II3II hier en elders. JU SCHRIJFM ACHIEN EN FflBRlQUE DE FAUTEUILS EN TOUS GENRES Garage Devos<S D:uianekel Katholieke Kring. H. E, Seys, voorzitter, zat de ver gadering voor. ma Stores - Rideaux - Étoffes pour Ameublements - Tapis Toiles Matelas - Papier peints - Linoléum Toiles Cirées - Laines Crins - Plumes - Stores-Flous Dentelies de Bruges et Cluny au metre. m i f— Tapissier-Garnisseur OlLLh, 16, Rue de Menin, 16, YPRES. Gemeentewerken Woensdag 18 December 29, Ie 15 uur, ien stadhuize van Yper, openbare aanbesteding voor van het Christen Werkersverbond Yper Zondag 8 December a. s. te 6 NATIONALE MILITIE Lichting van 1930 Bolspel. - Matchen voor den Beker. De Beste Scheurkalander Poelcapelle. De Bond der Kroostrijke gezinnen hield Zondag zijne tweede algemeene vergadering. Na een welkomgroet van den voorzitter en het verslag van den schijver hield M. Lema- yeur uit Deerlijk, gedurende ander half uur een belangwekkende voordracht over verschillige punten der K. G. beweging. Na de verloting van verschillige prijzen en het innen der bijdragen ging de verga dering ihde beste stemming uiteen. Gits. De genaamde Vapdenberghe Paul,.die per rijwiel was, is zoo ongeluk kig gévallen dat hij het knoezelgew richt op twee plaatsen gebroken is. Gheluwe. Vrijdag morgen zagen voorbijgangers uit eenen onderstand, die men hier en daar nog aantreft, een mans persoon kruipen, bibberende van de kou deen deerlijk gehavend. De veldwachter, Wevelghem. Maandag nacht kwam een auto, gevoerd door een per soon van Kortrijk, langs den steenweg van Meenen naar Wevelghem gereden. Uit tegenovergestelde richting kwam een auto met volle licht afgehold. Deze van Kortrijk, eene zwenking nemende om eene botsing te vermijden, gleed door de nat heid der baan uit en kwam in de nabijge legen gracht terecht. Gelukkiglijk werd niemand erg gekwetst. Berchem bij Audenaerde Vreeselijk ongeluk. Weer de onbewaak te overwegen. Drie dooden. Maan dag namiddag moesten de hovenier van baron Ruzette zekere A. Langriet, wonen de op het kasteel van Mooregem, verge zeld van vrouw en kindje, een boodschap gaan doen naar Berchem bij Audenaerde. Zij waren vertrokken met paard en rijtuig om den afstand in korten tijd af te leggen Autoorigeluk te Roubaix. G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18, YPER. - Tel. 250. Het is reeds bewezen dat de nieuwe Autos Handelaars '•HET YPERSCHE VOLK WATOU VLiAGGEUiltJDlNG Oud=Strijders= Soldatenboadv.Watou n. s. B. Rijsselstraat, 33 YPER MEN VRAAGT Bekwame Schrijnwerkers De algemeene statutaire vergadering V3n den Katholieken Kring werd Zater dag laatst gehouden in het lokaal der Rijsselstraat. Ongeveer negentig leden namen aan de vergadering deel. In zijne openingsrede, dankte hij de Jeden voor hun zeer talrijk opkomen en wenschte hen welkom. Het verslag van de algemeene verga dering van 1928 en het finantieel verslag werden zonder opmerking en met eenpa rige stemmen goedgekeurd. Vervolgens werd door den schrijver verslag gegeven over de werking en het leven van den Kring gedurende het laat ste maatschappelijk jaar. Na de aanhoorders aan de gedachtenis der overleden leden van den Kring her- rinnerd te hebben en de gedachte van innige solidariteit door de leden in deze droevige omstandigheden betuigt wees verslaggever op den vooruitgang dié hét Bestuur mocht boeker, gedurende dit tijdperk. Hij bracht hulde aan de immer aan groeiende werking van de verschillige afdeelingen in den schoot van den Katho lieken Kring eertijds gesticht en waarvan het getal gedurende dit jaar op aanmer kelijke wijze vermeerderde, en bewees en staafde dat het tempo van het le ven van den Kring in zeer bevredigende mate verbeterde. Zijn slotwoord luidde als volgt Dit zal volstaan om Ued. te overtui gen dat, niettegenstaande al wat tegen onze werking uitgebracht werd, trots de aanvallen van al degenen die deze werking bekampen en de onverschilligheid van velen de uitslagen van dit maatschappe lijk jaar zeer bevredigend zijn. De eerlijke bevordering die wij gedu rende dit jaar mochten boeken hebben wij enkel en alleen te danken aan de uitmun tendheid van ons programma. Wij hebben de aanwerving van deze talrijke nieuwe leden niet te danken aan eene onverpoosde geweldspropaganda, noch aan 't inrichten van avondfeestjes, bieravonden en danspartijen. Neen! Onze oude leden zijn ons getrouw gebleven en 54 nieuwe leden hebben onze rangen vervoegd omdat zij weten dat hier, in de groote familie van den Katholieken Kring, allen, burgers en werklieden, rij ken en armen, welkom zijn. Zij zijn tot ons gekomen omdat zij bewust geworden zijn dat er hier in den schoot van de Katholieke partij plaats is voor alle men- schen van goeden wil en ook omdat zij de innige overtuiging opgedaan hebben dat tegenover ons programma van rechtvaar digheid en gelijkheid ijdele en verwaande en luidruchtige ideologie niet opwegen kan. En dat vertrouwen is het feit dat ons allen en van eenieder van ons. 't !s dank aan de onvoorwaardelijke medewerking van U allen, aan de innige voeling tusschen leden en bestuur, aan de geest van broederlijke toenadering en goede verstandhouding en redelijke gema- tigheid, die den Kotholieken Kring van Yper kenschetsen dat zij tot ons gekomen zijn. 't Is dank aan dien geest die ons eenig wapen is dat onzen Kring immer aangroeien.zal ten bate van al- wat edel en rechtvaardig is Daarna werd overgegaan tot het ver kiezen van een nieuw bestuurslid. Mr Leon Seniy werd met eene groote meerderheid van stemmen gekozen. In korte doch gepaste bewoording wist ver volgens de Heer Voorzitter den huidigen politieken toestand te schetsen. Hij spoor de de leden aan tot altijd meer iever en geestdrift en stelde het volgende dagorde voordat met applaus aangenomen werd. De 240 leden van den Katholieken Kring van Yper, in algemeene vergadering van 30 November 1929 Overwegende dat, in het belang van 's lands bestaan en eenheid, het hoogst noodzakelijk is dat de Vlaamsche kwestie eene definitieve degelijke oplossing zou ontvangen Dat te dien einde de Heer Minister Jasparzijn voornemen heeft laten kennen een ontwerp ter volledige vervlaamsching van de Hoogeschool van Gent neder te leggen sturen aan Heer Eerste Minister Jas- par de uitdrukking hunner eerbiedige sympathie wenschen Hem geluk om zijne krani ge houding Drukken tevens den wensch uit dat binnen korbeene degelijke regeling van dit zeer dringend vraagstuk zou getroffen worden I. COM TE CHEQUES POSTAUX 129.989 Eene welgelukte tabagieavond greep vervolgens plaats. Muziek en zang wis selden zich en tot laat in den nacht heerschte in het lokaal zeer hertelijke feestviering. Zaterdag 14" dezer, maandelijksche prijsspeling voor de Leden der Bolders- afdeeling. Eikendeen weze om 6 uur stipt op post. Woensdag namiddag was de genaam de Matten Daniel glaswerker, geboren'te Veurne op 5 Juli 1910 voor rekening der gebroeders Rossey aan het werk aan St Maartenskerk. Op zeker oogenblik is de ongelukkige van de omstreeks 6 meters hooge stelling gestuikt en zoo ongeluk- log aan het hoofd gekwetst, dat de dokter bij zijne aankomst ln het gasthuis, waar men hem naartoe gedragen had, verklaar de dat Matten slechts enkele uren zijn 'ingeval zou overleven. Deze voorspel ling werd bewaarheid want Matten is 's anderdaags in den vroegen morgen overleden. De heer Verwilghen, onze koninklijke boogkommissaris is officier benoemd in de Leopoldsorde. Wij wenschen hem uit gan-cher harte proficiat, want meer dan wie ook heeft hij zich binst de zeven ja- fen welke hij hier werkzaam was, verdien stelijk gemaakt. Meei dan honderd ker ken (in het Ypersche een veertigtal) en ruim zooveel openbare gebouwen (stad huizen, scholen enz.) zijn door zijn toe doen in aanbesteding gegeven geweest en telkenkeer hebben wij kunnen besta- tigen hoe hij steeds de kunstuitvoering er van in het oog hield. En nu dat de meeste werken voltooid zijn tracht hij nog onze kunstschatten welke hier en daar verspreid zijn op te zoeken en zoo danig weet hij ze te doen herstellen dat ze aan onze zoo deerlijk geteisterde streek, nog -al den luister komen bij te zettei). Ook als V4amingen moeten wij fiem hier onzen welgemeenden dank toe- voegen, want toen minister Vandevijvere aan het bestuur kwam en den deerlijken toestand vernam welke hier in de buree- len onder taaiopzicht heerschte was M. Verwilghen de gewenschte man bevon den om aan de rechtmatige eischen der Vlamingen te voldoen. Het Ypersche Volk biedt aan den achtbaren Heer Verwilghen zijn beste ge- lukwenschen. ONDERSCHEIDINGEN Ridder in de Orde van Leopold II M. R. Declercq, schepen van de stad Yper, oorlogsinvalied, met toekenning van het oorlogskruis met palm. Het Ypersche Volk wenscht den nieuwen gedecoreerde van harte geluk. GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 9 December 1929, om 18 uur. DAGORDE 1. - Processen-vefbaal der zittingen van 25 November en 2 December 1929. 2. - Openbare OnderstandOpenbare ver- kooping van een perceel land en weide. 3.-Openbare Onderstand: Openbare ver- kooping van bouwgrond. 4. - Openbare OnderstandOpenbare ver pachting van gronden. 5. - Openbare OnderstandOpenbare ver- kooping van drie perceelen bebouwden grond en hoving. 6. - Stadsboekerija) Rekening voor het dienstjaar 1928; b) Begrooting voor het jaar 1930. 7. - Kerkfabriek van St Maartens: Begroo ting voor het jaar 1930. 8. - Autobusdienst Dickebusch - Meenen (fransche grens). 9. - Aangenomen Mariaschool: Nieuwe klas; aanneming. 10. - Eeuwfeesten 1930: Krediet. 11. - Stadsbegrooting 1930. le lot. Het bouwen van een gemeen te magazijn, Veurnesteenweg. 2C lot. Het maken op het gemeente kerkhof van a) eene schuilplaats. b) eenen grafkelder. De aanbevolen inschrijvingen moeten, afzonderlijk voor ieder lot, onder dubbe-1 len omslag, ter post besteld worden ten laatste.maandag 16 December 1929 op het adres van «De HH. Burgemeester en j Schepenen-der stad Yper Plannen, bestekken en lastenkohieren dier werken liggen ter inzage en kunnen tegen betaling bekomen worden op het Gemeentesecretariaat. Yper, den 2 December 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. I Aan de Leden r I uur 's avonds in de zaal van het Christen Volkshui5, St Jacobsstraat, 30, gezellig FAMILIEFEESTJE der V K. A J (Lentemeisjes). PROGRAMMA: 1. Opvoering van het boeiend drama HAAR OFFER in vijf bedrijven. 2. Aanspraak door E. H. Proost. 3. Om te sluiten nog een luinig blijspel DE BETOOVERDE KA.MER De lentemeisjes hopen evenveel bijval te oogsten als de Kajotters er- gehaald j hebben op hun familiefeest zij hebben hun best gedaan om aan de leden een aangenamen avond voor te bereiden. HET BESTUUR. vend geroep van... hip... hip... hoera hip... hip... hoera Woensdag naast, 11 dezer, speelt de Statie in het Postje. Zou het Postje soms zijn lf puntje niet kunnen aanteekenen wie zou durven zeggen van neen ik zie er kans toe. Het geluk zal hen niet immer den rug keeren. Algemeen klassèment na den 8n match Gespeeld Gewonnen Bascule 4 4 Katholieke Kring 3 2 Coöperatieve 3 1 Statie 3 1 Postje 3 0 Een die er was. Maandag hebben de ijzerbewerkers hunnen patroon St. Elooi gevierd en naar voorvaderlijk gebruik werd den dag in gezet met eene plechtige mis in St Pie terskerk om 9 ure opgedragen, voor hun ne overleden medebroeders. Veel, zeer veel volk was er tegenwoordig en de of ferande scheen niet te moeten eindigen. Na de mis uitstapje naar de verschillige lokalen, waar de vergaderingen plaats hadden en de feestmalen hier en daar op gediend hielden de makkers tot laat in den avond in gezellig samenzijn, ver- eenigd. Zondagavond toen L. B. gepensioneer de, wonende in.eene herberg op het Oefeningsplein thuis kwam, was hij erg verbitterd en weldra sloeg zijne ongezind heid over in gewelddaden De inwoners van het huis kregen het te verduren, en ook de inboedel van de herberg was kort en klein geslagen. De toegesnelde policie hield den man in bedwang en leidde hem naar het policiebureel waar hij den nacht mocht overbrengen. 's Morgens bij zijn vertrek kreeg hij nog een proces verbaal op den hoop toe. WervingsbureelVergaderingen. Woensdag laatst kwamen de Bascule en de Coöperatieve aan de beurt. Het tornooi speelde in de tra van de Coo. I Voor de Bascule traden op de HH. Salo- mé R., Maddens, Vasseur E., Norman, Vanderghinste, Taverel. Declerck en De- knudt A. onder de leiding van heer Salo- mé. Het peleton der Coöperatieve was als volgt samengesteld De HH. Devos, De uluyse, Noulaert, Vandepulte, Vanouden- hove, Bouchaert, Calus en Degrave, met den heer Devos als spelleider. DeHH. Tavernier en Derez waren scheidsrechters. Verledene week zei ik dat de kampioe-, nen het niet gemakkelijk zouden hebben en 'tis inderdaad zoo geweest. Wel zijn; de mannen van de Bascule overwinnaars maarop het nippertje, 't Heeft er nu! gespannen en wat zou het geweest zijn ware het peleton van den Coo niet gewij zigd moeten zijn De Bascule won de le en 3e partijen met 10-7 en 10-6 punten en verloor de Hf met 9-10 punten. Nu het afloopen van het spel was het, zooals gewoonte bij de Bas culemannen, een herhaald en oorverdoo- BERICHT Het College van Burgemeester en Sche penen van Yper brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het wervingsbureel van KORTRIJK zitting zal houden den 18, 19, 20 en 21 December 1929 te 8.30 uur 's morgens, te KORTRIJK. De niet uitgestelde miliciens der lich ting van 1930, die geen oproepingsbrief mochten ontvangen, moeten zich onver wijld tot het Gemeentebestuur wenden. Te Yper, den 2 December 1929. Op Bevel de Gemeentesecretarisde Burgemeester G. VERSAILLES. H. SOBRY. Is sedert lang de Pro-Apostotis-Scheur- kalander. Ieder dag een allerschoonste illustratie uit de missiesin koperdiepdruk. Haast u om te bestellen 1 Niettegenstaande de geweldige verhoo gingen van papier- en drukkosten wordt dcscheurkalander maar 8 fr. verkocht. De metalen hangertjes kosten lijk ge woonlijk maar één frank per stuk de groote standertjes 2,50 fr. Ieder katholiek huishouden zou dezen Missiekalander moeten bezitten. Hij fs 'n dagelijksche vreugde voor klein en groot. En vergeet niet dat gij door 't aan- koopen van dezen kalander de Missies steunt. Wie wil meehelpen om de Missiekalan der van Pro-Apostolis te verspeider. Bestellen bij Kalander Pro-Apostolis, Minderbroedersstraat, 11, Leuven. Post- checkrekening 1812.80. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEA 1 DECEMBER. 72* Trekking der Leening 4 van 1921. Reeks 91776 n. 11 wint één millioen. De andere nummers dezer reeks en deze der hieronderstaande reeksen zijn uitbe- taalbaar aan 250 fr. 14984 25905 43387 44990 77672 114328 124988 132741 133196 149084 153168 162583. verwittigd, kwam aanstonds ter plaatse en geleidde den vreemdeling, half dood van hongeren koude, naar het gemeente huis alwaar men hem te eten gaf. Het is zekere Wojerech Muhalah, Pool, geboren te Grasboszeusden den 29 Maart 1888. Hij had geen middelen van bestaan, leef de van bedelen en sliep uieest buiten. Hij zal over de grens gezet worden. Oniangs waren de gebroeders De- smedt, vlashandelaars, gehucht Hellen- hoek, vlas aan 't lossen in de statie. Zeker oogenblik kwam bevel het lossen te sta ken en alzoo bleef daar een wagen met rond de 3.000 K. vlas staan. Donderdag nacht bemerkte de genaamde Marcel Cockuytdat die wagen vlas aan 't bran- nen was. Hij gaf het noodsein. De pom piers snelden ter plaats, maar de los singstatie was gesloten en zij geraakten bij den vlammenden wagen niet. Deze is opgebrand.JQ&gr het gerucht liep dat er kwaadwilligheid in het spel is kwam het parket van Kortrijk er Vrijdag namiddag een streng onderzoek over instellen. Zaterdagnacht rond 12'A uur ont stond braftd- aan eene groote vlasschelf- bevattend 40.000 kilos vlas, staande adv ter de herberg De Linde toebehooren de aan Balcaen-Dekimpe, vlashandelaars Gansch de schelf werd de prooi der vlammen. Tusschen Melden en Berchem moesten zij een onbewaakt bareel overschrijden. Hoe het ongeluk gebeurde is nog niet ge weten in elK geval het rijtuig werd ge vat door den trein die Audenaerde verlaat ten 1 ure 43 in bestemming van Mous- kroen, en gansch verbrijzeld. Het paard stond op de spoorbaan uitgespannen en was zelfs niet gekwetst. De trein stopte, de reizigers sprongen er uit en stonden voor een afschuwelijk schouwspel. Lan- geriet lag badend in zijn bloed en was op den slag dood. De vrouw was afgrijselijk verminkt en droeg een gapende wonde in den buik, het vierjarig kindje was armen en beenen gebroken. Dadelijk werd om hulp getelefoneerd naar Audenaerde. Vrouw en kind werden naar eene kliniek te Audenaerde overge bracht. Alvorens aan te komen waren bei den reeds gestorven. Dit verschrikkelijk ongeluk dat geheel een huisgezin wegmaait, heeft groote ont roering in destreek teweeggebracht. Men heeft dadelijk den heer baron Ruzette die te Brugge was, verwittigd van het smar telijk ongeluk. Een onderzoek is door de gendarmerie ingesteld en het parket zal heden ter plaats komen. AUTO BEUKT EENE POORT IN WAARONDER TWEE KINDEREN VER PLETTERD WORDEN Een doode Een erg gekwetste Op de Quai de Lorient, te Roebaais, Fransch-Noorden, is een schrikkelijk onge luk gebeurd in de volgende omstandigheden: De ondernemer, M. Waquier, bezit op ge noemde plaats, rechtover de Nicaisesluis eene opslagplaats, die door een twee meter hoogen muur is afgesloten en waarvan de ingang met twee zware poorten wordt ge sloten. M. Wauqier had Donderdag morgen een zijner autovoerders, de genaamde Louis Tanghe, 36 jaar, wonende Bonne-Nouvelle- straat, te Toerkonje, gelast enkele vrachten zavel te halen aan de kaai. De autovoerder kwam met zijne vrachten terug en reed achterwaarts de inrijpoort in om het zand daar af te storten. Rond den middag werd alzoo de veertiende vracht afgetsort. Doch ditmaal verzuimde de autovoerder den bak weer omhoog te halen en reed aldus de poort uit. Op dat oogenblik kwamen juist twee kinderen aangestapt, die zich bij hun oom te Wattrelos wilden begeven. Op dat ge ronk van den motor bleven de kinderen staan om het voertuig door te laten. He laas! op het oogenblik dat de auto door de poort reed, trok hij de twee zware poorten en een stuk van den muur neer, waaronder de twee schoolkinderen verpletterd werden. Een van hen, Charles Vanherpe, lag met de beenen onder de zware poort bekneld. Men kon hem nogal gauw ontzetten en een ge neesheer diende hem de eerste zorgen toe, waarna hij naar huis gebracht werd. Na enkele minuten werd het tweede slachtoffer, Valentin Questroy, door de policie ontzet. Deze was de schedel gekloven en de borstkas ingedrukt. De ongelukige knaap had opge houden te leven. M. Fisher, policiekoinmissaris van het 5* j arrondissement, stelde dadelijk een onder zoek in. dat uitwees dat de autovoerder Tanghe in fout was, daar hij verzuimd had den schoorbalk van den auto naar beneden te draaien, wat het ongeluk veroorzaakt heeft. Het parket van Rijssel is denzeifden avond nog ter plaats afgestapt. De auto voerder is in voorloopige vrijheid gelaten. De autokamion is aangeslagen. Eenige verkooper van L( A DDFI Groote keus het goed gekende merk "\Mr r C. L— \an occasiemachier.en. Duplicateurs - Alle benoodighedenLinten, papier, carbone,stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. BURGERSTAND VAN YPER, v. 28 November tot 4 December 1929. Geboorten. Roelandt Irene, Hondstraat, 21. Olievier Nelly, Statiestraat. Des- camps Georgette. Zonnebekesteenweg, 107. Maes Esther, Hondstraat, 21. Maerten Os car, Bruggesteenweg. Overlijdens. Soenen Sophie, 71 j., echtg. Fevs Constant, Poperinghesteenweg. 26. David Emerence, 74 j„ ongeh., Poperinghe- steenw.. 26. Berten Hortentia. 69 j., z. b., cngeh., St Jacobsstraat, 26. Verfaille Po- lydore, 42 j_. rekenplichtige, echtg. Ceename Zelie, Dickebuschsteenweg, 33. Pluym Remi. 22 j., metserdiener, echtg. Lebon Jean ne, Lange Thouroutstraat. Birlonet Ste phanie, 85 j., z. b., wed. Vanden Bussche, Meenensteenweg, 25. Huweljik. Odent Leopold, steenkapper en Melsens Camilla, fabriekwerkster, b. v. Yper. POPERINGHE, v. 28 Nov. tot 4 Dec. 1929. Geboorten. 372. Vandermarliere Guido, z. v. Joseph en Vallaeys Agnes, Doornstr. 373. Vermeulen Michel, z. v. Amand en Luys- sen Julienne, Boeschepe. 374. Pittellioen Valere, z. v. Louis en Oreel Martha, Watou. 375. Lezy Frans, z. v. Raimond en Marquis Marthe, sectie I. 376. Kino Simonne, d. v. Camille en Vandewalle Marguerite, sectie G. 377. Mahieu Maria, d. v. Félix en Struye Marguerite, sectie A. 378. D'Alleine Jac ques, z. v. Leon en Peutevinck Irma, Pottestr. 379. Pattyn Albert, z. v. Remi en Uzeel Maria, sectie G. Overlijdens. 199. Schaballie Firmin, 69 j., ongeh., Bertenplaats. 200. Houcke Helene, 73 j., z. b., ongeh., St Michielstr. 201. Vermeulen Michel, 3 d., z. v. Amand en Luyssen Julienne, Bruggestr. 202. Demol Eusebia, 80 j., z. b., wed. Delanoye Petrus, St Michielstr. 203. Verschaeve Irma, 35 j., huishoudster, echtg. v. Van Peperstraete Jo seph, sectie-K. Huweljiken. 93. Gantois Gerard, 27 j., handelaar van Yper en Papegaey Madeleine, 20 j„ z. b. van Poperinghe. Beloften. 136. Ryckewaert Maurice, pla- fonneur en Titeca Olga, fabriekwerkster, b. v. Poperinghe. onder alle opzichten voldoening geven en zelfs de verwachtingen van hunnen eigenaar te boven gaan. Neemt inlichtingen aan deze die e" een bezitten of aan Tel. 55. Meenenpoort, YPER. Tel. 55. vraagt eene aankondiging in VERSLAG van de van den (op 5o meters van de Hallen) Tehuis voorscholen, Patronaten - en Maatschappijen op reis - Verfrisschingen Eetmalen aan vasten prijs (op voorhand verwittigen voor groepen). Prachtige zaal van. 2Q0 personen T. S. F. Leeszaal Verscheidene spelen. Studie van den Notaris CASSIERS te Poperinghe. OVERSLAG: Dinsdag 17 December 1929 te 3 u. stipt namiddag, :e POPERINGHE, «A la Cour de Flandre lij M. Albert Baudrez, Statieplaats. OPENBARE VERKOOPING van EEN HOFSTEDEKEN gelegen te ZONNEBEKE, wijk Haene- aeek groot 2 ha. 17 a. 38 ca. Gebruikt door M. Henri Verschoore voor i, 6, 9 jaar ingegaan den 1 October 1927, nits 1.800 fr. 's jaars boven de lasten. (Op- :eg van pacht werd gedaan voor 1 October tanstaande). Verdeeld in 2 koopen. Koop 1. -HOFPLAATS met al de ge- jouwen en 1 ha. 5 a. 60 ca. grond van ge- rouwen weide en zaailand. Slechts ingesteld 45.000 fr. Koop 2. 1 ba. 11 a. 78 ca. ZAAILAND. Slechts ingesteld 26.100 fr. Kantoor Not»*'» Jacques RAMAULT te Wervick. INSTEL DINSDAG 17 DECEMBER 1929 ter u Hotel de 1st Boucherie bij M. René Heze, St Maartensplaats te Wervick OVERSLAG DINSDAG 24 DECEMBER 1929 ter Hotel de Ville bij M. A. Lecompte, St Maartensplaats te Wervick telkens om 2 1i u. namiddag, van: Stad WERVICK, Speyestraat. Een goed en welgelegen WOONHUIS, thans dienstig voor herberg A l'Abattoir met afhangelijkheden en 2 a. 51 ca. grönd en hoving. Gebruikt door M. Cyrille Masschelein aan 80 fr. te maande, zonder geschreven pacht. Instelpremie. Inlichtingen en plan ter studie van den Notaris Jacques Ramault voornoemd. Kantoor van den Notaris VAN DER MEERSCH te Yper. OVERSLAG VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1929 om 3 uur stipt namiddag, in het hotel Le Sultangroote markt te YPER, van i Stad YPER, Koop een. Een schoon WOONHUIS, ge legen aan den hoek der Hond- en Wenninck- straat, geteekend nr 94. bekend bij kadaster sectie H, nr 197, groot 71 centiaren. Bewoond door de Vv we Camille Neslene- Vanacke, mits 100 fr. te maande, zonder pacht. Ingesteld 27.000 fr. Koop twee. Een gerieflijk WOONHUIS met POORT en WERKWINKEL, gelegen in de Padepoelstraat. geteekend nr 3, bekend bij kadaster sectie H. nr 183a, groot 1 a. 32 ca. Bewoond door Daniel Debrouwer, mits 100 fr. te maande, zonder pacht. Ingesteld 27.200 fr. Koop drie. Een schoon WOONHUIS, ge legen aan den hoek der St Godelieve- en St Janstraat, aldaar geteekend nr 16, bekend bij kadaster sectie I, nr 344a, groot 72 ca. Bewoond door de kinders Ferrant, mits 100 fr. te maande zonder pacht. Ingesteld 27.100 fr. Groenstraat, 11 Wervik. Stichting van eenen Bond te Kemmel. Hij sprak van 't verleden van Belgie, en zei dat in den Nationalen Strijdersbond plaats voor iedereen was, Waal of Vlaming, van gelijk welk gedacht, als men maar treffelijk en eerlijk is, dat N. S. B. een broederhand reikt aan iedereen, nooit aanslag doet op overtuigingen, maar rechten verdedigt. Hij gat' dan ook het programma van N. S. B. te kennen, wat reeds gedaan was en voor wat men nu te Brussel op 17 No vember ging betoogen. Betooging aan welke meer dan 800 bonden en boven de 53.000 man, nu reeds ingeschreven, gingen deel nemen, om de rechten te doen herkennen van krijgs gevangenen, geïnterneerden, oude klassen en achterdiensten gestraften, gereformeer den en invalieden. N. S. B. staat altijd op de bres en de Oud- Strijders mogen fier zijn over hun bestuur. Daarbij wil N. S. B. niet verknecht zijn. Zijne princiepen zijn klaar. Trouw aan Bel gie, aan de drijkleur, trouw aan God en land. Eerbied voor het Vorstenhuis omdat het eerbied verdient. Voor den Koning-soldaat, den Koning-Ridder, die sprak: «Een volk dat zich verdedigt, kan nooit vergaan». Voor de Koningin engel van liefde, die de sol daten bijstond tot in de-laatste stonden, zoo dat menig soldaat ten hemel is gegaan met het beeld van de Koningin in 't geheugen, niet wetende of het zijn moeder of de Heilige Maria was die hem bezag aan zijne sponde en bijstond. N. S. B. heeft altijd op de rechte haan ge weest en heeft geen zwakheid gekend. Hand in hand, schouder tegen schouder gaat N. S. B. naar nieuwe zegepralen. Daarna bedankte Voorzitter Igodt in deze woorden WOORD VAN DANK VAN VOORZITTER IGODT BIJ HET SLUITEN DER VERGADERING Makkers en Vrienden, Ik bedank Makker De Praetere voor zijne boeiende aanspraak zij zal in ons geheu gen geprent blijven en wij verhopen hem bier terug te zien ter gelegenheid van de herkenning van onzen Bond door de broe derbonden van 't omliggende, te naaste jare. Ik bedank ook nog al dezen die ons feest hebben helpen opluisteren of er deel aan ge nomen hebben de parochianen voor hunne tegenwoor digheid aan vlaggewijdihg en Heilige Mis, en voor het bevlaggen hunner gevels, onzen Aalmoezenier, Eerweerde Heer De Visschere, voor zijné zoo geschikte kan selrede, den Zeer Eerweerden Heer Pastoor voor het verleenen van deze zaal, de G.e&stelijkheid van de Parochie voor zijne gebeden en opofferen van de H. Mis. de Muziekmaatschappij Sinte Cecilia» en de OudrSoldaten van Watou, onze an ciens, voor hunne deelneming aan onzen stoet. Aan allen hertelijk dank en tot later. I W .- De officieelé plechtigheden»-vroren gedaan; de leden namen nog te samen het noenmaal in het lokaal. 's Namiddags vergezelden eenige leden Makker De Praetere naar Kemmel waar een N. S. B. moest gesticht worden. Te Kemmel gelijk te Watou waren er vlug schriften uitgedeeld, komende van den V.O.S. van Watou, X. S. B. aanvallende, liegende en de Oud-Strijders die met V. O. S. niet willen meedoen, uitmakende voor ossen, liberale fransquillons, en andere beleedigingen waar aan wij te Watou sedert jaren gewoon zijn, voedsel waarmede twee, drie groot verstan den hunne stemmers of achterloopers kwee ken en aan de koorde houden. Er was donder in de lucht. Daar waren mannen gekomen om tegen te spreken,' met hunne aanhangers of levenmakers en aan 't hoofd de Voorzitter of Onder-Voorzitter van V. O. S. die ging de bliksem zwaaien. Makker De Praetere opende de vergade ring op de gestelde udr. Aanstonds vroeg een Heer of tegenspraak toegelaten was. Mak ker De Praetere vroeg niet heter, want, uit de botsing van de gedachten komt er licht, dat de menigte doet klaar zien. De sprekers, voor en tegen, zouden een gelijkig getal minuten spreken een halve uur, aanveerd en Makker De Praetere begon zijn voordracht, het programma, werk en strekking latende kennen van N. S. B. Daarna stond de tegenspreker recht, trok zijn overjas af en geladen met brieventasch, steeg hii het verhoog op, en overhandigde zijn visietkaart aan Makker De Praetere over, zeggende dat hij sedert lang een openhaar debaat wenschte met den Onder-Voorzitter van N. S. B. Makker De Praetere wenschte hém welkom en de tegenspreker, advokaat begon. Hij iniek wat vieze gebaren, kroop ineen, en men wist niet of hij ging een kluchtliedje zingen of eenige kunstgrepen doen. Het kwam eindelijk uit en die groote man zegde dat X. S. B. smeerlapperijen schreef tegen V. O. S. (die wil liet vlugschrift lezen (joor Y. O. S. van Watou uitgegeven, wende zich naar X. S. B. Watou en hij zal zien van wien dé uitdaging komt) de frontstreepren ten waren gegeven aan embusqués. gendar men en chauffeurs van generalen. hij haalde nog persoonlijke óf persoonszaken uit. sprak vele van harons en betrachte de kleine tegen den grooten te jagen. Hij zegde, nog dat V. O. S. goede gedachten had. maar die, gewoonlijk te wereld bracht zes maanden na X. S. B. en de halve uur was verloopen. Makker De Praetere stelde nog een- tien

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 3