Ier ranken passiebloemen, rozen en eikenge- gesneuveld voor het VaH ^C ^UZ en' V n o blade, tede Iriezen. 6 - dom Jules CorniH«J de, algesto,venen wo,. (git! van den schTljve,).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2