ICréditAnversois Het Familiehoekje MIJN GEDACHT Ypersche Kroniek. ONZE VAART E oris, koning van Bulgarie is uitge- noodigd op de bruiloft van Prins Hum- berto en prinses Marie-josé. De vader van Boris is Ferdinand, kleinzoon van Louis-Philippe van Yrankrijk en eigen kozijn van Leopold II. Ferdinand en Leopold II geleken tamelijk wel op el kander en van lichaamsbouw en bijzon derlijk van staatskundige begaafdheden. De moeder van Boris was de Zuster van Keizerin Zita en van den prins-gemaal van Luxemburg en was de oudste van 17 kinderen. Ferdinand, die eerst prins en daarna tsar of Koning van Bulgarie werd, liet, om aan te staan aan den schismatie- ken tsar van Rusland, zijn zoon Boris, op vierjarigen ouderdom, inlijven bij de schismatieken. Dit feit heeft misschien de dood veroorzaakt van de troostelooze moeder Dit gebeurde ettelijke jaren vóór den oorlog en gedurende den oorlog, daar Ferdinand Rusland bevocht, deed hij Boris wederom Roomsch-Katholiek worden. N. V. Dixmudestraat, 18, YPER De Huishuupkuciestie Benoeming. Ypriana Kerkelijk Nieuws i Op ZONDAG 15 DECEMBER 1929 LN St PIETERS Feest van Ste Barbara. I Zondag laatst heeft ons Pompierskorps haar jaariijksch leest gevierd, 's Morgens voorafgegaan van de Harmonie Ypriana, 'heeft het zijne wenschen gaan aanbieden aan zijn verdienstelijken bevelhebber Heer Maurice Vergracht, en het vaandel gaan afhalen. Om 11.30 uur was gansch het korps tegenwoordig aan de Ste Bar bara's mis in St Maartenskerk. Daarna op de Groote Markt overhandigde den heer Burgemeester Sobry de eereteekens aan den pompier van eerste klas Jules Van Eenaeme en den pompier Alfons Knockaert. De Burgemeester nam het korps in oogenschouw en een dreunende Brabanfonne sloot die plechtigheid. Om 13.30 uur schonk den Bevelhebber Ver gracht in het Gasthof Ypriana aan zijn ui genoodigden, aan de leden van het Pompierskorps, aan de muzikanten van Ypriana het traditionneel banket van Ste Barbara. Van het begin at ging het er leutig en pleizierig onder de dischgenoo- ten. Tijdens de heildronken ledigde den bevelhebber Vergracht zijn glas op de ge zondheid van H.H. M.M. de Koning en de Koningin en in passende woorden vierde hij de verloving van Prinses Ma- rie-Josë, dochter van ons Opperhoofd. Daarna gelukwenschte hij den heer Bui- gemeester Sobry, den heer schepen De clercq, den heer Afgevaardigde-Bestuur der Verwilghen en de pompiers Van Eenaeme en Knockaert voor de eervolle benoemingen en eereteekens die hun toe gekend werden Hij vergat niet zijn uit- genoodigden, noch de Harmonie Ypriana en herinnerde het bewogen aandenken van M. Van Nieuwenhove. Over ietsen over niets. Goed, nieuws voor onze Streek. Bolspei. - IVIatchen voor (feu Beker. Katholieke Kring, SPIRITISME schijnlijk zal ze men in de eerstkomende tijden doen met electrieke vonken. Te Weenen in de kliniek Hochenegg, een heelmeester had een buik operatie te doen. Noch mes. noch schaar heeft hij gebruikt, maar alleenlijk electrieke von ken, onder hooge spanning. Die vonken doorsneden vieesch en weefsels met meer gemak en met meer nauwkeurigheid dan de beste messen en aangezien hunne hooge warmtegraad was besmetting on mogelijk. e BANK BEURS W I S S E L4 HET NIEUW WETSVOORSTEL IN DEN MINISTERRAAD Eene nieuwe Huishuurwet De ministerraad heeft Maandag avond zeer belangrijke beraadslaging gehouden over de huishuurkwestie. Het is beslist dat wij eene nieuwe huishuurwet krijgen. De regeering heeft er Maandag avond den tekst van goedgekeurd. ij zijn bij machte onze I.ezers deze nieuwe huishuurwet in hare bij zonderste bepalingen mede te deelen. ARTIKEL 1. PARAGE. L Eene nieuwe verlenging van 1 jaar wordt verleend aan de huurders of onder huurders, die op 31 Decembèr 1929 de hierna opgesomde huizen bewoonden 1. Huizen, waarvan de pachtprijs op 1 Augustus 1914 was: a) 600 tot 1200 frank ten hoogste in Groot-Brussel, en in de gemeenten met meer dan 100.000 zielen; b) 450 tot 900 fr. ten hoogste in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 zielen. 2. Gedeelten van huizen, welker huishuur op 1 Augustus 1914 was: a) 400 tot 800 fr. in Groot-Brussel en in de gemeenten met meer dan 100.000 zielen; b) 300 tot 600 fr. in de ge meenten met 50.000 tot 100.000 zielen. PARAGRAAF 2. De verlenging L 2 jaar indien de huishuur van huizen of gedeelten van huizen, vermeld in paragraaf 1. op 1 Augustus 1914 lager was dan de minima, voorzien in dit paragraaf 1. ART. 2. PAR AG R. 1. In de ande re gemeenten kan de Koning bij ko ninklijk besluit, en op advies van den goeverneur, den burgemeester en den voorzitter der rechtbank van 1" aan leg, beslissen dat eene nieuwe verlen ging van 1 jaar verleend wordt aan de huurders, die op 31 December 1929 de liiernavermelde huizen of gedeelten van huizen bewoonden 1. Huizen, waarvan de jaarlijksche huur op 1 Augustus 1914 was: 240 tot 480 fr. ten hoogste in de gemeenten van 25.000 tot 50.000 zielen225 tot 450 fr. in de gemeenten met 15.000 tot 25.000 zielen; 150 tot 300 fr. in de ge meenten met 5.000 tot 15.000 zielen; 70 tot 150 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 zielen. 2. Gedeelten van huizen, waarvan de jaarlijksche huur op 1 Augustus 1914 was: 160 tot 320 fr. ten hoogste in de gemeenten met 25 tot 50.000 zielen 150 tot 300 fr. in de gemeenten met 15.000 tot 25.000 zielen120 tot 240 fr. in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 zielen: 75 tot 150 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 zielen. PARAGRAAF 2. De verlenging verleend bij koninklijk besluit is 2 jaar, indien de jaarlijksche huur der huizen op 1 Augusut- 1914 lager was dan het minimum voorzien in paragraaf 1. ARTIKEL 3. De verhuurder mag een opslag eischen van 600 per cent op den huurprijs van 1 Augustus 1914. (De huishuur van 1914 wordt dus ver menigvuldigd met 7.) ARTIKEL 4. De verlenging neemt aanvang bij verloop der wet van 28 December 1926. De verlenging is ondergeschikt aan de bepalingen van deze wetnochtans wordt de ver lenging niet verleend voor de huizen, die in huur genomen zijn na de hui dige wet. De opslag is ook niet toepasselijk op de pachten, gesloten na de afkondiging van de huidige wet. Overgangsmaatregelen ARTIKEL 5. De opzeg, regel matig gegeven door toepassing van de wet van 1926, betreffende de in de hui dige vet voorziene huizen, is van geetier waarde. ARTIKEL 6. De huidige wet is van toepassing in de rechtsgedingen, die reeds ingediend is. De uitdrijvin gen, uitgesproken na de huidige wet, mogen niet uitgevoerd worden, behal ve voor wat de onkosten betreft. ARTIKEL 7. De rechtsgedingen tot uitdrijving, gesteund op erge ge vallen, mogen nog steeds ingediend worden gelijkvormig de wet van 28 December 1926. indien het erg geval zich heeft voorgedaan in de laatste 6 maanden vóór de toepassing der hui dige wet. ARTIKEL 8. De wet wordt van kracht op 31 December 1929. Ziedaar den tekst. Wij moeten hier nog bijvoegen, dat voor al de gemeen ten, niet voorzien in deze wet, de ver lenging 3 maand zal zijn, om de regee ring toe te laten den goeverneur, den burgemeester en den voorzitter der rechtbank te raadplegen, om te weten of die gemeenten de gunst van de huidige wet kunnen genieten. Ik heb eene moeder gekend die, alhoe wel zij tien kleuters te bezorgen en op te voeden had, spijts ziekten en tegenslagen bewonderensweerdig was door haar blij moedigheid. Of zij daartoe een geheim zinnig middel kende Volstrekt niet. Maar zij kende de bron die laaft en sterkt... Gaat eens de menschen na die altijd droef te moede zijn. Zij zijn nooit tevre den, zij hebben altijd over iets te klagen. In de zomer is de hitte onuitstaanbaar; in de winter is het te koud of te nat de lente vinden zij te matig, de herfst te mistig. In de zon breekt het zweet hun dadelijk uit, in de schaduw krijgen zij koude rillingen. Voor die menschen heb ben de bloemen noch kleur noch geur zij doen niets dan in den weg staan Kindergestoei en vogelenzang aanzien zij als ruststoornis. Hun heele leven is een kwelling, van 't begin tot het einde... en ze zijn een last voor anderen. De kunst van te leven bestaat juist daarin, dat men, trots alle aanvallen van buiten, opgeruimd en blij van gemoed blijft. Men kan dat. Waarom het dan niet beproefd Het is toch wel de moeite weerd. Zwartgalligheid en blijmoedigheid,bei de zijn het gevolg van gedachten die op ons inwerken. Laten wij treurige, sombe re, kleinmoedige gedachten toe, dan wordt alles grauw in ons en rondom ons. Geen zonne kan meer door Komen er dan blijde en versterkende gedachten, de wolken verdrijven weldra, de levenslust en de hoop keeren terug en de geest wordt vrij en frisch, zelfs dan als het lichaam niet meê wil. Waarom dan toch de gedachten laten komen Waarom niet zelf de gedachten gaan halen, welke men nu eenmaal noo- dig" heeft Er is een bron, mild, onuitputtelijk, die onafhankelijk is van onze eigen regen-en zonnedagen, van goede en slechte ge- 3 Zondag van het Advent. GAUDETE-ZONDAG OF ZONDAG VAN BLIJDSCHAP. «In dien tijd zonden de Joden uit Jerusalem, Priesters en Levieten tot Joannes, om hem te vragen: Wie zijt gi i en hij beleed en loochende niet en hij beleed: Ik, ik ben de Christus niet. En ze vroegen hem: Wat dan? Zijt gij Elias? en hij zeideik ben het niet. Zijt gij een profeet? en hij ant woordde: Neen! zij zeiden tot hem: Wie zijt gii. opdat wij een antwoord geven aan deze die ons gezonden heb ben. Wat zegt gij van uw zeiven? Hij zeiIk ben de stem eens roependen in de woestijn: «Maakt den weg des Heeren recht, gelijk Isaïas. de profeet, gezeid heeft En de afgezondenen waren uit de Pharizëers. En zij vroegen en zeiden Wat doopt gij dan indien gij de Chris tus niet zijt. noch Elias, noch de Pro feet? Joannes antwoordde hem. zeg gende Ik doop met water, doch mid den onder u staat dien gij niet kent. Hij is het die na mij zal komen, die vóór mij geworden is. wiens schoen riem ik niet weerdig ben te ontbinden. Dit geschiedde te Rethanië over den Jordaan. alwaar Joannes doopende was. Joa. I. 19-29:" Door zijn vasten, door zijn boet- veerdigheid, en door zijn krachtige en vrije prediking, had Joannes de Dooper, een groote beweging onder het Joodsche Volk teweeg gebracht. Zijne naam was op alle lippen en zijn roem was gansch Palestina door verspreid, zoodanig, dat de hoofden der Joden, in Jerusalem er door in beroering gebracht waren. Meenende dat hij misschien Christus was. of Eli as of de Profeet door Mozes voorspeld, zonden zij Priesters en Levieten om hem te vragen wie en wat hij waar lijk was. Nederig, zooals hij was. antwoordde Joannes dat hij noch Christus, noch Elia"s, noch de voorspelde Profeet was. Dan vroegen zijZeg dan zelf wie gij zijt? Joannes antwoordde dat hij enkel deze was door de Profeet Isaïas voor- zeidde stem van eenen die roept in de woestijnmaakt den weg des Hee ren recht Daarop spraken de gezondenen waarom doopt gij dan alsof gij wildet de reiniging geven En Joannes antwoordde: Als ik doop. het is enkel tot voorbereiding... Trouwens, in uw midden staat Deze die waarlijk de Verwachte is der volkeren. Doch deze kent gij niet... Hij is deze die bestaat vóór mij. al is het dat hij na mij gekomen is... en hij is zoo verheven groot, dat ik niet weerdig ben zeltV zijne schoenriem te ontbinden Zoo is Joannes in nederigheid zijne taak en zijne plicht getrouw. Hij was de gezondene Gods lot voorbereiding der komst Christi. Dat was hij. dat bleef hij onversaagd tot der dood toe, doch meer wilde hij niet zijn noch als meer genomen zijn. luimdheid, van sterke en zwakke zenu wen die bron is het Geloof. Niets ter wereld is zoozeer in staat om den mensch onverstoorbaar blij te maken ais het juiste begrip van Christus'leer, het Evangelie. Die zich daaraan vast klampt en nooit loslaat, kent geen donke re uren. Den toestand van wanhoop, van algeheele moedeloosheid, van volslagen geknakt zijn, dien zult gij niet kennen wanneer gij het geloof als een lichtgloed in uw herte draagt. Een vriendenbezoek, een speelreis, een stuk radio brengen een stond vreugde en wat verkwikking dat zijn maar druppels, dat zijn maar goede oogenblikken. Werkelijke hulp vindt slechts hij die de bron van alle sterk- en büjmakende gedachten heeft ontdekthet geloof aan de Almachtige Hand die alles leidt en ook hemzelf naar het doel voert. Uit Leiewacht Xondaj^rust. De apotheek van M. Weckcsser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 15 December 1929. M. Henri Delobel, advokaat te Yper, komt als plaatsvervangend rechter, bij het Vredegerecht van het Tweede Kanton Yper benoemd te worden. Onze beste gelukwenschen. Dinsdag toekomende is het de beurt der Harmonie Yprianahaar Gala Concert te geven. Een prachtige programma, een waar kunstconcert zal de Eereleden te beurt vallen. Buitengewone artisten zullen dit concert opluisteren, namentlijk Mdle Lilianne Delcampe, kunstzange res aan het Koninklijk Conservatorium van Brussel. Mr Letroye, soliste aan de concerten colonne te Parijs. En ook de jonge kunstenaar Carlo Van Neste van Antwerpen den beroemden violonist zullen ons de werken herinneren der groote meesters zooals Verdi, Sara- sate, Massenet, Gounod, Kreisler, L. Delibes, enz. De harmonie onder de leiding van haren nieuwen bestuurder zal ook niet te kort blijven van de schoonste stukken van haai repertorium uitvoeren, In een woord, het concert belooft prachtig te zijn en zal voorzeker de moeil jksten voldoen. De Eereleden die bij misgreep hunne uitnoodiging niet zouden ontvangen heb ben zijn vriendelijk verzocht zich te wen den tot den Voorzitter Aimé Gruwez. STAD YPER. GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 16 December 1929, om 18 uur. DAGORDE - Proces verbaal der zitting van 9 December 1929. Vraag van M. Leuridan. Eeuw feest 1930 Voorstel tot het ver dagen van de stemming der kre dieten. Eeuwfeest 1930 Kredieten. Stadbegrooting voor het jaar 1930. Verslag der zitting van 9 December. Afwezig: HH. D'Huvettere, Dela- haye en Cappoen. Het proces-verbaal der zittingen van 25 November en 2 December wor den zonder opmerking goedgekeurd. 1. De Commissie van Openbare Onderstand vraagt de toelating een perceel weide en land gelegen te Yper, Ligywijk, openbaar te mogen in koop stellen op den instelprijs van 49.255 fr. Raadslid Bonnet (soc.) neemt deze gelegenheid te baat om zijne zeer uit gestrekte juridische kennis aan den dag te leggen. Schepen Lemahieu betoogt dat deze verkooping voor de O. O. eene zeer voordeelige zaak is. Dit perceel is ver pacht aan 835 frank en de verkoop prijs zou een jaarlijksche interest van ongeveer 2.500 frank opbrengen. Missiaen (soc.) geeft een staaltje van zijne economische en finantieele welweterij en de toelating is verwor pen. Stemmen jakatholieken en libera len. Neenhet verbond der nationalis ten en socialisten. 2. Eene dergelijke vraag van den O. O. nopens het verkoop van 13 aren grond wordt insgelijks na woorden wisseling door dezelfde meerderheid verworpen. 3. Verpachting door den O, O. van goed te Yper, Zillebeke en Vla- mertinghe. Eenparige goedkeuring. 4. De O. O. vraagt een perceel hoving en bouwgrond, gelegen te Sint Jan. openbaar te mogen verkoopen. Die vraag wordt nogmaals door de zelfde coalitie verworpen. 5. De rekening voor het dienst jaar 1928 en de begrooting voor 1930 voor de Stadsbibliotheek wordt zon der bemerking goedgekeurd. 6. De begrooting voor 1930 van de kerkfabriek van St Maartens wordt goedgekeurd zonder opmerking. De socialisten vinden geraadzaam zich te onthouden. Zij zijn immers te gen den godsdienst niet. 7. De Heeren Claeys en Timper man van Yper vragen een dagelijk- schen dienst van autobus tusschen Dickebusch en Toerkonje te mogen inrichten. Raadslid Bonnet vraagt dat de in richters der autobusdiensten verzeke ringspolissen zouden aangaan. M. Lemahieu dringt aan opdat de autobusgeleiders geen rechtstaande reizigers zouden aanvaarden. Buiten raadslid Vandamme zijn al de raadsleden het eens om de vraag in te willigen. 8. Kredieten der Eeuwfeest. Verschillige aanvragen om toelagen voor het inrichten van bijzondere fees ten in 1930 worden door den Voorzit ter voorgelezen. De Koninklijke Ilofbouwmaatschap- pij vraagt eene toelage om in 1930 een bloemenstoet in te richten. De Bond der Oorlogsinvalieden vraagt eene toelage van 15.000 fr. om o]) 25 Mei 1930 het tienjarig bestaan van den bond te vieren. De St Michiels Turners vragen eene toelage van 5.000 fr. voor het inrich ten'van het gouwfeest dat te Yper op 1 Juni zal gehouden worden. De Landbomvcomice Yper-Kcmmel vraagt eene toelage van 5.000 fr. om in April eene buitengewone veeprijs kamp op touw te zetten. De Haridelsbond van Yper vraagt eene toelage om in 1930 eene groot- sche handelsfoor in te richten. Raas Missiaen stelt voor een kre diet van 100.000 fr. te stemmen om verdeeld te worden tusschen de maat schappijen die echte feesten zouden in richten. Schepen Declercq stelt voor een krediet van 50.000 fr. te stemmen en dringt aan opdat de toelage door den Bond der Oorlogsinvalieden gevraagd afzonderlijk zou gestemd worden. Leuridan vraagt dat deze feestvie ring zou ingericht worden zooals te Roeselaere waar werkmanswoningen onder de verdienstelijke werkersge zinnen zullen verloot worden. Hij laakt de overdrijving van den Bond der Oor logsinvalieden. Hij verklaart zich te gen het princiep dezer feestviering (dat wisten we al lang). Na enkele his torische beschouwingen (van waar haalt hij die de Heer is het wijs!) ver klaart hij dat Belgie niet hoeft fier te zijn maar wel beschaamd. Wij hebben nog het recht niet onze kinderen een Vlaamsch onderwijs te geven. Hij stelt voor zooals te Puers alle kredieten te weigeren zoolang de Vlaamsche kwestie geene volledige oplossing ontvangt, of liever nog zoo als te Lier den wensch uit te drukken dat het Vlaamsch in bestuur, onder wijs en leger zijn volle rechten zou bekomen opdat iedereen dit eeuw feest zou mogen vieren. Baas Missiaen sluit zich aan bij bet voorbeeld van Roeselaere. Leuridan vraagt de stemming over zijne motie. M. Vermeulen steunt de vraag van de Handelskamer: M. Vandamme die van de St Michiels Turners. Voorzitter dringt aan opdat men bij de dagorde blijve. Hij vraagt zich af waarom men in 1930 zou weigeren wat men alle jaren toekent. Wij mo gen ons gelukkig achten, zegt hij. nog te bestaan na de oorlog van 1914-18 en dat geluk mogen wij vieren met fier heid. Hij huldigt de dapperheid van den Koning, de zelfopofferingsgeest der strijders. Nu zoekt men twistpun ten om die toelagen te doen verwer pen. De Vlaamsche zaak is slechts een reden, gij wilt Belgie kapot. Heer Bur gemeester sluit zich vervolgens bij het voorstel van M. Declercq aan. Raadslid Leuridan vraagt dat er tot de stemming van zijne motie zou overgegaan worden. (Wat bewijst dat hij het bestuurlijk recht in alle hoek jes kent.) Hij is gesteund door HH. Bonnet en Missiaen die van hunne geleerdheid staaltjes weten te geven. De vergadering werd onstuimig. Nationalisten en socialisten leggen hunne welgekende beleefdheid aart de dag. Burgemeester Sobry: De Gemeen teraad heeft hier niet te stemmen over de Vlaamsche kwestie maar wel over het dagorde. Er wordt tot de stemming overge gaan. Fronters en Rooden rollen hunne matten op in groote hevigheid... en trekken den Miroir binnen om in een glas koel bier hunne vermoeide kelen wat te verfrisschen. 't Was een deftig spektakel dat hun ne politiek verheerlijkt. De zitting werd geschorst om 20 u. God weet waar dit zal ophouden. Wij hebben verleden week getuige ge- wees van zeer interessante onthullingen op geschiedkundig gebied. Wij staan er nog verstomd van... en verstomd zullen we blijven tot het einde onzer dagen. Wat bewijst dat men nooit te oud is om iets teHeeren. Wij wisten niet maar wij weten nu dat in de derde eeuw van het Kristendom ten. tijde van H. Bar bara wel te verstaan er Staatskatho- lieken bestonden.... en dit nog te Nicode- mie. Dat nieuws zal de «Ypersche Bode» zeer verheugen 't is de staving en de verrechtvaardiging van hare theorie. Ze zal ei blijde om zijn. Die wetenschappelijke onthulling is dan ook aan uwe buitengewone tusschen- komst te danken. Die onthulling is een geschenk... der zon. Te 8 1/2 uur, zielmis voor M. Van Eegroo, van wege« Harmonie Ypriana Woensdag 18 December, in al de ker ken, met den vroegen morgen GULDEN MIS. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag qua tertemperdagen, geboden vasten en vleeschderving. Zaterdag 21 December, priesterwijdin gen. j Elk op hun beurt, den heer Burgemees ter Sobry, den heer Schepen Declercq, den heer Afgevaardigde-Bestuurder Ver wilghen, de heeren Gruwez en Donck, die laatste namens Ypriana, bedankten en deden den Bevelhebber Vergracht toejui chen, die met zulk een onderscheiding en zelfopoffering het Pompierkorps voorzit. 't Is met algemeen handgeklap dat de gradeerden en mannen van het Pompiers korps die lofrede van hun Bevelhebber begroeten en betoogen alzoo eens te meer hoeden Bevelhebber Vergracht van zijn mannen bewonderd en bemind wordt. Het was een aangenaam feest die den besten indruk zal laten aan al degene die het bijgewoond hebben. Alle wetenschappen doen heden ten da ge altijd meer en meer bevorderingen. Die onthulling heeft eenieder's nieuws gierigheid geprikt en enkele leergierigen waren 's anderdaags bijeengeschaard om nog meer geschiedkundige kennissen op te doen. Maar de... historische les was uit en ze mochten ontgocheld en onver- richterzake huiswaarts. O, stoel der historische... waarheid! Spiegelend voorbeeld van den kris ten. die spijts alles zijn taak vervult en voor 't overige zijn zeiven ver loochent. Oud Raadsel. Twee gezusters eener dracht Zijn te samen dag en nacht En meer als 100.000 keeren op een Kussen zij malkaar. jaar. Levenswijsheid. DE TWEE GEBEUREN. Twee menschen waren gebeurs: en elkeen had vrouw en verschillige hin ders en enkel hun werk om te leven. En één dier twee was ongerust en sprak in zich zeivenKom ik te ster ven of word ik ziek, hoe zal het met vrouw en kinders vergaan En dat gedacht verliet hem nooit, en dat doorknaagde zijn hert zooals een worm den appel doorknaagt waar in hij verdoken is. Alhoewel de andere vader ook dat zelfde gedacht kreeg, bleef hij er niet bij en peisdeGod die alle schepsels kent. en over hen waakt, zal ook over mij. mijne vrouw en mijne kinders waken En deze leefde gerust en vreugdig terwijl de eerste nooit geen rust of genot smaakte. Zekeren dag dat hij. droevig en ter- neergeslegen om reden van zijn vrees, op het veld wrocht, zag hij vogels in een struik in- en uitvliegen en korts achterna nog wederkeeren. Nader gegaan zijnde, zag hij twee nestjes, naast malkander, en in de twee verschillige jongskes. versch ge kipt en nog zonder pluimtjës. En wanneer hij tot zijn werk weder gekeerd was, sloeg hij nu en dan zijn oogen op en bekeek de vogels, die gin gen en kwamen, hun bekje met voed sel geladen voor hunne jongskes. Maar zie. op 't oogenblik dat een der moertjes kwam aangevlogen met haar bekje vol aas. een gier stekte ze, droeg ze weg, terwijl ze heure vleu gelen sloeg en haar tegenweerde en snijdende schreeuwen uitwierp. Bij dat zien. voelde de werkman zijn gemoed nog meer geroerd dan te vo ren. Och. peisde hij, de dood van 't moertje en de dood der jongskes... de mijnen hebben ook maar mij al leen hoe zal dat met hen vergaan, indien ik kom te ontvallen En geheel dien dag was hij droevig en treurig en 's nachts deed hij geen ooge toe. 's Anderendaags, naar 't veld weder gekeerd zijnde, sprak hij in zijn eigen: Ik wil de jongskes van dat schamel moertje zien. voorzeker zullen er reeds verschillige doodliggen en hij ging naar de struik. En kijkende, hij zag dat de jongskes gezond varen, geen een scheen gele den te hebben. Daarover verwonderd, stak hij hem weg om gade te slaan wat er zou ge beuren. En. na korte stonden, hij hoorde een licht getjiep. en hij zag het tweede moertje in allerhaast het aas bijbren gen dat zij vergaderd had en zij deelde het aan de jongske der twee nesten, zonder onderscheid, en daar was eten j voor allen, en de weesjes wierden in hunne ellende niet verlaten. Die onthulling brak als een kanonschot in de vergadering los. Is H. Barbara, de patrones der artille risten niet Dinsdag laatst, heeft de bestendige afveerdiging van W.-Vlaanderen,gevolgd door onzen bestendige afgeveerdigde Heer Advokaat Lommez, de werken be zocht van den Yzer en van den vaart Yperlée Vergezeld van M. Maertens, kabinet overste van den Heer Minister Van Cae- neghem, van M. Bouckaert, algemeen eer-bestuurder aan het Beheer der Brug gen en Wegen, was zij vertrokken van Nieuvvpoort en na de werken onderzocht te hebben, is zij te Yper aangekomen. Eene vergadering had plaats in het Gast hof Continental, aan dewelke M. de Bur gemeester Sobry, aan de leden van den gemeenteraad en M. Hector Vermeulen, Voorzitter van den Handelskamer deel namen. Tijdens deze vergadering besprak men de middelen om de werken zoo spoedig mogelijk voor den herstel van onzen vaart te voleindigen en alzoo het verkeer der wegen en van den ijzerweg voor onze streek fe vergemakkelijken. Belangrijke vergadering waaruit blijkt dat de Openbare Besturen ernstig beslo ten hebben krachtdadig tusschen te ko men ten voordeel van onze streek. Woensdag laatst kwamen de Statie en het Postje aan de beurt. Het tornooi speelde in den tra van het Postje. Voor de Statie traden op de HH. Derez D., Rubbens L., Benoot, Cornette, Vierstrae- te, Compenolle, Demuyncken Lecleircq, onder de leiding van Heer Derez Daniel, Het peloton van het Postje was als volgt samengesteld :deHH. Baeckelandt P., Soete J., Vancouillie, Deknudt, Van- denbosch, Vanmarcke, Van Brabant en Verplancke met den Heer Baekelandt als spelleider. De HH. Salomé en Moulaert waren scheidsrechters. Het vooruitzicht van verleden week is bewaarheid. Het geluk was ditmaal voor het Postje dat zijn eerste puntje mocht aanteekenen. Het Postje won inderdaad de 2e en 3e partij met 10-8 p. en "erloor de le met 10-5 punten. Woensdag naast, 18 dezer, speelt de Coo in de Katholieke Kring. Iedereen zal zijn best doen om het puntje te verove ren. Aan wie de kans Algemeen klassement na den 9n match Gespeeld Gewonnen Bascule 4 4 Katholieke Kring 3 2 Coöperatieve 3 1 Statie 4 1 Postje 4 1 Een die er was. Zaterdag 14" dezer om 6 uur stipt, maandelijksche prijsspeling voorde leden der Boldermaatschappij. Eikendeen weze bij tijds op post. 's Avonds, de vader die in de Voor zienigheid wantrouwen gehad had, vertelde aan den anderen vader, het geen hij gezien had. j En deze zei hemWaarom onge- 1 rust zijn God verlaat nooit de zijnen I Zijn liefde bezit middels en geheimen, die wij niet kennen. Laat ons geloo- ven, hopen, beminnen, en onze weg in ruste en vrede voortzetten. Sterf ik vóór U, gij zult de vader mijner kinderen zijnsterft gij vóór mij, ik zal voor de uwen zorgen... En j komen wij allebei te sterven, vóór dat i zij oud genoeg zijn, om zelf in hunne noodwendigheden te voorzien, zij zul len voor vader hebben «Onze Vader die in den hemel is... ILamennais. Meisje, eer gij u begeeft in echt Leer 't woordje trouw en spel het recht t Want vergeet gij de eerste letter in ['t schrijven Zoo zal ii niets dan rouw blijven. Weet ge wat Meringen zijn? Dat is een beslag van witten van eiers (zuiver witten zonder dooiers) met zuiker. Voordracht. Winterseizoen 1929-1930. Op Maandag 23 dezer om 8 uur s' avonds, in de Feestzaal van den Ka tholieken Kring zal er een voordracht met demonstratie gehouden worden door DrA. Bessemans, Professor aandeHoo- geschool van Gent, over Ingangsrecht 3 fr. voor leden 10 tr. voor familiekaart voor niet leden 4 fr. Kaarten te bekomen op Zaterdag 21, van 17.30 uur tot 19 uur en Zondag 22 van 11 tot 12 uur, in 't lokaal, Rijsselstr. Het Bestuur. Verhouding: op 16 witten (dat is een pinte) gebruikt men 600 gr. witte sui ker. Men slaat de witten zoo locht moge lijk. dan sllaat men er 100 gr. suiker in (in twee maal) om wat taaiheid aan den dag te geven... en stillekens een mengel het overige der suiker hij. Aanmerkingwel opletten dat noch bassin, noch fouette, noch witten, noch suiker vettig zijn, noch hoegenaamd iets van dooiers bevatten. Want daar- meê niet mogelijk kloeke witten te hebben. De evenredigheid kan ook 8 witten zijn en 300 gr. suiker zijn.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2