Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Spoorwegen - Uurtabe! tot 2 Februari 1930 Bu irlspoorwegsn - Uurtabel tot 2 Februari 1930 Onderscheiding. Gemeenteraad. Ypriana. - Ste Ceciliafeest. Kerkelijk Nieuws In Sint Maartens Kathedraal, Rouw bij de Zusters der Sint Albert's feestdag. Christen Werkersverbond. Heilige Familie. Bolspel. -- Matchen voor den Beker. E CAISSE COMMERCIALS - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS Het 9e Gouwfeest Der Katholieke turners van West-Vlaanderen. Verbond der Boerengilden van 't Arrondissement Yper. Tooneelfeest van de K. A. J. STAD YPER. Bond van de Vlaamsche Katholieke Gemeenteraadsleden van het arrondissement. Den 24 November vergaderde de bond in het Christen Volkshuis Sint Jac< 'r sstraat. Yper. Iets over 2 yi u. opent de heer De Clercq. voorzitter, de vergadering en wenscht het dertigtal opgekomen le den welkom. De heer volksvertegen woordiger Brutsaert woont de verga dering bij. De heer adv. Van der Linden uit Leuven krijgt dadelijk het woord om een uiteenzetting te geven van het wettelijk regiem der wateringen. In klare bewoordingen schetste hij dit regiem en wijst op het eigenaardig karakter van deze instelling als open baar bestuur, deelachtig aan het ge zag doch ondergeschikt in voogdij aan Provincie- en Staatsgezag. In aansluiting met deze voordracht geeft de heer secretaris Lommez, ad vocaat en Bestendig Deputatielid. kennis van het jongste provinciaal reglement der provincie West-Ylaan- deren in zake wateringen. Er werd in Juli 1928 door den pro vincieraad besloten toelagen te ver- leenen aan de wateringen die hun re glement zouden wijzigen, in dien zin dat stemrecht zou worden verleend aan de eigenaars van drie hectaren en aan groepeeringen van eigenaars die samen drie hectaren in de watering bezitten. Daarop volgde nog een interessante gedachtenwisseling over de electrifi- catie dér bergstreek Een welgelukte en nuttige vergade ring! De apotheek van M. Snoeck, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 1 December 1929. Bij K. B. van 27 November 1929, is den heer advokaat SOBRY, Burgemeester van Yper, plaatsvervangend rechter aan de Rechtbank van eersten aanleg van Yper, Ridder benoemd in de Kroonorde. Het Ypersche Volk biedt hem zijne oprechteen beste gelukwenschen aan. Zitting van 25 November 1929. VERSLAG Enkel M. Cappoen was afwezig. De Heer Vermeulen, plaatsvervanger van wijlen M. Van Nieuwenhove, legt den gebruikelijken eed af en neemt plaats. De verslagen der 3 laatste zittingen worden goedgekeurd. Op het kerkhof zal de gemeenschappe- lijken grafkelder verbeterd worden en een monument ervan gemaakt. Eene som van 6.731 fr. wordt ten dien einde ervoor gestemd. De Heeren Vermeulen Charles en Leon vragen om het brugje te mogen herstellen over de Dickebuschbeek. Aangenomen. De Openbare Onderstand vraagt open baar 3 loten land te mogen verpachten. Daarover werd een gunstig advies uitge bracht met 8 stemmen tegen 7. Nr 6 en 7 behelzen nog vragen van den Openbare Onderstand om perceelen land, weide en bouwgrond te mogen verkoo- pen. Dat geeft de woordvoerder van de socialisten om den Openbaren Onder stand aan te vallen, wat een vinnige twist te weeg brengtiedereen schreeuwt om te meest. Die 2 punten worden verdaagd met 8 stemmen tegen 7. De pachter van het pachtrecht van Zillebeek vijver vraagt om eene hutte te mogen plaatsen in beton. Wij hoorden eene theoretische les van jagen op wilde ganzen. Na vele voor en tegen, wordt de vraag verworpen. De gemeenteopcentiemen op staatsbe lasting op het inkomen, werd voor 3 jaar vernieuwd. Nu is het 60 per honderd, zooals vroeger. Ook de belasting op de honden. Voor de rijwielen, vonden sommigen dat de velo een stuk alaam was voor den werkman en dat die taks moest afgeschaft worden. Dat bracht volgens den woord voerder van de Socialisten enkel 4.000 fr. op. De schepen van Financies gaf de juiste cijfers op, 12.133 frNiets te doen de belasting, die overal in voege is, wordt hier verworpen. Wij vroegen aan een ge meenteraadslid hoe groot die belasting is voor ieder persoon 4 fr. 00 werd ons geantwoord. De begrooting van onze stedelijke mu ziekschool voorziet eene uitgave van 32.986 fr. als aandeel van stad. Met ver wondering hooren wij dat de staat enkel enkel 2.000 fr. betaald als subsidie en de provincie 6.000 fr. Een krediet werd aangevraagd van 10.000 fr. om een dijkwand van 25 meters lengte te versterken aan den Zillebeek vijver. Een lid vroeg of het niet beter ware, dat werk te geven in aanbesteding. Nu is er niemand verantwoordelijk voor het geleverde werk. Daar het werk zoo spoedig mogelijk dient gedaan te worden, wordt de 10.000 fr. gestemd. De Openbare Onderstand vraagt om in h. Hospitaal en Nazareth de wasscherijen electrisch te doen werken. Daarvoor is eene som voorzien van-100.000 fr. Ook eenzelfde som voor de instelling van de X-stralen in het hospitaal. Een-crediet van 4.000 fr. wordt goed gekeurd voor een gemeenen muur te be talen, palende aan het Kerkhof. Ook een crediet van 1.000 fr. om de zieke werklieden te betalen. De vraag werd gesteld om de afgedankte oude werklieden eene tegemoetkoming te be zorgen. Bij hoogdringenheid wordt eene som van 3.600 fr. gestemd. De invalieden vragen eene toelage van 20.000 fr. om in 1930 een groot feest te Yper in te richten. Op vraag van den Heer Burgemeester wordt die vraag ver schoven naar een toekomende zitting. Het rooiingsplan der Basculestraat wordt zooals ze werd voorgesteld, goed gekeurd. Het 7e fieldartillerie regiment van En geland vraagt om een bronzen memoriaal te mogen plaatsen tegen den muur der Hallen, rechtover het Ypersch monument. Lezing werd gegeven van een protest van 3 heeren van den Openbaren Onder stand, omdat er besloten werd de Wee- zenschool te bouwen op den Poperinghe steenweg. De Heer D'Huvettere vraagt dat er op zou weergekeerd worden en de woord voerder van de Socialisten belooft in de toekomende zitting hierover eene onder vraging te doen. Om 8'/j uur wordt de openbare zitting geheven. Zondag laatst vierde de Harmonie Ypriana haar Ceciliafeest. Om 10 uren werd in St-Pieterskerk eene mis gezongen voor de afgestorven leden. Het muziek gevolgd van den Heer Eere-Voorzitter, Voorzitter en Bestuurleden trok onder het spelen van een opwekkende pas-redoublé kerkwaarts, alwaar reeds vele vrienden en kennissen zich bevonden. Na de mis werd het gebruikelijk toertje in stad gedaan, langs de Straten eene symphatieke menigte. Om 13.30 vergaderde men in het «Hotel Continehtal waar het banket opgediend werd. Onnoodig te zeggen dat iedereen eere deed aan de lekkere spijzen die er opgediend werden, want men weet heel wel dat M. Ev. Baete altijd in state is de moeilijksten te voldoen. Bij het nagerecht herinnerde de heer Voorzitter A. Gruwez in roerende woor den de afgestorvenen van het jaar, na- mentlijk M.M. Angloo, Van Eegroo en Van Nieuwenhove. Daarna wenschte hij de muzikanten hunnen feestdag en had een vriendelijk woord voor den Heer Armand Donck, Eere-Voorzitter, M. A. Weckesser, Commandant Vergracht en het pompierskorps en voor den Heer Bestuurder Blomme. M. Blomme bedankte en beloofde al zijne krachten in te spannen tot groei en bloei van Ypriana. j Dan was het de beurt van M. Armand Donck die hulde bracht aan den iever en dienstvaardigheid van den Heer Voorzit ter Gruwez en dezen door al de muzikan ten luidruchtig deed toejuichen. Daarna antwoordde den Heer Com- [mandant Vergracht in naam van het Pompierskorps. j M. Joseph Seys bedankte de vorige sprekers in naam der muziekanten en M. i Beirnaert sloot de reeks toasten. I De hertelijkste geestdrift heerschte on der de aanwezigen en iedereen vertrok ten uiterste voldaan over de aangename uren in gezellig samenzijn overgebracht. Dit feestje strekt den Heer Voorzitter Gruwez grootelijks tot eere, want, en de Lijn Yper-Kortrijk. Z.N. X Z.N. Yper V. 5.0 5.35 6.35. 9.28 11.04 13.51 15.12 15.34 16.43 17.51 20.07 Kortrijk A. 5.59 6.28 7.30 10.31 12.— 14.49 16.33 17.45 18.46 21.01 Z. N. beteekent trein niet rijdende op Zondagen en wettelijke feestdagen. X Trein rijdende tot Komen en van daar over Waasten naar Armentières. Aansluitingen te Kortrijk voor Brussel, om 6.40 7.43 (Bloktrein) 10.48 12.11 17.23 (Bloktrein) 19.20 Aansluitingen te Kortrijk voor Gent, om 6.34 7.39 (Bloktr.) 10.56 12 .58 15.— 16.54 (BI.) 17.56 ('s Maandags) 20.01 21.57 Aansluitingen te Kortrijk voor Moeskroen om 6.07 7.37 7.47 10.47 14.56 17.23 17.48 19.15 21.06 Lijn Yper-Poperinghe O O Z.N. Z.N. Yper V. 5.54 7.31 9.15 11.— 12.11 14.32 16.02 17.14 18.44 19.— 19.22 20.37 21.18 O beteekent dat die treinen aansluiting geven voor Adinkerke en Veurne. Lijn Yper-Oostende Yper V. 6.9.26 12.17 16.42 (langs Cortemarck naar Rousselare) Yper V. 5.46 9.15 Lijn 12.11 18. Yper-Rousselare 14.57 17.58 19.27 (rijdt tot Cortemarck) 20.57 Yper V. 4.03 (Woensdag niet Lijn Yper-Veurne Vertrek uit Depot) 4.30 (alleen den Woensdag) 8.16 11.15 14.55 19.20 Lijn Yper-Kemmel- Waasten-West-Nieuwkerke Yper V. 7.30 9.40 (Zaterdag alleen tot Kemmel) 11.14.40 18.50 Lijn Yper-Dixmude Yper V. 10.30 16.30 Lijn Yper-Meenen Yper V. 8.24 11.45 14.40 17.05 (vertrek aan de Bascule). Een woord vooraf. t Waarom dat hoekje Gazetten en bladen brengen nieuws van al de hoeken van de wereld. Sterk wapen voor het goedze kunnen het kwaad en de valschheid bestrijden, de waarheid en de godsdiensten verdedi gen, zij onderwijzen en lichten in over financiën en allerhande zaken. Doch dikwijls wordt het kristen fa milieleven vergeten! En nogthans, in de familiën. hoevele schoone zielen nog wier gedachten en gevoelens ver rijzen boven het ge wone en 't stoffelijke van 't leven, en die snakken naar verhevenheid en ver heffing Mogen die ook niet iets hebben dat tot hunne ziele spreekt en hun herte laaft Hoevele goede en vrome moeders, ware toonbeelden van slachtoffering en grootmoedigheid, die geheele da gen verslonden en versluimerd liggen in het gewone werkMogen zij ook geen woord hebben van opbeuring en voldoening En die deftige jongelingen en die zeegbare en eerbare jopge dochter- vol verhevene gevoelens.' schoone droomen en edele strevingen, mogen zij ook niet iets hebben dat hun op wekt of verkwikt? In vele menschen liggen schatten van deugd en goedheid, bronnen van edelmoedigheid en offerveerdigheid. muziekanten weten zulks heel goed, het is wel aan hunnen geliefden Voorzitter, dat zij, ten grooten deele, al wat er voor hun genoegen gedaan wordt, te danken hebben, immers noch moeite noch werk ontziet zich de Heer Gruwez voor alles wat Ypriana aangaat. - In St PIETERS: Op ZONDAG 1 DECEMBER 1929 Ten 8 1/2 uur, gezongene mis voor Charles Buseyne en zoon. Op MAANDAG 2 DECEMBER 1929 Ten 9 uur, gezongene mis ter eere van Sint Eloi. Op VRIJDAG 6 DECEMBER 1929. Eerste der maand, te 7 uur, H. Herte- mis. Op 15 November 1. 1. wierden de be tonwerken voleindigd tot dekking der kuip van Sint Maartenstoren die thans op zestig meters hoogte, majestatisch uit de oorlogspuinen oprijst. Na den winter zal de prachtige spits opgebouwd worden diè St Maartens praaltoren op honderd meters hoogte moet brengen. De binnenwerken zijn volop aan den gang en men bewondert reeds het kunst gewrocht van den nieuwen hoogaltaar waarachter het standbeeld van het Heilig Hart zal prijken als gedenkteeken van de aanstaande toewijding der stad aan Kris- tus-Koning De feestelijkheden van het Jubeljaar 1930 te Yper zullen dus bekroond worden door de zielroerende plechtigheden der wijdingonzer heropgebouwde Kathedraal. I meeste zelfopoffering deze aloude Yper sche instelling, tot geestelijk en stoffelijk welvaren der kinderen haar toevertrouwd door de Commissie van Openbaren on derstand. Den 5 September 1924 werd zij door hare medezusters gekozen tot algemeene Overste van de gemeenschap der H. Fa milie die zij ate een ware moeder bestuurd heeft tot haar overlijden, na eene lang durige en pijnlijke ziekte in het 47e jaar van haar religieuse professie. Veel volk was er den op 27 dezer den plechtigen lijkdienst in de kapel van het klooster gevolgd van de begraving op het stedelijk kerkhof waaraan de talrijke leerlingen van het Ypersch Onderwijsge sticht der H. Familie deelnamen. Hare medezusters en leerlingen lijden een groot verlies in hunne diepbetreurde moeder, en Yper verliest eene hoogst begaafde stadsgenoote. Zij ruste in Vrede bij God Wij bieden aan de diep beproefde ge meenschap onze christene rouwbetuiging' Als gewoonte heeft Yper 's Konings feestdag goed medegevierd op Woensdag 27 dezer. Het plechtig Te Deum wierd gezongen kwart vóór twaalf uur in Sint Pieters Kerk door Z. E. Heer Deken Vermaut omringd der Ypersche geestelijkheid, in tegenwoordigheid der rechterlijke, bur gerlijke en militaire overheden, alsook de Harmonie Ypriana, Pompierkorps, en vaderlandsche strijders, en militaire en burgerlijke Invaliedenbonden en van tal rijke geloovigen. Na de geestelijke plechtigheid wierd eene ontvangst gehouden op het stadhuis en den eerewijn aangeboden door Heer Burgemeester Sobry die in eene kernige hertelijke rede den heildronk voordroeg aan den Koning met de gelukwenschen der stad voor het aanstaande huwelijk van Prinses Marie-José met den Kroon prins van Italië. aan eene klopping op eigen veld. Elk in zijn menagie, zegt het spieekwoord, maar laat me nogtans toe te zeggen dat de vinnige beknibbelingen en tegenstrib-, belingen van een paar statiebolders tegen de kommande, hem geen aarde aan den dijk brengen... ter contrarie. Woensdag naast, 4 December, speelt de Bascule in de Coöperatieve, 'k Ben overtuigd dat de Coo haar dapper zal verdedigen en dat de kampioenen het niet gemakkelijk zullen hebben Aan kijkers' zal het niet ontbreken. Algemeen klassement na den 7n match Gespeeld Gewonnen Bascule 3 3 Katholieke Kring 3 2 Statie 3 1 Coöperatieve 2 1 Postje 3 0 Een die er was. De welbekende TURNERSKRING van WERVICK, afdeeling van het Christen {Werkersverbond, die alhier op 25 Oogst 11. het welgelukt Turnfeest gaf voor Sint Jacobskerk, geeft op ZONDAG 1 DE CEMBER 1929, in de Feestzaal van het Christen Volkshuis, om 5". u. 's avonds, een Lui»teHijk TURNFEEST. PROGRAMMA Optreden der Tur- ners Gezamentlijke oefeningen Waere- 'ghem Oefeningen dubbele brug Vlagoefeningen Levende beelden (Kruisweg). Oefeningen ringen Enkele baar Oefeningen Antwerpen Acrobatie.en clowns Staafstok oefeningen Ma- trozenballet. Een orkest van 't muziek van 't Wer- j kersverbond van Wervick zal het feest {opluisteren. KAARTENVoorbehouden genummerd 4 fr. Niet voorbehouden 2 fr. In 't Christen Volkshuis te bekomen. Op 24 November dezer is in het ge sticht der Heilige Familie te Yper, god vruchtig overleden Zeer Eerwaarde Moe der Marie-Alphonse algemeen overste van de gemeenschap, in de wereld mejuffrouw Marie Duverlie. Geboren te Watou den 6 November 1859, treed zij in ons Ypersch gunstig bekend klooster der H. Familie den 2 Februari 1882 en wierd aldaar geprofest den 24 September 1883. Tot overste be noemd in het meisjesweezengesticht van St Elisabeth onzer stad den 17 Januari 1899 bestuurde zij lange jaren met de De match van Woensdag laatst ge speeld in de Statie tegen den Katholieken Kring, is afgeloopen in 't voordeel der bezoekers. Beide maatschappijen brachten hun gewone mannen in 't gelid en hadden hun gewone leiders. Als scheidsrechters tra den op de H.H. Salomé R. en Deknudt G. De Katholieke Kring won de eerste en derde partij, wederzijds met 10-4 en 10-6 pnnten en verloor de tweede met 3-10 punten. De cerclemannen teekenen dus hel punt aan voor den beker. De Statie had zich zeker niet verwacht diepe bewondering voor het edele, het ware, het rechtveerdige en al wat groot is. Dat al ligt daar te smeuken als vuur onder de asschen. 't Is genoeg dat men het eens oprakelt. Het vuur laait en brandt en verspreidt weldoen de warmte. Wie zal dat herte vinden Wie zal dat smeukende vuur oprakelen? Het familiehoekje wil eenige ge dachten geven, eenige gevoelens! op wekken... eenige- voorbeelden voor leggen Oh, niet langniet zeever achtig. maar eenvoudig en waar Doch dit hoekje zal niet enkel spre ken over dingen die de ziel aangaan, het wil ook handelen over al wat het stoffelijke betreft, over al wat nuttig kan zijn en voórdeelig. Zelfs zal het niet zwichten van erbij te voegen wat aangenaam is en voldoening geeft. - Onderwijzer: Wie was Columbus? Leerling: Een kieken, meester. Onderwijzer (verbaasd) Een kie ken waar hebt ge dat uitgehaald Leerling: Wel meester, men spreekt altijd van het ei van Columbus Die leerling is jong gestorven! Gods Woord. Vele brave menschen hebben de ge legenheid niet. in de Hbogmis tegen woordig te zijn. Daarom voor hun zie- levoedsel en godsdienstgevoelen zullen wij wekelijks het evangelie van den Zondag geven. Trouwens O. H.J.C. zei dat groot woord der wezentlijk- heid: De mensch leeft niet alleen van brood, maar uit alle woord dat uit Gods' mond voortkomt. Lvvangelie van den Eersten Zondag van de Advent: Lucas 21. 25-33. Te dien tijde zei Jezus aan zijn leerlingenEr zullen teekenen zijn aan zon en maan en sterren, en op aarde angst onder de volkeren van ontsteltenis over het gedruis der zee en van de golven, bijzoover dat de menschen verdrogen zullen van vrees en verwachting om rede van 't geen de geheele wereld gaat overkomen want de krachten der hemelen zullen geschokt zijn. En alsdah zullen zij de Zoon des Menschen zien komen in eene wolk met groote macht en heer lijkheid. Als nu deze dingen beginnen te geschieden, ziet dan opperwaarts en heft uwe oogen omhoog, omdat tiwe verlossing nabij is. En Hij zeide tot hen eene gelijkenis: Aanschouwt de vijgeboom en al de boom enwan neer de vruchten uitkomen, dan weet gij dat de Zomer nabij is. Zoo ook gij, als gij deze dingen zult zien geschie den. weet dan dat het Rijk Gods nabij is. Voorwaar, Ik zeg L"dat geslacht zal niet voorbijgaan totdat dit alles geschiedt. Hemel en aarde zullen voor bijgaan. maar mijn woorden zullen niet voorbijgaan. De H. Kerk onderscheidt eene drie voudige komst van Gods Zoon. Ziine eerste komst, leert de H. Bernardus. is in vleesch en in zwakheid: zijne tweede, in den geest en in machtzijne derde, in glorie en in majesteit De eerste komst van Gods Zoon, t. t. z. zijn komst op aarde, was nede rig. zachtmoedig en in de zwakheid des Yleesches dat aannam. Die komst spreekt slechts van er barming. De twee komst, is deze in de zielen der geloovigen, doch op dubbele voor waarde: «dat zij den Heer vreezen, hunne herten bereid houden, hunne liefde heiligen Eccl. 2, 30 en Hem beminnen die alle liefdé-weerdig is». Deze is vol liefde, genadegevend en heiligmakend trouwens, waar de zon de overvloedig geweest is, zal de ge nade overvloedigst worden, opdat zij door gerechtigheid heersche ten eeu wigen leven, door Jezus-Christus Onze Heer. (Ront. 5, 21.) De derde komst is deze van het laatste oordeel. Deze is schrikwek kend. van ontzaggelijke Majesteit Daar moet. voor den Rechtstoel van Christus, alles openbaar gemaakt wor den, opdat eeniegelijk meedrage wat zijn lichaam toekomt, navolgens het geen hij gedaan heeft, 't zij goed. 't zij kwaad.'II Cor. 5. 10. 13, Hondstraat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. ven, met de goedkeuring van Zijne H.>,- weerdigheid den Bisschop van Bre&j eene allerbeste keuze gedaan heeft -Z Eerw. Heer Delanote nieuwen Proost* benoemen als opvolger van Eerw. Storme, dien zeer verdienstelijken P-// wiens te vroegtijdig afsterven wij zC, immer betreuren. Maar, zegt hij. f- f. gelukkig vandaag, onzen nieuwen P/,U in ons midden te mogen huldigen. Een, Heer Delanote is immers geen onbt-;-. de, sedert lang reeds is hij gewaard- en geacht van iedereen om zijnen Pr.tC terijver en het groot belangen dat hij stt in alles wat den Boerenstand aangaat De geachte Ondervoorzitter bes., zijne rede met de volgende woordt- Eerw. Heer Proost wees welkom in e-, midden en gelief de verzekering te a;-. veerden van ons aller genegenheid verkleefdheid moge het de Heer believe; U lange lange jaren, als Proost in - Verbond te behouden De Eerw. Heer Delanote, zie'nicc;- onfroerd door die blijken van diepe gJ negenheid, na eenige woorden van huljy gebracht te hebben aan de nagedachte: van Eerw. Heer Storme, wiens opvolw hij nu is, bedankt de heer Ondervoorzitw voor zijne schoone woorden hem toei:j stuurd hij bedankt den heer Corneij den verdienstelijken Secretaris van't Vel bond, alsook al de leden van 't Best..] voor het gulhartig onthaal dat hij hom:^ genieten, en besluit zijne rede met 3 volgende woorden Ik aanzie het alsr? groote eer benoemd te worden als Pr-.K van uw Verbond met Godshulpeenz; de welwillende medewerking van 'tE:, stuur, zal ik trachten de voetstappen v Eerw. Heer Storme zaliger, na te volge met al te doen wat in mijne macht isoi het geestelijk en zedelijk welzijn van alj leden van 't Verbond te betrachten1» overal, waar ze nog niet bestaan en uy het zijn kan Jeugdafdeelingen in de pla; selijke bonden te doen stichten, want i het opleiden der Jeugd is de toekom; van den Boerenstand gelegen, en ik 5 ook trachten, voor zooveel het mij geg ven is, de stoffelijke belangen van alt leden te behertigen. Een daverend handgeklap volgde, die s'choone rede en 'daarmede Was nieuwe Proost aangesteld. Na de punten der dagorde van naaste vergadering vastgesteld te hebbe en het gebruikelijke gebed gezegd te hei ben, werd de zitting geheven. Nationaal Verbond Wordt op Zaterdag 31 Mei en Zondag 1 Juni 1939 ingericht door de Katholieke Sint Michielsturners van Yper. Wedstrijden - optocht - feestelijkheden. Verleden Zaterdag, 23 November, werd er door het Bestuur van 't Verbond der Boerengilden van 't Arrondissement Yper, eene vergadering gehouden in 't gewoon lokaal Gasthof het Zweerd Groote Markt, Yper. Een enkel punt op de dag orde Welkomgroet aan Eerw. Heer Dela note, Onderpastor te Langemarck. Nieu wen Proost van 't Verbond der Boeren gilden. De heer Karei Bostijn belet zijnde de vergadering bij te wonen, is het de Onder voorzitter, heer Henri Steelandt, van Vlamertinghe, die, na het gebruikelijk gebed, de Zitting opent en in welgepaste woorden, in naam van het Bestuur, den Welkomgroet aan den nieuwen Proost toestuurt. Hij wijst erop dat het Hoofdbestuur van den Belgischen Boerenbond te Leu- 4. - Spreek in de koude buitenlucht maar zooveel als strikt noodig. 5. - Lig nooit met den rug tegen koude of warme wanden. 6. - Zwicht U van trek in den trein, en rijd nooit 11a arbeid of beweging in een openwagen, noch min, in automo- biel. 7. - Op ijs of sneeuw, blijf nooit stil staan. 8. - Houd door wasschen en baden uw lichaam reindat houdt de poriën open, en belet congestiën en long- ziekte. 9. - Blijf niet met natte voeten, of natte kleederen aan, maar verwissel J ze zoo spoedig mogelijk met kork- j droge. 1 10. - Stook uw kamer nooit warmer dan 20-22 graden en zorg voor lucht- verversching zonder trek. Mvan Burgerlijke Oorlogsverminkta II Afdeeling Yper en Omliggende, Op Zondag 1 December aanstaan: om 2 uur namiddag, is er groote Alp meene vergadering met Tombola, al de leden dezer afdeeling, in het I kaal De drie Koningen bij Met j We Hoflack, Groote Markt, te Yk Er wordt een dringenden oproep! ,daan aan al de Burgerlijke oorlot verminkten, zoowel aan niet inval den als aan invalieden, welke tot 1 toe nog geen deelmaken van onaf I Bond, opdat ze zich onverwijld zoiA j laten inschrijven als lid. Tot nut' zijn er nog velen die de voordeek niet beoogen noch begrijpen, vve'l voor hen door de werking van otue Bond reeds bekomen werden en 1 nog in het verschiet zijn. Immers, b( grooter het getal leden is, hoe mach ger den Bond is, en des te meer liii: vloed en steun verwerft tot het bó men van verdere rechten, waan-- er onverpoosd gestreven wordt. I Het jaarlijks lidgeld bedraagt 12ir waardoor ieder aangesloten lid reel heeft op het maandblad De Burgn lijke Oorlogsinvalied hetwelk nuttig is en elkeen op de hoogte hou< der werkingen van al de Bonden va het gansche land. Wij rekenen op hunnen goeden en welwillende medewerking. HET BESTUUR Tien Geboden voor den Winter. 1. - Stel U nooit aan koude bloot, nadat ge warmen drank gedronken hebt. 2. - Ga niet buiten zonder borst en rug warm te bedekken. 3. - In de buitenlucht zult gij altijd "door den neus ademhalen, opdat de lucht verwarmd zij voordat zij in de longen komt. Levenswijsheid. Wat is levenswijsheid God heeft alles geschapenHij heeft in alles, zoo stoffelijk als geestelijk, orde. goede schikking en oppe'rvól- maakte regeling geleid. Dat is iets wat alle redelijk mensch f erkend. Levenwijsheid is dus een I schikking en regeling van ons leven, die met de orde en regeling Gods overeenkomt f In het volbrengen van dien levens regel ligt voor de mensch. niet alleen lijk, de rust en vrede des herten, maar 1 ook alle vreugde en geluk! Zoo ge-j Zondag 11., 24 November, gaf deW neelafdeeling van de katholieke arbeid de jeugd (K. A. J.) een familiefeest v# de buisgezinnen aangesloten bij de chr tene sociale organisaties. De zaal vanb Christen Volkshuis was bomvol en ve menschen moesten terug gaan bij geb" aan plaats. De vergadering werd geope door een kajotter Lucien Denoyelle die den welkomsgroet uitsprak en dear wezigen dankte om hunne belangstel?" in het edel streven der K. A. J. heeN tuigen het verstand en ook de vinding Laat ons dus wijs zijn. De liefde. Zekeren dag, zei Pater Yantr in de stad en strate waar ik woon. een brugske over een rivier gewory? lag een kindje van eenige maande! slaapEen groote chale dient hero deksel en daarbij lagen bottijnen. schorte en eene muts. Dat verraadde iets droevigs. De geburen waren toege' Angstig gingen hun oogen beur', van 't kind naar 't water! Y\ ie was zij Alen zocht, en in 'll derzoeken van bottijnen en n> kreeg men de overtuiging dat het jonge vrouw moest zijn, een 3' meisje voorzeker, dol geworden - schande en van verlatenheid! En dat kind?... zijn naam?... et ging er van geworden? Een arme... maar sterke v: zelve moeder van zeven kinder? levende met het loon van harer. die koetsier was, had het kin haar armen genomen en wieede gelijk moeder het zou wel kunnen De gebuurvrouwen vonden kindje een lieflijk wichtje. /r vloekten de ellendige, die zoo Lit I dat arm engeltje verlaten had... meenden ze, wie zal dat nu her Zal het 't politiebureei zijn:, weezenhuis een kloosterW (Vervolg op 3* b-«r- I

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2