I /M W I sM? ICréditAnversois Thomas A. Edison a SItiff Ypersche Kroniek. Rechterlijke Kroniek ALLERLEI Zonda^t'ust. Kerkelijk Nieuws Bolspel. - Matchen voor den Beker. Konijnen- en Hoenderliefiiebbersbond Harmonie Ypriana - Se Cecilia 1929 Goed nieuws voor ons Museum. N. V. Dixmudestraat, 18, YPER Wetenswaardigheden. CAISSE COMMERCIAL! - - DE ROULERS - - 13, Hondstraat, 13 DIENST SPAARKAS Watervliegtuig te Oostenij Dienstjaar 1930. Telling der Paarden, Muildieren, Paarden- en Autovoertuigen. Nationale Bank van Belgie. Hel Eucharistisch Kongres, De Kolen-Crisis laars en het fransch Keizerrijk, England in 1815 had overgroote schulden, even als nu na den wereldoorlog. Maar in de XIX eeuw, hielp England zich recht, leefde en ging vooruit, dank aan de op komende stoomtuigen en aan zijne kool mijnen... en nu heeft het geen andere nieuwigheid uit te voeren dan het socia lisme Gedurende den oorlog leverde ons de duitsch prachtig wit meel, waarmede men besteed aan boeken en proefnemingen in diezelfde goederenwagen, wat eens brand in den trein veroorzaakte, Hij werd met zijn geheele rommeltje uit den trein ge smeten, maar het was hem toch dienstig, want hij wist het zoontje van den station chef Mackenzie van onder een trein te redden. De vader was hem dankbaar, hij hield van den jongen Tom. Mackenzie leerde hem het telegrafeeren en den om gang met de instrumenten. Thans kwam bij den zestienjarigen het genie tot uiting. In zijn practijk als telegrafist kwamen niets anders maken kon, dan aardach-jde eerste gepatenteerde uitvindingen: tig brood, noch aantrekkiglijk, noch een stern-machine en een koersentikker, smaakvol. Dat meel bevatte geen scha delijke bestanddeelen, maar onder ander was er strooi ingemalen. Herr Professor Bergius is er in gelukt, beweert hij, hout gewas te veranderen in voedsel en een kilo brandhout, alzoo vervormd, geeft even veel voedsel of een kilo haver Wij zijn nog drie maanden van den eer ten AprilIs het niet wat vroeg voor zulke aankondigingen Spanje, d. i. de regeering van dit land, heeft te Rome laten geworden een schotel in oud zilver, echt meesterstuk van drijf kunst, verbeeldend de Sabienen, om als geschenk aangeboden te worden aan zijne Heiligheid, ter gelegenheid van zijn Priester-Jubileum. Veel van die geschenken, die de Pau zen bij uitzonderlijke omstandigheden van Regeeringen en Staatshoofden ont vangen, zijn ten toon gesteld, hier en daar, in de groote boekenzaal, Deze bi- bliotheeh is een eindelooze breede gang, met beschilderd gewelf. Langs de muren zijn de kassen aangebracht waarin de boeken opgesloten zijn, en, op verschilli- ge plaatsen, is die gang een beuk van vierkantige zalen, waarvan het ge welf door veel kolonnen ondersteund is. Als men zegt dat de Paus verhoor ver leent, niet in zijne private bibliotheek, maar in de boekenzaal, 't is ineen van die vierkantige zalen. In Italië is eene wet uitgevorderd, verbiedende het bestellen van gelijk welk dagblad, van den Zondag morgen, tot den Maandagmiddag. ln de Var (Frankrijk), op 8 Mei, een jonge snotter, Richard Corbet, die be weerde hartstochtigiijk zijne moeder te beminnen, schoot deze laatste dood, gedurende haren slaap, omdat zij aange tast was van eene ongeneesbare ziekte en om haar verder lijden te sparen. De jury van het assizenhof heeft hem vrij gespro ken Vergelijk dit met wat vóór eenige jaren gebeurde in England. Een schip had schipbreuk geleden. Twee matrozen en een kajuitjongen bevonden zich op een vlot. Drie lichamen er op was te veef en er was gevaar dat alle drie zouden ver drinken. Daar de kajuitjongen stervende was. de matrozen, om hun leven beter te kunnen redden, stooten dien zieltogende in 't water. Dat was een moord, werd al- zoo beoordeeld en beiden werden te dier oorzake tot den dood verwezen Een menschen-leven behoort God toe en niemand mag noch liet leven van an deren, noch het zijne benemen of ver korten. Wat gaan heelmeesters nog aan durven Een geneesheer van 't hospitaal van Eberwald, (Duitschland) opende een zijner aders nevens den elleboog en stak er een fijn caoutchouc-buisje in, 65 cen temeters lang voorzichtig boorde hij het verder in den ader, tot dat het in het herte uitkwam. Zonder ongemak te ge voelen, ging hij dan van de operatie-zaal naar deze der X stralen, om zich te radio- grapheeren zooals nu overal wordt gebruikt bij het overseinen van de koersen der aandeelen Nog vele andere uitvindingen brachten hem in het veld waar hij zijn moest, dat van de eleclrische uitvindingen. In New- York werd hij eerst directeur van een fabriek van telegrafie-toestéllen en daarna deelgenoot in de firma Poce, Edison en C°. De eene uitvinding vo.gde snel op de andere, voornamelijk in telegrafie-toe- stellen. Voor M. S. Shoals, den uitvinder van de eerste practische bruikbare type writer, maakte hij een n'euw verbeterd model. Hij verbeterde de automatische telegrafie, ontwikkelde het duplex en quaduplex systeem, vond de mimeograaf uit en de electrische pen. Toen wierp hij zich op de telefonie. Hij bracht in snelle opvolging de eerste koolmicrofoon en de electrimotograaf, waarvan het principe later toegepast werd bij Ge luidsprekende telefonen. In 1877 begon de wereld van Edison te spreken door zijne uitvinding van de phonograaf. Toen richtte Edison zijn geest op de verlichingsproblemen. In 1841 was reeds de eerste stap voor een bruikbare lamp gedaan door den Engelschman De Mo- leyns. Vele anderen hadden dii voorbeeld gevolgd en hun krachten eraan gegeven. Het bleef echter bij laboratorium-proeven, totdat Edison zich er aan gaf om een commercieel bruikbare lamp te vinden. Daarvoor het materiaal te vinden was toen de groote moeilijkheid. Met onuit puttelijk geduld beproefde hij van alles een notitieboekje van dien tijd wijst aan dat hij 1600 proeven met verschillende zware metalen, mineralen en erteen deed. Edison en zijn helper Batchelos werk ten en zwoegden onverpoosd tot einde lijk de eerste gloeilamp gevonden werd opsl October 1879. De lamp bleef door branden onder de oogen van Edison en Batchelos gedurende den geheelen nacht, de geheele dag en nog een stuk van den volgende nacht, 40 uren lang. Na nog verbeteringen te hebben ge vonden en toegepast begon Edison een regelmatige fabricage van gloeilampen, waarmede hij zijn eigen laboratorium en de geheele omgeving verlichtte. De eerste commercieele opdracht voor levering van lampen, was voor een stoomschip, dat een reis maakte van New-York naar Vancouver, waarbij de verlichting intact bleef, en de lampen brandende, gedurende de geheele reis om de kaap Hoorn. Dit is in 't kort de geschiedenis van de kooldraadlamp, en een deel van de levensgeschiedenis van Edison. Wat de electrische verlichting in de vijftig vol gende jaren geworden is, behoeft niet te worden vehaaldwij weten het, wij zien het en wij begrhpen het. Slechts een oogenblik nadenken over de zegeningen, welke Edison ons daardoor, en door vele van zijn andere uitvindingen, gebracht heeft, doet ons onvoorwaardelijk instem men met de hulde die hem wordt ge bracht. Het is geen Amerikaansche over drijving, die hem den titel heeft doen geven van Weldoener der Menschheid. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 24 November 1929. Op ZONDAG 24 NOVEMBER 1929 In St PIETERS Ten 8 12 uur, Zielmis voor Charles Bertier en Huisvrouw. Ten 10 uur. Mis gevraagd Muziekmaatschappij «Ypriana De WAARBORG eener PELS vindt ge niet alleen in de goede faam eener firma -maar vooral in de vakkennis der verkoopers, en de doelmatige mo derne inrichting hunner werkhuizen. FL. VANDEVOORDE Boterstraat, Yper. (Lid van 't Belg. Synd. der Pelsfabrikanten) Expert - - Fourreur Voert rechtstreeks de uitheemsche vellen in. Bewerkt ze in eigen werk huizen; levert de grootste waarborg. door de Woensdag laatst speelde Het Postje in de Bascule. Laatstgenoemde maatschappij speelde met haar gewoon peleton. In dit van het Postje was de Heer Vandenbosch CL vervangen door Heer Vandoolaeghe. Ge wone spelleiders. Als scheidsrechters de H.H. Moulaert en Vierstraete. De match werd in drie partijen afge speeld. De Bascule won de eerste en derde, telkenmale met 10-7 punten en verloor de tweede mei 3-10 punten. De Kampioenen teekenen dus opnienw het puntje aan voor den beker. Het was 11 uur wanneer de laatste bol gesteken was. De Bolders van de Bascule moeten on der een gelukkig gesternte geboren zijn, Wat een armoedig spel kregen we toch te zien. Zonder het kansrijk toeval van op I het einde der eerste partij vijf bollen in eens te kunnen aanteekenen en ze waren het puntje kwijt. Ik begin te gelooven dat den Woensdag voor hen nen geluksdag is. Nu... nu... die wint die lacht. Woensdag aanstaande speelt de Katho lieke Kring in de Statie. Voor beide maat- Het Engelsch Keizerlijk Oorlogsmu-schappijen nen match van groot belang. 't Is te verwachten dat er vele liefhebbers dien kamp zullen willen zien. De tra zal goed verwarmd zijn. Algemeen klassement na den 6' match lokaalCafé du Miroir Groote Markt te Yper. Op Zondag 24 November 1929, om 3 uur namiddag zeer stipt wordt er in het lokaal een voordracht gegeven door den heer Joseph Hoste, Staatskleinveekundige te Couckelaere over het kweeken en voeden der hoenders. Alle liefhebbers en kweekers van hoen ders worden tot deze belangrijke voor dracht uitgenoodigd. Terzelvertijde zullen alle nieuwe in schrijvingen van nieuwe leden aanveerd worden die geldig zullen zijn voor het dienstjaar 1930. Na de voordracht tombola bestaande uit raskonijnen voor de leden. de Eucharistisch kongres zal ge worden in Mei 1930 in het ampv£? van Carthago. Er zullen vertegen gers zijn uit alle katholieke la-.:, algemeene kommunie der kinder-- 7 werkzaamheden voorafgaan. Li- heeft de Paus het Kongreskor ;c bijzonder gehoor ontvangen. Zondag 24 November, om 10 uur in St Pieterskerk, Mis tot nagedachtenis der Ypersche Muziekanten, gesneuveld voor 't Vaderland. Na de mis optocht door de stad. Om 1 uur feestmaal. Dinsdag 26 dezer, in de zaal Oud Yper, om 8 uur Muziekfeest en koste- looze tombola voor de Damen. De Eereleden die begeeren een prijs te geven voor de tombola worden vriende lijk verzocht deze te zenden naar de Voorzitter die met dank aanveerd. De Eereleden die door misslag hunne uitnoodiging niet in tijds zouden ontvan gen worden vriendelijk verzocht zich te wenden tot de Voorzitter. seum heeft aan ons aanstaande Oorlogs museum gift gedaan van eene wonder- schoone verzameling van groote photos' te YPER genomen gedurende den we reldoorlog 1914-1918, door den Officieelen Engelschen Dienst. M. Raymond OMMESLAGH lid der commissie van het Museum en die zich bijzonderlijk bezig houdt met het ont worpen oorlogsmuseum heeft van den heer Maurice BAGEIN, eene gansche reeks oorlogswapens ontvangen, alsook duitsche helmen en harnassen. In een eerstkomend nummer zullen wij de lijst geven der schenkers voor ons Oorlogsmuseum en nogmaals doen wij oproep tot de Ypersche Bevolking, om helmen, omhulsels, geweeren en mi- trailleusen enz... te ontvangen De Commissie van het Museum heeft verscheidene aankoopen gedaan, nament- lijk twee tafereelen, de Lakenhalle en het Vleeschhuis (Het Museum) verbeeldende, alsook oude prenten van de jaren 1600- 1700 met de Halle, de Hoofdkerk en de Groote Markt. Bascule Statie Katholieke Kring Coöperatieve Postje Gespeeld 3 2 2 2 3 Gewonnen 3 1 1 1 0 Een die er was. Prijskamp en tentoonstelling van Kortrijk Tentoongestelde konijnen door den Bond 32. Bekomen punten 54 Het hoogste getal punten is door onzen Bond bekomen geweest wat den Beker toekent. Prachtige uitslag en ten hoogste aan moedigend voor de leden. Ziehier de uitslag 1Boulleul Maurice met Castorex be komt Eereprijs.2. Duyck Victor met Blauw van Beveren bekomt Eereprijs. 3, Verbeke Maurice met Castorex bekomt T prijs. 4. Riem Georges met Witte van Weenen bekomt L- prijs. 5. Hof- lack Emile met Castorex bekomt 2C prijs. 6. Verbeke Maurice met Witte Rex 2e prijs. 7. Duyck Victor met van Beveren bekomt 2e prijs, 8 Romain met Alaska bekomt 2e prijs. 9. Riem Georges met Angora bekomt 2C prijs. 10. Hoflack Emile met Witte van Dendermonde bekomt 4e prijs. 11. Van- assche Gaston met Witte van Dender- monde bekomt 5C prijs. 12 en 13 Stas. Deloddere met Witte van Weenen be bouw Zeer eervolle meldingen. 14. Masschelein met Alaska bekomt Zeer eervolle melding. 15. Coulembier Os car met Chinchilla bekomt Eervolle mel ding. 16. Verbeke Maurits met Ha- vane bekomt eervolle melding. 17. Coulembier Oscar met Havane bekomt Eervolle melding. Duyck Victor met Dwergkiekens be komt 2e prijs. Het Bestuur. Oe Hoogere Arbeidsraad. De Huisarbeid. De Hoogere ',-J raad heeft Woensdagmorgen, in ha leis der Akademies, eene vergadering houden, onder het voorzitterschap M. Mahaim. Jufvr. Maria Baers gaf lezing van verslag over een voorontwerp tot rej ling van den huisarbeid. Na geweze« hebben op de moeilijkheden, om s ;rr,r huisbedrijven onder een eenvormig, rej ling te bevatten, handelde de versla ster over de bijzondere bedrijven die als der wapenmakers, Kantwerk-, handschoensnijders, stoel vlechter?, h«, snijders, linnenwerksters, pelsenmak en andere, over dewelke Jufvr. Baerse uitgebreid onderzoek heeft ingesteid, het ouderzoek blijkt dat de loonen in bedrijven ontoereikend zijn. De patro< afgevaardigden zijn in princiep if eene loonsregeling, terwijl de arbeid b< re Rl De vader van een meisje, die op trou wen stond zegde aan haren toekomen den Huwgave kan ik haar niet mede geven. maar haar staat te verwachten misschien 10.000 frank of 50.C00, of 100.000 of misschien nog meer. Welk groot verschil in die opgave antwoord de de bruidegom, Kunt ge geen vasten cijfer bepalen Onmogelijk... alles hangt af van het lot dat ze genomen heeft op de loterij. BANK BEURS WISSEL' Het is nu vijftig jaar geleden dat de eerste practische bruikbare electrische gloeilamp tot branden werd gebracht. Geheel Amerika herdenkt dit feit door een glorieuse huldiging aan den grooten uitvinder, Thomas A. Edison. Edison is geboren den 11 Februari van het jaar 1847. Zijn geboorteplaats was de stad Milan in Ohio, maar toen hij 7 jaar oud was verhuisden zijn ouders naar Port Huron in Michigan. Edison was een echte kwajongen doch had een' wonder lijken onderzoekenden geest. Hij volgde slechts een lagere school. In 1859 werd hij krantenjongen op de Grand Trunk Railway. Zijn koopmans geest kwam voor het eerst aan het licht in 1862. In zijn tijd van krantenjongen vermeer derde hij ook zijn inkomsten door in de goederen agen een kleine drukkerij op te richten. Al het verdiende geld werd Cappelier Leon van Wervick, ver volgd voor slagen, wordt met aanneming 'van verzachtende omstandigheden tot 26 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld, voorw. ged. 1 jaar. Coolzaet Cyriel, autovoerder te Re- ninghelst, die slagen toegebracht had aan een persoon, omdat deze gezegd had dat veel ongelukken het snel rijden voor oor zaak hadden,wordt voor dit feit tot 20 fr. boete of 10 dagen veroordeeld. Devoghel H. van Wervik, die slagen toegebracht had aan een der kinders die zich wat luidruchtig voor zijn deur ver maakten, bekomt 15 fr. of 3 dagen, voorw. ged. 1 jaar. De zaak ten laste van De Waeghe- naere van Komen, wordt na verhoor der getuigen, voor pleidooi en uitspraak tot acht dagen verschoven. Quaghebeur Robert van Westoutre, die een zijner geburen met wien hij in oneenigheid leefde, een paar vuistslagen had toegebracht, wordt tot 26 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voorw. ged. 3 jaar, de burgerlijke partij bekomt slechts 50 fr. als schadevergoeding en de kosten harer aanstelling. Noterdaeme Achiel van Woesten.die te Elverdinghe de veldwachter gesmaad en korts daarna een ander persoon gesla gen had, bekomt voor het eerste feit 26 fr. of 8 dagen en voor het tweede feit 30 fr. of 10 dagen, voorw. ged. 5 jaar. Coigne Auguste van Komen, voor smaad aan den veldwachter van Neer- Waasten, 26 fr. boete of 8dagen, voorw ged. 2 jaar. Ververken Leon, aannemer te Wer vik, wordt vervolgd om oorzaak te zijn geweest van ongeval, een wielrijder was in het huiswaarts keeren op een niet ver lichten wagen gebotst welke zich op de velobaan bevond. Het slachtoffer dat zich als burgerlijke partij had aangesteld vroeg schadevergoeding tot een totaal van 76918 fr. beloopende. Doch het slachtoffer had vroeger reeds een ander persoon voor dezelfde zaak betrokken en dan ook reeds evenveel schadevergoeding gevraagd.Deze persoon werd veroordeeld en ging niet in beroep tegen het vonnis hem veroordeelende. De rechtbank zal op Woensdag 27 dezer in deze zaak uit spraak doen. Het Besturend Comiteit van het Stede lijk Museum heeft met volle herkentelijk- heid, eene prachtige collectie oude tel- jooren van maatschappijen ontvangen, bestaande uit 1. Maatschap. De Engelsche Billard (Sans peur) Café du Grand Monar- que, gegeven door Mme Vve Kinoo Vermeulen. 2. Maatschap. De Engelsche Billard (Recht en vrij) Café Tête de Bronze, gegeven door M. R. Ommeslagh. 3. Maatschap. De Concorde (Kegelspel en Kruisboog) Café de Citadelle, ge geven door Mme Vve Kir.oo Vermeu len. 4. Maatschap, van Schieten (Burger wacht) Café Tête de Bronze, gegeven door Mme Vve Kinoo Vermeulen. 5. Maatschap, van kruisboogschotters (Willem Teil) Café Trois Fleurs de Lys, gegeven door Mme Vve Kinoo Vermeulen. 6. Maatschap, van kruisboogschotters (De Ware Kruisboogschotters) Café Prince Royal, lc Model, gegeven door Mme Vve Kinoo Vermeulen. 7. Maatschap, van kruisboogschotters (De Ware Kruisboogschotters) Café Prince Royal, 2e Model, gegeven door Mme Vve Kinoo Vermeulen. Maatschap, van kruisboogschotters (Francs Arbaletriers) Café du Miroir, le Model, gegeven door Mme Vve Kinoo Vermeulen. 9. Maatschap, van kruisboogschotters (Francs Arbaletriers) Café du Miroir, 2C Model, gegeven door Mme Vve Kinoo Vermeulen. 10. Maatschap, van kruisboogschotters (Francs Arbaletriers) Café du Miroir, 4e Model, gegeven door M. F. Ver gracht. 11. Maatschap, van handboogschotters (Willem Teil) Dickebusche steenweg, 3e Model, gegeven door M. J. De- groote. 12. Maatschap, van handboogschotters (Yper Hoekje) Veurnesteenweg, le Model, gegeven door Mme Kinoo. 13. Maatschap, van handboogschotters (Yper Hoekje) Veurnesteenweg, 2l Model, gegeven door M. G. Mas- selus. 14. Maatschap, van handboogschotters (Koninklijke St. Sebastiaan) Espla nade, 2e Model, gegeven door M. R. Ommeslagh. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sonitnen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. afgevaardigden die regeling voorsta; om alle misbruiken te keer te gaan. Deze kwestie zal in bijzondere F- missie nader onderzocht worden. Hei Huwelijk van Prinse Marie-José. Prins Humbe~: Rome. De koninklijke famillie Italië is sedert Zaterdag avond terq Blauw keerd te Rome, waar prins Humbert Leroy reeds sedert eenige dagen verblijft, den Koning en de Koningin bevinden de prinsessen Jeanne en Maria te Ro: De aanwezigheid der Vorsten in de hr> stad prikkelt de nienwsgierigheid var- volk betreffend het huwelijk van Erfprins met prinses Marie-José Belgie. De dagbladen hebben de iaa: dagen nogal veel berichten afgekond,; welke evengauw gelogenstraft wet;: Men verneemt uit goede bron, dat er niets geregeld is aangaande het eert: niaal en de keus der kerk, waar he:- welijkzal ingezegend worden. Voor den dienst der visscherii. Maandag namiddag werd te Ooster een oorspronkelijke proefneminggette die van het hoogste belang is voor nationale vischvangstEen watervli tuig, geloodst door den vlieger Ah met aan boord de marineluitenant Ho# als waarnemer is vertrokken van om in de Noord ee de vischbankem? sporen. De uitsluigen zijn uitstekend: Mgr de Bisschop van Brugge heeft be noemd: tot Pastor te Marialoop (Meulebeke), E. H. Alfons Deleu, pastor te Vormezeele, in vervanging van E. H. Foulon, die zijn ont slag geeft/ Pastor te Moere, E. H. Hector De 200 meter hoogte kan men wel geenv: Gryse, pastor op Les Ballons (Herseeuw), in' vervanging van E. H. Ghyoot, die zijn ont slag geeft. Pastor te Vormezeele, E. H. Wyc- kaert, onderpastor op Onze Lieve Vrouw te Poperinghe. Pastor op Les Ballons, E. H. Callemeyn, onderpastor op St Amand te Roeselare. Bestuurder van de Patroons- en Handels school te Brugge, E. H. Van den Broucke, onderpastor op Onze Lieve Vrouw te Brugge. waarnemen doch men treft groote kudé zeehonden en zeemeeuwen aan, dit aanwezigheid van vischbanken verrad VSsschersbooten werden op die plaat afgestuurd en hebben goede uit bekomen. 15. 16. Maatschap, van (Koninklijke St. nade, 3e .Model, Ommeslagh. Maatschap, van (Koninklijke St. nade, M Model, Ommeslagh. handboogschotters Sebastiaan) Espla- gegeven door M handboogschotters Sebastiaan) Espla- gegeven door M. Leest en verspreidt «HET YPERSCHE VOLK» BERICHT. De Burgemeester der stad Yper heeft de eer U uit te noodigen tot den Te Deum die zal gezongen worden, ter gelegenheid van 's Konings Naamfeest, in St Pieters kerk, den Woensdag 27<n dezer maand, om 11,44 uur "s morgens. Yper, den 18 November 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. M iHktaHBKfrlinE&aiHHBKHIBBCHHI De Burgemeester heeft de eer zijne me deburgers ter kennis te brengen dat de jaarlijksche telling der in de gemeente voorhanden zijnde paarden, muildieren, paarden- en autovoertuigen zal geschie den van 1 tot 20 December aanstaande.1 Alle eigenaars zonder uitzondering, kooplieden, garagehouders en vertegen woordigers van fabrieken inbegrepen, moeten binnen voormelde datums al de hierboven vermelde dieren, al de paar- denvoertuigen en autovoertuigen (zelfs zoodie djeren of voertuigen zich op het grondgebied eener andere gemeente be vinden) bij 't Gemeentebestuur aangeven. Zij moeten buiten hun naam, voornaam en woonplaats, de volgende inlichtingen verschaffen A. Voor paarden en muildieren 1) soort (zadel- of trekdieren) 2) oor sprong (inlansche, Iersche, enz.) 3) ou derdom (geboortejaar) 4) grootte 5) haarkleed en bijzondere kenteekens 6) naam. B. Voor de paar denvoertuigen De soort (eenspan op 2 of 4 wielen, draagvermogen 500 tot 600 Kgr. twee spannen op 4 wielen, draagvermogen 750 tot 1.000 Kgr. twee- of vierspannen op vier wielen, draagvermogen 1.250 tot 1.500 Kgr. twee- of vierspannen op 4 wielen, draagvermogen ten minste 2.000 bijzondere voertuigen). C. Voor de autovoertuigen 1) soort2) fabriekmerk, type en ver mogen in P. K. 3) nummer van motor, nummer van raam, bouwjaar; 4) aantal plaatsen, laadvermogen 5) soort koets werk 6) voor motorfietsen merk, bouw jaar, vermogen in P. K., nummer van motor en kader met of zonder zijwagen. Al de eigenaars krijgen bij de aangifte hiervan een bewijs model 16. Dit bewijs dient door den eigenaar vertoond op elk verzoek van 't personeel der gendarmerie dat, van 20 tot 31 December de gedane aangiften ten huize zal nazien. Eigenaars die valsche of onvolledige aangiften mochten gedaan hebben vallen onder de toepassing der straffen voorzien bij de wet van 12 Mei 1927. Alle wijzingen welke zich in den loop van 't jaar mochten voordoen moeten bin nen de veertien dagen bij het Gemeente bestuur aangegeven worden. Yper, den 18 November 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. STAD YPER Bond der Vlaamsche Katholieke GEMEENTERAADSLEDEN van het arrondissement. De tweede, algemeene vergadering voor 1929 zal gehouden worden op ZONDAG 24 NOVEMBER a. s., te 2 Yi uur namiddag, in het Christen Volkshuis St Jacobsstraat, Yper. DAGORDE: 1. - Welkomgroet door den heer R. Deelercq, schepen van Yper, voor zitter. I 2. - De Wateringen door M. Van der Linden, advokaat te Leuven. 3. - Vaststellen van datum en onder- werp-(en) der eerstkomende verga dering. 4. - Innen der bijdrage voor 1930 (10 fr.) 5. - Allerlei. Bericht. Valsche bankbiljetten. De Nationale Bank van Belgie laat weten dat zij de hand komt te leggen op een tot het paarse type behoorende valsch bank biljet van 100 frank (niet verwarren met het tegenwoordige blauwe type van 100 frank of 20 belgas). t Dit valsch biljet is photographiewerk twee dunne velletjes papier zijn op me kaar geplakt en in 't roetbruin gekleurd het heeft dus de normale paarse toon niet van het echte biljet en bijgevolg zijn ook de nummers, naamstempels en datum bruinachtig in plaats van zwart. 'Het papier is broos het prof'el in wa- termerk van Koning Leopold I van het echte biljet komt in het valsch niet voor om zich dadelijk van den namaak te overtuigen is het voldoende dit laatste naar het licht te houden. De afmetingen "an het valsch biljet zijn merkelijk kleiner dan die van het echte. Het boeknummer van het in beslag genomen biljet is 2113 R 787. 't ls dus gemakkelijk op het eerste zicht het valsch biljet te onderscheiden en naar allen schijn werden er door den namaker maar een zeer gering aantal exemplaren vervaardigd. Bij deze omstandigheid wordt in her innering gebracht dat dat sedert einde 1927, de Nationale Bank geen biljetten van het paarse type meer uitgeeft, daar dit laatste vervangen werd door het blau we van 100 frank of 20 belgas. Brussel, den 15 November 1929. Het zal gehouden worden in hel Am phitheater van Carthago. In een der zalen van hetVatikaan vergaderde Maan dag het wederlandsch komiteit der Eucharistische Kongressen, onder het voorzitterschap van MgrHeylen, bisschop De winter staat aan de deur, regen wind zijn de voorboden geweest, en,i I dien de voorspellingen onzer weerki» gen zich verwezenlijken zullen sr.es: en vorst weldra onze gasten zijn. Ongelukkiglijk, heeft het jaar 19! zich gekenmerkt door eene ongew krisis in de huiskolen, welke dezen»! ter nadeelige gevolgen met zich zou ku nen naslepen. Het is immers een vast; steld feit dat de goede huiskolen zeldzaa en zeer duur zijn. Welke zijn de redens van deze gr» schaarscheid en voortdurenden opsla» de huiskolen Zijn het misschien de ha delaars, die dezen abnormalen toesta: te baat nemen om hunne waren pepert!: te verkoopen? Wij verhaasten ons tea woorden, dat den steen hun niet a geworpen worden. Uit een ernstigori zoek is het gebleken dat de huidige kot prijzen zeer redelijk zijn, rekening: dende van den hoogen inkoopprijs en - verschillende bijkomende onkosten. Om de volgende redens zijn de 9 zeldzaam en duur i 1) De gure winter van verleden f heeft alle stocks, hoe groot ook, versl den. 2) In den loop van het jaar, zij: daguren gestegen, welke nat .urlijk a kostprijs der kolen verhoogde. 3) De opbrengst is mindergewee-'s andere jaren, bij gebrek aan arbeid die dezen zomer werkzaam geweest te Antwerpen of te Luik ter gelegen!"» der tentoonstellingen. 4) Daar het algemeen bekend is ca: Belgische kolen de beste zijn, w1 deze bijzonder gevraagd docrdenvreW de, die met hunne fransche franken.N ne marken of hunne guldenshooge PÉ kunnen betalen. Ziedaar de bijzonderste reders tegenwoordige krisis, welke begon:»'1 met de groote koude van verleden den heelen zomer is blijven voort::'-1 en welke, nu de koude dagen wee: '1 aantocht zijn misschien nog zou k'. verergen. Zedeles De voorzichtigheid is de der van de porceleinewinkel. Do; voorraad in zoohaast eene goede ge A heid zich voordoet wilt gij niet or.A naam verrast worden. Bij het ter pers gaan, vernemen niet tegenstaande de moeilijken toeA'j het huis Monkerhey-Van Neste, AjP, in kolen en bouwstoffen, 13, k Yper, er in geslaagd is verschillij gons goede freinen, braisetten en:r cieten te doen verzenden. Wij rade: j geachte lezers aan hunne vo t: nemen. d S iCUUBJBMi Pectoral Dupui.3. t is de beste r 01P. mPPPP remedie bij het begin van een kwaad- van Namen. Er waren 26 leden aanwe-1140.703 Nr aardige valling of griep; zij doet ?poe dig den brand in de ademhalingsor- Croy en de Sapieha, Belgische, Franscheggijj ganen verdwijnen. - -- Te verkrijgen in alle Apotheken. LEENING DER VERWOESTE GEWÏ" Trekking der leening 5 1»- 20 November Reeks 20.120 Nr 3 en reeks S64.K» v winnen elk 100.000 fr. Reeksen 34.060 Nr 5, 113244 X: 338.802 Nr 1 winnen elk 50.000 fr. Volgende reeksen winnen 19.000 s. 45.685 Nr 5 82.2S1 Nr 5 MftSS» en inaliaanscbe persoonlëkheaen komiteit heeft bepaald dat het Het] 1.088 153.985 Nr 5 la-w v- 184.820 Nr 5 21: 274.890 Nr 2 275.ï8; 358.126 Nr 3 3S93S: aanstaan- keerbai De andere nummers dezer reeks#;-, r aan 550 fr.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2